Rolhammetjes V ARIA. &DVEBTENTIEN. AFWEZIG P. Fijn van Draat Openbare Verkooping. De afgebrande WONING Openbare Verkooping. Een Woonhuis, Openbare Verkooping. het WOONHUIS SCHEEP V AARI'BE WEGING. ZEEVAARTMAATSCHAPPII ..SCHELDESTROOM." HOOGWATER TE TER NEUZEN. WISSELKOERSEN. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPP1JTER NEUZEN D. W0LFERT, Kanaaldijk C 48. van 20 t/m 25 Aug. Tandarts TER NEUZEN, Mooie magere kleine A. A. MAR5ILJE Jz. Inboedel, 13 Kippen, Vrachtrijdersinventaris, Smederijinventaris, DE MOL. Een oude mol Zat in zijn hoi, Hch! eenmaal paradrjs, te kniezen. Voor zijn [zaken Had Pierenschrik Geen enklen blik, I>e sappigste engerling kroop strafloos langs [zijn kaken, Sinds Egelbuur Hem wees op 't zuur Van zjjn bestaan en roemde, wat de aarde [zoeters Dan in haar schoot Aan d'omtrek bood, Was't met zijn vree gedaan, De ellendigste [aller wroeters In 't somber rijk Van stof en slijk Was hij, dacht Puntsnuit, Neen! hij wou niet [langer sloven In 't duister gat, Waarin hij had Gek-efd, van elk genot beroofd! Hij moest [naar boven, Waar klein en groot Ten feest genood Werd door de dagvorstin. Zoodra de zon [ontwaakte, Wou hij omhoog, Opdat zijn oog Den gouden luister zag, waarvan de morgen [blaakte, En lentes pracht: Het boschsmaragd, Het kristallijn der beek, het mozaiek der [weiden En 's hemels blauw Hjj klimt. Maar nauw Gaat aan de oosterkim Auroor haar rozen [spreiden, Of 't zwak orgaan, Fel aangedaan Door Phoibos' heldre stralen, moet zich [aanstonds sluiten. Daar duikt, verblind, Het beest gezwind Woer in zjjn donkre gang en komt er niet [meer buiten. Moraal: Een mol Verruil' zijn hoi Niet voor 't gebied er boven: 't zou hem [enkel schaden. Niet elk gezicht Kan in het licht Der zon, gelijk het oog-des adelaars, zich [baden. F. VAN DIXHOORN. VREESELIJKE TREINRAMP IN JOEGO-SLAVIe. Op het traject Nisj—Skoplje (Uskub) is Donderdagmiddag ten gevolge van het breken van een rail een personentrein ontspoord en van de helling van de spoorbaar gevallen. Dertien wagons werden versplinterd. Volgens de eerste berichten zijn meer dan 100 perso- nen deels gedood, deels zwaar gewond onder de versplinterde wagons bedolven. Volgens de laatste berichten zijn reeds 20 dooden en 30 zwaargewonden geborgen. Nader wordt ge- meld. dat op de Joegoslavische spoorwegen in de laatste 24 uur nog twee andere ernstige ongevallen zijn voorgevallen. De stoomketel van de locomotief van een sneltrein Belgrado— Nisj is ontploft. De machinist en een hoog- geplaatst spoorwegambtenaar werden gedood, twee beambten levensgevaarlijk gewond. Bij Skopljo is verder Donderdag een spoorwegfiets ontspoord en omgevallen, waarbij vier spoor- wegbeambten emstig werden gewond. (De Crt.) RIJKDOM UIT TABAKSROOK. Vele menschen jagen een massa geld in den vorm van tabaksrook de lucht in. Er zijn er echter ook, die uit deze liefhebberij een groote vermogen bij elkander rapen. Men leze slechts de voorloopige beeedigde verklaring, afgelegd over den omvang van het vermogen, nagelaten door den Engelschen tabaks-magnaat sir George Alfred Wills, die niet lang geleden ge- storven is. Volgens deze verklaring heeft sir George ongeveer honderdtwintig millioen gul den nagelaten. Daarvan komen acht en veer- tig millioen aan de gemeenschap in den vorm van successierechten, namelijk voor het voile wettelijke maximum van veertig percent. EEN ZONDERLINGE GIFT AAN DE STAD BERLIJN. Men meldt uit Berlijn: Te San Vicente de la Barquera in Spanje stierf dezer dagen een gewezen Spaansch of- ficier, die de laatste 20 jaar van zijn leven in eenzaamheid heeft doorgebracht en alleen omging met zijn knecht en zijn dieren, voor- namelijk voor vogels had de man een groote voorliefde. Hij heeft een zonderling testament nagelaten. Hij vraagt te worden begra'ven op een zoogenaamd burgerkerkhof, daar waar alleen misdadigers, Joden en ketters rusten. Het testament bevat voorts heel wat onvrien- delijkheden aan het adres van enkele persoon- lijkheden, die den officier in zijn leven slecht hebben behandeld, en verwenschingen aan het adres van Engeland en Frankrijk. Voor Dultschland heeft hij vriendelijke woorden. Zijn geheele vermogen, ongeveer 100.000 pese ta's, laat hij na aan de stad Berljjn en wel voor liefdadige doeleinden. Bovendien laat hij 13 ons goud na als huwelijksgeschenk voor een deugdzame jonge Duitsche, die een burger- huwelijk aangaat. De bloedverwanten van den overledene stellen zich op het standpunt, dat de officier niet normaal was, toen hij het tes tament vervaardigde en eischen, dat het zal worden geannuleerd. De Spaansche bladen verwachten echter, dat de stad Berlijn voor haar rechten zal opkomen. HEREENIGDE BROEDER EN ZUSTER. Mrs. Charlotte Rittenhaus, telefoniste bij een plaatselijk blad te Sioux City, in Iowa (V. S.), heeft zich de eeuwigdurende dank- baarheid verworven van Howard Myers en zijn zuster, mrs. Viola M. Fiske. Myers is employe bij een reizend circus, dat op zijn tournee, ook Sioux City zou aandoen. „Sioux City", bepeinsde Myers, „ik moet daar nog een zuster hebben!" En hij ging naar het krantenbureau, waar de telefoniste hem haar steun toezegde. Mrs. Fiske's naam kwam in het adresboek voor, maar een telefoontje aan haar adres leidde tot de conclusie, dat zij daar niet meer woonde. Zij stond te boek als kell- nerin, weshalve de telefoniste aanbood, elk restaurant in Sioux City op te bellen. Pas bjj de 51ste poging werd resultaat verkregen, en Meyers zag zijn zuster weer na 15 jaar want zoolang was het geleden, dat zij van huis was gevlucht en zich in Iowa had gevestigd. Voor mrs. Fiske was de ontmoeting echter nog meer dan een hereeniging. Het was een herrrjzenis uit den dood. Kort nadat zij uit haar ouderlijk huis in Astoria (staat New- York) was weggeloopen, was haar broer bij een circus gegaan. Twee jaar later nam hij dienst bij het Fransche Vreemdelingenlegioen en na verloop van tjjd kwam bericht, dat hij in Egypte was gesneuveld. „Dat bericht was on- juist", vertelde Meyers zijn zuster. ,,Ik was wel gewond, niet gedood". Daarop zegt hij, dat hij in 1922 uit het Vreemdelingenlegioen was ontslagen, en een jaar later naar Amerika was teruggekeerd. „Ik heb me er nooit druk om gemaakt, brieven te schrijven naar mijn familie", zei hij met een kleur. Maar hij beloofde nu, zich onverwrjld met zijn overige familie in New-York in ver- binding te zullen stellen. EEN DWALING VAN DE JUSTITIE. In 1891 heefi het Hof van gezworenen te Epinal Justin Adam en zijn vader schuldig verklaard aan moord op een oude dame en bei- den tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. Toen de moeder van Justin het vonnis vernam, is zij krankzinnig geworden; zij stierf in een krank- zdnnigengesticht. De beide mannen werden naar de strafkolonie overgebracht, waar de vader,, na het grootste gedeelte van zijn straf- tijd te hebben volbracht, het leven liet. De zoon keerde, toen de vijftien jaar om waren, naar Frankrijk terug; hij had echter het ver- stand» verloren. Louis Adam, een breeder van dezen onge- lukkige, oveAuigd van de onscbuld van Justin en zijn vader, heeft zeven en dertig jaar ge- werkt om recht voor beiden te krijgen. Hij heefi daarbij den steun gehad van den Bond voor de rechten van den mensch en nu zal het proces herzien worden. Naar verluidt, laat het thans bq de bevoegde autoriteiten ingediende rapport geen twijfel bestaan of de Adams zijn het slachtoffer geweest van een verschrikke- lijke justitieele dwaling. Helaas kan het aangerichte kwaad niet meei ongedaan worden gemaakt. MAILBOOT BIJ CALIFORNIA AAN DEN GROND. In de nabijheid van kaap San Lazaro (Cali- fornie) is de mailboot ..Ecuador" met 250 per- sonen aan boord aan den grond geloopen. Ver- schillende schepen zijn onderweg om hulp te bieden. (De Crt.) ROZENKVVEEKERS. Dezer dagen kwamen te Londen het congres der rozenkweekers bijeen, om over de toe- komst van de roos te spreken. Bloemen zijn voor duizenden van menschen een luxe-artikel geworden, en zooals ieder luxe-voorwerp, aan de mode onderworpen. Wel hebben de rozen zich steeds in de gunst van de menschen mo- j gen verheugen, maar hoe meer men zich met haar bezig hield, hoe verfijnder werden de eischen, welke men haar stelde, wat betreft kleur, geur en vorm. Het congres der rozen kweekers zal zich daarom bezig houden met vraagstukken, welke ongeveer gelijk zijn met die op een congres van de modemakers. N.l. met vraagstukken over den smaak, het schep- pen van nieuwe kleuren, parfums enz. Men heeft de roos uit Damaskus met de Galila en de gewonnen nieuwe soort met de theeroos gekruist en tenslotte door kruising van de eindproducten met de wilde Perzische roos een nieuwe soort geteeld. Intusschen is men tegenwoordig al zoo ver, dat men zich „afvraagt", ,,wat moeten we nu doen?" ,,hoe i kan men voortdurend voldoen aan de vraag naar nieuwe „sensationeele" soorten?" De secretaris der Engelsche ..National Rose Society", mr. Courtney Page, deelde, in ver- band met het congres, belangwekkende bijzon- derheden mede. Sterke geur wordt tegenwoor dig niet meer gevraagd. Men wil eigenaardig gevormde rozen met lichte kleuren en zeer zwakke geur. Heeft een doos een bepaalde kleur, dan gaat ze, vroeg of laat, uit de mode. Het moeilijkste probleem is het verdwijnen van de in het wild groeiende haagroos. De wil de rozen, die zoo overdadig bloeiden en in Juni in vollen bloei stonden, worden steeds zeldzamer. De oorzaak moet deels gezocht worden in de mode, die geen wegen met hagen wenscht. De voomaamste oorzaak is voor- namelijk te zoeken in de steeds stijgende vraag naar standaardrozen, die voor het telen van wilde rozenstruiken onontbeerlijk zijn. Veertig jaar geleden werden b.v. in Enge land jaarlijks ongeveer 40.000 rozenstokken verkocht. Thans bedraagt het aantal bijna een half millioen, waarvan er ongeveer een derde ster- ven. Het is niet ongewoon, wanneer een kwee- ker 70.000 tot 80.000 stokken plant. Dat wil zeggen, dat jaarlijks ongeveer 400.000 wilde rozenstruiken worden vernietigd. Het Engel sche landschap eens zoo rijk aan rozenhagen, is thans bijna geheel van zijn sier beroofd. En in de andere Europeesche landen is 't nauwe- lijks anders. VIJANDEN VAN DE THEE. Wanneer de geestig Iersche schrijver Shaw, in een van zijn boeken de thee noemt: ,,Het gevaarlijke, Chineesche opwekkingsmiddel", dan is zijn uitspraak vergeleken met die van andere vijanden van de thee, tamelijk zacht en onschuldig. Zoo zeide John Wesley, de beroemde stichter van de Engelsche methodistenkerk, eens tot een vriend: ,,Je moet er toe overgaan de thee als een doodaanbrengenden drank te beschou- wen en hem voor goed verbannen". James Lacy verklaarde eens, dat de thee op het men- schelijk organisme een niet minder storende werking uitoefende dan de opium. In New- York kookte eens een tandarts, die het gevaar van het overmatige theeverbruik wilde demon- streeren, een pond versche Hyson thee, tot ze op een kwart liter was verkookt en stelde vast, dat zes druppels van deze ingekookte thee, voldoende waren om een konijn van drie maanden te dooden. „En te denken", zoo riep een tegenstander van de thee, met het oog op dit experiment uit: „dat de meeste men schen, die gewoon zijn thee te drinken, in drie maanden, niet minder dan een pond thee gebruiken. En toch bevat, zooals het experi ment heeft bewezen een pond thee vergift ge- noeg om meer dan 1700 konijnen of rond twee honderd per dag van het leven te berooven". Met het oog op de aanklachten van de thee, wordt herinnerd aan het „godsoordeel" dat de Zweedsche koning Gustaaf in inriep, in ver- band met den strijd over de schadelijkheid van de thee. Twee tweelingbroeders, die ter dood waren veroordeeld en in hun lichaamsverhou- dingen precies overeenstemden, zouden zich als waamemingsobject beschikbaar stellen. De een moest dagelijks een bepaalde hoeveel- heid zwarte koffie drinken, de andere een kwantum sterke thee gebruiken. Maar tot groote verbazing van de geleerden, die hadden voorspeld, dat deze manier om te dooden zeer snel werkte, hadden de personen in kwestie er niet de minste last van. De eene professor na den andere stierf, de koning werd ver- moord, maar de beide ter dood veroordeelden leefden voort. De theedrinker stierf het eerst toen hij drie en tachtig jaar was. ENGELSCHE BANANEN. Henry Spencer te Irvon Hill bij Wickford, in Essex, heeft in zijn warme kas den eersten bos van meer dan 200 bananen, die ruim 50 pond woog, van een daar door hem opgekweek- ten boom gesneden. De vruchten zijn flink ont- wikkeld en hebben een zeer fijnen geur. Spencer is al lang doende geweest met proe- ven om bananen te kweeken en heeft nu voor het eerst daarmee succes gehad. Hij heeft nu zes kleine bananenplanten, die hij van scheu- ten van den boom heeft gekregen. Twee ervan werden met Paschen in een bijzonder toeberei- den grond geplant. Zij waren toen 3% d'.M. hoog, nu zijn zij al 1.5 M. Hij hoopt dat deze plantem over achttien tot twintig maanden ook vrucht zullen dragen. Zijn doel is niet om met de ingevoerde ba nanen te concurreeren, maar om vruchtdragen- de bananenboomen te kunnen leveren. Hij heeft verklaard dat de Engelsche kweekers te vee! aan oude method'en vasthielden en het voor- beeld van het buitenland niet volgden in het zoeken van nieuwe wegen. HET REINIGEN VAN ZINKEN VOORWERPEN. In menige huishouding wordt nog heel wat afgewreven en geschuurd op verschillende zin- ken voorwerpen. En dat is een zwaar werkje. Daarom is hat zaak, dit op de handigste ma nier te doen en zoo goed mogelijk voor het onderhoud van het zink zorg te dragen. Groote „lappen" zink, als een zinken aanrecht of bad- kuip, worden in de meeste gevallen geschuurd, omdat het poetsen met een poetsmidd'el al te veel tijd zou vergen. Het best wordt zink ge schuurd met azijn en Brusselsch zand. Ook neemt men wel azijn met fijn zand en zout. Na het schuren moet het aJtijd goed nage- spoeld worden met schoon water en vooral stevig afgedroogd. Dit is de beste manier om zink zoo lang mogelijk goed te houden: droog houden! Die witte zinkaanslag, vlekken enz., ontstaan door inwerking van water of zuren, kan men wegwrijven met wat verdund zout- zuur. Doch men moet daarna alle sporen van zoutzuur wel heel goed wegspoelen met veel schoon water, anders komen er door het ach- tergebleven zoutzuur weer nieuwe vlekken. Het allerbeste is om, als men het zink ter- dege schoon geschuurd heeft, het na te poet- sen, waardoor er meer glans op komt en het zink langer schoon blijft, doodat de opper- vlakte gladder wordt van het poetsen. Voor het poetsen neemt men bij voorkeur poets- extract, dat men met petroleum of terpetijn verdund heeft. Wanneer men het dan ten slotte nog met krijt nawrijft, zal het glimmen als een spiegel en veel langer mooi s^ioon blijven dan anders het geval zou zijn. Ja, zink is een metaal in d'e huishouding, dat ons heel wat werk kan verschaffen. Het zet sterk uit dcor warmte, hetgeen we kunnen zien aan badkui- pen bijvoorbeeld, of tijien, d'e door heet water uitzakken en uit model raken. Daarom is het verstandig om te zorgen, dat kokend water nooit te plotseling met het zink in aanrakir.g komt; we g'eten daarom eerst wat koud water in de badkuip of de tijl. KEELAMANDELEN. Tusschen 1919 en 1921 werden in een kliniek te Rochester (New-York) bij 15.000 kinderen de amandelen of tonsillen verwijderd, terwijl dit bij 5000 kinderen geschiedde door den huis- dokter. De aldus geopereerde 20.000 kinderen werden geregeld gecontroleerd en vergeleken met 28.000 kinderen die in het bezit van hun keelamandelen waren gebleven. Het aldus ver kregen materiaal is na 'n jaar statistisch be- werkt door dr. Albert D. Kaiser en het heeft er alien schijn van, alsof de amandelen evenals de blinde darm tot die deelen van ons lichaam behooren, welke ons van geen nut zijn, doch enkel ons leven in gevaar brengen. Naar we in „die Umschau" vinden medegedeeld, zouden ,,amandelvrije" kinderen minder vatbaar voor rheumatische aandoeningen zijn, dan gewone. Van de geopereerde kinderen kregen verder in den loop der jaren 7.6 roodvonk, van de niet geopereerde 16 Hartkwalen van rheuma- tischen aard kwamen voor bij 540 van de 20.000 geopereerden, bij 817 van 28.000 niet- geopereerden. Maar van die 540 waren reeds 83 aangetast vbor de operatie, zoodat slechts 1.7 daarna hartziek werden. Kaiser meent tot de slotsom te mogen komen, dat het bezit van amandelen den mensch vatbaarder maakt voor roodvonk, rheumatische ziekten en daaruit voortspruitende kwalen en dus, weg met de amandelen. KIESPIJN. 1 Tand- en kiespijn komen veelvuldig voor en bezorgen menigeen onaangename oogenblik- ken. Al wordt er in de laatste jaren ook meer aandacht geschonken aan het behoud van een goed gebit toch is de tandverzorging nog niet zoo algemeen dat een vroegtijdige behande- ling van het gebit de felle pijnen tot een mini mum beperkt. Maar in vroeger eeuwen was het nog erger. Van deskundige tandbehandeling was nog in het geheel geen sprake en het trekken van een zieken tand was zoo pijnlijk, dat men er vol angst tegen op zag. Zoodoende nam men zijn toevlucht tot aller- lei middeltjes en ook de dokters schreven de onmogelijkste recepten voor, om de pijn te laten bedaren. Een recept uit het laatst der Middeleeuwen b.v. luidde: Gom dragant, een once; Drakenbloed, een lood; laat twee dagen weeken in rozewater; en dan hieribij doen in een steenen vijzel: sui- ker, anderhalf lood; kaneel, drie vierendeel loods; stijfsel, vjjf vierendeelloods; moskeljaat, een serupel en twintig azen. En een nog ander recept uit dien tijd: Brand wat pierwormen of den tand van een hert, tot asch en doe dat in de holligheid of muizekeutels, of sap van stinkende gouwe; of patrijshersenen. Of zijt ge op mixturae gesteld, neem gekneusde en gestampte moerbezie-wor- telen; zet die vijftien dagen lang in de zon te weeken; doe ze na het weeken in de zon drogen en maak er pulver van. Dergelijke recepten zullen dokters van te genwoordig niet meer afgeven, maar als huis- middeltjes komen nog de wonderlijkste raad- gevingen voor. Om de pijn te doen bedaren, doet men Creo- soot in holle kies, een watje met brandewijn, een peperkorrel, een kru'dnagel of tabak met teer. Bjj tandabcessen legt men er wel een open- gesneden vijg op, of boekweitpap met blauwsel, roggebrood met azijn en mosterd en zelfs var- kensmest. Maar ook een lapje met zeep en peper achter het oor gelegd, heet goede dien- sten te bewijzen, evenals kalk met groene zeep enz. Een middel, om van kiespijn gevrijwaard te blijven is het knippen van de nagels en Vrijdag. In Stiermarken moet het knippen bij afnemen- de maan gebeuren. Dan doet men de nagel- knipsels in een papier en brengt het pakje voor zonsopgang naar een eenzame plaats, waar men het over den schouder gooit en zonder om te zien driemaal het Onze Vader bidt. Een ander voorbehoectaiiddel tegen kiespijn is, elken morgen koud water achter de ooren te druppelen. Ook het dragen van amuletten is nog niet geheel in onbruik geraakt. In de buurt van Gorkum doet als zoodanig dienst het rotsbeen uit een varkensschedel. En verder komen voor: het gedroogde puntje van een ossentong in den zak dragen of een looden of zinken plaatje op den rug. In Vlaanderen tracht men zich op de vol- gende wjjze van kiespijn te verlossen: Een be- spreker of bezweerder snijdt een driehoekig spits stukje hout uit een vlierboom, nadat hij eerst den bast losgemaakt heeft. Met dat stukje hout boort hij in de zieke kies tot er wat bloed aan komt. Dan brengt hij het houtje terug op de plaats, waar hij het weggesneden heeft, schuift den losgemaakten barst er over- heen en bindt er een windsel om. Met ontbloot hoofd zegt hif driemaal: „In den naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes" en maakt het kruisteeken over den tak. In plaats van een stukje vlierhout neemt mem ook wel een spijker, dien men, na er eerst de kies mee te hebben aangeraakt in een boom slaat. Met een nagel van een doodkist in de holle kies te peuteren en dan den nagel weg- gooien, heeft dazelfde beteekenis als symboli- sehe handeling, waarbjj de pijn wordt overge- dragen op iets anders. HOE STERVEN DE DIEREN? Een boek van den Engelschman Long: „De dieren in de wildemis", bevat menig boeiend hoofdstuk, dat ons de dieren in een ander licht laat zien dan wij het gewoon zijn. We zien de mensch de heerschappij over alle dieren in zijn omgeving uitoefenen. Hij gebruikt of mis- bruikt ze om zooveel mogelijk nut van ze te hebben, bekommert zich zoo weinig mogelijk om hen en doorkruist hun levenspad, wanneer het hem goeddunkt. Long volgde de dieren en bestudeerde hun levenswijze in de vrije na- tuur, om hieruit gevolgtrekkingen te kunnen maken. ,,Hoe sterven de dieren?" vroeg hij. Het is waar ook, in de wildernis hebben de dieren hun vijanden, het eene dient het andere tot voedsel en het zwakke is aan het sterke als buit overgeleverd. Maar terwijl wij geneigd zijn de handelingen van de dieren tegenover elkaar als iets verschrikkelijks te beschouwen, vertelt ons Long, dat in vele gevallen een wel- dadig aandoend gevoel van verdooving in- treedt, waardoor het lijden van het slachtoffer wordt verlicht. Hq baseert zijn meening op de verklaring van den ontdekkingsreiziger, dat hij geen pijn voelde, zelfs niet wist, dat hij ge wond was, toen hij met een zware sehouder- wonde onder de klauwen van een leeuw lag. ,,Medelijden is bij dieren onbekend", zegt Long. ,,Zij gevoelen een geweldig wantrouwen tegenover alles, wat maar eenigermate vreemd of gewoon is onder hun soortgenooten. Zij dul- den geen verminkten, geen misvormde of zieke dieren in hun gemeenschap, eenige gevallen uitgenomen. Wanneer een dier oud en zwak is geworden, als een eigenaardig gevoel van het onbekende hem besluipt, dan volgt hij een zeker instinct en verdwijnt. In het boek van Long vinden we een be langwekkende beschrijving van een stervende adelaar, wiens laatste, wellicht uit zuiver in stinct, voortkomende bewegingen, Long uit zijn schuilhoek kon gadeslaan, nadat hij reeds langen tijd had gezien, hoe de adelaar met rustige blikken revue hield over de heerlijke S natuur, waarvan hij de heerschappij aan an- deren overliet. Dan verhief hij zich van het nest en breidde zijn vleugelen uit. Hij scheen in onregelmatige voortdurend kleinere kringen om een middel- j punt te vliegen, stiet een wild geschreeuw uit en hield zijn vleugels wrjd en stijf uitgebreid. Hij kwam al lager en lager, vloog rechts over een landtong en kwam met halfgesloten oogen in een boschje aan de tegenovergestelde zijde. Kort daarna vond Long hem dood. DE EGEL. De egel, die zich overdag schuil houdt en 1 alleen des nachts er op uit trekt, om prooi te zoeken, is door moeder natuur met een eigen aardig verdedigingsmiddel begiftigd. In dit opzicht is hij wel een unicum onder het in- heemsche gedierte. In andere landen zijn nog wel enkele andere dieren, die geheel met scherpe stekels bezet zqn, waardoor zij hun vijanden op een afstand weten te houden, maar hun aantal is heel gering. We noemen in dat verband het stekelvarken, zooals de egel in sommige deelen van ons land ook wel maar ten onrechte genoemd wordt. De egel heeft den bovenkant van zijn lichaam bezet met scherpe stekels. Alleen kop, pooten en buik zijn onbeschermd, maar die kunnen in een huidzak verborgen worden, waardoor het dier zich dan geheel oprolt en een bal gelijkt, die aan alle zijden slechts stekels vertoont. Menige hond, die doldriest zoo'n opgerolden egel probeerde te pakken, heeft zijn aanval met een flinken bloedmuil moeten bekoopen. Alleen de vos is slimmer en weet er raad op, om het lekkere hapje te verschalken. Dat het egelvleesch lekker is, blijkt wel hieruit, dat rondtrekkende zigeu- ners er zich aan vergasten, als zij het diertje kunnen vangen. Maar de vos? Als de egel des nachts rond- kruipt in het gebladerte, onder de boomen of in een droge sloot en daar menig kevertje of een vetten regenworm verschalkt, moet hij steeds op zijn hoede zijn voor den vos. Want als deze sinjeur hem ontdekt, is zijn laatste uur geslagen. Wel rolt hij zich natuurlrjk op, zoodra zijn doodsvijand gevaarlijk dicht gena- derd is. Maar dit helpt hem niet. Reintje komt voorzichtig met zijn poot en rolt den stekelbal om en voort tot in nabijzijnd water. Want de vos weet, dat in het water het lichaam zich terstond ontrolt. Wil de egel niet verdrinken, dan moet hij zijn eenig verdedi gingsmiddel prijs geven. En als er geen water in de nabijheid is, weet de vos er wel een ander middel op. Hij doet iets op den egel, wat een hond gewoonlijk tegen een boom of een lantaampaal doet. Zoodra de egel het nat voelt, steekt hij in- stinctmatig kop en pooten uit den stekeligen huidzak en v66r hij1 goed weet, wat er ge- beurt, heeft de vos hem bij zijn kwetsbare dee len te pakken en verscheurd. Voor Ter Neuzen: 15 Aug. Belg. s.s. SCHEL- DEDAM, 346, ledig, Londen. 16 Aug. Belg. s.s. REN A, 1544 kolen, New castle. Van Ter Neuzen: 15 Aug. Deensch s.s. SVEND-PH, 1074, ledig, Uleaborg; Belg. s.s. SCHELDEDAM, 346, gem., Londen. Voor Sas van Gent: 15 Aug. Zweedsch s.s. SVANGER, 653, ledig, Vlissingen. 16 Aug. Slowak. s.s. ILIR, 1314, fosfaat, Sfax. Van GentTer Neuzen: 16 Aug. Eng. s.s. MERANNIO, 563, stukg., Londen. Voor Gent: 15 Aug. Eng. s.s. FALCONER, 270, steen, Lysekil; Duitsch s.s. CONSUL POPPE, 877, kolen, Danzig; Nederl. s.s. JO HANNA, 1243, pyriet, Granville; Eng. s.s. KENTWOOD, 1244, kolen, Newcastle; Noorsch s.s. SEXTANT, 956, pyriet, San Juan; Eng. s.s. MICKLETON, 364, ledig, Londen; 16 Aug. Belg. s.s. ROSA, 828, ledig, Brugge; Eng. s.s. BEAULY FIRTH, 202, ledig, Lon den; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen; Spaansch s.s. UROLA, 2316, fosfaat, Sfax; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Lett. s.s. RAUNA, 1441, hout, Riga; Noorsch s.s. BOMMELSTAD, 652, hout, Riga; Noorsch s.s. BRATHOLM, 724, kunstmest, Odda; Eng. s.s. DON, 429, stukg., Goole; Eng. s.s. TEES- SIDER, 535, stukg., Antwerpen; Lett. s.s. EVERITA, 2409, hout, Riga. Van Gent: 15 Aug. Eng. s.s. FULLER- TON ROSE, 943, ijzer, Birkenhead; Eng. s.s. HULL, 451, stukg., Hull; Eng. s.s. CASTLE GALLEEN, 446, steen, Londen; Noorsch s.s. ATHENE, 2644, ledig, New-Orleans. 16 Aug. Eng. s.s. HORSHAM, 156, ledig, Antwerpen. Directie T. L. L. NOLSON. s.s. SCHELDEJOL, 260 tons, in lossing te Gravelines. s.s. SCHELDEDAM, 650 tons, heden te Ter Neuzen verwacht, laadt voor Londen. s.s. SCHELDESOP, 750 tons, 16 dezer ver- trokken van Yarrow naar Ter Neuzen. s.s. SCHELDESTROOM, 1500 tons, in lading te Port Talbot voor Sarpsborg. s.s. SCHELDEDIJK, 7500 ton, in lossing te Nicolajeff, laadt daarna voor Continent, s.s. SCHELDESTAD, 8000 tons, 17 dezer ver- trokken van Leith naar Duinkerken. s.s. SCHELDEPAS, 8500 tons, van New-Castle (Australie) naar Singapore 15 dezer Torres Straits gepasseerd. s.s. SCHELDELIJN, 11000 tons, in lossing te Hamburg. (Zonnetqd.) Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrrjdag Amsterdam, 17 Aug. 1928. Bieden. Laten. Londen 12,10% 12,11 Berlijn 59,42 59,44 Parqs 9,73% 9,74% Brussel 34,68 34,70 Weenen (100 sh.) 35,12% 35,22% Vreemd Bankpapier. Duitsch 59,42 59,44 Fransch 9,73% 9,74% Belgisch 6,90 6,95 Oostenrijksch (100 sh.) 35,12% 35,22% Vriendelijk dank aan alien, die op 12 Augustus aan raij voorm. nam 18 Augustus 3.24 3.42 19 4.— 4.17 20 4.34 4.50 21 5.10 5.28 22 5.45 6.04 23 6.27 6.51 24 7.19 7.52 s.s. HELENA van Villa Constitucion naar Bristol passeerde 15 dezer Madeira, s.s. MAGDALENA vertrok 14 dezer van Aal- borg naar Santa Marta via Newcastle on Tyne. s.s. TERNEUZEN in lossing te Riga. dachten. Zaamslag. Ds. G. VAN D1S. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat als w e g e r aan de weegbrug Goesche- polder is benoemd Het Bestuur. J. TOLLENAAR, Secretaris. Noordstraat 38. Tel. 223. Notaris VAN DER VEENte Ter Neuzen, is voornemens op Donderdag 23 Augustus 1928, des n.m. 2 uur, te Ter Neuzen in het Hotel „du Commerce" van den heer De Vrieze, publiek te verkoopen met ERF, groot 95 c.A te Ter Neuzen, aan de Steenkamplaan no. 1, bewoond geweest door den heer J. M. de Putter. Aanvaarding bij de betaling. Betaling der koopsom binnen 30 dagen en der onkosten binnen 6 dagen n& de toewijzing. Inlichtingen ten kantore van genoemden Notaris. Notaris VAN DER VEEN te TerNeuzen, is voornemens op Donderdag 3d Augustus 1928, te Tei Neuzen, Driewegen, des namiddags te 2 uur, (N.T.) in het Cafd bij mejuffr. A. Goethals, publiek te verkoopen schuur (waarin Smederij) met Erl, Wei- en Bouwland te Ter Neuzen, buurt Driewegen O 125, groot 25 A. 76 c.A. Bewoond door lz. Verelst. Te aanvaarden bij de betaling. Betaling koopsom binnen een maan-a" onkosten binnen 6 dagen na toewijzing. Onmiddellijk daarna tegen contante betaling aan voormeld woonhuis: alsMenwagen, Driewielskar, 2 Wielen Ploeg, Eggen, Slepers, Bas cule, Windmolen,Snijmolen,Rolblok, Rieken, Schoppen als: Boormachine, Smidsvuur, Hoog- blazers, Waterbak, Pijpklem, Pijp- snijder en verder Gereedschap enz. Inlichtingen ten kantore van genoem den Notaris. De Notaris J. A. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van de heer P. DE VOS te Zaamslag, in het h6tel „De Appel" bij C. P. de Regt te Zaamslag, op Dinsdag den 21 Augustus 1928, des n.m. 3 uur verkoopen: met TOEBEHOOREN en ERF, te Zaamslag, Axelschestraat A 119, kadaster sectie F, no. 1015, groot 1 A. 40 c.A. Terstond bij de betaling te aanvaarden. Betalen 15 Sept. 1928. Hypotheek beschikbaar, nadere inlich- tingen ten kantore van den Notaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3