Uwf Haar PEKDIKBEURTEH. TUINBOUW, GEMENGDE BERICHTEN. INGEZQNDEN MEDEDEELINGEN word* gezond en sterk he' kiijgt niooier glans het wordt virij van roos het blijft beter ziiten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PJROL lusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt. 't Voldoet iedereen Zondag 19 Augustus 1928. Ter Neuzen. Sluiskil. Hoek. Zaamslag. Sas van Gent, Philippine. Ned. Herv. KerJc. 91/2 u., en 2 u., Ds. A. Tim- merman. 9V2 u. en 2 u., dhr. L. Dek. 9Va u-, en 21/2 u., Ds. E. Raams. 9V2 u., en 2V2 u., Ds. G. vanDis. 9V2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 2 u., Ds. H. Akersloot. van Houten Roos. Hoek. Zaamslag. Gereformeerde Kerk. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Van- haelen. 91/2 u., en 21/2 u„ Ds. H. Mul der van Amsterdam. Chr. Gerefomeerde Kerk. Zaamslag. 91/2 u. en 21/2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Vlooswykstraat. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 61/2 u., Ds. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente Vlooswjjkstraat. Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en6i/2 u., leesdienst. Azel. Gereformeerde Gemeente. Weststraat. 9V2 u., en 21/2 u., leesdienst. Lokaal Eben-Ha&zer" Kerkhoflaan Ter Neuzen. 6V2 u. Evangelisatie. R. K. Kerkdlensten te Ter^Neuzen wiZondag zyn de H. H. Diensten om 77*8V2 en 10 uur. 's Namiddags om half drie Lof. TUINBOUWTENTOONSTELLING TE SCHOONDIJKE. Naar we vernemen is men met de voor- bereidende maatregelen voor de Tuin- bouwtentoonstellincj te Schoondijke. te houden in September a.s., in vollen pang. Verschillende autoriteiten en belangstel- lenden hebben reeds medailles en prijzen toegezegd. O.m. zijn medailles geschon- ken door H, M, de Koningin, H. M. de Koningin Moeder, Z. K. H. den Prins en den Commissaris der Koningin in Zeeland. Verschillende belangrijke inzendingen zijn inmiddels toegezegd, zoodat de ten- toonstelling zeer de moeite waard belooft te worden. De feestcommissie, gekozen door en uit de burgerij van Schoondijke, ontwikkelt een groote activiteit teneinde het den be- zoekers gedurende de tentoonstellingsda- gen zoo aangenaam mogelijk te maken. Een uitvoerig feestprogramma wordt samengesteld, zoodat te voorzien is, dat, wanneer het weer mede wil werken, Schoondijke op 8, 9 en 10 Sept. interes- sante en genoeglijke dagen te wachten staan. den grond toe afgebrand. Ruim 500.000 tur- ven gingen in de vlammen op. Verder zijn verbrand het magazijn met electrische instal- latie, materialen en het kantoor van de elec trische centrale. De aangerichte schade is groot. VLEESCHVERGIFTIGING. In het dorp Leval Trahegnies by Charleroi zijn 100 personen ziek geworden door het eten van bedorven vleesch. Twee hunner verkeeren in levensgevaar. De autoriteiten hebben dokto- ren uit de omringende gemeenten ontboden. De justitie heeft een onderzoek ingesteld in de slagerijen van het plaatsje. Dit onderzoek bracht aan het licht, dat alien vergiftigd vleesch uit eenzelfde slagerij hadden gegeten. De slager kon echter geen ophelde- ring geven; zijn geheele voorraad is in beslag genomen. DE DRIE iliB DOOD VEROORDEELDEN OP HET LAATSTE OOGENBLIK BEGENADIGD. De drie mannen, schuldig bevonden aan moord op een man in Brighton, die Woensdag zouden terechtgesteld worden, zijn op het laatste oogenblik door den minister van bin- nenlandsche zaken begenadigd en zullen nu levenslange gevangenisstraf ondergaan. Minister Joynson Hicks, die Maandag ver- klaard had, dat er geen aanleiding was om het doodvonnis te veranderen, zegt thans, dat er in het geval van de drie mannen nog juist zooveel twijfel overbleef aan de schuld, dat het onwenschelijk was een straf, die niet herzien kan worden, toe te passen. Het bericht kwam Dinsdagavond in de ge- vangenis aan, toen de familiebetrekkingen juist in de cellen waren geweest om de man nen voor het laatst vaarwel te zeggen en zij schreiende in een kamer van de gevangenis zaten, toen de gouverneur bij hen kwam, om het bericht te brengen. Zij waren buiten zich- zelf van vreugde en zij verklaren thans, dat zij alles in het werk zullen stellen om de on- schuld van de drie veroordeelden te bewijzen. Den minister wordt van verschillende zijden hulde gebracht voor zijn moed, om zijn *een- maal genomen besluit te veranderen. REUZENKIKVORSCHKWEEKERIJEN. In. Noord-Amerika houdt men van reuzen- kikvorschvleesch. Zij komen, in hun geheel gebraden, op tafel. Men acht ze lekk^rder dan een kip. In Louisiana springen de gelief- koosde exemplaren rond, van ongeveer 1 y2 k 2 pond. Meer dan 2 millioen komen er per jaar aan de markt. Toch vindt de moderne Amerikaan z'n reuzenkikvorsch lekkerder, wanneer hij in Japan is grootgebracht. Bij Nagoya zijn nu van staatswege kweekerijen aangelegd om de bewoners van New-Orleans en Louisiana voldoende te kunnen voorzien. HISTORISCHE VONDST BIJ YISBY. In de buurt van Visby hebben opgravingen een zeer rijken historischen oogst uit de 14de eeuw opgeleverd. Er zijn meer dan 200 ske- letten gevonden, waaronder verscheidene met voile wapenuitrusting. Men verwacht ongeveer 1600 skeletten te zullen vinden van Deensche en Zweedsche ridders en boeren, die in een ge- vecht in 1316 gevallen zijn en in een massa- graf zijn begraven. De vondst is van veel be- Iang voor de navorsching van de geschiedenis der middeleeuwen in Skandinavie. DE TAMME WESP. Het Zuiden van Engeland wordt schrrjft het Hbld. op het oogenblik gekweld door een ongekende wespenplaag brj ons zijn er ook nog al veel. Men leest herhaaldelrjk in de Engelsche bladen van wespensteken. Een grappenmaker gaf den raad om het wespen- probleem uit de wereld te helpen voor de wes- pen, gelijk de bijen, tarn te maken. Het blijkt, dat dit nog niet zoo onmogelijk is als het er uitziet. Wij vinden tenminste medegedeeld, dat lord Avebury, kort geleden in de Pyre- neeen vertoevend, 'n wesp ving en haar negen maanden lang hield. Hij had niet de minste moeite haar uit zijn hand te doen eten, of- schoon zij aanvankelijk erg schuw en zenuw- achtig was en haar angel tot steken gereed hield. Op den duur liet zij zich echter ook liefkoozen en vertoonde haar angel in het ge heel niet meer. Degeen dus, die voldoende tijd en geduld heeft, weet nu, hoe het wespenprobleem op te lossen. de nabijheid ging nagenoeg in vlammen op, terwijl zeven lichters tot de waterlijn afbrand- den. De bewoners in de omgeving, die, daar de brand vroeg in het ochtenduur uitbrak, nog te bed lagen, ontsnapten ternauwernood door in nachtkleeding uit hun huizen te vlieden, doch dank zij verandering der windrichting bleven de meeste huizen in den omtrek ge- spaard. De brandweer had zes uur noodig om het vuur te overmeesteren, dat in den laten rmddag nog smeulde. Het verkeer over de Kingstonbrug was den ganschen dag verboden, waardoor langdurige opstoppingen ontston- den. Vijf leden van de vrijwillige brandweer in Kingston moesten door rook overmand be- wusteloos worden weggedragen. Duizenden maakten gebruik van hun vrijen Zaterdagmid- dag om het tooneel van den brand te bezoeken waar vrijwilligers tot laat in den middag in natte dekens gehuid voortgingen water op de smeulende massa te werpen en hout te redden door het van de brandende lichters in het water te werpen. DE SCHAT VAN DE „ELISABETHVILLE". Sedert eenige weken ligt nabij Belle-Isle met ver van de monding van de Loire, een Italiaansch schip, de Artiglio, voor anker boven de plaats, waar het in 1917 getorpedeer- de Belgische Congoschip, de „Elisabethville", j zich op den bodem van de zee bevindt, en zijn j duikers bezig met sommige deelen der lading j naar boven te halen. Dit werk heeft hoofd- zakelijk tot doel eenige kistjes met Congo- diamanten terug te vinden omtrent de waarde j waarvan allerlei fabelachtige geruchten de ronde doen. Sommigen spreken van een schat van 25, anderen zelfs van 50 millioen francs, maar dit blijkt alleszins overdreven te zijn. In de opgehaalde brandkast van den kapi- tein, v6<5r enkele dagen geopend, trof men geen diamanten, maar slechts een betrekkelijk geringen som geld aan. Nu wordt elders, in de lading, naar de diamanten gezocht. Volgens een mededeeling door een der direc- teuren van de ForminiSre, de Congoleesche diamantenmaatschappij, aan een redacteur van het Brusselsche Laatste Nieuws gedaan, be- stond de zending diamanten, aan boord van de ,,Elisabethville", $echts uit 12.000 karaat, alle kleine steentjds, een waarde vertegen- woordigend van 21.000 pond of, in Belgische munt, ongeveer 3.675.000 francs. De diaman ten waren verzekerd en de Forminiere is dan ook schadeloos gesteld voor het geleden ver- lies. Het is trouwens niet waarschijnlijk, dat de opsporingen die thans geschieden, door de hooge kosten, welke eraan verbonden zijn, ge heel zullen kunnen worden gedekt. DE VERMISTE BRUIDEGOM. Eenige dagen geleden moest de dochter van een wijnhandelaar te Ninove Vlaanderenj in het huwelijk treden met een jongeling uit Mechelen. Alles was in orde voor de plechtig- heid; de bruid en haar verwanten, evenals die van den bruidegom, stonden gereed om naar het stadhuis te gaan... doch men wachtte te- vergeefs op den bruidegom zelf. Zijn familie- leden zeiden, dat hij 's avonds te voren uit Mechelen was vertrokken en weldra kon men vaststellen, dat hij inderdaad een spoorkaartje voor Ninove had genomen. Hij was vertrokken met een reiskoffer, zijn trouwpak, twee spoor- kaartjes voor een huwelijksreis in de Pyre- neeen en een aanzienlijke som geld. Allerlei gissingen werden gedaan omtrent die raadsel- achtige verdwijning, die te meer verbazing wekte, daar de jongeling steeds van voorbeel- dig gedrag was geweest. Woensdagmorgen nu werd uit de Kielsche vest te Antwerpen een lijk opgehaald en het bleek, dat dit de Mechelaar was, die twee dagen tevoren spoorlSos was verdwenen. Men vond op het lijk de identiteitskaart, de spoor- kaartjes en het geld, zoodat de veronderstel- ling van een misdaad moet worden uitgescha- keld. Hoe de jongeman te Antwerpen is te- recht gekomen, is een raadsel. Vermoedelijk is hij in den trein in slaap gevallen en vervol- gens naar Antwerpen vertrokken, met de be- doeling zich naar Antwerpen (Kiel) te be- geven, waar een familielid woont. BIJ HET ZWEMMEN DOOR DEN STROOM VERRAST. Woensdagmiddag is te Sliedrecht een droe- vig ongeluk gebeurd. In de rivier de Merwede waren eenige jongens aan het zwemmen. De lOjarige T. de Raad en de lljarige A. Gort, werden door den sterken stroom meegetrokken en verdwenen in de diepte. Het ongeval werd door eenige personen opgemerkt, die dadelijk alle pogingen tot redding in het werk stelden, echter zonder resultaat. Met behulp van meer personen is men aan het dreggen gegaan, doch ten siotte moesten de reddingspogingen tot 's avonds worden gestaakt. De moeder van den lOjarigen De R. heeft eenige jaren geleden ook haar man en anderen zoon door verdrinking op de Zuiderzee verloren. VROITW AANGEREDEN. Woensdag reed de 27jarige chauffeur W. K., met een matigen gang op den Heerenweg te M jdrecht in de rxhtin.g Wilnis, toen plotse- ling van het erf van een der langs den weg staande huizen een vrouw den weg op kwam zonder op of om te zien of te letten op sig- nalen van den naderenden auto. De chauffeur remde uit alle macht, doch kon niet verhinde- ren, dat de vrouw werd aangereden en ern- stige verwondingen aan hoofd en ledematen kreeg. Na voorloopig verbonden te zrjn, werd zij per auto naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht, waar zij na aankomst is over- leden Het bleek te zijn de 57jarige koop- vrouw F. A. Vogt, wonende te Amsterdam. ONGELUK MET EEN MITRAILLEUR. Donderdagochtend is bij het schieten met zware mitrailleurs op vliegtuigen met rook- spoormunitie, in de legerplaats bij Harskamp, de bodem uit een huls geslagen geslagen en de patroontrekker van het wapen vernield. Door de groote gasspanning vloog deze uit de ma chine en trof den milicien-soldaat W. van But- selaar van het 22ste reg. inf., afkomstig uit het d'orp Harskamp, in de rechterborst. Het heete stukje staal ging door de kleeding diep in de borst. De soldaat bloedde hevig. Een dokter bleek niet te bereiken te zijn. Onraiddel- lijk werd naar de legerplaats getelefoneerd, vanwaar binnen enkele minuten de ziekenauto aankwam. Nadat men een voorloopig verband had gelegd, werd de gewonde onmiddellijk naar het hospitaal te Arnhem vervoerd. Het VERDRONKEN. 5jarig zoontje van de familie B. te Oostwoud geraakte bij het spelen te water en verdronk. Pogingen met kunstmatige adem- haling en het gebruik van een zuurstofappa- raat mochten niet baten. BRAND. Te Veenhuizen zijn door onbekende oorzaak de turfloodsen van de electrische centrale tot EEN MOTORDILIGENCE VOORZIEN VAN SLAAPKOOIEN. Dinsdag is tusschen Londen en Liverpool de eerste motordiligencedienst in Europa ge opend, die langs den gewonen weg gaat en slaapkooien heeft voor de passagiers. Toen de diligence uit Londen vertrok had zij twaalf passagiers. Op het oogenblik loopt slechts 1 Sen diligence, doch het ligt in de bedoeling, om zoodra de dienst populair wordt hem uit te breiden tot vijf diligences, waarvan er vier in dienst zijn en een in reserve wordt gehouden. Zij zullen des nachts rijden, kort voor midder- nacht uit Londen vertrekken en den volgenden morgen om acht uur te Liverpool aankomen. De diligence is voorzien van twaalf slaap kooien, gebouwd en ingericht naar het voor- beeld aan boord van schepen, Zij is 27 voet lang en elf voet hoog. Elke slaapkooi is zes bij twee voet. Het ligt ook in de bedoeling een dienst te openen op Leeds en Manchester. EEN ROOVERSTREURSPEL TE PARIJS. In een bijouterie in de wijk van de Temple te Parijs liet iemand zich juweelen toonen. Plotseling schoot hrj den juwelier neer. Diens doodelijk verschrikte vrouw holde de trap naar de eerste verdieping op, achtervolgd door den boosdoener en sprong in haar radeloosheid uit het raam. Zij werd daarbij licht gewond. De roover schoot uit het raam op de toegeloopen menigte. De politie schoot terug en doodde den kerel. EEN TRUCK GEKANTELD. Dezer cjagen is een verschrikkelijk auto- ongeluk gebeurd nabij de Isla. Een groote truck met ongeveer vijftien Engelsche en Cu- ragaosche werklieden reed van de Isla naar Caracasbaai. De chauffeur, die al verschillen de malen wegens woest rijden was bekeurd en gestraft, reed ook dezen keer veel te hard om een auto, die hem een eind v66r was, voorbij te komen. Enkelen der inzittenden waarschuw- den den chauffeur toch niet z66 woest te rij den. Bij den scherpen draai bij Rooi Catochi echter sloeg de truck om, zoodat alle werklui tegen den grond werden gesmakt. Er waren tien gewonden, waarvan sommigen vrrj ernstig, die op de Isla zelf alien voorloopig verbonden werden. Van dezen werden acht met de ambulance naar het St. Elizabeth's Gasthuis vervoerd. Twee kwamen geheel bewusteloos aan, waar van een overleden is. Naar vemomen wordt is de chauffeur, die er zelf zonder een enkel schrammetje afkwam, in arrest gesteld. GROOTE BRAND TE LONDEN. Een van de grootste branden sinds jaren brak Dinsdagmorgen uit in Kingston (West- Londen) in een timmerwerf waar duizenden tonnen hout werden vernield. De Kingstonbrug werd beschadigd, een herberg en een huis In AVONTUREN IN HET POOLGEBIED. De correspondent van het dagblad De Maas- bode, die in verband met de spannende gebeur- tenissen in het Poolgebied, welke het gevolg waren van de stranding van Nobile's expeditie, naar Spitsbergen was vertrokken, heeft gerui- men tijd niets meer van zich laten hooren. Een radio-bericht Maandagmiddag om 2 uur aan boord van het ijssschip „Hobby" via het draadloos station op het Ingoy-eiland (ten Noorden van Hammerfest) verzonden, bracht, naar het blad Dinsdag meldde, het volgende nieuws Moest gedurende een maand op een onbe- woond eiland verblijven, waar ik door een ver- gissing was afgezet. Ik was namelijk ontscheept op 't Hope- eiland (op 25 graden O. L. van Greenwich), in plaats van op 17 graden O. L., de Zuide- lijkste punt van Spitsbergen, vanwaar ik een onderzoekingstocht over geheel Spitsbergen wilde gaan ondememen. Geen geweer bezittend en slechts vijf Kg. proviand bij mij hebbend, leefde ik toch nog van primitieve jacht. Juist was ik op het punt om in een eigen gemaakte boot te vertrekken naar het Zuid- Oostland, toen een visschersboot mij in het zicht kreeg en mij aan boord nam. Stellig behoorde dit Robinson Crusoe-avon- tuur tot de vermakelijkste, maar tevens em- stigste ervaringen van mijn heele expeditie naar het hooge Noorden." DE PRINS BIJ ZIJN KOSTBAAS. De prins van Wales heeft bij het bezoek van het Britsch legioen aan de slagvelden, ook een bezoek gebracht aan het dorp Witzemes, waar hij tijdens den oorlog ingekwartierd geweest is. Hij stopte met zijn auto voor de boerderij die hem als kwartier gediend had. Toen de prins het erf op kwam stond de boer in zijn hemdsmouwen aan de deur. De boerin kwam juist naar buiten, maar bleef verbaasd stil- staan. „Kent u mij niet meer?" vroeg de prins, waarop de boerin uitriep ,,Mon Dieu, c'est monsieur". De goede vrouw werd zoo ontroerd, dat zij in tranen uitbarstte. Er had een allerhartelijk- ste begroeting plaats en de boerin stond er op, dat de prins een kopje koffie bleef drinken. Op zijn oude plaats aan de tafel dronk de prins zijn koffie en bleef anderhalf uur, zit ten praten, informeerende naar de kinderen en herinneringen ophalende uit den ouden tijd. ANTOBUS MET TABAK IN BESLAG GENOMEN. De vliegende tolbrigade van Douai heeft een autobus, geladen met 875 K.G. Belgische tabak, in beslag genomen. Het tolbestuur was over deze belangrijke smokkelzaak ingelicht geworden. Om de smokkelaars op een dwaal- spoor te brengen, werd een vrachtwagen van het tolbeheer op den weg op uitkijk gesteld. De smokkelaars hadden echter ook voorzorgen genomen, en waren door een verkenner voor- afgegaan. Deze rook lont en verwittigde zijn medeplichtigen, die dan ook met hun autobus een anderen weg insloegen. Daar werden ze door de tolbeambten opgewacht. Bij hun aan komst weerklonk een schot, en dadelijk was hun voertuig door de tolbedienden omsingeld. Twee smokkelaars, die op de vlucht waren geslagen, werden een weinig later te Flines- lez-Raches aangehouden. De tabak, die men tusschen de wanden van deri autobus vond, vertegenwoordigt een waarde van 55.000 fr. EEN DIEYEGGE DIE NOG GELD TOE KREEG. j De chef van een confectiemagazijn te Ber- i lijn, Schoneberg, had in 1924 een naaister aan- genomen en deze jonge dame wist het ver- trouwen van haar chef te winnen, klom wel dra op tot eerste coupeuse en leidster der fa- j bricatie-afdeeling. Maar kort na haar promo- tie begonnen in het bedrijf mysterieuse dief- stallen. Nooit kon de dader worden ontdekt- maar de verdenking viel al spoedig op de chef- coupeuse. Deze wist echter den argwaan te verjagen en om haar weer gunstig te stem- men, schonk haar chef haar in Maart 1927 een modelrobe en 75 mark. De diefstallen werden echter voortgezet. Eenigen tijd later kwamen onverwachte rekeningen en de chef wilde deze reeds uitstellen, toen zijn coupeuse hem de in de kas ontbrekende 210 mark aanbood. Hij nam ze aan en betaalde de rekeningen. Eenige dagen later viel echter de chef-coupeuse door de mand Uit verklaringen van oude getrou- wen der firm a en uit een huiszoeking bleek, dat zij en niemand anders de raadselachtige dievegge was geweest. Op staanden voet werd zij ontslagen en aangifte bij de politie gedaan Onder deze omstandigheden betaalde de chef de geleende 210 mark niet terug doch behield die als pand. Voordat echter de diefstal-affaire voorkwam, aldus het „Vad." had de coupeuse bij het Kaufmannsgericht een klacht wegens terug- betaling van de bewuste 210 mark ingediend. De chef kan wel aantoonen, dat hij voor een veel hooger bedrag was benadeeld. Maar het gerechtshof veroordeelde hem niettemin tot onmiddellijke terugbetaling. Zoo kreeg de die vegge nog geld toe. EEN WEDREN IN PICCADILLY. „Boys will be boys... (bij jongens hooren jongensstreken) is de vergoelijkende uitdruk- king waarmee een Engelschman wel eens een kwajongensstreek goedpraat. En dat wordt nu gezegd van Weightman-Smith, een Zuid- Afrikaansch athleet, die voor den rechter kwam, omdat hrj een pet van een portier zou hebben gestolen ter waarde van 1. De heer Weightmann Smith is 22 jaar en student te Cambridge. Hij is een formidabel hardlooper en had meegedaan aan den wedstrijd op Stam ford Bridge (Londen). Na afloop was Weight mann Smith met twee Engelschen, twee Australiers en twee Zuid-Afrikanen gaan di- neeren. Toen dat geschied was, begaven de jongelui zich naar het Criterion Restaurant in Piccadilly Circus en wilden naar binnen. Zij werden niet toegelaten, want eenigen van het gezelschap niet Weightman Smith zelf waren erg dronken. Het gezelschap droop af, behalve Weightman Smith, die den gegalonneerde portier de eveneens gegalon- neerde pet van het hoofd rukte en er mee van door ging, met een schare „houdt den dief" schreeuwende menschen achter zich aan. „Wie liep het hardst?" informeerde gretig de blijkbaar sportief aangelegde griffier. Het slot van het lied was, dat de hardloo- pende Zuid-Afrikaan opgepakt werd en voor loopig opgeborgen. Men liet hem tot Maandag ,,afkoelen". Toen werd hij voor den rechter gebracht, die hem een vriendelijk standje gaf en liet gaan. NIEUWE DAMESSPORT. De dames in Engeland hebben een nieuw amusement gevonden. In plaats van haar sportlust op het tennisveld of achter het auto- stuur, op de golflinks of in het water uit te leven, kiest de Engelsche dame in den laat- sten tijd het luchtruim als plaats van haar vermaak. Iedere Engelsche dame, die met haar tijd wll meegaan, wordt lid van een aero- club, deponeert daar een bedrag van 240 gul den en krijgt daarvoor het recht te leeren vlie- gen. Waarom zou zij ook niet geschikt zijn voor vliegster Deskundigen verklaren, dat het veel gemakkelijker is te leeren vliegen, dan zich te laten opleiden tot autobestuurster, en heelemaal onjuist zal deze bewering niet zijn, want vele oorlogsvliegers zijn „afgericht" in twee uren. Het onderricht gaat bijna automatisch. De passagiersplaats is precies ingericht als de stuurstoel, en stuurrad, pedalen, en wat er verder bijbehoort, zijn automatisch verbonden met het mechaniek van den stuurstoel. De in- structeur zegt zijn leerlinge door een spreek- buis, hoe zij handen en voeten moet laten wer ken, en zoodra hij zijn stuurinrichting aan die van de passagiersplaats koppelt, worden alle bewegingen, welke hij maakt automatisch overgebracht en de leerlinge bemerkt wat zij moet doen. Na eenige lessen noodigt de on- derwijzer haar uit, ,,het stuur in handen te nemen" en om haar te laten zien, dat hij wer- kelijk niet meehelpt, strekt hij de armen in de hoogte. Als de aspirant-vliegster tien tot twaalf lessen heeft gehad en als zij drie- of viermaal is geland, zonder dat de instructeur behoefde te helpen, mag zij alleen vliegen. Zoo'n eerste vlucht op eigen verantwoording en zonder be- geleiding duurt meestal niet langer dan een kartier. Is de toekomstige vliegster een dozijn malen zonder ongelukken opgestegen en ge land, dan wordt zij als volledig opgeleid be- schouwd en mag zooveel uitstapjes in de lucht ondememen, als haar goeddunkt. In Holland wordt de vliegsport thans ook door het vrouwelijk geslacht beoefend. Bij de Rotterdamsche Aeroclub hebben zich eenige dames als leerling-vliegenierster aangemeld. Voor het zelfstandig vliegen is echter het be- halen van het vliegbrevet een vereischte. ZELDZAME OPERATIE. In den staat Ohio gelukte dezer dagen een oogarts de zeldzame operatie, een 18-jarig meisje, dat sedert de geboorte blind was ge weest, het gezichtsvermogen te geven. In een Amerikaansch vakblad beschrrjft de arts de eerste indrukken en waarnemingen van de pa- tiente. Het oog, dat niet aan de perspectief- schatting gewoon was, was niet in staat vast te stellen. dat voorwerpen, die het zag, op een afstand stonden. Het meisje dacht, dat alles wat zij zag dichtbij was. Deze toestand doet denken aan den waan van het kleine kind, dat meent de sterren te kunnen grijpen door er de handjes naar uit te strekken. Een panische schrik beving het genezen meisje toen ze voor het eerst met ziende oogen alleen ging loopen, daar ze meende tegen alles wat ze zag te zul len stooten. Onbewust sloot ze de oogen en verliet zich toen weer op haar tastzin! Voorzichtig liep zij heen om de schuin in de kamer binnenvallende zonnestralen, die zij voor tastbare voorwerpen hield. Een tochtje per auto door de stad deed haar duizelen. Voor boomen had zij een angstige bewondering. De wielen van voorbijrijdende auto's leken haar in de lucht te zweven. Den allergrootsten angst had zij voor de scheme- ring, daar zij den eeuwigen nacht weer vreesde te zullen tngaan, in welken zij altijd had ge- leefd. Urenlang stond zij voor den spiegel en ver- wonderde zich over haar eigen uiterlijk en de kleur van haar en oogen. DE THEEMSOEVER EN ZIJN ZWERVERS. Bijna iedereen weet, ook buiten Engeland, dat de noordelijke Theemsoever, bekend als de Embankment, het nachtverblrjf der Londen- sche zwervers, is. Hoe vaak heeft men niet gehoord van de tooneelen van den nacht, onder de bruggen of op de banken, waar het bezink- j sel der samenleving zich te slapen legt. Dat er van dit slapen soms niet veel komt, onder vond een Nederlander, die in een der groote hotels langs de Embankment logeerde, en die nachten achtereen wakker gehouden werd door een zonderlinge combinatie van vokale en in- strumentale concerten en debatten, die onder zijn raam een veertig meter onder zijn raam maar in de nachtelijke atmosfeer goed j hoorbaar werden gaande gehouden door de paria's van Londen. Verondersteld wordt, dat de menschen slapen onder de bruggen en op de banken. Maar zij waren even wakker als de j Nederlander en hadden aanzienlijk minder lust in slapen. Het lawaai begon (en begint klaar- j blijkelijk alle mooie nachten) te middernacht en bereikte zijn hoogtepunt tusschen twee en j vier uur in den ochtend. Onder het hotel- raam houden deze havelooze nachtuilen blijk baar sociteit met attracties. Openbare kun- stenmakers van 't nederigste allooi de zelf- de die men vroeger in den avond bij de schouwburg files vindt Hyde Park-rede- naars en straatzangers komen er bij elkaar en houden er generale repetitie of trachten met hun „nummers" indruk op elkaar te maken. Een nacht, vertelde de Nederlander, maakten zij het zoo bont, dat ik het bed uit ging en het schouwspel door mijn kijker ga- desloeg. Een der straatzangers zong met veel gebaar en meer misbaar Tosti's „Good Bye" en een politieke redenaar schreeuwde uit dat Churchill aan de galg moest en ontwikkelde zijn eigen fiscale politiek, waarin een flinke toelage voor alle „slapers" van den Theems oever was begrepen. Slapen op den oever is verboden, maar de politie ziet het sinds jaar en dag door de vin- gers, hoewel er genoeg slaaphuizen voor zwer vers zijn in de stad om ze alien voor den nacht onder te brengen. Intusschen weet men nu, dat er geen woord waar is van de dramatische verhalen van in elkaar gedoken menschelijke wrakken, doorbrengend den nacht onder de donkere brugbogen op de grens van het even donkere water. Integendeel, het schijnt er on der die menschen opgewekt toe te gaan. PER BRIEF VERGIFTIGD. In een klein plaatsje in Uruguay is een Italiaan gearresteerd, die zich aan een afschu- welijk" misdaad heeft schuldig gemaakt. Oe man, Tomassa Martin genaamd, was eenigen tijd geleden in Italie getrouwd met een nichtje, een aardig meisje van 19 jaar, die hem zeer lief had. De liefde van den man voor zyn gade was echter spoedig bekoeld. Hij verlangde zijn vrijheid terug en vertrok naar Amerika, Eeni gen tijd later werd het vrouwtje ziek en schreef dat aan haar man. Hij antwoordde, dat hij geld had gemaakt en met een Amerikaan- schen dokter naar Italie ging terugkeeren; die dokter zou haar genezen. Reeds dezen brief had in zekeren zin genezend effect. Maar Tomasso kwam niet. Hij schreef op- nieuw, ditmaal dat zijn zaken hem beletten de V. S. te verlaten, en sloot daarbij een fieschje met een wit poeder in, dat naar hij zei een geneesmiddel van bijna wonderbaarlijke macht was. Dat had hij van den Amerikaanschen dokter gekregen. Zij moest naar een beek in de naibjj'heid hunner woning gaan, en met be hulp van water daaruit een poeder innemen. Maar niemand mocht zij er over spreken en den brief moest zij verbranden. En zoo ging het jonge vrouwtje, en deed wat haar was aangeraden. Zjj kwam aan de beek en nam daar de medicijn in, Toeristen vonden haar later dood aan den oever liggen. Zij had niet den moed gehad den brief te ver- nietigen, die nu het geheim van. den moorde- naar aan de overzijde van den oceaan verried; een geneesheer stelde vast, dat zjj aan ver- giftiging was overleden. De Italiaansche autoriteiten vroegen onver- wijld de arrestatie van Martin, die intusschen uit New York verdwenen bleek te zijn. Eerst dezer dagen heeft men hem in een klein plaatsje in Uruguay gearresteerd. Hij zal aan de Italiaansche justitie worden uitgeleverd en in zijn vaderland worden berecht. EEN DRIFTIGE WERKLOOZE. Te- Frankfort aan de Main weigerde een werklooze, Joseph Willkomm, aan de arbeids- beurs werk, dat hem werd aangeboden, aan te nemen. Deswege zou onderzocht worden of men zijn steun niet zou intrekken. Willkomm werd toen zeer driftig, haalde een revolver te voorschijn en schoot den ambtenaar voor de plaatsingen, Peter Ellenbach, een kogel in 't hoofd. De zwaar gewonde ambtenaar werd naar het ziekenhuis overgebracht. IDe doktoren gelooven hem in het leven te kunnen houden De dader is voortvluchtig. DE SALOMO VAN CLEVELAND. Er zijn nog rechters in Amerika rechters die van meening zijn, dat de wetten er voor de menschen en niet de menschen voor de wetten zijn, en dat de gevangenis niet onder alle om standigheden het juiste verblijf is voor men schen, die iets op hun geweten hebben. Dat moge de navolgende geschiedenis bewijzen: Drie jaar geleden werd een fabrieksarbeider zekere Anton Hren, uit Cleveland, in gevolge een auto-ongeluk, waarbij een man, John F. Hubbell, was gedood, wegens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld. Hubbell liet vier kinderen tusschen 1 en 18 jaar achter en een weduwe, die alleen voor het onderhoud dezer monden had te zorgen. Hren was vader van twee kinderen van zeven en negen jaar. De rechtbank achtte hem schuldig. Het von- nis luidde: vijf jaar gevangenisstraf, welke straf echter voorwaardelijk werd opgelegd, en wel met deze zeer eigenaardige en misschien navolgenswaardige voorwaarden. Hren moest de weduwe en haar vier kinde ren onverwijld in contanten 4000 dollar (zijn geheel vermogen) uitbetalen en moest boven- dien zijn inkomen als arbeider zoolang tus schen zijn eigen gezin en dat van den veron- gelukte deelen, tot hrj in totaal nogmaals 3600 dollar had betaald. Van den dag van het von- nis nu heeft Hren gemiddeld tien uur per dag gewerkt en wel zeven dagen per week. Ook zijn vrouw, die een winkeltje houdt, heeft zich er op toegelegd, een zoo hoog mogelijk geza- menlijk inkomen te bereiken, ten einde het met vrouw Hubbell te deelen. Intusschen gebruikte vrouw Hubbell de eerste 4000 dollar, om de op haar huis drukkende hypotheek af te lossen en zij hervatte tevens haar vroeger beroep van steno-typiste, terwijl haar moeder voor de kin deren zorgde. In de drie verstreken jaren nu is Hren zjjn verplichtingen steeds prompt nagekomen. Het rapport van zijn directie zegt, dat hij inder daad zooveel gewerkt heeft als maar eenigs- zins mogelijk was, dat hij elken Zondag kwam arbeiden en zelfs overwerk verrichtte wanneer hij dit kon krijgen. En hij heeft zich al dien tijd ook niet eenmaal over zijn lot beklaagd. Ik geloof, dat mijn vonnis toch juist is geweest, heeft de rechter later gezegd; „twee gezinnen zijn gered, voor zoover dat mensche- lijk gesproken mogelijk was. Had men Hren in de gevangenis gezet, dan zouden vrouw Hubbell en haar kinderen hun woning hebben verloren; Hren zou verbitterd uit de opslui- ting zijn teruggekeerd, en dat ales alleen...... om de samenleving genoegdoening te ver- schaffen!"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2