EEN KRANTENVLIEGTUIG VERONGELUKT. levensgeesten geweken. holbewoners aangehouden. kunstzijde. ZELFMOORD VAN EEN AMBTENAAR. REUZENPROCES. AFPERSING. By de politie te Amsterdam is aangifte ge- daan van een poging tot afpersing, gepleegd door een 24-jarigen handelsreiziger. Hij vroeg zijn patroon alleen te spreken in diens kantoor aan de Schalkburgerstraat. Toen de beide mannen bij elkaar waren, vroeg de reiziger aan zijn patroon een bedrag aan loon, dat hij naar zijn meening nog te vorderen had. Ook eischte hij een borgstelling van 1000 terug. De patroon weigerde echter. De handelsreiziger greep zyn patroon toen aan en er ontstond een worsteling Een der buren, die het lawaai hoorde, kwam toeloopen en scheidde de twistenden. De politie heeft den reiziger in bewaring gesteld. BIJNA AL TE VLEIEND. De bekende Engelsche schrijfster Marjarie Bowen heeft wederom een boek over ons land in het licht gegeven. De Londensche corres pondent van „Het Vaderland" schrijft er o.a. het volgende over: „Dat zij onzen modemen huizenbouw niet onverdeeld kan bewonderen, moeten wij voor haar rekening laten; over smaak valt niet te twisten. Dat zij velen onzer ziet als echte beeldenstormers, bij elke nieuwe kunstbeweging immer op de voorpunt en ge- neigd om in schoone kunsten, letteren en bouwkunst tot uitersten van modeme ontwik- keling te vervallen kan ons slechts vleien, daar het onze oorspronkelijkheid van opvat- ting bewijst. Zij vindt ons arbeidzaam, matig, kalm van aard en volhardend. Wij hechten weinig waar- de aan charme, aan gevatheid, aan humor en uiterlijke praal. Wy sparen graag en geven weinig aandacht aan ons uiterljjk. Wij zijn met weinig comfort tevreden en met eenvou- dige genoegens. Daar wij huiselijk zijn, trek- ken theaters, cabarets, opera's en concerten ons niet overmatig aan, „hoewel de meeste steden een belangrijke muziekvereeniging be- zitten". Hoewel vrouwen er, als overal elders, zich meer en meer in den handel of in de kunst begeven, houden zij toch alien van kinderen en de Nederlandsche kinderen zijn de aardig- ste, de tevredenste en de best verzorgde van de geheele wereld. Nederlanders zijn gastvrij en hoffelijk jegens vreemdelingen, behalve wanneer deze beschermend doen of dwaas. De hoogere klassen zijn geneigd zich afzijdig te houden en zijn onderverdeeld in een ingewik- keld stelsel van groepen en klieken, waar de vreemdeling geen touw aan kan vastknoopen; maar de burgerstand en de lagere klasse zijn gemakkelijk en aangenaam in den omgang". EEN OOG UITGESLAGEN. Twee vrouwen in de Korte Hamsteeg te Rotterdam kregen verschil van meening, spoe- dig overgaande in het toepassen van slaande argumenten. De eene sloeg de andere een ooguit! Het oog rolde over de straat- st66116tl Het slachtoffer keek met het eene oog rond naar het andere dat gevallen was. Nauw had zij het bespeurd of ze raapte het op en stapte 6dn oog in het hoofd, het andere in de hand naar de politie en deed aangifte van de mishandeling. Als bewijsstuk legde zij het uitgeslagen oog over, dat geheel in scherven was. Het was n.l. van glas! KW A.I ON GEN S EN EEN HANDIGE AUTOMOBILIST. Benige kwajongens die onder Rijen (ge- meente Gilze-Rrjen) kampeerden, begingen de baldadigheid om over den weg een touw te spannen, wanneer er een voertuig in aantocht was. Zy haalden hetzelfde spelletje uit, toen de heer G., uit Tilburg, met zijn auto, naderde. De jongens hielden echter het touw te lang vast, zoodat de auto het hun uit de handen reed. Het touw slingerde zich om de wielen en slechts door krachtig remmen kon de heer G. verder onheil voorkomen. De heer G. liet het er echter niet bij zitten. Hij sprong uit zijn auto en holde de vluchtende dag omstreek vijf uur op het Damrak bij het Victoria-hotel te Amsterdam, in brand. Een vlam sloeg uit den motor en de chauffeur wist niet beter te doen, dan den wagen in 't Dam rak te rijden. Het was een groote vier-per- soons „Fiat", van de Olympia-garage. De wagen deed uitsluitend dienst voor het Inter- nationaal Verkeersbureau. Toen het ongeluk gebeurde, zaten er geen passagiers in. De chauffeur was, vdor de auto in het water ver- dween, er bijtijds afgesprongen. De hulp van de brandweer werd ingeroepen, om den dren- keling weer op het droge te brengen. Een paar uur heeft zij daarvoor noodig gehad, om- dat de auto te lang was om haar geheel boven den beganen grond te hijschen. Toen zij ein- delijk op den wal stond, bleek zij nogal be- schadigd te zijn. De kop van den motor was geblakerd, terwijl ook hier en daar het chassis schade had opgeloopen. Een groote menigte sloeg het werk van de brandweer gade. HET EERST BIJ DEN BRAND. Uit vrees voor oneerlijke concurrentie is bij de Rotterdamsche vrijwillige brandweer een zonderlinge maatregel genomen. Op het oogen- blik worden n.l. in de Maasstad de handbrand- spuiten langzamerhand vervangen door slan- genwagens. Deze wagens zijn verbouwde lad- derwagens, op welke, behalve ladders slan- gen, opzetstukken en dergelijke worden mee- gevoerd. Met deze wagens kan veel vlugger worden gereden dan met de zware spuiten. Bovendien heeft men de pomp met windketel in de stad practisch zoo goed als niet meer noodig, en waarom zouden de spuitgasten twee wagens naar den brand moeten sleepen, als met een vlug, handelbaar karretje kan worden volstaan? Bij enkele spuiten is deze verande- ring, welke een groote verbetering is, al in- gevoerd. Maar wat gebeurt er nu? De afge- takelde oude spuiten moeten toch naar den brand worden gereden, al heeft men op den slangenwagen ook alles bij de hand, wat men noodig zou kunnen hebben, omdat de gasten van de slangenwagens anders een voordeel zouden hebben boven die van de oude spuiten, die door het moeten rijden met twee wagens zwaar gehandicapt worden in den edelen stryd om het eerst aanwezig te zijn. Al kan men er met een slangenwagen ook eerder zijn, de oude spuit moet mee! EEN GEVAARE1JK PASSAGIER. Bij een autoverhuurder te Zwolle vervoegde zich een dame, die per auto naar Rotterdam wenschte te worden gebracht en daarvoor ook een flinken prijs wilde besteden. Nadat men accoord had gemaakt, ving de tocht, via het Katerveer, aan. Aan het Katerveerhuis werd even gestopt, omdat de stoompont niet aan den oever lag. Nadat de chauffeur den motor in rust had gebracht, en, in verband met de helling van den dijk, de rem had aangezet, verwijderde hij zich eenige oogenblikken. Van deze gelegenheid maakte de dame gebruik om de rem los te maken, waarop de auto begon te riiden en in den IJssel terecht kwam. De passagier had zelf nog tijdig de auto kunnen verlaten. Nadat men het motorrytuig weer op het droge had gebracht en de politie met he geval in kennis was gesteld, bleek de dame een ontvluchte verpleegde te zynuit een krankzinnigengesticht te Deventer. Zy is naar Zwolle overgebracht en op een veilige plaats opgeborgen. DUIZENDEN SOORTEN NAAI- MACHINES. Het oudste patent op de naaimachine is het Engelsche van Thomas Saint in 1790, nadat in 1755 Weihenthal een naald met het oog in het midden had gepatenteerd, die als het begin der poging machinaal te naaien mag worden beschouwd. De eerste, die een werkelijk bruikbare ma chine maakte, was een arm kleermakertje, in St Etienne, Thimmonier genaamd, die m lbdu een patentbrief kreeg en in 1845 en 1848 ver- beteringen patenteerde. Toen eerst werd de machine geheel van metaal. De Amerikaan Walter Hunt construeerde huizen in de asch legde. Tweeduizend perso- nen, behoorende tot 600 gezinnen, zijn dienten- gevolge dakloos geworden. De schade wordt op 10 millioen (Jechoslovaaksche kronen ge- schat. Twee kinderen worden vermist. Voorts is te Loschitz bij Olmiitz brand in de Jodenwijk uitgebroken, die op een geheele straat en tenslotte ook op het marktplein oversloeg. De nauwe straat bemoeilijkte het blusschingswerk uitermate, waarvan het ge- volg was, dat 16 huizen en de toren van het stadhuis een prooi der vlammen werden. STRIJDBAAR PACIFISMS. Een royalistisch-gezind veearts te Soissons kon het niet langer aanzien, dat in het paci- fistisch kamp aan den Chemin des Dames, waar vertegenwoordigers van tal van naties broederlijk en zusterlijk van gedachten wisse- len over het vredes-ideaal, de Fransche en Duitsche vlaggen naast elkaar wapperen. Hij toog naar het kamp, rukte de Fransche vlag af en vertrapte haai*. De Duitsche liet hij, wonderlijk genoeg, hangen. Het werd rumoerig in het kamp. Fransche en Duiische deelnemers snelden eendrachtig toe om den Carnelot du Roy de trieste over- blijfselen van het dundoek te ontrukken. Een dame uit Compiegne vergat haar pacifis- tische levensopvattingen en gaf den royalist een klap, die haar op zijn beurt een kaakslag toediende. t De stemming was bedorven in het kamp, dien heelen dag. EEN AANVARING OP ZEE. .Reuter meldt ons uit Londen, dat Zaterdag de Otranto, een schip van de Orientlijn, in mist in aanvaring is geweest met een Japansch stoomschip de Kitano-Maroe. Dit gescliiedue op zoowat zestig mijl van Grimsby. De Otranta was Zaterdag met 550 passagiers aan boord vertrokken uit Immingham. Onder die passagiers waren vele Amerikanen en an dere buitenlanders, die een reis van twee we- ken in de Noorsch® f jorden zouden gaan maken Beide schepen hadden averij, doch konden, halve kracht stoomend, zonder hulp de haven bcrcikcn De Otranto is te Grimsby aangekomen, de Kitano-Maroe ging naar Hull. Later kwamen nog nadere benchten m om- trent de aanvaring. De passagiers van de Otranto zijn nl. Zondagochtend te Londen aan gekomen. Hoewel zij uiterst vermoeid waren bleken zij goedsmoeds. Zij betreurden het enkel maar, dat hun vacantieplannen waren in de war gestuurd. Een van he passagiers was sn Lionel Earle, permanent-secretaris aan het dept. van openbare werken. Deze verhaalde, dat de passagiers aan tafel zaten toen de aan varing plaats vond. Het was een vreeselijke schok. Het glaswerk en het porselem vloog over de tafel. Door de patrjjspoorten kykend zagen wij een ander schip naast het onze. Vlak na de eerste botsing was er een tweede, ech ter een niet zoo felle stoot als de eerste. Verscheiden lieden stormden naar boven om reddinggordels aan te doen. Niemand van ons kende den omvang van de aangenchte schade, maar de meesten ook de dames hielden zich merkwaard'ig kalm. Toen wij op de* kwa- men zagen wij dat de boeg van ons schip nee- lemaal ingedrukt was. Gelukkig was het een heel kalme zee. Wij bleven zoowat een nail uur liggen, om het mogelijk te maken, de scha de op te nemen. Toen keerden wij langzaam terug naar Grimsby." Omtrent de schepen, die in botsing zijn ge weest, kan nog worden meegedeeld, dat het Japansche schip de Kitano-Maroe toebehooit aan de Nippon Joesen Kaisja; het meet i9oz ton bruto en werd in 1909 gebouwd. De Otranto is een veel grooter schip. Het behoort toe aan de Orient Steam Nav. Cy., is gebouwd in 1925 dus nog een heel r.ieuw schip en meet 20.032 ton bruto. Aan boord van het Japansche schip werden vijf personen gewond, onder wie een ernstig. overlevende toeristen, die met behulp van een touw omlaag gelaten zou worden, viel even- eens dood, daar het touw door de scherpe rotspunten doorgesneden werd. De vijf overige bergbeklimmers konden ein- delijk in veiligheid worden gebracht. EEN PRINS DIE WEINIG AAN ETIQUETTE DOET. Het is bekend, dat de tweede zoon van den Belgischen koning, Prins Karel, Graaf van Vlaanderen, niet erg van officieel doen houdt. Men zou eerder het tegendeel kunnen bewe- ren. Dezer dagen bevond hij zich met een vriend In de autobus, welke de verbinding MeysseBrussel onderhoudt. Nu vermaakte het tweetal zich kostelijk om de vrouwelijke conducteur, die bij iedere halte den bestuurder het sein tot wegrijden gaf door te roepen „AUei rijdt Jef". Bij het Paleis te Laeken stapte de Prins uit, doch voordat de conduc teur daartoe gelegenheid had, riep Z. K. H. met forsche stem „Allei rijdt Jef" ,tot buiten- gewoon vermaak der inzittenden, GEWELDIGE HITTE IN FRANKRIJK. De droogte die te Parijs met een enkele onderbreking van een onweersbui, reeds twee maanden aanhoudt, schijnt nog niet te zullen eindigen. Zaterdag steeg de temperatuur tot 87 gr. in de schaduw te Parijs en over de 100 gr. te Toulouse. De boschbranden in geheel Frankrijk worden voortdurend talrijker en ernstiger. MOORD. Te Weitprechts-Waldsee (Baden) is een her- bergier, toen hij voor den tweeden keer een bezoeker om betaling maande, door dezen met een revolverschot in het hart gedood. De dader is gevlucht. Maandagochtend moest 'n vliegtuig van het Hamburger Fremdenblatt een noodlanding maken op een wad ten Z. van Keitum. Door den mist had de bestuurder een schor voor een weiland aangezien. Het toestel zakte in dep weeken grond en sloeg over den kop. De twee inzittenden zijn ongedeerd gebleven. De krau1 ten werden geborgen en men zal ook trachten het vliegtuig op den vasten wal te brengen. EEN STATIONSKAS GEPLUNDERD. Volgens de B. Z. am M. hebben roovers in het station Wega nabij Kassel de kas geplun- derd. De dienstdoende beambte werd met revol vers in bedwang gehouden en daarna aan han den en voeten gebonden. De roovers zijn, zon der herkend te zijn, met hun buit gevlucht. laatste de achtervolging moest staken. Maar toen zag de heer G. de tent, waarin de jongens huisden. Hij trad binnen en nam een valies, een koffertje en een deken mede, terwijl hij een brief van den volgenden inhoud achter- liet- De vermiste goederen kunt ge bij den Rijksveldwachter te Dorst (gem. Oosterhout) terugkrijgen. 'n Handige manier inderdaad. De Rijksveldwachter gaf de zaak over aan de marechaussde te Rijen en deze mocht nu Zaterdag bezoek ontvangen van eenige heeren uit Breda, die per auto de goederen kwamen ophalen Het waren de respectievelijke ouders van de jongens. De spullen werden natuurlijk af gegeven, doch niet dan nadat de politie tegen de twee jongens proces-verbaal had op- gemaakt. MOORDAANSLAG. Maandagmorgen om half elf is in het woon- wagenkamp te Heerlen zekere D. door zokeren W. in de buik geschoten. De dader is voort- vluchtig. De getroffene, wiens toestand aope- loos is, is naar het ziekenhuis vervoerd. SMOKKELAARS. Nabij Oerle (N. Br.) geraakten rijksambte- naren Zaterdagnacht in gevecht met tie dranksmokkelaars. Een der ambtenarer. lo^ eenige revolverschoten. Met behulp van toege- schoten politiebeambten werd een der arnok- kelaars aangehouden en een partij alcohousch. dranken in beslag genomen. De andere smok- kelaar- ontkwamen. Maandagmorgen om half twaalf,, nadat het tweejarig jongetje van B. Verheul, wonend aan het kanaal te Apeldoorn, eenigen tyd ver mist was geweest, werd het door de moeder met het hoofdje voorover in een afvoerput, welke gedeeltelijk met vuil water was gevuld, gevonden. Toen de ontstelde moeder het kind er uit had gehaald, bleken de levensgeesten aangebeden. Zondagmiddag omstreeks 12 uur is de 71- iarige weduwe van Maeren, wonende te Keiie (Duitschland) en tijdelijk verblijf houdend te Zoeterwoude, aangereden door den motoiryder J. Rijnsburger uit Den Haag. Zij kwam met drie andere dames uit de kerk en stak den weg over, zonder er acht op te slaan, of deze veilig was. Zij kwam door de aanrijdmg te vallen en werd ernstig gewond. Zij is naar het a cade- misch ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar een been moest worden afgezet. De motor- ryder, die zelf licht gewond werd, treft geen schald. In de bosschen van Scherpezeel, even onder de Duitsche grens, heeft de politie, op zoek naar gesignaleerde inbrekers tusschen het dichte struikgewas een keurig ingencht hoi srevonden. De bewoners gingen meestal s nachts bij Limburg de grens over en dan in verschillende richtingen op buit uit. De Dolitie heeft zeven mannen gearresteerd, die reeds eerder met de politie in aanraking waren geweest. Het hoi was goed voorzien Tan eetwaren en de heeren waren gewapend met gummislangen, dolken en mbrekerswerk- tuigen. Zij hebben reeds eenige in de mrjn- atraek gepleegde inbraken bekend. RADICAEE BLUSSCHING! •so groote hixo-auto geraakte VrtJdagmid- bogen naald, waarbij het oog aan zat. Die laatste uitvinding, werd in 1841 door anderen in Amerika gepatenteerd. Sedert zijn er duizenden patent en genomen. De uitvinder van deze voor de modemaga- zijnen zoowel als voor debeurs even be langrijke materie was Louis-Marie Bermcand, graaf de Chardonnet, ingenieur bij den Fran- schen Waterstaat en lid van het Instituut, die in 1924, vijf-en-tachtig jaar oud is, overleden. Na een langdurige studie en eindelooze proefnemingen legde hij in 1884 z5n P™ce<l aan de Academie des Sciences voor en nchtte een jaar later zijn eerste fabriek te Besangon op Geheel nieuw was het precede met, daar verscheiden chemici het hadden gevonden, doch de definitieve samenstelhng en de prak tische toepassing ervan is aan Bermcaud (Chardonnet) te danken. HET WRAK VAN EEN ZEE VLIEGTUIG. Het Engelsche stoomschip Sea Pool heeft, naar Reuter uit St. Johns (New-Foundland) meldt, gerapporteerd, dat het een misluk e poging heeft gedaan om het wrak van een watervliegtuig te bergen. Een groot deel van de romp en de vleugels dreef aan de opper- vlakte, terwijl het achterdeel er vijf of zes voet boven uitstak. Het was zoo donker, dat men van het schip de kleur van het vliegtuig met kon onderscheiden. AMATEUR DETECTIVE. Schoenmakers schijnen een bijzondere ge- schiktheid voor het recherchevak te hebben Onlangs wist een Berlijnsche schoenmaker een zakkenroller onschadelijk te maken. Dezer dagen leverde een andere meester op den pik- draad een inbreker eigenhandig by de politie in De schoenmaker dronk in de Miinzstrasse in een proeflokaal zijn pint, toen een jonge man door zijn spreken zijn aandacht trek. Heel argeloos ging hy naar hem toe en deed het voorkomen, alsof hij zelf wat te koop had. Na langen tijd over en weer praten ging de iongeman op het voorstel van den ander in en liep met hem mede naar de Alexanderplat zoogenaamd om een mand met waschgoed voor moeder de vrouw te halen. Voor den ingang van het pohtiebureau ech>- ter greep de schoenmaker zyn metgezel m den krafg en koerste den onthutsten man het ge- bouw dat de schoenmaker zich niet had vergist. De overrompelde is een 17-jarige die met Pinksteren uit Struweshof ont- vluchtte en sindsdien van inbraak leefde. Hij was er achter gekomen, dat in de Tege- lerstrasse een familie op reis was gegaan. H] drong tweemaal de woning binnen en stal wat hy maar kon weghalen. In de Grolmaristrasse maakte hij den volgenden dag een f ets buit waarvoor hij twee mark kreeg, omdat zy te zeer verroest was. Ook zijn voorgaande buit werd erbarmelyk slecht betaald Voor alles en alles te zamen kreeg hy slechts 31 mark, ofschoon de werkelijke waarde een paar hon- derd mark bedroeg. De gesnapte inbreker werd voor den rechter van instructie geleid. GROOTE DORPSBRANDEN IN CECHOSLOWAKIJE. In het Slovaaksche dorp Szogy brak een brand uit, die met razende snelheid omi zich been greep an in totaal niet minder dan 178 RELLETJES IN EEN BADPLAATS. Te De Panne, de kleine badplaats nabij de Fransche grens, welke, sedert den oorlog, een geweldige uitbreiding heeft genomen, hebben zich, naar uit Brussel gemeld wordt, in den loop der laatste weken, herhaaldehjk relletjes tusschen Vlaamschgezinden en Franskiljons voorgedaan. Voor eenige dagen besloot een muziekvereeniging uit Roeselare, die op den Zeedijk had gespeeld, haar concert met den Vlaamschen Leeuw. Toen sommige badgasten om de Brabanconne riepen werd de Vlaamsche Leeuw nogmaals gespeeld en zulks tot dne- maal toe. Ten slotte werden eenige badgasten j handgemeen maar de politie herstelde spoedig en zonder moeite de rust. Donderdag jl. deed zich nog een gelyksoor- tig relletje voor. Vlaamsche badgasten die, by de uitvoering van de „Brabanconne" het hoofd hadden ontbloot, maar weigerden hetzelfde te doen voor de „Marseillaise", werden door een groepje Franskiljons uitgejouwd en voor „fla- mingboches" gescholden. De Vlammgen an woordden toen met den Vlaamschen Leeuv en weer ontstond een vechtpartij ditmaal tm-schen Vlaamsche en anti-Vlaamsche studenten, waar bij ook weer de politie moest ingrijpen. EEN POLITIE-AGENT DOODGESLAGEN. Zaterdagnacht is te Newcastle een politie- agent doodgeslagen. De agent, genaamd Leg- eett had een vrijen dag en was 's aVonds naar een feestelijken bijeenkomst gegaan. Toen hy daarvan terugkwam en door een dichtbevolkte straat ging, waar hij den vongen dag dienst had gedaan, kwam plotseling een man op hem af en viel hem aan. Leggett kreeg een paar slagen op het hoofd en viel ter aarde. Hy werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar schedelbreuk werd geconstateerd. Kort daar na overleed hij. De aanvaller, een zekere Cornelius Armstrong, die vlak in de buurt van de misdaad woont, werd gearresteerd. BOA CONSTRICTOR BEWANDELT MIDDEN-FRANKRIJK- De inwoners van het dorp Chatellerault le- ven in angst voor een grooten boa-constrictor, die nabij het dorp rondkruipt. Ongeveer een maand geleden is de boa ontsnapt uit een rei- zend circus. Toen de directeur de politie daar van in kennis stelde, was het eenige gevolg, dat hij bekeurd werd wegens het toelaten van gevaarlijke dieren tot den openbaren weg. Eerst toen eenige kinderen, die op een veld nabij het dorp aan 't spelen waren, verschrikt kwamen vertellen, dat zij den boa-constrictor gezien hadden, werd een stelselmatige opspo- ring georganiseerd. De slang is evenwel nog niet gevonden. De directeur van het Duitsche douanekan- toor te Emmerik heeft zelfmoord gepleegd. Hy had enkel dagen geleden een proces ver- loren tegen twee vrouwen van tolbeambten, die hij beticht had hem te hebben beleedigd door de bewering, dat hij haar had lastig ge vallen. De procureur-generaal was reeds in hooger beroep gegaan. Dezer dagen begint te Rzesnow in Galieie een proces, waarbij 21000 beklaagden terecht- staan; zij zijn alien lid van een bankroete ver- zekeringsmaatschappij27 advocaten treden ter verdediging op: 5 extra-treinen zullen de massa der beklaagden uit Lemberg en omge- ving naar Rzeszow brengen en er worden spe- ciale barakken gebouwd om de massa te her- bergen. STORM AAN DE KUST VAN NEW-JERSEY. Zondag is de kust van New Jersey, op circa 100 K.M. ten Noord-Oosten van New-York door een hevigen storm geteisterd, waardoor vele kleine stoombooten en jachten op het land werden geworpen en een aantal visschers- schepen is vergaan. Beambten van de kust- wacht hebben meer dan vijftig personen van een wissen dood gered. Tot de aan den grond geloopen schepen behoort ook het Britsche s.s. „Athelbeach". Ook aan den oogst is groote schade toege- bracht, terwijl boomen ontworteld en de tele- grafische en telefonische verbindingen ver- broken werden. Intusschen meldt het meteorologisch insti tuut van Miami nieuwe typhonen ten Zuiden van Cuba, die op weg naar de Golf van Mexico zijn. GEWELDIGE STORTREGENS EN ELECTRISCHE STORMEN. De hittegolf, waaronder het Oostelijk deel der Vereenigde Staten gedurende eenigen tijd heeft gezucht, is door geweldige stortregens en electrische stormen gevolgd, die den ge- heelen nacht over een uitgestrekt gebied van Midden- en Oost-Florida tot aan de Golf van St. Laurens hebben gewoed. Naar schatting zijn er veertig dooden te beklagen, terwyl de schade op meer dan drie millioen dollar wordt geschat, voomamelijk door den typhoon in Florida veroorzaakt. Voorts zijn in den staat Georgia uitgestrek- te landerijen overstroomd. Aan de kust van den Atlantischen Oceaan heerscht een dichte mist, die de scheepsverbinding tusschen New- York, Boston en Montreal onderbreken en ver schillende kleine ongevailen veroorzaakt heeft. Van de vorengenoemde sterfgevallen hebben er 29 plaats gehad in het noordwesten en het midden-westen. Drie slachtoffers vielen te New-York waar de plotseling opstekende hevige storm verscheidene huizen in Brooklyn onder water zette, terwijl de electrische instal- laties in een groot deel der stad gestoord wer den, zoodat men daar gedurende verscheidene uren in het duister zat. Verscheidene gebou- wen werden voorts door den bliksem getroffen. Op den jongsten storm in Florida is een hevige regenval gevolgd, die thans het zuiden en het midden van Georgia teistert, waar in de afgeloopen zestien uur 2% inch regen is ge vallen. Op verscheidene plaatsen zijn de spoor- wegen beschadigd, ofschoon te voren waar- schuwingen waren gepubliceerd, dat over- stroomingen zouden kunnen plaats hebben. In de voorstad van New-York zijn door het derailleeren van twee spoorwagens twintig menschen gewond. DE VROUWENMOORDENAAR REY. Maandag is opnieuw getracht de Marseil- laansche Landru, Pierre Rey, aan 't spreken te krijgen. Hij lag op zijn bed in het gevan- genishospitaal, toen hij Maandag opnieuw ver- hoord werd, doch op alle vragen antwoordde hij slechts, dat hij moe was en hoofdpijn had. Ook trachtte men iets naders uit te visschen omtrent zijn vroegere veroordeelingen, waar van Rey beweerde, zich niets meer te kunnen herinneren. Zelfs herinnerde hij zich niets meer van wat hy by zijn vorige verhoor, uit zijn verleden verteld had. Toen men hem mededeelde, dat hij beschul- digd was van moord op drie vrouwen, waarvan men op drie verschillende plaatsen de over- blijfselen gevonden had, liet hij niets meer los, dan de mededeeling, dat hij die vrouwen ge- kend had. Op alle verdere vragen betreffende de bijzonderheden van de misdaden antwoord de hij slechts met een verstokt cynisme: ,,Ik weet het niet meer, ik kan het me niet herin neren." Maar telkens wanneer de moord op mile Foce, mile Ebel en mile Bonnet ter sprake kwam, riep hy uit: „Ik heb niemand ver- moord; daar ben ik niet toe in staat". EEN BRANDENDE SPIRITUSTOESTEL NAAR ZIJN HOOFD. In de lnvalidenstrasze te Berlijn, woonde sedert 14 dagen een gescheiden vrouw met haar verloofde in een hotel. Zaterdagavond toen zij thuis kwamen, kregen zij ruzie met elkaar, waarbij de vrouw den man een bran- dend spiritustoestel naar het hoofd gooide. De brandende spiritus liep over de kleeren van den man heen, die hem aan het lijf verbrand- den. Zwaar gewond moest hij in het zieken huis worden opgenomen. MOTORBOOT OMGESLAGEN. Zondagnacht om ongeveer 3 uur is in de buurt. van Kiel op de Schwentine een motor- boot omgeslagen wegens overbelasting. De i boot mocht maar 8 menschen aan boord heb ben, maar ze vervoerde er 21, die evenals de stuurman bovendien nog dronken waren. Door hulp van in de buurt liggende oorlogsschepen en van de havenpolitie gelukte het de drenke- lingen op twee na, te redden. De lijken van de twee omgekomenen zrjn geborgen. De stuur man is gearresteerd. DRAMA IN DE BERGEN. Dezer dagen zijn zeven toeristen in het Dachsteingebergte (Oostalpen) in nood ge- raakt. Zij waren namelijk verdwaald en wer den door een hevigen storm overvallen, juist toen zij zich boven op een bergtop bevonden. Het bleek onmogelijk te dalen, zoodat de toe risten gedwongen waren, drie dagen en dne nachten te midden van den storm op een klein rotsplateau door te brengen. Tot overmaat van ramp werd een hunner krankzinnig en trachtte zijn lotgenooten m den de overigen hem vast, doch de ongeluk- kige s*aagdegerln zich los te wringen, waarna h?zich to den afgrond stortte; daar bleef hy met verbriizelden schedel liggen. Toen eindelyk reddingcolonnes kwamen op- daeen werden deze in haar pogingen tot be vrfdirig der toeristen door de pas gevallen sm»*uw buitengevroon gehmdard. Een Ten einde raad bon- EEN DORP VERBRAND. Een emstige brand heeft Donderdagmiddag het dorp Luhe, dat ongeveer 6 K.M. van Wei- den (Boven Palts) verwijderd is, geteisterd. Even na e<5nen brak waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting brand uit in een huis in de hoofdstraat. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit. In korten tijd werden 80 woon- huizen en schuren in de asch gelegd. Het ge heele dorp is zoo goed als verwoest. Tenge volge van de steeds wisselende windrichting sloegen de vlammen nu eens in deze dan weer in die richting, zoodat alle pogingen van de in grooten getale opgekomen brandweer om paal en perk te stellen aan het vuur, tevergeefs waren. Door de groote hitte moest men er zich tenslotte toe bepalen de meer aan den buitenkant liggende huizen te beschermen. Er kon nog niet worden vastgesteld of er men schen bij dezen brand zijn omgekomen. Het opruimingswerk is in vollen gang. Zeer veel vee is in de vlammen omgekomen. De schade is uit den aard der zaak zeer groot. AVONTUUR IN HET „BOIS". Twee agent-fietsers en een voetganger, die dezer dagen door het Bois de Boulogne te Pa rijs kwamen, hebben een al zeer ongewoon avontuur beleefd. De voetganger, die heel laat naar huis terugkeerde, werd aangesproken door een per- soon, die hij aanzag voor een niet-onaardige zoo op het oog fijngebouwde jongedame. Ter wijl hij met deze toevallige gezel in gesprek gewikkeld was, werd hij opeens stevig bij de schouders gepakt en tegen den grond gesme- ten, waarop de gewaande vrouw en een man die achter een boom vandaan sprong zijn zak- ken trachtten te doorzoeken. Zij hulpgeschreeuw bracht twee agent- wielrijders naderby, waarop de aanvallers het hazenpad kozen. De gewaande vrouw had daarbij opmerkelijk last van haar rokken, en de politie wist haar dan ook te grypen slechts om een onthaal te vinden, dat geens- z ns strookte met de idee van vrouwelyke zwakheid of zachtheid. De twee ordebewaar- ders werden voor een oogenblik ..knocked out door hevige en welgemikte slagen, doch zy slaagden erin, de vluchtelinge toch weer te pakken, waarna het weldra duidelijk was, dat deze een man was in vrouwenkle^ren De kerel behoort tot een troep kermisklan- ten, in wiens theatertje hij als vrouw ver- kleed optreedt. VIJFTIEN JAAR IN SCHADUW VAN DE GALG. Een executie zonder precedent zal te Los Angelos plaats vinden, als te elfder ure geen wonder geschiedt. Op William Faltin zal de doodstraf door ophanging worden toegepast. William Faltin's misdaad is reeds lang uit de herinnering verdwenen; de rechter, die de executie thans gelast, erkent, dat de gevan- gene reeds „duizend dooden is gestorven", maar dit alles schijnt, na voile vyftien jaar, de terechtstelling niet te zullen beletten. Faltin werd in 1913 wegens moord ter dood veroordeeld. Het appfel werd afgewezen, doch de executie bleef uitgesteld, hangende het re- visieproces, dat de verdedigers wisten te ver- krijgen. Dit revisieproces leidde wederom tot schuldigverklaring en doodvonnis. Nogmaals werd gerevideerd, en ditmaal bevond men Fal tin ontoerekeningsvatbaar en werd zijn op- neming in een krankzinnigengesticht gelast. Een jaar later werd in Arizona, den staat waar de moord was gepleegd, de doodstraf af- geschaft, en daarmee scheen de executie van Faltin voorgoed van de baan. Maar in 1918 stelde Arizona opnieuw de doodstraf in en daar het gevaar wederom dreigde, spanden de advocaten opnieuw alle krachten in, om het te bezweren. Jaar op jaar bleef de schaduw van de galg een eindelooze marteling in het bestaan van den ongelukkige. W<5dr werd hij voor een rechter gebracht, en w66r werd zijn zaak be- handeld. Maar ditmaal is het vonnis defmitief. Zoodat William Faltin thans, vyftien jaar na zijn eerste vonnis, zal moeten hangen TIJGER VAN DE RIVIER. Een maand geleden werd een inlandsch knaapje, dat aan het baden was in de Troekoh in het Welerische res. Samarang plotse ling gegrepen door een krokodil en meege- sleurd Dorpsbewoners, die ontzet getuigen waren van dit verschikkelijk voorval, zagen nog even den krokodil met het kind boven komen, waarna het ondier verdween. Besloten werd jacht op het beest te maken en zoo trek een groep mannen, gewapend met een lang touw met een stevigen haak en een doode gans naar de monding van de rivier De jacht had succes, de krokodil slokte het lokaas op, waarbij de haak vastgreep in den bek De mannen aan den kant voelden den weerstand in het touw en begonnen te halen, langzaam aan Zoodra de krokodil zich tegen die be weging van het touw verzette scheurde de haak verder in de wonde blijkbaar en om piin te voorkomen, volgde het beest het touw. Met kleine rukjes werd de krokodil verder naar den oever gehaald, totdat men er einde- liik in slaagde hem met vereende krachten op den oever te trekken. Het beest bleek een lengte te hebben van circa vier meter, het ge wicht van het monster werd geschat op zeker een vierhonderd kilo. Men begon toen het beest naar de pl.m. 3 K.M. van de monding dier rivier gelegen kampong te sleepen, totdat de krokodil zijn pooten begon te gebruiken en meeliep, steeds gedwongen door het trekkende touw In de kampong verzamelden zich na- tuurliik onmiddellyk vele honderden om het ondier te zien, dat verder stevig werd gebon den doch er met zijn ontzettenden bek nog geducht genoeg uitzag om de nieuwsgiengen op eenigen afstand te houden. In de rivier moeten nog meer van dergelijke groote krokodiUen huizen, zegt de „Loc.", voor jagers is daar een goed werk te doen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3