AIGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD YOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 8257. Vrydag 10 Augustus 1928. 68e Jaargang. Tweede Blad. tmvtf ABONNEMENTSPRIJ S: BEKENDMAKING. BINNENLAND. BUITENLAND. PREDIKBEURTEN. SPORT. NAAR DE SLAGVELDEN VAN VLAANDEREN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Zondag 12 Augustus 1928. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. TER NEUZENSCHE COURANT Binnen Ter Neuzen f 1 40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige landen /2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bi] vooruitbeta p. Dit blad verschijnt icderen Maandaq-, Woensdaq- en Vrijdagavond, De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat by zjjn besluit van heden aan HENDRIK JACOBUS BEVELANDER, brood- bakker te Ter Neuzen, Baandijk 77, vergunning is verleend tot het verrichten van bakkers- arbeid tusschen 8 uur des namiddags enj} gui des voormiddags, zullende deze vergunning geldig zyn tot 15 September 1931. Ter Neuzen, 9 Augustus 1928. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. H.M. DE KONINGIN BIJ DE OLYMPISCHE SPELEN. De Koninqin die Woensdaq met Prins Hendidk en Prinses Juliana de zeilwed- strijden op de Zuiderzee heeft bijqewoond, qaf Woensidagavond in het Pale is op den Dam een avondfeest waarvoor een 1200 uitnoodigingen werden verzonden, o.a. veel autoriteiten en hunne dames in gala- kosiuum, maar ook eeniqe honderden deelnemers aan de Olympische spelen in de kleuriqe pakjes waarin zij aan den op- marsch hd>ben deelgenomen. Van ieder land waren tien der deelne mers aan de spelen, uitqenoodiiqd. En bo- vendien waren er veel buitenl'andsche officieren in hun kleuriqe uniformen. De ..Olympiers" werden alien door den voorzitter van hun nationaal comite aan de Koninqin voorgesteld. Amsterdam herberqt voorts op het ooqenblik veel vorstelijke personen. Dat bleek Woensdaq. Want behalve de Ko ninqin, de Prins en de Prinses waren op dat avondfeest aanweziq de Kroonprins van Noorweqen, Aartshertoq Albrecht van Honqarije, hertoq Adolf Friedrich van Mecklenburg. Voorts zes leden van de koninklijKe fa- milie van Zweden, te weten de Erfprins Gustaaf Adolf (oudste zoon van den Kroonprins) die \Voensdag per vlieqma chine uit Zweden is gekomen om de rui- terspelen bij te wonen; Prins Karel, broe- der des Konings en zijn echtgenoote Prin ses Ingeborg met twee hunner dochters, prinses Martha en Prinses Margaretha wel'ke laatste qehuwd is met Prins Axel van Denemarken, (de derde dochter, prin ses Astrid is, naar men weet, qehuwd met den Kroonprins van Belgie). Het zesde lid van de Zweedsche Koninklijke familie was Prins Eugene, broeder des Koninqs. DE VERDRAGSKWESTIE. Nu de heer Colijn weer de leidinq van de Standaard heeft, is van bijzondere be- teekenis wat in dat blad werd opqemerkt over de rede van Minister Hymans, in- zake het verdraq met Belgie. Daarin 1'eest men o.a.: Het zou niet makkelijk zijn om te w:l- len staande houden, dat laatstbedoelde rede van grooten tact qetuiqde, terwijl men toch jui'st van den heer Hymans een bijzonder tactvolle behandeling van deze aangelegenheid verwachten mocht... Maar' dat is ten slotte maar een kwes- tie van qoeden smaak. Gewichtiger is de vraacj of hot Boicjischo stanid'punt op zicn- zelf juist is. Of de oplossing van Neder- lan/dschen kant moet komen, dan wel of Belgie met nieuwe proposities voor het voetlicht dient te verschijnen. Wij hellen tot die laatste meeminq over, maar komen daardoor te staan teqenover het standpunt door Minister Hymans :n- genomen. Wij hebben de kat de bel met aange- bonden; wij hebben niets te vragen; wij hebben slechts onszelf bereid verklaard om inee te werken aan de herzienmg der tractaten van 1839. Onze meeninq over het ontworpen ver draq is bekend en die meeninq is onver- anderd gebleven. Maar dit verdraq heelt nu eenmaal niet de vereischte goedkeu- ring der Staten-Generaal kunnen verwer- ven en daarmee is de zaak weer in een heel nieuw stadium qekomen. Gebleven is onze bereidwilliqheid om mee te werken aan de herziening der verdraqen van 1839, maar een verlangen, een begeerte is dit onzerzijds niet. Wij zouden ook con tent zijn indien alles bij het oude gebleven WMaar daaruit volgt dan ook loqisch, dat nieuwe stappen om tot een vergelijk te komen niet van ons doch van Belgie die- nen u t te gaan en dit met inachtneming van de qronden die er in Nederland toe qeleld hebben om het verdraq, dat in 1924 tusschen beide regeeringen tot stand kwam, niet te aanvaarden. Onze taak is dan om welwi end at te wachten met wel'ke voorstellen Belgie thans komen zal. Van onqeduld kan by ons qeen sprake zijn, maar voor onqeduld bji Belqie bestaat evenmin grond. want het is Belqie zelf, dat o.i met nieuwe voor stellen voor den dag behoort te komen. Dat behoeven in eerste instantie niet vol- lediq uitqewerkte voorstdien te zyn het schijnt voldoende dat Belqie aanvangt met qeformuleerde grondslagen voor verde.e onderhandelinqen kenbaar te maken. Indien deze voor Nederland te aan vaarden zouden zijn, kan de uitkeering er- van qemeenschappelijk plaats vinden. Dat is onze meeninq. Wij laten echter in een materie als deze ons gaarne ruimte voor anderer qevoelen. Het geldt hier een vraag van hoog natio naal belang. En de poging om tot vergelijk te komen, mag niet andermaa'1 mislukken. Daarom moet tijdiq qezocht naar een op lossing die, zooveel als mogelijk is, nage- noeq alqemeene bevrediqing schenkt. Een verdfaq als hier aan de oride is. moet in de Staten-Generaal met een flinke meer- derheid worden aanvaard. Wijl die des- tijds niet te krijgen was, heeft het ons ook geen moeite gekost ons met de verwerpinq te verzoenen. VULKANISCHE UITBARST1NG EN VLOEDGOLF IN NED -INDIe. Een off'icieel telegram van den resident die zich aan boord van de Mere! bevindt en gedlateerd 8 Augustus, verzonden via Koepa.ng-radio, meldt, dat in den nacht van 4 op 5 Aug. omstreeks middernacht de Rokatinda-berg op het eiland Paloe- weh, ten Noorden van Flores vuur beqon te spuwen, wat met een uitbarstinq ge- paard ging. Het gevolg was, dat de Zuid- Westeiij'ke helft van Paloeweh met zes dorpen grondig door het vuur vernield werd. Het aantal menschen, dat hierbij omgekomen is, wordt op duizend qeschat en het aantal personen, dat door vallende eruptie-steenen qewond werd, globaal op zeshonderd. De aard van de gewonden is echter licht. Waarschijnlijk als een gevolg van de aardbeving, die met de eruptie gepaard ging, liep het zeewater aan alle zijden van het' eiland ongeveer vijf meter op. Vol- gens inlichtingen, die de hoofden verstrek- ten, was de temperatuur van het water zeer warm. Van de menschen, die in zee gevlucht zijn is een aantal verdronken, maar het is onbekend hoeveel. Het deel van de bevolking dat nog overbu'ijft, be- draagt vijfduizen'd zielen. De stemming is kalm. De door den resident meeqevoerde levensmiddelen zijn met die, welke aan- wezig waren, voorloopig voldoende om in de ievensbehoeften van de bevolking te voorzien. Negen handelsprauwen, die van Ge.e- bes vertrokken waren, moeten vergaan zijn. Het lot van de bemanning is onbe kend. Een prauw is op N.W.-Paloeweh gestrand. De opvarenden waren nog aan boord. De wal van Flores, recht ten Zuii- den van Paloeweh, moet geteisterd zijn. De resident zou zich daarheen begeven om den toestand op te nemen. Woensdagochtend hebben te Yperen 11.000 Eng'dsche oud-strijders en hun bloedverwanten zich verzamei'd om onder leiding van den prins van Wales hulde te brengen aan de nagedachtenis van het leqer d'ooden, wier namen gegrift zijn in de Menin Poort. Vele duizenden Fran- schen en Belgen namen aan de ceremonie deel; de redevoeringen werden voor En- qeland en de overige deelen van het tkitsch Imperium door de radio overge- biacnt. De ontvangst was in Engeland zeer goed. De aartsbisschop van York hie.d een rede en na adoop van de ceremonie werd namens het Britsche legioen, dat de pel- grimsiocht organiseerde, een kranslegging aan den voet van het gedenkteeken ge- daan. Hoornblazers lieten de ,,Last Post weerklinken, die gevolgd werd door een reveil. Muziekkorpsen speelden vervol- gens de Fransche, Britsche en BeJgische volksliederen, waarna de dienst met een zegenbede werd besloten. Koning Albert heeft in een boodschap den Prins van Wales verwelkomd en de hoop uitgesproken, dat deze pelgrimstocht beide vo'lkeren dichter bij elkaar zal bren- fleDe Britsche radiodienst meldt nog, dat de pl'echtigheid te Yperen ook werd bij qewoond door Prins Karel van Belqie, ad'm raal lord Jellicoc, den president van het Britsche legioen en een aantal voor- aanstaande Fransche generaals. NADERE BIJZONDERHEDEN OVER DE GEZONKEN DUIKBOOT. Gebleken is bij nader onderzoek dat de bemanning ten deele bij het eerste binnen- dringen van het water, ten dee.e als ge- volg van door de accumulatoren ontwik- kdde gassen om het leven is gekomen. De opvarenden bevonden zich op hun posten alsof de boot zich op een gewone onder- watervaart bevomd. Ook de ofhcieren Vielo en Fascu'lo bevonden zich op bun post. Van een mogelijk plaats gehad heb- bende paniek werd niets bemerkt. Waar schijnlijk hebben de mannen tot op het laatste ooqenblik op hun redding gehoopt. Uit het onderzoek van den huid van ae duikboot is gebleken, dat het vaartuig met zooals men eerst aannam door de destroyer „Missori" geramd werd doch slechts in aanraking met den propeller van dit schip is geweest. Ook is gebleken, dat hoewel de waterdichte schotten .n den onderzeeer stand hebben gehouden, zy op den langen duur poreus werden, zoodat het water doorsijpelde. Het zout van het zeewater, een verbinding vormende met het zwavelacid uit de accumulatorenbat- terijen, ontwikkelde een schadelijk gas, dat der bemanning noodlottig is gewor- den. Na veel moeite s'aagde men erin een tube in de boot van b'.iten af aan te bren gen, zoodat frissche lueht kon worden in- gepompt. DE ORKAAN IN FLORIDA. De orkaan, die in Zaid en centraal Flo rida heeft gewoed, heeft groote schade aangericht. Te Fort Pierbe, Verobeach en Stuart, waar honderden huizen verwoest en de verbindingen vernield zijn, bedraagt de schade 5 millioen dollar. Een uitge- breide streek is geisoleerd. Reizigers uit de getroffen streek melden, dat de reis zeer gevaarlijk was, daar het water tot 2 voet onder den spoorweg steeg. RADII SJ. t De dood van Steven Raditsj, den Kroa- tischen boerenleider, zal schrijft de N. R. Crt. ongetwijfela de staatscrisis, die reeds zoo geruimen tijd het koninklijk van Serviers, Kroaten en Slowenen teistert, nog verscherpen. Want ondanks zijn bui- tengewone fel'heid en iuidruchtigheid was Raditsj, evenals zijn bondgenoot Pribitsje- wits, in het doel van zijn streven gema- tigder dan zijn volgelingen. Hij wilde niet, gelijk zij, geheel los van Belgrado, hij wil de het verbaud bewaren, maar dan in fe- deralistischen vorm. lets in den trant van het staatkundiig vergelijk tusschen Oos- tenrijk en Hongarije in de oude Donau- monarchie. Dit streven stuitte van meet af op de onverzettelij'kheid van Pasjits, wiens cen- tralisme ook voor zijn opvolgers te Bel grado een soort politieke geloofsbelijdems is gebleven. De niets ontziende oppositie van de Kroatische afgevaardigden daar- tegen had het Zuid-Slavische parlement reeds lang voordat de noodlottig e schoten van Rasjits er knalden, tot een strijjdperk gemaakt, waai het woest en wild placht toe te gaan. Niettemin ware het zonder den moordaanslag geen strijd op leven en dood van het koninkrijk geworden, want zooals gezegd wilden noch Raditsj noch Pribitsjewits een volkomen onafhankelijk Kroatie. Zij wisten te goed dat hun land daarvcor te klein en te zwak was en dat onafhankelijkheid het ten speelbal tus schen Servie en Itale zou maken. Dadelijk na den aanslag in de Skoepsj- tina heeft Raditsj zijn landgenooten dan ook ernstig op het hart gedrukt het hoofd koel te houden en als hij hersteld ware zou hij steli'ig hebben getracht een breuk met Belgrado te verhoeden. De Kansen voor een vergelijk stonden trouwens niet zoo ongunstig als het oppervlakkig wel leek, want de koning is geneigd zooveel moge lijk aan de wenschen van de niet-Servische volken tegemoet te komen en de huidiqe eerste minister Korosetsj zou, ondanks de verloochening van zijn podtiek verleden. welke hem op zijn hoogen post heeft ge- bracht, als Sloween het streven naar een compromis zeker niet in den weg hebben gestaan. Wat er zal gebeuren nu met Kaditsi dood het hek van den dam is, valt moeilijk te voorspellen. Pribitsjewits is er nog, maar zijn invloed is bij I'ange na zoo qroot niet als die van Raditsj. Kenmerkend voor de stemming te Agram is wel dat het or- qaan van der Troembitsj de benchten uit Servie a'l onder de rubriek Buitenland plaatst. Een dergelijk trekje bewyst hoe veel moeite het zal kosten de Kroaten noq in toorn te houden. VERGOEDING AAN OSCAR SLATER. De Engelsche regeering heeft aan Os car Slater, die veroordeeld was wegens moord, waaraan hij later bleek onschuldiq e zijn, en die 18 jaren in een tuchthms had doorgebracht, een vergoedinq van 6000 pond sterling aangeboden voor de door hem ten onrechte ondergane tucht- huisstraf. Slater, die zooals bekend, on- langs in vrijheid is qesteld, heeft dit aan- bod aangenomen. SAS VAN GENT. Gypsies. Woensdagnamiddag vertoonde zich aan ,,de Stuiver' alhier een bende Zin- gano's, zigeuners, die van uit Belgie de Nederlandsche grens trach'tten te over- schrijden. Eenige Belgische gendarmen begeleidde den troep tot aan de grens. Maar waak- zaam als de Hodandsche politie is, had zij al spoedig de lucht van dit voornemen ge- kregen en zoo trof het, dat de bende nog voor zij een voet op Nederlandschen bo- dem gezet had, door de marechaussees. bijgestaan door den rijksveldwachter werd tegengehouden. Voor de Belgische politie stond er toen geen anderen weg open dan de karavaan iangs anderen weg buiten de gemeente Selzaete te krijgen. Evenwel waarheen? Zulks was op dat tijdstip een critieke vraag, zoodat voor- 1'oopig besloten werd haar op de Markt te laten kampeeren in afwachting, dat er spoedig een meer geschikte legerplaats voor dat ongewenschte volkje gevonden zou zijn. Blijkbaar hebben we hier te doen met de zigeunerbende, die reeds maandenlang langs de grens zwerft, nu eens in de bos- schen huisvesting zoekend, dan plotseling in de een of andere gemeente op- duikend, maar steeds onder politietoezicht heen en weer trekkend met de kenmer- kende bedoelinq op een onbewaakt tijd stip hier of daar over de grens geloodst te worden, teneinde van den onaangena- men last bevrijd te worden. Wij herinneren ons zoo'n zigeuner-in- vasie een veertiqtal jaren geleden. ook uit Belgie ergens over de Zuidelijke grens gedreven en die niet minder dan 8 maan den daar in tenten en wagens langs den weg gekampeerd lag, het rijk duizenden qui dens aan bewakinq en noq meer aan levensonderhoud kostte, totdat emdelyk de heele karavaan per spoor naar Rotter dam en vandaar per sihip naar de kust van Dalmatie qevoerd moest worden. Geen wonder, dat qeen enkel land op de komst en het verblijf van dat nomaden- volkje qesteld is. WESTDORPE. De heer Werner van Waes, alhier, slaaqde te Gent aan de Hooqe Brouw- school voor brouwkundiq inqenieur, twee de qedeelte. *(jT- '"J .sr+yZ- 7Priuw- ta TER NEUZEN, 10 AUG. 1928. EXAMEN DUITSCHE TAAL L. O. Bij het heden qehouden examen slaaq de voor de acte Duitsch L. O., onze vroe- gere stad'genoot, de heer J. M. Cense, onderwijzer te Dordrecht. EEN LASTIG SIN J EUR. Door de gemeentepolitie alhier is heden middag aangehouden een, vermoedelyk Deensch, zeeman, die het op straat ver- schillende ingezetenen lastig maakte, een zelfs vastgreep. Hij verkeerde in beschon- ken toestand en slaapt thans zijn roes uit. DOODGEVALLEN. Een 79jariqe vrouw uit Philippine, welke ,e» bezo'dc Sad aebrach, aa„ fcar sahoon- zoon is aan de tramhalte by St. Anna neergevallen en was onmiddellyk dood. Door een landbouwer daar uit de buurt is het lijk direct weggebracht naar Philip pine De dochter was bij het ongeval tegenwoordig. Ter Neuzen. Sluiskil, Hoek. Zaamslag. Sas van Gent Philippine. Ned. Herv. Kerk. 91/2 u., en 2 u., Ds. A. Tim- merman. 91/2 u. en 2 u., dhr. L. Dek. 91/2 u., en 21/2 u., Us. E. Raams. 91/2 u., en 21/2 u., Ds. G.vanDis. 91/2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 2 u.,Ds.H. A kersloet. van Houten Roos. Oereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Van- haelen. Zaamslag. u., en V-lt u„ Ds. H. J. Kouwenhoven Jr. van Leia- schendam. Ghr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9^2 u. en 2x/2 u*> leesdienst. Gereformeerde Gemeente. Vlooswykstraat. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6V2 leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente Vlooswtjkstraat. Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 6V2 u dhr. G. Couteeuw van Goedereede. Axel. Gereformeerde Gemeente. Weststraat. 91/2 u., en 21/2 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer" Kerkhoflaan. Ter Neuzen. 5V2 u. Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag z(jn de H. H. Diensten om 7, 81/2 en 10 uur. 's Namiddags om half drie Lof. VOETBAL. Evenals de vorige Zondag d'e voetbalclub al hier teleurgesteld werd door de Antweipsche club Rapide, is dit voor a.s. Zondag weer het geval met de club Walcheren te Middelburg, die eerst op eene uitnocdiging toezeggmg ge daan had om hier een wedstrijd te komen spe len, later bericht heeft gezonden met in de ge- legenheid te zijn aan die toezeggmg gevolg te geven daar zij in serie-wedstrijden moet uit- komen. Direct na ontvangst van dit bericht stelde het bestuur zich in verbinding met de club uit Hulst, doch ook deze is blijkbaar ver- hinderd, zoodat de voetballiefhebbers geduld zullen moeten hebben tot Zondag 19 Aug. a.s., waarop de Liersche voetbalclub zeer waar schijnlijk met twee elftallen hier een wedstrijd komt spelen tegen ons eerste en tweede elftal. Vergadering van Woensdag 8 Augustus 1928, des avonds 7,30 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, L., J, Geelhoedt, D. Scheele, P. van Cadsand, C. A Verlinde, A. de Bruijne, P. F. de Bakker, H J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, C. van den Bulck, D. van Aken en W. Bedet. De VOORZITTER opent de vergadering en, stelt aan de orde: 1 l. mgekomen stukken. j a. Het verslag van den gemeentelijken dienst der Werkloosheidsverzelcering en Ar- 1 beidsbemiddeting te Ter Neuzen, tevens Dis tricts-Arbeidsbeurs voor Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen over 1927. Daaruit blijkt, dat bestuursvergaderingen niet werden gehouden, wijl de dienst de loo- pende zaken, onder toezicht van burgemeester en wethouders, wier voorzitter ook de be- stuursvoorzitter der Arbeidsbeurs is, naar be- hooren en tot tevredenheid afdeed. De vergaderingen op 19 Mei en 12 December te Utrecht en 6 en 7 Juli te Deventer werden bijgewoond door den directeur; die te Deventer ook door den voorzitter. Het personeel bestaat uit den directeur en een klerk. Het aantal aanmeldingen was 38870 of 5338 meer dan in 1926. Toen was het gemiddeld 112, thans 129 per dag. Was in 1926 in de eerste 5 maanden, de z.g. slechtste maanden, de werkloosheid iets hoo- ger dan in 1927, de zomermaanden waren al bijzonder slecht. In de maanden Juni-Septem- ber 1926 waren er 4249 aanmeldingen tegen in hrtzelfde tijdvak van 1927 10024. Een ver- schil van 5338 aanmeldingen meer, in (Sen jaar, niet inbegrepen de werkverschaffing, aan welke gedurende 1927 over 1420 dagen werd gewerkt, doet dus zien, dat het met de werk- zaamheden ter plaatse nog ongunstig gesteld is. Het is dus niet vodr den tijd, dat de aan- dacht van de hooge regeering op den toestand in deze gemeente wordt gevestigd. Reeds voor enkele jaren werd door de Com- missie tot Werkverruiming in Zeeuwsch- Vlaanderen dien toestand ingezien en voor- speld. De werkverschaffing, welke de laatste weken van April van dit jaar toch al reeds op een vierde van het aantal arbeiders werd teruggebracht, was op het laatst van Mei ge heel geeindigd. Door het bureau van de arbeidsbemiddelmg werd geen middel onbeproefd gelaten om te trachten elders menschen geplaatst te krijgen. Een verzoek aan den gemeenteraad om. steun voor arbeiders welke naar het buiten land zouden willen vertrekken, vond eenigen bijval. Men was echter huiverig om dien steun aan een beduidend aantal arbeiders te verlee- nen bang als men was voor een mislukkmg. De gemeentelijke steun per arbeider naar Canada bedroeg pl.m. f 135. Dit is ongeveer het bedrag dat de gemeente zou hebben te be- talen wanneer 3 a 4 maanden steun aan een gehuwd arbeider, met een gemiddeld gezin, zou moeten worden verleend. Dit bedrag, als voorschot verleend. moet over 5 jaar zijn terugbetaald. Het kan voor een gemeente niet anders dan voordeelig zijn, wanneer gehuwde arbeiders kunnen worden verplo atst al is het voor de betrokken arbei ders en ook voor de gemeenschap bedroevend, dat men eenerzijdsch zijn bestaan met ter plaatse kan vinden en het anderzijdsch niet sretuigt van bloei der gemeente. Behalve naar het verre Westen werden ook eenige arbeiders geplaatst in het Oosten en het Zuiden, n.l. Duitschland, Belgie en Frank- ^De gemeentelijke autoriteiten zullen goed doen emigratie en het heenzenden van sei- zoenemigranten, zoolang de toestand hier met beter wordt, krachtig te helpen bevorderen. Het Riik geeft hier een goed voorbeeld. aange- zien het 50 der verplaatsingskosten betaalt. Wanneer nu de gemeente ook 50 brjdraagt, kan verplaatsing veel vlugger geschieden dan thans het geval is. Plaatsingen geschieden vaak ook telefo- nisch. Doch als dan eerst een aanvraag moet geschieden of de gemeente bereid is in de ver plaatsingskosten bij te dragen, en wanneer dan nog eens een ander hchaam daarover zrjn zenen moet geven (hetgeen volgens ons feite- hjk buiten haar werkkring ligt) is doordit ononthoud dikwijls reeds in de vacatures voorzien en loopt de bemiddeling op niets uit. Bureaucratische langdradigheid is hier uit den b8Krachtige medewerking van de plaatselrjke autoriteiten is echter onontbeerlijk. Met de eerste plaatsing van bouwvakarbei- ders in Duitschland waren wij met \-i.r Oe menschen gaven voor geen voldoende s-eTd te kunnen verdienen om hunne gezmnen te onderhouden, iets wat door ons met beoor- deeld kon worden. De arbeiders, die met ge meentelijken steun waren vertrokken, bezorg- den de gemeente dus een strop, doch ook maar ten deele, want ze werden door de op hen toe- gepaste straf uitgeschakeld van de steunrege- Ung. zoodat de gemeente er eigenlyk nog eenige winst bij had. Ik wil er dit mede zeggen, dat men met schriel moet wezen met het geven van voor- schotten, omdat het in den regel voordeel op- levert. Ook maken de werklieden welke werk buiten de gemeente vinden, plaat3 voor op ctersii. Met het alleen te bejammeren dat er zoo veel werkloosheid heerscht, komt men er met

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5