Fieisfoeiiieii QEMENGDE BERICHTEN. V A EI A. INGEZONDE*N MEDEDEELINGEN VERZEKERT U TEGEN STORM SCHADE. GEVALLEN MET EEN NACHTLICHTJE. PROCEDEEREN. GEMEEN TERAAD VAN BOSCHKAPELLE. riei Uojrzitten bij Wieirijden, een door de Zo;i verbrande Huid, Schrijnen en Smeuen verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. TiMnfw.- vele andere dat ,,de Vlaamsche luis teraars' met in tel waren. Radio-tBel- giq _e voigde de traditie en deed en doet of Vlaanderen niet in Belgie ligt. De omroeptaal van ,,Kadio-Belgique is uitsluitend Fransc-h. Mededeelingen, de kromeK, voordrachten, worden aileen in 't Bransch uitgezonden. Vlaamsch weric een enkei uiczonderingetje niet te na gesproken bestaat voor die Brusselsche neeren niet. ..Radio^Belgique' is onlangs begonnen met een cursus over Nederland- sche literatuurgeschiedenis. Alle weken een kwartier. Die leergang wordt in t Fransch aangekondigd! Al'lerwegen is van Vlaamsche zijde hier- tegen scherp verzet gerezen. Dit is voora; tot uiting gekomen in een onlangs te Ant- werpen gestichte ..Vlaamsche Radio-Vec- eeniging' Deze V. R. V. wil haar eigeu zendavonden hebben. Haar doel is: de draadlooze binnen het Vlaamsche cultuur- wezen te betrekken. Vooral wil' de V. R. V. er voor zorgen, dat de Vlaamsche kunst door concerten, uitvoeringen en le- zingen ruimer bekendheid erlange. Maar ook alle uitingen van Vlaamsch leven wenscht V. R. V. door dezen aether uit te zenden. De steeds meer uitbreiding ne- men.de Vlaamsche handel en nijverheid zouden zich eveneens van de radio kun-- nen bedienen. De V. R. V. moet echter voor haar avonden te biecht komen bij... de ,,Radio- Bel'gique", „de eenige omroep in Belgie Althans tot nog toe. V. R. V. kon van ,,Radio~Belgiqueeen avond huren. Het is niet gemakkelijk gegaan. Tot op heden is men er slechts tweemaal in geslaagd, eens bij de uitzending van ,,Das Lied von der Erde" te Antwerpen, door de Vlaam sche Concerten gespeeld, onder leiding van Lodiewijk Ontrop, met medewerking van Jac. Urius en Maria von Basilidis en een tweede maal Vrijdagavond jl., toen de V. R V. de Vlaamsche luisteraars een Vlaamschen avond aan kon bieden, ver- zonden uit Brussel. Maar V. R. V. blijft op deze wijze steeds afhankelijk van ,,Ra- dio-Belgique en dit heeft geleid en I'eidt nog tot minder aangename verwikkelin- gen. Kort en goed de V. R. V. wordt ge- saboteerd! Dit heeft doen uitzien naar een oplossing, de eenige trouwens, welke Vlaamsche luisteraars bevredigen kan het bouwen door de V. R. V. van een eigen zendstation. Het plan, lang gekoes- terd, is thans rijp het heeft vasten vorrn gekregen en voor enkele dagen kon de Gentsche prof. Van der Mueren, voorzit- ter van de V. R. V. verklarenDe V R. V. zal binnenkort een Vlaamschen zen- der bezitten en wel te Antwerpen, in de hoofdstad van het Vlaamsche land". Antwerpen heeft drie orkestvereenigingen een Vlaamsche Opera en een Nederland- schen Schouwburg. Er heerscht daar een groote artistieke bedrijvigheid, zoodat Antwerpen aangewezen lijkt voor het Vlaamsche zendstation. De Vlaamsche Radio-Vereeniglng wenscht heel eenvou- dig de radlio te gebruiken, zooals de an- d?re volken dit voor hun land doen. IN RUSLAND. Men is in Rusland den strijd begonnen tegen een nieuw euvel, dat in de laatste jaren steeds grootere afmetingen ging aan- nemen, en wel fabrieksdiefstallen door de arbeiders zelf. Vooral stalen instrumenten worden in massa gestolen, want daarvoor betalen opkoopers goed bij het groote ge- brck aan staal. Daarnaast echter nemen de arbeiders ook koper en andere metalen mee, ook leder, en op de textieifabrieken geweven stoffen en garens. Men zag geen andere mogelijkheid van bestrijding dan onverwachte visitatie van alle arbeiders bij het uitgaan der fabrie- ken. Dit heeft gedeeltelijk groote ontevre- denheiid gewekt. De eerlijke arbeiders pro- testeeren ertegen, dat zij, de ,,meesters der bedrijven", als misdadigers behandeld en erger vernederd worden dan onder het be'wind der vroegere eigenaars. De vangst bij dergelijke onverwachte onderzoekingen is echter buitengewoon groot, en een zoo groot aantal arbeiders maakt zich aan deze diefstaJen schuldig, dat het voor het bedrijf onmogelijk is ze alien te ontslaan. Men wil een grootscheepsehe actie over het gansche land op touw zetten teneinde de arbeiders te bewegen met die diefstai- len op te houden, en wil trachten de goe- iden onder hen ertoe te brengen, diefstai- len, die zij opmerken, aan te geven. ming werd door het Kroondomein over- cgen, dat genoemde pachters nog niet voldoende bekend waren met de mogelijk heid, om, tegen een betrekkelijk kleine premie, hunne gebouwen tegen s.orm- schade te verzekeren. Teneinde voor de toekomst tegen even- tueele stormschade gewapend te zijn, wijs ik U op de mogelijkheid van verzekeren en dit onder mededeeling dat de admini strate van het Kroondomein in het ver- volg geen tegemoetkoming voor geledene stormschade zal verleenen. Ieder die van schade gevrijwaard wil blijven, verzeke- re zich d'us." (Ax. Ct.) AXEL. Ofschoon etalagewedstrijd en poppen- tentoonstelbng wegens te geringe deelna- me niet kunnen doorgaan, heeft het be- stuur der V.V.V. toch een programma weten vast te stel'len, zooals uit de adver- tentie blijkt. „Het Nieuwe Tooneel' van Gent zal opvoeren Florus V, Graaf van Holland en Zeeland, historisch gecostu- meerd drama, qevolgd door Filmmaniak- ken, groot succes-blijspel. De gymnastiek- vereeniging De Sportvrienden, van Moer- beke, zal' op Zaterdag 18 Augustus eene uitvoering geven, waarmede zfj op 22 Juli 1.1. te Gent ter gelegenheid van het IXe Oost-Vlaanderen Gouwfeest 2 uit- mumtingsprijzen, 5 eerste prijzen en boven- dien de eerste prijs voor het algemeen klassement behaalde. Z.E. den minister der Belgische Spoorwegen overhandigde een prachtige beker aan De Sportvrien den, als belooning voor deze prachtige prestation. BOSCHKAPELLE. Naar verl'uidt, zouden er plannen be- staan in November a.s. het 25jarig be- staan van den Boerenbond en Boerenleen- bank feestelijk te herdenken, evenals zulks is geschied in verschillende plaatsen der omgeving. TER NEUZEN, 10 AUG. 1928. AKTE FRANSCH L. O. Geslaagd voor het op 7 Aug 1.1. gehou- den examen voor akte Fransch L. O., de heer I. G. de Meiier te Souburg, vroeger alhier. Door den Rentmeester van het Kroon domein in het Rentambt Hulst, den heer Baron Collot d'Escury, is aan de pachters van het Domein de navolgende circulai- re verzonden. Zooals U bekend werden de land- bouwschuren der beide z.g. 1'iggende waarden, waarvan de pachters K. Roelse en A. van Waterschoot te Hontenisse, in dit voorjaar door een geweldigen storm dusdanig qetroffen, dat vernieuwing van beide gebouwen onvermijdelijk werd, van herstel was geen sprake. In die vernieuwingen werd aan beide pachters, door het Kroon Domein, en dit bij hooge uitzondering, een tegemoetko ming verleend. Bij het verleenen van die tegemoetko- YERGIFTIGING. In het gezin van den arbeider D. te Diever (Dr.) zijn ernstige vergifitigingsverschijnselen voorgekomen na het eten van soep uit een pot zonder glazuur, De vrouw en eenige kinderen werden bewusteloos. Geneeskundige hulp was noodig. De toestand der patienten is thans re- delijk. Te's Gravenhage viel Dinsdagavond in haar woning aan de Paulus Potterstraat een 88ja- rige vrouw, H. den H., met een brandend nacht- lichtje in den hand en bekwam daardoor zoo- danige ernstige brandwonden, dat zij in het ziekenhuis overleden is. DE KAPITEIN VAN EEN NEDERL. MOTORTJALK VERDRONKEN. Naar Reutex uit Reval meldt, is de kapi- tein van de Nederlandsche motortjalk Roelfi- na, Albert Weineman geheeten, ter reede van Arenaburg op het eiland Oesel, verdronken, doordat zijn sloep door een rukwind omsloeg toen hij van de stad aan boord wilde terug- keeren. Zfjn lijk is nog niet gevonden. De Roelfina had op de reede beschutting gezocht tegen den storm. EEN STRUISVOGEL MET EEN KUNSTBEEN. De collectie in Burger's Dierenpark te Arn- hem is onlangs vermeerderd met een paar vol- wassen struisvogels, mannetje en wijfje, een prachtig span, dat veel aandacht trekt. Dezer dagen heeft het wijfje, zoo weet de Stand, te vertellen, in haar kooi door onop- gehelderde oorzaak haar poot gebroken, even onder de knie. dierenarts werd te hulp geroepen, die, naual vijf man met vereende krachten het ster- ke dier hadden overmeesterd, een stervig gips- verband om den, een pols dikken poot legde. Den volgenden morgen bleek de vogel haar geheele verfoand te hebben afgerukt. Opnieuiw werd de dierenarts te hulp geroe pen, die als de eenig overblijvende oplossing noemde-.. een kunstbeen. De poot, die gedeeltelijk versplinterd was, is h;t dier bovenaan afgezet en over enkele dagen zal daarvoor in de plaats een aluminium kunstbeen worden aangebraeht. Zoodat het publiek binnenkort in Burger's Dierenpark een struisvogel zal zien paradee- ren met een natuurlijken en een kunstpoot. Een landbouwer te Zwartebroek, gemeent<> Barneveld, die indertjjd een serie loten had ge- kocht voor /210, waarvoor hij later veel min der kon beuren, dan hem bij aankoop was voorgespiegeld, heeft een paar raadgevers, die hem zulks adviseerden, opgedragen tegen de firma,, die de loten had verkocht, te proce- deeren. Telkens ontving de landbouwer daarna bezoek van zijn adviseurs, en nu eens was het proces verloren en dan weer gewonnen, doch geregeld werden de onkosten hooger, die de landbouwer maar goedig betaalde, zoolang, tot hij zijn laatsten cent had uitgegeven. Thans is de stakkerd /4160 kwijt, welk bedrag hij se- dert begin Januari 1928 aan zijn raadslieden j heeft geofferd. Door anderen ingelicht, heeft 1 de goedgeloovige boer nu een aanklacht bij de justitie ingediend. INBRAKEN. Vorige week werd in Sittard op vier plaat- sen en te Beek op drie plaatsen ingebroken. S In de woning van dr. B. bleek het aanwezige zilver de heeren te gevaarlijk, want zij lieten 1 het liggen, aileen wat kaas en andere etens- waren werden vermist. In het Parkhotel is een I bufi'etlade opengebroken. Bij den heer C. in de Maastrichtsche Laan hadden zij alles het onderste boven geworpen. Hier werden aileen een beurs met geld en eenige sigaren vermist. Thans is een Duitscher, C. S., door de Maas trichtsche recherche te Sittard gearresteerd en naar Maastricht overgebracht. Hij bekende een spaarbankboekje en geld te Sittard te hebben gestolen. Te Roermond bleek hij nog een rij- wiel te hebben verduisterd. Waarschijnlijk heeft deze man al die diefstallen op zijn geweten. DURE DRANKBESTRI.JDING. Tegen honderdvrjftig personen te New-Yprk werd een vervolging ingesteld, als resultaat van de campagne tot doorvoering van het al- colholverbod. Het verkrijgen der „bewijzen" voor de over- tredingen heeft den staat 75.000 doll, gekost, welk niet onaanzienlijk sommetje besteed is door 4 drankwetinspecteurs uit Washintong, die ruim vijf maanden te New-York in dienst waren. Het was noodzakeljjk, schrijft de Chicago Tribune, om gebruik te maken van Washing- tonsche detectives, omdat men moeilijkheden had, om „droge" inspecteurs in New-York te vinden. De ,,droge" inspecteurs hebben een rondgang gemaakt door de restaurants, bars en nacht- gelegenheden, die ervan verdacht werden, ver- boden sterken drank te schenken. Zij rappor- teerden in genoemde gelegenheden te hebben gekocht Moezelwijn voor 21 dollars per flesch, champagne voor 40 dollars per flesch en cock tails voor 2y2 dollar per stuk. De inspecteurs vonden het tevens noodzake- lijk in de meest luxueuse hotels te logeeren en veel gebruik te maken van taxi's. Hun hooge uitgaven werden beschouwd als verantwoord te zijn, tengevolge van de omstandigheden. De drankverbod-autoriteiten gelooven, dat zij vo6r de verkiezingen in November erin zul- len slagen, elke nachtsocieteit in New-York te zullen opruimen en verder alle clandestiene drankgelegenheden te zullen sluiten, welke thans, talrijker zijn dan voor het drankverbod. New-York telde vroeger 27.000 kroegen. liONZO, DE BEER DER ..BERLIN." Het is een hondenleven, beer te zijn op een oorlogsschip, zegt Bonzo, het jongste lid van de bemanning van den Duitschen kruiser Ber lin". En hij kan het weten. Bonzo is afkomstig uit de koude streek van Hokkaido in Noord-Japan en was precies drie weken oud, toen zijn odyssee begon. Hij was eigenlijk nog te jong om te reizen, maar daar 461 officieren, adelborsten en matrozen hem op het schip inviteerden, gaf hij aan de uit- noodiging gehoor. Nauwelijks aan boord begon hij al grondige ontdekkingsreizen. Het duurde niet lang, of hij had een verleidelijke opening in den zij- wand van den kruiser gevonden. Het gat was eigenlijk voor een ankerketting bestemd en niet voor levende wezens als Bonzo, maar des- tijds wist hij dat nog niet en hij kroop welge- moed door het gat, hetgeen hem op een duike- ling in het zilte oceaanwater kwam te staan. Onmiddellijk sprong een zijner jonge bewon- deraars van de equipage hem na, om hem te redden. Bonzo slikte een deel van de Stille Oceaan in, hij beet en krabde zijn redder, maar liet zich ten slotte weer binnen boord brengen, zij 't met veel minder dankbaarheid, dan men verwachten zou. Sindsdien heeft Bonzo veel meer ervaring opgedaan en speciaal weet hij, hoe hij zich tegenover een matroos te gedragen heeft. En ook kent hij zijn houding tijdens de inspectie. Als kapitein-ter-zee Kolbe zijn mannetjes in- specteert, staat Bonzo stram op zijn achter- pooten naast zijn specialen vriend en salueert zoo goed een beer maar salueeren kan, Hij heeft zich goed gewend aan de scheepsdisci- pline. Op de ..Berlin" is voor Bonzo een spe- ciale woning ingericht, maar Bonzo is demo- cratisch gelijk het nieuwere Duitschland en doet niets liever dan zich na den maaltijd op dek uitstrekken en samen met de matrozen uitrusten. Hg is ook sportief en zelfs vecht- lustig; als hij grooter wordt, zal hij waar schijnlijk wel naar de Berlijnsche ,,Zoo" moeten worden overgebracht, daar hij dan zelfs voor een matroos een te gevaarlijke tegenstander kan worden. GOED WITWERK. Voor het verkrijgen van duurzaam witwerk geeft een Duitsch blad de volgende recepten: le. Men vermengd de kalk met zout en wel zoo, dat op 10 deelen gebrande kalk 3 deelen zout komen. Het zout bevordert de duurzaam- heid en voorkomt het scheuren der kalklagen. 2e. Voordat de kalklaag wordt aangebraeht, besproeit men de muren met fluaatwater. Hiema witte men en wanneer de muur goed droog is, strijke men nog eens met fluaat water. Aldus ontstaat duurzaam witwerk dat niet verkleurt. Een bij hout toe tfe passen methode bestaat in het volgende: In de van grondig gebluschte gebrande kalk gemaakte verdunde kalkmelk wordt zwavelzuur zinkoxyde en later gewoon zout gemengd. Bij 1 Liter gebrande kalk kan men met 60 gram zwavelzuur zinkoxyde en ongeveer 30 gram zout zeer goede resultaten bereiken. Bij alle drie recepten kunnen aardverven ge- voegd worden tot het verkrijgen van eventueel gewenschte kleur. EEN SLECHT DOKTERSADVIES. De heer Emory Titman, een inwoner van Atlantic City, die dezer dagen overleden is, is bij zijn leven het slachtoffer geweest van een slecht advies van zijn dokters. Dit althans ver tellen Amerikaansche kranten. Titman, die een man van gewicht was hij woog maar eventjes bijna 500 pond erfde vijftien jaar geleden een bedrag, in Nederlandsch geld uit- gedrukt, groot 600.000 gulden. Zijn dokters gaven hem terzelfder tijd ongeveer de stellige verzekering, dat zijn gezondheidstoestand van dien aard was, dat hij op zijn hoogst nog een jaar te leven had. Titman meende, dat hij dan nog maar eens van het leven genieten moest en stelde zijn levenswijze vast op een schaal van zes ton per jaar. Titman overleed echter niet op den hem in het vooruitzicht gestelden tijd. Integendeel. De voorzienigheid spaarde hem nog veertien lange jaren. Al dien tijd heeft hij met moeizamen arbeid in het onder- houd van zijn zware lichaam moeten voorzien, want geen nieuwe erfenis kwam hem, toen zijn duiten op waren, het leven verder verlichten. Titman bleek ook te goedmoedig om een actie tot schadeloosstelling tegen zijn dokters in te stellen. Het zou anders wel de moeite waard zijn geweest te vernemen, wat de rechter er over zou te zeggen hebben gehad. EeNBEENIGE BESTIJGT DEN MATTER- HORN. In alle kringen ter wereld, waar men de sport van het alpinisme beoefent en dus pres- taties op dit gebied naar waarde weet te schat- ten, zal bewondering heerschen voor mr. Geoffrey Winthrop Young van Trinity College. Cambridge. Deze heer heeft een bestijging van de Matterhom (Mont Cervin) een der moeilijkste Zwitsersche toppen, verricht, en wel van Riffelalp af en met twee gidsen. Niet dat de Matterhom nooit tevoren werd bestegen; verre van dien. Maar zeker nimmer werd de top bereikt dooriemand met 66n gezond en Sen kunstbeen! Mr. Young heeft 1 n.l. in den oorlog een been verloren, waardoor men zou denken, dat aan zijn alpinistische car- riSre voorgoed een eind was geweest. Doch met zijn metalen been weet hij even krachtig opwaarts te streven als menig ander met voile beschikking over zijn ledematen. Vroeger heeft mr. Young ook al den Monte Rosa be stegen. Hij is ten overvloede reeds 51 jaar. De kranige man, dien men haast niet „inva- lide" zou durven noemen, heeft eenige boeken over bergsport geschreven en geniet ook als dichter zekere bekendheid. HET GEWICHT DER CHIQUE VROUW. De vraag, wat men draagt, zal er wel voor een groot deel van afhangen, hoeveel men van- zelf en uit zichzelf al heeft te dragen, n.l. hoe zwaar men is. Het is bekend, dat de slanke lijn nog altijd door de mode wordt voorgeschre- ven. Maar hoe slank moet men nu eigenlijk zjjn? Een vingerwijzing kunnen mogelijk de filmactrices verstrekken, die er immers op worden uitgekozen, den smaak van het publiek te streelen. Wat is nu het gemiddeld gewicht van een filmster? De dames ten onzent zullen wel met belangstelling vernemen, dat dit 104% pond (52% K.G.) bedraagt. In ieder geval is dkt het resultaat van een diepgaand, wetenschap- pelijk statistisch onderzoek, dat in Hollywood heeft plaats gehad. Dr. Harry Anderson, de geneesheer van het Metro-Goldwyn-Mayer-concem, verklaart, dat dat het ideale gewicht is voor de jonge, matig- groote filmactrice. De voor de film vereischte slankheid maakt de actrice iets lichter, dan de vrouw van haar gestalte in het algemeen is. Door regelmatig leven, goedgekozen dieet en veel sport wordt dit gewicht behouden. Van de bekende filmactrices weegt de kleine RenSe Adoree nauwelijks 97 p. Marion Da- vies 106, terwijl Norma Shearer, Aileen Pring- le en Marceline Day precies het gemiddelde houden. Joan Crawford, vaak de film-Venus" genoemd, weegt meestal niet meer dan 90 pond, doordien zij buitengewoon veel aan sport doet. Greta Garbo, die echter zeer lang is, kan met 112% pond reeds bijna als ,,zwaarge- wicht" worden beschouwd. DE BEUL VAN DEN SJERIEE. In het rijk van Zijne Majesteit den sjerief van Marokko is de gulliotine ingevoerd ten einde op vlotte en aangename wijze de ter dood veroordeelden van hun aardsche beslom- meringen te bevrijden. Nu hebben echter de regeering van Zijne Majesteit en m6t haar de tot advies geroepen Fransche autoriteiten een moeilijke vraag te beantwoordenaan welken beul moet de bediening der fraaie machine worden toevertrouwd Dien uit het naburige Algiers, of een functionnaris uit het eigen land? Terwijl deze vraag nog zwevende is, hebben zich reeds drie gegadigden naar den hoogen post aangemeld. Alle drie hebben hun sollici- tatie geschraagd met argumenten omtrent hun zeer bijzondere geschiktheid. De eerste heeft opgegeven, dat hij tijdens den wereld- oorlog militair vlieger is geweest en daardoor de noodige oefening voor het nieuwe ambacht meent te hebben opgedaan. De tweede be- toogt, dat hij tijdens de groote veldslagen als sergeant bij een mitrailleur-afdeeling heeft ge- diend en dat, daar de massaslachting hem zoo goed van de hand ging, hij ook voor de indi- vidueele afmaking als het ware geknipt mag heeten. De derde candidaat weigert, in details omtrent zijn persoon af te dalen. Hij wil daar- mee eerst heel aan het eind van den sollici- tatietijd voor den dag komen, maar hij is vast overtuigd, dat hij het dan glansrijk van zijn tegenstanders zal winnen. Wat hij toch voor iemand is, die geheimzinnige aspirant-scherp- rechter? Gezien de routine der anderen, moet deze man minstens een equivalent van den tweeden Landru uit Marseille zijn MOORD EN BRAN DSTICHTING. Een Chinees in het Siantarsche (Sum. Oost- kust) had het oog laten vallen op de oudste dochter eener inlandsche vrouw, moeder van zes jeugdige kinderen. Zijn ,,avanches" brach- ten hem echter geen stap verder. En de hulp van twee inlandsche bemiddelaars faalden evenzeer. Een van deze geraakte intusschen zelf op de jonge vrouw verliefd. Toen alle pogingen schipbreuk leden, gingen de Chinees en de beide inlanders de oorzaak na van de halsstarrige weigering der vrouw en kwamen tot de conclusie, dat de eenige hinderpaal de moeder was, die waarschijnlijk van de maande- lijksche toelage, van haar oudste dochter, huis- houdster van een Europeaan met verlof naar Europa, profiteerde en bang was, dit voordeel te verliezen. De eenige oplossing, om de jon ge vrouw dus te bemachtigen, was haar moe der met de zes kinderen van kant te maken. Toen werd met vijf mannen afgesproken, dat zij zich op een morgen naar de woning van de moeder zouden begeven, om haar te dooden. Zulks geschiedde. •Twee inlanders bleven voor de woning de wacht houden, terwijl de anderen binnengin- gen. De moeder was juist opgestaan en kniel- de om het ochtendgebed te verrichten. Men greep haar van achter aan en wurgde haar. Een kind, dat in haar nabijheid stond, werd met het hoofd tegen den wand te pletter ge stagen. Vier andere barbaren gingen een nevenvertrek binnen waar zich de overige vijf kinderen bevonden en wurgden hen 66n voor 64n. Om de sporen van hun misdaad uit te wis- schen staken zij de woning in brand. Kort daarna werden ze gearresteerd. Van de 8 be- klaagden zijn er slechts drie, die bekend heb ben. Het getuigenverhoor is nog in vollen gang, zoodat het vonnis van den Landraad in deze afschuwelijke zaak nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten, meldt de Sum. P. DRAADLOOS VER-ZIEN VOLGENS KAROLUS. Dezer dagen heeft professor Karolus uit Leipzig, bekend om zijn medewerking bij het systeem voor foto-telegrafie Karolus-Telefun- ken, voor genoodigden een demonstratie ge- geven met draadloos verzien. Aan een verslag in de Berliner Lokal-Anzeiger is het volgende door de N. R. Crt. ontleend: Na een korte begroeting werden wij voor een kast geplaatst met een ondoorzichtig mat- glas. Alles om ons heen is donker, evenals het glas. Achter in de zaal wordt een booglamp ontstoken, lampen beginnen te gloeien, een stem waarschuwt voor de aanraking van de hoogspanningsleidingen en er begint een motor te draaien. Op het matglas verschijnt een lichtstreep, die zich snel over de oppervlakte heen beweegt. Sneller en sneller draait de machine. Het oog ziet de streep sneller heen en weer gaan, breeder worden en tenslotte schijnt voor het oog het heele glas egaal ver- licht. Dan, na eenige oogenblikken duistemis verschijnt plotseling op het glas, een duidelijk leesbaar woord. Vervolgens worden zichtbaar koppen, plaatjes uit tijdschriften enz. Dan komt de groote verrassing. Wij zien duidelijk een hand. Het beeld is maar klein, ongeveer 66n vierkante centimeter. De hand beweegt, maakt een vuist en opent die weer, pakt sleu- tels, gloeilampen en andere voorwerpen op en legt ze weder neer. Bewegingloos kijken wij naar het. mysterieuze venster en kunnen nau welijks onze eigen oogen gelooven. Plotseling wordt het voile licht in de zaal opgedraaid, maar wij staren nog steeds op het matglas, dat ons zooeven het wonder van het draadloos ver-zien getoond had. BIJNA ONSCHULDIG GEeLECTROCUTEERD. Vrijdag zou een zekere Clifford Thompson te Atlanta, in den staat Georgia, geelectrocu- teerd worden wegens moord op een zekeren Coleman Osborne, een koopman te Chatworth. Alles was voor de executie reeds in gereedheid gebracht toen een boodschapper in allerijl naar de gevangenis kwam met de bekentenis van de vrouw van Thompson, dat zij en haar minnaar schuldig waren aan den moord, waar van zij aanvankelijk haar man beschuldigd had. De electrocutie werd uitgesteld teneinde een nader onderzoek in te stellen, evenals de executie van den neger Jim Moss, die tezelf- dertijd als Thompson wegens hetzelfde mis- drijf zou worden geelectrocuteerd. De vrouw van Thompson zou hebben ver- klaard, dat zij samen met haar minnaar, een zekeren Bernard Swann, Osborne zou hebben vermoord, omdat hij afwist van hun schuldige verhouding. DE WERKLOOZE ARTIST. De „Vorwarts" vertelt, dat een artist, die op een kruis genageld, in een spoorwegcoup<§ te Berlijn is gevonden, een soort oplichter is, in zoover de gaten in handen en voeten, waar door spijkers geslagen heetten, weken lang te voren waren „voorbereid". Op het rechter kruisgedeelte bevond zich een spijker zonder lcop. De man ging op het kruis liggen, stak met de handen spijkers door de gaten in beide voeten en de linkerhand en legde ten slotte de rechterhand op den spijker zonder kop. Sinds langen tijd bevindt Helmer, zoo heet de man, zich in uiterst behoeftige omstandig heden, zoo vervolgt de ,,Vorwarts" dit zonder- linge verhaal. Hij hoopte, door deze fantis- tische onderneming opzien te wekken om zoo- doende aan een betrekking te worden gehol- pen Hij liep indertijd rond met het plan om een soort vertooning te ensceneeren, hoe lang hij het wel aan het kruis kon uithouden. Hel mer vond zelfs een geldsehieter in den persoon van een cafehouder die hem betrekkelijk aan- zienlijke bedragen verschafte voor operatieve doeleinden. Men mag benieuwd zijn naar nadere berich- ten over deze eenigszins vreemd klinkende ge- schiedenis. EEN NATUURLIJKE CENTRALE VERWARMING. Het stelsel van centrale verwarming wordt veel toegepast voor groote gebouwen. In de laatste jaren zijn er ook eenvoudiger installa- ties in den handel gebracht, waarmede woon- huizen centraal verwarmd worden. Toepas- sing op groote schaal vindt tot heden niet plaats, omdat het over 't algemeen nog te duur komt aan brandstoffen en aan aanschaf- fing en onderhoud der installatie. Waar natuurlijk warm water in den grond voorkomt, is het mogelijk, dat water aan te wenden voor verwarming der huizen. In het hoogland van Auvergne vindt deze methode reeds lang toepassing. Een dergelijke natuurlijke centrale verwar ming in het groot bestaat in de stad Boise Deze hoofdstad van den staat Idaho in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika met meer dan 150.000 inwoners, wordt geheel door warmwaterbronnen verwarmd. De stad heeft koude winters, waarin de ther mometer soms tot 30 graden onder nul daalt. 's Winters moeten de huizen dus stevig ver warmd worden. Dat geschiedde, als overal el ders, op de gewone manier met kachels tot een ingenieur op de gedachte kwam, de atad op natuurlijke wijze te verwarmen door het heete water uit den grond. Men boorde een aantal artesische putten. Op een diepte van 300 Meter vond men water van 50 graden Celsius en op 450 meter diepte was de temperatuur 70 graden Celsius. Men ver- zamelde het heete water in groote reservoirs, vanwaar het door middel van een uitgebreid buizenstelsel werd geleid door openbare gebou wen, fabrieken, magazijnen en particullere huizen. De schier onuitputtelrjke voorraad heet water, dat uit de bronnen stroomt of opge- pompt wordt, is meer dan voldoende, om zelfs bij de strengste koude alle gebouwen der stad behoorlijk te verwarmen. En deze natuurlijke centrale verwarming werkt veel goedkooper. De kosten bedragen niet meer dan 20 procent van die der verwarming met de goedkoopste brandstoffen. Een deel van het water gebruikt men voor besproeiing der straten, waardoor de boomen reeds vroeg in het voorjaar in blad komen te staan. Dat vroege uitbotten der boomen wordt dus langs kunstmatigen weg verkregen. HOE MEN TE WASHINGTON UW KLEEDIJ HERSTELT. Het leven in Amerika schijnt er steeds De- hagelijker op te worden. De eene nieuwigheid volgt op de andere, en thans kan Washington zich zelf reeds beroemen op een noviteit, die zoowaar te New-York nog onbekend is. Twee huizenblokken van het Witte Huis af (en naast het perceel waar de United Press gevestigd is kan men een echt staaltje van Americanisme bewonderen, dat inderdaad zoo opmerkelijk is, dat het een plaats verdient op de lijst van de dingen, die de vreemdeling in deze hoofdstad ,,beslist moet zien". Men betreedt dit huis en verlaat het na een half uur weer als een geheel nieuw mensch. Daar binnen toch wacht den bezoeker een leger van perfecte vaklieden en een reeks van lokalen, waar de patient uitrusten kan... tot zijn kleedij geheel is opgefrischt. Want dat is het geheim. Negers poetsen zijn schoenen en persen zijn costuum op, Grieken reinigen z(jn hoed en kleine gebogen mannetjes uit het Verre Oosten werken ijverig met naald en draad, naaien knoopen aan en herstellen de ge- scheurde pantalon. Als schutspatroon zetelt boven het geheele etablissement de Jazz in de gedaante van een voortreffelijke automatische grammofoon, die met bepaalde tusschenpoozen vanzelf de platen verwisselt, en van den vroe- gen ochtend tot diep in den nacht de lieden wier pak ,,en deconfiture" verkeert of wier bretels gebroken zijn een schat van aangename melodieen doet hooren. Negers in fleurige uni- formen schieten uit een verborgen plek in het sousterrain te voorschijn, zoodra een klant binnentreedt, en verdwijnen weer zoodra hg bediend is, om pas weer voor den dag te komen, wanneer de directeur hen door middel van een electrische gons-bel weer tot hun taak roept. Vergadering van Maandag 6 Aug. 1928. Bij de opening der vergadering door ueH burgemeester waren slechts vijf leden aanwe- aig. De heeren P. de Rooij en A. Bun versche- nen naderhand. De heer Stallaert verklaart op de notulen geen aanmerkimgen te hebben, doch informeeit of het Polderbestuur reeds macadam heelt la ten aanbrengen voor den opril. Den Voorzit- ter is hiervan niets bekend, dooh de heer Mag nus als gezworene van den polder deelt mede, dat het bestuur nog niet heeft vergaderd, maar zeer waarschijnlijk een waggon macadam be- schikbaar zal stellen. De heer Stallaert vraagt of't werk aan de zen opril geheel is opgeleverd en of de kosten ervan voor rekening van de gemeente komen. Op beide vragen antwoordt de Voorzitter bevestigend. De heer v. d. Wielen merkt op, dat zoowel de Secretaris als de verslaggevers het gespro- kene over de motoren verkeerdelijk hebben weergegeven. Door hen wordt gezegd, dat aan- sluiting van motoren van 15 P.K. nadeei toe brachten aan 't bedrijf. Zijn bedoeling wa- niet, dat dit precies 15 P.K. moest wezen, doch motoren van meer dan 10 P.K. De notulen zul len met deze opheldering worden aangevuld. De heer Stallaert vraagt verder of de ver- plaats'.ng van't ijzeren hek rondom het nieuwe schoolplein wordt aanbesteed. De Voorzitter antwoordt, dat hiervoor met het schooibestuur overleg is gepleegd es zal straks hierop nader terugkomen. De heer v. d. Wielen verzoekt den verslag gevers nauwkeurig de namen te vermelden van de voor- en tegenstemmers van een voorstel. zoowel als die van hen, die zich van stemming onthouden. (Wij meenen, dat de heer v. d. Wielen ait verzoek aan het verkeerde adres lanceert, aan- gezien wij ons niet bewust zijn hieromtrent eene vergissing te hebben begaan; bovendieo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2