GEMEENTERAAD VAN CLINGE. Dit wordt met algemeene stemmen goedge- i vonden. 6. Schoolartsen. Ontvangen is een schrijtven van Gedepu- teerde Staten van Zeeland, dd. 1 Juni 1.1., lui- dende als volgt: Het Hoofdbestuur van den Provinciale Zeeuwiche Vereeniging „Het Groene Kruis" heeft zich tot de Staten dezer Provincie ge- wend met het verzoek, een bijdrage van ten hoogste 50 van de totale kosten, verbon- den aan het instellen van districts-schoolartsen uit de Provinciate kas te mogen ontvangen. Blijkens de by dat verzoekschrift overge- legde bescheiden is het Bestuur van oordeel, dat de meest ideale toestand voor de gezond- heidszorg en het geneeskundig schooltoezicht zou verkregen worden door verdeeling van de provincie in de hieronder volgende distric- ten, met in totaal 6 schoolartsen. le. Walcheren, Noord-Beveland en het W. deel van Zuid-Beveland met 2 schoolartsen. 2e. De Oostelijke helft van Zuid-Beveland, Tholen en Sint Philipsland met 1 arts. 3e. Schouwen en Duiveland met 1 arts. 4e. Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren met 2 artsen gezamenlijk. Bij deze indeeling zou, naar het oordeel van het Hoofdbestuur voornoemd, aan iederen arts een maximum van ten hoogste ongeveer 6000 kinderen ter verzorging worden toege- wezen. Opgemerkt worde voorts, dat het de bedoeling is, dat de schoolarts niet als prac- tiseerend, doch louter als adviseerend medicus zal optreden; is in bepaalde gevallen medische behand'eling noodig, dan zal deze door den huisarts, c.q. door een specialist dienen te ge- schieden. Mede hierom wordt het door den adressant noodig geacht, dat de schoolarts is een beroepsschoolarts, d.w.z. dat hij door de gemeente besturen als zoodanig wordt aange- -Steld, terwijl de aan hem uit te keeren wedde en de aan hem toe te leggen vergoeding voor reis- en. verblij.fkosten uit de openbare kassen zullen moeten worden gekweten, zij het dan dat door de besturen der bijzondere scholen, die van de diensten van den schoolarts wen schen gebruik te maken, een e.venredig deel in die kosten zal moeten worden bijgedragen. Als jaarwedde is voorloopdg, naar uit het adres blijkt, aangenomen een bedrag van 7000.hetwelk, met de noodzakelijke hier- boven aangeduide verdere onkosterj, de totale kosten per arts op ongeveer f 10000.zou brengen, Deze kosten zouden, bij aller mede- werking, naar het oordeel van het adressee- rende bestuur, door een bijdrage naar een maatstaf van f 0.25 per inwoner kunnen wor den gevonden. Daargelaten of de door de adresseerende vereenigingen gekozen weg de juistc- is ter bereiking van het in het uitzicht gestelde doel, hetgeen wij vooralsnog niet vermogen te be- oordeelen, meenen wij. ons thans te moeten onthouden van de beantwoording der vraag, of op dit gebied voor de provincie een taak is weggelegd. dwa meddsd Dewijl evenwel in ieder geval de medewer- king van gemeenten en school besturen in vol- doende male noodzakelijk zal zijn, verzoeken wij U deze aangelegenheid bij den Raad uwer gemeente aanhangig te maken, met de besturen der bijzondere seholen overleg te willen plegen, te trachten in beide gevallen een uitspraak uit te lokken, zoowel omtrent het beginsel, als omtrent de offers, die de be- langhebbenden bereid zijn, zich te getroagter en ons binnen twee maanden na dagteekening van dit schrjjven med'edeeling te wilLen doen van den uitslag uwer bemoeiingen. Daarbij ontvangen wy gaarne een opgave van het aan- tal leerplichtige kinderen in uwe gemeente op 1 Januari, 192$,.. meg jiyl9jh9w ts nelew Dit schrijven is door Rurgemeester en Wet houders gesteld in handen der commissie van toezicht op het lager onderwijs en der bestu ren van de bijzondere scholen, De Commissie van Toezicht sob hij ft: Het komt de Commissie voor, dat zeer ze- ker een seheolarts veel zou kunnen doen in het belang van den gezondheidstoestand der schoolgaande jeugd, doch dat niet rechtvaar- digt de hooge uitgaven, die er uit zouden voortvloeien; dat ook de bevolking, wanneer met dswang wordt opgelegd, niet die medewerking zou verleenen, die een schoolarts noodzakelijk be- hoeft; reden, waarom de commissie van meaning is, dat aanstelling van een schoolarts voor de gemeente Axel geen aanbeveling verdient. Het bestuur der vereeniging voor Chr. fia Schoolonderwijs te Axel deelt bet vpkendc mede: a. Het bestuur acht de aahsfelMhg Odd be- roepssehoolhrtshh niet Nvhhschelijk dn niet noodig; b. het bestuur acht het plan der vereeniging Het Groene Kmis te duur, met name laat d? fmancieele en economische toestand van Oost- Zeeuw-.ch-Vlaanderen niet toe- faiervoor een last van pl.m. f 16.000 op de bevolking te leggen; c. bet beginsel der vrije school laat bover.- dien niet toe, een schoolarts te ontvangeri var. de provincie, de gemeente of eer. ige organisatie buiten haar, doch indien tot de aanstelling van zulk een ambtenaar moet worden ove?gegaan de besturen en outlet zelf de 'Wttie dn. de regeling van werkzaamheden in handen wen schen te houddn;1'1^ t- "x Jfi'' 1,9 11 d. het verklaart ten slette dat het tot het brengen van offers niet bereid is, maar wd deze zaak in eigen organisatie wil overwegen. Het bestuur van de Bijzondere scRoql te Zoute Spui schrijft; We meenen op de voorgestelde aanvraag om een schoolarts afwijzenrt te moeten advisee- ren, om reden: 1. Volgens hahf beginsel alleen dhn een seheolarts begeert, wanneer de besturen e.i ouuers de keuzen en regeling van persoon en werkzaamheden van den schoolarts in eiger hand hehben, wijl ze in een provinciaal, ge- meentelijk of organisatiearts, de vriiheid var. de ouders ziet genegeerd door een opgelegd ambtenaar; 2. dat de financieele en economische toe stand van Zeeuvvsch-Vlaanderen Oostelijk dee! van dien aard is, dat circa 10.000 te zware lasten op de bevolking zou leggen; 3. zij is echter bereid over deze zaak in ge- meenschap met haar georganiseerde besturen die zaak naar principe en belang te overwegen. Buigameester en Wethouders steilen bp grond der ingekomen rapporten vopr, aan Gedeputeerde Staten te kennen te geven, dat de gemeenteraad niet bereid: is aan de tot stand koming van het instituut schoolartsen medewerking te verleenen. De heer 't GILDE merkt op, dat er in het advies der schoolcommissie terecht gezegd wordt, dat de zaak voor de gemeente Axel veel te kostelijk zou zijn, maar ..at is toch niet de bedoeling. Het is toch de bedoeling het pro vinciaal te maken, met een arts voor geheel Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen De provincie zal er toch ook wel steun aan verleenen? De VOORZITTER antwoordt, dat het inder- daad de bedoeling is om de zaak provinciaal te regelen en twee schoolartsen aan te steilen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer OGGEL acht de voorgestelde maat- regel nog niet van groote beteekenis, als men nagaat dat ieder schoolkind gedurende den leerplichtigen leeftijd, dus op een tijd van 7 jaar, slecbts driemaal door den arts zou wor den geinspecteerd. Dat is dan toch nog niet zooveel, terwijl de kosten worden berekend op 25 cent per inwoner en per jaar en dit dus voor Axel een uitgaaf zou worden van 1600, behalve hetgeen dan verder uit de inspectie voortvloeit. Indien er dan een kind is dat iets mankeert, wordt dat niet door den schoolarts behandeld, doch wijist deze een ander aan. Wordt b.v. bemerkt dat een kind hoofdzeer heeft, dan wordt dat naar een specialist ge- zonden, ten koste van de gemeente; wordt ge- oonstateerd dat een kind er vuil uitziet, en wordt voorgeschreven het kind te reinigen, dan zou men ook nog wel schoolbaden moeten inrichten, of voor voeding zorgen als zou wor den geconstateerd dat een kind ondervoed is. Men kan er wel op aan, dat wegens die bij - komstige kosten het bedrag van een kwartje per inwoner nog wdl zou verdrievoudigen. De heer VAN DIXHOORN meent ook, dat d'e noodzakelijkheid van den maatregel aller- minst blijkt. Er zijn toch geen berichten inge komen dat de gezondheidstoestand in ons va- derland zoo slecht is en dat er ziekten ont- staan zjjn door samenscholing van kinderen in de school. Misschien zou daarvoor vroeger meer aanleiding hebben bestaan, toen de medische verzorging op het platteland nog zooveel te^ wenschen overliet. Maar als men ziet hoe dat tegenwoordig geregeld is. Hoe overal doktoren gevestigd zijn, in het bezit van automobielen en de wegen van d'ien aard dat ze daarmede overal hunne patienten. tijdig kunnen 'oezoe- ken, dan is de voorgestelde maatregel niet noodzakelijk en stemt hij in met het voorsrel van Burgemeester en Wethouders. De heer GILDE vraagt of er ook in Middel- burg en Vlissingen schoolartsen .zijn. De VOORZITTER: In Vlissingen wel. De heer VAN DIXHOORN: Maar dat is ook een luxe-stad. De VOORZITTER herhaalt nog, dat het de bedoeling was voor Zeeuwsch-Vlaanderen twee artsen aan te steilen. De heer OGGEL: En de kosten worden per arts op f 10.000 geschat. De heer 't GILDE: Wordt er geen subsidie verleend van wege de provincie? De VOORZITTER: Daarvan i- niets bekend. Wel is reeds gehleken dat slechts zeer enkele gemeenten er op ingaan. De heer 't GILDE meent, dat dan het adres te vroeg is ingediend; men had zich daarvan eerst behooren te vergewissen. De VOORZITTER: Men kan ook van mee- ning zijn, dat de gemeenten, als naast belang- hebbenden, zich eerst eens moeten uitspreken. De heer 't GILDE heeft toch bezwaar, dat de zaak zal worden afgewezen en wenscht ge acht te worden d'aartegen te hehben gestemd. Voor stemmen de heeren Oggel, Kruijsse, Koster, Van Dixhoorn, Van de Bilt, Wolfert, Claessens, Dieleman, J. de Feijter en P. de Fejjter. 7. Vaststellen staat van oninbare posten. Burgemeester en Wethouders steilen voor vast te steilen een staat van oninbare posten, dienst 1927, waarop voorkomt C. F. Lefevre, vertrokken naar het buitenland, met f 6 we gens hondeabel^ftting. y), .,j!Kq Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. esnssiaia 8. Aanbieding gemeenterekening, dienst 1927. t)oor Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden de gemeenterekening over 1927. De ontvangsten van den gewonen dienst heb ben bedragen 191.-507,89 V2, de uitgaven f 171.606,02, het batig slot mitsdien 19.901,87%. Van den kapitaaldienst bedroe- gen de ontvangsten 377,313,51%, de uitgaven f 376.419,()9, het batig slot 894,42%, Voorts werden aangeboden de volgende reke- ningen over 1927: GronObedrijf. Gewone dienst in ontvangsten en uitgaven sluitende op 5361,26. Kapitaaldienst, ont vangsten f 5964,65, uitgaven 17.988,39, na- deelig saldo f 12.028,74. Gasfabriek. Gewone dienst hi ontvangsten 67.564,44%, uitgaven 63.814,00%, batig slot 3750,44; Kapitaaldienst, ontvangsten f 259.500; uit gaven f 212.56^,83'%, batig slot 46.937,16%. Vleeschkeuringsdienst. In ontvangsten en uitgaven sluitende op een bedrag van 6389,18. Burgerlijk Armbestuur. Ontvangsten f 9887,12%, uitgaven 8122,76, batig slot 1764,36%?'' hr" bliit?. in j Deze rekeningen zullen gesteld worden in hanr en van commissies, waarvoor de VOOR ZITTER met goedkeuring der vergadering, en met in achtneming der verdeeling van voor- gaande jaren benoemd: Voor de gemeenterekening de heeren Wol fert, J. de Feijter en Claessens; voor de reke- ning van het grondbedrijf de heeren Van de Bit, Van Dixhoorn en Koster; voor den vleeschkeuringsdienst de heeren 't Gilde, P. de Feijter en Van Dixhoorn; voor het Burgerlijk Armbestuur de heeren Dieleman. P. de Feijter en Wolfert. De benoemden verklaren de opdracbt te aan- vaarden. 10. Verkoop van gemeentegrond a f 2 per M2. Ingekomen is een verzoek van K. J. w Drongelen Jacobusz., koopman te Axel, om aan hem te verkoopen a. de 88 c.A. grond, deel van het perceel sectie G, nummer 3110, en b. de 14 c.A. grond, deel van het perced sectie G, nummer 2495. De rest van gemelde perceelen behooren hem reeds in eigendom toe. Hij was vgn meening, dat de volledige per ceelen hem toebehoorden, doch dit is bij onder- zoek gebleken onjuist te zijn. Hij hteeir echter steeds de volledige perceelen gebruikt. Om nu aan een minder goeden toestand een eiride te maken, wenscht hij gehielde gedeelten te koopen, doch meent, dat zulks tegen een billijken prijs behoort te z^'n Mocht deze hem te hoog voorkomen. dan behoudt hij zich het recht voor, hierover nog nader te onderhande- len. De VOORZITTER d'eelt mede, dat Van Dron gelen meende, dat de bij hem in gebruik zijnde grond geheel ztjn eigendom was, en hij op grond van die meening daarop gebouwd heeft, terwijl nu is uitgekomen dat een oppervlakte van 52 M2. van dien grond aan de gemeente fcehooit. Ter.einde nu de zaak in regel te krij- gen, vraagt hij om die oppervlakte aan hen. te verkoopen. Burgemeester en Wethouders hebben de zaak onderzocht en daarbij is hun gebleken dat er tegen verkoop geen bezwaar bestaat, zoodat zij voorstellen den grond te verkoopen voor den prijs van 2 per M2. De beer't GILDE vraagt, wanneer dat adres is ingekomen. De VOORZITTER: 18 Juli. De heer 't GILDE maakt bezwaar tegen be- handeling van deze zaak, omdat ze niet op de agenda voorkomt. De leden behooren gele- genheld te hebben zulke zaken vooraf te on- derzoeken. Hij acht dit nogal ingrijpend. De VOORZITTER antwoordt, dat het er bij het opmaken van de agenda nog niet op ge- bracht kon worden, want dat hij dit anders met plezier zou hehben gedaan. De heet 't GILDE kan zich in het algemeen niet met een dergelijke behandeling van za ken vereenigen. Het is niet zoo eenvoudig, want de man betwist toch het eigendomsrecht der gemeente? De VOORZITTER antwoordt outkennend. De man verkeert niet in de meening dat het niet aan de gemeente zou behooren en is nu juist met zijn vraag gekomen om de zaak op te lossen en het gebeele terrein op zijn naam te krijgen. De heer VAN DIXHOORN acht de zaak ook zoo zuiver mogelijk. De heer 't GILDE: Maar hij geeft toch te kennen, zich eventueel nog te zullen beraden, in verband met den te steilen prijs. Hij acht f 2 per M2. nog al hoog, die grond is voor de gemeente toch niets meer waard en hy zou het voor een lageren prijs willen verkoopen. De VOORZITTER merkt op, dat er natuur- lijk over een lageren prijs te spreken valt, doch Burgemeester en Wethouders zijn tot dat be drag gekomen uit overweging dat de bouw- grond die de gemeente in die omgeving ver- koopt, ook op f 2 per M2. is geprijsd. De heer DIELEMAN vraagt wat er op ge bouwd is. De VOORZITTER: Een bergplaats. De heer OITGEL: De grond er naast is ook verkocht voor 2 per M2. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat het hier een opruiming van een ouden toestand is, zooals er wel meer voorkomen. De heer DIELEMAN acht de gevraagde som ook nogal hoog en zou het maar ineens wil len geven voor 50; de gemeente kan er toch niets mee doen. De heer VAN DE BILT gevoelt er niets voor, om iemand een fooitje uit de gemeente- kas te gaven. Men moet toch bedenken, dat hetgeen men aan den verzoeker schenkt, geld van de gemeente is. Die grond heeft voor hem waarde en het gaat niet aan maar fooitjes te geven van een ander z'n centen. De heer DIELEMAN voert daartegen aan, dat de gemeente in deze toch ook schuld heeft. Het is een verzuim van het gemeentebestuur, dat ze hem hebben laten bouwen op grond van de gemeente. Als men ziet dat iemand op je grond bouwt, moet men toch beletten, dat hij daarmede voortgaat. De VOORZITTER moet weerspreken, dat hier sprake zou kunnen zijn van een verzuim van het gemeentebestuur. Er is voor het bou wen van die bergplaats geen bouwvergunning gevraagd. De vraag is, of er toen een ge- meente-opzichter was, maar bovendien is het toch ook een plaats waar men niet iederen dag komt, en waar dus best zoo iets kan neerge- zet worden, zonder dat dit de aandacht van Burgemeester en Wethouders trekt. De heer DIELEMAN: Er is dan toch in elk geval van de zijde van het gemeentebestuur een verzuim, dat het dat bouwen niet heeft opgemerkt. De heer Kruijsse herhaalt, dat het een oude toestand is, die, als men alles naging, wel meer zou ontdekken. Met de grensscheidingen is het niet altijd' zoo nauw genomen. Hier heeft een onbewoonbaarverklaarde woning ge- pt&cin De heer VAN DIXHOORN vraagt, of het thans gevraagde terrein geen verband kan houden met een later door te trekken straat. De VOORZITTER antwoordt ontkennend; Burgemeester en Wethouders hebben dat ook bekeken, omdat men anders de kans zou be- loopen later weer duur te moeten inkoopen. hetgeen men nu voor lagen prijs verkoopt. De heer VAN DIXHOORN vraagt nog of de gemeente-opzichter er ook niets van weet, dat het gebouwd is. De heer OGGEL: Dat weten we niet, het schijnt in 1923 te zijn geweest. De heer CLAESSENS vraagt of adressant voor dien grond niets betaald heeft. D" VOORZITTER weet dat niet. Versehillende leden opperen de meening, dat de grond wel zonder meer zal ingenomen zijn. De heer 't GILDE wil, als de heer Dieleman er een voorstel van maakt om den gevraagden grond aan adressant te verkoopen voor f 50, dat steunen. Men kan deze grond toch niet ge- lijkstellen met die welke zooeven aan den heer Van Hoeve is verkocht? De heer OGGEL is het met dit laatste vol- komen eens, doch wijst er op, dat de heer Van Hoeve daarom ook f 4 per M2. moet betalen. Hij moet er dan ook nog een stukje bij nemen, een hoekje achter de huizen, dat voor de ge meente waardeloos is en dat wordt hem ook gepresenteerd voor f 2 per M2. Er is dus wel degelijk evenredigheid. De heer DIELEMAN stelt voor den gevraag den grond te verkoopen voor 50. Dit voorstel wordt door de heeren 't Gilde en Claessens gesteund. Het wordt verworpen met 6 tegen 5 stem- men. Voor stemmen de heeren Dieleman, 't Gilde, Kruijsse, Claessens en Wolfert; tegen stemmen de heeren Koster, Van Dixhoorn, P. de Feij ter, Oggel, Van de Bilt en J. de Feijter. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt daama aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Koster, Van Dix hoorn, Dieleman, P. de Feijter, Oggel, Kruijsse, Van de Bilt en J. de Feijter; tegen stemmen de heeren 't Gilde, Claessens en Wolfert. 11. Qmvraag. a. De heer VAN DIXHOORN wijst op den toestand van den Buitenweg en zou gaarne zien dat het voetpad aan de Oostzijde ook werd verhard, al was het maar met afival van de gasfabriek. Nu verkeert dan pad, ter plaatse war vroeger de sloot lag, meestal in een toe stand dat men het niet betreden kan. Als het maar zoo gernaakt werd dat het behoorlijk droog blijft, zou het z.i. al voldoende zijn. De VOORZITTER zal er naar laten kijken en zien wat er aan gedaan kan worden om hieraan tegemoet te komen. b. De heer VAN DB BILT heeft opge merkt, dat men nu de kade aan de Axelsche Sassing vol steenen en zand brengt. Nu, te gen het najaar aankomt, begint men daar- aan te werken, terwijl men nu een maand of drie dat er weinig te doen was, en dat werk dus voor het vervoer niet hinderlijk zou zijn, ongebruikt heeft laten passeeren, Ook is men nu van wege's Rijks waterstaat begonnen met werken aan den weg naar Sluiskil, ook juist op het tijd.stip, dat de landbouwers moeten gaan mennen. Is daaraan nu niets te doen? Dt VOORZITTER merkt op, dat van wege 's Rijks waterstaat eerst gewerkt is aan den weg langs het kanaal te Sas van Gent. Hij weet met, of al die werken tegelijk kunnen worden uitgevcerd. De heer VAN DE BILT merkt nog op, dat, als een handelaar eens een partijtje vlas of iets anders op de kaai achterlaat, hij dadelijk een waarschuwing krijgt. Nu wordt de and'ere zij de van de kaai vol gegooid met zand en stee nen en zal men voor het vervoer van land- bouwproducten van het werken aldaar veel on- gemak ondenvinden. Hij vind't het toch treu- rig, dat de betrokken autoriteiten voor zulk werk niet meer rekening houden met het sei- zoen waarop aan de kade de drukte komt. De VOORZITTER heeft vemomen, dat nu met het werk zoo vlug mogelijk begonnen zal worden en acht er niets tegen het geopperde bezwaar, hetzij mondeling of schriftelijk ter kennis van den ingenieur van 's Rijks water staat te brengen. De heer VAN DE BILT geeft te kennen, dat dit juist zijn verlangen was; hij meent dat het noodig is, dat men zich deswege eens laat hooren. De heer DIELEMAN acht het ook gewenscht dat de raad, die de belangen der burgerij moet behartigen, daarop eens wijst. De VOORZITTER zegt toe, dat er over ge- sproken of geschreven zal worden. c. De heer't GILDE heeft de klacht verno- men, dat de gemeentelijke pompen over het algemeen zoo weinig water geven, Hij vraagt of daarop ook van invloed kan zijn het lagere algemeen peil der waterleid'ing. In geval dit zoo is, zou het dan niet mogelijk zijn, dat maatregelen worden genomen voor verhooging van dat peil. De VOORZITTER merkt op, dat de leiding rijkswater is en de Rijks waterstaat daarover het beheer heeft. De vraag zou kunnen worden gesteld. d. De heer 't GILDE vraagt of er nog niets naders bekend is over de verkeersvenbetering in de Oude Wijk. De VOORZITTER deelt mede, dat deze zaak nog loopende is. Ingevolge de hier gehouden besprekingen hebben Burgemeester en Wet houders aan de K. N. A. C. subsidie gevraagd, doch daarop is nog geen antwoord ontvangen. Aangezien het aankoopen van een of twee wo- ningen van dit antwoord kan afhangen, moest deze kwestie worden uitgesteld. e. De heer 't GILDE vraagt of de andere raadsleden nu de concept-instructie voor den baas-fitter reeds ontvangen hebben. Hjj had verwacht dat die nu aan de orde zou gekomen z\jn. De VOORZITTER erkent, dat door hem wel was toegezegd, dat dit punt in de volgen de, dat is dus deze, vergadering aan de orde zou gesteld worden, Dat was ook het voome- men van Burgemeester en Wethouders. Er is echter iets tusschenbeide gekomen, dat een bezwaar was om het thans te doen, en hij acht het ook beter om daarover thans maar niet verder te praten. f. De heer 't GILDE verwacht dat dit ook wel op niets zal uitloopen, maar vraagt, of de voorzitter geen mededeelingen kan verstrek- ken, over de uitkeeringen wegens hagelscha- de, die gegevens schijnen moeilijk te verkre gen te zijn. Er is wel meegedeeld dat ongeveer 23.000 is uitgekeerd, doch er worden geen specifieke gegevens van verstrekt. Hij vindt dat vreemd. Het is een zaak waarmede de raad misschien wel niets te maken heeft, maar hij wil toch meedeelen vernomen te hebben dat er versehillende kleine menschen zijn, die ook op- gave van schade hebben gedaan, die nog niets hebben gehad. De VOORZITTER deelt mede, dat dit een zaak is waar de raad buiten staat. Spr4ker heeft van het comite het geld toegezonden ge- kregen en hij heeft dat overeenkomstig de hem toegezonden lijst uitgekeerd. Indien er men: schen zijn die aanspraak op een of ander mee nen te kunnen maken, laten ze dan bij hem komen. Bij hem heeft niemand zich laten hooren. De heer CLAESSENS is van oordeel, dat het toch wel gewensch zou zijn, dat de lijst der uitkeeringen eens ter inzage verstrekt werd. want er wordt nogal wat over gesproken en dat verwekt wantrouwen. De VOORZITTER verklaart daartoe nog in geen enkel opzicht het voornemen te hebben. Men zal toch wel kunnen begrijpen, dat hij zich met gaat laten lei den door praatjes van de straat. Hij heeft het geld gekregen en het uitgekeerd. Als er menschen zijn, die zich be- nadeeld achten, laten die zich dan vervoegen by den Commissaris der Koningin, die is lid van het comitA De heer 't GILDE: Maar het advies over de uitkeeringen is toch gegeven vanwege het ge meentebestuur De VOORZITTER: Neen, dat advies is ge geven door de schattingscommissie. g. De heer DIELEMAN herinnert, dat in een vorige vergadering d'e heer Koster heeft gevraagd naar de kosten der uitbreiding van de gasfabriek naar de buitenwijken. Daar heeft de raad niets meer van gehoord. De VOORZITTER: De heer Koster heeft die' gegevens gehad. De heer DIELEMAN: Omaar De VOORZITTER: Die zijn den heer Koster thuis gestuurd. U kunt, als u daarop prijs stelt, ze ook krijgen. De heer DIELEMAN houdt zich daarvoor aanbevolen. De beer OGGEL: Het was misschien beter ze aan alle raadsleden te zenden. De heer KRUIJSSE: Ze krijgen toch de rekening De VOORZITTER: De leden, die het wen schen, kunnen de gegpvens krijgen. Hij sluit de vergadering, door het uitspre ken van het dankgebed. Woensdag j.l. vergaderde de gemeenteraad. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter herdacht het overlijden van een der vooraanstaande ingezetenen der ge meente, den heer Emiel van der Heijden en be- tuigde mede namens de vergadering deelne- ming aan den broer van den overledene, het lid dezer vergadering F. E. van der Heijden en verdere familie. Spreker vroeg voorts machtiging om op 2 Augustus namens den gemeenteraad telegrafisch een gelukwensch aan te bieden aan H. M. Koningin-Moeder. Het kwam spreker eindelijk raadzaam voor in verband met de jongste branden in de ge meente, door eene in de bladen geplaatste be- kendmaking. de aandacht der ingezetenen te vestigen op h'et groote gevaar, dat deze ge meente bij een brand bedreigt, vooral wegens gebrek aan voldoende bluschwater en daarom tot de uiterste voorzichtigheid aan te manen. Onder de ingekomen stukken komt o.m. voor een Koninklijk besluit, waarbij de aanslag van K. J. A. G. Baron Collot d'Ecury te Kloos- terzande als werkforens dezer gemeente op zeer wel te betwisten gronden wordt vemie- tigd. Eene aanmerkelyke schadepost voor de gemeente van circa f 3000. Koninklijk goed- gekeurd is het raadsbesluit, waarbij voor drie jaren buiten werking wordt gesteld de heffing voor het ingebruik nemen van den openbaFen weg als opslagplaats voor bieten. Door den Minister van Binnenlandsche Za ken wordt bezwaar gemaakt tegen de ver- hoogde heffing vafi leges ter secretarie voor vergunningen tot invoer van mest en vee uit het buitenland. Het desbetreffend raadsbesluit wordt ingetrokken. De Voorzitter merkt op, dat de leges voor mestvergunningen in het vervolg zullen worden berekend naar de te bezaaien plaats van naar de te bemesten op pervlakte, zulks overeenkomstig de voor de hand liggende beteekenis van de betrokken bepaling der verordening. De heer Teulings verwacht van deze toepassing in plaats van voordeel schade voor de gemeente, daar de be trokken Belgische landbouwers dan ongetwij- feld slechts om de zes of zeven jaren mest zullen invoeren, hetgeen de heer Smet hoogst- onwaarschijnltjk zoo niet ondoenlijk acht. De heer Vercauteren vermoedt ook, dat de Bel gische Boerenbond tegen deze toepassing der verordening zal ageeren bij het Departement van Binnenlandsche Zaken. De Voorzitter ver wacht echter van deze pogingen geen succes nu het Hoofd van het Binnenlandsch Bestuur van dit Departement dezen uitleg der veror dening volkomen juist heeft geoordeeld. De heer Hageman wil van de Belgische landbou wers halen wat ervan te halen is, daar de ge meente, behalve deze rechten, volstrekt geen inkomsten van hen heeft, ofschoon zij uitge- strekte landerijen alhier bezaaien en daar de Belgen ook van de Hollanders plukken wat ze kunnen. Nogmaals volgt thans bespreking der, naar de woorden van den Voorzitter, romantische huisvuilkwestie. In de vorige vergaderfng is in beginsel besloten vuilnis van gemeentewege te doen ophalen; bij na vraag is echter geble ken, dat slechts 17 inwoners van Nieuw- Namen tegen een kleine vergoeding hun huis- vuil van gemeentewege wenschen opgehaald te zien; vele anderen, zoo werd gezegd, willen van eene vergoeding niet weten; de gemeente moet het vuil toch ophalen. De heer Van der Heijden verwacht, dat er niets van komt de bewoners zelfs hun vuil te doen wegbrengen naar eene door de gemeente beschikbaar gestelde plaats; dit zal eenvoudig niet gedaan worden, dan wordt het eenvoudig zooals thans in vele straatjes, op straat gegooid. De heer Van den Branden meent, dat men het dan te Clinge ook wel op straat kan gooien, maar dat zou hier niet waar zijn, daarvoor waakt de politie. De heer Kindt zegt, dat de kosten van ophalen slechts 50 zullen bedragen en acht dit geen som om eene speciale heffing te bil lijken; indien het ophalen uitsluitend voor Nieuw-Namen niet goedgevonden wordt, dan moet't voor Clinge ook maar gedaan worden. De Voorzitter brengt na uitvoerige gedach- tenwisseling in omvraag of al of niet tegen betaling het huisvuil zal worden opgehaald. De stemmen staken. De Voorzitter deelt mede, dat de roinan wordt vervolgd" in de volgende vergadering. Goedgevonden wordt, dat de reserve van het G.E.B. tot een bedrag van ongeveer 5000 wordt besteed tot bestrijding van kapitaals- Uitgaven. De heer Kindt verzoekt ten deze overweging van de vraag of het gewenscht is het gemeen- telijk electrisch bedrtjf ter ovemame aan te bieden aan de P.Z.E.M. Afdoende verbetering van den waterafvoer in het Schoolstraatje te Nieuw-Namen stuit af op te groote kosten. Burg, en Weth. zullen thans trachten den toe stand wellicht minder goed doch ook minder kostbaar te verbeteren. Ter vervulling der vacature-Blommaert in de Commissie tot we- ring van schoolverzuim te Kapellebrug: wordt benoemd Am. van Geijt. Het idee van het schoolartseninstituut is zoowel bij Burg, en Weth. als bij de schoolbesturen wegens de onevenredige hooge kosten zeer ongunstig ontvangen. De raad heeft eveneens ernstige financieele bezwaren en zal deze onomwonden ter kennis brengen van Gedep. Staten. Aangeboden wordt een voorstel van Burg, en Weth. tot verlaging van het tarief van kaai- en liggeld voor boomstammen aan de Kon. Emmahaven, zulks ter tegemoetkoming aan de noodlijdende klompenindustrie. De heer Lagay weet dit verlaagd tarief nog meer ver- laagd te krijgen; het liggeld wordt thans vijf cents per M2. per week of gedeelte ervan. Naar aanleiding van het verzoek der bewo ners van het Kerkstraatje te Clinge idorp), wordt op voorstel van Burg, en Weth. de Alg. Folitieverordening aangevuld met eenige bepa- lingen omtrent vaststelling van een gemeen- telijken ligger van wegen en voetpaden en re geling van den onderhoudsplicht; de voor het openbaar verkeer openstaande wegjes en voet paden, niet vermeld op den ingevolge provin ciaal reglement opgemaakten ligger. worden hierop gebracht; de eigenaren worden als on- derhoudsplichtigen aangewezen. De heer Van den Branden vreest, dat de bewoners der be trokken straatjes hiervan den terugslag zullen ondervinden, doordat de eigenaren de onder- houdskosten op die bewoners zullen verhalen. De heer Lagay zou liever elken bewoner den ijveg voor zijn perceei willen laten onderhouden. De gemeentelijke vergoeding der Brjz. scho len over 1926 wordt vastgesteld, alsmede de driejaarlijksche verrekening voor de school te Nieuw-Namen; deze ontvangt nog 1661, die te Clinge nog 973. Aangeboden worden de rekeningen dienst 1927 van de gemeente van het G. E. B. en van het Burg. Armbestuur. De heeren Teulings, Van den Branden en Smet worden met het on- derzoek belast. Aangeboden wordt een ontwerpverordening tot heffing eener wegenbelasting; getracht wordt mede met deze heffing een billijker ver deeling der gemeentelasten te verkrijgen en verlaging der gemeentelijke inkomstenbelas- ting, waaraan vooral sinds de laatste jaren zoo grove onbillijkheden kleven. De eigenaren van gebouwde en ongebouwde eigendommen boven eene bepaalde kadastrale huurwaarde zijn de belastingplichtigen, terwijl de belasting vol gens het ontwerp ongeveer f1 jou bedragen voor elke /80 belastbare huurwaarde; de op- brengst zou circa 2500 bedragen en is eene bijdrage in de kosten van onderhoud, verlich- ting enz. der openbare wegen. Het ontwerp,. wordt aangezien het niet de meerde.rheid bij Burg, en Weth. had, in handen gesteld eener commissie uit den raad, n.l. de heeren Kindt, Van der Heijden en Van den Branden, n'ie den raad verslag zullen doen van hun onde^zoek. Bij een voorstel tot wijziging der geme ente- begrooting komen in het bijzonder ter spi'ake de prijs van een vensterluik aan de burgte- meesterswoning en de kosten der woning va 11 den rijksveldwachter te Kapellebrug ad 260. De heeren Kindt, Hageman en Lagay achten deze uitgaven veel te hoog en wenschen een onderzoek. De heer Kindt vraagt nog waarom de werken niet aanbesteed zijn. Bij de rondvraag zegt de Voorzitter den heer Kindt toe, b\j het Prov. Bestuur pogingen te zullen aanwenden tot het verkrijgen van mede werking voor de verbetering van den weg van Clinge naar Nieuw-Namen. vooral door het wegwerken van de scherpe en gevaarlijke bochten. De heer Vercauteren wenscht afge- sloten te zien voor voertuigen het verbindings- wegje te Nieuw-Namen vanaf het transfor- matorstation naar de Hombachstraat; spreker acht ook een maximumsnelheidsbepaling noo dig voor Nieuw-Namen of althans waarschu- wingsborden. Hierna geheime vergadering, waama sluiting.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 6