Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. GEMENGDE BEEICHTEN., V A EI A. Woensdag 1 Aug. 1928. No. 8253, DOODGEVALLEN. DE INBREKER EN DE ECHTGENOOT. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN EEN BEL AN GRIJK SLEEPWERK. In den loop van deze week zal er, naar men aan de N. R. Crt. schrijft, In ons land weer eens een hoogst belangrijk sleepkarwel worden verricht. Het gaat er om, een gevaarte van niet minder dan 700.000 K.G. over het water te vervoeren, den Noord over, de Dordtsche Kil door, bij den Moerdijk achuin over naar het Hellegat en dan de Zeeuwsche stroomen over naar Tholen, waar de kolossus, welke 100 M. lang is, op het water een breedte heeft van 16 Meter en die meer dan 15 Meter boven den waterspiegel uit zal steken, behouden moet worden afgeleverd, een riskante onderneming, welke veel zal eischen van de bekwaamheid, die vakkennis en het doorzicht van hen, die er mee zullen worden belast. Zooals bekend is, heeft de gemeente Tholen indertrjd besloten, het veer, dat de verbinding vormt tusschen het eiland en den vasten wal van Noord-Brabant te vervangen door een brug, welke natuurlijk in velerlei opzicht een groote verbetering zal brengen. De bouw van de eigenlijke brug is opgedragen aan de firma Kloos te Kinderdijk. Deze heeft de enorme ijzerconstructie voltooid, en de brug zal nu deze week naar haar plaats van bestemming worden vervoerd. De N.V. De Wit's Bergings- en Transportbedrijf te Rotterdam is met dit belangrijke transport belast. De brug zal worden geplaatst op vier zand- bakken, welke twee aan twee worden gekop- peld. Voor dit transport neemt men vier pre- cies even groote bakken, welke elk een water- verplaatsing hebben van 400 ton. Op deze bakken wordt een houtconstructie gebouwd, teneinde het gewicht gelijkelijk te kunnen ver- deelen en de brug goed recht te kunnen leg- gen. Hiervoor is ongeveer 30 ton hout noodig. Deze houtconstructie zal pl.m. 2 Meter boven de bakken uitsteken De brug zelf is 13 Meter hoog en weegt 670 ton. Twee aaneengekoppel- de bakken hebben samen een breedte van 16 Meter. Er zal dus heel wat komen te kijken om zulk een vrachtje, dat bovendien zoo groo- ten omvang heeft, veilig over te brengen. In de eerste plaats moet de spoorbrug over de Oude Maas bij Dordrecht worden gepas- seerd. Daarvoor zal overleg worden gepleegd met den stationschef te Dordrecht, opdat men voldoende tijd zal hebben om den kolossus door de brug-opening te werken. Vervolgens krijgt men de Kil, waar het vaarwater niet bijster breed is, en waar men wel vele sleepen zal ontmoeten. En telkens zal een oplossing ge- vonden moeten worden om veilig langs elkaar heen te komen, waarbij de tegenkomers dienen te zorgen, dat zij niet veel golfslag veroorza- ken, omdat een sterke deining wel eens nood- lottig voor het convooi zal kunnen worden. Na Willemsdorp gaat de sleep de ruimte in, maar ook dan zal groote voorzichtigheid een eerste eisch zijn, want als een van de bakken op een plaat vaart en blijft zitten is het mis, omdat dan bij het vallen van het water de ge- strande bak hooger komt, dan de andere drie en de brug zal gaan verschuiven. Zoo zal er tot het laatste toe spanning in de reis blijven. Is men eenmaal in de Eendracht, dan wacht men op hoog water, waarbij men de bakken langs de pijlers legt. Bij vallend water zakken de bakken en de brug wordt op haar defini- tieve ligplaats opgevangen. Ook het plaatsen van de brug op de bakken is een interessant karwei. Op de werf wordt de brug eerst een eind opgevijzeld. Daama laat men haar schuiven npar een stelling, welke daartoe speciaal in het water is geheid. Bij laag water worden de bakken onder de stelling gebracht. Brj het rijzen van het water komt dan de houtcon structie op de bakken onder tegen de brug en zij drukt haar dan mee omhoog, tot de brug geheel is van de stelling, waarna de sleepreis een aanvang kan nemen. Het verschuiven van de brug van de werf op de bakken en het op de pijlers plaatsen is opgedragen aan de firma Berjker te Haailem, die de sleepreis aan de firma De Wit heeft op gedragen. Deze reis staat onder leiding van den heer N. de Wit. Vier sleepbooten, nl. de Stormvogel, de Adelaar, de Johanna en de Jo- han de Wit brengen de sleep naar Willems dorp. De eerste twee zetten dan met de brug de reis voort. Tot het einde van de Dortsche Kil zal een boot van den Rijkswaterstaat het convooi be- geleiden. ONWEER. Zondagavond is de bliksem geslagen in een boerderrj te Katwijk, eigenaar graaf Van Lim- burg Stirum te Oranjewoud en bewoond door Trinks. De geheele boerderrj is uitgebrand en er werd niets gered. Te Borgercompagnie is Zondagmiddag de blik sem geslagen in een dubbel huis, eigenares mevr. de wed. R. Nieboer, te Veendam en be woond door T. Zuidhof en J. Smalbil. Het huis is gedeeltelrjk uitgebrand. Zondagmiddag is een groote boerderij in het gehucht Oerle (N.-Br.) trjdens een hevig on- weer door den bliksem getroffen. De boerderij stond onmiddellijk in lichte laaie. Niets kon worden gered. De inboedel benevens de voor- raad hooi werd een prooi der vlammen. Slechts een dorschmachine kon worden gered. Elf varkens en elf schapen kwamen in de vlam men om. De bewoners, de familie Olieslagers, konden zirh brjtijds redden. De schade is door lage verzekering gedeeltelijk gedekt. Tijdens een hevig onweer is Zaterdag een veldarbeider te Tjummarum, die van zijn werk terug keerde, door den bliksem gedood. Te 's Heerenberg is de 64jarige werkman C. H. S. bij het transporteeren van kolen, zoo- fUvnig- gevallen, dat de dood onmiddellijk intrad. AUTO IN BRAND. In het dorpje Leusbroek bij Amersfoort is onder het rijden een luxe auto, merk Essex, in brand geraakt. De eenige inzittende, een chauffeur uit Amsterdam, wist nog bijtijds, zij het ook met geschroeide haren, uit den wagen te springen. De auto is geheel verbrand. AANRIJDING. Een 18jarige De G., die Zaterdag bij een aanrrjding op den Utrechtschen w eg bij Amersfoort aangereden werd en daardoor een zware vherschenschudding bekwam is Maan- dagmorgen overleden. NOODLOTTIG SPEL. In het Tuindorp Nieuwendorp waren Zondag jongens aan het voetballen. Een achtjarig jongetje kreeg de bal tegen de buik. Het ventje is bewusteloos opgenomen. Een genees- heer die 't lichaampje onderzocht, kon slechts den dood constateeren. EEN VELDWACHTER GEARRESTEERD. Op het voetbalveld van M. V. V. te Maas tricht, is de 40-jarige gemeenteveldwachter van Grouweld, H., gearresteerd, verdacht van knevelarij. Hij had zekeren M. te verstaan gegeven, dat deze door betaling van f 10 van een bekeuring zou kunnen vrijkoopen. M. had hem een biljet van f 10 gegeven, doch had het nummer genoteerd en deed aangifte bij de recherche. Bij het verhoor bekende de veld- wachter. De man werd ter beschikking van de justitie gesteld. VERGIFTIGING DOOR IJS. Zondag zijn in de Indische buurt te A'dam gevallen van een bacterieele effectie, door het eten van ijs, geconstateerd. Het ijs was ge- kocht in een winkeltje. Den Geneeskundigen Dienst zijn ruim 50 lichte gevallen bekend; vijf kinderen, die ernstige darmstoornissen hadden, zijn in ziekenhuizen opgenomen. Direct gevaar bestaat er niet. De nog aanwezige voorraad ijs is in beslag genomen en zal bacte- riologisch worden onderzocht. AUTO OP HET BUITENHOF IN BRAND GEVLOGEN. Omstreeks negen uur Zaterdagavond laaiden de vlammen op het parkeerterrein aan het Buitenhof te 's Hage, hoog op. Een tweetal heeren en een dame, wilden juist weer uit de residentie in. hun Fiat-auto naar Rotterdam vertrekken. Toen de heer Y. wonende te Aerdenhout wilde starten, bemerk- te hij tot zijm schrik, dat de geheele wagen in vlammen gehuld was. IJlings toegeschoten omstanders brachten de auto's, die in de on- middellijke nabijheid van de brandende auto stonden. op een veiliger pleats. Verhinderd kon echter niet worden, dat een der banden van de auto, die naast het brandend vehikel stond, totaal smolt, terwijl deze zoowel als nog een andere auto door de verzengende hitte ge- blakerd werden. De brandweer van de Laan Copes van Cat- tenburgh bluschte de vlammen met een straal op de waterleiding. De onbruikbare overblijfselen van wat eens een Fiatwagen was, werden door bemiddeling van den kraanwagen weggereden. Maandagavond ontdekte een agent van po- litie aan den Amsteldijk onder Nieuwer- Amstel dat een man zich op verdachte wijze in de nabijheid van een villa ophield. De agent stelde zich verdekt op. Nadat de man eenige oogenblikken bij de voordeur gedraald had, be- gaf hij zich naar het achtergedeelte der wo- ning, waar hij met behulp van een schoffel een der achterramen openschoof en naar binnen wipte. Thans was het de beurt van den agent om daadwerkelijk op te treden en juist toen den nachtelrjken indringer het raam achter zich wilde sluiten, werd dit met een ruk open- geschoven en blikte hij in de strenge oogen van den dienaar der gerechtigheid. Onderwijl was de bewoonster wakker geworden; zij snel- de gillende het huis uit. Bij onderzoek bleek, dat men echter met den heer des huizes te doen had, die te laat thuiskomende en niet in het bezit van een huissleutel, zijne vrouw niet wakker wilde maken en daarom via het bui- tenraam zijn blijden intocht deed. Hij had ech ter niet gerekend op het waakzaam oog der politie. Toen mevrouw ontdekte dat zij voor haar eigen man de vlucht had genomen, gaf zij lucht aan hare verontwaardiging, in derge- lijke gepeperde termen, dat de agent spijt had van zijn activiteit. VIER KOSTBARE SCHILDERIJEN VERMIST. Door een handelaar in schilderijen te Am sterdam is bij de politie aangifte gedaan van vermissing van vier kleine kostbare schilde rijen, welke hij had afgegeven in een opslag- plaats van meubelen aan de Marnixstraat. De ontvreemding moet hebben plaats gehad tus schen half Maart en 20 Juli van dit jaar. De verdwenen stukken zijn: 1. Een schilderij, couache, voorstellend mansportret met kanten kraag, toegeschreven aan Frans Hals (afme ting pl.m. 13 X 10 c.M.); 2. Een schilderij op paneel, voorstellend mansportret met lossen haardos. toegeschreven aan Rembrandt (afme- ting pl.m. 24 X 18 c.M.); 3. Een schilderij op paneel, voorstellend kop van een Jood, toege schreven aan Rembrandt (afmeting 18 X 17 c.M.); 4. Een schilderij op linnen, brandje bij nacht, toegeschreven aan Rembrandt (afme ting 12 X 19 c.M.). De gezamenlijke waarde moet 200.000 be- dragen. Vergadering van Dondei'dag 28 Juli 1928. AANVULLING. In het verslag van bovengenoemde raadszit- ting is bij de behandeling van het verzoek der bewoners van de Nieuwstraat abusief een ge- deelte uitgevallen, waardoor het slot van het gesprokene door den heer Van Cadsand, de opmerkingen van versehillende sprekers en het begin van het betoog van den heer Geel- hoedt achterwege bleef. Dat deel van het ver slag moet gelezen worden als volgt: BURGERS GEVRAAGD. Canadazooals Noord-Amerika vroeger is het land, waar dorpen en steden, in enkele weken verrijzen. Maar niet zelden komt het voor, dat de nieuwe plaats geen levensvatbaar- heid heeft, b.v. aldra verdwijnt. Dit is een quaestie van toeval. Wordt er ergens een mijn of bron ontdekt, dan haasten zich duizenden er heen om hun geluk te beproeven. En het eene huis na het andere verrijst en al spoedig ontstaat er een geheele stad'. Maar als de bron is opgedroogd of de mijn leeggehaald, dan trekt de eene werker na den anderen weg en blijft de stad verlaten achter en verdwijnt op den duur. Bij Toronto nu, ligt een stadje dat zoo goed als verlaten is. En nu heeft de burgemeester in de bladen een advertentie geplaatst, waarin om burgers gevraagd wordt, die, belooft hij, het heel goed bij hem zullen hebben. „Zoo er geen liefhebbers komen, zal hij zijn „zaak" moeten sluiten." DE OORSPRONG VAN KAUWGOM. Waarschjjnlijk maar weinigen d'ergenen, die zich overgeven aan het genot van kauwgom, weten noch wat zij kauwen, noch aan welk genie zij hun delicatesse danken. De substantie heet in haar ruwen vorm „chicle", een product van den Zuid-Amerikaanschen Zapoteboom, en de man, die de kaken der menschen in be- weging bracht was Thomas Adams, een Ame- rikaan. Zestig jaar geleden ontmoette de jonge Adams eeri rondzwervend' Mexicaansch ger.e- laal, die een stok met een gomachtige stof bij zich had, waarop hij met smaak kauwde. Adams zag hierin mogelijkheden: hij maakte het goedje aromatisch en riep een markt in het leven door het kosteloos verspreiden van enorme hoeveelheden monsters. Toen Adams overleed, had d'e Amerikaansche kauwgomin- dustrie een omzet van bijna honderd millioen gulden per jaar. (Hbl.) DE WAARDE VAN HET ADVERTEEREN. Een New Yorksch bankier heeft dezer dagen op een congres van de International Adverti sing Association te Detroit verteld, dat Ameri kaansche fabrikanten en koopl'u den verleden jaar in Nederlandsch geld 3 milliard 600 mil lioen gulden voor adverteeren hebben uitgege- ven. Ruim de helft kregen d'e dagbladen en bijna een half milliard de tijdschriften. Als be- wijs van de doeltreffendheid van adverteeren vertelde hij er bijydat een onderneming in 8 jaar tijds haar omzet met 300 had vergroot en terzdfdertjjd den prijs van haar product had kunnen verlagen; een andere wist haar kosten met 80 te verminderen, en de cam- pagne „Say it with flowers", die gesteund werd door 4500 wmkels, deed een verkoop van afgesneden bloemen in zeven jaar met 400 stijgen. De heer VAN CADSAND verklaart in ver- band met dit verzoek zijn standpunt te hebben gewijzigd, en te zijn v66r behoud dezer boo- men. Het maakt verschil welke boomen het zijn en deze leveren geen gevaar op, Het be- zwaar voor het verkeer kan z.i. niet zoo groot zijn. Bij deze laag groeiende boomen zal men er weinig bezwaar van ondervinden, dat er bladeren in de dakgoten zullen komen, en wat betreft het vallen van bladeren in de goot op de straat, daarvoor is er het personeel van den reinigingsdienst om die op te ruimen. Naar zijn oordeel kunnen deze boomen best behou den blijven. De heer BEDET verklaart verwonderd te hebben gestaan, over het adres, en ook dat er nog niet eens gesproken is over de versiering der straat, die bij opruiming in de toekomst niet meer zou mogelijk zijn. Hij haalde dezer dagen een Amsterdammer en een Hagenaar van de boot, die er toen ze om den hoek van de Scbeldekade kwamen en de Nieuwstraat zagen bet uitriepen, dat die boomen voor de straat zoo'n mooie versiering waren. Bovendien heeft spreker van versehil lende zijden gehoord, dat men prijs stelt op behoud van deze versiering der straat en hij meent, dat men die voor Ter Neuzen in tact moet houden. Hij wijst er op, hoe jammer het is, dat men de boomen rijen van de Kerkhof- laan heeft moeten rooien. Daar was nu een maal niets aan te doen, maar wat een mooi plekje was dat niet. Vroeger heeft spreker geen enkele klacht over het bestaan dezer boo men gehoord. Er wordt op gewezen, dat de Nieuwstraat meer en meer een winkelstraat wordt, welnu, des te meer moet men dan die boomen behouden, want dan kunnen zegt spreker onze vrouwtjes daar in de schaduw der boomen gaan winkelen. Hij kan het voor- stel van burgemeester en wethouders steunen. De heer DE BRUIJNE noemt het onjuist, dat er vroeger niet over deze boomen geklaagd Werd. Adressanten hebben echter gemeend van deze gelegenheid, nu de straat staat ver- beterd te worden, gebruik te moeten maken om him verzoek te doen. Indien men de boo men aan de eene zijde opruimt, zal de weg daarmede verbeteren en verfraaien. De heer COLSEN heeft ook kennis genomen van den inhoud van het adres. Het is getee- kend door alle menschen uit de Nieuwstraat, die daar wonen, en die dus verklaren, dat ze de- boomen zouden wenschen opgeruimd te zien. Hij acht dit ook gewenscht, waar de Nieuw straat meer en meer een winkelstraat wordt Als het een stille straat is, is het wat anders, maar nergens ziet men toch boomen in winkel- straten? De uitstallingen komen door die boomen niet goed tot hun recht. Het verkeer beweegt zich tusschen de boomen en zij die daar rijden kunnen de uitstallingen niet zien. De belanghebbenden hebben er dus schade van en hij zou hen wenschen ter wille te zijn. Ver siering kan hij aan de boomen niet zooveel vinden, te meer waar ze er toch enkele maan- den bij staan of ze dood zijn. De heer GEELHOEDT verklaart tot dege- nen te behooren, die de boomen zou willen laten staan. Er worden in het adres versehil lende bezwaren opgesomd, maar het spreekt van zelf, dat, als men iets verzoekt, men daar voor argumenten moet aanvoeren, maar ze zijn daarom nog niet altijd steekhoudend. Hij kan niet inzien, dat de boomen het uit- zicht op winkel-etalages belemmeren, daar die zichtbaar zijn onder de kruin der boomen. Daarentegen zrjn de boomen weer niet zo6 hoog, dat men overlast zal hebben van blade ren in de dakgoten, terwijl de overlast van het vallen der bladeren op de straat veel is ver- minderd, doordat de gemeentebouwmeester brj den zinkput in het midden der straat ook een dubbele afwatering heeft gemaakt. Door het leggen van het trottoir zal de toestand boven dien verbeteren. De heer Colsen wijst er op, dat alle bewoners der straat geteekend hebben en haalt dit aan als motief om ze op te rui- men. Er wordt echter steeds naar gestreefd om natuurschoon, om boomen te behouden of te krijgen. Bij den aanleg van de Axelsche straat werd van wege den gemeenteraad te kennen gegeven, dat men op het planten van boomen prijs stelde. Zou de raad dan nu, als de bewoners der Axelsche straat met een ver zoek kwamen om die boomen op te ruimen daartoe ook maar moeten overgaan? Spreker is het eens met den heer Bedet, dat de boomen strekken tot versiering van de Nieuwstraat. Als men nu van de boot of van de Westkolkstraat de stad binnenkomt, is het een mooi gezicht in de straat, maar men zou eens zien wat een kalen indruk de Nieuwstraat zou maken als men de boomen opruimde. Wat het verkeersbezwaar van den heer De Bakker betreft, dat, als er een automobiel zou passeeren ter plaatse waar er een groente- karretje staat en er een wielrijder aankomt, dit moeilijkheden zou baren. dat wil spreker toestemmen, maar als er op een punt meerdere voertuigen of verkeersmiddelen elkaar moeten oude bedden, riet- en mandwerk) deponeerde in en nabij een sloot gelegen naast de woning van den rijksveldw achter. Mede onder den drang van den betreffende dijkgraaf, is nu een en ander door den rijksveldwachter verboden. Deze is echter van oordeel dat, op een daarvoor op- gemaakte bekeuring, een vrijsprekend vonni- volgen zal, omdat een stortplaats geheel ont- breekt. Aangezien het bestuur van den polder Beoosten en Bewesten Blij een stuk grond be- schikbaar wil stellen, adviseert hij tot het al- daar maken van een ondiepen put, pl.m. 50 c.M. d'iep, en 25 M2. groot, deze put te omringen (voor deel) met een betonnen muurtje, hoog 75 c.M., eventueel inkomend water af te voeren door een rioleering lang 1 M. De kosten zijn te ramen op f 85. De gemeenteopzichter is echter in een nader rapport hierop teruggekomen en wijst er op, dat bij de bestaande regeling eenmaal's maands vuilnis wordt opgehaald te Drie Schouwen. Daar de werklieden bij den reinigingsdien-t nog drie Woensdagen en vier Zaterdagen per maand vrij zijn, zou een proef kunnen geno men worden den vuilniswagen ook eenmaal per maand naar Kijkuit te laten rijden. De bewo ners zouden dan gedurende 4 weken hun huis- vuil kunnen verzamelen in een eigen vuilnisbak, gelijk dat ook te Drie Schouwen geschiedt, over het algemeen tot tevredenheid. Op deze wijze zal het mogelijk zijn ook even tueel later nog binnenkomende verzoeken van andere buitenwijken, zonder veel kosten, in te willigen. Burgemeester en Wethouders geven te ken nen, dat zij, hoe gaarne anders ook bereid om aan verlangens der ing-ezetenen tegemoet te komen, gezien de res-uitaten van het scheppen van gelegenheden in de buitenwijken om huis- vuil op een bepaalde plaats te deponeeren, daar schuchter tegenover staan. H'et hebben van een stortplaats voor huisvuil in een be- paalde buurtschap heeft voor bewoners die op eenigen afstand daarvan wonen geen reden van bestaan, terwijl de in de onmiddellijke na- bijiheid wonende bewoners deze bezigen tot stortplaats van allerlei voorwerpen en stoffen, waardoor de hygiene wordt geschaad. Teneinde toch die bewoners daar ter wille te zijn, zouden zij, bij wijze van proef, d'e vuil niswagen eenmaal per maand naar Kijkuit wil len laten rijden, voor het ophalen van huis vuil, b.v. zooals thans geschiedt op Drie Schouwen. Zij stellen voor naar aanleiding van het ver zoek aldus te besluiten. De heer P. DE FEIJTER meent, dat de door Burgemeester en Wethouders voorgestelde re- geling niet afdoend zal zijn en noemt het voor de bewoners bezwaarlijk om hun huisvuil een geheele maand te verzamelen. Hij zou wen schen dat in alle buurtschappen iemand werd aangesteld die elke week het huisvuil ophaal- de en op een bepaalde plaats bracht. De VOORZITTER: Dan toch zeker in Axel, want we hebben geen andere stortplaats. De heer P. DE FEIJTER acht het best mo gelijk, dat men er ook een andere plaats voor kreeg. Hij wijst op de buurtschap Driewegen, waar het huisvuil wordt geborgen tegen den dijk bij Bakker. dat toch wel niet hygienisch is. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de leden gerust kunnen zijn, Burgemeester en Wethouders stellen thans voor een proef te nemen te Kijkuit. Mocht het onvoldoende blij- ken, dan zullen zij niet nalaten nadere voor- stellen te doen. De heer KRUIJSSE wijst naar de gemeente Zaamslag. Men had van wege die gemeente een vuilnisbak geplaatst te Othene, maar heeft deze tenslotte moeten. opruimen. Er wordt van alles ingebracht, soms bedstroo, de inhoud der piivaatputten en wat dies meer zij. In den aan vang zijn die putten goed in orde, worden de deksels gesloten gehouden enz. Na eenigen tijd begint het te v-erslappen, de deksels worden door de jeugd vernietigd en ze blijven open staan en dan is de toestand veel erger dan voorheen. De heer 't GILDE vraagt, of de wagen dan niet tweemaal per maand naar Kijkuit zou kunnen. De VOORZITTER: Als het noodig blykt, zullen we het doen. De heer 't GILDE kan zich dan met het voor- stel vereenigen. Het wordt aangenomen met algemeene stemmen. 5. Werkverruiming door bijslag op het loon voor vlasbewerking. Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht en raad gestelde veizoek der com- missie voor werkverruiming in Zeeuwsch- Vladnderen om een regeling in het leven te roepen, dat ter bestrijding van werkloosheid aan patroons in het vlasserij'bedrijf bijslag op het loon zal worden gegeven voor door hen gedurende den winter in het werk te nemen werkloozen, geven Burgemeester en Wethou ders te kennen na rijp beraad geen vrijheid te kunnen vinden een voorstel te doen om op dit verzoek in te gaan en stellen voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat er over dit punt heel veel is gesproken, doch dat Burgemeester en Wethouders van de voorge stelde oplossing geen vrucht verwachten. Men kan over dit onderwerp misschien wel den ge- heelen morgen praten, maar men zal er toch niet verder mee komen. De heer't GILDE vindt het toch spijtig, dat dit schrijven zonder meer voor kennisgeving moet worden aangenomen, waar juist de ge meente Axel als een centrum van de vlas-in- dustrie moet worden beschouwd. Hier zou men er dus in de eerste plaats op in moeten gaan. Zou het vraagt hij nu zoo'n be zwaar zijn om dit nog eens onder de oogen te zien, of het niet mogelijk is de werkloozen aan het werk te krijgen, door het verleenen van een bijslag op het loon. We hebben hier toch ook nog een commissie? Men zou dan mis schien een hoop jonge menschen aan het werk kunnen houden, terwijl ze nu zullen moeten gaan naar -een plaats waar men ze liever niet ziet j De VOORZITTER herinnert, destijds nog een vergadering der door den heer 't Gilde bedoelde commissie in het vooruitzicht te De VOORZITTER wijst op de buurtschap hebben gesteld. Dat die vergadering niet meer Drie Schouwen; daar had men vroeger ook 1 Hor+ tUo+ aan mindere activiteit niets en werd de vraag gesteld of de vuilnis- gehouden is, ligt niet aan mindere activiteit van spreker, maar (lis men een vergadering err yy i kar ook niet eens een enkele maal die buurt oproept komen er geen menschen, zooaat men zou kunnen komen. Burgemeester en Wethou- er niets verder mee komt. Als iemand aan deis hebben toen toegezegd het eens te zullen spreker een weg kan wij-zen, die in deze probeeren met eens per maand er het vuil te moeilijkheid een oplossing kan brengen, zal laten ophalen en de menschen zijn er daar hij dat met dankbaarheid vernemen. Ieder zeer mee tevreden. praat er echter over, maar niemand kan dien De heer P. DE FEIJTER kan er toch zijn i weg aanwijzen. De weg die aangewezen wordt stem niet aan geven en noemt dit lapwerk. Hij door de commissie voor werkverruiming kan haalt nog de ervaring aan uit zijn buurtschap. niet gevolgd worden. Spreker acht het beter, Daar weten de menschen ook niet waar ze met dit maar onomwonden te zeggen, aangezien hun huisvuil blijven moeten. De daar bestaan- i anders bij sommige menschen verwachtingen de slooten zijn polderwatergangen, zood'at de worden opgewekt, die toch met verwezenlijkt r i -i -i i II.,n/\n.l-A« WTrvF Vi mi/lore passeeren, dan spreekt het van zelf, dat er e£n van de 3 even moet ophouden. Daarbij komt, dat in de toekomst de straat in koofdzaak slechts in een richting zal worden bereden en in de andere richting zal geleid worden langs de Grenulaan. Spreker zou, als het mogelijk was, in laatst- 5 genoemde straat in de toekomst ook gaarne boomen planten. Hij wijst nog op de Markt, f waar de gemeente vddr eenige jaren besloot boomen te planten. Als de menschen die op de Markt wonen geen boomenliefhebbers zijn en komen vragen om die op Ae ruimen, moeten we dat dan ook maar terstond doen? dijkgraaf er op tegenkomt, dat daarin vuil geworpen wordt. Maar wat moeten de men schen er dan mede doen? De VOORZITTER herhaalt, dat de regeling voor Drie Schouwen zoo is ingevoerd en vol- j doet. Men heeft daar dus ervaring. De heer KRUIJSSE wijst er bovendien op, dat het maar als proef wordt voorgesteld en dat men dus, als de proef niet zou voldoen, andere maatregelen kan voorstellen. De heer P. DE FEIJTER: Kan het vuil dan ook in de andere buitenwijken worden opge- 1 haald J De VOORZITTER: Als het noodig is, zullen we het overwegen, maar ik kan dat op het oogenblik niet zeggen. Wij achten het thans j wel mogelijk dat te doen te Drie Schouwen en i Kijkuit, doch omtrent hetgeen verder zou moe ten gebeuren is nadere overweging noodig. De heer 't GILDE staat aan den kant van den heer De Feijter; hij kan ook niet inzien dat het voorgestelde afdoend is en zou gaarne zien dat aan het verzoek der bewoners kon worden tegemoet gekomen. Er wordt wel ge- zegd dat vuilnisbakken in het algemeen niet voldoen, door het misibruik dat ©r van gemaakt wordt, maar er is in die buurtschap voldoen de politietoezicht, en aangezien de bewoners daar op het ge.bied van gemeentelijke zorg in versehillende opzichten misdeeld zijn, zou hij hen hiermede tegemoet willen komen. Ook met het oog op de hygiene gelooft hij dat er be- zwaren aan venbonden zijn het huisvuil een ge heele maand te bewaren. i De VOORZITTER gelooft, dat het nog meer in strijd komt met de eischen der hygiene in- dien men ergens een stortplaats van vuil 1 maakt. f De heer 't GILDE: Ze moet natuurlijk be- hoorlijk afgedekt worden. De VOORZITTER vraagt den heer 't Gilde of hij gelooft, dat, als er een stortplaats is, de menschen hun vuil in de bakken bren gen. Daar is geen kwest e van, men werpt het er v6or. De heer OGGEL merkt op, dat de heeren ook niet moeten denken dat de door Burge meester en Wethouders voorgestelde oplos sing goedkooper komt. Het maandelijks op halen van het vuil zal meer kosten dan wan- neer er zonder meer een bak gemaakt wordt. kunnen worden. Burgemeester en Wethouders weten er werkelijk geen weg mee. De heer 't GILDE vraagt of de werkzaam- heden der rijkscommissie al beeindigd zijn. De VOORZITTER vermeent, dat die com missie nog bestaat. De heer DIELEMAN moet ook vooropstel- len, het een zeer moeilijk probleem te achten. Ook de steunverleening is een moeilijke zaak, maar men zal toch genoodzaakt zijn die voort te zetten. Men moet ook niet uit het oog ver- liezen, dat niet alle werkloozen vlasbewerkers zijn, er zijn ook nog andere menschen en daar zit men dus toch mee. Spreker kan evenmin een weg vinden die tot een oplossing leidt. Om een oplossing te krijgen, zou men een groot werk moeten kunnen ondernemen, waar men iedereen aan gebruiken kon. Hij vraagt of er al iets bekend is omtrent de nieuw inge- stelde rijkscommissie voor Zeeuwsch-Vlaande- ren. De VOORZITTER gelooft, dat die -nog be- noemd moet worden. De heer DIELEMAN wijst er op, dat de commissie voor werkverruiming wel versehil lende dingen aan de hand doet, doch dat die voor deze gemeente niet te gebruiken zijn. Men moet ook in het oog houden, dat de plaat- selijke toestanden veel verschillen. Zou dit punt nog niet eens kunnen aangehouden wor den voor een vergadering van de commissie? De VOORZITTER: Welke? De heer DIELEMAN: We hebben toch ook nog een commissie van werkgevers en werk- nemers inzake werkverruiming? We krijgen wel niet te veel medewerking van de men schen van wie we die zouden moeten krijgen, maar het kan misschien nog eens beproefd worden. De heer VAN DE BILT betoogt, dat er ook verschil is in vlasbewerken. Voor het boken van vlas behoeven we geen bijslag te geven en dat zullen, als er dezen winter gang in den vlashandel zit, onze handelaars eigener be- weging weer wel laten doen, maar als men over steun aan de vlasindustrie spreekt, be- doelt men dat \oor het zwingelen. En als de gemeenteraad daarvoor steun zou willen ver leenen overeenkomstig het voorstel der com missie voor werkverruiming, zou dit der ge- meente voor een seizoen wel een deit.g of Burgemeester en Wethouders achten dit laat- veertig duizend gulden kosten. Het zou daar- Vergadering van Donderdag 26 Juli 1928. des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester.^ Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, M. W Koster, Ph. J. van Dix- hoorn, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. (Slot.) 4. Verzoek tot het plaatsen van een, vuil nisbak te Kijkuit. In de vorige vergadering werd om bericht en raad in handen van Burgemeester en Wet houders gesteld een adres van bewoners van Kijkuit, om in die buurtschap een gelegenheid te scheppen voor het storten van yuil. Uit een zich hieromtrent bij de stukken be- vindend rapport van den gemeenteopzichter bliikt, dat bij het door hem te Kijkuit inge- stelde onderzoek aan het licht kwam, dat men daar tot nu toe het vuilnis (waaronder soms ste echter geen oplossing. Misschien zullen de er het dichtst bij wonende menschen er hun vuilnis inbrengen, maar zij die een minuut of vijf verder wonen zullen het toch zoo maar er gens blijven neergooien. Wordt het vuil opge haald dan zijn alle buurtbewoners er mede ge- baat. Maar Willen de heeren perse een bak dan zal hij z'ch daar ook wel bij neerleggen. De hee- DIELEMAN gelooft, dat we met het voorstel van Burgemeester en Wethouders op den goeden weg zijn. Hij vraagt evenwe! wat er met de a idere buitenwijken zal gebeuren. De heer OGGEL Dat komt ook. De heer DIELEMAN gelooft niet, dat de kosten om naar de buitenwijken te komen \ocn de gemeente zoo hoog kunnen zijn, aangc-zien de gemeente toch zelf over een paard beschikt. De VOORZITTER merkt op, dat daarop niet te veel gebouwd mag worden, aangezien men 1 het paard voortdurend voor den dienst der ge- I meente noodig heeft. Burgemeester en Wet- houders meenden dat er echter geen bezwaar was om eens per maand naar Kijkuit te rijden en stellen dit bij wijze van proef voor. Er kan toch geen bezwaar zijn, om eens af te zien hoe het leapt. De heer KRUIJSSE merkt tegenover den heer P. de Feijter op, dat hij niet gaarne zou meewerken om zoo iets als in de buurtschap Driewegen in het leven te roepen, aangezien heen moeten kunren gestuurd worden, dat ze het deden voor het loon waarvoor ze het in Stekene doen. Daar moet het eigenlijk toch heen. Dan komt er nog bij, dat het zwingelen slechts kan uitgevoerd worden door personen die het kunnen, en dat zijn er weinig. Zeker, de anderen kunnen het ook wel leeren, maar dat kost geld. Daarom is het ook zoo moeilijk langs dien weg een oplossing te krijgen. Voor boken behoeft geeri toeslag gegeven te wor den, want dat zou alleen een toeslag aan den koopman beteekenen, of aan den boer, als de koopman hem dan een hoogeren prijs geeft. Misschien dat de rijkscommissie er een oplos sing aan geven kan, door er van rijkswege voor het zwingelen een goede prop bij te leggen. De heer 't GILDE vermeent, dat er toch een commissie is, die zich speciaal voor de vlas bewerking interesseert. Die heeft hier nog eens een vergadering gehouden. De VOORZITTER merkt op, dat dit een commissie was die in het algemeen werkver ruiming op het oog heeft; die vergadering stond onder leiding van den heer Meijer de Vries. Hij heeft er echter geen bezwaar in om dit punt nog eens aan te houden en zal dan trachten de plaatselijke commissie nog eens bijeen te krijgen, om er over van gedachten te wisselen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5