K X Transpireerende Voeten 54 stuks hards beton Rioolbuizen, 85000 stuks Straatklinkers, 1 s- V BINNENLA NfD. BUITENLAND. 1NGEZONDEN MEDEPEELINGE> e« transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol-Strooipoeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. gen, die in alle deze gevallen te treffen zijn. niet gering. Wie de officieele taal der staatsstukken weet te beluisteren, zal zich in de procla- matie van 31 Augustus 1898 van Koningin Wilhelmina herinneren de wel zeer bijzon- dere zinsnede, gewijd aan haar Moeder en aan de wijze waarop deze haar moeilijke taak had volbracht, zal het verklaarbaar vinden, dat niet dadelijk de band tusschen Moeder en dochter in het openbaar werd doorgesneden, en dat beiden samen bleven wonen, totdaf het oogenhlik naderde, waarop de Koningin zich een gemaal had ekozen. Zoo betrok de Koningin-Moeder, ie bij ons te lande nimmer de Koningin- Weduwe heeft geheeten, gelijk de Grond- wet haar officieel aanduidt, eerst in het laatst van 1900 haar Paleis in het Lange Voorhout, het statige heerenhuis, dat tevo- ren Prins Hendrik tot verblijf had gestrekt. Het is wel eigenaardig, dat de Koningin- Moeder thans bewoont de beide huizen, tevoren bewoond door Prins Hendrik, waarheen evenvele gevoelens van toewij- ding en hartelijkheid zijn gegaan als jegens haar. Het paleis te Soestdijk, voortgekomen uit de eenvoudige bezittin- gen. die Koning-Stadhouder Willem III er zich kocht, tot paleis gerestaureerd om als nationaal geschenk te dienen aan den lateren Koning Willem II wegens diens heldhaftig gedrag in den Belgischen veld- tocht tegen Napoleon, was al evenzeer als voor ae Koningin-Moeder, een geliefd punt van verblijf voor Prins Hendrik. Gelijk deze er veelvuldige plannen ten be- hoeve der Nederlandsche natie heeft uit- gewerkt, is daar ook ten bate van welda- aigheid en liefdadigheid veel beslist in de kamers van de Koningin-Moeder. Soestdijk is een mooi, en ook naar het uiterl'ijk voornaam paleis, maar wie het be- treedt. vindt er de intimiteit terug, die ook de woning van de Koningin-Moeder te s Gravenhage zoo alleszins kenmerkt. Men vindt daar tal van herinneringen aan de Koningen uit het Huis der Oranje's; herinneringen. die schaarscher zijn in het paleis aan het Voorhout, waar het per- soonlijk leven der hooge bewoonster ge- heel den boventoon voert. Sedert zij als Koningin-Moeder optrad, is zij in het openbaar leven op den achtergrond getre- den. Maar en de Koningin en de natie hebben nimmer aedoogd, dat bij eenige openbare plechtigheid van groot belang de Koninkliike familie zou verschijnen zonder haar. Het was de Koningin-Moeder, die op 6 September 1923, toen het juist een kwarteeuw geleden was, dat haar dochter werd gekroond, achter de ramen van hei Paleis op den Dam de komst der Koninl lijke familie verwachtte; het was de Konin gin-Moeder, die aanwezig was telkem male, wanneer een nationaal feest stond te wordengevierd. Hoe menig bezoek aan Amsterdam van het Vorstelijk echtpaar heeft zij niet met hare tegenwoorJigheid opgeluisterd, en hoe is niet telkenmale ge- bleken, dat de Koningin-Moeder. cndanks dat zij geen openbare functie meer vervul- de. leefde en bleef leven in de harten van ons volk. Dat dankt zij ongecvijfeld aan de weldadigheid, die zij uitoefent; welda- digheid, die geheel haar aandacht heeft. Dat dankt zij, aan de belangstelling voor liefdadigheid, die zij tocnt, telkenmale wanneer dtt maar mogehjk is, Maar zij dankt het wel het meest aan geheel haar persoonlijkheid, die er eene is van toewij- ding en genegenheid. Vraag het aan degenen, die de Koningin-Moeder bij eenige gelegenheid hebben mogen ontvan- gen, en ae zult altijd weer datzelfde hoo- ren, dat net een genot en een qenoeaen is haar rond te leiden, omdat bij haar de be langstelling intens is en ondanks een over laden programma intens blijft, omdat zij leeft in hetgeen zij ziet. Het leven van de Koningin-Moeder is sedert 1901 rustig verloopen. Des win ters bewoont zij haar paleis in het Voor hout te s Gravenhage; des zomers vertoef zij te Soestdijk, en telkenjare reist zij" eenige weken in het buitenland. Dat rus- tige leven werd in 1904 onderbroken, toen de natie niet wilde vergeten, dat het 25 jaren geleden was, dat zij ons land betrad. Het teekent de Koningin-Moeder, dat zij nationaal geschenk, destijds voor haar bij- eengebracht, bestemde ter verbetering en uitbreiding van het op haar Landgoed Oranje-Nassau-Oord gestichte Sanato rium, een sanatorium dat nog steeds haar voile belangstelling en liefde en toewij- ding geniet. Trouwens, geheel de strijd tegen deze volksziekte, die tuberculose heet. wordt door haar met belangstelling gadegeslagen. En zooals het is op dit ge bied. is het eigenlijk overal. Waar be langstelling valt te toonen, blijft de Konm- gin-Moeder niet achter, niet omdat zij op zich den plicht dier belanstellina voelt rus- ten, maar omdat zij die belangstelling heeft. Het is bekend, dat zij een groote voorkeur heeft voor muziek en niet alleen de orkesten onder leiding van Mengelberg en Viotta, thans Van Anrooy, mogen zich in haar veelvuldig bezoek verheugen; niet slechts een vereeniaing als de Vereeniging voor Kamermuziek, met haar select pro gramma mag haar jaarlijksenkelemalen als gast in haar midden begroeten, maar ook muzikale uitinaen van elken aard genieten die belangstelling. Doch daartoe beperkt deze zich niet. De Koningin-Moeder woont heel wat tooneelvoorstellingen bij; wetenschappelijke voordrachten van den meest uiteenloopenden aard hebben haar als toehoorderes, en bezoeken aan tentoon- stellingen op verschillend gebied zijn zeker niet zeldzaam. Zoo blijft zij, toch steeds de positie op den achtergrond innemend, die zij als Koningin-Moeder wenscht te behouden, leven te midden van ons, en is eenig nationaal gebeuren moeilijk denk- baar zonder dat men Haar daarbij ziet. Men zou het leven van haar, die achter- eenvolgens voor ons was Koningin Emma, de Koningin-Regentes en de Koningin- lie J en W :er W lor 'H: Moeder. reeds nu kunnen noemen een rijk gezegend leven. Reeds nu. want indien er een wensch is, die in aller harten leeft op 2 Augustus 1928, en zoo straks op 7 Januari 1929, dan is het wel deze, dat de Koningin-Moeder nog lang in ons midden zal mogen blijven vertoeven, en dat wij nog vele malen haar belangstelling voor aangelegenheden van nationalen en ande- ren aard zullen mogen gadeslaan. Maar reeds nu kan men van haar leven zeggen, dat het was rijk gezegend, niet alleen om dat zij veel heeft ontvangen, want dat heeft zij inderdaad, maar ook omdat zij de kunst heeft weten te verstaan veel te geven. In den tegenwoordigen tijd, waarin de verhoudingen tusschen Vorsten en vol- ken zoo geheel anders zijn dan in de dagen, dat Koningin-Emma geboren werd, behoort er niet alleen tact en intellect toe om vorstelijke belangstelling zoodanig te toonen. dat deze gewaardeerd en als be langstelling qevoeld wordt. Er behoort daartoe vooral de belangstelling zelve, die zich ondanks alle ceremonieel en alle for- maliteiten, baanbreekt. En dat is het wel, wat telkenmale van de daden van de Ko ningin-Moeder in het openbaar en in het particuliere leven kan worden getuigd; men gevoelt dat wat zij doet, gedaan wordt uit eigen wil, uit eigen belangstel ling, en niet gedaan wordt, omdat het van haar als Koningin-Moeder nu eenmaal wordt verwacht. En juist deze eigen wil, deze eigen be langstelling maken de banden tusschen haar en het Nederlandsche volk zoo nauw en doen ook in die kringen, die het mo- narchaal beginsel als zoodanig niet zijn toegedaan, op dagen als die van 2 Augus tus 1928 en 7 Januari 1929 een blilc van erkentelijkheid gaan naar deze Vrouw, niet slechts hooggeplaatst door de beschik- kingen van het lot, maar hoog gepl'aatst naar ziel en naar geest. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, vragen v66r of op 13 Augustus 1928, prijsop- gave, met monster van vier stuks straat- klinkers, voor het leveren franco v66r of op den wal te Ter Neuzen van wijd inwendig 100 c.M. en van de kwaliteit overeenkomende met le sor- teering vlamovenstraatklinkers. Nadere inlichtingen te vragen aan den Gemeente-Bouwmeester. Ter Neuzen, 1 Augustus 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. J. L. DREGMANS, Wd Secretaris. HINDERWET. r- HINDERWET. BORSTBEELD VAN DE KONINGIN. In tegenwoordigheid van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- pen, Mr. Waszink, van den heer P. Vis- ser, chef van de afdeeling kunsten en we- tenschappen bij het departement van on derwijs, kunsten en wetenschappen, en van den beeldhouwer Aug. Falise, heeft Maan- dagmiddag de onthulling plaats gehad van het door genoemden beeldhouwer vervaar- digde borstbeeld van de Koningin. Dit borstbeeld is geplaatst in de hal van het gebouw van de departementen van onder wijs, kunsten en wetenschappen en van aroeid, handel en nijverheid, aan het Be- zuidenhout. EEN TON VOOR HET DORUS RIJKERSFONDS. Het legaat van mej. Van Weel, in Den Haag overleden, voor het Dorus Rijkers- fonds bedraagt 100.000 gulden. VERLOF DER MINISTERS. De Ministers van Financien is voor eenige weken naar het buitenland vertrok- ken. De Minister van Buitenlandsche Zaken is van verlof uit het buitenland teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezig- heden hervat. PROPAGANDISTISCHE FILM VAN DE S. D. A. P. Naar gemeld wordt, heeft het partijbe- stuur der S.D.A.P. besloten in overleg met de filmfabriek ..Polygoon" alhier, een groote film te laten vervaardigen, waarin tal van nieuwe denkbeelden op dit gebied zullen worden verwerkt. Het is de Sedoe- ling op het voetspoor der Russische film- kunst een dramatisch gegeven uit te wer- ken, waarin een propagandistische ten- dens ligt. Er zullen in de film, die onder regie van Kees de Dood zal worden ver- vaardigd door den operateur van Poly goon", den heer C. Aafjes, eenige duizen- aen personen medewerken. O.a. zal de be- ginscene het beeld geven van 4000 arbei- ders, die een heuvel besteigen, waarop de heer Oudegeest staat de spreken. Voorts werken aan de film uitsluitend Nederland sche artisten mede. Alle opnamen worden in de omgeving van Haarlem gemaakt. RECHTSTOESTAND VAN AMBTENAREN. In 1920 is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot regeling van den rechts- toestand van ambtenaren ingediend, maar dat is nooit verder behandeld, voorname- lijk omdat kort daarop de financieele moeilijkheden van den Staat aan het licht kwamen, en er toen geen zekere kans op was, dat de Kamers zoudei* toestemmen in de zeer groote uitgaven welke het wetsont werp op staat en gemeenten zou leggen. Een ander bezwaar was, echter ook de centralisatie in het ontwerp, waarbij b.v. ook de bezoldiging van ambtenaren van provincie en gemeenten evenals die van het Rijk, bij Alg. Maatr. van Bestuur, dus door ae regeering zou worden vastgesteld. Thans is echter een nieuw ontwerp in gediend. En de opzet van dat nieuwe voorstel is, dat met betrekking tot het ma- terieele recht bezoldigingde rechtstreek- sche regeling, van rechtswege zich moet be- palen tot datgene, wat alleen die wetgever regelen kan en voor het overige is te vol- staan met aan de organen, die thans reeds de bevoegdheid tot regeling bezitten, de verplichtina daartoe op te leggen. Hoofdschotel voor den wetgever wordt dan de regeling van het formeele recht, van de rechtspraak in ambtenaarszaken, die nu verder in de eerste plaats wordt toegelicht. DE SCHIPBREUKELINGEN VAN DE ITALIA. aan nievtrouw Malmgren heeft twee uur geduurd. Dr. Fagersten, de schoonzoon van mevrouw Malmgren, was er bij tegen- woordig. Zappi overhandigde mevrouw Malmgren het kompas, dat de geleerde i hem voor zijn moeder had meegegeven en eenige andere voorwerpen. De ring, die Malmgren ook nog had willen meegeven. had Zappi niet meer aan zijn gezwollen hand kunnen trekken. Ook Zappi verze- kerde. dat de Russische vlieger onmogelijk een derden man op het ijs kan hebben ge- zien; misschien heeft hij een broek op het ijs zien liggen. Zappi verzekerde er van overtuigd te zijn. dat hij spoedig geheel zijn gerehabiliteerd. Dr. Fagersten zou De geredden te Kopenhagen. Nobile en zijn reisgenooten zijn naar de R. Crt. meldt, Zaterdag tegen midder- nacht te Kopenhagen aangekomen. De po litic, die communistische betoogingen ver wachtte, had het gebied van de vrijhaven afgezet. Alleen de vertegenwoordigers van de Deensche regeering, de Italiaan- sche gezant en journalisten waren aanwe zig, toen de veerpont van Malmo de haven binnenliep. Nadat alle andere passagiers het schip hadden verlaten, gingen Nobile en de overige Italianen aan land. Ze maak- ten een vrij zenuwachtigen indruk; alleen Dr. Behoenek en zijn zuster schenen het uitstekend te maken. De Italianen bega- ven zich naar het Italiaansche gezantschap om daar te overnachten, terwijl Dr. Behoe nek en zijn zuster de gasten van den Tsje- choslowaakschen gezant waren. Nobile heeft op de reis van Malmo naar Kopenhagen met een paar Deensche jour nalisten gesproken. Hij is, verzerkerde hij, volstrekt geen gevangene. De gedachte, dat Zapi en Mariano Malmgren om het leven zouden hebben gebracht vindt hij krankzinnig; deze beschuldiging, is sommi- ge Duitsche en Scandinav. bladen geuit, is een uiting van misdadige fantasie. De buitenstaanders weten van de zaak zoo weinig af, dat men beter had gedaan nog wat te wachten alvorens te oordeelen. Meer wilde Nobile niet zeggen; men heeft em wel is waar niet verboden te spreken, haar als Italiaansch officier is hij verplicht reerst zijn regeering in te lichten. Prof. Behoenek heeft een onderhoud ge had met een medewerker van de Berlinske Tidende en gesproken over het primitieve leven op de ijsschotsen. Over Malmgren kon hij met positieve zekerheid niets zeg gen, daar hij niet weet, wat er na diens vertrek uit het kamp, bij de poging om dd kust te bereiken, is voorgevallen. Zappi, zei Behoenek heeft mij verteld, dat Malm gren steeds zwakker werd en tenslotte niet meer kon loopen. Zijn voeten waren be- vroren, daarom verzocht hij de anderen verder te loopen, waarop hij zich in zijn graf legde. Het bericht, dat de Russische vlieger drie menschen op het ijs zou heb ben gezien is niet juist. Behoenek heeft Malmgren goed gekend, in den volsten zin des woords. Ik ben er zeker van, zeide hij, dat Malmgren geeischt heeft, dat de ande- deren hem zouden verlaten. De eenige fout, die Zapi en Mariano volgens Behoe nek hebben gemaakt, is dat zij zich schriftelijke verklaring van Malmgren ben laten geven. Aan een interview van den correspon dent van de Frankf. Ztg. met Dr. Behoe nek ontleenen wij verder nog, dat de Tsje- choslowaaksche geleerde bestreden heeft, dat Nobile met alle geweld op den ge- denkdag van Italie's deelneming aan den oorlog de vlag op de Noordpool heeft wil len uitwerpen. Ook is het niet waar, dat Malmgren Nobile voor het vertrek van de Italia op den Pooltocht zou hebben ge- waarschuwd. Zappi bij Malmgren s moeder. Kapitein-luitenant ter Zee Zappi heeft Zaterdag een paar uur te Stockholm ver- toefd. Hij had zijn reis afaebroken om in de Zweedsche hoofdstad een bezoek te brengen aan de moeder van Malmgren. Men was er in geslaagd zijn verblijf te Stokholm geheim te houden. Zappi was te Upsala uit den trein' gestapt en had toen de reis per auto voortgezet. Het bezoek verklaarde na het bezoek van Zappi, dat deze een in elk opzicht eerlijken indruk had gemaakt en dat zoowel mevrouw Malmgren als hijzelf overtuigd waren van de waarheid van zijn woorden. Zappi is van Stockholm naar Kopenhagen doorge- gaan en heeft zich daar weder bij zijn ica- meraden aangesloten. DE ONTPLOFFINGSRAMP TE LODZ. De tengevolge van een explosie in de benzinefabriek van Hadrian te Lodz, in den nacht op Zondag uitgebroken brand, blijkt een ramp te zijn als in geen jaren heeft plaats gehad. Het vuur kon zich spoedig uitbreiden, daar de omringende straten, wegens grondwerken, voor het verkeer afgesloten waren en de brandweer slechts met moeite tot den vuurhaard kon doordringen. Gelbelken is voorts, dat een opslagplaats met een groote hoeveelheid benzine door nog niet nader opgehelderde oorzaak in brand is geraakt. De vlammen sloegen binnen weinige mi- nuten van het vijf verdiepingen hooge ge bouw over op de nevenstaande perceelen. Voordat de brandweer ter plaatse was, stortte het gebouw in en rukte de verbin- dingsmuren der belendende huizen met zich mede. Naast het gebouw staat een vrou- wenkliniek. De patienten werden door een paniek bevangen, doch konden alien gered worden. De brandweer moest zich bepalen, tot nathouden der aangrenzende huizen. De brand heeft den geheelen nacht en den Zondag voortgeduurd en ook Maandagmiddag bevonden zich nog brandweerlieden ter plaatse. Het aantal bij den brand verongelukte personen zou reeds 44 bedragen. ONTWAPENING EN ANTI- OORLOGSVERDRAG. De rede, die de Engelsche minister van buitenlandsche zaken in het Lagerhuis heeft uitgesproken, is, schrijft de N. R. Crt.. vooral van beteekenis om zijn mede- deeling, dat Engeland met Frankrijk tot een compromis is gekomen inzake het vraagstuk van de wapening ter zee. Sinds >j ter conferentie van Washington Enqeland voorstelde de duikbooten af te schaffen en Frankrijk antwoordde met den eisch ten- minste 90.000 ton aan deze scheepssoort toegemeten te krijgen, heerschte er tus schen beide landen op vlootgebied een zekere wrijving, die zich o.a. nog sterk geuit heeft in de Fransche commentaren op de houding van Engeland verleden jaar ter conferentie van Coolidge, de be- spreking tusschen Engeland, Japan en Amerika, over het kruiservraagstuk. Van welken aard het compromis is, zal ons nog nader moeten worden meegedeeld, maar het bestaan ervan op zichzelf is al van be teekenis. Na den flinken aanloop, die men ten aanzien van de beperking der oor- logsvloten te Washington genomen had, met de kapitale schepen, is men vrijwel stil blijven staan. Frankrijk beriep zich te Washington op het gebrek aan moreele ontwapening uitbanning van den oor- logsgeest om zich tegen verschill'ende voorstellen van materieele ontwapening te verzetten. Er zijn vorderingen gemaakt in de ze- ven jaar, die sindsdien verstreken zijn. De denkbeelden van arbitrage en veilig- heid zijn voortgeschreden, wij hebben Locarno gehad en thans hebben wij Kel- log's anti-oorlogsverdrag. Reeds vroeger hebben wij hier uiteengezet, dat dit ver- drag van groot moreel1 gewicht is. Men mag met de Russen schamper zeggen, dat de voorbehouden, die het toestaat, zijn practische beteekenis illusoir maken, die moreele beteekenis schatte men niet te licht; ook niet ten aanzien van haar prac tische gevolgen. De erkenning van het gruwelijke van den oorlog en van het feit, dat oorlog iets is, waartoe men slechts in laatste instantie en voor zelfverdediging zijn toevlucht mag nemen door een groote mogendheid als de Ver. Staten, waarvan schier de gansche wereld oeconomisch af- hankelijk is, en de plechtige bezegeling daarvan door andere machtige invloed- rijke staten schept een atmosfeer, die op ander gebied den vrede ten goede zal ko- men en ten slotte zij het niet recht- streeks, dan iangs een omweg het ge- stelde doel, de uitbanning van den oor log, weer een stapje nader brengt. Zoo wel het 'feit, dat verdragen als deze de motiveering voor het uitlokken van een oorlog bemoeielijken, als dat zij de ge legenheid verstexken tot verdere afspra- ken op practisch terrein duikboot- en gasoorlog, waarborgverdragen, neerhal'en van tarieimuren die van onderling ver- trouwen en bereidwil'ligheid afhankelijk zijn, maakt ze van beteekenis. Zoo zal ook ongetwijfeld het feit, dat de tot standko- ming van het verdrag van Keilogg thans verzekerd is, er toe bijgedragen hebben het compromis tusschen Engeland en Frankrijk terzake van de vlootbeperking te vergemakkelijken, wat op zijn beurt weer een verderen stoot kan geven aan het geheele ontwapeningsvraagstuk, waarmee dat der veiligheid ten nauwste verbonden is. Chamberlain heeft de wereld, en Euro- pa vooral, een aangename verrassing be- zorgd. PADVINDERS MOGEN NIET ROOKEN Ricci, het hoofd van het nationale werk Balilla, heeft aan de voorzitters van de provinciate comite's een omzendbrief ge- zonden, waarin hij zegt, dat hem ter oore is gekomen, dat de Balilla (padvinders) en Avanguardisti jongelieden) op hun bij- eenkomsten looken. Hi) wijst er daarom op, dat bij de wet van 10 December 1925 het rooken aan kinderen beneden de 15 jaar verboden is. Het toestaan van roo ken aan de jeugd is dus een dubbel ver- grijp, tegen de gezondheid der betrokke- nen en tegen de wet. Ricci verzoekt de comite's daar voortaan rekening mee te houden en maatregelen teqen t rooken te treffen. NOODWEER. Boven het gebied van Wilna heeft een onweer gewoed, waardoor groote schade is aangericht. Door den bliksem werden 45 personen getroffen, van wie elf doode- lijk. TER NEUZEN, 1 AUG. 1928. GONCERT VAN „DE VEREENIGDE WERKLIEDEN". Bij het morgenavond door het muziek- gezeischap ,,De vereenigde werklieden" op de Markt te geven concert, zal' het volger.de programma worden uitgevoerd: 1. Wilhelmus. 2. Souvenir de Beerssen, Marche L. Puraotte. 3. Franche Amitie, Fantaisie J. Martin. 4. Confidence d Amour, Suite de Valses Pr. Francois. 5. Pralinette, Polka pour cornetsolo F. Romain. 6. Sta pal. (Marschlied). Kun je zingen, zing dan mee, no. 7. 7. Potpourri Marsch. Pauze. 8. En Garnison, Fantaisie J. B. Minne. 9. Cel£bre Serenata de E. Toselli an. P. GuilJon. 10. Jocelyn-Berceuse A. Gironce. 11. Mijn Nederland. Kun je zingen, zing dan mee, no. 13. 12. Le Frigant, Marche. 13. "Volkslied. GEMEENTE-WERKMAN. Voor de betrekking van gemeeate- werkman zonder vakkennis alhier, hebben zich 122 sollicitanten aangemeld. BLOEMPJES-COLLECTE. De alhier gehouden bloempjes-collecte voor lijders aan vallende ziekte te Haar lem en Heemstede, heeft opqebracht 141,52J^. VERPLAATSING DER ROLBRUG. Al is dit niet een bepaald grootsch werk zoo was de verplaatsing van de rolbrug over het sluishoofd der middensluis alhier toch een meer dan gewoon dagelijksch werk. Dit was noodig voor het bouwen der nieuwe hefbrug, die de rolbrug in de toekomst moet vervangen. In afwachting daarvan is de rolbrug gekeerd en Zuid- waarts op het sluishoofd aangebracht, ten- einde tijdens den bouw der nieuwe brug enz. het gewoon verkeer over het sluis hoofd te onderhouden en is tot eind dezes jaars het schutten langs de middensluis opgeschort. Nadat de verschillende voorbereidingen waren getroffen en de toeleidende wegen te land waren in orde gemaakt, was het werk gister zoover gevorderd dat het ver- pl'aatsen der brug kon geschieden. Dit werk is hedennacht, onder betrekkelijk groote belangstelling met behulp van een drijvende bok uitgevoerd, onder leiding der waterstaatsautoriteiten alhier, den hoofdingenieur, de heer C. J. Witteveen en den technisch ambtenaar den heer P. Benard, door den aannemer den heer G. A. van der Straaten. Het werk verliep volkomen volgens het voorafgemaakte plan en was op den daarvoor gestel'den tijd gereed. WATERBOUWKUNDE. Heden bracht een gezelschap leerlingen van den te Goes gegeven cursus in water- bouwkunde met hun leeraren, samen onae- veer 30 personen, een bezoek aan Ter Neuzen en bezichtigde daar verschillende waterschapswerken. Daarna zette men per sleepboot de reis voort naar Gent, van waar een uitstapje zal worden gemaakt naar de Belgische steengroeven, om nader kennis te maken met de plaatsen van her- komst van het materiaal tot versterking der zeeweringen of de verharding der wegen. PERSONEEL VAN DEN RIJKS WATERSTAAT ALS VERKEERS- POLITIE. Op de Rijkswegen heeft in het alge- meen mgevolge het bepaalde in de artt. 17 en 19 van het Kon. Besluit van 4 Juli 1927 ook het personeel van den Rijkswa- terstaat de bevoegdheid, het verkeer te regelen. Is politie afwezig, dan oefent da: personeel desnoodig die bevoegdheid uit. Op plaatsen en onder omstandigheden echter, waar het personeel van den Rijks Waterstaat geacht moet worden, die ver- keersregeling te verrichten in recht- streeksch verband met zijn speciale be- moeii'ngen, d.w.z. waar de verkeersrege- ling samenhangt met de werken, die het bedient, zooals bruggen, of met de wer ken, waarin het in aanleg, wijziging of herstel' bezig is, zooals bij aanleg, ver- breeding en reparatie van een wegvak, moet blijkens een circulaire van den minister van Waterstaat het optreden van dat personeel boven dat van de po litie voorrang hebben en zal de politie bij haar optreden zoo dat optreden van haar in casu noodig is met de door het betrokken Waterstaatspersoneel gegeven of klaarblijkelijk voorgenomen bevelen hebben rekening te houden. DE OOSTSLUIS TE HANSWEERT. In antwoord op een schrijven aan den sluismeester te Hansweert ontving het Hoofdbestuur der schippersvereeniging ,,Schuttevaer" bericht; dat schutting door de Oostsluis te Hans weert door geringe lekkage alleen bij bij- zonder laag en bij bijzonder hoog water niet plaats heeft. dat geen plannen tot herstelling aan den havenmeester aldaar bekend zijn, dat in Juni door de Oostsluis 327 schut- tinge'n van 1950 schepen met 768874 ton inhoud hebben plaats gehad, dat het schutten wordt aangegeven door het plaatsen van de seinen, voorge- Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, gelet op het verzoek, onder dagteekening van 16 Juni 1928 ingediend door: 1. ile N.V. »Scheepsbouwmaatschappij Ter Neuzen', te Ter Neuzen waarbij vergunning wordt gevraagd tot het uitbreiden van haar Scheepsbouwwerf, op het perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen Sectie K No. 281, met nieuwe electro-motoren van 5 en 7 P.K.; 2. de Firma E. A. IJsebaert te Ter Neuzen waarbij vergunning wordt gevraagd tot het oprichten en in werking brengen van een inrichting voor het bereiden van vleeschwaren, op het pereeel kadastraal bekend gemeente Ter Ne-zen Sectie L No, 21118 met electro-motoren van drie, vier, viif en een half P.K. 3. Leon Jean Constant Geerinckx te Ter Neuzen waarbij vergunning wordt gevraagd tot het op richten en in werking brengen van een inrichting tot hetbewerken van oud ijzer,ophet perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen Sectie M no. 403, met twee electro-motoren van 10 P.K. overwegende, dat de beslissing op deze verzoeken niet kan worden genomen binnen den termijn, bepaald in artikel 8, eerste lid, der Hinderwet, op grond dat nog niet is ingekomen het bericht van den Hoofd- inspecteur van den Arbeid in het Xe district te Dordrecht, omtrent het al of niet voldoen der in richting aan de eischen gesteld krachtens artikel 6 der Veiligheidswet gelet op artikel 8, tweede lid. der Hinderwet BESLUITEN De beslissing op voormelde verzoeken te verdagen. Ter Neuzen, 31 Juli 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. HUIZINGA, Burgemeester J. L. DREGMANS, fd. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat het verzoek van de N. V. »NATIONAAL HOUTBEDRIJF' te Amsterdam, om op het perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, oectie M, no. 283, een fabriek voor houtbewerking met electro-motoren te mogen op richten en in werking brengen door hen is inge- willigd. Ter Neuzen, den 31 Juli 1928. Burgemeester en Wethouders voornoefnd, J. HUIZINGA, Burgemeester. J. L. DREGMANS, wnd. Secretaris. h

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2