8 oTTtV LANDBOFWBERICHTENj GEMENGDE BEBICHTENf GEMEENTERAAD VAN AXEL. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Staat alles U tegen? Huissleutel, J. B. Dooms, Kazernestr. 17 Bos met sieutels, bureau van poiitie. Poederdoos, Notaris van der Veen, Scheldekade 22. Portemonnaie met inhoud, J. Meijer, De Doelderstraat 14. Alpacca beursje, A. j. J. Riemens, Klaas- senstraat 25. Pakje inhoudende vorken, J. Michiel- sen, Dijkstraat 58. Kerkbijbel, A. van Minnen, Tholens- straat 76. Ceintuur, bureau van politie. RATH. MIDDELBARE HANDELS- DAGSGHOOL MET VIERJARIGEN CURSUS TE HULST. Voor den nieuwen cursus zijn tot de eerste klasse toegelatenMargaretha Blo- maert, Hulst; Cesar Boddaert, Hulst; G. Bruggeman, Boschkapelle; Alb. Fermont, Boschkapelle, Olga Fermont, iKoewacht, J. Geene, Hontenisse, E. Ivens, Hulst, G. ivens, Hulst, E. Kramers, Hulst, Th. Pee- teis, Hulst; R. Pol'spoel, St. Jansteen; A. Reijns, St. ]ansteen; M. Rouleau, Hulst; D. Schelfhout, Hontenisse; G. Speleman, St. jansteen; George Stael, Graauw; D. Vriens, Hontenisse; P. van Weesemael, Hontenisse. Van de le klasse bevorderd naar de U2SS6 j St. v. d. Boogaert, Hulst; Alb. Colsen, Hontenisse; A. Eggermont, St. Jansteen; D. Fassaert, Hulst; H. Fassaert, Stoppel- dijk; A. d'Hondt, Hulst; Em. d'Hondt, Hulst; P. Maertens. St. jansteen; P. de Rijk, Stoppeldijk; P. Sarneel, Klooster- zande; A. van Waterschoot, Kloosterzan- de; B. van t Westeinde, Hulst; J. van t Westeinde, Hulst, A. Zwartele, St. jan steen. Voorwaardelijk bevorderd 4 leerlingen. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van de 2e klasse bevorderd naar de 3e klasse J. de Bruijn, Hulst; L. Colsen, P. Colsen en f. Eggermont, Hontenisse; L. Egger mont, St. Jansteen; M. Fermont, Koe- wacht; Fr. Ivens, Hulst; j. de Kort, Hulst, A. van Moi, Hontenisse; Od. Voet, Hulst; J. de Waal, Hontenisse; G. Willems, Graauw. Voorwaardelijk bevorderd 1 leerling. Niet bevorderd 1 leerling. Van de 3e klasse bevorderd naar de 4e klasse J. Eeckelaer, Hulst; G. Flos, Clinge; C. Gee its, Hulst; H. Seij, Graauw; A. Vis- ser, Walsoorden. Voorwaardelijk bevorderd 3 leerlingen. Niet bevorderd 1 leerling. (Zel.) ORGELBOUW. Voor de nieuw te bouwen Hervormde kerk te Theunice, Oranje Vrijstaat, is de opdracht tot den bouw van het kerkorgel aan de orgelbouwers A. S. j. Dekker te Goes verstrekt. Het orgel' wordt gebouwd volgens de instructies van het Royal College of Or- ganiste in London, bevat 2 klavieren en vrij pedaal, met 24 registers. De zeer fraaie kast wordt in eikenhout uitgevoerd. Dit orgel is het 14e Dekker-orgel voor Zuid-Afrika in aanbouw. DE AARDAP PELZIEKTEN In het etmaal van den avond van 26 Juli tot den avond van 27 Juli zijn in Zee- land en op de Z.-Hollandsche eilanden de omstandigheden gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. Aan land- en tuinbouw wordt daarom aange- raden hun gewas met Bordeauxsche ot Bourgondische pap te bespuiten. BRESKENS. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland heeft aan ds. W. H. H. Dijkman, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rozenburg, vroeger o.a. te Breskens, we gens 40jarige dienstvervulling. met in- gang van l' October, op verzoek, eervol emeritaat verleend. RECHTSZAJKEN. Politierechter te Middelburg. Zitting van 27 Juli 1928. De volgende zaken werden behandeld: F. J. M., oud 29 j., landbouwer te Bosch kapelle, werd verdacht dat hij op 30 Juni jl. te Boschkapelle Cornells Zegers heeft belee- digd. Eisch 25 boete of 25 dagen hecht. Uitspraak idem. C. B. M., oud 25 j., landbouwer te Bosch kapelle werd ten laste gelegd dat hij op 21 juni 1928 te Boschkapelle Jozias Zegers heeft mishandeld. Eisch 1 week gevang. Uitspraak f 50 boete of 50 dagen hecht. P. J. F., oud 26 j., werkman te Schoondijke, werd beklaagd dat hij op 26 Juni jl. te Oost- burg Charles Louis van den Bossche heeft mis handeld. Eisch 25 boete of 25 dagen hecht. Uitspraak f 15 boete of 15 dagen hecht. E. M., oud 61 j., arbeider te Oostburg, werd ten laste gelegd dat hij in den nacht van 25 op 26 Juni jl. te Oostburg Johannes Buurman en Izaak Marsielje heeft mishandeld. Eiseh 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. M. B., huisvr. van A. de B., oud 51 j., zon- der beroep te Ossenisse, werd verdacht* dat zij op 16 Juni jl. te Ossenisse een plank, toebe- hoorende aan J. van der yelpen, heeft ver- nield. Eisch f 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak f3 boete of 3 dagen hecht. J. A. A., oud 24 j., werkman te Hontenisse, werd verdacht dat hij op 2 Juli te Walsoor den (gem. Hontenisse) E. J. Andriessen heeft mishandeld. Eisch f 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. J. A. G., oud 25 j., ijsventer te Walsoorden, werd beklaagd dat hij op 23 Juni jl. een gelds- bedrag van 13.50, toebehoorende aan J. J. Andriessen heeft verduisterd, gepleegd te Oostburg. Eisch 6 weken gevang. Uitspraak idem. DU1VENSPORT. Zondag 22 dezer gaven de Zeeuwsch-Vlaam- sche Bond te Sas van Gent en de Jonge Reis- duif te Selzaete eene prijsvlucht uit Dourdan met 379 duiven. De volgende prijzeii werden in Zeeuwsch-Vlaanderen gewonnen: 3e en 126e Pr. Meuleman te Sas van Gent; 4e G. de Clercq, 6e A. van Acker, beiden te Westd.; 7e Fr. Renique ,9e, 63, 67e, 73e, 76e, en 79e J. Moulinas, 14e, 17e, en 83e A. Mar- quinie, 17e, 30e en 41e A. Remery, 19e Pr. de Bock, alien te Sas van Gent; 22e en 65e L. Dejj te Axel; 26e A. Geirnaert te Sas van Gent; 28e en 106e A. Frijser te Axel; 31e en 115e H. Scheffer, 33e M. Wauters, 34e en 91e M. Meuleman, 36e A. Scheffer, 40e G. Ingels, 44e en lOle Fl. Vermoet, alien te Sas van Gent; 47e C. Scheele te Sluiskil; 61e,78e en 89e Jos. Renique; 68e R. Geirnaert; 75e M. de Vriend; 77e en 92e A. Fermont; 80e en 99e G. Marchand; 85e L. de Smet te Westdorpe; 88e J. van Acker te Sas van Gent 93e J. Sijs te Axel; 95e J. v. d. Heijden te Westdorpe; 97e J. Vermoet te Sas van Gent; lOOe CI. Gijsel; 107e A. de Smet te Westdorpe; 109e Ortele te Axel; 112e J. Fermont te Sluiskil; 117e R. Ver- helst te Sas van Gent; 118e Fr. de Bock te Westdorpe; 121e Th. Warrens te Sas van Gent en 127e A. Guini te Westdorpe. HET VOETBAL VAN IIET OLYMPISCH PROGRAMMA AFGEVOERD Naar wij vememen heeft het internationaal Olympisch Comite besloten voetbal van het programma der Olympische spelen af te voe- ren. Het tournooi te Amsterdam is dus het laat- ste geweest. Als een verrassing kan men dit besluit zeker niet beschouwen, immers toen de F.I.FA. op het laatste congres te Amsterdam het besluit nam zelf wedstrijden om het we re! dkampioenschap te organiseeren, hebben ve- len reeds dadelijk gezegd dat dit het slot was der Olympische voetbalwedstrijden. De be- roemde vergoeding wegens loonderving was een tweede nagel aan de doodkist van het Olympisch voetbal. Voetbal is voor het oogen- blik de eenige sport, welke aan deze vergoe ding behoefte had. Het uitvoerend comite van het Intern. Olymp. Comite heeft destijds bij uitzondering toegestaan dat voor voetbal deze vergoeding nog zal worden gegeven, niette- genstaandee het congres in Praag een besli sing in tegenovergestelden zin had genomen. Het zou ongetwijfeld voor de heeren van het Internationaal Olympisch Comite, die over het al gem een een adellijken titel voeren of hooge posities innemen en die dan 00k minder op de hoogte zijn van de nooden en behoeften van het voetbalvolk, uiterst moeilijk zijn am thans op het Praagsche besluit terug te komen en dus te erkennen dat ze door onbekendheid met de voetbalwereld een fout hebben gemaakt. Voor heeren, die blijkens de mededeeling van Graaf Baillet Latour de Olympische spelen in eigen- dom hebben, is het niet gemakkelijk een fout te erkennen. Door thans de voetbalwedstrijden van het programma af te voeren, hebben ze de kool en de geit gespaard. Ze hebben thans over de vergoeding wegens loonderving niet lang meer te praten. Voetbal is afgevoerd' en derhalve is de bewuste vergoeding niet meer noodig. Nader meldt men, dat het nog volstrekt niet zeker is, dat de voetbalsport zal worden afge voerd. Het geheel is nog in stud'ie. KORFBAL. Zaterdag werd te Aardenburg een wedstrijd gespeeld tusschen de verenigingen A.R.C. I. (Aardenburg) en Seolto I (Ter Neuzen.) De wedstrijd werd opgeluisterd door muziek. In het begin van den wedstrijd kon Seolto niet op dreef komen en de bal was dan 00k meestal in het aanvalsvak van A.R.C. Eenige ballen vlogen gevaarlijk dicht langs de Seolto korf heen. Seolto zag nu in, dat zij steviger moest aan- pakken en haar spel werd veel beter. De bal was nu het meest in haar aanvalsvak en in zeven minuten wist zij drie mooie doelpunten te maken. De rust ging in met 30 voor Seolto. Na de rust een gelijk opgaande strijd, waar- bij door A.R.C. zeer hard voor een tegenpunt gewerkt werd. Reeds dacht ieder, dat de stand ongewijzigd zou blijven, toen ddn minuut voor het einde A.R.C. er in slaagde een welverdiend tegenpunt te maken. De aangename en spannende wedstrijd ein- digde alzoo in een 31 overwinning voor de Ter Neuzensche vereeniging. UITVOER VAN BESMET VEE. De waarnemend directeur-generaal van den landbouw brengt ter "kennis van belanghebben- den, dat, ten einde den uitvoer van onbesmet vee zooveel mogelijk te waarborgen, met in- gang van 1 Sept. a.s. door de Inspecteurs van den Veeartsenijkundigen Dienst ten behoeve van voor uitvoer bestemde herkauwende die- ren en varkens, naar landen, ten aanzien waar- van thans reeds behandeling met hoog im- muun mond- en klauwzeerseruan was voorge- schreven, voorloopig slechts uitvoercertificaten zullen worden afgegeven voor dieren zich be- vindend'e op hoeven of erven welke vrij zijn van mond- en klauwzeer, en v*lke aldaar na een quarantaine van vier maal*4 uren onder toezicht van den veeartsenijkundigen dienst met bovengenoemd serum zijn behandeld. Ten bewijze daarvan moeten zij voorzien zijn van een door genoemden dienst aan te brengen oormerk, alsmede vergezeld zijn van een door een bevoegd veearts afgegeven verklaring, dat aan het bovenstaande is voldaan. Een en ander op kosten van belanghabbenden. Belanghebbenden dienen zich 6 dagen voor het tijdstip waarop zij herkauwende dieren en varkens wenschen uit te voeren, te wenden tot den betrokken inspecteur van den Veeart senijkundigen d'ienst met vermelding van aan- tal en soort der eventueel te exporteeren dieren. Het bovenstaande sluit aankoop van de be- treffende herkauwende dieren en varkens voor directen uitvoer, op de markten uit. Voor nadere verlangd'e inlichtingen kan men zich tot den betrokken inspecteur van den Veeartsenijkundigen dienst wenden. ONGELUKKEN EN RAMPEN. Te Voorschoten is gisteren de echtgenoote van het S.D.A.P. Kamerlid, de heer Schaper, nadat zij uit den tram gestapt was met doode- lijk gevolg door een naderende auto overreden. Haar echtgenoot trachtte nog, doch te laat, haar terug te trekken. Ook de heer Schaper verklaarde, dat naar zijn meening de chauffeur geen schuld aan het ongeluk heeft. Te Amersfoort werden gisterenbacht van de feestgangers die van de Amersfoortsche ker mis huiswaarts keerden 3 personen door een der vele passeerende auto's aangereden. De 18jarige De Gr. werd zeer ernstig gewond. Hij was gister nog den geheelen dag bewusteloos. De personen liepen vermoedelijk op den rijweg, terwijl de chauffeur van den opgespoorden auto verklaart, dat hij verblind was door de niet gedoofde lichten van een tegemoetkomen- de auto. Te Constantinopel staan in een stadsgedeelte sinds gistermorgen tal van huizen in brand. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Warschau in een groote bergplaats van ben zine, olie en spiritus een ontploffing voorge- komen. Tal van huizen werden beschadigd, terwijl het aantal dooden en gewonden nog niet kon worden vastgesteld. BRANDWEERAUTO TE ZEIST OMGESLAGEN. Donderdagavond werd door de brandweer te Zeist een oefening gehouden. Op den terug- rit sprong een voorband van de motorspuit in den bocht van de laan Van Beek en Rooijen naar de Doipstraat. Het noodlottig gevolg was dat de wagen omsloeg en alle negen opzit- tenden op het tegenover liggend trottoir wer den geslingerd. De brandwachts Van den Brink en Barneveld moesten onder de boven van den auto gevallen ladders en ander mate- riaal worden weggehaald. Barneveld klaagd'e over pijn in de borst, terwijl van de Brink een arm ontwricht en verwondingen in het gelaat opgeloopen had. Beide werden met den chauf feur, die in hoogst zenuwachtigen toestand' verkeerde, bij jhr. mr. Van de Poll binnen- gebracht, waar spoedig de beide gemeente- artsen en de burgemeester aanwezig waren. De gewonden werden, na verbonden te zijn. naar het ziekenhuis gebracht, Inmidd'els was de omgevallen motorspuit weer overeind gezet en kon de chauffeur, de Graaf, die inmiddels weer was bijgekomen, den wagen naar de ga rage terugrijden. DE RAMP IN DE ST A ATSMIJ N ..HENDRIK". Donderdagmiddag omstreeks 5 uur zijn in de Staatsmijn ,,Hendrik" te Brunssum, in welke 't opruimingswerk nog steeds wordt voort- gezet, twee van de nog vermiste slachtoffers gevonden. Het zijn de schietmeester Scro- vronski uit Brunssum en de seingever Len- tinck, eveneens uit Brunssum. De teraarde- bestelling zou vermoedelijk Zaterdag plaats vinden. Op het lijk van den schietmeester Skovron- ski, werden alle patronen welke voor het schie- ten in de mijn ,,Hendrik" bestemd waren, teruggevonden. Op de plaats des onheils is dus niet geschoten GEeLECTROCUTEERD. Donderdagmorgen tegen half twaalf was de monteur Rogelmeier Elestrum bezig op het dak van de boerderij van den heer Van Tien te Vreeland een antenne te monteeren. Plot- seling kwam hij in aanraking met een stuk draad, dat onder stroom stond, hij geraakte buiten bewustzijn. Onmiddellijk werd de man naar de rijkskliniek te Utrecht vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hij echter reeds te zijn overleden. PASGEBOREN KIND GEVONDEN. De vrouw van den veehouder R. Douma te Kollum (Friesland) heeft in den turfbak van de stookhut een in linnen gewikkeld pasgebo- ren kind gevonden, dat daar 's nachts moet zijn neergelegd. SPELEN MET LUCIFERS. Vermoedelijk door het spelen van kinderen met lucifers is het huis van W. van Leeuwen, landbouwer en cafehouder te Dreumel geheel afgebrand. De eigenaar liep daarbij brand- wonden op. Het vee werd gered, maar schuur en stallen met den hooioogst en landbouwge- reedschappen gingen evenals het huisraad ver- loren. Alles was verzekerd. IN EEN BEERPUT GEVALLEN. In een beerput te Hoensbroek is een drie- jarig jongetje verdronken. Vergadering van Donderdag 26 Juli 1928, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig d'e leden J. M. Oggel, A. E. C. Krujjsse, M. W Koster, Ph. J. van Ddx- hoorn, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Aan de orde komt: 1. Notulen. Voorgesteld wordt de notulen van de verga dering van 24 Mei 1.1. vast te stellen zooals deze in druk verschenen zijn. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. einde bezigheden op de gasfabriek te verricn- ten, dat thans volgens mt^.edeeling van den boekhouder, niettegenstaande de nog steeds ernstige werk.ooshead, guen losse werklieden meer worden vervangen, hetgeen toch den schijn heeft van wJlekaur en bevoorrechting, dat de Diiecteur der gemeentelijae gasfabriek aan enkelen van onnergeteekenden, die zich bij hem om werk vervoegden, op zeer ongepaste wijze den toegang tot de faoriek heeft ont- zegd. 1 Redenen waarom wij Uwen Raad verzoeken 1 maatregeien te willen treffen tot verbetering in dezen toestand, opdat ook andere werk- ioozen op gezette tijaen werk kunnen vinden bij het gasibedrijf of andere gemeentelijke j werkzaamheden. De directeur der gasfabriek, in wiens han- i den dit adres om advies was gesteld, antwoordi daarop als volgt Als antwoord op het schrijven van J. Jonk- man en anderen, diene het volgende Verscheidene malen is geibleken, dat op de werkloozenlijsten voorkomende ingeschreven i werkloozen niet beschikbaar waren. Een keer 1 waren er geen werkloozen ingeschreven. Toe 1 de laatste keer de fitter uren achter de opge- geven werkloozen had geloopen en ten slotte niemand beschikbaar was, toen heb ik Staal in Ter Neuzen moeten opbellen, die mij fitters en hulpfitiers stuurde, zoodat toen d'e kolen door deze zijn gelost. Twee van de onder- teekenaars, en wel Joh. Verhelst en D. de Kraker, behoorden tot deze ingeschreven en niet besch.kaaar zijnde werkloozen. Het spreekt an zelf, dat door het loopen achter wer.. loozen heel wat tijd zoek gemaakt wordt, wat zeker niet in het belang van het bedrijf is. Aan de betrokken onderteekenaars zijn de volgende uitkeeringen gedaan In 1927 aan M. Jonkman 1928 Abr. Oppe Joh. Verhelst 1927 1927 1928 1928 1928 1927 1928 1927 G. Jonkman G. Stouthamer D. de Kraker f 516,30 420,371/2 14,62 is 236,42 is 31,37 Vs 27,12 is 329,39 150,75 37,27 is 2. Ingekomen stukken. J. Jonkman Aan M. den Engelschman Jz. niets. Op de bij my nog aanwezige werkloozen lijsten komt Abr. Oppe, G. Stouthamer en M. den Engelschman niet voor. Wat betreft door mij op zeer ongepaste wijze den toegang tot de faibriek aan enkele onderteekenaars te hebben ontzegd, het volgende: Deze enkele onderteekenaars, waarvan de woordvoerder M. Jonkman was„ die in 1927 f 516,30 en in 1928 nog f 420,37is ontvangen heeft, waren reeds zonder toestemming op de fabriek in de rege- neratie-loods aanwezig, toen ik hen vroeg wat ze op het hart hadden. M. Jonkman antwooru- de, dat ze zoo maar eens kwamen kijken, waar op ik antwoordde „Ja, kijk maar eens." Maar toen ik eenigen tijd later hen nog onder de regeneratie-loods zag rondscharrelen, heb ik hun gezegd, dat zij nu wel genoeg hadden gezien en nu maar de fabriek moesten vei- laten, en geen misbruik moesten maken. Toen Jonkman nog eenige tegenspraak liet hooren, heb ik hun kort en bondig verzocht de fabriek te verlaten. Later bleek, dat deze indringers waren ge- komen om de interne aangelegenheden van de gasfabriek te controleeren. Deze manier van optreden lijkt op bolsjewisme De werkloo- nen, die de gasfabriek per jaar aan werkloozen betaalt, loopt in de duizenden guldens. De betreffende persoon, die in het adres ge- noemd wordt, en van de firma De Ruyter op de gasfabriek te werk werd gesteld, heeft in 1927 geen werk verricht, in 1928 ontving deze persoon in het geheel 29,40. De gemeente-opzichter schryft In ver.band met een, my toegezonden, schrij ven van verschillende werkloozen, deel ik Uw Edelachtbaar College beleefd mede, dat ik steeds, zooveel mogelijk, om de twee weken van werklieden verwissel en mij daartoe steeds wendt tot den correspondent der arbeidsbemid- deling alhier. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het adres, na kennisneming van het schrijven van den Directeur der gasfabriek en van den gemeente-opzichter, voor kennisgeving aan te nemen. Overeenkomstig het voorstel van Burge meester en Wethouders wordt aldus besloten. h. Een adres van G. J. A. de Jonge, elec- tricien., wonende te Axel, Noordstraat B 44, welke de Raad verzoekt het alleen-vergunnings- recht tot het -leggen en spannen van draden van uit zijn perceel gelegen in de Noordstraat a. Het raadsbesluit van 24 Mei 1928, tot g 44 dezer gemeente voor het geven van radio plrAnn tro n <vvnnrl QOn C TT iol QW10 n W1 WAAV. 1 1 i TA1 verkoop van grond aan S. Dieleman Wz., voor zien van het bewijs der goedkeuring door Ge- d'eputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 24 Mei 1928, tot wijziging der begrooting van den Vleeschkeu- ringsdienst over 1927, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een missive van Zeeland bericht dat de door den gemeenteraad in zyne vergadering van 24 Mei LI. vastgestelde wijzi ging van het reglement van het burgerlijk Armbestuur door hen wordt goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. d. Proces-verbaal van de op 27 Juni 1928 ten kantore van den gemeente-ontvanger ge houden opneming der bofiken en kas, waarbij is gebleken, dat de inkomsten over den dienst 1927 tot op dien datum hebben bedragen f 555.935,16 en die over den dienst 1928 j 47.646,11terwijl ontvangen was op het hulpjournaal voor beerruiming 8,50, school- geldkohier II f 6,45 en vervolgingskosten /6,80, te samen f 603.603,02 V2de uitgaven van den dienst 1927 hebben bedragen f 536.277,39, die over den dienst 1928 f 70.435,76%, samen 606.713,15%, zoodat meer is uitgegeven dan ontvangen een bedrag van f 3110,13, hetgeen overeenkomt met de bescheid'en. Aangenomen voor kennisgeving. Het raadsbesluit van 24 Mei 1928, tot Gebrek aan eetlust 1*^* Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor. Foster's Maagpil- len, die uw geheele or- ganisme verkwikken. Roster's Maagpillen Alom verkrijgbaar 5 f 0.65 per Bacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestraat en Westkolkstraat. muziek en lezingen aan ingezetenen. Desbe- treffende toelichtiugen zijn hieibij gevoegd. Uit de memorie van Toelichting behooren- de bij het verzoek blijkt het volgende: Hot ligt in de bedoeling tot het oprichten van een Radio-Centrale in de kom dezer ge meente, om van daaruit ratlo-zendingen te distribueeren aan de ingezetenen tegen een bil- ly'ke vergoeding. De kostpnjs der aansluitin- Een missive van Gedeputeerde Staten gen zal berekend worden naar het aantal aan- dd. 1 Juni 1928, waarby wordt j gingen en eyenzoo de huur. Het werk za v 1 onder zyn leiding worden uitgevoerd en wel deskundig, zoodat in geenen deel nadeel zal 1 worden aangebracht aan telefoonleidingen, ge- meente-eigendommen of anderszins. De ver- eischte vergunuing van Z. Exc. den Minister 1 van Waterstaat kan pas worden aangevraagd na eventueel bekomen toestemming van de gemeente. jj Aangezien schrijven Burgemeester en j Wethouders bij Uw besluit d.d. 8 Novem- ber 1927 aan de Zuid Nederl. Radio Distribu- j tie Maatschappij concessie is verleend onder voorwaarde dat binnen 6 maanden nadat de jj vergunning door of vanwege het Departement van Waterstaat is verleend, kan adressant geen concessie worden verleend, daar by be- slissing van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie d.d. 28 Juni 1928 eerst de voor- loopige machtiging is verleend. Wy stellen U voor dit verzoek voorloopig voor kennisgeving aan te nemen. De heer OGGEL merkt op, dat het beter zou zijn het adres aan te houd'en tot de ter- j wijziging der gemeentabegrooting voor 1927, miin van de Zuid Ned. Mij. voorbij is, om er voorzien van het bewijs der goedkeuring door daarna op te beslissen. Indien het thans voor j Gedeputeerde Staten. kennisfirevine- wordt. aanfennmsn. moet er la- Aangenomen voor kennisgeving. f. Het raadsbesluit van. 24 Mei 1928, tot 5 wijziging der begrooting van het gemeente- lijk grondbed'rjjf voor 1927, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde i Staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een adres van J. Jonkman en 7 anderen, i luidende als volgt: Ondergeteekenden, alien werkloozen in deze gemeente woonachtig, nemen de vryheld zich tot Uwen Raad te wenden met de volgende klachten, dat aan de gemeentelijke gasfabriek inzonderheid een systeem van werkverschaf- fen gevolgd wordt dat algemeene afkeuring ondervindt van bijna alle werklooze arbeiders Dat niet alleen bijna nooit de weg naar d'e arbeidsbemiddeling gevolgd wordt, doch dut het zelfs is vooigekomen, dat arbeiders die j daar -heelemaal niet waren ingeschreven maa-- zelfs aan het werk waren (nl. by de firma De j Ruijter) udt haar werk werden gehaald ten- kennisgeving wordt aangenomen, moet er la ter weer een nieuw adres worden gezonden. De heer VAN DIXHOORN kan zich daar- mede vereenigen. Hjj zou het liever aan een ingezetene gunnen. Wat d'e voorwaarden be treft, merkt hy op dit nog eens te hebben na- gegaan en tot de conclusie te zijn gekomen dat het spannen van draden 4% M. boven de straat voor deze gemeente zeker te laag is. Er rijden voertuigen, die met hun lading 5 M. hoog zijn. Men zou er dus ongetwyfeld moeilykheden door krygen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur- j gemeester en Wethouders er evenzoo o\«er den- ken, maar het is niet hun schuld, dat de heer j De Jonge niet voor het ontvangen der conces sie in aanmerking is gekomen. Alvorens in te gaan op het verzoek van de Zuid-Nederland- sche Radio Distributie Maatschappij hebben Burgemeester en Wethouders den heer De Jonge by zich ontboden en met hem geconfe- i reerd. Bij die gelegenheid bleek, dat de heer De Jonge voornemens was zich met die maat- schappij te associeeren. Het is dan ook met zyn wil geweest dat die maatschappij de eonee vroeg en heeft verkiegen. Misschien is er maar spreker weet dit niet iets tusschenbei- de gekomen en hij nu weer van meening ver- anderd, maar Burgemeester en Wethouders moeten zich aan de voorwaarden der verleen- de concessie houden en den termijn van 6 maanden in acht nemen. Wat die hoogte van 4% M. betreft, dat was in de voorwaarden al veranderd en dat is den concessionaris meegedeeld. De heer 't GILDE vraagt, of de heeren het recht hebben hunne concessie aan een ander over te doen. Hij heeft vernomen dat er maat- schappijen zijn die getracht hebben overal con- cessies te krygen, alleen met het doel om, als ze die hadden, ze aan anderen te verkoopen. De heer OGGEL geeft te kennen, dat dit niet zoo was bij de Zuid-Nederlandsche. Die was beslist voornemens haar plan uit te voe ren en de zaak te exploiteeren. Het was reeds overeengekomen dat de heer De Jonge voor hen zou optreden, en voor de uitzendingen zou zorgen. Overigens zijn ze er ook aan gebonden, dat ze binnen een half jaar na het verkrijgen der concessie moeten zyn begonnen. Doen ze dat niet, dan vervalt de concessie automatisch. De VOORZITTER bevestigt dit en merkt op, dat ook de raad' zoolang moest wachten. De heer VAN DE BILT was van meening, dat die 6 maanden reeds om waren. Overigens weet hij niet, of het maar niet beter was geen concessie meer te geven. De radiotoestellen worden veel goedkooper en kunnen op afbeta- ling worden gekocht. Het schenkt meer genot een toestel te hebben, waarmede men het sta tion beluisteren kan dat men wenscht, dan wanneer men van een bepaald station afhan- kclijk Is* De VOORZITTER merkt op, dat de men- schen dat zelf moeten weten. i. Een adres van M. de Keizer, auto-onder- nemer te Axel, die daarin te kennen geeft: dat door hem sedert een viertal jaren vice versa een autobusdienst is gedreven van Axei op Ter Neuzen en deze sedert December is ge- staakt mede tengevolge van d'e belemmeren- de bepalingeh van de wegenbelasting en de fianatieele gevolgen (als: verplichte verzeke- ring, etc.) daarvan; dat de buitenbewoners, vooral uit de Axel- sche buitenwijken, hem herhaaldelijk hun spiji betuigden, wegens het ongerief veroorzaakt door het staken van dezen busdienst en er nog dagelijks op aandringen deze opnieuw te hervatten; dat het hem evenwel zonder financieelen steun niet doenlijk voorkomt dezen busdienst AxelTer Neuzen rendabel te maken. Redenen waarom hij d'en Raad eerbiedig verzoekt hem een subsidie te willen verlee- nen van f300 per jaar, ingaande 1 October 1928, waardoor in een dringende behoefte wordt voorzien en hij verder niet verplicht zal zijn in te krimpen op zijn personeel. Burgemeester en Wethouders deelen mede, aan adressant inlichtingen te hebben gevraagd omtrent dienstregeling en materieel, hetgeen zij van belang achten, om een voorstel aan den Raad te overwegen. Aangezien die gegevens nog niet in hun bezit zijn, stellen zij voor dit adres te stellen in hunne handen om advies. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders graag in deze ver gadering een voorstel zouden hebben gedaan, doch dat dit, bij gemis der gevraagde inlich tingen, niet kan. De heer VAN DIXHOORN vraagt of het niet mogelijk zou zijn in principe te besluiten. Dan wist adressant iets waaraan hij zich ver- hcuden kon. Ook is het zeer wel mogelijk, dat de dienstregeling zal afhangen van, de te ont vangen subsidie. De VOORZITTER geeft te kennen, dat naar i het oordeel van Burgemeester en Wethouders niet over het verzoek kan worden beslist, ten- zij zij verzekerd zijn dat er een goede dienst regeling komt en adressant over flink mate rieel beschikt. Den heer VAN DIXHOORN billijkt dat standpunt, maar meent, dat het voor adressant, toch gemakkelijker zou zijn, als de raad te kennen gaf gene gen te zijn subsidie te geven. Den heer OGGEL d'eelt mode, dat er nog een bezwaar is, aangezien Gedeputeerde Staten hebben te kennen gegeven de concessie met 1 Augustus a.s. te willen intrekken. De heer VAN DIXHOORN wijst er op, dat het toch van eenige beteekenis kan zijn als iemand bij het opmaken eener begrooting, re- kening kan houden met het ontvangen eener subsidie. De VOORZITTER zegt, dat het niet juist is, dat Gedeputeerde Staten met ingang van 1 Augustus de concessie zullen intrekken, doch er is bericht gekomen dat dit geval zal worden indien Keizer op 1 Augustus nog niet rijdt. Zoodra het verzoek van Keizer is ingekomen heibben Burgemeester en Wethouders er werk van gemaakt, door het vragen van de nood'ige inlichtingen, en daarom is het wel jammer dat Keizer die nog niet heeft gezonden. Dat er ver- traging komt is dus niet de schuld' van Bur gemeester en Wethouders. De heer DIELEMAN meent, dat men eenig geduld moet gebruiken. Het betreft hier een ingezetene van de gemeente en hij zal wei ge- negen zijn aan dezen subsidie te geven, liever als aan iemand van buiten de gemeente. Het komt er toch op een dag of wat niet op aan en als adressant eenig uitzicht heeft op sub- sidie dan is het voor hem gemakkelijker alles klaar te maken. Hij zou gaarne zien dat Bur gemeester en Wethouders deden wat mogelijk is om een bedryf van een ingezetene weer op gang te helpen. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge- 1 meester en Wethouders er prijs op zouden stellen dat de dienst op Ter Neuzen weer in bedryf kwam, zulks met het oog op de belan- gen van de menschen die langs den weg wonen, voor wie de dienst zoo gemakkelijk was. Bur gemeester en Wethouders hebben echter zoo als meegedeeld aan Keizer om inlichtingen ge- J vraagd en die had moeten zorgen dat het col lege die kreeg. De heer OGGEL deelt mede, dat het al en kele weken geleden is, dat die inlichtingen zijn gevraagd. De VOORZITTER: Dat schrijven dateert van 10 Juli en nu wachten wij af. De heer VAN DE BILT zou graag de tarie- ven eens weten, want dat is voor hem van groote beteekenis. Het is wel voorgekomen dat een autobus, toen hij maar alleen overbleef

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3