neeuwwit zonder hard wrijven of hijtende chemicalien. BUITENL AND. liGEZOaOf M E D E O E L I N e E N. ZOUDT U niet willen dat al Uw wasch- goed prachtig helder werd op wasch- dag zonder het te moeten boenen tot het er dun van wordt of het goed te be- derven met bleekmiddelen om het weer geheel helder te krijgen? U kunt dit doen indien U RINSO gebruikt. Met Rinso behoeven slechts de vuilste plekken zooals halsboord en manchetten zachtjes gewreven te worden zoodat U zich niet behoeft te vermoeien door ieder stuk te wrijven teneinde het vuil te verwijderen. U heeft niets anders te doen dan een pak Rinso in wat heet water Op te lossen en deze oplossing in de tobbe te gieten met voldoende lauw water om het goed te be- dekken. Doe dan het goed er in en laat dit eenige uren of een nacht weeken. Daama het goed nog een half uurtje koken in een versche Rinso oplossing en vervolgens spoelen totdat het water geheel helder is om al het losgelaten vuiLte verwijderen. Goed spoelen is van het hoogste belang. Doet de geheele wasch zonder andere waschmiddelen. En hoe groot en uiteenloopend Uw waschgoed ook moge zijn, gebruik niets anders dan Rinso van het begin tot het eind. Rinso alleen wascht alles zoo helder als het maar kan op de eenvoudigste wijze. Het is zeer zuinig en tevens gemakkelijk en een- voudig. Even goed voor gekleurd als voor wit goed. Rinso is speciaal bereid om de geheele gezinswasch te doen. Het houdt witte stoffen zoo helder als de meest verfijnde smaak zou kunnen wenschen en toch, omdat bet geheel vrij is van scfiadelijke bleekmiddelen of chemicalien, zal het de kleuren van wasch goed, die bestand zijn tegen schoon warm water, absoluut niet aantasten. Gebruik voor Uw volgenden waschdag eens Rinso en zie bij het opbergen hoeveel mooier Uw goed er uit ziet. KOK SPOELEH Een product der Sunlight Zeep fabrieken Toen kardinaal Mercier in 1920 te Ant- werpen de Spelen wijdde, sprak hij dit ware woord: ,,Les exercices du Stade ne sont pas un jeu vaniteux et sterile. lis sont une ecole. En als de rechtzinnige predikant Monod in 1924 te Parijs hetzelfde doet, roept hij den strijders zoo schoon toe: ,,En realite, Lenergie animatrice des Jeux Olympiques etait vision, une ambition, un reve patrio- tique et social, une idee". Juist: een idee, een ideaal. Zelfs van uitbeelding in het lichaam van wat de geest des menschen vermag. En hoe reiner die geest is, des te zuiverder zal ook die uitbeelding zijn. Hier is het punt, waar de religie de sport raakt. Want hoe meer de geest des men schen het Hoogste zoekt, des te vuriger zal hij wenschen zijn lichaam in harmonie te brengen met dit geestesleven. Vlamme dan die diep religieuze passie in uwe zielen hoog op. welke alleen de tra- ditie der Olympische Spelen hoog houden en haar verheven ideaal tot verwerkelij- king brengen kan! Na deze rede klonk onder leiding van de Kon. Militaire kapel en de stafmuziek der Kon. Marine van de 1200 zangers, on der leiding van Fred. Roeske statig door het sportpark het oude Geuzenlied uit Valerius Gedenck-clanck ..Wilt heden nu treden voor God den Heere Daarop stelde de leden van het Inter- nationaal en het Nederlandsch Olympisch comite zich voor de tribune op en hield de president van het laatste, Mr. A. baron Schunmelpenninck van der Oye een rede, besluitenae met het verzoek aan den Prins de spelen te willen openen. Prins Hendrik verhief zich daarop van zijn zetel en zeide: ,,In naam van Hare Majesteit de Koningin verklaar ik voor geopend de Spelen van 1928 ter viering van de IXe Olympiade, volgens de mo- derne tijdrekening. Daarop klinkt trompetgeschal, honder- den duiven worden losgelaten, elk met een der kleuren van de deelnemende landen om den hals. Er wordt weer door het koor gezongen, terwijl langzaam de Olympische vlag, met de symbolische 5 ringen (vijf werelddeelen door de sport vereenigdaan den eerestandaard geneschen wordt. En uit de monden der zangers weerklinkt het ,,0 schitterende kleuren van Nederlandsch vlag. Men kwam zeer onder den indruk van dezen grootschen zang. Daarna werd door Ir. Harry Denis, aan- voerder van het Nederlandsch voetbal- elftal. met de linkerhand steunend op de Nederlandsche vlag, in de Fransche taal den Olympischen eed afgelegd, die ver- taald luidt: ,,wii zweren, dat wij bij de Olympische spelen eerlijke tegenstanders zullen zijn, en de voor de spelen geldende reglementen naleven zullen. Ons deel- nemen zal geschieden in een ridderlijken geest tot eer van ons vaderland en tot glorie van de sport. Terwijl deze eed plechtig wordt afge legd. heffen alle in het middenveld opge- stelde deelnemers de rechterhand omhoog, ter bekrachtiging van den eed. Daarna zingt het koor Hollands Glo rie" van Richard Hoi en verlaten de dui- zenden deelnemers in pittigen tred door de Marathonpoort het stadion, en daarna be- gon de uittocht der bezoekers. Gisteren zijn de spelen begonnen met hordenloop, hoogspringen, kogelstooten en hardloopen. DE BRAND IN HET GESTICHT TE GENT. Vrijdag is opnieuw brand ontstaan in het krankzinnigengesticht te Gent. Woensdag jl. moesten reeds met groote moeite 200 krankzinnigen in veihqheid worden gebracht, toen de linkervleugel af- brandde. Deze tweede brand, waarachter de Justitie kwaadwilligheid of de daad van een geesteszieke vermoedt, brak op twee plaatsen tegelijk op den zolder uit. De brandweer kwam spoedig ter plaatse, maar door den geringen waterdruk was het blusschingswerk zoo goed als onmoge- lijk Toen de brand werd geconstateerd, be- vonden de krankzinnigen zich in de eet- zaal. Met particuliere auto's werden de ge- vaarlijke patienten naar n ander gesticht in de stad overaebracht. In de opwinding konden eenige krankzinnigen ontsnappen, doch alien fclijken inmiddels teruggevon- den te zijn. Een broeder, die bij het blus- schen hielp, werd door een neerstortenden balk gewond. Thans ligt het groote gebouw geheel in puin. De schade wordt op vijf millioen francs geraamd. ZEELIEDEN ST AKIN G. De zeeliedenstaking in de havensteden breidt zich uit. Te Duinkerken en te Rouaan lag Vrijdag het geheele scheep- vaartverkeer stil. Te Havre is slechts een Oceaanstoomer naar New-York vertrok- ken, nadat van de bemapning 50 stakers door werkwilligen vervangen waren. De beweging is ook overgeslagen naar Brest, Cherbourg en Bordeaux, waar de staking echter nog slechts gedeeltelijk is. DE SCHIPBREUK VAN DE ITALIA. De draadlooze dienst te Stockholm meldt: De leden van de Zweedsche red- dingb-expeditie voor de Italia, o.w. de ka- pitein Tornberg en Lundborg, zijn Zon- dagochtend te Stockholm aangekomen en officieel ontvangen door den Minister van landsverdediging en een aantal hoofd-offi- cieren. Een geestdriftige menigte juichtte hun toe. Nobile en zijn makkers zijn op hun reis door Zweden overal volkomen correct door de bevolking ontvangen. De Zweedsche draadlooze dienst meldt: Naar aanleiding van een ingezonden stuk in de bladen, waarin Dr. Sandstroem, de meteoroloog van de Zweedsche Nobile- expeditie, als zijn meening te kennen geeft dat het beste middel om het zoeken naar het lijk vn Malmgren aan te moedigen, het uitloven van een belooning aan visschers, die het mochten vinden zou zijn, heeft het blad Nya Dagligt Allehanda 10.000 kro nen voor dat doel beschikbaar gesteld. Het blad Dagens Nyheter meldt, dat de regeering het uitloven eener belooning van staatswege voor het vinden van t lijk van Malmgren overweegt. SLECHTOFFEDS VAN EEN GASAANVAL. Bij legermanoeuvres op een heideterrein ten Westen van Londen, werden nieuwe traanverwekkende gassen gebruikt, welker uitwerking op de oogen zeer heftig is. Toen de wind nu plotseling draaide, wer den een stuk straatweg en een cafe, door de gaswolk getroffen. Op den betrokken straatweg, bevonden zich juist vele voet- gange'rs en eenige auto's. Eerst na eenige uren waren de onschuldige slachtoffers hersteld van de gevolgen van dit ongeval EEN NIEUW GEDENKTEEKEN VOOR LENIN. In de onmiddellijke nabijheid van Sint Petersburg, ter plaatse, waar Lenin zich indertijd verborgen heeft gehouden en zijn boek „De Staat en de Revolutie" geschre- ven heeft, is dezer dagen een monumen- taal gedenkteeken onthuld, geheel van graniet gebouwd, naar het ontwerp van den beeldhouwer Gegelo. Eenige duizen- den arbeiders en boeren woonden de plechtigheid bij, waarbij het, zooals van- zelf spreekt, aan hooggestemde redevoe- ringen niet ontbroken heeft. KNOEIERIJEN TEN NADEELE VAN HET RIJK. In Februari werd bekend, dat het rijk door een fraude van geweldigen omvang, voor millioenen was benadeeld. Het ging hierom, dat op bedriegelijke wijze stukken oorlogsleening, nieuwe uitgave als oude uitgave, waren opgegeven ter valorisatie, waarbij een vijfmaal zoo hooge valorisatie werd genoten en het rijk voor millioenen schade leed. Men meende door de arrestatie van den bankier Clemens Max Kunert uit Berliin- Grunewald, den hoofdschuldige gevonaen te hebben. Men hield echter rekening met de mo- gelijkheid, dat Kuner^ helpers en opdracht- gevers had gehad. In de laatste weken rees zware verdenking, dat Kunert in het belang van bepaalde zakengroepen gehan- deld had. De sporen leidden naar Parijs, Amsterdam en Hamburg. Nadat er zoowel in Frankrijk als in Ne- derland verbindingen tusschen Kunert en het buitenland waren vastgesteld, werd er in Hamburg tot een opzienbarende arre statie overgegaan. De eerste prive-secretaris Waldow van Hugo Stinnes Jr. is Donderdag te Ham burg onder verdenking van deelneming aan het reuzenbedrog, gearresteerd. Als zeker kan gelden, meldt een Wolff- bericht, dat Kunert, die eerst als den hoofdschuldige gold, slechts een betrekke- lijk onbeteekenende factor in de fraude- affaire is geweest. Naar de „Voss. Ztg.'' verder verneemt, is ook tegen den broeder van Hugo Stin nes, Edmund Stinnes, een vooronderzoek geopend. Kunert werd indertijd op vrije voeten gelaten tegen een cautie van 160.000 mark. Hij bevindt zich op het oogenblik in Wes- terland op het eiland Sylt. Naar uit Berlijn aan de ,,N. R. Crt. wordt gemeld, was gearresteerde Waldow, reeds sinds 1J^ jaar niet meer in dienst van Hugo Stinnes, maar vertoefde sinds- dien in Nederland. Hij zou te Amsterdam in verbinding hebben gestaan met een bende internationale knoeiers, die aldaar haar zetel heeft. De aangelegenheid van den bankier Kunert zou met die van Wal dow niets te maken hebben. Kunert en Waldow kennen elkander niet eens. Wal dow, die vermoedde, dat hij door de po litic werd gezocht, zou zich reeds vier weken geleden ter beschikking van de autoriteiten hebben gesteld. De bankier Kunert, verklaarde aan een medewerker van de ,,Voss. Ztg." pasveer- tien dagen geleden den naam Stinnes te hebben vernomen in verband met de zaak van de oorlogsleeningen. Men had toen zijn secretaresse gevraagd, of tusschen hem en Hugo Stinnes betrekkingen heb ben bestaan. Onder eede had de secreta resse verzekerd. dat zulks niet het geval geweest was. Kunert, die bij een Fransche bank in betrekking was, werd eenigen tijd geleden geconfronteerd met den procura- tiehouder van deze bank. Deze bank, die met een kapitaal van 5 a 10 millioen francs werkte, bevindt zich in liquidatie. De pro- curatiehouder was door Kunert ernstig be- schuldigd. Kunert verzekerde echter nim- mer met dezen procuratiehouder te hebben onderhandeld en de curator van de bank, die de liquidatie leidde, heeft ook ver- klaard. dat de procuratiehouder onbe- trouwbaar was. Voorts verklaarde Kunert, vroeger sterk geinteresseerd te zijn geweest in de Ne derlandsche Grondcredietbank; thans is hij er maar in zooverre bij geinteresseerd, dat hij voor bepaalde bedragen borg staat en dat de door hem bestuurde Innlandsbank tot de betrekking met de Grondcrediet bank heeft geleid. Volgens het „Berl. Tbl.", zijn nog an dere arrestaties te verwachten, n.l. van een aantal zeer bekende Berlijnsche persoon- lijkheden uit bank- en beurskringen, die eveneens met oud en nieuw bezit van oor logsleeningen geknoeid moeten hebben. De justitie wil hier zeer voorzichtig te werk gaan, om Duitschland voor een schandaal en de economische en finan- cieele gevolgen daarvan te behoeden. Vol gens het blad zou de schade voor het rijk tusschen de 25 en 30 millioen mark bedra gen hebben, als een en ander niet tijdig ontdekt was. DE CRISIS IN DE ENGELSCHE STEENKOOLNIJVERHEID. Het Engelsche Lagerhuis heeft de vorige week voor de zooveelste maal een beraaa- slaaing gevoerd over de werkloosheid in verband met den treurigen toestand in de steenkoolnijverheid. Men is het er, schrijft de N. R. Crt., langzamerhand wel over eens, dat men bij de malaise in de mijnen te doen heeft met de overmachtige wer- king van oeconomische factoren, maar voor de oppositioneele arbeiderspartij is zulk een debat altijd een gereede aanlei ding om de regeering de schuld ervoor te geven vanwege haar vermeende averecht- sche beleid. Tusschen twee haakjes heeft de arbeiderspartij wel allerlei constructieve denkbeelden gehad tot bestrijding der werkloosheid, maar hiervan niet een ver- i wezenlijkt in den. zij het ook korten, tijd, dat zij aan het bewind is geweest. Haar eenige positieve werk was een herziening van de steunregeling, die een zuiver lap- middel was en de oprzaken ongemoeid liet. Een pas uitgebracht verslag over de verplaatsing van werkloozen voor wie er in hun haardsteden geen kans meer op ar- beid is, naar andere streken met werkge- legenheid, was het onderwerp van het par- j lementaire debat. Toen de oorlog uitbrak, meldden de mijnwerkers zich bij drommen voor dienst- neming tot verdediging van hun vaderland aan, en nun plaatsen werden ingenomen door veldarbeiders en andere werkkrach- ten. Deze bijzondere oorlogsomstandig- heden hebben met de oeconomische facto ren van na den oorlog (vooral concurrentie van landen met ontwricht ruilmiddel) samen een noodtoestand geschapen. Er zijn nu 200.000 gewezen kolendelvers die nooit meer werk in de schachten zullen kunnen vinden. Zoo staat men thans voor dh geweldige taak, geheele bevolkingen over te brengen naar elders, een vraagstuk dat in zijn moeilijkheid te vergelijken is met dat van de verhuizing van Grieksche ingezetenen uit Klein-Azie naar het oude Griekenland na den oorlog met Turkije, in ruil voor de overbrenging van Turken naar hun oude vaderland, of van de Witte Russen na de bolsjewieksche omwenteling. Baldwin heeft o.a. toegezegd, dat het vraagstuk van landverhuizing in overleg met de dominions zou uitgewerkt worden. Maar met dit alles is nog zooveel tijd ge- moeid, dat het eind niet te voorzien is. Intusschen is Winston Churchill voor den dag gekomen met de nieuwe maat- regelen tot ondersteuning van de steen koolnijverheid. In tegenstelling met wat eerst is gemeld. hebben zij met rechtstreek- sche regeeringssubsidie niets te maken. De spoorwegen zullen hun vrachttarieven met 1 December gaan verlaaen. Voor export- kolen zullen zij met 7yz stuiver per ton omlaaa gaan, voor kolen die bestemd ziin voor de ijzer- en staalnijverheid met 10^ stuiver. De spoorwegmaatschappijen (die ook al zuchten ten gevolge van de concur rentie van autovrachtverkeer, van de bus- sen enz.zullen hiervoor schadeloos ge steld worden door verlichting der door hen betaalde plaatselijke belastingen met 4 millioen. Daartoe zullen nieuwe regee- ringsvoorstellen ingediend worden. Ver- moedelijk zal de schatkist indirect wel een deel van den last te draaen krijgen. Er was trouwens sprake van dat de regeering tusschen de 2 millioen en 3 millioen beschikbaar zou stellen om de mijnen te helpen. Een deel van dit geld zal echter aangewend worden, om mijnondernemin- gen die geld noodig hebben voor de ont- wikkeling of moderniseering van hun be- drijf met credieten te helpen, op de basis van de regeling die bij de wet tot verlee- ning van handelsfaciliteiten is ingevoerd. Alles tezamen zijn dit slechts kleine en bovendien kunstmatige middelen tot ge- zondmaking van een Industrie, die zich enkel in een langzaam genezingsproces zal kunnen herstellen. TER NEUZEN, 30 JULI 1928. R.K. M.U.L.O.-EXAMEN. Geslaagd te Breda voor het R.K. Mulo- examen de heeren G. C. van Goethem te Hulst en J. F. d'Hont te Ter Neuzen. POST EN TELEGRAFIE. Met ingang van 1 Aug. a.s. wordt het hulppost-, telegraaf- en teiefoonkantoor te Boschkapelle omgezet in een station voor den post, telegraaf- en telefoondienst. De heer J. A. A. Dobbelaar aldaar is als stationhouder aangewezen. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Axel, ds. A. Verhaegen te Middei'burg. CONCERT OP DE MARKT. Ter gelegenheid van de 70sten jaardag van H.M. de Koningin-Moeder, op aan- staanden Donderdag, zal door het muziek- gezelschap „De vereenigde werkheden" concert worden gegeven op de Markt. POLITIE. Aan den agent van politie J. Witte ai- hier, is overeenkomstig zijn verzoek tegen 1 September a.s. eervol ontslag verleend. AANVARING IN DE SCHELDEMOND. Zondagmorgen omstreeks 4 uur heeft naar men ons meldt een aanvaring plaats gehad tusschen het van zee komende Fransche s.s. „Yalow" en het van Ant- werpen uitvarende Engelsche s.s. „Bade- krack Het Fransche stoomschip maakte water en is aan de Nieuwesluis op het strand gezet. De ,,Badekrack" bekwam ernstige schade aan den boeg en is naar Antwerpen teruggekeerd. Persoonlijke on- gelukken kwamen bij de aanvaring niet voor. De „Yalow zal vermoedelijk heden- avond worden afgesleept en dan naar Vlissingen worden gebracht. AANGEHOUDEN. Door den waterschout werd aan boord van een hier aan de loskade liggend schip een zekeren J. aangehouden, die met de justitie nog een rekeninq te vereffenen had. GEVONDEN VOORWERPEN. De wnd. inspecteur van politie te Ter Neuzen maakt bekend, dat de navolgen- de voorwerpen als gevonden zijn aange- gegeven en bij de volgende personen zi|n te bevragen: Gouden zegelring, J. Bedet, Van Steen- bergenlaan 2. Sieutel van een meikbus, firma Donze, Noordstraat 46. Ijzeren ploeghamer, L. de Doelder. Donze-Visserstraat 124. Rijwielbelastingmerk, G. van Driel, O 68, Driewegen. WENKEN VOOR VEIL1GHEID EN VOLKSGEZONDHEID. Men kan van tuberculose genezen, maar het vergt tijd en geduld. Hoe eer- der Gij Uw huisdokter raadpleegt, hoe grooter kans op herstel Gij hebt. Kleine wonden genezen vlugger en beter dan groote. Droge hoest, gebrek aan eetlust, spoe- dige vermoeidheid, vermagering, kunnen bedenkelijke verschijnselen zijn. Degelijk onderzoek door en voorlichting van een geneeskundige hulp is dan noodig. Richt U in geen geval tot een-kwakzalver. GEZONDHEIDSRAAD.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2