SCHEEPVAARTBEWEGING. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJTER NEUZEN. ZEEVAARTMAATSCHAPPI] SCHELDESTROOM. WISSELKOERSEN. bedrag van 4425, voorzien van het bewijs der goedkeuring van gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. k. Het raadsbesluit van 14 Juni 1928 tot aankoop van rentegevende stukken tot een bedrag van 7447,40, voorzien van het bewijs der goedkeuring van gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. k. De verordening betreffende het finan- cieel beheer van het Woningbedrijf der ge- .meente Ter Neuzen, krachtens art. 114bis van de gemeentewet, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. m. Het raadsbesluit van 14 Juni 1928 tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1927, voorzien van het bewijs der goedkeuring van gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. n. Het raadsbesluit van 14 Juni 1928, tot aankoop van een perceeltje grond naast de af- fuitloods, van den Staat der Nederlanden, De- partement van Financien, voorzien van het bewijs der goedkeuring van gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. o. Het raadsbesluit van 14 Juni 1928, tot aanvaarding, als schenking, van eenige per- ceeltjes grond, gelegen aan de Grenulaan, voorzien van het bewijs der goedkeuring van gedeputeerde staten, Aangenomen voor kennisgeving. p. Een missive van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 22 Juni 1928, waarbij zij doen toekomen een exemplaar der gemeentereke- ning over 1926, voorzien van het bewijs van definitieve vaststelling. De nota bevat voorts enkele opmerkingen van administratieven aard. Aangenomen voor kennisgeving. q. Het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente, uitgebracht door burgemeester en wethouders, overeen- komstig art. 182 der Gemeentewet. Aangenomen voor kennisgeving. r. Een adres van A. C. Goethals, te Drie- wegen, die daarin te kennen geeft, uit goede bron te hebben vernomen, dat door Sluiskil is gevraagd, om met feestdagen of kermis het sluitingsuur 6en uur later te bepalen; dat, indien dit julst mocht zijn en zou wor- den toegestaan, beleefd te willen overwegen of het niet mogelijk is, gedurende de beide Pinksterdagen Driewegen daarmede ook gelijk te stellen. Burgemeester en wethouders stellen voor om dit adres te stellen in hunne handen om bericht en raad. De heer COLSEN merkt op, dat in de vorige vergadering om bericht en raad in handen van burgemeester en wethouders is gesteld het verzoek van belanghebbenden te Sluiskil om een later sluitingsuur der cafe's ter gelegen- heid der kermis. Hij vraagt ,of het niet mo gelijk was geweest dat verzoek tegelijk met dit, in deze vergadering te behandelen, omdat, als het mocht ingewilligd worden, het dan bjj de eerstvolgende kermis, op 15 en 16 Augus tus, zou kunnen gelden. Hij spreekt zich niet uit over de zaak zelf, maar wijst er op, dat, als het in een volgende vergadering aan de orde komt, in geval van een gunstige beslissing het voor dit jaar weer al te laat is. Kkn het nu niet behandeld worden? De VOORZITTER antwoordt, dat burge meester en wethouders hun standpunt daar- omtrent nog niet definitief hebben bepaald. Al was het nu behandeld, zou het gevaar toch groot zijn, dat een wijziging dit jaar niet meer gelden kon, omdat gedeputeerde staten voor het nemen eener beslissing op het besluit een termijn van 30 dagen kunnen in acht nemen. Burgemeester en wethouders wenschten met het indienen van een voorstel liever te wach- ten, aangezien zij tegelijkertijd ook nog een paar andere punten in de verordening wensch ten te wijzigen. De heer DE BARKER bepleit inwilliging van het verzoek van mej. de wed. Goethals. Men moet z.i. ook hare positie in aanmerking nemen. Zij is bijna altijd ziek, en hetgeen haar caf<5 opbrengt is de eenige bron van haar be- staan. Hij meent, dat het daarom wel goed zou zijn haar wat tegemoet te komen. Er wordt hier in de kom zooveel gelegenheid ge- geven tot het houden van dansmuziek en zij vraagt het toch maar alleen ter gelegenheid van Pinkstereo- Hij zou het goedvinden haar wat tegemoet te komen teneinde haar in staat te stellen haar brood te verdienen en hare hooge belastingen te voldoen. De VOORZITTER raadt den heer De Bak- ker aan, die overwegingen dan te berde te brengen bij de behandeling van het verzoek. De heer DE BARKER: O, gaat het daar nog niet over? De VOORZITTER: Het voorstel is om het adres in handen van burgemeester en wethou ders te stellen om advies. Dit wordt met algemeene stemmen aange nomen. s. Een aanbieding door de uitgevers com- pagnie ,,De Branding" te De Bilt voor het leveren van exemplaren van een portret van H.M. de Koningin-Moeder. Burgemeester en wethouders stellen voor hen te machtigen een bedrag van /20 voor genoemd doel uit te geven, ten einde aan ieder schoolkind een portret uit te reiken. De heer VAN DRIED verwondert er zich over, dat burgemeester en wethouders deze zaak aanhangig maken in den gemeenteraad. Hij meent, dat zij dit aanbod in handen hadden moeten stellen der Oranje-vereeniging, dan had de gemeenteraad zich hiermede niet be- hoeven bezig te houden. De VOORZITTER merkt op, dat hier geen Oranjevereeniging bestaat. De heer VAN DRIEL geeft te kennen, dat het standpunt van de S. D. A. P.-fractie om- trent dit onderwerp wel bekend is, aangezien het geheel afwijkt van de begrippen der bur- gerlijke partijen. Hij acht het niet noodig dit nog nader te ontvouwen, doch wenscht, met den heer Van den Bulck, geacht te worden tegen dit verzoek te hebben gestemd. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen der heeren Van Cadsand, De Bruijne, De Bakker, Colsen, Van Aken, Bedet, De Jager en Geelhoedt voor. 3. Verkoop van gemeentegrond. In verband met ingekomen verzoeken stel len burgemeester en wethouders voor: a. te verkoopen aan J. Wieles, manufactu- rier, te Ter Neuzen, een perceel gemeente grond aan de Burgemeester Geillstraat, naast het in aanbouw zijnde huis van den heer Van der Gouwe, ter breedte van 9 en ter gezamen- lijke oppervlakte van 187 M2., voor den prijs van 8 per M2.; b. te verkoopen aan M. J. Poissonnier, een strook gemeentegrond aan de Burgemeester Geillstraat, naast de in aanbouw zijnde woning van den heer I. Guequierre, ter breedte van 5,50 en ter gezamenlijke oppervlakte van 112 M2., voor den prijs van 8 per M2. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 4. Afwijking art. 10 der Bouwverordening. Naar aanlelding van een verzoek van N. Harte, om hem voor het bouwen van een steenen keukentje met bergplaatsje ter ver- vanging van een houten afdak achter zijne woning staande aan de Tholensstraat no. 139, afwijking toe te staan van den eisch van art. 10 der Bouwverordening, stellen burgemeester en wethouders in overeenstemming met het advies van den gemeentebouwmeester en de Gezondheidscommissie voor het verzoek in te willigen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 5. Verbetering van de Westkolkstraat. Burgemeester en wethouders schrijven aan den raad: In Uwe vergadering van den 14 Juni j.l., waarin besloten werd tot verbetering van de Grenulaan en de Nieuwstraat, stelden wij U voor de verbetering van de Westkolkstraat uit te stellen tot volgend jaar, zulks in verband met den aanleg van een nieuwe brug ter plaatse, tengevolge waarvan een gedeelte van die straat zal moeten worden opgebroken en verlegd. Na gehouden besprekingen met den heer Ingenieur van den Rijkswaterstaat alhier, zijn wij echter op ons eerst ingenomen standpunt teruggekomen. Ons werd n.l. in overweging gegeven een verzoek te richten aan den Minister van Wa- terstaat om eene bijdrage uit het Wegenfonds in de kosten der verbetering van deze straat, welk verzoek door ons reeds is ingediend op 5 Juli j.l. Wij hebben den Minister van Waterstaat ge- wezen op de omstandigheid, dat de Westkolk straat een travers is in den op het Rijkswegen- plan voorkomenden Rijksweg Ter Neuzen Belgische grens en dat door deze bijzondere ligging het verkeer daarover zeer druk is. Waar ons de voile medewerking om eene gunstige beslissing op ons verzoek te verkrij- gen is toegezegd en het Rijksbelang bij deze verbetering ten nauwste betrokken is, kan met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid worden aangenomen, dat eene aanmerkelijke bijdrage zal worden verleend. De kosten aan de uitvoering van dit werk verbonden, worden begroot op een bedrag van 11.692,50, te specificeeren als volgt: A. Raming van kosten voor het leggen van een nieuw trottoir in de Westkolkstraat te Ter Neuzen: Uitbreken en vervoeren van stoepen en trottoirs f 150,- 140 M. rechte hardsteenen trottoir- band leveren en plaatsen 525, 10 M. gebogen idem 47,50 350 M2. trottoir van quenasttegels leveren en leggen 700, 50 M3. plaatzand leveren en ver- werken 70, 1492,50 B. Raming van kosten voor het leggen van een nieuwe bestrating in de Westkolk straat te Ter Neuzen. Aankoop keien van Zweedsch granlet 1040 M2. f 8008,— Leggen 1040 M2. keibestrating op minstens 15 c.M. zand 936, Leveren en leggen van 195 M2. vlamoven klinkerbestrating op minstens 15 c.M. zand (rijwiel- pad 975, Verbetering rioleering enz. 281, 10200,— Aannemende dat het R(jk een subsidie in het onder B genoemde werk van 50 zal ver- leenen, zullen de kosten aan het geheele werk verbonden, voor de gemeente bedragen 6600. Voor deze uitgaaf zouden wij willen gebrui- ken ons wegentonds, waarvoor thans een be drag is aangelegd van f 6000, om het restee- rend bedrag ad 600 te voldoen uit de ge- wone middelen der gemeente. In verband met bovenstaande stellen wij U voor, ons te machtigen tot uitvoering van dit werk over te gaan, zooals door ons hiervoren is omschreven. Het spreekt vanzelf, dat geen aanvang zal worden gemaakt, voordat de toegezegde Rijks- subsidie officieel zal zijn verleend. Het werk moet uitgevoerd worden in over- leg en onder toezicht van den Rijkswaterstaat. De VOORZITTER voegt hieraan nog toe, dat in de vorige vergadering is besloten tot verbetering van de Nieuwstraat en de Grenu laan en dat na die vergadering ter kennis van burgemeester en wethouders is gekomen, dat men van wege het rijk niet ongenegen zou zijn een gedeelte bij te dragen in de kosten van verbetering van de bestrating der Westkolk straat, aangezien deze een verbinding vormt tusschen den rijksweg bij de aanlegplaats der provinciale boot en den rijksweg naar Sas van Gent van af de rolbrug. Burgemeester en wethouders hebben toen gemeend, de verbete ring dezer straat, die reeds vroeger besproken was, ook niet meer te moeten uitstellen. De heer COLSEN is overtuigd, dat de ver betering van deze straat moet plaats hebben, maar vraagt of het niet beter was geweest dit voorstel nog eens een vergadering aan te hou den, aangezien burgemeester en wethouders die rijkssubsidie toch nog niet in den zak heb ben. Hij is niet tegen de verbetering, maar zou willen afwachten, of het rijk subsidie geven zal. De heer BEDET meent, dat er geen bezwaar tegen is, dat die vraag wordt gesteld, maar wijst er op, dat het slot van het voorstel ze toch eigenlijk overbodig maakt. Daaruit blijkt toch, dat het werk niet wordt uitgevoerd, in dien geen subsidie verleend wordt. De heer VAN DRIEL geeft te kennen, dat zijn fractie het ook zoo heeft ingezien en daarom geen bezwaar tegen het voorstel heeft. De heer VAN AKEN had het voornemen een vraag te stellen bij de omvraag, maar acht het beter dit thans te zeggen, omdat het ver band houdt met het verbeteren van de bestra ting der Westkolkstraat. Het is n.l. in den laatsten trjd bekend geworden, dat het afvoer- kanaal van het rioolwater in de middenhaven niet in orde is. Er schijnt van buiten af water in te komen, want er zijn menschen die be- merken, dat de stand van het rioolwater stijgt, hoewel het niet regent, terwijl de man belast met de bediening van het sluisje meermalen heeft moeten pompen op een tijdstip, dat hij die noodzakelijkheid niet kon verwachten. Zou er nu geen aanleiding zijn aan den Rijkswater staat te vragen de uitmonding van de riolee ring eens na te zien alvorens tot het maken der bestrating in de Westkolkstraat wordt overgegaan. De heer GEELHOEDT deelt mede, dat van wege den Rijkswaterstaat reeds is toegezegd, dat tegelijk met het bestratingswerk ook de rioleering zal worden nagezien. Dat komt dus in orde. Er kan ook binnenkort nog een voorstel van burgemeester en wethouders wor den tegemoet gezien betreffende de rioleering in de Roeiersgang, hetgeen met hetgeen de heer Van Aken besprak wel geen recht- streeksch verband houdt, maar er misschien toch ook nog op van invloed zou kunnen zijn. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 6. Maken van een doorgang In den d(jk van den Coegorspolder. De behoefte aan een doorgang in den dijk van den Coegorspolder te Sluiskil, aldus schrijven burgemeester en wethouders aan den raad teneinde eene behoorlijke verbinding te verkrijgen met den Pierssenspolder, wordt meer en meer gevoeld. Zooals de toestand thans is, moet alle ver- I keer van de Pierssenspolderstraat naar den Benedenweg langs den oprit in den Pierssens polder en den oprit welke leidt naar den Be nedenweg. Vooral de laatste is zoo smal en steil, dat ongelukken zeer gemakkelijk kunnen voorkomen. Eene afdoende verbetering nu kan verkre- gen worden, door een doorgang te maken in den dijk van den Coegorspolder. Bereikt wordt daardoor, dat het verkeer vanuit den Pierssenspolder, richting Hoek, welk verkeer tamelijk druk is, ook gemakke- lijker wordt. De verharding kan geschieden met keien, welke tengevolge van de verbetering der Nieuwstraat vrij komen. De omwonenden, die uiteraard het grootste belang bij de uitvoering van dit werk hebben, zijn genegen den grond te ontgraven en te ver voeren. In verband hiermede kunnen de kosten aan dit werk verbonden worden begroot op een bedrag van 969 te specificeeren als volgt Raming van kosten voor het maken van een doorgang in den dijk van den Coegorspolder te Sluiskil 24 M3. metselwerk van Boomsche klinkers f 576,— 1 M3. gecreosoteerd dennenhout voor schotbalken 75,— Afwerken en bezoden van den dijk 50, 120 M2. keibestrating in den doorgang van aanwezige keien op 15 c.M. zand M 48, Vervoer van keien van Ter Neuzen naar Sluiskil bij het werk 30, 25 Mi. hek op de gemetselde keer- muren >f ioo, Aankoop 30 M3. grond 90, 969,— Wij stellen U voor, ons te machtigen tot uitvoering van dit werk over te gaan. De heer VAN DRIEL zou nog eenige inlich- tingen wenschen, nl. wie, nadat de doorgang gemaakt is, daarover zeggingschap en onder- houdsplicht zal hebben. Zal de gemeente het werk maken en het daarna aan derden over- geven, of blijft alles aan de gemeente De heer GEELHOEDT wijst er op, dat uit het voorstel blijkt, dat voor de uitvoering van het werk een paar stukjes grond moesten wor den aangekocht. De gemeente behoudt, na uit voering van het werk, daarover algeheele zeg gingschap. De heer COLSEN merkt op, dat men hem misschien zou kunnen zeggen, dat er eenige verandering in het plan gekomen is, doch hij kan er niet anders over spreken dan uit de stukken blijkt. Nu blijkt er uit, dat van ge- meentewege zal gezorgd worden voor de ver harding, doch dat het ontgraven en vervoeren van grond zou plaats hebben door omwonende belanghebbenden. Hij weet niet, of er eenige verandering in het plan gekomen is, maar in dien dit voorstel gedaan wordt op grond van de besprekingen, die destijds te Sluiskil gehou den zijn door de Commissie van Bijstand, kan hij wel zeggen, dat er een paar omwonenden geweest zijn, die hebben te kennen gegeven, dat zij als het niet anders kon bereid waren den grond te vervoeren, maar van ont graven is niet gesproken. De heer GEELHOEDT noemt dat juist daarvan is aanvankelijk geen sprake geweest, maar dat ontgraven is vervallen, alleen het vervoeren blijft in tact, dat hebben omwonende belanghebbenden zelf toegezegd. De heer COLSEN wijst er op, dat burge meester en wethouders en ook wel de geheele raad, overtuigd zal zijn van de dringende nood zakelijkheid van dit werk en dat het zo6 niet kan blijven, dat het dus een werk is van alge- meen nut. Daarom kan hij hun standpunt niet begrijpen, dat zij van particulieren acceptee- ren het vervoeren van den grond. Indien men er in de kom der gemeente toe overgaat om een nieuwe stoep te leggen, dan hebben bur gemeester en wethouders of de raad er toch nooit over gedacht om van particulieren daar- voor iets te vragen De voermans te Sluiskil zijn ook werkloos en kunnen dat werk ook voor rekening van de gemeente verrichten. Hij begrijpt niet, waarom men zulks in dit geval van de omwonenden verlangt. Hij zou dat in het voorstel willen laten vervallen. De heer DE BAKKER wijst er op, dat 20 October 1921 door den raad besloten werd een doorbraak te maken van de Tholensstraat naar de Klaassenstraat. Daarvoor moest toen een huis worden aangekocht voor f 1600 en daar zullen nog wel andere kosten bijgekomen zijn, dat zal vermoedelijk nog wel een 1000 hoo- ger zijn geworden. Hij heeft er evenwel niets van gevonden, dat burgemeester en wethou ders toen van belanghebbenden in een of ande- ren vorm ook een bijdrage gevraagd hebben. Hij ziet geen aanleiding waarom dit thans w61 gebeuren moet. Het is toch een werk ten dien- ste van het algemeen en spreker meent, dat de gemeente de kosten van dat vervoer er ook nog wel bij betalen kan. De heer GEELHOEDT deelt mede, dat het eerste gedeelte van hetgeen de heer Colsen heeft gezegd, juist is, dat er menschen waren, die de grootste belanghebbenden bij de uitvoe ring van dit werk zijn, en te kennen gaven, dat zij wel genegen waren het vervoer van den grond op zich te nemen. Door den heer Colsen is gezegd, dat burgemeester en wethouders in de kom niets vragen, als ze een werk uitvoe- ren. Spreker wijst echter op het maken van het trottoir in de Grenulaan, waar aan de eige- naars gevraagd is het eigendom van hunne stoepen aan de gemeente over te dragen. Wat't geval, door den heer De Bakker aan- gehaald, betreft, was het een andere toestand. Daar had niemand gevraagd om een doorgang, doch was het de gemeenteraad zelf, die zulks noodig oordeelde om een rechtstreeksche doorgang te krijgen van de Grenulaan naar het centrum der stad. Hier heeft men echter te doen met belang hebbenden, die gedupeerd geworden zijn door het veranderen van den oprit. De rijkswater staat, met wie daarover was gesproken, is wel bereid om den opril te veranderen, maar dat zal toch nog wel een paar jaar moeten aanloo- pen. Toen is gezegd: laat ons eens probeeren of we geen doorgang kunnen krijgen door den dijk. Dit zal, met name voor den heer Kiel- man, van bijzonder groot gemak en voordeel zijn en bij de ter plaatse gehouden besprekin gen heeft hij omtrent het grondvervoer ge zegd ,,dat nemen we wel op ons." Spreker meent, dat dit een bewijs is van medewerking in het algemeen belang, en dat burgemeester en wethouders geen aanleiding kunnen hebben dat af te wijzen. Het is door hen niet als voorwaarde voor de uitvoering van't werk gesteld, doch henzelf in den mond gelegd. Bovendien, dat werk zal ook niet op commando van den gemeentebouwmeester moeten worden uitgevoerd, doch de betrokke- nen zullen dat werk geheel naar eigen rege- ling kunnen uitvoeren. De heer COLSEN acht de voorbeelden, door den heer Geelhoedt genoemd, niet erg geluk- kig. Het afstaan van den eigendom der stoe pen beteekent niets, aangezien die toch in al gemeen gebruik zijn. De man, die zijn eigen dom van zijn stoep afstaat, wordt er nog beter door, omdat hij er geen grondbelasting meer van betalen moet. Door den heer Kielman is gezegd „als het anders niet kan", dat wil dus zeggen, als het werk anders niet wordt uitge voerd. Spreker begrijpt niet, dat burgemees ter en wethouders van de menschen z6<5 iets verlangen. Indien het direct geschieden kan, zijn er thans in den stand van den oogst genoeg andere voermans De heer VAN CADSAND Ho, past op De heer BEDET meent, dat alleen moet wor den gezien naar het voorstel tot uitvoering van het werk en dan meent hij, dat de geheele raad wel overtuigd zal zijn, dat het een hoogst nuttig werk is. Met verwondering heeft spre ker echter het betoog der vorige sprekers ge- hoord over het aanbod van den heer Kielman om den grond te vervoeren. Indien die heer bij dit werk nauw betrokken is en zijn belang- stelling bij de uitvoering van het werk op die wijze wil uitdrukken, moet dit, naar spreker's meening, worden gewaardeerd. Er wordt meer malen op gewezen, dat het particulier initia- tief moet voorgaan en zoo meent spreker, dat ook in deze de werkzaamheid van particuliere zijde met liefde moet worden aanvaard. Hij acht dat heel goed, de zaak komt er mede tot stand. De heer GEELHOEDT merkt nog op, met betrekking tot de doorbraak van de Tholens straat naar de Klaassenstraat, dat toen door twee belanghebbenden ook f 25 aan de ge meente is betaald in verbetering van de af- sluiting hunner erven. De heer COLSEN herhaalt nog, dat, indien er verandering in het voorstel gekomen was, burgemeester en wethouders daarvan bij den aanvang der behandeling kennis hadden moe ten geven, daar de leden het alleen kunnen beoordeelen op de stukken, die zij gekregen hebben. Zoo is hij gestuit op dat ontgraven, dat trof hem bijzonder en hij kon niet begrij pen hoe men er dat in wilde schuiven, aange zien voor werken in de kom, bij zijn weten, nimmer zoo'n eisch gesteld werd. De heer VAN CADSAND had niet gedacht, dat het noodig zou geweest zijn, hierover iets te zeggen. Er is in de Commissie van Bijstand breedvoerig over gesproken. Het standpunt van spreker was aanvankelijk gelijk aan dat van den heer Colsen. Ook hij had liever gezien, dat het werk geheel voor den gemeente gekomen was, doch bij de besprekingen heeft hij toch zijn meening gewijzigd, en verschilt thans van meening met de heeren Colsen en De Bakker. Het maakt z.i. een verschil of zoo iets door burgemeester en wethouders wordt gevraagd, dan wel of het door belanghebbenden wordt aangeboden en dat laatste is het geval. In dien dat van de „ontgravingen" uit het voor stel wordt gelicht, kan het z.i. doorgaan. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 7. Verleenen eervol ontslag aan onderwjj- zeres. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van mej. W. H. Spappd, om haar wegens huwe- lijk, met ingang van 1 October a.s. ontslag te willen verleenen als onderwijzeres aan school A, stellen burgemeester en wethouders voor, dat ontslag eervol te verleenen. De heer VAN DEN BULCK vraagt inlich- tingen over de vervulling der vacature. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders hadden gehoopt in deze vergadering reeds een voordracht ter benoe- ming eener opvolgster aan de orde te kunnen stellen, doch deze is van de betrokken autori- teit nog niet terug ontvangen. 8. Benoemen lid commissie van toezicht op het lager onderwijs in de kom. Door het betrokken college worden ter voor- ziening in de vacature-Muste, ter benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs in de kom, aanbevolen J. Derj Cz. en Joh. de Jong. De VOORZITTER noodigt de heeren Van Driel en Van den Bulck uit, met hem het stem- bureau te vormen. Met 9 stemmen wordt benoemd de heer De(j; op den heer De Jong is 6en stem uitgebracht. 9. Vaststellen kostende prijs per Ieerling der openbare lagere scholen en der open- bare U. L. O.-school. Burgemeester en wethouders van Ter Neu zen stellen voor, het navolgende besluit te nemen De Gemeenteraad van Ter Neuzen; Overwegende dat de gemeenterekening over 1926 door Gedeputeerde Staten dezer provincie definitief is vastgesteld bij him besluit van 22 Juni 1928, le Afdeeling No. 51; dat mitsdien ingevolge artikel 15 van het Koninklijk Besluit van 4 September 1923, Staatsblad no. 432 het gemiddelde bedrag per Ieerling der openbare lagere scholen en der openbare U. L. O.-school over 1926 moet wor den vastgesteld terzake van de kosten bedoeld bij artikel 55 der Lager Onderwijswet 1920, onder e tot en met h en o dat blijkens de gemeente-rekening is uitge- geven le. Voor het openbaar lager onderwijs a. Kosten van het instandhouden van schoolgebouwen, alsmede van terreinen voor het onder wijs in lichamelijke oefening 1321,84 b. Onderhouden van schoolmeu- belen 323,32 c. Aanschaffen en onderhouden schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften 2545,30 d. Verlichting, verwarming en schoonhouden van schoolge bouwen 1943,25 e. Kosten van schoolbibliotheken 108,06 f. Brandwaarborg der openbare lagere scholen 39,56 2e. b. e. f. f 6281,33 Voor het uitgebreid lager onderwijs Kosten van het instandhouden van schoolgebouwen, alsmede van terreinen voor het onder wijs in lichamelijke oefening f 442,63 Onderhouden van schoolmeu- belen Aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermidde len en schoolbehoeften Verlichting, verwarming en schoonhouden van schoolge bouwen Kosten van schoolbibliotheken Brandwaarborg der U. L. O.- school 22,06 455,61 804,16 65,89 45,46 f 1835,81 dat waar de kosten van administratie van het lager onderwijs niet nauwkeurig uit de gemeente-rekening zijn af te leiden, ingevolge het Koninklijk Besluit van 27 Mei 1926, Staats blad no. 154, daarvoor een bedrag per Ieerling moet worden geraamd; dat dit bij Koninklijk Besluit wordt geraamd op een bedrag van f 0,50 per Ieerling; dat dit bedrag ook voor onze gemeente kan worden bepaald; dat voorts bij Koninklijk Besluit van 25 Mei 1926, Staatsblad no. 151, is beslist, dat de vergoeding dient te worden berekend naar het aantal leerlingen over hetzelfde jaar; dat mitsdien het aantal leerlingen over 1926 moet worden genomen voor de vaststelling van de vergoeding over 1926; dat gedurende dit jaar op de openbare scho len gemiddeld hebben schoolgegaan 475 leer- ingen en op de openbare U. L. O.-school 58 leerlingen; dat de kosten van het lager onderwijs dus moeten worden verhoogd met een bedrag van 475 X f 0,50 f 237,50 en van het openbaar U. L. onderwijs met een bedrag van 58 X f 0,50 - 29,—; dat verder het gedeelte der jaarwedden van de vaste werklieden der gemeente, genoten ge durende den trjd dat zij aan de openbare lagere scholen werkzaam waren, lean worden bepaald op f 210,en voor de openbare U. L. O.-school op 60, dat de totale kosten van het openbaar lager onderwijs alzoo bedragen 6728,83 en van het openbaar U. L. onderwijs f 1924,81 Besluit het gemiddelde bedrag per Ieerling der open- bare lagere scholen over 1926 terzake de kos ten, bedoeld bij artikel 55 der Lager Onder wijswet 1920, onder de letters e tot en met h en o alsmede die van instandhouding te bepa len op f 6728,83 475 14,17, en het ge middelde bedrag per Ieerling van de openbare U. L. O.-school op 1924,81 58 33,19. De heer COLSEN merkt op reeds tweemaal op de berekening van de kosten van het onder wijs aanmerking te hebben gemaakt. Nu de werkzaamheden, verricht door de gemeente- werklieden, ook in rekening zijn gebracht, ko men de kosten veel hooger. Nu zullen de bijzon dere scholen ook meer krijgen. Was het vroe ger nog geen 10, nu komt de kostprijs op f 14 per kind. Daaruit blijkt nu, dat de bijzon dere scholen vroeger te weinig hebben gekre gen. Wat denken burgemeester en wethouders daar nu mede te doen De VOORZITTER geeft te kennen, dat de heer Colsen zich eenigermate vergist. Het vorig jaar zijn die kosten ook reeds in bereke ning gebracht, de twee voorafgaande jaren niet. Toen weru een driejarige periode afgesloten, en daarop kan dus niet meer worden terug gekomen. Bovendien kan ook niet gezegd wor den, dat de wet vroeger onjuist werd toege- past. Het gaat, zooals het met alle wetten gaat, door wisseling van gedachten en kennis- neming van gevallen in de practijk, komt men tot andere toepassingen. Daarin kan echter geen aanleiding zijn om op vroegere beslissin- gen terug te komen. De heer COLSEN vindt, dat alles mooi en goed, doch blijft er bij, dat nu toch is uitge- komen, dat de bijzondere scholen vroeger te weinig hebben gekregen. Daar was een ver schil in den kostprijs en nu de werkzaamheden der gemeente-werklieden worden meegeteld, komt dat ook uit. De VOORZITTER acht het voor die scholen gelukkig, da het nu wel gebeurt. De heer COLSEN acht het toch aardig, dat daarop telkens door een raadslid moest gewe zen worden, en dat nu toch uitkomt dat die het nog beter schijnt te hebben geweten dan den burgemeester, de secretaris en de wet houders, ja dan den geheelen raad. De VOORZITTER geeft die stelling niet toe; daar is geen kwestie van beter weten, het is een kwestie van uitlegging der wet Er zjjn meer gevallen. Zoo is nu ook een uitspraak van den Raad van State bekend geworden, dat voor administratiekosten 50 cent per kind in rekening mag worden gebracht. Nu zouden burgemeester en wethouders het ook alhier kunnen laten aankomen op een beroep bij den Raad van State, doch zij achten dat niet meer noodig en accepteeren die uitspraak. De heer VAN DRIEL merkt op, dat zijn fractie nog altijd vast zit aan de Groninger motie en dus zulke regelingen, die als een ver betering zijn te beschouwen, aanvaardt. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. (Wordt vervolgd.) Voor Ter Neuzen: 26 Juli. Duitsch s.s. RAPOT, 3669, salpeter, Antwerpen; Belg. s.s. REN<§, 1544, kolen, New-Castle. Van Ter Neuzen: 25 Juli. Nederl. m.s. WEST VLAANDEREN, 205, steen, Londen. Voor Sluiskil: 25 Juli. Nederl. s.s. SINT JANSLAND, 1194, kolen, New-Castle. Van Sluiskil: 26 Juli. Nederl. s.s. SINT JANSLAND, 1194, ledig, Tyne. Van GentTer Neuzen: 25 Juli. Eng. sjs. MERANNIO, 563, stukg., Londen. Voor Gent: 25 Juli. Eng. s.s. MICKLETON, 364, ledig, Londen; Eng. s.s. RAVONIA, 378, kolen, Boston; Duitsch s.s. JULIUS RUT GERS, 443, ledig, Lissabon; Duitsch s.s. CON SUL POPPE, 877, ledig, Londen; Eng. s.s. GWENTLAND, 1090, ledig, Rouaan; Noorsch s.s. BAUTA, 944, pyriet, Pomoron; Eng. s.s. HEBBURN, 1685, kolen, New-Castle; Eng. s.s. DONA ISABEL, 290, ledig, R'dam; Eng. s.s. TYNEMOUTH, 1611, kolen, New-Castle. 26 Juli. Finsch s.s. OTSO, 665, ledig, Zaan- dam; Eng. s.s. CLANWOOD, 1244, kolen, New-Castle; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen; Eng. s.s. HORNBY CASTLE, 2615, stukg., Havre. Van Gent: 25 Juli. Eng. s.s. RYE, 427, stukg., Goole; Eng .s.s. KILDRUMMY, 271, cement, Aberdeen; Deensch m.s. MEXICO, 1830, ledig, Kopenhagen; Eng. s.s. MICKLE TON, 364, steen, Londen; Duitsch s.s. ARGUS, 486, fosfaat, Gravenstein; Duitsch s.s. FLOSS- HILDE, 563, ledig, R'dam. 26 Juli. Noorsch s.s. JERN, 530, ledig, New- Castle; Deensch s.s. KAI, 1035, ledig, Sunder land; Letl. s.s. DAGMAR, 1277, ledig, Expilla; Eng. s.s. AVOCET, 688, stukg., Liverpool; Duitsch s.s. WOGLINDE, 1193, ledig, R'dam. s.s. HELENA van Villa Constitucion naar St. Vincent voor orders passeerde 25 dezer Kaap Frio, s.s. MAGDALENA in lossing te Belfast, s.s. TERNEUZEN in lossing te Antwerpen Directie T. L. L. NOLSON. s.s. SCHELDEJOL, 260 ton, in lossing te Ant werpen. s.s. SCHELDEDAM, 650 ton, in lading te Ter Neuzen voor Londen. s.s. SCHELDESOP, 750 ton, in lading te Re- quajada voor Duinkerken. s.s. SCHELDESTROOM, 1500 ton, heden te Nantes verwacht. s.s. SCHELDEDIJK, 7500 ton, van R'dam naar Blacksea pass. 23 dezer Quessant. s.s. SCHELDESTAD, 8000 tons, van Bombay naar Leith/Duinkerken 19 dezer van Bona vertrokken. s.s. SCHELDEPAS, 8500 tons, in lading te Newcastle (Australie) voor Singapore, s.s. SCHELDELIJN, 11000 tons, van Rangoon naar Hamburg passeerde 25 dezer Dover. Amsterdam, 27 Juli 1928. Bieden. Laten. Louden 12.07% 12.07% Berlyn 59.37 5940 Parys 9.73% 9.74% Brussel 34.60 34.61 Weenen (100 sh.) 35.02 35.10 Vreemd bankpapier. Eluitsch Fransch Belgisch Oostenrijksch (100 sh.) 59.37 59.40 9.70 9.75 6.90 6.95 35.02% 35.10

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 7