ALGEMEEN NIEUW8- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 8251 Vrijdag 27 Juli 928 68" Jaargang Tweede Blad. A 'JO <<E<IENTSPBUS BINNENLAND. BUITENLAND. P E E DIK B E TJ S T E H. L ANDB0U WBEBICHTEN GEMENGDE BEBICHTEH. 8 P 0 E T POGING OM EEN TREIN TE LATEN ONTSPOREN. Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 TTerTos/Abonneifn'efvoor he. biiMla"'^ SfeSfblf'vooruSXtaBn'a. \A7fM>n«uinn- pfi Vriidaaavond. Voor Belgie en Amerika f 2,25, ove Dit blad verschijnt icdercn Maandaq VISSCHERII OP MOSSELZAAD. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Drop, luidende I. Wil de minister mededeelen om welke reden de Visscherijinspectie heeft bepaald, dat de Zeeuwsche visschers slechts qedurende 6 weken in Mei en Iuli mosselzaad van de Zuiderzee mogen ha- j len, terwiji tot nu de gelegenheid daartoe onbeperkt was II. Weet de minister, dat deze maat- regel een aantal visschers met kleine be drijven in hun broodwinning benadeelt, 1 omdat dezen in den nu vastgestelden tijd in Belgie zijn voor den verkoop van ge- teelde mosselen, ten gevoige waarvan velen dus niet in de gelegenheid zullen zijn mosselzaad te halen III. Wil de minister alsnog opheffing van de in vraag I genoemde beperking j bevorderen? heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: I. In artikel 14 van het Waddenzee- visscherijreglement is bepaald, dat de mi nister, met de uitvoering der Visscherij- wet belast, bevoegd is gedeelten van de "Waddenzee, waarip of in de omgeving waarvan zich natuurlijke banken bevin- den, te sluiten voor de visscherij en de voorwaarden vast te stelien, waaronder het visschen op die gedeelten zal zijn toe- j gelaten. j Gelet op dat artikel heeft de toenmalige minister van binnenlandsche zaken en landbouw, o.m. om te voorkomen, dat door intensieve visscherij op mosselzaad en mosselen voor eendenvoeder een te- kort aan consumptiemosselen in de Wad denzee zou ontstaan, bij beschikkmp van 4 Februari 1924 no. 220, afdeeling is- scherijen, bepaald: lo. dat tot een nader vast te stelien datum het bij die beschikking aangegeven gcdcclts van dc Waddenzee qesloten wordt voor de visscherij; 2o. dat het visschen binnen dat qe- deelte wordt vergund op voorwaarde, dat niet gevischt wordt met een mossei-, oester- of wulkenvischtuig; 3o. dat het districtshoofd in bijzondere qevailen schriftelijke ontheffing kan ver- ieenen van de sub 2o. gestelde voorwaarde onder de noodige bepalingen ter voorko- ming van misbruik. Op grond van het bepaalde onder 3o. heeft het betrokken districtshoofd sedert 1924 geregeld ieder jaar aan de mossel- vissch'ers uit Zeeland. ten einde dezen in de gelegenheid te stelien zich het mossel zaad te verschaffen, benoodigd voor de bezaaiing hunner in de Zeeuwsche stroo- men gelegen mosselperceelen, schrittenik ontheffing verleend om tijdelijk op in het qesloten gedeelte van de Waddenzee ge~ legen natuurl'ijke mosselzaadbanken te visschen met een mosselvischtuig. De tijd voor welken de onthethng ver leend werd, werd tenkenjare vastgesteld; daarbij werd rekening gehouden met de op de banken aanwezige hoeveelheid mos selzaad. terwiji door het districtshoofd overleg gepleegd werd met de betrokken organisaties van mosselvisschers in Zee- d Voor 1928 is de duur van de ontheffing door het districtshoofd vastgesteld op vijt weken (4 ]uni—8 ]uli) voor de visschers met motorvaartuigen en op dertien weken (30 April—29 Juli) voor de visschers met zeilvaartuigen. II Het is den ondergeteekende niet be- kend, dat de onder I bedoelde maatregel een aantal visschers met kleine bedrijven in hun broodwinning zou benadeelen, om dat dezen in den nu vastgestelden tijd in Belqie zouden zijn voor den verkoop van qeteelde mosselen, ten gevoige waarvan velen niet meer in de^ gelegenheid zouden zijn mosselzaad te hafen. In de drie maanden toch, gedurende welke de visschers met zeilvaartuigen tot welke de ir vraaq III bedoelde /isscm rs met kleine bedrijven behooren, in de ge- leqenheid zijn om mosselzaad in de Wad denzee te halen, is, in verband met het jaargetijde, de verkoop van qeteelde mos selen in Belgie van weinig beteekenis. III Aangezien de in vraag I bedoelde maatreqel is getroffen met het doel om te voorkomen. dat in de Waddenzee een tekort aan consumptiemosselen zoude ont staan, en het o.a. dit jaar weder gebleken is. dat de op de natuurlijke banken aan wezige hoeveelheid mosselzaad betrekke- lijk zoo qering kan zijn, dat het onbeperkt - 1 r, dnr*r Hf> PP11W EEN KRANKZINNIGENGESTICHT IN BRAND. Een dee: van het krankzinnigengesticht Ghislain te Gent is Woensdaq door brand vernield. Sommige krankzinnigen hielpen bij het blusschingswerk, anderen moesten onmiddellijk elders worden onderge- bracht. Allen, ten qetale van 510. kon- den worden gered. De schade bedraagt ruim 2 millioen francs. TER NEUZEN, 27 JULI 1928. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Bij Kon. Besluit van 21 Juli is benoemd i tot directeur van en leeraar aan de Rijks H. B. S. alhier, de heer H. W. J. Priems j te Alkmaar. Bij Kon. Besluit van 21 Juli zijn weder- om tijdelijk benoemd tot leerares aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier mej. J. M. van der Meijden en mej. W. A. Zijlstra. NED. HERV. GEMEENTE. Naar wij vernemen is Ds. A. Timmer- man, predikant bij de Ned. Herv. ge- meente alhier, president van het Provin- ciaal Kerkbestuur in Zeeland, voornemens tegen 1 Maart 1929, na 40-jarigen dienst, eervol emeritaat aan te vragen. In 1888 was hij candidaat in Gelderland, aan- vaardde op 24 Februari 1889 het predik- ambt te Cillaarshoek, en was sinds 19 April 1891 te Ter Neuzen werkzaam. BRAND IN EEN KABELKASTJE VAN DE RIJKTELEGRAAF. Gisteravond maakte een voorbijganger den agent Witte, die zich bij de rolbiug over de middensluis bevond opmerkzaam, dat hij bij het passeeren der Grenulaan had gezien, dat er rook naar buiten drong, uit een kabelkastje van de rijkste.egraaf, staande op den dijk langs de Grenulaan. Bij onderzoek bleek den agent dat er in het kastje een jute zak lag te smeulen. Met enkele emmers water is door hem den brand gedoofd. Naar het schijnt is de brand ontstaan door het spelen ter plaatse met lucifers door een paar kleuters. PROEFVELD TUINBOUW WESTDORPE. Naar het correspondentiebureau ver- neemt heeft de Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw besloten, na ingewonnen advies bij den rijkstuinbouw- i consulent in Zeeland en de permanente ambtelijke vlascommissie, met het oog op de groote werkloosheid in Zeeuwsch- Vlaanderen en de wenschelijkheid het economisch leven in dit gewest te bevor- deren, voor het inrichten van een proel- veld ten behoeve van den tuinbouw in de qemeente Westdorpe steun te verleenen. I BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 15 tot en met 21 juli in de provincie Zeeland bedroeg Febris Typroi'dea (buiktyphus)Mid- delburq 1. (Totaal voor het Rijk 20.) Roodvonk Sas van Gent 3, Diphteritis Groede 1, Hontenisse 1, Zierikzee 1. In genoemde week kwam een geval van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Voi'ksgezondheicl. Het kind was op 2 Juli ingeent met koe- pokstof afkomstig uit de entstofinrichtmg te Amsterdam. PECHTbZ\KEN. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. In de zaak betreffend de Veendammer Hy- potheeklbank heeft de substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. Reilangh, bcoger beroep aangeteekend ten aan- zien van de vonnissen tegen W. Sr. en A. C. M. Naar men zich zal herinneren is W. Sr. door de rechtbank veroorrieeld tot vier jaar gevangenisstraf, en is A- C. M. vrijgesproken. Het 0. M. had tegen W. Sr. 6, jaar en tegen M. 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf ge- eischt. Ter Neuzen. Sluiskil, Hoek. Zaamslag. Sas van Gent. Philippine. Zondag 29 Juli 1928. Ned. Herv. Kerk. 9i/2 u., en 2 u., Ds. A. Tim- merman. 91/2 u. en 2 u., dhr. L. Dek. 91/2 u. en 2i/2 u., Ds. E. Raams. 91/2 u., leeskerk en 2V2 Ds. Vrjjland van Biervliet. 91/2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hoek. Zaamslag, Gereformeerde Kerk. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Van- haelen. 91/2 u., en 21/2 u m Kok. Ds. A. B. W Chr. visschen van mosselzaad door de Zeeuw sche visschers een beJangrgke schade zoude toebrengen aan de visschen, op consumptiemosselen m de Waddenzee, kan de ondergeteekende geen vrujieid vinden te bevorderen. dat de bep^mfi der visscherij op mosselzaad m de Wad denzee wordt opgeheven. Zaamslag. Gereformeerde Kerk. 91/2 u. en 21/2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Vlooswijkstraat. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6V2 u- leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Vlooswijkstraat. 3 u., en 6V2 u., leesdienst. Ter Neuzen. 10 u, Axel. Gereformeerde Gemeente. (Weststraat.) 91/2 u., en 2V2 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan Ter Neuzen. BV2 u* Evangelisatie. R. K. Kcrlcdiensten te Ter Neuzen. Zondag zfjn de H. H. Diensten om 7, 8V2 en 10 uur. 's Namiddags om half drie Lof. WIJZIGING HENGSTENKEURING. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald: dat in zijne beschik king van 20 Juli 1928, directie van den land bouw, afdeeling XI, no. 131 F. onder letter a, vervallen de cijfers en woorden: „24 October te Hulst, 25 October te Axel, en 26 en 27 Oc tober te Oostburg.'i (St.ct.) ZEEUWSCHE BEKRONINGEN IN DEN HAAG. Op de Nationale veetentoonstelling te Den Haag werden uit Zeeland de volgende bekro- ningen behaald: Zwartbont Hollandsch Veeslag, ingezonden door het Nederlandsch Rundveestamboek. Klasse I. Individueele klasse, zware grond, afd. B. Stieren, geboren na 1 Oct. 1925 en v66r 1 Oct. 1926; 2e prijzen Marie's Wodan van de Stierenvereeniging „Ons Belang" te Schoondijke. Afd. D. Melkgevende koeien, geboren v66r 1 Oct. 1923. 2e prijzen Mina, van I. Risseeuw- Luteijn te Schoondijke. Groot-Yorkshire varken. Afd. B. Beeren, geboren tusschen 1 Mei 1926 en 1 Mei 1927, 3e prijzen 7 van de Wilhelminapolder te Wilhel- minapolder. Schapen. Afd. B. Rammen, geboren 1927. 3e prijzen 47 van de Maatschappij „De Wilhel minapolder te Wilhelminadorp. Van de Trekpaarden ingeschreven in het stamboek voor het Nederlandsche trekpaard werden uit Zeeland de volgende bekroond: Cat. 1. Hengsften vau 5 jaar en ouder, hoogte 1.66 M. of meer: le pr. Frits, van de Hengstenvereeniging ,,Noord-Beveland" te Kortgene; 2e prijs Cdsar van't Paviljoen, van de paardenfokvereenigirig ,,Ons Belang" te Elkerzee; 3e prijs Hans, van de wed. O. Coquyt te Sluis; 4e pr. Mayeur de Gaesbeek, van de Hengstenver. „Ons Belang" te Schoondijke; 5e pr. Wilson, van de Coop. Hengstenver. „De Verwachting" te Axel; eerv. verm. Cavalier de Veerhoek, van Rene F. M. Sturm te IJzen- dijke; Successeur, van J. Fr. Brooijmans te St. Annaland; Adriaan, van Gebr. D'Hoore te Sluis. Cat. 2. Hengsten van 5 jaar en ouder, min der dan 1.66 meter, le prijs Castor, van J. P. C. Lenshoek te Kloetinge; 2e pr. Albin d'Her- mine, van Gebr. Aernaudts te Sluis; 3e pr. Paljas, van M. Goorden te Oud-Vosmeer; eerv. verm.: Abbd, van de Hengstenver. Biezelinge te Waarde; Mascotte d'lJzendijke, van wed. C. B. TimmermanBonte te IJzendijke; Ma- nusy van Grappe, van M. A. Mol te Duiven- dijke. Cat. 3. Hengsten van 4 jaar, hoogte 1.66 M. of meer. Eerv. vermelding: Espoir du Grand Coron, van de Hengstenver,,, Esperance" te Schoondijke. Cat. 4. Hengsten van 4 jaar, hoogte minder dan 1.66 M. 3e prijs Janus, van Gebr. Ver- donk te Nieuwland en Aldebaran van Ronde- putten, van Fr. Dekker Pz. te Axel. Eerv. vermelding: Dinant d'Ahea, van Gebrs. Aer naudts te Sluis; Suivant van Groenhil, van S. J. Gast te Dujvendijke. Cat. 5. Hengsten van 3 jaar, hoogte 1.33 M. of meer. le prijs Immo, van J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge; 2e pr. Empereur d'Ahea, van de Hengstenver. Kloosterzande3e pr. Consul K, van M. A. B. Puylaert te Zuiddorpe. Eerv. vermelding: Avenir d'Aardenburg, van P. J. Lannoye te Aardenburg; Fuocco, van Rend F. M. Sturm te IJzendijke en George de Veer hoek, van Rene F. M. Sturm. Cat. 6. Hengsten van 3 jaar, hoogte minder dan 1.63 M. 2e prijs Mon Gros de Mon Sou- hait, van Gebr. De Waal te Ossenisse; 3e pr. Lodewijk v. Luntershoek, v. Van 't Westeinde- Vermue te Nieuwdorp. Eerv. vermelding: Ex celsior d'Ahea, van Gebr. Aernaudts te Sluis, Bristol, van P. A. Verdurmen te Hontenisse. Cat. 7. Hengsten van 2 jaar, hoogte 1.59 M. of meer: le prijs Marquis de Fair, van Gebr. Aernaudts te Sluis; 2e pr. Frits, van J. F. Ver- straaten te Graauw; 3e pr. Brillant de Fair, van Gebr. Aernaudts te Sluis en Mars, van G. Buijsse te Biervliet. Eervolle vermelding: Lo dewijk van Wilson, van S. van Hoeve Fzn. te Axel; Orange de Fair, van Gebr. Aernaudts te Sluis; Hardi, van J. A. Nortier te Oostburg; Arend, van C. Maenhout te Sluis; Mastoe van Zuidzande, van Iz. LuteijnLeenhouts te Zuid- zande; Comte de Water, van F. C. Dieleman- De Feijter te Waterlandkerkje. Cat. 8. Hengsten van 2 jaar, minder dan 1 59 M. le prijs Conde de Fair, van Gebr. Aernaudts te Sluis; 3e pr. Faisan d'Ahea, van Gebr. Aernaudts te Sluis; Martin d'Amice, van Wed. C. B. TemmermanBonte te IJzendijke; Gilles de Fair, van Gebr. Aernaudts te Sluis; en Claron de Wilson, van G. Buijsse te Bier vliet. Eerv. vermelding: Rippolyte, van G. Buijsse te Biervliet; Edison van Wilson, van Van 't Westeinde-Vermue te Nieuwdorp; Nor ton dAhea, van Gebr. Aernaudts te Sluis; r- iaan, van F. D'Hooge te Sluis; Leopold de Water, van F. Dieleman—De Feijter te Wa terlandkerkje. Cat 9." Merrien van 9 jaar en ouder hoogte 1 62 M. of meer. le pr. Julia, van Iz. Duteijn- Leenhouts te Zuidzande. Eerx-oUevermelding. Pocila de Laboureur, van Ph. de Letter v. d. Hemel te Breskens; Carine, van J. Q. C. Lens hoek te Kloetinge. Cat. 10. Merrien van 9 jaar en ouder, hoogte minder dan 1.62 M. le prijs Biena, van Cam. Cammaert te Schoondijke; 2e pr. Clara, van Ed. Modde te Oostburg. Eervolle vermelding: Celina van Jac. Fr. Brooijmans te St. Anna- land. Cat. 11. Merrien van 5, 6, 7 en 8 jaar, hoog te 1.62 M. of meer. 3e pr. Ennie van Bleyen- daal, van M. J. Stoutjesdijk Czn. te Tholen. 4e pr. Amanada, van Jan den Hamer Jz. te Axel. Eervolle vermelding: Emma Oranje, van Jan de Putter Jzn. te Axel, Steenbosch. Cat. 12. Merrien van 5, 6, 7 en 8 jaar, hoog te minder dan 1.62 M. le prijs Bea d'Ahea, van Gebr. Aernaudts te Sluis; 3e pr. Camilla, van Iz. LuteijnLeenhouts te Zuidzande; Bertha van Dinteloord, van Jac. Fr. Brooij mans te St. Annaland. Eervolle vermelding: Minerva, van Gebr. De Dobbelaere te IJzen dijke; Florine, van G. J. de Wilde Gz. te St. Maartensdijk. Cat. 13. Merrien van 4 jaar, hoogte 1.62 M. of meer. le prijs Hendrika, van J. Q. C. Lens hoek te Kloetinge; 2e pr. Biessa, van H. J. Cammaert te Hoofdplaat. Eervolle vermel ding: Clara, van G. Verstraaten te Graauw. Cat. 14. Merrien van 4 jaar, hoogte minder dan 1.62 M.. le prijs Balzamine, van Gebr. De Dobbelaere te IJzendijke; 2e pr. Nelly, van A. E. de Badts te Sluis; 3e pr. Malvina, van Joh. Goedegebuure te St. Maartensdijk; Caline, van P. J. J. VaelIJsebaert te Absdale, St. Jan- steen, Eervolle vermelding: Nelly, van D. Luteijn—Cijsouw te Zuidzande; Gerarda, van Joh. Goedegebuure te St. Maartensdijk. Cat. 15. Mefrien van 3 jaar, hoogte 1.60 M. of meer. le prijs Castorine van Houwelingen, van Gebr. Priester te Borssele; 3e pr. Efemia, van F. P. Brooijmans te Breskens; 4e pr. Mies, van de N.V. Cat. 16. Merrien van 3 jaar, hoogte minder dan 1.60 M. le prijs Ruda D. Hazegras, van F. D'Hoore te Sluis; 2e pr. Piquette, van G. J. de Wilde Gzn. te St. Maartensdijk; 4e pr. Bella de Burrhus, van Joh. de Feijter te Schoon dijke; Irma, van G. J. de Wilde Gzn. te St. Maartensdijk; 5e pr. Dorothea, van P. J. J. VaelIJsebaert te Absdale, St. Jansteen; Blondine, van H. J. Cammaert te Hoofdplaat. Eervolle vermelding: Flora ,van N. A. Deist Jzn. te Dreischor. Cat. 17. Merrien van 2 jaar, hoogte 1.56 M. of meer. le prijs Julia van Zuidzande, van Iz. LuteijnLeenhouts te Zuidzande; 3e pr. Flora, van P. Risseeuw Assn.Salome te Schoondijke, en Fortuna d'Ahea, van Gebr. Aernaudts te Sluis. Eervolle vermelding: Favia van Eede, van D. Luteijn Pzn. te Zuidzande; Gerarda van Dierkensteen, van A. H. de Milliano te Water landkerkje; Sadora, van Jan de Putter Jz. te Axel; Capper, van F. Dekker Pz. te Axel; Ro sette van B. G. Friderichs te Oud-Vosmeer. Cat. 18. Merrien van 2 jaar, minder dan 1.56 M. 3e prijs Irma d. Amice, van Wed. C. B. Temmerman-Bonk, IJzendijke; Bella van Tholen, van M. J. Stoutjesdijk Cz. te Tholen; 4e pr. Olga, van C. B. Maenhout, te Sluis. Cat. 19. Merrien van 4 jaar en ouder met zuigende veulens, hoogte 1.62 M. of meer. le prijs Elza d'Orange, van Wed. W. G. Diele man te Hoek; 3e pr. Juliana de Laboureur, v. Joh. de Feijter Johzn. te Schoondijke en Niska, van Gebr. De Dobbelaere te IJzendijke. Cat. 20. Merrien van 4 jaar en ouder met zuiende veulens, hoogte minder dan 1.62 M. le prijs Juliana, van F. C. Dieleman—de Feij ter te Waterlandkerkje. Eervolle vermelding: Immeltje van Kamperland, van J. L. Goetheer te WolphaartsdijkMina, van J. L.'Goetheer te Wolphaartsdijk; Dora d'Ahea, van Gebr. Aer naudts te Sluis. Trekpaarden, ingeschreven in het stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard. Kamploenschap hengsten: Castor, van J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge. Kampioenschap merrien: Elza d'Oranje, van wed. W. G. Dieleman te Hoek. later het hok, wanneer zij na behoorlijk herstel van krachten andermaal .in een toestand van hypno-magnetisme geraakt. Waar hypnose als grondslag der hypothese is aangenomen, spreekt het van zelf, dat 00k de gewone verschijnselen van onder hypnose staande individuen als conclusie worden aan genomen. De eene duif is meer vatbaar voor hypnose dan de andere. Hoe gevoeliger het individu, hoe sterker de aantrekking zich doet gelden, want hoe ster ker de magnetische invloed kan doen gelden, hoe krachtiger de inwerkende kracht in haar uitwerking is. Plet is hiermede gesteld als met de mag- neet. Zwakke magneten zijn 00k zwak in hun uitwerking, sterke daarentegen ontwikkelen daarentegen een grooter arbeidsvermogen van plaats. Duiven, die onder sterke hypnose vliegen, laten zich door een peleton niet leiden. maar nemen geheel alleen de richting, zonder zich in de een of andere lijn door anderen te laten meesleepen. Men ziet deze exemplaren gewoonlrjk ge heel alleen arriveeren. Om volkomen onder hypnotischen toestand te kunnen geraken, dient de vogel eene vol- maakte gezondheid te genieten en om gekeerd, hoe beter in conditie op het oogenblik, dat de reis aanvangt, hoe sterker zij onder de macbt der hypno-magnetische krachten te staan komt. Verder wordt de erfelijkheid- of herediteits- leer hierbij aangenomen. Evenals bij het menschdom zich sommige hoedanigheden en eigenschappen van het eene individu op bet andere voortplanten, evenzoo is de hypno-magnetische kracht eene eigen- schap, die zich op de volgende generaties voortplant. Ziedaar de vrucht van de jongste weten- schappelijke onderzoekingen op duivensport- gebied. Wie er aan mocht twijfelen, zette zich tot eigen onderzoek. WIELRENNEN. Door Ged. Staten is toestemming verleend tot het houden van een snelheidsrit (wielren- nen) op 31 Aug. a.s., te Hulst. Dit is voor de derde maal dat in Hulst op Koninginnedag ,.De Groote Prijs van Hulst" wordt verreden. HET ORIeNTEERINGS- OF RICHTINGS- VERMOGEN DER POSTDUIVEN. Van de veronderstelling uitgaande, dat het magnetisme eene rol speelt bij het kiezen der richting, rijst de vraag, welk magnetisme hierbij van invloed kan zijn: het aardmagne- tisme of het atmospherisch magnetisme. De onderzoekers beweren, dat de eerste soort daarbij zijn invloed doet gelden. Boven de aarde, aldus de theoretici ontwikkelen de duiven tijdens haar vlucht een zekere snelheid, die afhankelijk is van zekere natuurverschijn- selen: wind, regen, helder of donlter weer. Boven het water daarentegen is de snelheid onder normale omstandigheden steeds veel grooter, aangezien de magnetische stroom bo ven 't water 00k sterker is. Misschien herinneren zich de lezers van on- ze vroeger gepubliceerde artikelen, dat wij dit verschijnsel indertijd hebben trachten te ver- klaren door de grootere vrees, die de vliegende duiven boven een grooten waterspiegel tot meerderen spoed en krachtsinspanning aan- drijft om boven veiliger gebied te geraken. Zich op het standpunt plaatsende, dat de op afstand vliegende duif zich in hypno-magneti- schen toestand moet bevinden, verklaren de stellers dezer hypothese verder, dat een yogel in wakenden toestand het orienteermgs- vermogen verloren heeft. Wanneer de hypnotische toestand bij de duif is ingetreden, zou het diertje in een droomtoestand verkeeren, en het voorwerp van dezen droom zou op het hok van den vogel te vinden zijn, hetzij in den vorm van jongen, kameraden, of het mannetje. Wordt de schakel tusschen een dezer me diums onderweg verbroken, hetzij door het ontwaken uit den droomtoestand wat gebeu- ren kan door uitputting, door koude of anders- zins. dan blijft de duif achter of bereikt eerst ONGELUK BIJ SCHIETOEFENINGEN. Bij schietoefeningen in het kamp te Olde- broek met een kanon van 15 c.M. kort is gis- teren bij het aanzetten van een projectiel, dat projeetiel gesprongen. Er zijn een doode, een zeer zwaar gewonde e waarscinjnihk 1 vende is en vermoedelijk 2 of 3 licht gewon- den. Er zijn onverwijld maatregelen genomen om een chirurg en het noodige geneeskundige pei- soneel naar Oldebroek te dirigeeren ter v-er- sterking van het aldaar aanwezige personeel en er is een commissie ingesteld tot onderzoek naar de oorzaken, welke tot het ongeval heb ben geleid. Nader wordt gemeld Donderdagmorgen is in het kamp tijdens schietoefeningen met een kanon 15 c.M. kort, ouderwetsch model, een projectiel bij het aan zetten in den vuurmond door middel van een laadstok ten gevoige van wrijving gesprongen en teruggeslagen. Hierbij werd een dienstplich tige, voor herhalingsoefeningen onder de wa- penen, hij de artillerie te Gorinchem, A. Vos uit Driel, onmiddellijk gedood. Zwaar gewond werd d'e dienstplichtige Berselo uit Enschede afkomstig. Zijn toestand schijnt hopeloos. Zijn beide handen werden verbrijzeld, hij is blind en hij heeft nog wonden in de borst gekregen. Een derde dienstplichtige kreeg lichte wonden in het gezicht door versplintering van den iaad- stok, terwiji een vierde kleine spinterwondjes kreeg, maar door den schrik van de explosie buiten dienst werd' gesteld. Onmiddellijk werd chirurgische en genees kundige hulp uit Zwolle ontboden, terwiji de zwaar gewonde B. naar het Sofia-ziekenhuis te Zwolle werd overgebracht. Zijn toestaiui was gisteravond heel ernstig. Een commissie van onderzoek werd ingesteld. Onmiddellijk heeft de commandant den pas- toor te Driel en den burgemeester te En schede verzocht, de familie voor te bereiden en in te lichten. De familie van B. was des namiddags in het kamp aangekomen. De te Nieuwer Amstel gestationneerde ma- rechaussee is bezig met een onderzoek naar een vermoede poging om den lokaaltrein tusschen Amsterdam en Uithoorn, dicht bij de halte Leijmeerpolder, te laten ontsporen. Het zou zijn gschied in den nacht van Zaterdag op Zon dag eerst gisteren is van het geval aangifte gedaan Tusschen de laschstukken van de rails waren op twee plaatsen spijkers gestagen de treinen waren er echter overgegaan zonaer dat er iets gebeurd is. De burgemeester van Nieuwer-Amstel neeit den indruk, dat men hier te doen heeft met een kwajongensstreek, wel zeer laakbaar, maar zonder misdadig opzet. DOOR EEN STOFZUIGER GEeLECTROCUTEERD. Te Londen werd dezer dagen een 51-jarige vrouw dood gevonden, met de hand aan een stofzuiger. De jury van den lijkschouwer maakte uit, dat de dood veroorzaakt was door een defect contact in het handvat en beval aan dat deze instrumenten niet aan het publiek zouden worden geleverd, tenzij ze behoorlijk geisoleerd waren met niet-geleidend materiaal. Elen deskundige constateerde, dat tenge- volge van het defect van het contact het bo- venste deel van het handvat onder stroom stond. Dit was naar zijn meening een geval op de tienduizend. Als alle stdfzuigers van ebo- niet voorzien waren, zou volgens zijn oordeel een dergelijk ongeluk niet kunnen voorkomen. UIT DE VIJFDE VERDIEPING GEVAULEN. Een der bekendste New-Yorksche financiers, Mr. Horace F. Poor, president van de Garfield National Bank, is oniangs uit de vijfde verdie- ping van een kliniek te New-York gevallen, waarbij echter zijn val dermate werd gebro- ken. dat hij slechts geringe kwetsuren opliep.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5