Feuilleton-vertellingen. Dam- en Schaakrubriek. fit m Hois en Hof. Pluimvee-rubriek. 25 BOERDERIJEN AFGEBRAND. In het dorp Strellin, bij Danzig, is Zondag- ochtend in een boerderij brand uitgebroken. Door den storm sloeg den brand op naburige boerderij en over en 25 boerenhofsteden. zijn ge heel in de asch gelegd. NOODLOTTIGE BRAND. Bij een fabrieksbrand te Milaan zijn 4 arbei- ders om het leven gekomen, terwijl een per- soon zwaar werd gewond. BRABANTSCHE BRIEVEN. Den Haag, 24 Juli 1928. Menier, Zooas ge ziet zit ik in den Haag. ]a. amico, as t zomer is, dan mot ik 's in den Haag qewitst zijn, anders is 't gjn zomer veur me. Da-d-hoort er zoo zeker bij as 't krulstertje aan n verken. En dat et zo mer is, zulde me nie teugen spreken. Wa-d-is t werm. Laat ik oew zeggen, t is gin smoesje, maar de vaste waarheid, da-d-hier in d n omtrek duiveneiers uitgebroed zijn deur de zon. Mevrouw Duif, die mee de teu- geswoorige mode mee schijnt te doen, wou gin kinderkes. Toen ze dus d'r eikes kwijt was, liet ze de boel in den steek. Meneer Duif piepte-n-'m ok kindjes krijgen is gin mannenwerk en lot nouw de kiekens uitkomen deur't gekoester van de zon 't Hee 'n horke geschild of de zon had er spiegeleiers van gemokt inplots van kiekens Maar 't is niks geworren, want de zon is maar n heel-droge min, amico Hoe goed ze 't bedoelt, ze kan die kleine nie den kost geven en zoodoende was ten slotte heel t gevalletje van de zon nog veur niks. De erme beestjes zijn doodgegaan. Da s m'n leste Ulvenhout- sche ondervinding veurloopig, maar ze was van dieen aard da'k teugen Trui zee ,,Trui 'k gaai naar de Hollandsche viel Luumjere, naar de Lichtstad den Haag. Over ennigte dagen wordt daar op 't Ma- lieveld de vee-tentoonstelling geopend en 't bloed krupt waar t nie gaan kan ,,Soort zuuk soort", dikte Trui nog wa- d-aan en mee n uur later zat ik in m'nen trouwjas en piepte-n-'m. Zoogauw as 'k in den Haag was he'k 'n aangezichtskort- je gekocht, mee 'nen postzegel van ander- halven cent en naar Trui gestuurd veur ik 't vergeten zou. De veetentoonstelling op t Malieveld daar he 'k verder m'n menschen veur. Da lees ik hier s aves wel in de kranten of ik spaar ze op en lees ze mee t naar huis gaan in den trein en kan ik Trui 'n schoon verslag geven van de krantenmannen. ja, ik gaai hier tusschen de verkes en de koeien zitten. *k Weet wel waar ik liever zit, hier Maar da's zooveul as prievee. k Zal oew 'nen anderen bak vertellen. Maandagmergen, om 'n uur of zeuven, liep ik op Scheveningen en daar was nog gin kiep te zien. 't Is kasjeweel zoo laat de lui hier uit de veeren komen. Ik staai ier pas om half zes op omda k veur me plezier op stap ben, maar daar zijn d'r hier verscheijene, die dan pas goed en wel in de krullen kruipen. Maar 'k liep daar dan en kwam as van- zelf aan de Scheveningsche visschers- haven terecht. 'n Paar visschers waren sjuust bezig om d'r schipke veur de vaart in orde te maken. „Goeienmergen' zee ik. Ze keken me 'n bietje wantrouwig aan..goeienmergen", zee ik weer ..Morregen", zeeen ze. „Gade r op uit?" vroeg ik. Affijn om kort te gaan, ik stapte al gauw op dek om er wa meer van te zien. 'k Gaf 'n paar sigaren weg en die deejen wonderen. Veur t eerst kreeg 'k overal antwoord op. Keb wel gemorken, ze zijn daar nie zoo amikaal as bij ons op Ulvenhout. k Vertelde van m n eigen bedrijf en zoo en van Ulven hout e'n van Trui en van Dre den verver en van d'n kleinen Dre, m'n kleinzeun- tje en we wieren dikke vrienden. „Heb je weli'es geveren", vroeg de baas. ,,Ja", zee ik, „bij ons op Mark, maar nog nooit op de zee". En, amico, nouw motte me geleuven, keb op zee gewiest. Toen 'k 'n uurke ver in de zee was, as eersteklas passezjier, mee m n botten op n hering- tonneke, en toen de pier mee 't pawel- joen op 'n koekepanneke leek, da-d-in zee stak, toen gong et zoo'n bietje draaien in m'nen buik. „Visscher", zee ik, „as 't 'n bietje wil, dan gaat alles er uit ,,Ajjet dan meer over boord doet", lachte- n-ie, Toen kikkerde-n-ik weer op. Maar da verdijde ding, da schipke, lag gin me- ment stil. 't Lag net te wiemeien, op-en- neer en heen-en-weer, as om de leste restjes van m'n ontbijt los te schudden. k Docht, 'k gaai maar wa-d-op en neer loopen, maar da viel om den drommel nie mee. Of beter gezeet, t viel veul te veul mee, want in 'n mementje lag ik languit veurover op m'n snuit, mee m'n oogen in de visch, die me al hadden gevangen. En 'n krab maakte van die gelegenheid ge- bruik om me in m'n oor te bijten. Ik kraf- felde op, zoo goed en zoo kwaad as t gonk en zocht m'n tonneke weer op. Na die veurstelling kreeg ik m'n twaalfuurke, 'nen scheepskeek. Da's kost man. Dan magde wel nen nijptang in oewen mond emmen, om da goedje te bijten. En droog! Zeezand is er spek in de pan bij. Keb toen m'nen trouwjas uitgeschoten en m'nen boord afgedaan en da ding 'n opduuvel gegeven dat et krokte. En toen 'k mee kruimeltjes gelijk da ding naar binnen geslikt had, toen wier ik weer n heel an- der mensch. 'k Zee teugen die visschers, ,,as g'ooit ,'s in Ulvenhout komt, dan motte bij mijn komen. Hier he'k nouw scheepskost, maar dan krijgde boerekost en dan zumme s zien wie t dan wint." En me wiemelden steeds maar verder. t Was er lekker op zee. iKoel en zuiver. Want as ge altij op d'n akker zit en dan in den Haag en Scheveningen rondslentert, dan verlang- de naar 'n bietje zuivere lucht, Die blau- we benziene en oliedampen is om de ziek- te in oew longen te krijgen. ,,Er komp 'n beitje bries", zee de schipper. ,,En wind ok", zee ik toen en toen begonnen die ke- rels te lachen as gekken. Bries is wind", lee er toen eenen uit. „Zegt da dan die- rekt", zee ik. ,,Maar doe me 'n lol, as 't nog meer gaat briessen, dan op huisaan jongens. 'k vuul' er niks veur om in de plomp te briessen." En 'k haddet nog nie gezeet, of ik kreeg 'nen golf zeewater over m'n beste pak, da 'k net zoo goed in de zee had kunnen waaien. ,,Dat frischt op, Dre", zee de stuurman. ,,Lop naar de schans mee oew opfrisscherkes", was m'n uitnoodiging. ,,Ge begaait heel m n trouwpak." Maar et droogde nogal gauw op in den bries, maar toch docht ik, k wou da k maar op t Malieveld zat, tus schen de beesten. 't Is me hier te voch- tig en te wiemelig. Hoe die kerels op r klompen op zo'n vet, wiemelend vloerke kunnen staan is mijn n raadseh Ze staan net zoo vast in dieen visschenglibber as ik in m'n koeienstal. En elk golfke dat er kwam, daar gong da zeekasteel bovenop zitten en zoo sjarrelestonden me over dieen eindeloozen, natten keekwalk. Zoo was 't net Ge kent toch wel 'nen keekwalk. Da zijn die hotsende botsende, rotzendeschotsende kermisdingen naast de karresel. Toen 'k s aves aan den wal kwam, toen was 't allemaal vrimd dat de boele- vaar en de kefees en t Koerhaus nie op en neer gongen. Maar keb dus n zeereis gemokt en da's meer as Trui me kan na- vertellen. En gij, amico, g et er n stukske van oew krant. Vandaag he 'k gezwommen. In de ben-miekst. Maar daar zijn meer over- winning en-ter-zee te behalen, amico, as op zo'nen heringklomp. En ik kan er niks aan doen, maar k zie liever die zeenimfen in d'r kleurige badpakskes as die botjes en schol.ekes die op apegapen leggen, amico. Man, wa-d- adden ze n plezier, toen ik daar aan kwam stappen. 'k Dee dierekt mee, da snapte en al gauw sting ik in d'n kring en dee jen z'n spelleke waardeur ik kopke onder geraakte. Ze wouwen me „nemen maar ik dee of ik zeeziek was en dochtnou kan ik zonder liegen aan Trui vertellen, da 'k tusschen de verkens gezeten eb. Amico, ik schei d'r af. Keb oew dit briefke geschreven in d'n Vergulden Vos op Scheveningen, kamer 13. Ik gaai m'n schoenen buitenzetten, die poetsen ze veur me zonder veul vieren-en- vijven zooas op den hof altij en mergen gaai ik weer verder op avvetuur. Dus, amico, wel te rusten As altij, de beste groeten van oewen toet a voe DRe. D A M M E N. LXXXV. De strijd om het wtereldkampioenschap dammen, in Augustus 1912 te Rotterdam ge- houden en waarin de Hollandsche spelers Herman Hoogland en J. de Haas domineerden, bracht tal van theoretische nieuwtjes. Een daarvan was de 1822 zet, toen voor het eerst door De Haas toegepast in de Fransche ope ning (zie de partij in de vorige rubriek). De Fransche grootmeester Dr. Molimard kwam met een gloednieuwe studie in de Hol landsche opening, waarvan niemand minder dan Herman Hoogland het slachtoffer werd. Zal het in den aanstaanden wereldkamp de Nederlandsche Kampioen A. K. W. Damme zjjn, die zijn nieuwe theorieen in de practijk zal brengen, evenals Hoogland en Molimard in 1912 deden? Uit de volgende partij mag blijken, hoe sterk Dr. Molimard' was en onge- twijfeld nog is. Het was in 1912 J. de Haas, die den genialen Franschman twee nullen be- zorgde en alleen daardoor ontging aan Moli mard de titel van wereldkampioen. Na zijn tweede verliespartjj tegen De Haas verliet hjj met tranen in de oogen de speelzaal. Hier volgt de bewuste partij, waarin Moli mard den eersten prijs-winner verpletterde. Wit. Zwart. Herman Hoogland. Dr. Molimard 1. 33—28 18—23 2. 3127 20—24 3. 3430 17—21 4. 39—33 12—18 5. 3731 21—26 Dit was een afwjjking van de oude theorie. Zwart komt tot de inleiding van zijn studie. 6. 44—39 26X37 7. 42X31 14—20 8. 41—37 20—25 9. 46—41 25X34 10. 40X20 15X24 11. 45—40 10—14 12. 3934 6—10 13. 43—39 7—12 14. 49—43 10—15 15. 50—45 1420 16. 47—42 1—7 17. 31—26 9—14! Werd destijds voor een foutzet gehouden. Is in wezen echter zeer stefk Zwart vlecht hier een combinatie in den stand, die juist door de positie zoo goed verborgen blijft. 34—30 4—9 Laat wit rustig naar veld 25 gaan. 19. 30—25 1117 De val staat open, wit heeft slechts toe te happen om zijn eigen ondergang te bewerkstelligen. 20. 27—21 Vliegt er inderdaad in. 2016X27 21. 32X21 23X32 22. 37X28 Hier zou 38X27 wel niet zulk een vernietigende uitwerking gehad hebben als de tekstzet, maar wit was er door in onoverkomelijke moeiljjkheden geraakt, die het ver- lies slechts tijdelijk hadden kunnen afwenden. 22. f18—22 Wit is nu verloren. Er dreigt schijfwinst voor zwart door 24 29. Dat is slechts op een manier te verhinderen, ml. door 39—34. En daar is het zwart nu juist om te doen geweest I Men bestudeere nu eens aandachtig het dia gram en beproeve, zonder de schyven aan te raken, den schitterenden damzet te vinden, waarmee zwart de party, na 3934, ineens uitmaakt. We zouden, naast Dr. Molimard, 18. slechts een enkelen speler kunnen noemen, die in staat is, zulke geraffineerd'e listigheden in het spel te vlechten, n.l. Is. Weiss, de oud- wereldkampioen, de all-round speler, de grond- legger van de beroemde Fransche combinatie- school. Stand van de partij na den 22sten zet van zwart ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT Ieder 15 scliijven. In dezen stand kon wit niet 4034 spelen, daar zwart dam zou halen door 2924 (wit gedwongen 34X23); 22—27 (21X32), en 17— 22 Ook dit trachte men op het diagram te vol- gen In de party volgde 23. 3934 22—27 24. 21X32 17—22 25. 28X17 12X21 26. 26X17 24—30 27. 35X24 19X46 Wit gaf op. Deze maand verschijnt de 2e geheel gewij- zigde en herziene druk van het Standaard- werk „Het Damspel", door J. de Haas en Ph. Bassefeld in de bewerking van A. K. W. Damme. De prijs bedraagt slechts f 1,50. Bestellinen op dit werk worden aangenomen door de Firma P. J. van de Sande te Ter Neu- zen, terwijl ook aan schrijver d'ezes de toezen- ding verzocht kan worden. Met de verschijning van dit deel is de trilogie van den Nederl. Kampioen A. K. W. Damme compleet. Kennismaking en bestudeering kun nen we ten zeerste aanbevelen. Nadere inlichtingen verschaffen we gaarne. De namen dezer deeltjes zijn 1. „ZwartWit." Pry's f 1,25. 2. „Voor het Dambord." Prijs 1,50. 3. ,,Het Damspel". Prijs 1,50. Alle geschreven door A. K. W. Damme. J. J. K. SCHAKEN. Uit een match HeemskerkDe Kleijn. De Schotsche opening. De uitslag van deze match is oris nog niet bekend. Echter toont onderstaande levendige partij, die ons welwillend ter publicatie werd afgestaan, dat onze oud-stadgenoot P. M. de Kleijn, niet zonder kans den meest gezienen schaker van Zeeland heeft uitgedaagd. Kam pioen" zouden wij haast zeggen, indien we van hem zelf niet vernomen hadden, dat hij deze eer moet deelen met twee clubgenoo- ten, die tegen hem zoowat gelyk spelen. De heer De Kleijn was vroeger lid van de Schaak- club „Ter Neuzen", waar hij wegens zijn pittig spel tot de gevaarlijksten moest gerekend worden. In contact met de Middelburgers is hij echter ver vooruitgegaan en, zoo wij ons goed herinneren, nummer vier van de compe- titie geworden. Een en ander blijkt wel uit de partij, die van grooten vecht- en combineerlust getuigt. Wit: P. M. de Kleijn; Zwart: J. F. Heemskerk. 1. e2e4 e7e5 2. Pglf3 Pb8c6 3. d2d4 (Schotsch) e5Xd4 4. Pf 3 X d4 Men kiest de Schotsche opening meestal om haar rijken combinatorischen inhoud. Men moet ze natuurlijk vooraf grondig bestudeeren. Tegen geroutineerde positiespelers biedt ze, volgens Aljechin, het voordeel, dat men er niet voor al te moeilrjke, zwaarwegende positio- neele problemen komt te staan: de combinatie- mogelijkheden zijn daartegen een veiligheids- klep die goed werkt. Men kan er althans zon der moeite mede op remise spelen, tegen een slechten combinatiespeler zelfs op winst. Het aanhoudende kleine voordeel dat Wit in het Spaansch en vooral in het Damegambiet heeft, de schitterende verrassingskansen van 61ken aard die hem het moderne damepion-spel biedt, moet Wit in het Schotsch echter geheel missen. 4. Rf8c5 Maar hier worden wij ook met de bedoelin- gen van Zwart in kennis gesteld. Met dezen zet begeeft hij zich resoluut op het pad der combinaties, die hem natuurlijk goed bekend zijn. Was Wit's keuze van het Schotsch trou- wens niet een uitdaging op combinatiespel en is Rc5 niet het oprapen van den handschoen? In ieder geval volgt er weldra een waar duel in combinatiekracht. De drie wereldkampioenen zijn het er over eens, dat de sterkste voortzetting, nl. die waarmede Zwart de keuze van het Schotsch door Wit tot een van kansen ontbloote opening stempelt, (de voorzet behoort een voordeel te zijn!), is 4... Pf6. Weliswaar ontstaat er dan na de meest logische zetten een typische re- misecombinatie voor Wit. Doch wanneer men ze kent, is deze te omzeilen. Ze moge hier volgen, zooals door Aljechin tegen Dr. Lasker te Moskou in 1914 gespeeld: 4... Pf6, 5. Pc3, Rb4, 6. PXc6 (niet prettig, maar gedwongen, daar 7. Rd3 den pion e4 moet verdedigen), (bXc6, 7. Rd3, d5, 8. eXd5 (weer gedwon gen, daar 8. e4e5 tot een winnenden aanval van Zwart, met Pg4 en Rc5, zou leiden), 8... cXd5, 9. 0—0, 0—0, 10. Rg5, Re6 of c6), 11. Df3, Re7, 12. Tfel, h6, 13. RXh6, gXh6, 14. TXe6, f Xe6, 15. Dg3t, Kh8 (niet Kf7, wegens 16. Dg6tt), 16. Dg6, en remise door eeuwig schaak. Ook Romanowski tegen Capa- blanca te Moskou in 1925 forceerde soortge- lijke remise. 5. Rcle3 Dd8f6, De oude, tot complicaties leidende variant! Meer positioneel wordt 5... Rb6 geacht, waar- o'p Wit met 6. Pc3! Pge7, 7. Re2 en 8. Dd2 de lange rochade moet voorbereiden en dan „handelen". 6. c2c3 Hier was 6. Pb5 de zet van Blumenfeld, waarover nader. 6d7d6 Gewoonlijk geschiedt 6... Pge7, niet alleen om d7—d5 mogelijk te maken. maar vooral Zwart's onmiddellijke korte rochade. Door den tekstzet wordt het zwarte spel voorloopig uit- sluitend tegen den witten Koningsvleugel ge- richt, hetgeen ons in een Schot, waar Zwart het centrum voor zich kan opeischen, in t al- gemeen niet bekoort. Doch men heeft hier vermoedelijk weer met een psychologisch mo ment te doen: de gebruskeerde opzet van een rochadeaanval tegen Wit. Deze uitgedaagd, gaat met gelijke munt terugbetalen en zyn stukken eveneens op den Koningsvleugel con- centreeren. 7. Rfle2 Anders had Wit het klassieke gevaar dat over den Schot zweeft, kunnen overwegen en 7. Pb5 met voordeel kunnen spelen, dreigende Pc7f. Zwart had dan de volgende vuurwerken onder het oog moeten zien: I. 7... RXe3, 8. fXe3, Dh4t, 9. g3, DXe4, 10. PXc7|, Kd7, 11. PXa8, Dxhl, 12. Dg4t, 13. DXg7 14. Df8f enz., of II. 7... RXe3, 8. fXe3, Pge7, 9. PXc7t, Kd7, 10. PXa8, Dh4f, 11. g3, DXe4, 12. Pd2, Dxhl, 13. Dg4f, f5, 14. DXg7, Tg8, 15. DXh7, TXg3, 16. 0—-00 en indien TXe3, dan Rh3; indien Tgl, dan e4 enz. In ieder geval kon Zwart de dreiging PXc7t niet meer zonder nadeel pareeren. Het is dan ook in verband met deze varianten dat 6... Pge7 geboden lijkt, teneinde door de korte rochade aan alle gevaar te ontkomen. (Wordt gevolgd.) Eindspel. In de partij Dr. von NiissEuwe bespraken wij een zwakkeren zet van Euwe, die als een begin van een ,,depressie" moest worden be- schouwd. Toch bleef Euwe lang voldoende goed staan om te winnen. In den stand: Wit: Kgl, De4, Tdl, Pf5, p: a2, b4, g3, g4. Zwart: Kf8, Dg5, Td8, Pg6, p: a7, b6, f7, h5. kon Zwart na 1. gXh5 nog winnen door, in- plaats van Dxh5? TXd2! te spelen: 1... Te8! 2. Df3 (het eenigste, daar zoowel DXf5 als DXg3 en Telf dreigen) 2... Pe5! (Telf gaat nog niet wegens Kf2, terwijl nog steeds Da8tt dreigt. Op het anders wel mooie 2... Pf4 kan TXd2 volgen, waama Telf, 3. Kh2 nog niet afdoende is). Zooals men zich herinnert, beging Zwart met 1... DXh5 de tweede fout, waarop 2. TXd2 voor Wit de partij herstelde. Nu ging door een derde fout: 2... Te8? 3. DXe8, KXe8, 4. Pg7 en 5. PXh5 de partij voor Zwart verloren, terwijl het logisch ver- volg had kunnen zijn: 2. Dg5, 3. TXd8, DXd8, 4. Dd5, Dxd5, 5. cXd5 met den volgenden stand abcdefgh Een uitvoerige analyse veroorlooft de vol gende conclusies: 1. Wit's vrije pion is te ver vooruit, dus voorloopig zwak; 2. Zwart's meerderheid van pionnen op den damevleugel is in verband daarmede een gemakkelijk te hanteeren wapen om Wit te verhinderen den vrijen pion naar dam te ge- leiden; 3. Wit heeft niettegenstaande dat, het ini- tiatief en den aanval; 4. Zwart houdt remise. Wij dragen dezen stand ter bestudeering op aan onze lezers en geven de volgende maal enkele varianten, om zich een begrip van dit soort spelen te vormen en enkele grepen te leeren kennen. Eenige Cactussen geschikt voor kamercultuur. Wij hebben in ons voorgaand artikel beloofd eenige soorten van cactussen eens nader te bekijken en aan te geven, hoe ze te behande- len. Uit den aard der zaak kunnen we niet meer dan een greep doen uit de talrijke soor ten. Als zoodanig komen hier alleen in aan- merking die soorten, welke weinig ruimte in- nemen en die geen al te hooge eischen stellen, wat de verzorging betreft. Tot de meest verspreide cactussoorten be- hooren de Opuntia's. Het eenige bezwaar van deze soort is, dat ze nogal tamelijk veel ruim te innemen en dat ze weinig bloeien. Als een der vroegbloeiende soorten hiervan noemen we de Salmiana. Het is een struikachtig op- groeiend plantje, met sterk bedoomde Sten gels. Deze dooms hechten zich zeer gemakke lijk in de huid vast en veroorzaken dan niet zelden het afbreken van een geheel stengel- deel, terwijl dit tevens aanleiding kan zijn tot een pijnlijke ontsteking der huid. Ze groeien uitstekend in zandige, kalkrijke aarde. Neem de pot vooral niet te groot. Te voedingrijke bodem doet de Stengels te lang uitgroeien, het bloeien wordt minder en de mooie gedrongen vorm der plant gaat verloren. be geelgekleur- de bloemen met hun rood gespitste bloembla- deren, welke bovendien een roode rugstreep vertoonen zijn ongeveer 3 c.M. lang en ver— schijnen aan de uiteinden der Stengels. Na den bloei vormen zich roode besvruchten (zaad- loos), welke eenige jaren aan de plant kunnen blijven zitten en waaruit nieuwe Stengels ont- spruiten. Een geheel bekende soort is de Zweepcac- tus, welke veel als hangplanten worden ge- kweekt. Ze verlangen een vlakke pot met bladaarde en klei en zoodra de plantjes reeds een jaar oud zijn, pronken ze al met enkele roode bloempjes. Hoe ouder de plant, hoe rijker de bloei. Na het bloeien (voorjaar) wordt de plant naar buiten gebracht op een weinig beschaduwde plek en tamelijk vochtig gehouden. Alvorens de nachtvorsten komen, halen we de plant weer binnen en plaatsen haar voor een zonnig raam. Is eenmaal de plaats goed uitgekozen dan laten we haar daar rustig staan, aangezien veranderen na- deelig is voor het bloeien. In het begin van Januari beginnen we heel langzaam aan weer wat meer water te geven. Voor den liefhebber met beperkte ruimte zijn de Echinocactussen de meest gewenschte. De meeste dezer soorten blijven klein en kun nen dus met heel weinig ruimte volstaan. Een groot voordeel is ook, dat ze over het al- gemeen weinig zorg vereischen, toch mooi bloeien en als ze uitgebloeid zijn, ons oog we- ten te boeien door haar kleurige dooms en vormrijkheid. Enkele dezer soorten bloeien reeds als kleine planten en naarmate ze ouder worden, bloeien ze steeds rijker, Een heel mooie soort hier van is de Rebutia minuscula, welke in Mei en Juni bloeit met steenroode bloempjes, ontstaan aan het onderste gedeelte der plant. Het merkwaardige hierbij is, dat de eerste bloem- knoppen zich ontwikkelen aan de van het licht afgekeerde zijde. Dit is de reden, waarom de pot vanaf het voorjaar tot na het bloeien; niet i gedraaid mag worden, want dan gaan heel vaak die bloemknoppen verloren. Wordt de j plant na het bloeien gedraaid, dan bloeien ze het volgende jaar aan de andere zijde. Het j voortkweeken dezer soort is zeer eenvoudig. In de eerste plaats verschijnen aan den voet der plant een groot aantal jonge plantjes, ter- wijl de oude plant na het bloeiert zaad rondom bloeien reeds in het tweede jaar. Een werke- lyk fraai effect bereikte men door ze te plan- ten in een groote vlakke schaal. Bescherming tegen al te felle stralen der middagzon is noodzakelijk, ook in het voorjaar. Tot de veel voorkomende en geliefkoosde soorten behooren de Echinopissoorten. De Echinopsis, de bolvormige cactus, heeft het echte oer-type van den cactus bewaard. Hierin treffen we zoowel de goedkoope als de veel duurdere soorten aan. In de kamer gekweekt worden ze bij voorkeur voor een raam op het Zuid-Oosten geplaatst, waar ze zonder de pot te draaien, tot na het bloeien blijven staan. In den zomer matig vochtig en 's winters na- genoeg droog. Heeft de plant eenmaal ge- bloeit, dan wordt dit iederen zomer rijker her- haalt. Het stekken en enten der cactussen kan deze maand nog plaats hebben, terwijl ook de overjaarsche zaailingen kunnen worden ver- plant. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonnd's worden ge- zonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaar- desingel 96c te Rotterdam. Postzegel van 7% cent voor antwoord insluiten en uitdrukkelijk blad vermelden. Een en ander over eendenhouderij. Over het algemeen wordt er in ons land zeer veel over de kippenhouderij geschreven en be- trekkelijk weinig over de eendenhouderij. Dit is eigenlijk wel opmerkelijk daar Nederland toch in verschillende streken een echt water- land is en veel gelegenheid biedt om eenden in hun natuurlijk element te houden. Laat mij direct beginnen met te zeggen, dat de modeme leg-eend absoluut geen zwem- water noodig heeft, noch om veel te leggen, noch in den foktoomtyd. De modeme legeend, waaronder ik dan versta de Reebonte en witte loopeend en de Khaki-Campbell-eend hebben geen zwemwater noodig. Men treft in ons land wel van oudsher de z.g. boereneend aan, een soort tamme, wilde eend, doch die reken ik niet tot de legeenden, al kunnen zij soms onder gunstige omstandig- heden ook nog al aardig leggen. De eendenhouderij werkelijk als bedrijf werd veel in Waterland beoefend, doch dit be drijf was gebaseerd op betrekkelijk goedkoop voer (mais en ondermaatsche visch) en de ge- wone boereneenden, die in Noord-Holland nog weer min of meer verdeeld waren en dan wit- borsten, spreeuwkoppen, krombek-eenden enz. genoemd werden. Dit bedrijf ging vooral toen de voerprijzen laag waren tamelijk goed en een eend die ongeveer 120 eieren legde kon zich al rendabel maken. Tegenwoordig ziet men in Landsmeer en elders al veel deze een den door kippen of door moderne legeenden, vervangen, omdat het ouderwetsche bedrijf niet loonend meer is. Door de fouten die dit bedryf te Volendam aankleefden is er te Vo- lendam in de laatste jaren geweldig veel geld verloren en zijn vele eendenhouders dan ook diep in de schulden bij particulieren en de re- geering geraakt. De fouten van dit bedryf gaf ik toen in 1921 aan en gaf ook de middelen ter verbetering aan, doch tot heden is er wei nig verbeterd en zijn vele eendenhouderijen te Volendam dan ook verdwenen, de eigenaars in de schulden achterlatende. Dit bedrijf is gebaseerd op het voeren der eenden met visch en wel: kleine vischjes uit de Zuiderzee z.g. „nest" en kleine (hoofdzake- lijk) platvisch uit de Noordzee z.g. „puf". Later is men „nest" en „puf" ook wel door mosselen gaan vervangen, een methode waar mede ik proeven genomen heb en de bruik- baarheid van aangetoond heb. Door deze vischvoedering is dit soort bedrijf nauw ver- bonden aan het probleem der Zuiderzee-droog- making, Als over een paar jaar de Zuiderzee geen visch genoeg meer oplevert, wordt het voedsel nog schaars. Het ,,puf"-probleem is ook zeer moeilijk, daar een deel der visschers beweert, dat door het wegvangen van de kleine platvisch in de Noordzee, de grootere visscherij ook enorme schade lijdt. Het instellen van een puf-verbod zou echter weer op groote practische en eco- nomische moeilijkheden stuiten, zoodat men daartoe ook niet gemakkelijk over kan gaan. Nu tegenwoordig de maisprijzen zoo gewel dig hoog zijn is dit soort bedrijf heelemaal niet loonend meer met de gewone Noord-Holland- sche eenden en komt men dus voor groote moeilijkheden te staan in de eendenhoudende plaatsen van Waterland. Ik wrjs er op, dat het mislukken veel aan de soort der eenden ligt, want als men te Har- derwijk aan den tegenover Volendam liggen- den oever der Zuiderzee komt zal men ver- baasd staan over de reusachtige eendenhou derijen die daar in de laatste jaren gevestigd zijn. Deze eendenhouderijen liggen te Tonsel, tusschen Harderwijk en Ermelo, op den dro- gen, hoogen, witten zandgrond en blijken met mais en Zuiderzeevisch (of garnalen) wel te rendeeren. Zij werken echter met de door mij als legeenden genoemde soorten en hebben in den beginne wel met de Noord-Hollandsche eenden begonnen, doch deze direct afgeschaft toen zij vergelijkingen konden gaan maken met de modeme legeenden. Tevens bewyzen deze bedrijven de waarheid van mijn stelling, dat deze eenden geen zwem water noodig hebben. Ik mag gerust zeggen, dat ik vanaf 1921 toen ik met de proeven in- zake eendenhouderij begon, een der grootste propagandisten geweest ben voor de goede eendenrassen en veel tot de uitbreiding der eendenhouderij bijgedragen heb. Vandaar dat ik, vooral in het buitenland bekend ben als een eenden-specialist en dat ik nu deze positie, na eerst den boel aan den gang gebracht te hebben, moet gaan gebrui- ken om de eendenhouderij, die op onverstan- dige wijze hier en daar opgevat, weer in de normale banen te krijgen. Ik heb steeds het voor en tegen tegenover elkaar gezet en tel- kens de menschen gewaarschuwd toch vooral voorzichtig te beginnen en langzaam uit te breiden. De meeste menschen vergeten, dat eenden houden heel ander werk is dan kippen houden en dat een goed kippenhouder van eenden vaak niets terecht brengt in den beginne. Een eend is een heel ander dier dan een kip en al kan men nu een eend, zooals ik door lang- jarige en uitgebreide proeven bewezen heb, goed zonder zwemwater houden en met droog meel voeren net als een kip, daarom is de eend nog lang geen kip en stelt aparte eischen. Het water is voor de eend het natuurlijke element en de onnatuur van het verblijf op het land kunnen wij alleen tot voordeel aanwenden als we zorgvuldig allerlei kunstgrepen toepassen, waar we bij kippen op het land geen last van hebben. Vooral onder de tegenwoordige voederprij- zen moet men al heel voorzichtig zijn om aan de eendenhouderij veel geld te besteden en daarom besluit ik, die als een der grootste pro pagandisten beschouwd wordt en ook als een goed kenner (wat ik in mijn eigen oogen ook wel ben met de noodige dosis verwaandheid) met een waarschuwing, om goed voor en tegen. te overwegen voor men aan de eendenhouderij begint. Als men nu gewapend is met de noo dige voorzichtigheid, dan zullen we de vol gende keer eens zien, wie nu w51 en wie niet in de termen valt eenden te gaan houden. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3