Ter Ncuzensche Courant Tweede Blad. buitenland. De innemende Landlooper BIH H E NL AND. GEMENGDE BEHICHTEN. Vrijdag 20 Juli 1928. No. 8248. AARDENBURG. VAN de laatste sporen van de „Latham het vliegtuig van Amundsen en Guilba d zullen zijn. De nasporingen in 't Poolgebied. Uit Moskou wordt gemeld, dat het Rus- sische hulpcomite voor de Italia, den ijs- breker Malygrin opdracht heeft gegeven te worden afgekeurd. Maar dit mag toch doen voorbijzien, dat er provocatie io ..veel-.t, en dat'een volk van imjjulsieve heet-bloedige menschen en vele Mexicanen heel wat ergernis te verduwen heeft gekregen. Nu zijn b.v. krachtmetingen tusschen kerk en staat al- tijd dingen, die op de partijgangers van een onaemeen prikkelende HET DORUS RIJKERSFONDS. De heer Henri Ter Hall heeft bedankt als voorzitter van het Dorus Rijkersfonds wegens een conflict met overige leden van het bestuur. m od het Koninq Karel-eiland een pro- beide partijen een ongemeen prikkelenae LdX'o, te vesticjen .pdet^de Alee- j e„ et regeeringsgezag en het of Amundsen en Guilbaud, j gaat dan al gauw DE SCHIPBREUK VAN DE ITALIA. Dr. Behoenek, de Tsjecho-slowaksche radioloog, die aan de expeditie van No- bile heeft deel'genomen en aan boord der Krassin is opgenomen, heeft een uitvoerig interview gegeven, dat in de sieehische bladen wordt vermeld. Met prof. Pontremoli uit Milaan, had dr. Behoenek tot taak topografische en oceanografische metingen te verrichten en waarnemingen op het gebied van mag- netisme, electriciteit en radio-activiteit in het Poolgebied te doen. Deze werkzaam- heden, die een betrekkelijk kalmen gang van het luchtschip eischen, konden geheel worden uitgevoerd. Dr. Behoenek werkte veel en sl'iep haast niet. Kort voor de ramp qinq ik, zoo vertelt Behoenek, naar de benedengang van het luchtschip om proi. Pontremoli te spreken. Daar ontmoette ik Malmgren, die zeer verontrust was, naar hij mi'j mededeelde over zekere misstan- den bij de besturing van het schip. ioen ik op mijn plaats terugkwam, merkte op, dat de hoogtemeter nog maar 200 meter aanwees en wij snel de aarde naderden. lnplaats van een deel van de ballast uit te werpen, I'iet men benzine overboord loopen. Het luchtschip ging toen weder 400 meter omhoog, maar daalde weldra weder met groote snelheid. Geheel onver- wachts echter volgde een krachtige stoot teqen den achtergondel, die kapseisde. Toen stiet ook de passagiersgonde tegen de ijsvlakte, waarbij hij van het luchtschip werd afgescheurd. We werden op een ljs- schots geslingerd. De ramp is daaraan te wijten, 'dat wij ondanks den opgestoken storm hebben getracht het gebied ten^Z,.- Oosten van de Pool' te onderzoeken. Wij :d( Koninasbaai aan, waardoor de snel- om viand-depot sandri-groep -- voor het geval zij dit eiland mochten be reiken, leven smiddelen zul'len vinden. De Krassin heeft opdracht ontvangen, om het laden van kolen in de Adventbaai zooveel mogelijk te bespoedigen en de na- vorschingen naar Amundsen en de ballon- groep ten spoedigste voort te zetten. BOQTWERKERSSTAKING TE DUINKERKEN. Volgens een telegram, dat Belga Dins- dagavond uit Duinkerken heeft verzon- den, hebben twaalfhonderd bootwerkers den arbeid neergelegd. Zij eischen een oonsverhooging van 2.50 fr. per oag. Ue werkgevers zijn geneigd dezen eisch in te willigen op voorwaarde, dat de bootwer- kersvakvereeniging zich niet langer tegen overwerk zal verzetten. De vakvereeni- ging heeft de regeling van deze kwestie afhankelijk geste'id van het tot stand ko- men eener nieuwe arbeidsregeling. Er zijn 21 schepen door de staking ge- troffen, die alien arbeid in de haven dreigt te verlammen. Er wordt ook over een staking van de zeelieden gesproken. VERLAGING HOTEL-TAKS IN BELGIe. Naar gemeld wordt heeft de Belgische ministerraad besloten de belasting op de hotelrekeningen en de in de restaurants gebruikte consumptie te verlagen van 10 tot 5 procent. MOORD OP DEN PRESIDENT VAN MEXICO. 't Gaat in Mexico nog steeds Mexi- caansch Generaal Alvaro Obregon, die op 1 Juli 1.1. als opvolger van Calles tot president, van de republiek was gekozen, is Dinsdag aan een banket, in een restaurant nabij Mexico-city met 5 schoten vermoord. Dit veroorzaakt een groote opwinding, tevens groote bezorgdheid voor de politieke ge- volgen. Het is slechts met moeite gelukt den dader, Juan Escapulario, voor lynchen door de volksmenigte te beveiligen. Toen hij Obreqon naderde, was deze van mee 1 1 1 1111 1 r. 4-/\t dragers van r episcopaat, maar tusschen God en anti christ. Beide partijen zoeken niet meer naar wat zou kunnen vereenigen, maar naar wat het scherpst en het onherroepe- lijkst scheidt. Zoo is het in Mexico geweest; en de maatregelen van de wereldlijke overheid vonden bij de voormannen der katholieken en bij dier volgelingen natuurlijk velen ge- reed om een ,,martelaarschap" te torsen. Toen nu in het door godsdiensthaat en politieken partijtwist geteisterde land on- lanqs de verkiezingen zouden worden ge- houden en oud-president Obregon, die als bekwaam en vastberaden generaal ook qedurende het bewind van Calles de iei- telijke dictator van het land was gebleven, als candidaat optrad. was er verzet. Dit verzet organiseerde zich op een voor Me xico niet ongebruikelijke wiize, n.l. door gewapenden opstand. En de twee tegen- candidaten van Obregon, n.l. Serrano en Gomez, compromitteerden zich of lieten zich compromitteeren. Hun militaire actie liep op niets uit; zij werden tegen den muur gezet en doodgeschoten. Toen de verkiezingsdag aanbrak, was er geen te- gencandidaat te bekennen. Obregon werd tot een nieuwen termijn van zes jaren ge kozen (die zou ingaan op 1 Dec. a.s.) en alles leek weer vast, hecht en voor langen tijd te zijn geregeld. Thans is Obregon vermoord, een lot dat grondwet van 1917 verworven waren, er- j kend heeft. pulsieve j erwij! aidus op het gebied van e ui- dat zijn tenlandsche politiek rust en evenwicht her- steld waren, verwachtte men, dat Obregon j ook zijn best zou doen het binnenland tot kalmte te brengen door naar een compro- I mis met de Roomsch-Katholieke Kerk te streven en een einde aan den nevigen qodsdienststrijd te maken. Indien echter mocht blijken, dat de verdedigers van de vervolgde kerk ool^ in dezen aanslag op Obregon de hand hebben gehad, kan men qeen verbetering in den binnenlandschen toestand voorzien. Men dient intusschen af te wachten wat er bekend wordt over SJEF VAN DONGEN VERHAALT VAN ZIJN SLEDE-EXPEDITIE MET KAPITEIN SORA NAAR HET FOYN-EIGAND. De Nederlandsche hondenmenner Sjef van Dongen heeft in een rapport aan de directie van de Nederlandsche Spitsbergen Compagnie een beschrijving gezonden van zijn sledetocht met kapitein Sora naar het Foyn-eiland, ter opsporing van de ,,Italia"-bemanning. Van Dongen vertelt, naar wij in de „N. R. Crt." lezen, het volgende: „Den 18n Juni vertrokken wij met een slede van de Noordkaap van Noordoostland. 19 Juni moesten wij Varming (den Deen, die de derde ook voor vroegere presidenten of oud- presidenten van het land niet ongebruike- lijk is geweest. oinaen eerst opzettelijk met den storm j ning dat hij hem een teekening wilde laten einde om het gebied heen te j 2ien. Het was een moord met voorbedach- mede ten vliegen. Toen wijzigden wij de richting op Koningsbaai aan heid tot 50 K.M. daalde. Wij waren twee uur ter hoogte van 150 meter boven de Pool Vooral deden wij daar waarnemin gen met het magnetische kompas, dat bo ven het Poolgebied normaa^ werkt. De- ze waarnemingen werden gedaan met be- hulp van de apparaten van Pontremoli, waarmede men de dechnatie kon con.ro- ten rade, want in den zak van den moor- denaar vond men een brief, waarin stond: ,,Daar ik weet, dat ik voor de naleving van mijn beginselen zal moeten sterven, zeq ik u vaarwel". De dader weigerde a Het is moeilijk te zeggen, welken terug- slag de moord op generaal Obregon, op de politiek van zijn land kan hebben. Toen Calles, te dien tijde minister van oorloa, vier jaar geleden generaal Obregon als president opvolgde, mompelde men dat de eene dienst den anderen waard was en dat hij na het verstrijken van zijn ambtstijd weer plaats voor Obregon zou maken. Zoo is het ook inderdaad gegaan. Calles zorgde dat geen tegencandidaten kans kregen en liet ook den ambtstijd van den president van vier tot zes jaar verlengen. Dat Calles niet aan het bewind wilde blijven, kwam omdat men in Mexico ge- broken had met de praktijk van den ouden president Porfirio Diaz die van 1884 tot 1910 aan een stuk president is geweest en altijd voor zijn eigen herkiezing zorg droeg j en zijn presidentschap tot permanente in- stelling gemaakt had. Een politieke sluipmoord zooals nu op do heweearedenen die den- dader gedreven man van het troepje vormde) op kaap Platen wegens sneeuwblindheid achterlaten met een hebben. TTT,T„l-,r. uitrusting voor 20 dagen. In deze twee dagen PATROUILLE IN EEN HINDER- LAAG. Bij de vervolging van een bende Alba- neesche opstandelingen viel een uit gen- darmen en boeren-vrijwi.ligers bestaande patrouille in een bosch nabij Novibaza. in een hinderlaag. Vier gendarmen en drie boeren werden gedood, een genoarme zwaar gewond. TER NEUZEN, 20 JULI 1928. PERSONEELE BELASTING. Ter voorkoming van vervolgingskosten herinneren wij belanghebbenden aan be- taling van de verschenen termijnen van de personeel'e belasting, voor 1 Aug. a.s. ANTI-RADIOSTORINGS- VEREENIGING. Het aantal radio-luisteraars neemt ook alhier sterk toe, en steeds grooter werd ook het getal dergenen die ondervonden, dat het genot van het luisteren naar een radio-toestel geheel kan vergald worden door de vonken uitzendende electromoto- ren. De techniek heeft zich ook echter bezig gehouden met het zoeken naar mid- delen om die storingen op te heffen. In verschillende plaatsen elders is men daar voortdurend mee bezig en ook alhier waren reeds in enkele op zichzelf staande gevallen daartegen maatregelen genomen. Tot een algemeene toepassing kwam dit echter niet, tot onlanas de administrateur der electrische centrale dit ter hand nam en ook met het nemen van proeven is be- onnen, die een gunstig resultaat op- everden. De mededeeling van dit resultaat gat eenige radio-amateurs en bij die branche belanghebbenden aanleiding tot het hou- den eener bespreking, waarvan het resul taat was, dat men besloot pogingen aan te wenden tot het oprichten eener vereeni- ging om voor de gevallen waarin dit nood- zakelijk blijkt pogingen aan te wenden de motor-storingen opgeheven te krijgen. Men verwacnt vereenigd te bereiken wat de enkeling in de meeste gevallen niet ver- toestand in de toekomst zal hebben is nog niet te voorspellen. Men verwacht thans, dat Calles den zetel van President zal waanneae men ue leeren De voortzettinq der onderzoekin- j bliiven bezetten. If" de stranding van den gondel was j De troepen hebben bevel ontvangen om in hun kazernes te blijven, maar zich ge iets over zijn motieven mee te deelen. wei- i een ponuene yuipuiw^ ~r ken invloed de moord op den politieken I Obregon gepleegd is, bewijst hoe onrustig Ar> f^oU/Nmcf -ral V>f>KKpr» is noa het nog altijd ten gevolge van de gods- diensttroebelen en andere politieke twisten krijgen kan. Gis qen na de stranding mogelijk, doordat de meeste apparaten onqedeerd waren gebleven en dr. be hoenek alle voorafgaande waarnemingen in een zakboekje had opgeschreven, aat h'l steeds bij zich hield Dr. Behoenek stelt zich nu voor, wanneer hij op de Krassin zijn waarnemingen kan voortzetten, zeer interessant materiaal te kunnen pubheee- ren. ft OverblijfseLen van de Latham gevonden 1 Twee van het Bereneiland teruggekeer- de Noorsche visschers hebben medege- deeld, dat zij op het hoogste punt van het eiland een ongeveer 3 meter breed spoor van wielen hebben gevonden, ongeveer 20 meter lang, loopende tot aan de steil in zee neergaande rotsen. Bovendien heb ben zij bij de rotsen overblijfselen van een leeren hemd, een leeren muts en eenyge stukken hout gevonden, die waarschijn.ijk van een vliegtuig afkomstig zijn De vis schers hebben de voorwerpen laten lig- flCEr zal een expeditie uitgezonden wor den om de voorwerpen op het d^11" eiland te bezichtigen. Men vreest, dat het door E. J. RATH. 5} .,1k, mevrouw wagens. (Vervolg.) Ik heb verstand van Dit heeft niets te beduiden. reed te houden om eventueel de orde te helpen handhaven. De schouwburgen en restaurants zijn gesloten. De censuur is ingesteld. Omtrent dit gebeuren schrijft de N. R. Crt., dat men met scherp geslepen bajo- netspitsen in de politiek veel kan bereiken, men kan er in de rots der historie belang- rijke regels mee griffen, doch men kan er niet met een gevoel van prettige behaag- lijkheid op gaan zitten. Dat is de les, die, naar het schijnt, in Mexico de meeste staatshoofden maar niet willen leeren, tot het (voor hen zelf) te laat is. De president van Mexico, Alvaro Obre gon, is vermoord. Nu is moord een poli tiek overredingsmiddel, dat vrijwel nooit kan worden goedgepraat. En ook thans, waar Mexico al jarenlang door telkens weer op andere plaatsen in de republiek uitbrekende opstanden wordt aeteisterd, waar in Mexico een van weerskanten op de spits gedreven geschil bestaat tusschen Kerk en Staat, (men kan ook zeggen tus schen de regeering van Calles en de r.-k. geestelijkheid) dient de vermoording van Obregon onvoorwaardelijk en ten voile ,,Kan je zien, wat hij doet vroeg zc. De jonge man trad iets nader op den motor toe en keek. ,,Ik zie wel, wat hij doet." luidde het antwoord. ,,Hij kijkt de draden na, maat waarom, begrijp ik niet.' Oswald stoof op. ,,Wil je maken, dat je wegkomt en me niet langer hinderen zei hij woedend. ,,Maa'r Oswald, mevrouw zei. dat ik moest kijken. Ik heb haar verteld, wat je deedt en dat ik niet begreep. waarom je dat deedt. Dat is alles. De chauffeur bekeek hem van top tot teen. ,Je bent een gewone landlooper. zei in Mexico is. Men r »rkt van die onrust slechts af en toe wanneer de regeering in een van de Mexikaansche staten met suc- ces een opstandje of muiterij in de kiem heeft gesmoord, maar voor het overige zorgt de strenge censuur dat er niet veel in het buitenland bekend wordt. Generaal Obregon had reeds in November jl. ten gevolge van een aanslag bijkans het leven gelaten. Toen hij in zijn auto op weg naar een stierengevecht was, werden twee bom- men naar den wagen geworpen. Obregon kwam er toen met een lichte verwonding in het gezicht af. De aanslag bleek uit- gegaan te zijn van eenige leden van de Liga tot verdediging van de vrijheid van godsdienst en vier mannen, onder wie een priester, zijn toen door een krijgsraad snel gevonnist en gefusileerd. Mogelijk zal Calles nu toch op den pre- sidentieelen stoel blijven zitten. Hij en Obregon hadden den steun van de Ver- eenigde Staten en de Amerikaansche pe- troleum-magnaten. sedert hun regime ge- zwicht was voor de Amerikaansche ver- toogen tegen de nieuwe wetten op de pe- troieum-velden. De nieuwe Amerikaan sche gezant Morrow heeft bij de Mexi-' kaansche regeering weten door te zetten, dat zij alle concessie-rechten van vreem- delingen, die voor de invoering van de „Wilt u wilt u, dat hij aan den motoj komt vroeg hij. „Hij zegt, dat hij er verstand van heef antwoordde ze vastberaden en kalm. „Misschien kan hij iets vinden, dat jou ontqaat. Laat hem maar eens probeeren." ,,Ik, mevrouw Moet ik uw wagen over- leveren aan een landlooper „Kijk den motor maar eens na, wil je? vroeg de dame aan den jongen man, zon- der acht te slaan op Oswald's onhebbe- lijken toon. De jonge man begon onmiddellijk. ter- wijl' de chauffeur op een afstandje, hijgend van razernij, stond te kijken als een opge- blazen pad. isteravond is in het Hotel du Com merce" de drukbezochte stichtingsverga- dering gehouden. Ruim 100 leden zijn reeds toegetreden en een reglement is /astgesteld. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren M. de Jonge, voorzit ter. J. van Riet, secretaris-penningmeester, B. I. Zonnevijlle, C. van Fraaijenhove en J. Tazelaar. ZEILSCHIP OP DE SCHELDE OVERVAREN. Woensdagmorgen heeft een Engelsch stoomschip, komende van Antwerpen, bij Lillo het zeilschip ..Dageraad", schipper Faasse, overvaren. Het zeilschip zonk on middellijk. De drie opvarenden wisten zich slechts met moeite in de boot te redden. Zij zijn later door de douaneboot aan land gezet. Het stoomschip is naar Antwerpen teruggekeerd. Het bedrijf van de roomboterfabriek al hier mag zich in een gestadige uitbreiding verheugen. Bijna dagelijks sAiiten zich nieuwe veehouders aan. Om deze kat-uit- den-boom-kijkers tot een beetje meer spoed aan te zetten, vernemen we, dat voor nieuwe toetredenden, die eerst na 28 Juli zich aanmelden, een bedrag van tien gulden per aanaeel zulien te betalen hebben. Het hooge bedrag dat per K.G. boter wordt uitbetaald, is oorzaak van deze nieuwe aansluitingen. uitrusting voor 20 dagen. waren wij 230 K.M. vooruitgekomen. Den 20n en 21n kwamen wij echter niet verder dan tot nabij kaap Bruun, wegens den slechten toe- stand van het ijs. Den 22n probeerden wij op het pakijs te komen met een uitrusting voor drie weken, doch moesten onverrichterzake weerkeeren. Den 23n vertrokken wij met een uitrusting voor acht dagen. Deze uitrusting bleek nog te zwaar; wij moesten de helft ach terlaten. Wij schoten tengevolge van slecht ijs en veel open water niet meer dan 400 M. per uur op. Onze slaapzakken en ook wij zelf tot op den hals toe, waren kletsnat. Wij kwa men den 28n Juni op het eiland Broch aan. Twee honden stierven in het pakijs en drie bij onze aankomst op het eiland. Hier hadden wij vier dagen sneeuwstorm en leefden wjj van veldproducten, maar deze zijn daar zeer schraal. Den 13n Juli vertrokken wij naar het eiland Foyn en hadden over deze zes kilometer een- en-dertig uur werk, wegens den sterken stroom in het ijs. Wij hadden niets meer te eten en waren ge- noodzaakt een hond te slachten. Wij kookten het vleesch in een cacaobus. Den 5n, 6n en 7n gingen we met den rugzak om in een stuk door om de groep-Nobile te zoeken, doch zon- der resultaat. Wij moesten wegens moeheid terugkeeren naar Foyn. Den 12n Juli zagen wij de „Kras- sin". Wij probeerden seinen te geven, maar kregen geen antwoord. Wij hadden dien dag een nieuwen hond moeten slachten. Om 11 uur's avonds zagen wij drie vliegtuigen. Ge- lukkig was er door den sterken stroom toe- vallig open water, waarop een der vliegtuigen dalen kon. Wij moesten alles achterlaten. Den 13n Juli werden wij met veel jubel aan de Koningsbaai ontvangen. Ik heb op verzoek van de Amerikaansche passagiers een lezing gehouden op de Reliance". Allen waren zeer geestdriftig. Ik hoop binnenkort alles uitvoe rig in Holland te vertellen". Met een verzoek om het telegram door te zenden aan zijn ouders, besluit Van Dongen zijn relaas, dat in zijn soberen eenvoud mis- schien een beteren indruk geeft van de moei- lijkheden, die overwonnen moesten worden en van de flinkheid, waarmee dit geschied is, dan de beste schrijver zou kunnen wekken door een tot in detail opgesmukt verhaal. Wat Van Dongen in zijn sympathieken een voud niet meedeelt, maar wat de directie van de Spitsbergen-compagnie van andere zijde vemomen heeft, is, dat hij bij den overtocht naar Broch kapitein Sora het leven heeft ge- red. Deze was op een gegeven oogenblik tus schen twee ijsschotsen ingezakt, vtaarop Sjef hem met gevaar voor eigen leven is bijge- sprongen en weer op het ijs heeft weten te halen. Geen wonder dus, dat beide mannen tot nun hals toe nat waren. Wat hij ook niet vertelt, maar wat voor iedereen begrijpelijk moet zijn, is, hoezeer het hem aan hart is gegaan. zijp honden te zien omkomen en ten slotte zelfs voor eigen lnfs- behoud te hebben moeten opeten. Deze honden, die hij als jongen had zien af- nchten, aan wier africhting hij misschiejr heeft meegeholpen en die nu al eenige jarer zijn span waren, vormden een beroemd span op Spitsbergen. Dat zij in uitstekenden staat verkeerden, blijkt wel uit het geval, waarmee de beide eerste dagen 230 K.M. met het span is afgelegd. Het is wel jammer, dat van Dongen de twee honden, die bij zijn redding nog in leven waren, niet heeft kunnen mee- nemen, doch het was onmogelijk ze in het vliegtuig op te nemen, zoodat ze afgemaakt moesten worden. De „Cita de Milano' heeft aangeboden de waarde der honden te vergoe- den. Het kost echter heel wat tijd. eer een span weer zoo afgericht en in conditie is ge- bracht, als met dit span het geval was. Ten slotte geeft Van Dongen's relaas ook een schets van'de ijstoestanden aan den rand ten het pakijs in de zomermaanden, welke verklaart waarom het niet mogelijk is geweest de "roep Viglieri met slede-expedities af te halen. Zelfs als Sora en Van Dongen de groep gevonden hadden wat niet mogel'jk was. omdat zij intusschen ver naar het Z. O. was afgedreven hadden zij, na het verlies hun- ner honden, toch weinig of niets tot redding van dit vijftal kunnen ondememen. Hij trok een handschoen uit en morrelde even aan den motor. De lange ionge man j 'jBemoei je met je eigen zaken, als je Noq qeen minuut was verstreken of de keek toe, de dame keek toe en weer ve.- tenminste hebt." landlooper begaf zich naar het stuur en A *rl De dame stapte uit en de lange jonge L-~J gtreken eenige minuten ,.Heb je het al in orde, Oswald ,,Dadelijk mevrouw." ,,Wat doet hij vroeg de dame, zich wendend tot den jongen man. ..Wat doe je. Oswald?" vroeg deze op zijn beurt. De chauffeur keek op en verwaardigde hem een blik. „Wie heeft je vergunning gegeven mq Oswald te noemen De jonge man beriep zich op de dame. „Heet hij ..Oswald" ,,Zeker," zei ze. ..Je heet Oswald", sprak de jonge man, en nu vraag ik je, Oswald, wat je doet. Geen enkel'e chauffeur met een greintje zelfrespect had anders kunnen antwoor- den, dan Oswald nu „Het gaat je geen steek aan, wat ik doe, vuile landlooper Oswald klonk de stem uit de auto. „Het is toch maar een landlooper, mevrouw." Dat doet er niet toe. Ik vroeg hem iets. De lanqe jonge man scheen in het minst niet beleedigd. Hij dacht niet eens aar Oswald. Al zijn aandacht werd getrokken door de dame. man ging eerbiedig een stap achteruit Verder deed hij niets. Ze keek aandach- tig naar den motor. ,,Laat> me zien, wat je doet, Oswald, j zei ze. Verlegen liet hij haar zien. ,,Het komt me voor, zei ze na gerui men tijd, „dat je niet veel doet. Kun je geen gereedschap gebruiken of zoo iets?' Ik dat is het niet, mevrouw. Het hoeft niet De chauffeur zweeg ten einde raad en haalde zijn zakdoek te voorschijn. Nu had de dame gelegenheid den I'angen iongen man nader te beschouwen, wat ze deed met onverholen nieuwsgieriaheid. ,,Heb je verstand van motoren vroeq antwoordde hij be- ze. ,,Jawel, mevrouw leefd. „Ken je dit merk „Ja, mevrouw." ..Oswald, laat deze jonge man probee ren, of hij het in orde kan maken. Oswald trilde en het was alsof de knoo- pen van zijn livrei er af zouden vliegen. drukte op den starter met zijn hand neer. Bz-z-z-z-z bz-z-z-z-z br-r-r-r—r ,,Prachtig riep de dame uit. „En denk je, dat hij het blijft doen?" ..Zoolang hij genoeg benzine heeft, mevrouw." ,,Dank je wel. Zou je aan Oswala wil- i- I len uitleggen, wat je gedaan hebt ,,Ik zal probeeren het hem aan zijn ver stand te brengen," zei hij. Oswald Maar nu bartte Oswald los. ,,Ik heb me niet verhuurd om les te krij gen van landloopers," zei hij. ,,Geen haar op mijn hoofd, dat er aan denkt, mevrouw Kilbourne. Ik heb altijd respect voor me- zelf gehad. Als hij denkt dat hij meei ver stand van dien wagen heeft, dan ik. laat hem dan chauffeeren! Daareven had hij er in leder geval meer verstand van dan jij, merkte de dame op. Goed. Dan heb ik er genoeg van. ..Bedoel je, dat je me den dienst op- zegt?" Ja. mevrouw. Op staanden voet! Hij zei het zoo positief. dat geen twij- fel meer mogelijk was. De dame, die hij aangespioken had als mevrouw Kilbourne, vatte alles heel kalm op. ,Heel goed, Oswald. Wil je me even thuis brengen?" ,,Laat hij het doen", mopperde Oswald. Ik raak dien wagen niet meer aan. Mevrouw Kilbourne haalde haar porte- monnaie te voorschijn en gaf hem wat geld. ,,Hier is je loon tot het eind van de maand", zei ze. ,,Ga je nog naar de garage om je kleeren te halen?" Maar Oswald had haar den rug toege- keerd en liep met groote stappen den heu- vel af. „Ik zal ze wel laten halen! riep hi; woedend. Mevrouw Kilbourne keek hem niet na, maar wendde zich nog aandachtiger tot den langen jongen man, dan te voren. „Ik veronderstel, dat jij dezen wagen kunt rijden. Ik kan het in ieder geval niet. Hij antwoordde met een buiging. „Ik moest een paar visites maken zei ze, ,,maar Ze scheen uit kieschheid te zwijgen. Hij zag, dat ze naar zijn kleeren keek. ,,Dat zou u waarschijnlijk in opspraak brengen", zei hij. ,,Hm waarschijnlijk. Ik wou je met niet kwetsen, maar Ze zweeg en de lange man .raalde de schouders op. Het is nu eenmaal zoo zei hi). ,,lk ben geen kruidje-roer—me-niet." ,,Je bent ik bedoel je bent .Waar ik naar uitzie." Ze zuchtte zacht. Hij verbeeldde zich, even een verheugde flikkering in haar oogen te zien. Van het eerste oogenblik af had hij een vermoeden gehad, dat steeds ster.ker werd. ..Ben je heusch een landlooper? vroeg ze, „Ik kan het niet ontkennen, mevrouw, zelfs al zou ik willen." Weer zuchtte ze zacht en innig verqe- noegd. ,,Hoe heet je?" Rawlins." De jonge man aarzelde geen oogenblik. ,,Hoe heet je voluit?" ,,Wade Rawlins." ,,Hij klinkt Ze zweeg even en ver volgde toen: „Hij klinkt een beetje onge- woon voor ,,Een bedelaar." Mevrouw Kilbourne schudde heftiq van neen. „Ik houd niet van dat woord zei ze. ..Een landlooper hoeft nog geen bedelaar te zijn. Ik heb er zelfs een gekend die dominee was." Hij voelde grooten lust een vreugde- kreet te uiten. Alles was nu in orde dit was het doel van zijn tocht! ..We zijn nogal democratisch gaf hi) toe „We laten iedereen toe." Ze scheen hem niet te hooren maar was in diep gepeins venzonken. Met de punt van haar parasol prikte ze een gaatje in den weg. Rawlins, wil je me naar huis rijden. vroeg ze plotseling. ,,Zeker mevrouw." Hij hield het portier open, terwijl ze in- staPte' i j ,,We zullen moeten keereiy legde ze uit. ,,Ik woon op den heuvel." Met moeite verborg hij zijn vreuqde. Wat een bof „Ik moet thuis eens met je spreken, Rawlins." Hij zette zich achter het stuur, keerde handig en begon den heuvel op te rijden ..Hier is het. riep ze, nadat ze onge veer een mijl gereden hadden. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5