Stukgetoopen purol SCHIP AANGEVAREN EN GEZONKEN. AARDENBURG. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. soeien, verzacU en geneesimen mei Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisteo TER NEUZEN, 11 JULI 1928. STREMMING SCHEEPVAART. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal de scheepvaart door de midden- schutsluis gedurende geruimen tijd ge- stremd zijn door de vervanging van de rolbrug door een ophaalbrug. Gisternamiddacj moest het Eng. s.s. Maid of Syra uit t kanaal verhalen naar 'l Noordelnke dok, en moest eerst zwenken. Het heeft daarbij de nabij de nieuwe ka- de liggende Belgische spits „Waesland" kapt. Wijtink. van Gent, aangevaren en ongeveer midscheeps bijna door midden gesneden. zoodat het met zakken cement geladen schip bijna onmiddellijk zonk. Gelukkig waren de kinderen aan den wal en kon de vrouw, die aan boord was, zich langs de tusschen schip en wal lig gende roeiboot redden. BEDRIJFSONGEVAL. Hedenmiddag geraakte bij de werk- zaamheden op den baggermolen in de middenhaven alhier, W. aen Dikken uit Sliedrecht, met zijn hand bekneld tusschen een ketting en daarbij vermoedelijk de wijsvinger van de linkerhand afgekneld. Nadat Dr. Van Bockstaele een voor- loopig verband had gelegd, moest Den Dikken voor een nader onderzoek naar het ziekenhuis alhier. ONOER WIJ ZElRS-EX AM EN Bij de op 6 en 7 Juli gehouden examens voor akte onderwijzeres aan de R. K. Kweekschool der Eerw. Zusters te Box- tel. sJaagde mej. Nelly van Wei, alhier. Eenige dagen vroeger behaalde zij reeds het diploma voor godsdienstonderwijs. BESPREKING VAN DEN TOESTAND IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De rijkscommissie voor werkverruiming vergaderde dezer dagen onder voorzitter- schap van den heer Nolens. Besproken werd de economische toe- stand in Zeeuwsch-Vlaanderen. De wensch werd uitgesproken, dat in deze streek een commissie van vooraanstaande mannen tot stand zal komen, met het doel de economische situatie van Zeeuwsch- Vlaanderen te bevorderen. De commissie vond geen vrijheid na de gevallen beslis- singen aan de regeering gunstig te advi- seeren betreffende het verstrekken van een subsidie voor een grooten exportorder. De commissie constateerde met leedwezen, dat er nog altijd ondoordacht orders worden geplaatst of eischen worden gesteld, waardoor de nationale nijver- heid niet wordt gediend. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Juni werd op het postkantoor alhier op spaarbankboekjes ingeiegd f 16.104,92 en terugbetaald f 16.198,66 derhalve minder ingeiegd dan terugbetaald f 93,74. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 15. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op Staatsschuldboekjes afgeschreven f 100 en werd uitgevoerd een order tot aankoop van Nationale Schuld tot een bedrag van f 1000. HET FEEST VAN ST. RAPHAeL. Terwijl wij Zaterdag met den Polder- en Waterschapsbond het laatste nummer van het programma, den rijtoer, meemaakten, die ons terug naar Ter Neuzen voerde, was daar reeds aangevangen de feestelijke herdenking van het 25jarig bestaan der afdeeling Ter Neuzen en omstreken van den R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael, waarvan wij tot onzen spijt het eerste ge- deelte niet meer konden bijwonen, nl. de re- ceptie, die door de afdeeling gehouden werd in het Patronaatsgebouw. Deze schonk, naar wij vememeh, der af deeling zeer groote voldoening, door de be- langstelling die haar daarbij van verschil- lende zijden gevierd. Tegenwoordig was de algemeene geestelij- ke adviseur, den Z.Eerw. heer Pastoor Don- ders, met het hoofdbestuur van St. Raphael, en ook een vertegenwoordiger van het Bel gische Chr. Syndicaat van spoorwegperso- neel. Ontvangen werden tal van telegrammen, houdende gelukwenschen met dit feest van verschillende zusterafdeelingen, van verschil- lende vooraanstaande personen in de Kath. sociale actie en anderen, doch bovenal schon- ken voldoening de gelukwenschen van de directies der beide spoorwegmaatschappijen Mechelen- en Gent-Ter Neuzen, welke, als blijk van belangstelling in dit feest ook op- dracht hadden gegeven voor het uitsteken der Nederlandsche en Belgische vlaggen van het stationsgebouw, waarin tot uiting kwam de goede verstandhouding die er bestaat tus schen de directies en haar personeel. Dit was ook daardoor tot uiting gekomen, dat, on- danks de buitengewone drukte die thans op onze spoorwegen heerscht, alle mogelijke maatregelen waren genomen om een zoo groot mogelijk. aantal leden der vereeniging vrij te geven voor het bijwonen van het feest. Onder degenen die persoonlijk de organisatie geluk kwamen wenschen was de burgemeester van Ter Neuzen, de heer Huizinga, en het lid van Ged. Staten, de heer J. A. van Rompu, en de directeur van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij, de heer C. Wind van Merkesteyn. i Bij dit samenzijn werden zeer hartelrjke ge lukwenschen geuit en begrijpelijk ook de suc- cesvolle geschiedenis der afdeeling in herin- nering gebracht. Te vermelden valt nog, dat door verschil lende belangstellenden aan de vereeniging een waren schat van bloemstukken was gezonden Tegen des avonds 8 uur was een feestavond georganiseerd, voor de leden der afdeeling en hunne gezinnen, in de versierde Patronaafs- zaal, welke geheel gevuld was met belang stellenden. De afdeelingsvoorzitter, de heer B. H. Ysebaert, opende de bijeenkomst met den Christelijken groet en verklaarde het daarop als een groot voorrecht te beschouwen, dat het hem op dezen vreugdevollen dag gegeven was, aan alien die hier tegenwoordig waren het welkom te mogen toeroepen, op het zil- veren feest van de afdeeling Ter Neuzen van St. Raphael. Er is toch voor het personeel van de spoor wegen Mechelen- en Gent-Ter Neuzen een dubbele aanleiding tot feestviering, dat voor 25 jaren deze vereeniging op initiatief en met steun van wijlen Pastoor Kerstens is opge- richt, en ondanks alle toen zich voordoende moeilijkheden is blijven bestaan, daar zij nu niet alleen de oprichting hunner vereeniging herdenken, doch daarbij dankbaar kunnen ge- denken aan het vele goede dat zij als gevolg dier oprichting hebben verkregen. Spreker zou dat vele niet in bijzonderhe- den opsommen, de leden ondervinden dit aan den lijve, en in hunne gezinnen, doch hij meende te mogen constateeren, dat, indien men nagaat dat er toen geen sprake was van eenige regeling van werktijden, van rechts- positie en den toestand vergelijkt met dien van heden, en bovenal indien men ziet naar de tot stand gekomen pensioenregeling, er zeer groote reden tot dankbaarheid is. Ook de leden van het hoofdbestuur zijn van den gang der zaken volledig op de hoogte en hij meent, dat ook zij ^ullen erkennen dat zonder over- drijving kan gezegd worden dat er vddl, zder veel, is tot stand gekomen, onder den Zegen van God, en met krachtige medewerking van het hoofdbestuur. Nevens pastoor Kerstens, die den krachti- gen stoot gaf tot de oprichting der afdeeling, herdenkt spreker ook met dankbaarheid den steun ondervonden van den eersten geeste- lijken adviseur, den Z.Eerw. heer Boumans, thans Pastoor te Ter Hole, den Z.Eerw. heer P. Buijsrogge, te IJzendrjke, den Weleerw. heer De Bie, te Rijsbergen en den tegenwoor- digen geestelijken adviseur, den W.Eerw. heer Vermeulen. Hij bracht voorts dank aan het hoofdbestuur van den Bond, in het bijzonder de heeren Nivard, Hellemons en De Neef, met yvie de afdeeling indertijd het eerst contact heeft ge- kregen, en verder de Bondsambtenaren, voor den ondervonden steun, aan den Z.Eerw. heer Pastoor dezer parochie, voor de wijze waar- op deze heeft medegewerkt om dit feest ten voile te doen slagen en aan het bestuur van het Patronaat voor het welwillend beschikbaar stellen en verleenen van hulp by de versie- ring der zaal. Aan den heer Van Rompu, lid van Ged. Staten, brengt hij dank voor zijne bemidde- ling om de collega's van boven de Schelde morgen in de gelegenheid te stellen op goed- koope wijze met den prov. stoombootdienst over te varen. Ook brengt hij en gelooft wel zeker na- mens alien te spreken een woord van hul- de en dank aan de feestcommissie, die voor dit feest alles zoo piek fijn in elkaar heeft weten te zetten en voor een goed verloop te zorgen. Tenslotte wendt hjj zich tot de heeren Hel lemons, voorzitter, en Nivard, secretaris van het Hoofdbestuur, welke hij feliciteert met de begiftiging van het St. Gregorius Kruis. In hun persoon wenscht de afdeeling Ter Neuzen het hoofdbestuur te eeren, door hen aan te bieden een bloemstuk. Op verschillende punten werd deze toe- spraak, en vooral aan het slot, met krachtig applaus begroet. De voorzitter verleende daarop het woord aan den Bondsvoorzitter, den heer Helle mons, voor het verrichten eener bijzondere huldiging. De heer Hellemons wijdde ook eenige woor- den aan het feest van den dag en verklaar de dat de afdeeling Ter Neuzen met recht aanleiding geeft tot feestvieren, aangezien wel geen enkele organisatie in de geheele wereld kan bogen op het succes dat deze voor haar leden in 25 jaar bereikt heeft. De Bond heeft respect voor de afdeeling Ter Neuzen. Die afdeeling heeft een goed bestuur, heeft een ijverigen, flinken voorzitter. Maar die kan het niet alleen. Voor een bestuur van een vereeniging als deze is ook onmisbaar een goeden, een trouwen en eerlijken penning- meester. En die bezit zij in den persoon van den heer W. Hamerlinck, die sinds 25 jaar die functie vervulde, en die onder de moeilijkste omstandigheden, ook in de oorlogsjaren, toen op de toch al niet hooge tractementen was ge- kort, toch trouw en vol plichtsgevoel de kas zuiver heeft weten te bewaren. Hij zal daar- voor ook wel den steun hebben ondervonden van moeder-Hamerlinck, die hij met haar man daarvoor hulde brengt. Als blijk van waardeering bood hij den penningmeester na- mens de afdeeling een schrijfbureau aan, waarna een algemeen ,,lang zal hij leven" weerklonk. Aan de echtgenoote van den pen ningmeester werd een bloemstuk geschonken. De heer Hamerlinck dankte in korte woorden voor de hem te beurt gevallen waar deering. Hij hoopte nog eenige jaren zijn taak te kunnen blijven vervullen. Hij verklaarde, dat het hem als penningmeester, bij het be waren der gelden bijzonder genoegen had ge- daan een spaarpotje te kunnen maken, waar door de afdeeling opgewekt dit feest kon vieren. Vervolgens werden door den algemeenen geestelijken adviseur, den Z.Eerw. heer Don- ders, aan 16 leden der afdeeling, die dit van af de oprichting waren, de mannen alzoo die de pioniers der beweging zijn geweest, het vereenigingsdiploma van 25jarig trouw lid- maatschap uitgereikt. Het waren de leden: H. de Windt, B. Pop- pe, P. Roegiers, E. van Aerde, A. Dhert, A. Clemminck, A. de Coninck, B. H. Ysebaert, F. Hamerlinck, W. Hamerlinck, J. van Tricht, F. van Aerde, H. Vercouteren, J. de Bruijne, F. Allaart en H. Herrebout, Door den heer H. Herrebout werd namens alien een woord van dank gezegd voor de ontvangst van dit diploma. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan den heer Nivard, wethouder te Rotterdam, Bondssecretaris, die in 1909 het eerst in de afdeeling een spreekbeurt vervulde, met het resultaat, dat het ledental tot 105 leden steeg, op welk crjfer het sinds is gebleven. De heer Nivard stipte in de eerste plaats aan, dat de afdeelingsvoorzitter gewoon is woorden van dank te uiten voor verkregen resultaten, maar dat niet vergeten mag wor den, dat de verkregen resultaten voor een groot deel in de eerste plaats zijn te danken aan het volhardend en beleidvol werken van den voorzitter, den heer Ysebaert, zeif. Hij is de man die alles tot stand heeft gebracht, door zijn groote stuwkracht. Er is aanleiding tot feestvieren en vooral doet het als Roomsch-Katholieke organisatie aan de leden goed, dat er een goede verstand houding bestaat tusschen we,rkgevers en werknemers, dat er een wederzijdsche waar deering is. Er is hier door de afdeeling Ter Neuzen zooveel verkregen, dat het voor de andere afdeelingen als het ware is om er ja- loersch op te zijn. Eer men evenwel kwam zoover als men nu is, moest er hard gewerkt worden en heeft men een kommervollen tijd gekend. De vol- gende jaren zullen, naar spreker vreest, voor de organisatie niet gemakkelijker zijn. Hij vreest, dat de jongeren te gemakkelijk zullen aanvaarden den toestand, zooals ze dien ge- vonden hebben. Hij maant hen aan te beden- ken, dat ze dat alles aan de organisatie heb ben te danken en deze trouw zullen blijven. Waar men vroeger door den bestaanden nood vooral de aandacht moest gevestigd houden op het stoffelijke, is men nu in een tijdperk gekomen, dat ook de aandacht kan geschonken worden aan het geestelijke le ven, en behooren de organisaties de leden op te voeren tot goede leden der Roomsche organisatie, hetgeen dringend noodig is, als we de stroomingen in het maatschappelijk le ven nagaan en zien hoe een geest van onte- vredenheid en verzet meer en meer vaardig wordt. Dat moet tot nadenken stemmen. Het gebrek aan geloof is daarvan de oorzaak. Men heeft de stoffelijke zaken wel noodig, doch daardoor alleen wordt het geluk niet gediend. Men moet dus streven om de leden zedelijk te verheffen en hooger op te voeren in Gods- dienstigen zin. Men moet niet alleen lid zijn van St. Raphael wegens de voordeelen, die men daardoor geniet, doch omdat men be- hoefte gevoelt lid te zijn van een Roomsche organisatie. Indien dat het geval is, zal de afdeeling blijven groeien en bloeien, en zal het er een zijn waarop het Hoofdbestuur met trotsch zal blijven bogen, en er gaarne mede samenwerken. De voorzitter betuigde nog dank aan het Hoofdbestuur voor de ruime ver tegen woordi- ging en dat men zich de reis naar dezen uit- hoek van het land had getroost. Hij sloot hiermede het officieele deel af en gaf gelegenheid voor het uitvoeren van het amusante deel, na nog mededeeling te hebben gedaan van de verloting eener schilderij, waarvan de opbrengst zou bestemd worden voor het herstellingsoord, het Pastoor Mut- saers-oord. Een klein orkest had reeds gedurende den avond de pauze's aangevuld en ook den sa- menzang van het Bondsfeestlied begeleid. Thans kwam ook de beurt aan het duo- Wauters, met voordrachten. Deze brachten er door hun humor en comische voordracht ter deeg de feeststemming in en hield het gros der feestelingen nog tot na middernacht bijeen. Zondagvoormiddag arriveerden alhier eeni ge honderden afgevaardigden van afdeelin gen benoorden de Schelde en van het Belgisch Chr. Syndicaat, met vaandels. Nadat in de R.K. kerk, door den geeste lijke adviseur der afdeeling, den weleerw. heer Vermeulen, een plechtige H. Mis was opge- dragen, werd een stoet geformeerd die - voorafgegaan door het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden", dat voor deze muzi- kale opluistering was uitgenoodigd, door een groot aantal straten der stad trok. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt tot het brengen eener ovatie aan den afdeelings voorzitter, den heer B. H. IJsebaert, en aan de directies der spoorwegmaatschappijen, in den vertegenwoordiger, den stationschef. Om- streeks 1 uur was de tocht beeindigd en ving op het terrein van de Zusterschool, achter de R.K. kerk de openluchtmeeting aan. Deze werd door den afdeelingsvoorzitter geopend, die, na den Christelijken groet voor al aan hen die van elders gekomen waren om te getuigen van hunne belangstelling voor het feest van St. Raphael het welkom toeriep. Hjj gaf daama het wootd aan den Z. Eerw. heer Donders, voor het houden eener feestrede. Zijn woord zou kort zijn, maar een woord van hart tot hart, want zijn hart was bij zoo'n feest vol van jubel en vol van liefde voor St. Raphael, over de heerlijke resultaten door deze afdeeling bereikt. Men moet echter niet bij de pakken gaan neerzitten en trachten de organisatie nog te verstevigen. Men moet zijn mannen van beginsel, van plicht en Ka- tholieken durf. Daarmede komt men vooruit, maar niet met halfslachtigheid. Hij beval de mannen die hier gedurende 25 jaren getoond hebben, dat er in hen iets zit aan, thans hun schouders eens te gaan zetten onder het schoone werk der Katholieke standsorganisa- tie. Indien zij dit aanpakken moet het geluk- ken. Daarna verkreeg het woord de heer Van Maldegem, secretaris van het Belgisch Chr. Syndicaat, die de groeten bracht van over de grenzen. Hij was dankbaar gestemd jegens St. Raphael, omdat het werk ingeleid door Ter Neuzen den spoorslag is geweest, dat het personeel op het Belgisch gedeelte in nauwer contact is gekomen met dat op't Nederlandsch gedeelte. Hij hoopte, dat op dezen dag een hechten band zou gesmeed zijn tusschen St. Raphael en het Belgisch Chr. Syndicaat, een band van onderlinge samenwerking, tot wel- zijn van beide organisaties. Hierna voerde het woord de ondervoorzitter de heer De Haen, in afwezigheid van den voorzitter, om te getuigen van de goede ver standhouding tusschen het Bondsbestuur en deze afdeeling. De heer Timmerman, alg. penningmeester kwam de groeten brengen van A. K. O. (een fictief persoon, die in het vakblad reclame maakt voor het Mgr. Mutsaertsoord, herstel lingsoord voor de leden van St. Raphael en hunne vrouwen) en dit oord ten zeerste in de welwillendheid aanbeval. Ten slotte deelde het hoofdbestuurslid, de heer Donne, nog een en ander mede uit de op- richtingsgeschiedenis der afdeeling, hetgeen door hem zelf was meegemaakt. Hij wees op het verschil tusschen het verleden en het heden. Na aan alien die daaraan op eenigerlei wijze hebben meegewerkt te hebben dank gezegd sloot de voorzitter, de heer IJsebaert het feest met den Christelijken groet. Dit feest zal voor de leden der organisatie zeker lang in aangename herinnering voort- leven. Het werd begunstigd door mooi weer, hetgeen op zichzelf toch al feestelijk stemt, doch dat bovendien zeer te pas komt, als men een optocht en een openluchtmeeting organi- seert. R.K. HANDELSDAGSCHOOL. J.l. Woensdag en Donderdagvoormid- dag is aan de R.K. Handelsdagschool te Hulst het mondelinge eindexamen af- genomen aan de leerlingen der 4e klasse. 4 leerlingen slaagden en 1 moest worden afgewezen. Des namiddags had de uitreiking der diploma s plaats, hetgeen geschiedde door den vice-voorzitter van het schoolbestuur, de heer D. Th. Schelfhout, bij verhinde- rang van den voorzitter, den heer Truffino. Deze opende de vergadering en heette in het bijzonder welkom den H. E. Deken, voorzitter van het schoolbestuur en den heer L. F. M. van Waesberghe, lid der Prov. Staten "en der Kamer van 'Koop handel en Fabrieken. Alvorens de diploma s uit te reiken deelde spreker mede, dat de niet geslaagde leerling niet door gebrek aan vlijt, doch door ongesteldheid in zijn studie achter was geraakt. Uit afgelegd examen bleek, j dat het peil van het onderwijs zich in stij gende lijn beweegt. De geslaagden zijn Joh. Antheunis te Axel met 166 punten (maximum 220) Jan Wijnen te Lamswaarde met 150 pun ten (maximum 210) M. Rosa van Duijse te Graa/uw met 153 punten (maximum 220) en Alice Fermont te Koewacht met 147 punten (maximum 220). De H. E. Deken feliciteerde de geslaag den en wenschte ook hun familie geluk en hoopte dat de geslaagden op den grondslag die nu gelegd is zouden voort- gaan. Ook namens zijn medeleerlingen dankte J. Wijnen directeur en leeraren en het bestuur der school. Vervolgens verkreeg de heer L. van Waes'berglhe het woord, die zijn voldoe ning uitsprak dat de Prov. Staten ten be- hoeve dezer school een zoo ruim moge lijke subsidie hebben toegestaan. terwijl ook de Kamer van Koophandel en Fabrie ken door het todkennen eener subsidie van hare belangstelling in deze inrichting heeft doen blijken. Hij betreurt echter dat de omliggende gemeenten, op een enkele uitzondering na, het nut van het bestaan der school niet voldoende inzien, blijken- de dit uit de te geringe subsidies die wor den toegekend. Ook de ouders moesten meer het nut der school inzien door er hunne kinders heen te zenden. Er is in dit district niet alleen gebrek aan geschoolde krachten op administratief gebied, doch ook voor hen die in het eigen bedrijf der ouders zullen worden opgenomen is het hier te genieten onderwijs van groote waarde voor het verder leven. Hij heeft in zijn bedrijf reeds meerdere leerlingen dezer school tot groote tevredenheid werkzaam. De rector der school, de Z. E. heer Brouwers sloot zich bij de uitgesproken gelukwenschen aan. Voor de geslaagden zal het nieuwe tijdperk van hun leven wel moeilijker zijn, dan dat 't welk zij achter den rug hebben, doch hij hoopt dat het geleerde hun tot heil zal strekken. Ook vertrouwt hij dat de geslaagde niet- Katholiek een getuige moge zijn van het groote nut en tevens een sieraad van de Rath. Handelsdagschool. Ten slotte nam nog het woord de heer Schelfhout, die zijn dank uitte voor de gesproken woorden en ook nog meedeel- de, dat de heer Neeteson, onder-voorzit- ter der Kamer van Koophandel en Fabrie ken met belangstelling het eindexamen heeft bijgewoond, hetgeen naar hij hoopt aanleiding zal zijn, dat de vriendschappe- lijke verhouding tot de Kamer steeds moge verlevendigen. Hij wekte de geslaagden op propagandist te zijn voor deze school, opdat dit zal strekken tot haren meerde- ren bloei. LANDBOUWTENTOONSTELLING DER Z.L.M. TE ZIERIKZEE. Dinsdagavond werd de Z.L.M. ont vangen op het Stadhuis, waarbij de heer A. Timmerman Cz. als oudste wethouder, door ongesteldheid van den burgemees ter, de gasten ongeveer als volgt toesprak: Onze stad is het middelpunt en de marktplaats van een landbouwstreek en alle handel houdt onmiddellijk verband met den landbouw. Wij missen hier door- voerhandel en industrie, maar putten ons bestaan direct of indirect uit den bloei van den landbouw; slechte jaren voor de zen, brengt ook slechte jaren voor de ne- ringdoenden met zich en 't doet den Raad, mij en zeer zeker ook de burgerij daarom zeer veel genoegen, dat de Z.L.M. steeds in bloeienden welstand verkeert, welke zijn weerspiegeling in den landbouw vindt. Het is nu 15 jaar geleden, sinds te Zierikzee een landbouwtentoonstellina werd gehouden; naar mij is medegedeeld, is de nu te houden tentoonstelling in om- vang en beteekenis de voorgaande ech ter verre vooruit; onze verwachting is daarom hoog gespannen, maar zal zeer zeker niet teleurgesteld worden, doch de ze overtreffen. Dat wordt ons gewaar- borgd door het hoofdbestuur met zijn be- kwamen voorzitter. den heer mr. Diele- man, die sedert jaren de stuwkracht is voor die zoo groote organisatie. Ook anderen bracht spr. hulde, waar na hij besloot met de bede, dat de Heere door goed en mooi weder niet alleen de tentoonstelling, maar ook den aanstaan- den oogst tot een rijken zegen moge doen slagen. De Voorzitter der Z.L.M., Mr. P. Die- leman, betuigde zijn dank voor de ver- welkoming in Zierikzee en beantwoordde de rede van den heer Timmerman. Spreker herinnerde er aan hoe volgens een resolutie der Staten van Zeeland van 22 Sept. 1693 de dekhengsten op Schou- wen en Duiveland eerst aan de magistraat van Zierikzee moesten worden getoond en door deze worden toegelaten en dus de oude Zierikzeesche magistraat de taak van de keurmeesters op de centrale heng- stenkeuring vervulde en dus de verbete- ring van het paardenras op Schouwen en Duiveland vrijwel in de hand had. Spr. gelooft niet, dat de huidige regeerders dit werk gaarne aan hun ambt verbonden zouden zien. Maar Zierikzee kan op meer bogen en reeds vroeg was de belangrijke scheepvaart oorzaak,' dat het een Hanze- stad werd en uit haar haven voer het eer ste craveelschip van Philips de Schoone en Johanna van Arragon naar het Iberi- sche Schiereiland. Gezonde koopmans- durf dreef de bevolk'ng tot groote en veel moed eischende daden. De eerste kalkoe- nen werden 400 jaar geleden door schip- per Mulock naar zijn vaderstad medege- bracht. Terecht werd Neptunus met zijn drietand op het stadhuis in 1554 geplaatst. Zierikzee tot een der schoonste steden van Zeeland, van Nederland zelfs, maakt. Spr denkt aan het Steen, aan de lang verdwenen St. Lievenskapel, aan den machtigen toren. De stad heeft ook vele geleerden zien geboren worden, o.a. Phi- hppus a Leydi. De ver gedreven drang naar onafhankelijkheid was oorzaak, dat de Graaf van Vlaanderen de stad, dat Kraaiennest, wilde vernietigen, wat dank f zij Fransche hulp, echter niet gelukte. En in later dagen was er weer strijd onder de burgers zelve. Niet het minst in den Hervormingstijd en spreker denkt daarbij aan den heerschzuchtigen Modet, door Charlotte de Bourbon als immodet gety- peerd. Zierikzee, hoofdstad van Schouwea en Duiveland, bloeie steeds meer, tot heil der geheele bevolking. In de daarop gevolgde vergadering van het Hoofdbestuur vereenigde men zjch met de reorganisatieplannen van het Centraal Bureau uit het N. L. C. Na enkele opmerkingen kon men zich ook vereenigen met het rapport over het Rijkswegenreglement en het rapport over de controle op aardappelen. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over de vraag of paarden van de leden van het Z.B.S. konden deelnemen aan de merriekeuringen. Besloten werd om aan het Hoofdbe stuur van het N. T. S. te vragen of de bewuste 4 merries nog als in het N. T. S. ingeschreven worden beschouwd. Hedenochtend had te 10 uur de alge meene vergadering der Z. L. M. plaats. Bij de opening verwelkomde de Voor zitter de Commissaris der Koningin, waar na de notulen werden goedgekeurd, de ingekomen stukken werden behandeld en de rekening over 1927 werd goedgekeurd. Hierna hield de heer J. G. Bessem een lezing over de Inrichting, doel en, wer- van het Centraal Bureau uit het N. Vervolgens hield de Voorzitter zijn jaarrede, die als steeds aller belangstel ling had. Hedenmiddag werd een automobiel- tocht door Schouwen en Duiveland ge houden. De geweldig lange stoet van auto's trok allerweoe veel belanostelling, en had onder schitterend zomerweer plaats. DE STAKING AAN DE SCHELDE. De rijksbemiddelaar, de heer Aalber- se, zal a,s, Donderdag te Amsterdam op- nieuw een conferentie houden met partij- en betrokken bij het conflict aan de maat- schappij De Schelde, HULST. De heer J. der Weduwe alhier, ontving de treurige tijding, dat zijn zoon F. der Weduwe, te Heerlen, bij het baden is ver- dronken. HONTENISSE. Aan het St. Norbertus-Lyceum afd. H. B. S. te Roosendaal slaagde voor het eind examen de heer Th. Colsen alhier. ST. JANSTEEN. Bij het eindexamen aan de R.K. kweek school voor onderwijzeressen te Ouden- bosch, is geslaagd mej. E. Vael, alhier. WESTDORPE. Begunstigd door een heerlijk zomer- weertje trok de kermis te Westdorpe dit jaar weer een flinke belangstelling. Des Zondags wandelden vele bezoekers uit omliggende gemeenten naar het dorp en verheugden zich de verschillende carous- sels en draaimolens in een veelvuldig be- zoek van de jeugd. Voor dansgelegen- heid was ruimschoots gezorgd; in vele cafe's speelden goede jazz-bands. Des Maandags werd een wielerwed- strijd gehouden naar Quatrecht en terug, waarna drie ronden te rijden door den Platten Kilpolder. Na drie ronden te heb ben gereden passeerde van de Bossche als eerste de eindmeet voor Houssiaux, Bauwens, Willemijns, Meerschaert, Ode- rie, Descamps, Acke, Redel en van Acker. Door een misverstand tusschen het be stuur der wielerclub, die de rit organi- seerde, en de jury, aangaande het aantal te rijden ronden, kende aenoemd bestuur aan van den Bossche aen eersten, aan Oderie den tweeden en aan Meerschaert den derden prijs toe. Waar de tijd tot publiceeren van den rit te kort is geweest, was de belangstel ling slechts matig. SAS VAN GENT. Geslaagd voor het eindexamen Gertru- dis-lyceum afd. H. B. S. te Roosendaal mej. J. van Acker alhier. BIERVLIET. Tot tijdelijk opzichter aan de Watering Cadzand is benoemd de heer W. Ver- planke te Biervliet. Deze benoeming staat in verband met de uitvoering van den aanleg van een afwateringsgemaal. OOSTBURG. Bij het te Breda gehouden examen voor Rijksklerk der Dir. Belastingen zijn o.m. geslaagd de heeren J. P. Keijser en C. le Grand beiden alhier. Het bestuur van het burgerweeshuis al hier heeft van den Minister van Binnen- landsche Zaken bericht ontvangen, dat hij geen termen kan vinden, aan de Koninqin, overeenkomstig den wensch van Gedep. Staten van Zeeland, ter vernietiging voor te dragen het besluit van den gemeente- raad tot goedkeurina van de begrooting van het weeshuis. Volgens Ged. Staten zou bij de verdeeling van gelden van het weeshuis het r.k. armbestuur boven het Ned. Herv. worden bevoordeeld. SCHOONDIJKE. Voor het onlanas te Amsterdam gehou den examen voor Rijksveldwachter-Briga- dier slaagde de heer G. J. Huisman, Rijks- veldwachter-Brigadier-Titulair ter stand- plaats alhier. Het afscheid van Ds. K. Sietsma, Geref. predikant alhier, wegens vertrek naar Eindhoven is bepaala op Zondag 2 Sep tember en zijn intrede aldaar op Zondag 9 September. Bevestiger op denzelfden dag zal zijn Prof. Dr. Th. Hoekstra van Kampen. GROEDE. De gemeente Groede is toegetreden tot de regeling, vervat in het Werkloosheids- besluit 1927.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2