ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANPEREN. No 8244 Woensdag 11 Tuli 1928 68e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: BINNENLAND. F ItJltLlIOH. BUITENLAND. De innemsssde Landlooper Binnen Ter Neuzen f 1 40 per 3 maanden - Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden - Bij vooruitbetalinq fr. per post 6 60 per jaar - Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige landen f 2,60 per 3 maanden fr, per post Aftbnnementen voor het buitenland alleen bij vooru;tbetaung. Dit blad verschijni iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, NEDERLAND EN BELGIE. In een hooxdartikel dat ,,Le Temps wijdt aan Belgie en de vredesvraagstuk- ken", is ook een passage te vinden over de kwestie van een verdrag met Neder land. „iMen moet wenschen' zoo leest men daar dat de zoozeer vriendschappelijke taai van den Peer Hymans in Den Haag goed wordt verstaan en dat de Nederland- sche regeering, aan welke de plicht toe- valt het initiatiief te nemen tot nieuwe on- derhandelingen, bewijs zal weten te geven van dezelfde verzoeningsgezindheid. ,,Een direct onderling accoord met Bel gie zal voor Nederland steeds de voor keur verdienen boven een internationale regeling.' rig slechts verzwakken met .in het ver- schiet alle mogelijke gevaren voor hun vrije ontwikkeling, want men weet nooit hoe een internationalisatie uitloopen kan, waarbij groote buren betrokken zijn. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING LANDARBEIDERS. Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf heeft een adres gezonden aan een groot aantal plattelandsgemeente- besturen, waarin betoogd wordt, dat de uibbreidmg van de werkloosheidsverzeke- ring voor land-, tuin- en veenarbeiders ook een gemeentebelang is, en dat het derhalve een juiste poiitiek is, aan de ar beiders, die bereid blijken een offer te brengen voor genoemde verzekering, bij werkloosheid eenige voordeelen te geven boven hen, die zich niet tegen de gevolgen van werkloosheid verzekeren en die daar- door bij werkloosheid dadelijk op vollen steun van de gemeente zijn aangewezen. Adressant verzoekt daarom den gemeente- besturen, bij tewerikstelling bij de werk- verschaffing de voorkeur te geven aan verzekerde arbeiders, en bij invoering van een steunregeling de steunbedragen voor verzekerde arbeiders belangrijk hooger te stellen dan die voor de onverzekerden en wel zoo noodig door een bijslag op de uit- keering uit de werkloozenkas. SPOOR WEGVERBINDING NEDERLAND—BELGIE. Op 24 Februari jl. richtte de Neder- landsche Kamer van Koophandel te Brus- sel zich tot de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen aldaar, teneinde verbetering aangebracht te krijgen in de a-vondspoorwegverbinding 'Nederland Belgie. Inderdaad, gebruik makende van den trein, die Rotterdam om 18.49 ver- laat, kwam men eerst om rond 11 liur te Brussei aan, na alle tusschenstations tus- schen "Esschen en Brussei aangedaan te heb'ben. Thans kan worden medegedeeld, dat met.ingang van 2 Juli jl. de trein Ant- werpenBrussei, die op genoemde ver- binding aansluit, veranderd is in een bloc- trein, waardoor reizigers, uit Nederland komende, nu om 22.30 te Brussei kunnen arriveeren. Deze trein verlaat Antwerpen om 21.50. In een eerste artikel, dat ,,Le Soir' wijdt aan de Nederlandsch-Belgische kwestie schrijft het blad, onder den titel „de Belgische eischen o.a. dat Neder land ,,ongetwijfeld" de liberale Schelde- bepalingen uit het verdrag van 1839 op beperkende wijze heeft uitgelegd. Daarom moet een nadere bepaling daarvan worden gegeven en daarover moet men trachten tot overeenstemming te komen, gelukt dat niet, dan moet men desnoods recht .zoeken. Belangrijker nog dan het vraagstuk van de verbinding met de zee is dat van den toegang naa. den Rijn. In dat verband herhaait dan het blad den eisch van een kanaal Antwerpen-Moerdijk. Dat is volgens het blad het cardinaie punt. Dat kanaal zou, zoo doet het dan uitschijnen, aan het geheele Rijnverkeer ten goede komen en ,,men zou gemakkelijk kunnen aantoonen, dat het van voordeel zou zijn ook voor de Hollandsche havens. Wie zdch tegen dit kanaal verzet, ver- zet zich tegen een zaak van algemeen be- lang. Het Laatste Nieuws meent dat de woor- den die Hymans sprak over gemeenschap- pelijke politiek inzake vervoer en verbin ding in de Kamer algemeene goedkeuring vonden. Zonder op den gang van zaken t€ wi'llen vooruitloopen, houdt het biad het ervoor, dat indien de kwestie van het Nederiandsch-Belgisch verdrag op een bevredigende wijze kan opgelost worden. Nederland en Belgie zich ook op andere terreinen dan op dat van vervoerpolitiek zullen ontmoeten. De heer Hymans had ook ten over- vloede gelijk erop te wijzen, dat een spoe- dige oplossing in een wederkeerig belang gewenscht is. Van Belgische zijde zal immers eerlang moet en uitgemaakt worden, of de nieuwe waterweQ AntwerpenLuik zal worden uitgevoerd in overeenstemming met de bel'angen van onze Noorderiburen of ahts ufltsluitend rekening houden met het Bel- gisch belang. Samenwerking beteekent, voor Neder land en Belgie, dat zij gemeenschappehjk op economisch gebied hun voordeel zul len doen uit hun buitengewoon gunstige aardrijkskundige ligging, en dat zij, te midden van de groote mogendheden, hun zel'fstandig. bestaan zullen vrerzekeren. Kleinzielige naijver, tegenwerking en tweespalt kunnen beide naties wederkee- DE SCHIPBREUKEUNGEN VAN DE ITALIA. Naar uit Spitsbergen gemeld wordt, vreest men daar, dat Nofoile de eenige zal zijn, die levend van de Italia-expeditie teruggekeerd is. Volgens de laatste berich- ten wordt het kamp weer in Oostelijke pichting van het land afgedreven. Tenqe- volge van he- steeds slechter worden van het ijs en het toenemen der nevels schijnt het absoluut uiitgesloten, dat de Zweed- sche vliegers nog eens bij het kamp kun nen landen. De eenige mogelijkheid be- staat nog, dat het kamp bereikt wordt door den Russisohen ijsbreker Krassin, die zich echter slechts langzaam door het ijs kan werken. Sinds Vrijdag is het vaartuig slechts twee kilometer naar het Oosten opgeschoten. De Krassin heeft thans een groote ijsschots bereikt, welke 1 K.M. lang en meer dan 2 M. dik is. Daar deze door E. RATH. I. De trein maakte langzaam een groote boch't, als deinsde hij terug voor de rivier, juist op het oogenblik, dat hij die wilde oversteken. Traag en automatisch keek de conduc- teur op zijn horloge. Iedereen wist, dat hij dat altijd deed, als de trein de lange bocht nam. De man, met wien hij sprak, keek ook hoe laat het was. De derde persoon in den Pullman-rookcoupe keek alleen maar naar buiten. Hij bezat geen horloge. ,,Ja", zei de conducteur, ,,ze hebben hier een hoop boeren uit de streek ver- jaagd. Niet, dat het den boeren iets kan schelen. Ze hebben goed geld gekregen. Maar alles is erdoor veranderd. Niet zoo zeer de steden. Die zijn hetzelfde geble- ven beetje beter winkels misschien. maar dat is dan ook alles. Het land zelf is veranderd." tt ,,Met geld kan je alles doen pemsde de reiziger van middelbaren leeftijd, ter- wijl hij het glas van zijn horloge schoon- poetste met den duim. ..Alles", stemde de conducteur toe. Ze hebben den boeren betaald, wat ze vroe- gen. Als een boerderij niet genoeg v/as. kochten ze er twee, of meer. Ze hadden ijsschots een goede gel?genheid voor vliegtuigen om te starten biedt, zullen de Russische vliegtuigen voor den start ge- reed gemaakt worden. De Russische vlieger Baboesj.kin heeft opdracht gekregen het zoeken naar Amundsen te staken. Ongunstige berichten over Amundsen's lot. Volgens mededeeling van twee opva- renden van het schip ,.lngok I dat zich op 18 en 19 Juni op weg naar Spitsbergen, in de nabijneid van het Beren-eiland be- vond, kan men Amundsen's lot wel als bezegeld beschouwen. De beide varens- gezellen hebben meegedeeld, da/ zij -in de nabijheid van het Beren-eiiand gezien heb ben, dat een groot vliegtuig in zee stortte. Men neemt aan, dat dit het vliegtuig was van Amundsen, dat zich op dit tijdstip daar ongeveer moest bevinden. Den bei- den zee lie den was van de Amundsen-ex- peditie niets bekend, zoodat het ook niet mogelijk was, dat zij door vor-ige berich ten beinvloed waren. Thans blijkt volgens de ..Chicago Tri bune", uit een nieuw rapport van Nobile, dat Malmgr-en en de beide anderen te voet het kamp verlaten hebben, omdat zij wan- hoopten ooit op een andere wijze levend uit de ijsvelden te komen. Nobile zou Malmgren zeifs van een poginq tot zelf- moord afgehouden hebben. Was de ramp te voorkomen peweest Eveneens volgens de Chicago Tri bune", zou Nobile thans verklaard heb ben, dat de ramp nooit plaats gehad zou hebben, indien hij niiet zoo vol ongeduld geweest was om de Italiaansche vlag juist op 24 Mei op de Noordpool te planten, op welken dag immers Italie besioot om aan den wereldoorlog deel te nemen. Zoo zou dan de ,,Italia"-bemanning nog indirect tot de oorlogsslachtoffers gere- kend worden Indien het waar is, is het een bewijs te meer voor de juistheid der beschuldiging, dat het leven van velen roekeloos in de waagschaal gesteld is ter bevrediging van nationale trots. DE STAKING TE ANTWERPEN. De bijeenkomsten door de leiders van de Antwerpsche stakers gister belegd, ten einde de arbeiders aan te sporen heden het werk te hervatten, werden zeer druk bezocht. In de zaal van het Rubenspaleis alleen bevonden zich ongeveer 5000 sta kers. De wethouders Piet Somers. Eeke- lers en voorts Laroche, waarschuwden de arbeiders tegen de drijverijen der commu- nisten, die bij den ingang der zaal een manifest hadden verspreid, waarin de lei ders van verraaa der arbeidersklasse wer den beschuldigd. De leiders zeiden geen referendum of stemming te kunnen aan- vaarden en vergenoegden zich met de aan- sporing tot werkhervatting Woensdag- ochtend. De loonkwestie zou dan binnen 14 dagen geregeld worden. Een groot deel der vergadering bleek tegen deze regeling gekant. In een an dere bijeenkomst was het Jan Chapelle, secretaris van het zeeliedenverbond, die tegen de communisten te keer ging en be- weerde. dat deze den Transportarbeiders- bond financieel willen kelderen. Chapel le werd luide toegejuicht. Buiten de stad bleek overal een sterke meerderheid te zijn voor hervatting van het werk. De algemeene indruk is, dat deze nog niet algemeen zal zijn en onge veer een derde der arbeiders nog een paar dagen zal staken. Het B.T.A. meldt nader uit Antwer pen De arbeid zal Woensdagmorgen her- vat worden. Onder voorzitterschap van den gouverneur van Antwerpen, zal een commissie bijeenkomen, die binnen 14 dagen een voorloopige regeling voor de loonen der arbeiders zal uitwerken. De commissie, die waarschijnlijk door den minister van arbeid zal aangewezen wor den, zal vervolgens de arbeidsverhoudin- gen in het algemeen in de haven van Ant werpen bestudeeren. Naar wij vernemen, is hedenochtend in de haven van Antwerpen het werk alge meen hervat. PROTOGEROF VERMOORD. Zaterdag omstreeks middernacht losten te Sofia op straat drie onbekenden schoten op twee anderen, van wie er een gedood en de ander ernstig gewond werd. Deze werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij omstreeks drie uiur overleed, zonder bij bewustzijn te zijn gekomen. Bij onder- zoek kon men vaststei'len, dat het gene- raal Protogerof was, de gewezen hoofd- man van het Macedonische revolutionaire comite, op wiens hoofd de Servische regeering een grooten prijs had gesteld. De daders zijn in de duisternis ontko- men. Acht maanden geleden is er ook een aanslag op den generaal gepleegd. LICHAMELIJKE OPVOEDING IN ITALIE. Wat men het fascisme moge kunnen verwijten, zeker niet, dat het de opvoeding van de Italiaansche jeugd verwaarloosd. Zoowel geestelijk als lichamelijk heeft het de vorming van het jonge geslacht ter harte genomen. Dat moet opgroeien tot krachtige mannen, sterk van wil en sterk van spieren, die Italie vooruit zullen bren gen en een eerste plaats onder de volkeren der wereld zullen laten bezetten. Men be- hoeft daarbij niet alleen aan oorlog te denken, al zal het fascisme zeker voor geen oorlog terugdeinzen als het dien voor de bereiking zijner idealen noodig acht, doch ook aan de ontwikkeling van het eigen land, aan de kolonisatie in de Afri- kaansche gebieden, die Italie toebehooren. In de Farnesina te Rome is een hooge- school voor lichamelijke opvoeding geves- tigd, die een jaar geleden met groote plechtigheid is ingewijd. Vrijdag hebben de leerlingen, aanstaande gymnastiekon- derwijzers, voor de overheid een proeve van bekwaaniheid afgelegd. tuinarchitecten en huisarchitecten en nu zijn er, geloof ik, meer buitens dan boer- derijen. Ik herinner me Een paar mijl lang herinnerde hij zich alle mogelijke dingen en de reiziger van middelbaren leeftijd was het roerend met hem eens. Het leek wel een lezing met lantaarnplaatjes. De plaatjes zag men door de ramen en ze werden voortdurend toe- geiicht door den spreker. Hij kende pre- cies de volgorde, zelfs zonder te kijken. ..Allemaal groote heeren, echte", zei de man van middelbaren leeftijd. ,,Deftige lui." ,,Neen, niet allemaal. Ik ken de mees- ten. Ik reis om zoo te zeggen dagelijks met ze. Over het geheel doodgewone men- schen, alleen rijk. Ze zijn net als anderen. Praten als wij, leven als wij. Hebben hun stokpaardijes En hoe Kijk... Hij boog zich voorover, keek naar bui ten en wees in de verte. ,,Ziet u dat huis daar u kunt net het dak boven de boomen zien uitsteken... tegen dien heuvel Als je nou spreekt over stokpaardjes of malle liefhebberijen, dan moet je daar zijn. Fijne plaats. hoop geld. Ik heb het over de dame, die daar woont. Rijk, kinderen, goeden man alles, wat je hart begeert, maar ze heeft een zwak voor landloopers. De reiziger keek naar het dak boven de boomen, aan den overkant der rivier. Landloopers herhaalde hij. De derde man in den rookcoupe, die gedurende tien minuten geen vin verroerd had. boog zich naar voren om ook het roo de pannendaik te zien. Hij bekeek het kaln- aandachtig, liet den blik gaan langs a^.- gro'enen heuivel, nam de rivier op langzaam stroomde, ging toen weer ach- terover leunen en keek den conducteur aan. Landloopers," herhaalde de conduc teur en keek zijn toehoorder aan. ..Bede- laars... doodgewone zwervers.' De voornaamste reiziger keek nog eens naar buiten, maar het huis was niet te zien. ,,Ze is zeker niet snik zeide hij. ,,Dat zou ik niet durven beweren.' De conducteur schudde langzaam het hoofd. ,,Ik heb haar een paar maal op den trein gezien. Haar man reist dikwijls met me Het is gewoon een zwak. zooals u of ik ze misschien ook hebben. Ze ziet er aardig uit... niets geen aanstellerij maar land loopers schijnen een soort bijbaantje van haar te zijn. Haar man h£elt het me zelf allemaal verteld. Telkens denkt hij. dat hij er een eind aan heeft gemaakt. maar neen hoor Verleden maand had ze er nog een." De conducteur keek weer op zijn hor- loge. ,,Het schijnt, dat ze een goed hart heeft, en een vasten stelregel. Ze stuurt nooit een landlooper weg. Ze denkt, dat er op een goeden dag een landlooper zal ko men, die de moeite waard is en dan wil ze hem redden. Ze heeft hem natuurlijk nog niet gevonden en zal hem nooit vinden ook. Het bestaat niet. Maar ze laat zich niet ontmoedigen. Ze wil een landlooper bekeeren tot' een nuttig mensch, en ze maakt er dus op haar manier een studie van. Ze laat ze werken. geeft ze eten en bezorgt ze onderdak. Als er een weggaat. kijk ze weer uit naar een volgende. Z,e qelooft niet in liefdadigheidsinstellingen inaar vindt dat zwervers opgenomen moe- ten worden in het gezinsleven. in arbeidsconflicten, dat in de praktijk niet blijkt te voldoen, moest uitzien naar een ander middef om aan de heerschende onrust een eind te maken. In de vergade ring plaatste een bezoeker de interruptie: ,,Ge kunt de werkloosheid uit de wereld helpen, indien ge de immigratie voor den duur van twee jaren stopzet." Bruce ant- woordde daarop: ,,Ik geef een andere re- medie in overweging een wapenstil- stand in de industrie voor twee jaar. Bruce ging daarop door met te verkla- en, dat, tenzij de uitspraken van het arbi-- tragehof worden geeerbiedigd en tenzij het schouwspel verdwijnt van stakingen, die met deze uitspraken gepaard gaan, het heele stelsel van arbitrage zal moeten verdwijnen. Er moest een begin gemaakt worden met een pogiing om te geraken tot een anderen grondslag, waarop industri- eele conflicten konden worden beslecht. Er moest sterker worden vastgehouden aan de politiek van een .blank Austra- lie", waarvoor sympatihie ontbreekt juist op de plaats, waar Australie verwacht ze aan te treffen, n.l. in Groot-Brittannie: de Engelsche Arbeiderspartij was totaal tegen de politiek van een „biank Austra lie.' Bruce kwam hier ten sterkste tegen op. WEER EEN HITTEGOLF IN DE VER. STATEN. Het geheele gebied tusschen Chicago en New York wordt evenals het WTste- lijk deel der Vereenigde Staten door een hittegolf geteisterd. Te New York be- reikte de temperatuur Zondagmiddag den hoogsten stand van dit jaar met 34 graden Celsius in de schaduw. Ook Chicago heeft zeer door de hitte te lijden. In deze stad alleen zijn dertig personen gestorven. Volgens de tot nu toe ingekomen be richten zijn niet minder dan 47 sterfge- vallen direct of indirect het gevo.q van de hitte. Drie personen vielen te New York dood op straat neer, nadat zij door een zonnesteek waren getroffen. Veertien personen overleden later aan de gevolgen van een'zonnesteek. Vele dczenden New Yorkers zochten Zondaq koelte aan de kust. In het Westen der Vereenigde Staten bedroeg de temperatuur tusschen 34 en 40 graden Celsius. In het Midden-Westen heerscht geen hitte ten gevolge van de regen. Daar de regenwolken langzaam naar het Oosten trekken, hoopt men, dat Chicago binnen 24 uur van de hitte bevrijd zal zijn. INGEZONDEN ~MEDEDEELINGEN DE IN ARBEIDSONRUST AUSTRALIE. Omvangrijke werkloosheid en voortdu- rende onrust in de arbeidswereld in Australie baren de Bondsregeering voort durend zorg. Bruce, de premier, heeft zich over deze vraagstukken in een ver gadering te Perth uitgelaten en daarbij tot de arbeiderswereld een waarschuwing gericht, waarin hij liet doorschemeren, dat de regeering zich genoopt zag, de vraag onder het oog te zien, of zij niet, in plaats van het instituut van arbitrage De derde persoon keek nog steeds naar den conducteur. Hij voelde in den zak naar een sigaret, vond er geen, hield on- verschillig op met zoeken en bleef voort durend den man in dienstkleeding aan- zien. „Haar man vertelde me." vervolgde de conducteur, ,,dat de zaken weer opleven. In den oorlog was het een verbazend slappe tijd. ,,Werk of vecht' was het lot voor de meeste landloopers. Zij zeggen, dat een heeleboel de voorkeur gaven aan vechten. Er waren baantjes genoeg te krijgen en ze werden goed betaald, ook nog na den oorlog. Het kostte sommigen landloopers bepaald moeilijk het werken weer op te geven, niaar den laatsten tijd schijnen ze toch weer normaal te worden. Ik heb er zelf trouwens ook weer meer gezien. Haar man zei, dat ze geregeld voorzien waren. ,,Eens een landlooper, blijft een land looper", verkondigde de reiziger. Laten ze je niets anders wijsmaken." ,,Neen, hoor." De trein minderde vaart en de conduc teur stond op, om klaar te zijn voor het volgend station. De man van middeloaren leeftijd klopte zijn pijp uit. stak dien in den zak en volgde zijn voorbeeld. De derde passagier bleef nu alleen achter in den rookcoupe. Hij gaapte, rekte zich uit en vulde tot drie keer toe den kartonnen beker aan den ijswatertank. Ten sprookjesfee voor landloopers zei hij hardop en glimlachte. Hij was een groote man. Zijn lengte zat hem voornamelijk in zijn beenen, die in verhouding te lang waren, maar hij scheen er geen last van te hebben. Hij kou vatten. behield zelfs makkelijk zijn evenwicht, toen de trein plotseling stopte, alsof de machinist proeven nam met zijn luchtrem. De armen van, den langen man waren in overeenstemming met zijn beenen. Ook zijn handen pasten er bij lang, hoekig, met zware knoibbels. Landloopers Hij ging glimlaehend zitten. Hij had van alles kunnen zijn. maar niets bepaalds. Om zijn ooghoeken waren fijne rim pel- tjes, die deden denken aan een leven op zee, in de prairieen, in de bergen in ieder geval in de open luchtmaar zijn huid was verweerd. Hij was blond, een beetje sproetig, zooals dikwijls menschen met ros-blond haar. Zijn oogen waren van een onbestemd grijs, met bruine vlekjes. Zijn neus was iang en iets gebogen, zijn mond groot, met dunne Jippen, die een fijngevoelige uit- drukking aan zijn gezicht gaven. als hij lachte en anders een onverschillige. Hij zag er uit als een jaar of dertig. Zijn kleeren waren blijkbaar van goede kwaliteit en zaten hem onberispelijk. Ze maakten den indruk van lang gedragen te zijn. Ze waren schoon, goed in de plooi en gJomimen niet verraderlijk, maar verxieden toch teekenen van langdurig gebruik. Er was niets nieuws aan hem ook hijzelf niet. Toen de trein het station uitstoomde, boog hij zich naar het raampije om den naam te lezen. Daarna nam hij het spoor- boekje op, dat de reiziger van middelbaren leeftijd had laten liggen en begon er on- verschillig in te bladeren. (Wordt vervolgd.) f^liu WWiriWa TER NEUZENSCHE COURANT VOORnOMT t\OU VATTE-M De zeewind koett Uw warm lichaam anel af. Voorkomt I Neemt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1