Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN, Maandag 9 Juli 1928. No. 8243. VAN NEDERLAND—BELGIe. Een aandrang van Minister Hijmans. Bij gelegenheid van de behandeling der begrooting voor Buitenlandsche Zaken in de Belgische Kamer heeft de minister van Buitenlandsche! zaken de heer Paul Hij mans Vrijdagmiddag uitvoerig het vraag- stuk der Nederlandsch-Belgische betrek- kingen besproken. Hij heeft er aan herinnerd, dat de bij- zondere toegangswegen naar Antwerpen niet alleen onderworpen zijn aan de sou- vereiniteit van een buitenlandschen Staat, maar ook de andere bijzonderheid hebben, dat zij voor dien staat geen onmiddellijk belang zijn. ,,Zelfs gebeurt het, zoo zei de spreker, dat elk plan tot verbetering het naburige land aanleiding geeft tot oppo site vanwege de concurreerende haven, waar zich een soort van protectionisme lucht geeft, dat strijdt met het modern in- ternationaal recht." Vervolgens zette hij uiteen, dat de be- palingen van het Verdrag van 1839 in be- perkende zin zijn gei'nterpreteerd. Verder gaf de heer Hijmans een zeer zeer kort overzicht der drie Belgische eischen, nl.: 1°. organisatie van de rivierdiensten, zoodanig, dat de belangen van het verkeer niet gestuit kunnen worden door een staat, die er geen onmiddellijk belang bij heeft; 2°. de verplichting van Nederland om den waterweg te onderhouden, in verband met nieuwe eischen, die het gevolg zijn van den vooruitgang van den schepen- bouw en de groeiende intensiteit van het verkeer; 3°. het aanleggen van zijwegen of aan- vullende waterwegen met het doel, te voor- zien in de gebreken, die bij het bestaande verkeer met den Rijn worden ondervon- den. Vervolgens hield de heer Hijmans een betoog voor de noodzakelijkheid van sa- menwerking van Belgie en Nederland op het gebied van transport en verkeer. Hij erkende dat Nederland bereid is het trac- taat van 1839 te hexzien, maar wees er op dat de tijd voorbijgaat en dat Belgie voor groote beslissingen staat, o.a. ten opzichte van ihet rechtstreeksche kanaal Antwer pen-Luik. ,,Het oogenblik nadert dat wij moeten beslissen of die nieuwe waterweg zal uit- aevoerd worden in verband met ons be lang en dat van onze naburen, dan wel alleen in verband met onze belangen." Ten slotte zei de Minister: ,,Mocht een hartelijke samenwerking ontbreken, dan zouden wij er niet van kunnen afzien onze essentieele belangen te vrijwaren. Wij zouden onze transport- en verkeerspolitiek moeten doorvoeren met alleen de inachtneming van onze eigen be langen en aan, den anderen kant zouden wij er toe gedreven zijn, op internationaal gebied waarborgen te zoeken die wij in een tweezijdig accoord niet hadden kun nen vinden Na deze rede heeft de oud-minister v. d. Velde zijn vertrouwen uitgesproken in den goeden wil van Minister Beelaerts. Hij was echter minder optimistisch over de stemming onder de leden der meerder- heid van de Staten-Generaal. Onlangs heeft een voorname Neder- landsche persoonlijkheid, die voor de ovei- eenstemming gewonnen is, o.a. spreker meegedeeld, dat deze overeenstemming moeilijk zou zijn, omdat de kwestie in Ne derland een gevoelskwestie is geworden en zulke kwesties zijn moeilijk te behan- delen. Deze Nederlander t) meende, dat het misschien noodig zou zijn naar Geneve te gaan om bij arbitrale beslissing 't Ne- derlandsch-Belgisch geschil op te lossen. De heer Van der Velde zeide echter ten besluite, dat hij hoopte dat, ondanks alles, een rechtstreeksche overeenstem ming tot stand zou komen, die voor beide landen boven een arbitrale oplossing te wenschen zou zijn. Doch hij verlangde er aan toe te voegen, dat in die kwestie de heer Hijmans zeker uit naam van het gansche land had gesproken. i) De correspondent van het Hand, heeft reden te vermoeden, dat hier bedoeld is de oud-burgemeester van Rotterdam, Mr. A. R. Zimmerman. TREIN OP DEN OOST-CHINEESCHEN SPOORWEG AANGEVALLEN. Volgens een bericht uit Peking is een personentrein van den Oost-Chineeschen spoorweg door Chineezen tot ontsporing gebracht. De Chineezen openden een ge- weervuur op de passagiers, van wie er 4 werden gedood en 8 gewond. Nadat de bandieten de reizigers beroofd hadden na- men zij eenige buitenlanders, meest Japan- ners, mee, ten einde voor hen een losgeld te eischen. Troepen zijn afgezonden om de bandieten te achtervolgen. DE AFSCHAFFING VAN DE DOODSTRAF. In de regeeringsverklaring heeft de nieuwe Duitsche regeering een beroep op de landsregeeringen gedaan om geen doodvonnissen meer te laten uitvoeren voor de Rijksdag over de afschaffing van de doodstraf beslist heeft. Waar, bij de huidige samenstelling van den Rijksdag, het vrijwel zeker is, dat de doodstraf afgeschaft wordt, mag, ook van tegenstanders verwacht worden, dat zij aan het verzoek vol doe n. Het zou on- menschelijk zijn in de spanne tijds, die noo dig is om den nieuwen maatregel wettelijk te verwezenlijiken, nog menschen ter dood te brengen. Feitelijk is dus de doodstraf reeds afge schaft. De soc.-democraten verwijten den communisten inkonsekwentie. In den Rijksdag zijn zij n.l. voor afschaffing, doch in Rusland volgt het eene doodvonnis op het andere. Een inkonsekwentie, die on- dertusschen erg begrijpelijk is. Immers, in Rusland zijn het vijanden van het commu- nisme, die naar het schavot gaan, terwijl in Duitschland de communisten eerder zelf een goede kans maken om door hun geweld-poiitiek met de bij] in aanraking te komen. HET NIEUWE ENGELSCHE LUCHTSCHIP. Vele parlementsleden en de hooge com- missarissen der dominions hebben Vrijdag het Engelsche luchtschip R 100,, dat een inhoud van 5 millioen kubieke voet heeft, op het Howden Aerodroom in Yorkshire bezichtigd. Het luchtschip is even groot als een transatlantisch stoomschip. Het is voorzien van groote, met tapijten be- legde trappen, eetkamers enz. en is ge heel als een hotel ingericht. De zes Rolls Royce Condor motoxen zijn langdurig be- proefd en nadat nog andere proeven ge daan zullen zijn, zal het luchtschip uit de groote loods te voorschijn komen en naar het luchtstation van Cardington vliegen, waar het aan n hiertoe speciaal opgerich- ten mast zal worden gemeerd. Waar- schijnlijk zal het luchtscbip in het begin van den herfst een vlucht naar Canada on d em em en. Kapitein Scott, die per luchtschip reeds een reis over den Atlantisohen Oceaan been en weer heeft gedaan, zal naar men verwacht, het bevel over het luchtschip voeren. COMMUNISTEN DOOR BURGERS UITEENGEJAAGD. Uit New York wordt geseind, dat in Wallstreet een troep van 150 communis- tische mannen en vrouwen leden van de Anti-Imperialistische Liga een de monstrate heeft gehouden voor het kan- toorgebouw van de P. Morgan Com pany. De betoogers hadden banieren bij zich, waarop Wallstreet werd veroordeeld en trachtten de stoeptreden van het ge- bouw te bestijgen, doch een menigte van naar schatting vijfduizend personen be- lette dit. De communisten werden onder gehoon op de vlucht gejaagd, nadat hun banieren hun waren ontrukt, hun een af- rammeling was toegediend en de ldeeren hun van het lijf gescheurd. Alles duurde niet langer dan een kwartier, tot dat de politie kwam, die van tevoren was ge- waarschuwd en twaalf personen arresteer- de, o.m. Ben Gillow, eertijds lid van het congres van den staat New York. HITTEGOLF IN DE V. S. Een hittegolf die in het geheele gebied der Ver. Staten woedt, heeft talrijke slachtoffers geeischt. Vooral Chicago heeft hiervan te lijden, waar, naar gemeld wordt, vijftien personen zijn gestorven, tien onmiddellijk ten gevolge van de hitte, de anderen verdronken, terwijl zij tracht ten in rivieren en meren verkoeling te vinden. Te Boston zijn zes personen door verdrinking om het leven gekomen, ter wijl aan de Pacific-kust zeven menschen zijn gestorven. Een hevig onweder heeft te New York eenige verlichting gebracht hier zijn vier dooden te betreuren. Denver heeft drie slachtoffers, Detroit een en Kan sas City ook een. ANTWERPEN'S HAVEN- CONFLICTEN. Blijikens berichten is tusschen werikge- vers en timmerlieden der scheepsherstel- lingswerven te Antwerpen overeenstem ming bereikt en zou de staking, die 7 we- ken geduurd heeft, heden zijn opgeheven. De toestand in de havenstaking lijkt echter nog ongewijzigd. De stad Antwer pen lijdt ernstige geldelijke schade. De havenontvangsten zijn in eerste twee weken der staking met 7 millioen gedaald. Men meent teekenen te bespeuren, dat de lust tot herneming van het werk stijgt. Er werd Donderdag aan boord van 86 stoomschepen gewerkt. De wethouder Sorners, hoofd van den transportarbei- dersbond, heeft van de verdere leiding der staking afgezien. Hij is vervangen door het lid van Gedeputeerde Staten, Larsche, secretaris van het verbond van vakvereenigingen. Op het ministerie van kolonien ,is Vrij dag een conferentie gehouden waaraan deelgenomen werd door den premier, den minister van arbeid, den gouverneur der provincie Antwerpen, den burgemeester van Antwerpen en den voonzit'ter der ree- dersvereeniging. Men onderzocht den toe- stand, door de staking te Antwerpen ge- schapen en zocht naar een formule, in staat de beide partijen tot overeenstem ming te brengen. Deze formule zou eerst openbaar worden gemaakt op het oogen blik, dat alle waarborgen aanwezig zou den zijn om haar te doe'n aannemen. TER NEUZEN, 9 Juni 1928. ZAAMSLAG. Donderdag jl. heerschte op het dorps- plein alhier een buitengewone drukte. Vele menschen gingen een kijkje nemen of brachten hun kinderen naar 't plein. Ook vele oudere menschen waren in hun Zondagsch pakje gestoken en schaarden zich bij en om de kinderen. De oningewij- den zullen zich wel afgevraagd hebben, wat deze buitengewone drukte wel te be- teekenen had, doch als men naar de glun- dere gezichten van de kinderen keek, be- hoefde men niet op het antwoord te wach- ten, Het was n.l. den dag, dat de kinderen van de openlbaxe lagere dorpsschool hun jaarlijksch schoolreisje zouden maken. Met een extra-tram om zes uur te Zaarn- slag vertrekkende, zou een reisje worden gemaakt naar Antwerpen. Daar door het groot aantal deelnemers het reisgeld zeer laag kon worden gesteld, hadden velen van de gelegenheid geprofiteerd om zich aan te melden. Met zeer prachtig weer werd de reis precies op tijd aangevangen en eindigde des avonds overeenkomstig te ongeveer 9.30 uur. Hoewel het spreekwoord zegt,,Vo- geltjes die zoo vroeg zingen, loopt de poes mee heen", werd dit toch door de kinde ren niet in acht genomen, want onder het gezang van een mooi schoolliedje reed de tram het dorp uit naar Axel. In Axel was door de directie van de spoorweg-maat- schappij, in atspraak met het hoofd, de heer De Moor, voor 2 extra wagens ge- zorgd en onder gezelligen kout der groo- ten en onder het zingen van schooliiede- ren der kinderen, reed de trein voort in de richting van de te verwachten groote stad. Te Clinge werd even herinnerd, dat het niet raadzaam is iets uit of in te smok- kelen, daar een man met een mooie pet zich aan de coupe s verLoonde en op ver- dachte wijze onder de bankjes keek en vroeg, of er iets aan te geven viei. Den- gene, die met een voornemen van huis waren gegaan om dezen dag eens goede zaken te doen, zullen zich wel tweemaai bedacht hebben alvorens met deze mooie gepette man in aanraking te komen. le St. Gilies had een tweede voorvai plaats, doch dit betrof geen smokkelwaar, doch eerlijken handel. Br stonden n.l. een groot aantal mannen en vrouwen op het stationsplein, voorzien van gevulde man- den, die eieren en boter bleken te bevat- ten en verkocht moesten worden op de markt te St. Nicolaas. Hoewel de trein blijkbaax al goed was gevuld met passa giers, moesten toch ook deze menschen een iplaatsje hebben en werden zelts de ge- reserveerde wagens niet ontzien om de onbezette plaatsen aan te vullen, zoodat al was de afstand kort, de temperatuur be- nauwend werd. Bij de Schelde gekomen, moest met een groote boot worden over- gevaren en aan de overzijde gekomen, stond men in de reuzenstad. Hier werden door het onderwijizend personeel de kinde ren opgesteld en werd de gevaariijke tocht, die leiden moest naar den Dieren- tuin, aanvaard. Bij het museum van schoone kunsten en wetenschappen geko men zijnde, besloot het hoofd der school als eerste attractie de kinderen in het ge- bouw een kijkje te laten nemen, hetgeen met vele „oo s instemming vond. Nadat eerst een rondje om het ge&ouw was ge daan, omdat het nog niet geopend was, betrad men de hooge vestibule. Hoewel daar veel gezien en vcor liefhebbers veel genoten is, was de tijd toch te spoedig daar om te vertrekken, want het hoofd- doel was de dierentuin. Onder het zingen door de kirtderen van blijkbaar voor de Antwerpenaars mooie schoolliedjes, trok men verschillende straten en pleinen over en kwam men tenslotte in den dierentuin. Alvorens deze werd bezichtigd, werd eerst den inwendigen mensch versterkt en een glaasje limonade gedronken. Een zeer gezelligen tijd is in den tuin doorge- bracht en werden veel bezienswaardighe- den in oogenschouw genomen en in de huisvesting van de apen werd door de kinderen lang vertoefd, door de vele grap- pen, die de apen vertoonden. Veel viug- ger dan velen hadden gedacbt, biies het hoofd der school het verzameien op een... fluitje om... ja het hoofd had nog een tweede actractie op zijn program, naar de cinema te gaan. Een ons goed gezinde dame had voor ons gernformeerd waar in den namiddag gelegenheid werd gege- ven een film te gaan zien en zij kwam ons mededeelen, dat zij daar in was geslaagd. Onzen dank aan die dame is hier zeker wel op zijn plaats. Welgemoed toog men op weg en wel in de goede richting, want deze liep juist den .kant uit die wij moes ten gaan naar de boot. Wij arriveerden net op tijd bij de cinema, toen deze haar deuren opende en in de hel verlichte zaal traden wij binnen. Ook daar is door iief- hebbers genoten vooral de laatste film „Het gevecht met den aap" wekte veler laohspieren op. Zooals het overal gaat, was bet ook hier t „een tijd van komen en een tijd van gaan". Uitgerust en welge moed aanvaardde men den weg naar de boot. Onderweg kwam men tot de min der aangename ontdekking, dat er drie meisjes, hoewel geen schoolkmderen meer, niet bij het gezeischap waren. Goede raad was duureen tweetal mannen gingen op onderzoek, terwijl de hoofdstoet dooxwandelde naar de boot. De mannen kwnmen echter ook daar zon- dex resultaat aan, doch even daarna kwa- men de verloren schaapjes uit een andere richting dan men hun verwacht had, aan- geloopen, blijkbaar onder den indruk, Zooals het met vele dingen gaat, ging het ook hier. Men hoorde zeggen, als ze hier zijn, zullen we dit en dat, doch toen ze er waren, kwam het niet tot kastijden. In het station werd nog eens harteiijk gedronken en geklonken op den goeden afloop en daarna werd de terugreis aan vaard. Alles is in prachtige volgorde verloo- pen en toen weer in Zaamslag werd uit- gestapt en zooveel menschen stonden te wachten op de komst van den tram, zal dit voor het onderwijzerspersoneel wel een genoegdoening zijn geweest, dat zoovelen belang stelden in het schoolreisje van de kinderen van de openbare dorpsschool te Zaamslag. Onzen dank aan den heer De Moor en mej. Nijssen voor de goede zor- gen en leiding en opvoeding der kinderen, mag hier zeker niet worden onthouden. SAS VAN GENT. Een ratteniiorde. ,,Daar ben ik gisteravond oprecht ge- schrokken" deelt mij een bewoner van een nieuw betrokken huis mede. ,,Toen ik, zoowat tegen een uur of tien naar huis keerde langs den Molenweg, zag ik plot- seling uit een der casernlatten, die zich daar onder den molen u.itstrekken, een heel lange bxeede donkere si tree p over den weg, die zich bij nader toezi'en bewoog in de richting van de vest. Ontsteld bleef ik staan, toen ik gewaar werd, dat zich een heele bend e ratten daar plotseling in de vest stortte. Toen dan ook deze ongure bendle zich na eenige minuten uit den weg gemaakt had, ben ik rap naar huis geloopen en neb deu ren, vensters en keldexgat potdicht ge- sloten. W^ant ik zou niet graag een van deze ongure buurlieden in huis kriig-en. Nu, ik geloof gaa.rne, dat ndemand op zoo'n visite gesteld is en zool^ ng daar in de vest alles gedeponeerd wordt, wat dit weerzinwekkende volkje als knaagspijs en lekkernij kan dienen, behoeft daar ook weinig vrees voor te bestaan. Toch bleek het den volgenden morgen dat er aan het kelderdeksel pogingen tot inbraak hadden plaats gehad en uit de duizenden voetsporen, dat er rondom het huis een waren heksendans gehouden was. Nu binnenkoxt de vacantia weer aan- vangt achten we het daarom niet ondien- stig, de ouders van kinderen er op te wij- zen, dat deze nog al eens gaarne deze ca- sematten gebruiken als plaatsen om zich te verstoppen bij het spelen van het zgn. a loup-spel. Niet alleen leveren deze vex onder den grond doorloopende gangen gevaar op voor de veiligheid, want er bevinden zich onder den molen tamelijk diepe kuilen, maar er bestaat ook de mogelijkheid, dat een der kinderen door een rat gebeten wordt, waaraan niet minder gevaar ver- bonden is. HOEDEKENSKERKE Spelende met lucifers stak Donderdag- rnorgen het zevenjarig dochtertje van J. v. d. L. wat stroo, liggende in een wagenhuis op de hofstede van haar vader in brand. Het gevolg was, dat het wagenhuis met aangrenzende veestal tot den grond toe afbrandden. Ook de inventaris ging to- taal verloren, daar tijdens het uitbreken van den brand niemand die hulp had kun nen verleenen, aanwezig was. Door de gunstige windrichtina bleven woonhuis en schuur gespaard. De schade wordt ge- deeltelijk door verzekering gedekt. (G. Crt. MIDDELBURG. Alhier had op 4 en 5 Juli het examen plaats voor tuberculose-huisbezoekster. Geslaagd zijn de Eerw. zr. wijkverpleeg- ster Chrysostoma te Sluis en Pharailda te Hulst en de wijkverpleegsters M. E. Vos- wijk te Axel, P. Broersen te Oostburg, C. J. Verhage te Cadzand en Nieuwvliet en M. Maaks te Groede. De examen-commissie bestond uit Dr. J. A. Putto, inspecteur voor de Volksge- zondheid; Dr. J. B. F. van Gds, secreta ris van de Centr. Ver. t. b. d. Tuberculose; mej. Ch. Deetman, Prov. Huisbezoekster en A. J. Hoorweg, Distr. tuberculosearts. Het examen werd voor een deel bijge- woond door Dr. Orbaan, seer. Prov. Zeeuwsche Ver. t. b. d. Tub. Alle zusters waren leerlingen van den Prov. cursus in Zeeland. 2 zusters werden voorloopig afgewezen. HEX KIND DAT NIET BESTOND. Eenige weken geleden is een meneer aan- gifte komen doen bij den burgerlijken stand te Rotterdam van de geboorte van zijn ze3de spruit, een meisje, dat hij Johanna Pietemella zou laten doopen. De inschrijving in de regis ters van den burgerlijken stand geschiedde naar alien vorm. de ambtenaren van dezen tak van dienst fungeerden als getuigen, en ten slotte werd de jonggeborene ingeschreven in het trouwboekje als zesde in de rij van nako- melingen. De gelulckige vader vertrok met het gebruikelijke exemplaar, van het boekje vol nuttige wenken ten aanzien van de zuige- lingenverzorgiug. Een tijdje later kwam de moeder ten stad- huize, om aangifte te doen van de verhuizing van het gezin. De ambtenaar aan het loket van de afdeeling bevolking las haar voor de namen van de inwonende kinderen, die dus zouden mee verhuizen. Daarbij bleek, dat er een kind te veel was aangegeven. De moeder ontkende 14 dagen geleden bevallen te zijn. De centrale recherche werd in de zaak be trokken en deze ondervroeg den vader, die spoedig erkende, slechts 5 kinderen te hebben en toegaf, dat Johanna Pietemella een papie- ren kindje was. Hrj had de valsche aangifte gedaan buiten medeweten van zijn vrouw, ten- einde een uitkeering van 7 te krijgen uit het bevallingsfonds van een ziekenkas. Tegen den man is proces-verbaal opge- maakt. INBREKER GEPAKT. Bij de surveillance te Hillegom ontmoetten twee veldwachters aan de Leidsche Vaart Don- derdagnacht een als heer gekleed persoon, die op de vraag, waarheen hij ging, ten antwoord gaf, dat hij van Hillegom naar Pennebroek moest. De politie oordeelde het nu juist niet den naasten weg als verbinding tusschen de twee gemeenten en vroegen mijnheer, wat de inhoud was van de aktetasch, welke hij bij zich droeg. De aangesprokene wenschte hier- op niet te antwoorden, waarop men het gera- den achtte den wandelaar mede te nemen naar het politiebureau. Dit geschiedde onder pro test en verzet. Aan de politiepost werd de aktetasch uitgepakt. Zij bevatte; beitels, val sche sleutels, loopers, inbrekershandschoenen, etc. De politie bleek een goede vangst te hebben gedaan, daar men te doen heeft met een be- kend Amsterdamsch inbreker. Vrijdagmorgen is verdachte op advies van den loco-burge- meester naar Lisse op transport gesteld, om dat men vermoedt, dat de gearresteerde aan de daar gepleegde inbraken mogelijk niet vreemd is. Ook wordt hij verdacht van inbra ken te Zeist, Haarlem en Haarlemmermeer. DE STORM VAN WOENSDAG. In tal van streken van Duitschland heeft de storm, groote verwoestingen aangericht. Te Berlijn heeft vooral de Dierentuin het moeten ontgelden. Daar zijn vele boomen ont- worteld. Het ergst heeft het noodweer in Opper Silezie en voornamelijk in het Oosten gewoed. Te Gleiwitz is de vliegtuigloods met enkele toestellen zwaar geteisterd. Op het terrein der Schlesienhiitte werden drie kranen 50 M. ver weggeslingerd. Een der kranen viel op een huis, dat geheel vernield werd. In Frie- denshiitte werden vijf huizen totaal vermeld, nadat eerst de daken weggerukt waren Hier- bii werden menschen gedood of gewond. Het aantal dooden kon nog niet worden vastge- stcld De wegen in het industriegebied moesten grootendeels afgezet worden, daar zij door de dood elkaar geworpen stukken van huizen ge heel onbegaanbaar waren geworden. Op de Eintrachtshutte werd het dak van een groot geEenWniangweSrdgdoor den storm 100 M. ver meegevoerd. Over groote uitgestrektheden ligt het graan plat tegen den grond. Bij Breslau en met name in de streek van Peischam, is de schade eveneens zeer aan- zienlijk, evenals bij Mannheim, Heidelberg en in het Odenwald. De wijnbergen aan de Mid- den-Moezel bij Trier zijn zoo ernstig geteis terd, dat de oogst wel geheel verloren zal gaan. Ook in Luxemburg hebben windhoozen en hagelslag veel nadeel berokkend. Wolff meldt nader uit Gleiwitz, dat het hevige onweer, dat Woensdagmiddag om- streeks 5 uur boven Opper-Silezie woedde, 5 dooden geeischt heeft; bovendien zijn er 6 zwaar gewonden. De ongelukken werden vooral veroorzaakt door het omvallen van fabrieksschoorsteenen. DE MARSEILLAANSCHE LANDRU. De gouverneur-generaal Founart heeft Don derdag Pierre Rey alias Jerome Prat, de Mar- seillaansche vrouwenmoordenaar, te Marseille aangebracht. Een sleepboot nam den gevan- gene over. Rey moet een afstootend uiterlijk hebben. Hij was gekleed in een blauwlinnen broek, een katoenen hemd en een zwarte jas, met een breede lederen riem om den buik. Drie politiemannen bewaakten hem. Hun hoofd trachtte hem uit te hooren, doch Rey zei slechts: ,,Laat mij toch met rust". Doodt mij, maar laat mij met vrede." Bij de badgelegenheid Roucas Blanc bracht men Rey aan land. De baders raadden wie de gevangene was, en jouwden hem uit. In een gesloten auto bracht men hem naar de recht- bank. Agenten-wielrijders begeleiden de auto. Bij de aankomst aan de rechtbank liep daar een woedendq menigte te hoop en moest de politie Rey beschermen. Rey moet sinds zijn aanhouding vrijwel niets gegeten hebben. Intusschen is het aantal moorden, waarvan hij verdacht wordt, met 66n verminderd. De chauffeur uit Oran, die men tot zijn slachtoffers rekende, blijkt in leven te zijn en is te Tunis teruggevonden. EEN OTJDE GEVANGENE. In het tuchthuis te Straubing (Beieren) be- vindt zich een gevangene, die daar sedert 1872 is. Hij heet Johan Georg Ottinger, die in 1872 wegens roof tot 14 jaar tuchthuisstraf v/erd veroordeeld. In het dertiende jaar van zijn straf, dus in 1885 beroofde hij een mede- gevangene van het leven door hem te wurgen. Nog voordat de bewakers dit b'emerkt hadden, sprong hij uit de tweede verdieping van de ge- vangenis op de binnenplaats, waar hij bleef liggen. Hij bleek toen een hersenschudding te° hebben gckregen, Waarschijnlijk heeft hij eon en ander in een aanval van waanzin ge daan en in ieder geval blijkt uit de proces- akten, dat hij kort voor en na zijh daad teeke nen van krankzinnigheid vertoonde. Dit belette echter niet, dat hij voor de gezworenen-recht- bank te Bayreuth moest verschijnen, die hem in 1886 ter dood veroordeelde, welk vonnis ech ter in levenslange tuchthuisstraf werd veran- derd. De ongelukkige is thans bijna 90 jaar oud en geheel van de buitenwereld vervreemd. NOODWEER BOVEN PABIJS. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, tegen 12 uur, is boven Parijs en de banlieue een onweer losgebarsten, zooals men nimmer leeft meegemaakt Eerst hoorde men heel ir de verte iets wat op tromgeroffel leek, onaf- gebrolten slagen en vijf minuten later woedde het noodweer boven ons. 't Deed denken aan een bombardement op 't front, vdor den aan val. Men telde een slag per seconde. De nach- telijke hemel was vuurrood, als woedde er er- gens een ontzettende brand. Geen huis of men was opgeschrikt en men had't licht ontstoken. Na eenige hevige windvlagen begon de regen te vallen. Maar weldra kletterde het tegen de ruiten van hagelsteenen. Overal werden de ruiten vernield. 't Zou nog erger worden. Men hoorde iets van een waterval en toen we be- neden gingen kijken, vonden we in den kelder wel 10 c.M. water staan en 't hemelwater stroomde nog steeds naar binnen. Een half uur later was 't noodweer voorbij, maar alle bloemen en planten in de tuincn zijn totaal vernield. De tuinbouwers lijden een enorme schade. VERZEKERIN GSBEDROG. Eenigen tijd geleden was bij Meseritz een Canadees, Alex Eckoff, em3tig verwond aan den weg gevonden. Hij beweerde tijdens een autotocht door roovers uitgeplunderd en neer- geschoten te zijn. De gegevens die hij omtrent den overval gaf, kwamen de politie verdacht voor, vooral toen bleek, dat E. bij een Berlijn- sche verzekeringsmaatschappij voor een groot bedrag tegen ongelukken verzekerd was. Kort tevoren had deze maatschappij hem ook al een aanzienlijk bedrag moeten uitkeeren wegens een ongeluk, waarbij zijn auto vernield was en hij zelf gekwetst. De verzekering had toen haar contract met E. opgezegd, maar dit was nog juist geldig op den dag van de z.g. beroo- ving. Van de onjuistheid van zijn verhaal is de politie thans vast overtuigd schrijft de Voss. Ztg. Er heeft zich n.l. iemand bij haar aan- gemeld die E. beschuldigt, het vorige ,,onge- val", met opzet te hebben veroorzaakt. E. had hem willen omkoopen, om te verklaren, dat hij gezien had, dat de motor van de auto ontploft was. ORIGINEELE WRAAK VAN BEDROGEN FABRIEKSMEISJES. De 25jarige zoon van den kunstbloemenfa- brikant Douglans te Chicago interesseerde zich vooral voor de arbeidsters in de fabriek van zijn vader. Met verscheidene stond hij op zeer goeden voet, maar geleidelijk concentreerde hij zijn gunsten op anderen. Hierop besloten de verwaarloosde meisje3 zich te wreken. Eenige dagen geleden kreeg de jonge Dou glans een brief, waarin een meisje, dat zijn at- tenties tot dusver had afgewezen, hem een on- derhoud in haar woning toezegde. Dolgeluk- kig, omdat nu eindelijk deze wensch werd ver- vuld, gaf de jonge man aan de uitnoodiging gehoor. Maar nauwelijks had hij het huis be- treden, of hij zag zich omsingeld door zijn vroegere vriendinnen. De meisjes sleurden hem een kamer binnen en bonden hem daar stevig aan handen en voeten, Douglans dacht, dat zijn laatste uurtje gestagen had; maar de bedrogen jonge dames hadden een andere straf bedacht, waardoor zij zich op den Don Juan konden wreken. Een der meisjes, een goede teekenares, ta- toeeerde hem op beide wangen een hart met WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. Widrijde's en tramverkeer. Bij het rijden ten op-zichte van trams zijn de volgende punten in acht te nemen 1. Langs een stilstaande tram niet passeeren als er niet voldoende ruimte voor de in- en uitstappende passagiers overblijft. 2. Een tram mag niet links worden ingehaald, als men daardoor op de linker- heift van den weg komt. 3. Tusschen twee elkaar voorbijgaan- de trams doorglippen, is hoogst gevaar- lijk. GEZONDHEIDSRAAD.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5