ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8243 Maandag 9 Juli 1928, 68e Jaargang, Eerste Blad. Sam en zijn schat A60NNEMENTSPRIJ S: BINNENLAND. FEUILLXTOSr BUITE N L AND. Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr, per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overifle landen 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit blad verschijr.t icderen Maandao-, Woensdag- en Vrijdagavond. NEDERLAND—BELGIE. De Juii-aflevering van ,,De Gids be- vat een belangrijk artikel van B. Nier- sirasz, oud-lid van de 1 weede Kamer, over de Nederlandsch-Belgische kwestie. Het eerste verdrags-ontwerp aldus de heer Nierstrasz is gevallen over de kwestie der Schelde-reserve en over de zaak van het Moerdijk-kanaal. Een nieuw verdrag mag de desbetreffende bepalin- i natuurlijk niet bevatten. Wat mag et dan wel bevatten Ziehier wat de heer Nierstrasz daarover schrijft: ,,Het roepen om een Moerdijkkanaal vindt zijn voorwendsel in het afdammen van het Kreekrak en het Sloe, waartegen Belgie destijds protesteerde. Vergeten wordt dat de Antwerpsche Rijnvaart reeds voor die afdamming de voorkeur gaf aan het kanaal Hansweert-Wemeldinge. Wij meenen dat Nederland dit kanaal moet doen beantwoorden en doen blijven beantwoorden aan de hoogste eischen die de Antwerpsche Rijnvaart nu en in de toe- komst stellen kan, dat o.m. de lage spoor- wegbrug bij Vlake ten spoedigste door een hooge brug met draaibaar gedeelte moet worden vervangen. Nederland aarzelde overigens niet, om, ongeacht de kosten, aan te bieden het Kreekrak weer te openen en daarover eveneens een hooge spoorwegbrug met draaibaar gedeelte te leggen; het zou een onnut werk wezen, maar het aanbod zou den Belgischen eisch tot zwijgen brengen. Wat Limburg betreft, het valt niet te ontkennen, dat de verwerping van het aardewerkwetje een ongunstigen invloed heeft gehad op de stemming aldaar ten opzichte van het overig Nederland; voor wie meent, dat met de wet een stap werd gezet op een gevaarlijken weg, moge het een bewij's wezen van gebrek aan staat- kundig inzicht en van de groote fout met de indiening begaan. Met het in orde maken van de door- vaart door Maastricht als deel van de ver- binding LuikAntwerpen, de voltooii'ng van het Julianakanaal en de verbinding van het Bassin van Maastricht met de Bel- gische Zuid-Willemsvaart door het Bos- scherveld schijnt men op den goeden weg. De hemel geve dat geen benepen finan- cieele overwegingen aan den Kneuterdijk aan de uitvoering in den weg zullen staan." GEEN ENKELE CANDIDAAT. Voor de Rijkskweekschool te Maas tricht, heeft zich den datum van aangifte, 1 dezer, geen enkele candidaat aange- meld. HET KLOMPENWETJE EN BELGIE. Sommiige Belgische klompenfabrikanten hebben de aandacht van de regeering ge- vestigd op de Nederlandsche Klompen- wet, welke de bedoeling heeft de invoer van Belgische klompen in Nederland vrij- wel geheel onmogelijk te maken. Aange- drongen werd op spoedige tusschenkomst bij de Nederlandsche regeering, ten einde haar te bewegen deze wet niet af te kon- digen en om te 's-Gravenhage te laten weten, dat in geval van weigering Belgie gelijksoortige protectiemaatregelen tegen Nederlandsche producten zou treffen. In verlband biermede blijkt de Belgische mi nister van buitenlandsche zaken aan den gezant te's Gravenhage opdracht gegeven te hebben stappen te doen bij de Neder landsche regeering. Uit het Engelsch door P G WODEHOUSE. 69) Slot. §2. ,,Och gunst, och gunst", zei de heer Cornelius, Hij sprak nog wat moeilijk, want zijn tong deed hem nog pijn. Maar zijn angst had plaats gemaakt voor een veel heviger emotie. Vijf minuten waren verloopen, sinds Sam's merkwaardige uit- barsting in de zitkamer en nu stond hij met den heer Wrenn en Kay in de boven achterkamer van San Rafael en zag toe, hoe de jonge man uit de holte, waarin hij grabbelde een vergeeld, stoffig pak op- dolf, dat in zijn hand ritselde. ,,-Bij mijn ziel", zeide de heer Cornelius. ,,Goede hemel", zeide de heer Wrenn. ,,Sam", juichte Kay. Sam hoorde het niet eens. Met den blik van een moeder, die zich over haar sla- pend kind buigt, keek hij naar het pakket. ,,Twee millioen zeide Sam met ver- stikte stem, „Twee millioen tel maar twee millioen Dit moet toch wel een zonderlinge hou- ding genoemd worden, daar bij aanneminq van het Klompenwetje in Nederland niets anders zou gedaan worden dan thans Belgie zelf doet. Meent men daar meer te mogen doen dan z'n buurman HOE LUITENANT LUNDBORG GERED WERD. Blijkens het officieele bericht uit Rome seinde de Citta di Milano Vrijdagavond het volgende: ,.In den afgeloopen nacht heeft een klein Zweedsch toestel weten neer te dalen nabij de groep Viglieri. Het vertrok weer, nadat het kapitein Lund- borg aan boord had genomen, die sinds 12 dagen tengevolge van zijn edele red- dingspogiijgen het lot van deze groep deelde". Blijkens een telegram, dat Lundborg van de Quest, het hoofdkwartier van de Zweedsche hulpexpeditie, aan zijn vrouw heeft gezonden, heeft luitenant Schyberg hem gered en maakt hij het wel. Naar het Berliner Tageblatt meldt, heeft het Zweedsche ministerie van marine meegedeeld, dat luitenant Schyberg zich heett laten leiden door de overweging, dat Lundborg onmisbaar was voor de verdere reddingsactie. Om deze reden heeft men hem het eerste gered, voor de schipbreu- kelingen der Italia. Voordat Lundborg door Schyberg ge red werd, hebben andere Zweedsche vlie- gers met kleine toestellen de Italiaansche groep van proviand voorzien. Toen dit gelukt was, werd besloten een landing op de ijsschots te beproeven. Schyberg voer- de de landing met goed gevolg uit, en kon zoodoende zijn landgenoot redden. Door de verplaatsing der operatiehasis van de Zweedsche reddingsactie zijn de kansen op redding der overige leden van de groep Viglieri aanmerkelijk verbeterd', daar thans de Zweedsche, Noorsche en Finsche vliegers een veel korteren afstand behoeven af te leggen. Ook het opsporingswerk naar de La tham, het vliegtuig van Amundsen en Guilbgud, is thans gemakkelijker gewor- den. Nadat het Donderdagavond was ge- staakt, is het Vrijdag met kracht voortge- zet. De Russische vlieger Raboesjkin is eveneens opgestegen om naar Amundsen te zoeken, evenwel zonder resultaat. Ook van verdere reddingen bij de groep Vi glieri wordt geen melding gemaakt. Blijkens het bericht van de Citta di Milano is de Russische ijsbreker Krassin er in geslaagd weer verder Oostwaarts door te dringen. Vrijdagmiddag om 12 uur bevond hij zich op 17 mijl ten Noor- den van Kaap Platen. De Malygin is ook vrij van het ijs gekomen en is nu op weg naar Koning Karelsland, het groote eiland ten Z.O. van Noordoostland. Kapitein Ravazzoni heeft van Tromsoe uit met de Marina 1 het gebied van kaap Nordkyn tot Hammerfest afgezocht, de heele kust en alle fjord'en langs en is te Meamm en Hammerfest gedaald om een onderzoek in te stellen naar het gerucht, dat Amundsen gevonden zou zijn. Hij kon echter geenerlei bevestiging krijgen. KAPITEIN SORA VERMIST. De kapitein der Alpenjagers, Sora, die twee weken geleden met een slee-expedi- tie zou trachten, de groep-Viglieri te be- reiken, wordt vermist. Hij had slechts weinig proviand medeg-enomen en ook zijn uitrusting, die feitelijk slechts uit sneeuwschoenen bestond, was eveneens gebrekkig. Er kwam iets van een vrek in zijn oogen. Hij keek, of hij noo-it gehoord had van het ongelukkig lot van Dwight Blen- keron van Chicago Illinois en Genevieve, zijn bruid, geboren Poskitt, of al had hij er van gehoord, dan kon het hem nu niet meer schelen, „Hoeveel is tien procent van twee mil lioen vroeg Sam. 3. Valley Fields was in de rust. De klok- ken waren opgewonden, katten de achter- deur uitgelaten, voordeuren gegrendeld en van kettingen voorzien. In duizenden huizefi lagen duizenden gezinshoofden krachten op te doen voor den volgenden dag De klok op de Groote kerk ver- kondigde met zilveren stem dat het twee uur was. Maar ofschoon de meeste inwoners de wijze voorzorg namen om hun acht uren rust te genieten en daarmede hun jonge- meisjesteint bewaarden, toch klonken er nog voetstappen in Burbery-Road. Sam Shotter van Mon Repos liep heen en weer voor San Rafael. En al een heelen tijd had mijnheer Wrenn, die de voorkamer in gebruik had, gewenscht, dat Sam over riden mocht of gaan slapen maar hij was 'een zachtmoedig mensch en hield er niet van om gevleugelde woorden uit vensters te roepen. Dus bleef Sam heen en weer ijsberen, zonder dat iemand hem iets ver- Van officieele Duitsohe zijde wordt me- degedeeld, dat de door den bekenden vlieger Uet voorbereide expeditie, die met een schip van de Hamburg-Amerikalijn naar Spitsbergen zou vertrekken om met Flamingo-vliegtuigen deel te nemen aan het reddingswerk voor de manschappen van Nobile, niet doorgaat. De ijsschots, waarop de bemanr 'r.g van de Italia" drijft, is nog slechts vijf kilometer van het land verwijderd. Bij deze buitengewone situatie schijnt redding slechts met water- vliegtuigen of booten mogelijk en deze zijn op Spitsbergen in voldoende getale aan- wezig. PROTEST VAN BELGISCHE CAFe- EN HOTELHOUDERS. In November 1.1. werd te Brussel een groote nationale betoogimg van cafe- en hotelhouders benevens van kleinhande- laars gehoud'en met het oog op een her- ziening van -het gedeeltelijk alcoholverbod, de afschaffing van de verplichte sluiting om 1 uur 's nachts, de vereenvoudiging van het belastingstelsel en de bescherming van den handelseigendom. Daar tot dusver op geen van deze pun- ten voldoening werd gekregen, zal, naar de Tel. meldt, volgens den voorzitter van den Nationalen Bond van Koffiehuis- en hotelhouders een „staking" worden voor- bereid tijdens den terugkeer van het vor- stelijk paar uit den Congo. De duur der staking is nog niet vastgesteld, maar som- migen pleiten voor veertien dagen. On- derwijl zo-uden de nationale vlaggen over- al halfstok worden gehangen. TER NEUZEN, 9 JULI 1928. SPECIALE SPOORWEGTARIEVEN. Naar we vernemen, zijn de speciale ta- rieven op de Belgische spoorwegen voor' de Belgische havens, tot nader order ook van toepassing verklaard voor Ter Neuzen VERDRONKEN. Sinds giste'rmiddag werd vermist het 4- jarig dochtertje van schipper J. Vermeu- len, met zijn schip liggende aan het steiger in de Oostbuitenhaven alhier. Vermoedt werd, dat het kind te water was geraakt en verdronken. Er is voortdurend ge- dregd, zonder resultaat, doch heden mid- dag werd het lijkje ontdekt liggende tegen den sliktong in de voorhaven. BEDRIJFSONGEVAL. Zaterdag jl. was men bezig het Duit sohe s.s. Neuenfels, liggende in den zqn. Put alhier, te laden met spoorbiels. Bij het neerlaten van een „slin-g" dezer biels, wegende 1400 K.G., op twee dwarsijzers, kwam J. D. de Z. alhier, doordat een dier dwarsijzers wegscihoof, met zijn rechter benedenbeen onder deze vracht, welke direct weer werd opgehesc'hen. Het been was niet gebroken, doch het vleesch daar- van was aan weerszijden open gebarsten. De gewonde werd naar huis vervoerd. waar Dr. v. B. hem verbond. DESERTIE Zaterdagavond 12 uur kwam aan het polfitiebureau de gezagvoerder van het Nederl. motorschip r,Algula' thui-s be- hoorende te Rotterdam, mededeelen, dat twee zijner licihtmatrozen, 17 jaar oud, een Hollander en een Duitscher, waren geae- serteerd, met verzoek hen op te sporen en aan boord te brengen. Te 2 uur dien nacht zagen twee surveilleerende politie-agen- ten hen bij het voet'balveld aan de West- kant. Zij deelden mede, dat zij ruzie met weet, totdat andere voetstappen zich bij de zijne voegden en hij merkte, dat hij niet langer alleen was. Een zaklantaarn flitste over hem heen. „U bent laat, mijnheer", zei de wakke- re rustbewaarder achter hem. ,,Laat", zeide Sam. Op kleinigheden als tijd en zoo kon hij niet letten. ,,Is het laat?" „Net twee geslagen, mijnheer. „0, dan moest ik maar naar bed gaan.' ,,Zooals u wilt, mijnheer. Woont u hier, mijnheer?" „w- „Dan zou ik wel eens willen weten zeide de agent, ,,of u wat voelt voor een concert dat binnenkort zal plaats hebben ten bate van een liefdadige instelling, be- hoorende aan een organisatie, waaraan u als gezinshoofd..." ,;Geloof je in waarzegsters ,,Neen, mijnheermaar u zult toch moeten toegeven, dat u de veiligheid van uw persoo-n en de rust van uw huis aan de politie verschuldigd bent." „Nu, laat ik dan dit vertellen", zeide Sam hartelijk. ,,Een poos geleden heeft een waarzegster me verteld, dat ik gauw trouwen zou en nu zal ik gauw trouwen. .Hartelijk geluk gewenscht, mijnheer. Mag ik dan misschien het genoegen heb ben u en de dame een paar kaarten te verkoopen voor dit concert ten bate van het Politioneele Weeshuis Kaarten, die in elke hoeveelheid genomen kunnen wor den, kosten d-rie gulden..." „Ben jij getrouwd den stuurman hadden gehad en daarom waren weggeloopen. Bigener beweging zijn zij daarna weer aan boord teruggekeerd. TE WATER GEVALLEN. Zaterdagavond jl., te ongeveer 8 uur, is J. R., een jongen van 6 jaar, wonende alhier, in het 2e dok, terwijl hij aan den oever speelde, gevallen. Dit werd bemerkt door J. v. D., wonende alhier. Toen het kind boven kwam, kon v. D. het juist aan een der vin-gers grijpen en op het droge brengen. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt bekend, dat omtrent de volgende gevon den voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daar achter vermelde adressen: Bruine actetasch, Postkantoor. Rijwielbelastinigmerk, D. Koopman, Smidswal 29. Dasispeld, H. van Wijck, Tholensstraat 34. Leesboek, A. Verpoorte, Pierssenspol- derstraat 36, Sluis-kil. Hamer, fa. Rommel-Broeksma, Noord- straat 27. Zonnebril, L. van Oppen, Westkolk- straat 56. Goud-eti ring, M. Schoonakker, Kats- polder O 74. Dameshandschoen, A. N. Harte, Visch- steeg 2. Damestasch, W. Bedet, Markt. Strooien hoed, Zwembad. Stofbril, A. d'Hondt, L. Kerks-traat 96. Badsohoen, A. Hamelink, Tholensstraat 103. Oude regenjas, A. Dekker, 2e Verbin- dingstraat 5. Bankbiljet, P. Loof, Nieuwediepstr. 5. Eten'szak met veldflesch, P. Oostdijk, Smidswal 33. Vulpenhouder, N. Groot, Vlooswijk- straat 58. Rookgarnituur, G. W. Verbiezen, bu reau van politie. Kinderarmband, Kolijn, Donze-Vis- serstraat 88. Rijwiielbelastingmerk, J. Geensen, Vlooswijkstraat 71. Meterstok, D. Koopman, Smidswal 29. Boodschaptasch, J. Eek-man, Dekker- straat 44. Badmu-ts, A. Servaas, Oesterput. Damestaschje, J. Dieleman, Kanaal- weg 62. Sleutel, bureau van politie. Kinderportemonnaie met inhoud, C. A. Stoffijn, Dekkerstraat 42. HET ZILVEREN FEEST DER AFDEELING TER NEUZEN EN OMSTREKEN VAN „ST. RAPHAEL". Jl. Zaterdag en gisteren werd onder zeer groote belangstelling, van heinde en ver, van autoriteiten, spoor- en tramdirecties en zustervereenigingen, gevierd het jubel- feest van de Afdeeling Ter Neuzen en omstreken der vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel ,,St. Raphael ter her- denking van het 25jarig bestaan der af deeling. Wij komen daarop in ons vol- gend nummer op dit voor die organisatie zoo mooie feest breedvoeriger terug. GEREFORMEERDE KERK. Op de Dinsdag gehouden classicale vergadering te Schoondijke werd op het verzoek van de Geref. Kerk te Oost- burg om te komen tot institueering der kerk te Aardenburg, met 11 tegen 1 stem een gunstig advies gegeven, zoodat eer- lang te Aardenburg een Geref. kerk zal zijn. ERNSTIG ONGELUK. Gisterenmiddag heeft op den Nieuwen Vlissingsc-hen weg tusschen het padje van Davidse en de A-beele een eras-tig onqeluk plaats gehad, dat weer eens bewezen heeft, dat deze weg op de meeste plaatsen veel te smal is en -minstens begonnen moest worden om langs den berm van den weg een behoorlijk wandelpad door te trekken. De marinier de V. liep aldaar te wan- delen met zijn verloofde. rnej. L., wonende op 't zand, gemeente Koudekerke, toen zoowel van de richting Vlissingen als van de richting Middelburg een auto aan- kwarn, die elkaar wilden p>asseeren. De wandelenden werden door de aan hun zijde zijnde auto van achter aangereden en tegen den grond geworpen, waarbij beide ernstig verwond werden. De V. had een ermstige hoofdwond-e en had ver der o.a. een arm gebroken. terwijl hij bovendien bewusteloos was. Mej. L. had vermoedelijk een hersenschudding beko men en bloedde uit haar mond, terwijl zij o.a. aan de knie verwond was. Mede door het feit, dat de telefoon des Zondags zoo weinig uren geopend is (weer een b-ewijs dat zij ei-genlijk geen minuut kan worden gemist), duurde het vrij lang eer medische hulp aanwezig was. Toen deze er was, namen de doktoren het werk der particu- lieren over en werd overbrenging naar een ziekenihuis dringend noodig geacht. De V. werd per door een zuster Sestuurde rij- wieibrancard naar het ziekenhuis te Vlis singen overgebracht, terwijl mej. L. in de zieicenauto naar Middelburg werd ver voerd. Politie uit Middelburg Souburg en Koudekerke zorgden voor het verkeer. dat door den oploop van nieuwsgierige omwo- nenden en wandelaars gehinderd werd. De rijkspoliitie maakte voorloopig proces- verbaal op, hoorde getuigen en nam de auto, waarmede de aanrijding plaats had in bes-lag. Deze au-to was van een auto- handelaar uit Vlissingen en werd door een zijner chauffeurs bestuurd. De inzit- tenden in de andere auto hadden niets van de aanrijding bemerkt en reden door. Het ware te wenschen, dat er spoedig verbetering in de toestand op dezen weg wordt gebracht, want zooals men weet is het waarlijk niet het eerste ongeluk dat aan het veel te smal zijn van dezen weg is te wijten. DE STAKING AAN „DE SCHELDE De staking aan ,,De Schelde te Vlis singen is de zevende week reeds ingegaan en "er is nog niets. dat wijst op een oplos- sing van het conflict. Het aantal werk- willigen is met eenige vermeerderd. doch hun aantal is nog zeer gering. Van de georaaniseerden is nog slechts een hoogst enkele staker aan het werk gegaan. Dat de staking voor vele neringdoenden groot nadeel oplevert, laat zich begrijpen. Er wordt op ,,De Schelde" gemiddeld ruim f 50.000 per week aan loon uitbetaald. Het bedrag der thans door de verschillende bonden uitgekeerd, zal heel wat minder zijn. Door den Chj\ Bond is aan de sta- kers weder een extra uitkeering gedaan in den vorm van verschillende levensmidde- !en als koffie, thee, suiker, rijst enz., ter wijl de moderne bond zijn wekelijksche uitkeering heeft verhoogd. De vraag rijst of het mogelijk zou zijn, de partijen tot elkaar te brengen, teneinde besprekingen te voeren. Dit zal evenwel niet makkeiijk gaan. daar ,,De Schelde wel wil onderhandelen, met de stakers, doch niet met vertegenwoordigers der vakbonden, terwijl daarentegen de stakers zich achter hun bonden hebben geschaard. Alles wijst er op, dat het conflict nog lang kan duren. ,,Ja mijnheertwee gulden, een gul den. twee kwartjes en een kwartje." ,,Dat is toch maar het eenige leven, niet?" zeide. Sam. ,,Dat van een politie-agent of van een wees, mijnheer ,.Het getrouwde leven." De agent aarzelde even. ,.Nou, mijnheer. Het is als met alle din- gen, het heeft zijn voor en zijn tegen." Natuurlijkzeide Sam. ,,Ik snap wel, dat als twee menschen trouwen zonder geld te hebben, dat er dan een hoop on- gelukken uit voortkomen. Maar als je een hoop geld hebt, kan er toch niets verkeerd gaan." ,,Hebt u een hoop geld, mijnheer?'' ..Massa's." „In dat geval mijnheer, mag ik u zeker wel de drie gulden kaarten aanraden. Bij- voorbeeld voor u zelf en voor de dame en om nu een ronde som te krijgen, nog een paar voor uwe vrienden, die u missoh-ien in uw club ontmoet en die er ook graag bij zullen willen zijn, want het wordt een prima vertooning, van het be gin tot het einde. Agent Purvis zal zin- genRustig te midden der bruise-nde golven... ,,Zeg eens", zeie Sam, die opeens merk te, dat de man wat zei, ,.waar heb je het eigenlij-k over ..Kaarten. mijnheer." ,,Ma-ar er zijn toch geen kaarten noodig om te trouwen." ,,Neeg, maar u hebt kaarten noodig voor het jaarlijksche concert ten bate van het politioneele Weeshuis en ik raad u ten sterkste aan om minstens zes driegulden plaatsen te nemen." ,,Hoeveel kosten die drie gulden plaat sen ,,Drie gulden, mijnheer.'' ,,Maar ik heb alleen maar een bankje van honderd bij me." ,,Ik zal u morgen het wisselgeld komen brengen." Sam werd opeens met een rilling van afgrijzen gewaar, dat hij dezen nacht der nachten zijn luister onthield door te mar- chandeeren. ,,Laat maar", zeide hij. Mijnheer?" „Houd maar. Ik ga toch trouwen". voeg- de hij er bij wijze van verklaring bij. ,,Mag ik de heele honderd pop hou- den, mijnheer?" bibberde de verbaasde agent. Natuurlijk, wat is honderd pop nu Er heerschte even een stilte. ,,Als iedereen op u leek, mijnheer' zei de de agent eindelijk met een krakende basstem, „dan zou de wereld beter zijn." ,,De wereld kan niet beter zijn". zeide Sam. Goeden nacht." Goeden nacht, mijnheer", zeide de agent eerbiedig. •fie UZENSCHE COURANT HM iimill111 i 'i nr'Trr'1J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1