Examggm Zomersproeten ver- Laatste Berichten. INGEZQNDEN MEDEDEELINGEN. dwijnen s p o e d i g door een pot Sprufol. Bij alle Drogisten. HET HOOFD VAN DEN ROMP. I INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. GEMEENTERAAD VAN KOEWACHT. Sprak de vrouw van een advocaat, dan was ze gered, want Prat zag van alle verdere on- derhandeiingen af. Deed ze dit echter niet, dan was haar vonniis geveld en. de moordenaar wachtte niet lang met de tenuitvoerlegging. Ook bediende hij zich van een huwelijksbu- reau, dat hij voor elke tot stand gebrachte ontmoeting met een vrouw van 40 tot 45 jaar betaalde. Zijn veelvuldig herhaalde aanvrage motlveerde hij met het voorwendsel niet te kunnen slagen. In de villa Eglantine te Sainte Marguerite heeft men verder niets gevonden dan de been- deren van een hand (die vermoedelijk aan de gewurgde mile Foce behoorde), een sterk slaapimiddel en een troffel, waarmee de nieuwe Landru het cementwerk verrichtte, waaronder hij zijn slachtoffers verborg. Een kruier heeft aan de politde een papier overhandigd, door hem op straat gevonden nabjj Septemes. Het vermeldt: ontvangen de somma van 15.000 francs als afbetaling op 110 duizend francs, zijnde de totale koopsom voor de villa Eglantine, gelegen te Sainte Margue rite, Deze kwitantie was geteekend door mile Foce, Prat's laatste slachtoffer. Omtrent den levensloop van den moordenaar is men te weten gekomen, dat hij op zijn zes- tiende jaar zijn geboorteplaats Ariege verliet en naar Algiers ging. Daar werd verleden jaar zijn aanbouding verzocht wegens oplioh- ting en diefstal. Zonder een cent op zak was hij toen reeds in Frankrijk teruggekeerd, waar hij te Madrets de villa Genevieve huurde van 15 April tot 15 Juni. Wellicht heeft hij zijn kennis verrijkt met bijzondenheden uit de zaak-Landru, doch de justitie heeft daar eveneens haar voordeel mee gedaan. En tenslotte heeft zijn geperfestion- neerd systeem, ondanks de grootste voorzich- tigheid. toch schipibreuk geleden door de kre- ten van een der slachtoffers. Verder graafwerk wordt niet alleen verricht in tuin en kelders van de villa Genevieve, maar ook in de nabijheid van de villa Eglantine, waar hij ook vele vrouwen ontving en reeds een gat gegraven had voor het lijk van de eige- nares. De beide gevonden lijken zijn na zorgvuldig onderzoek gei'dentificeerd als mme Margueri te Bonnet, gouvernante, oud 42 jaar, en mile Jeanne Edel, een Hollandsche, oud 45 jaar. Andere berichten vermelden laatstgenoem- de echter als mme Jeanne Ebel. Zij werd op- gevoed in een protestantsch weeshuis te Pa- rijs, rue Clavels en vertoefde daarna langen tijd bij een bloedverwante _in Holland. Zij erf- de eenig geld en keerde naar Frankrijk terug. Na een tijdlang bij een blinde als gezelschaps- dame geweest te zijn, begon zij een klein pen sion te Draguignau, rue Monferrat. Vandaar schreef zij op een der rampzalige advertenties. Te Draguignau ging Prat voor haar officiee- len verloofde door. Op zijn verzoek verkocht zij haar pension en op 10 Juni verhuisde zij naar het moordhuis, dat zij niet meer verlaten zou. Langer dan tot 11 of 12 Juni heeft zij niet geleefd. Het onderzoek, dat de politie van Marseille ijverig voortzet, toont aan, dat de Landru uit het Zuiden, Pierre Rey is, geboren 23 Mei 1865 in Angles (Aveyron). Een bewoner van Mar seille, Francois Bart, zegt in Algiers een koet- sier van den naam Jerome Prat te hebben ge- kend. Deze laatste zou om een plaats als jacht- opziener in Frankrijk te krjjgen, een tiental jarer geleden een sollicitatie hebben gestuurd, waarbij hij al zijn identiteitspapieren zond. Zjjn brief bleef zonder antwoord en de papie- ren werden hem nimmer teruggezonden. De politie acht het geheel niet buitengesloten, dat het de Landru van Marseille is, die zich van die papieren heeft meester gemaakt, om zoo zijn eigen naam, Pierre Rey, te verbergen. VERDACHT VAN MOORD OP ZIJN VROUW. In 1926 is de vrouw van den Duitsohen koopman Treiber uit Dresden in de Karintische Alpen in een afgrond gestort en gedood. Thans is haar man in hechtenis genomen, verdacht de vrouw te hebben vermoord, om de hooge levensverzekering van 100.000 mark in handen te krijgen. Deze is hem door een maatschappij te Stettin destijds ook uitbetaald. TYPHUS. Te "Hasselt zjjn in een gezin de vader en twee dochters gestorven. De meid verkeert eveneens in zeer zorgwekkenden toestand. Uit het onderzoek is gebleken, dat de slachtoffers ziek zijn geworden na het eten van salade, schoongemaakt met regenwater. I ONWEDER. De omtrek van Padua is door een zwaar on- weder getedsterd, waarbij tal van personen letsel bekwamen. Ook boven Oderze (Venetie) ontlastte zioh een hevig onweer, gepaard gaan- de met slaghagel en wolkbreuken. Een man werd door den bliksem gedood en een meisje zwaar gewond. GEVECHT TUSSCHEN MIJNWERKERS. Vrijdagmorgen vroeg had een gevecht plaats tusschen leden en niet-leden van de vakorga- nisatie der mijnwerkers bij een mijn in de buurt van Minden, waarbij vijf personen door schoten zwaar gewond werden en verscheidene andere lichte wonden bekwamen. Vakvereeni- gingsleden verschenen aan de mijn om te pro- testeeren tegen de tewerkstellinig van niet-le den van de vakorganisatie tegen lagere loonen dan de tarieven der vakvereeniging. I VERONGELUKTE PLEZIERTREIN. Uit nadere berichten blijkt, dat de veron^e- lukte pleziertrein te Darlington tden rijtuigen telde, waarin 500 passagiers hadden plaats ge vonden. Waarsohijnlijk door een of ander misver- stand dacht men te Darlington, dat deze trein reeds gepasseerd was, zoodat de lijn vrij werd gegeven voor den goederentrein om te ran- geeren. De machinist van den pleziertrein zag de goederentrein voor zich op ongeveer 300 meter, zoodat hij nog met alle kracht kon remmen en zijn trein bij de botsing niet meer vaart had dan 20 K.M. in het uur. Desniette- mdn ontspoorden de tweede en derde wagen, omdat de locomotief omviel en zij werden door de volgende rijtuigen in elkaar gedrukt. Het aantal dooden is met een vermeerderd, maar in plaats van 30, zijn er reeds 47 gewonden naar de ziekenhuizen vervoerd, van welke 5 of 6 in ernstigen, doch niet onmiddellijk le- vensgevaarlijken toestand verkeeren. In het Lagerhuis heeft de minister van ver- voerwezen meegedeeld, dat hij Sir John Pringle aangewezen had om een onderzoek ter plaatse in te stellen. VOOR DEN VIERDEN KEER UIT DE GEVANGENIS ONTSNAPT De beruchte ir.breker Franz Kirsch, die nog een lange tuchthuisstraf moest ondergaan, is voor den vierden keer ontsnapt. Toen hij in het administratiegebouw der strafgevangenis Sonnenburg zou worden voorgeleid wist hij met een medeplichtige te ontsnappen.' Beiden worden in Berlijn gezocht. EEN KIND ZONDER KLEEREN. Op een tentoonstelling van kleine kinderen te Lingfield in Surrey, heeft Betty Frogatt, een kindje van negen maanden, een eersten prijs behaald. Betty heeft, zoo oud als zij is, nooit kleertjes aan gehad. 200 TAXI'S VERBRAND. Te Auibervilliers zijn Maandag vier loodsen van een taxi-onderneming afgebrand. Een 200- tal taxi's ging mee in vlammen op. Men schat de sohade op ongeveer twee millioen francs. Toen het stoomschip Adam van de lijn Lu- beck-Travemunde Zondag een brug passeerde, werd een scheepsjongen. die een stootkusSen tusschen het schip en de brug wilde hangen, het hoofd van het lichaam gescheiden. Onder de passagiers ontstond groote ontroering. De meesten verlieten het schip, dat eerst na ge- ruimen tijd den tocht naar Travemunde kon voortzetten. WEERT. Hedennacht is de bliksem inaeslagen in de graansilo van de meel- fabriek van Gebr. v. d. V. In de silo be- vond zich 200.000 K.G. graan. Kantoor en woning van den bedrijf si ei der, den heer J., brandden eveneens uit. De heer vrouw en dochtertje van 5 maanden vonden den verstikkinasdood. De politie stelt een onderzoek in. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Zitting van Maandag 2 Juli, des morgens half twaalf. Voorzitter de Oommissaris der Koningin. Tegenwoordig 39 leden. Afwezig de heeren Frujjtier, Wallien en Brandsma. Ingekomen was een verzoek van Burg, en Weth. van Graauw en Langendam om subsidie uit het Prov. Wegenfonds voor onderhoud van den weg Hulst-Walsoorden, met afschriften van brieven terzake van de commissie van be- heer en onderhoud van dien weg en van Burg, en Weth. van Hulst. Dit werd om bericht en raad gesteld in handen van Ged. Staten. Het Provinciaal verslag. Bij de weder aanbieding van het provinciaal verslag over 1927 wees de heer OVERHOFF op de passage in dat verslag over de werkloosheid in Zeeland, die ook in de Tweede Kamer is be- sproken en meende, dat uit de mededeelingen blijkt, dat Ged. Staten zijn voorgelicht door werkgevers en de werknemers niet zijn ge- hoord. Hij vroeg of Ged. Staten in het gespro- kene in de Kamer geen aanleiding vinden een nader onderzoek in te stellen en van het re- sultaat in de najaarszitting kennis te geven. De VOORZITTER verzekerde het vraagstuk der werkloosheid de voile aandacht heeft van Ged. Staten. De heer VAN 'T HOFF maakt enkele op- merkingen over de opgenomen balans der P.Z.E.M. Het verslag werd verder voor kennis- geving aangenomen. Renteloos voorschot voor de P.Z.E.M. Vervolgens had de herstemming plaats over het voorstelOverhoff om de mededeeling van Ged. Staten betreffende het verstrekken door het rijk van een renteloos voorschot aan de N.V. „P.Z.E.M." niet voor kennisgeving aan te nemen, doch naar de afdeelingen te verzenden. Thans werd het voorstel aangenomen met 20 tegen 19 stemmen. Wijziging reglement van orde voor de vergadering, w. o. vaststelling ambtsgebed. i Zooals bekend stelden Ged. Staten o.a. voor het formulier van het amibtsgebed bij den aan- vang der vergadering te doen luiden: „Almach- tig God! Wij bidden U, dat Gij ons ondersteu- nen wilt in het volbrengen der werkzaamhaden, welke ons zijn opgelegd, en dat deze bevorde- lijk mogen zijn aan de belangen van dit ge- west. Amen." Dit voorstel heeft in de afdeelingen verschil- lende meeningen tot uiting doen komen. Ver- schillende leden meenden, dat bidden in de bin- nenkamer behoort te geschieden en dat zij vree- zen, dat, door hetgeen thans staat te geschie den, de religie omlaag zal worden gehaald. Zij protesteeren er tegen, dat de meerderheid de minderheid dwingt tegenwoordig te zijn bij een handeling, waarmede zij zich niet kan vereeni- gen. Een lid zou willen bepalen, dat het gebed wordt uitgesproken voor de in art. 68 der Provinciale wet bedoelde opening der vergade ring. Andere leden zouden het uit te spreken formulier facultatief wenschen te stellen. Daar- door zou worden bereikt, dat als op het besluit tot invoering werd teruggekomen, geen regle- mentswijziging noodig is. Dat dit daardoor reeds geschieden zou, kunnen deze leden niet inzien. Een der tegenstanders meent, dat een formuldergebed in het Reglement van orde niet op zijn plaats is en als Ged. Staten volhouden dat dit wel het geval is, zegt het bedoelde lid, dat het Reglement niet de volgorde van de werkzaamheden der vergadering regelt, maar de orde van sommige werkzaamheden. Van de zijde der principieele voorstanders van een amibtsgebed wordt de indienng van een amendement aangekondigd, strekkende am tus schen de thans in het formulier voorkomende woorden „gewest'' en „Amen" in te voegen: „Verhoor ons om Christus' wille." Een lid, dat in de vorige vergadering voor- waardelijk zijn stem aan het voorstel gaf, verklaart thans onvoorwaardelijk zijn stem aan het voorstel te zullen geven. Zelfs nu de voor zitter onder bepaakle omstandigheden een vrij gebed kan uitspreken. Ged. Staten antwoorden geen bezwaar te hebben tegen de gewenschte uitbreiding van het gebedsformulier met de woorden: „Verhoor ons om Christus' wille" en hun voorstel in dien geest te wijzigen. Verder meenen zij zich van gedachtenwisseling over dit onderwerp te mogen onthouden. Alleen merken zij op, dat het uitspreken van een amibtsgebed bezwaarlijk kan plaats vinden voor de in art. 68 der wet bedoelde opening, omdat de zitting der Staten eerst aanvangt met en door die opening. Naar aanleiding van opmerkingen over andere onderdeelen van het reglement stellen Ged. Staten nader voor te bepalen, dat hij, die bij een bepaalde stemming zijn stem niet wenscht uit te brengen, daarvan kennis geeft aan den voorzitter. Hjj wordt dan geacht, voor die stemming, niet aanwezig te zijn. Behalve enkele wijzigingen in de wijze van stemmen, nemen Ged. Staten over am beslist vast te houden aan de gewoonte, dat bij stem ming over versohillende vacatures afzonderlijk wordt gestemd. De heer REILINGH zeide, dat het zeker niet te verwonderen is dat de tegenstanders van het ambtsgebed er zich ook nu niet mede kunnen vereenigen, doch zij moeten zich naar de meer derheid schikken. Men had echter gehoopt, dat de kwestie zoo zou worden geregeld, dat men de tegenstanders niet zou dwingen daaraan deel te nemen, waar deze in de onderling over- leg opgestelde gebedsformule een naar om laag trekken der religie zien. Mater men dwingt ook den voorzitter tot een bepaald godsdiensti- ge handeling in het openbaar en al moge dit nu voor den tegenwoordigen voorzitter geen bezwaar zijn, dit kan het voor andere wel zijn en het lijkt wel of men benoeming van anders- denkenden wil uitsluiten.- Spr. meent men een en ander kan onuervangen door te bepalen, dat voor de vergauenng, zij die dit wenscnen aan wezig kunnen zijn bij een gebed door den voor zitter of een der leden. Dit gebeuit o.a. ook in ciassicaie vergaderingen, die sgeopend woiden na het uitspi eken van een gebed. bpr. wil geen voorstel doen, maar afwachten of van rechts tegamoet wordt gekomen. De heer ONDERDIJK zal met veel meer zeggen, maar meent er hier een concurrentie- geest is tusschen de rechtsche partijen, anders bad men er wel eerder mede gekomen, nu is men bang voor de gioep-Kodde. Spr. stelt voor te lezen: „In elke zitting der Staten kan na de in art. 68 der Prov. wet bedoelde opening, door den voorzitter een gebed worden uitge sproken." De heer OVERHOFF wil beslist het geheele artikel 1 zien geschrapt. De heer KODDE zegt, dat het gebed in de vergadering moet worden uitgesproken, verder zai hij geen principieel debat meer houden. De heer v. d. WART zegt, dat de C.-H. de vorige maal zijn weggegaan, omdat er een ver- schil met de andere rechtsche partijen was, maar nu het eenmaal is aangenomen, staan zij er objectief tegenover. Men moet niet terug- keeren op een genomen besluit. De heer OVERHOFF zegt, dat dit toch wel meer gebeurd is, ook met een vyijziging van het reglement, De heer WELLEMAN meent, dat hij de vo rige maal zijn standpunt voldoende heeft toe- gelicht. Het amendament-Onderdijk wordt verwor- pen met 24 tegen 15 stemmen en daarna het voorstel van Ged. Staten aangenomen. met 24 tegen 15 stemmen. De 24 stemmen waren van de aanwezige rechtsche leden en den heer van Oeveren. De 15 stemmen van de overige link- sche leden. Verder gaven de wijzigingen in het regle ment geen aanleiding tot discussie en werden z.h.s. aangenomen. Electrificatie Noordgroep. Het voorstel om aan de P.Z.E.M. ten behoeve van de electrificatie van de Noordgroep een nader crediet van 527.000 te verleenen, maakte in een der afdeelingen geen onderwerp van bespreking uit. Een lid in een der afdeelingen merkte op dat hem is gebleken, dat de raad van advies niet is gehoord, lets waartegen hij meent pro test te moeten aanteekenen. Hij heeft echter niet meer de bezwaren van de vorige maal, nu niet meer alleen de meest rendabele stukken worden ter hand genomen. Een ander lid meent ook, dat de raad van advies had moeten worden gehoord. Van de zijde van Ged. Staten werd toege- zegd dit ter kennis van den raad van bestuur te zullen brengen. In de derde afdeeling werd de zaak uitvoerig besproken. Een der leden vraagt waarom Zierikzee ontbreekt onder de gemeenten, die bij de P.Z.E.M. op electrici- teitsvoorziening aandringen en hem is ter oore gekomen dat die gemeente plan heeft een eigen centrale op te richten. Hij vraagt of Ged. Staten dat ook hebben gehoord en of zij denken dat een dergelijk plan kans van slagen heeft. Ook Ged. Staten hebben iets daarvan ge hoord, doch de kans van slagen acht het aan het woord zijnde lid van het college gering, omdat behalve dat vergunnin# noodig is, het practisch onmogelijk is, dat door een kleine gameentelijke centrale voor denzelfden prijs als door de P.Z.E.M. stroom kan worden ge- leverd. Een ander lid vroeg hoe het mettertijd met Tholen, Scherpenisse en St. Maartensdijk moet gaan, waar op vanwege Ged. Staten geantwoord werd, dat die gemeenten niet zijn opgenomen omdat zij de lichtvoorziening al zelfstandig ter hand hebben genomen. Zij worden afzonderlijk genoemd om te doen uitkomen, dat zij niet in de kostenberekening zijn begrepen. Een lid vraagt of het de bedoeling is, als Tholen tot electriciteitsvoorziening mocht overgaan in ver- band met haar gasfabriek, tusschen deze ge meente en de P.Z.E.M. een overeenkomst te treffen. Van de zijde van Ged. Staten werd hierop geantwoord, dat de P.Z.E.M. ten alle tijde bevoegd is, zonder eenige verplichting ten opzichte van reeds bestaande gas- en electrici- teitsvoorzieningsinrichtingen, haar stroomle- vering uit te foreiden. Na een veronderstelling van een lid, dat door de electri'citeit de gas- productie zou achteruit kunnen gaan, werden voorbeelden genoemd, waar juist door de elec- triciteit geen aohteruitgang, maar zelfs sta ging van het gasdebiet viel waar te nemen. Naar aanleiding van de opmerking over het niet hooren van den raad van advies, wijzen Ged. Staten er op, dat die raad destijs gehoord is over het grondplan tot electrificatie van de Noordgroep, van welk grondplan het thans aangeboden voorstel slechts een nadere uit- werking is. De heer CATSHOEK vraagt of als Zierikzee nog tot aansluiting besluit die gemeente alsnog het reeht van distributie houdt. De heer VAN DER WEIJDE zegt dat toezeg- gingen van vroeger zijn vervallen door latere wyzigingen. De heer CATSHOEK wil een definitief ant woord. De her VAN DER WEIJDE zegt, dat Ged. Staten deze zaak dan nog nader moeten be- zien, spr. kan geen definitief antwoord geven. Het voorstel wordt hiema z.h.s. aangenomen. UiUoering Provinciale Wet. Bij de behandeling van het voorstel tot het vaststellen van enkele zaken ter uitvoering van de Provinciale wet, kwam men in alle afdee lingen op tegen de delegatie van macht aan Ged. Staten ter zake van het koopen, ruilen of vervreemden, het bezwaren of verpanden van provinciale eigendommen, het treffen van da- dingen daaromtrent en het aanvaarden der aan de provincie gedane legaten of schenkin- gen, alsmede het beoordeelen en beslissen of de provincie rechtsgedingen zal voeren. Een lid ziet hierin een uiting van het alom blijkend streven om den invloed van het algemeen kiesrecht zooveel mogelijk te beperken. Een beroep op de verzorging van het wegennet wordt allerminst afdoende geacht, omdat daar- bij streekbelangen betrokken zijn, die de Sta- tenleden uit die streek het best kunnen beoor deelen. Ook inzake het voeren van rechtsgedin gen kunnen de Statenleden waarschuwingen la- ten hooren, die goed kunnen zijn. De Staten moeten de bevoegdheden houden die zij heb ben; bij overdracht aan Ged. Staten zijn zij al- les kwijt. Men vraagt of er zich in het verle den bepaalde feiten hebben voorgedaan, die de voorgestelde overdracht noodig of wenschelijk maken. Andere leden zouden desnoods de be voegdheden van Ged. Staten aan een zekere limdet willen binden. De leden van Ged. Staten merkten in de af deelingen op, dat zij zich de bedenkingen wel kunnen voorstellen, doch naar hunne meening zal het voorgestelde tot heil van de provincie strekken. De moeilijkheden hebben zich inder- daad herhaalde malen voorgedaan, o.a. bij wegs- verbetering als dikwijls op korten termijn stroo- ken grond moeten worden gekocht of geruild. Dit geldt ook voor het voeren van rechtsgedin gen. Het gaat om machtiging voor kleinere dingen. Groote zaken van belang komen toch aan de orde bij de begrooting. Gevraagd wordt of men dit in het besluit kan doen uitkomen. Een lid meent, dat er geen groot bezwaar is de machtiging te ver leenen, die bij misbruik toch weder kan wor den ingetrokken. Een lid van Ged. Staten zei de, dat met de gemaakce op.merkingen rekening kan worden gehouden en ei ook een linnei. kan worden va^.gesteld. in een afdeeling wordt ge stemd en staken de stemmen. (77). Ged. Staten handhaven hun voorstel onge- wijzigd. De heer VAN 't HOFF meent, dat het twee de deel van dit voorstel, nadat het eerste z.h.s. is aangenomen, dat hier een te groote delegatie van macht plaats heeft, die in de praktijk niet noodig is gebleken. Spr. dringt er dan ook op aan die delegatie, die door art. 132 en 135 der wet mogelijk is, niet te verleenen. De heer DE BAARE meent, dat de huidige toestand niet bewezen heeft, niet in het belang der Provincie te zijn, Spr. heeft dan ook niet begrepen, waarom overdracht wordt vooige- steid. Als 't is om het de Statenleden makkelij- ker te maken, dan kan spr. voor zjjn fractie verklaren, zij er zelf wel voor zal zorgdragen. De heer ADRIAANSE acht het hier een zeer principieele kwestie en dat ook de praktijk niet de noodzakelijkheid heeft aangetoond van de ze wijziging, staat voor hem vast. Het stellen van een lemiet is ook zeer moeilijk. Spr. kan dan ook geen termen vinden om voor het voor stel te stemmen. De heer VAN DUSSELDORP ontkent, dat men de macht van de Prov. Staten wil verklei- nen. Het is echter door verschillende provin- cies noodig geoordeeld dat deze wijziging werd aangebracht in de wet. Het gaat hier om be- sldssing door Ged. Staten van kleinere kwes- ties. De rechtsgedingen zijn opgenomen, om dat die ook bij koopen, ruilen enz. van grond aan de orde kunnen komen. De heer WELLEMAN acht het juist de sta ten het heft in handen houden, maar heeft wel gedacht, dat Ged. Staten van Zeeland er als de kippen bij zouden zijn van de wijziging der wet gebruik te maken. De heer DE BAARE acht de verdediging van het voorstel zeer zwak en wijst er op, dat de beoordeeling van wat een kleinigheid is toch ook bij Ged. Staten zal blij.ven berusten en dit alleen reeds acht hij een bezwaar. Het voorstel betreffende de delegatie van macht aan Ged. Staten wordt verworpen met 30 tegen 9 stemmen. Met Ged. Staten stemden de heeren Mes, Dumoleijn en van Waesberghe voor het voor stel. Verpleging behoeftige blinden. Tegen het voorstel om Ged. Staten te mach- tigen over 1928 voor elken behoeftigen blinde uit Zeeland, die in eenig behoorlijk ingericht gesticht voor blinden verpleegd wordt, een bij- drage, berekend tegen 50 per jaar, uit de Prov. kas toe te kennen, had in een der afdee lingen een lid bezwaar, dat de Prov. zich be- geeft op het terrein van de armenzorg. Een lid van Ged. Staten antwoordde, dat de pro vincie hier dient bij te dragen, waar de lief- dadigheid tekort schiet. De heer JOZIASSE acht het verkeerd, dat de provincie zich begeeft op het terrein van ar menzorg. Het voorstel wordt aangenomen, waarbij de heer Joziasse geacht wordt te hebben tegen gestemd. Subsidie voor Handelsonderwijs. Het voorstel tot het verleenen van subsidie aan de handelsscholen te Middelburg, Goes en Hulst ontlokte bij een lid de opmerking, dat al zouden wellicht algemeene regels wenschelijk zijn, men toch voorzichtig moet zijn, omdat hetgeen theoretisch juist is, in de practijk niet steeds uitvoerbaar blijkt. Een ander lid zou Voor vast regelen kunnen voelen, als men aan het begin van subsidieexing stond, maar niet nu het waarsohijnlijk de laatste maal is, dat de provincie een suibsidie geeft. Een lid van Ged. Staten is het daarmede eens en zegt o.a. nog, dat in de praktijk de gemeenten meer ge ven dan de provincie. Dit is zoo zelfs te Hulst en bij Middelburg en Goes is dit in nog meer- dere mate het geval. Een lid eener andere af deeling meent, dat er aan de bevoorrechting van Hulst nu maar eens een einde moet ko men. Hij zal voor het laatst voor het voor gestelde subsidie stemmen. Een ander lid is het daarmede eens, maar zegt, oat een ont- werp van wet tot regeling van het H. O. hij de Staten-Generaal is ingediend. Een lid van Ged. Staten betuigt instemming met die woor den en herinnert er aan, dat Hulst, hoewel een kleine gemeente, de centrale plaats voor dat deel van Zeeuwsch-Vlaanderen is. Daarin ligt ook de reden voor de bevoorrechting" van Hulst en nu reeds bij vorige besluiten voor de school aldaar van de overigens geldende rege ling was afgeweken, meenden Ged. Staten het thans in behandeling zijnde voorstel te moe ten doen. In de derde afdeeling gaf dit voor stel geen aanleiding tot eenige gedachtenwisse ling. Het voorstel wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Tramlijn HoofdplaatBreskens. Het voorstel om de termijnen, waarbinnen de benoodigde gelden bijeen moeten zijn, resp. de lijn HoofdplaatBreskens van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij in exploita- tie moet zijn gebracht, in verband met het renteloos voorschot, te verlengen tot 1 No vember 1928 en 1 Januari 1930, gaf slechts in een afdeeling aanleiding tot bespreking. Een lid merkte op, dat hem het nut van deze lijn ontgaat, wijl toch de ligging van Hoofd plaat zoowel uit een oogpunt van passagiers- als van goederenvervoer zonder meer een der- gelijken aanleg niet noodzakelijk maakt. Mocht evenwel de aanleg met het oog op een even- tueel in de toekomst te verkrijgen snelvervoer BreskensTer Neuzen noodzakelijk zijn, dan zou daarmede naar zijn oordeel de aanleg vol doende gerechtvaardigd zijn. Als door hem het oordeel van Ged. Staten wordt gevraagd, wordt hem vanwege het college geantwoord, dat het geen aanleiding kan vinden tot de verwachting dat de lijn zulk een noodzakelijk deel zal uit- maken van een snelvervoer voor Breskens Ter Neuzen als door het lid bedoeld wordt. Een ander lid meent, en van de zijde van Ged. Staten wordt deze meening gadeeld, dat wel is waar de Staten thans bezwaarlijk de ver- lenging van den termijn zullen kunnen weige- ren, nu de materialen reeds zijn aangevoerd, doch hij vraagt zich toch af, of de lijn met het ook op de rendabiliteit dat subsidie wel waard is. Dit mag volgens het ander lid der afdeeling zonder meer geen voldoende argu ment zijn om het voorstel van Ged. Staten aan te nemen. Ged. Staten handhaven hun voorstel, dat z. h. s. wordt aangenomen. Subsidie Proeftuin. Naar aanleiding van het voorstel aan de Vereeniging tot bevordering van Tuinbouw- onderwijs op Schouwen■Duiveland in de kos- ten van oprichting van een proef- en demon- stratietuin een bijdrage ineens te verleenen tot een maximum van f 2500 en voorts onder zoodanige voorwaarden en bedingen als nader door Ged. Staten noodig zal worden geacht, heeft in een der afdeelingen een lid op prin cipieele gronden bezwaar gemaakt, zijn stem aan dit voorstel te geven. Naar zijn meening behoorde men niet voor allerlei aangelegen- heden bij de provincie om steun aan te kloppen, doch dienen belanghebbenden zelf in de eerste plaats er voor te zorgen. dat de noodige gelden bijeen komen. Ook dit voorstel wordt zonder duscussie of hoofdelijke stemming aangenomen.- Benoeming buitengewoon lid Ged. Staten. 1 Na de pauze wordt tot lid der Staten be doeld bij art. 89 der Prov. Wet herbenoamd de heer Wallien met 23 stemmen, tegen 7 op den heer Kakabeeke, 1 op den heer v. d. Wart en 9 bianco. Bij deze stemming was ook de heer Wallien aanwezig. Veerdienst ZijpeAnna Jacoba polder. Bij het voorstel om den proeftijd voor een subsidie aan de Rotterdamsche Tramweg-Maat- schappij voor de uitbreiding van den stoom- bootdienst tusschen Anna Jacobapolder en Zijpe met f 3 per enkele reis te verlengen tot 1 Januari 1929, werd door een lid gevraagd, of vooral de tarieven voor het vervoer van auto's welke reeds vermindering hebben ondergaan niet verder verminderd kunnen worden. Hjj vindt die nog veel te hoog, waarmede men het in deze afdeeling algemeen eens is, ook de beide leden van Ged. Staten. Dit college deelen dan ook mede, dat zij dd. 15 Juni jl. bij de Maatschappij op verlaging van het tarief voor auto's op het veer hebben aangedrongen, waar- op nog geen antwoord is ontvangen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. Verzekering motorveerboot „Koningin Wilhelmina". Het voorstel om de verzekering van de „Koningin Wilhelmina" alsnog met een jaar te verlengen en gedurende dien tijd voor die boot niet in het reservefonds bij te dragen, gaf een lid aanleiding te vragen hoeveel alle aan de boot verrichtte herstellingen hebben gekost. Een ander lid gaf uiting aan zijn principieel bezwaar tegen verzkering in het algemeen en dus ook tegen het voorstel. In alle afdeelingen werd gevraagd, waarom verzekering voor niet meer dan een jaar wordt voorgesteid. b.v. voor drie jaren, Een lid van Ged. Staten antwoordde, dat men het beter acht, de verzekering slechts voor een jaar voor te stellen, opdat deze aangelegenheid het vol gende jaar weder kon worden beoordeeld. Hoewel de vraag naar de kosten bij dit onderwerp minder op haar plaats is, deelen Ged. Staten mede, dat die herstelling in het geheel j 11.818,08 hebben gekost, waarvan on geveer 9000 voor het maken en aanbrengen van een golfbreker en het wijzigen van de lier voor het oplialen daarvan. Ged. Staten hand haven overigens hun voorstel. De heer MES stelt voor in plaats van 1 jaar 3 jaar te lezen voor den duur der verzekering. De heer KODDE zegt, dat zijn fractie prin cipieel tegen verzekering is, en ook tegen een reservefonds, en daarom kunnen zjjihun stem niet aan dit voorstel geven. De heer VAN ROMPU deelt mede, dat Ged. Staten het voorstel van den heer Mes ovememen. De heer ADRIAANSE vraagt of de lange termijn geen moeilijkheden kan opleveren. De VOORZITTER zegt dat men er altijd nog op terug kan komen. Het voorstel wordt aangenomen, waarbij be 3 staatkundig gereformeerde leden geacht wor den te hebben tegengestemd. Subsidie ter verbetering van het Schapenras. I Het voorstel om aan de Vereeniging tot Ver betering van het Schapenras in Zeeland voor't jaar 1928 een subsidie te verleenen van j 100, gaf in de afdeelingen geen aanleiding tot be spreking. Dit voorstel wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Rekening over 1926. Ter vaststelling was aangeboden de reke ning over 1926, aanwijzend in ontvangst 2.894.460.48 en in uitgaaf 3.181.818.48, al- zoo een kwaad slot van 287.358. In een afdeeling vroeg een lid naar de oorzaak van het versehil onder de ontvangsten van de raming ad f 78.000 en het werkelijk ontvangen bedrag van f 61.045,94, betreffende teruggaaf door de P. Z. E. M. van de rente ad 6 van een .aan haar verstrekt kapitaal van 1.300.000. Ged. Staten antwoordden, dat bedoeld bedrag niet in zijn geheel voor de P. Z. E. M. is opge nomen. Zander discussie wordt de rekening vastgesteld als voorgesteid. Besloten wordt de volgende vergadering te houden op Vrijdag 20 Juli te 10 uur. De VOORZITTER deelde mede, dat de afdee lingen Dinsdagmorgen vergaderen ten einde te behandelen de voorstellen inzake de electrifica tie, het verenreglement, het verzoek om vrijver- klaring van den polder Borsselen, het aangaan eener leening -en wijziging der begrooting 1928. Ddnsdag werd hier een openbare vergade ring van den gemeenteraad gehouden. Alle leden waren tegenwoordig. Ingekomen waren de volgende stukken: 1. Brief van Ged. Staten berichtende, dat eenige ingezetenen dezer gemeente van de gemeente St. Jansteen verzocht hadden om aansluiting aan hun electrisch net voor leve ring van licht. Gemeentebestuur van St. Jan steen en het bestuur van de P.Z.E.M. hadden daartegen geen bezwaar. Gevraagd wordt of de Raad van Koewacht bezwaar heeft tegen in- williging van dit verzoek. Daartegen heeft de Raad niet de minste bedenking. 2. Brief van idem met mededeeling, dat be zwaar bestaat tegen goedkeuring van het raadsbesluit van 7 Juni 1.1., tot heffing en in- vordering van de veranderde opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, omdat naar hare meening daardoor een lagere opforengst kan worden verwacht in 1929 en nog niet kan worden beoordeeld of deze vermindering van inkomsten al of niet bezwaren zal opleveren. Zij stellen daarom voor, die besluiten in te trekken. De Raad is daartoe niet genegen. De opcenten zijn verlaagd, omdat de hoofdsom over het algemeen vermeerderd is. Door de laatste schatting zijn van vele huizen de huur- waarde aanmerkelijk verhoogd geworden, zoo dat de opbrengst hoogst waarschijnlijk niet minder zal bedragen. 3. Missive van Ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid betreffende steun voor verbetering van woningen ten plattelande. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Tegen verlegging van de kermis te Biervliet bestaat geen bezwaar. B. en W. leggen over proces-verbaal van de opneming van de kas en de boeken van den gemeente-ontvanger op 28 Juni 1928. De in komsten over 1927 bedroegen 52467,77 en over dienst 1928 f 9531, te zamen f 62240,39 De uitgaven waren over 1927 f 49774,79 en over den dienst 1928 f 11383,82, te zamen f 61158,59. In kas moest dus zijn f 1082,30. Dit bedrag was aanwezig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3