Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen PAAKDENFOKKEBIJ. GEM EN (JOE BEEICHTEN. at St. TER NEUZEN, 4 JULI 1928. Tamer van koophandel en WESTDORPE. RECHTSZAKEN. VERDRONKEN. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. toebereidselen als zij gemaakt werden, or- fensieve plannen van Tsjang Sjoe-liang, den zcon van wijlen Tsjang Tso-lin en diens opvolger, zouden verraden. Verdedi- ging lijkt voor hem de beste taktiek, aan- gezien Japan duidelijk heeft laten blijken, dat het geen voortzetting van de krijgsbe- drijven in zijn invloedsfeer buiten den Grooten Muur kan gedoogen en daar tus- schenbeide zou komen, om strijdlustigen te ontwapenen. Japan's waarschuwing ver- klaart tevens de aarzeling der Nationalis- ten om Mantsjoerije in te trekken. Boven- dien zijn dezen onthand door gemis van het rollend materieel op de sporen, dat de Noordelijken bij hun terugtocht hebben meegevoerd. Men berekent dat Tsjang Tso-lin meer dan 6000 goederenwagens en 300 locomotieven of ruim de helft van het spoorwegmaterieel ten Noorden van den Jang-tse in de richting van Moekden had meegenomen. Belanqwekkend is een onthuliina die de China Weekly Review doet over hetgeen er aan Tsang Tso-lin's aftocht uit Peking vooraf is gegaan. Half Mei, zoo verze- kert zij, heeft Japan een geheim ultimatum aan Tsjang doen toekomen, waarin hem medegedeeld werd dat indien hij den strijd staakte en naar Mantsjoerije terugkeerde, de Japansche regeering alles zou doen wat in haar macht stond, om den Nationalisten te beletten de Mantsjoerijsche grens over te trekken. Bleef hij doorvechten, dan zouden de Japanners, in geval hij versla- gen werd, hem en zijn troepen verhinderen zich achter den Muur terug te trekken. Gedroeg Tsjang zich echter naar de voor- stellen van Japan door rustig naar Mant sjoerije terug te keeren en verbond hij zich om „zich van elke inmenging in de Chi- neesche politiek te onthouden", dan zou Japan er zich niet tegen verzetten, dat hij te Moekden de macht weer in handen nam. Het ligt voor de hand, dat dezelfde voorwaarden voor zijn opvolger Tsjang Sjoe-liang gelden en dit zou dan een reden te meer zijn, dat deze zich voorloopia te- vreden zal stellen met de hem nagelaten positie van ,,oorlogsheer" in Mantsjoerije, rustig afwachtende, of de Nationalisten onberaden genoeg zullen zijn, met het machtige Japan in botsing te komen. K S Z 8 8* a 381 1£S}E1IE£L| FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid der afdeeling kleinbedrijf, ter voor- ziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. S. Smits. zijn candidaat gesteld de heeren A. I. Cats- man te Aardenburg, E. H. de Milliano te Oostburg en Th. Voet te Hulst. POST EN TELEGRAFIE. Benoemd tot kantoorbediende le kl„ de kantoorbediende 2e kl. P. C. Verbeek, van het post- en telegraafkantoor te Ter Neu- zen. VOORZICHTIG MET BENZINE- LAMPEN. Maandagmiddag was een schilder met een benzinelamp bezig verf te branden van een huis in de Nieuwstraat te Vlissingen. Op een oogenblik vatte een raamkozijn vlam, vermoedelijk doordat het hout ver- molmd was. Met een emmer water kon- den de vlammen gebluscht worden. Het blijkt hier weer uit, dat voorzichtig- heid bij het gebruik van een benzinelamp steeds geboden is. VLISSINGEN. Te Vlissingen heeft de reddingboot uit Cadzand een Engelsch jacht binnenge- bracht, dat met gebroken mast nabij Cad zand hulpeloos ronddreef. SAS VAN GENT. Schoolceis. Dinsdag maakten de kinderen van de openbare school vergezeld van een groot aantal ouders hun jaarlijksch reistochtje. Men had ditmaal de keuze op Blanken- berghe laten vallen en laat ons maar on- middellijk hierbij voegen dat men zich deze keuze niet heeft te herinneren met leed- wezen. Op de heenreis werd door het gezel- schap een tusschenlanding te Brugge ge maakt. Hier werden op een wandeling door de stad de voornaamste bezienswaar- digheden bekeken, waarna omstreeks 10 uur de reis zeewaarts hervat werd. Daar het weer bizonder meeviel en de zee zich zeer rustig gedroeg was groot en klein zich al spoedig in een lustig water- ballet aan t vermeien, totdat de door de frissche zeelucht opgewekte appetijt het gezelschap als t ware dwong zich door een stevige lunch van de gevorderde in- spanning te herstellen. Hierna begon de waterjool opnieuw voor de jongeren, die zich intusschen van de noodige schansgraverswerktuigen voor- zien hadden. De oudere leden wijdden zich in dien tusschentijd aan een kalme beschouwina van het zich voor hun oogen afspelende kindertooneel, totdat het uur van vertrek langzamerhand was aange- broken. Na een formeele vreedzame plundering van een bazaar, waaruit allerlei denkbare en ondenkbare souvenirs werden gesleept en een gratis bijwoning van de machinale vervaardiging der befaamde Blanken- berghsche babbelutten, welke versche pro- ducten in minder dan geen tijd telkens waren uitverkocht, moest de terugreis aan- vaard worden. Tot aller tevredenheid verliep alles weer zooals gewoonlijk, dank zij de zorgvuldige organisatie van den heer Uyttenboogaard, secretaris der Oudercommissie in de beste orde. Met een stuk chocolade op de valreep bij het verlaten van het station te Assenede alwaar de meeste kinderen door iemand werden afgehaald, werd dit uitstapje be- sloten. KOEWACHT. Dinsdag omstreeks 2J/£ uur brak brand uit in de landbouwersschuur van den heer F. Breijaert in de Klapstraat. In korten tijd stond het geheele gebouw in lichte laaie en brandde tot den grond af. Een paar varkens konden gered worden. De aangrenzende woning bleef gespaard. ST. JANSTEEN. Donderdagnamiddag ontstond door on- bekende oorzaak brand in de vlasserij van den heer Arth. Naessens in de buurtschap Heikant (Dijk), gemeente St. Jansteen. De schuur met inhoud brandde tot aan den grond af, terwijl een open, van ijzer opgerichte bergplaats geheel uitbrandde, Men rekent, dat er ongeveer 10.000 K.G. vlas verloren is gegaan, benevens 2 rijwie- len van de werklui en eenig waschaoed. Juist voor het ontstaan van den brand wa ren nog twee wagens vlas binnen gevoerd. Naar gemeld wordt, dekt verzekering de schade. BIERVLIET. In de Zaterdag te Biervliet in het hotel ,,Oud Zeezicht' gehouden vergadering van ingelanden van den Oranjepolder werd tot gezworene gekozen de heer P. M. de Vis- ser, om te voorzien in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer Th. Dusarduyn. LOOP DER BEVOLKING VAN AXEL. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd Charles, L. van Ecke en gezin, arbeider, Buitenweg H 31, van Westdorpe. Adriana Roose (wed. W. de Keizer), zonder, Wilhelminastr. GG 19, van Serooskerke (Z.). Elisabeth van Tatenhove, dienstbode. Doorn- dijk O 56, van Ter Neuzen, Tanneke L. van de Voorde, dienstbode, Prins Hendriksraat, van Ter Neuzen. Petrus B. Seghers, arbeider. Buitenweg H 34, van Haarlemmermeer. Geleijn de Visser, arbeider, Oudenweg I 30, van Haarlemmermeer. Josina M. van Tatenhove, dienstbode, Doom- djjk O 56, van Ter Neuzen. Hendrik Almekinders, onderwijzer, Sassing Q 13, van Oostburg. Vertrokken: Petrus H. H. de Lozanna, kok, Noordstraat B 1, naar Waalsort (B.). Arie de Pooter en gezin, arbeider, Magrette N 57, naar Eindhoven. Willem C. Dieleman, leerl. torpem., Buthdijk J 18b, naar Helder. Margaretha Overdulve, dienstbode, Kijkuit K 43, naar Zaamslag. Beendert L. Ortelee, pakhuisknecht, Gentsche Vaartstraat C 62, naar Zaandam. Petrus B. Seghers, arbeider, Buitenweg H 34, naar Haarlemmermeer. Geleijn de Visser, arbeider, Oudenweg I 30, naar Haarlemmermeer. Maria Riemens, dienstbode, Sassing Q 22, naar Hoek. Andr. de Visser en gezin, landbouwerskn., Buitenweg H 15, naar Biervliet. Cornelia Dieleman, dienstbode, Weststraat D 12, naar 's Gravenhage. Adriana Comelissen, dienstbode, Weststraat D 53, naar Zaamslag. Maria Chr. Maas, dienstbode, Stationstraat G 44, naar Stoppeldijk. Jacobus Jan de Ruiter, marechaussde, j Sluiskil P 38, naar Hontenisse. Cath. J. Haartsen, zonder beroep, Noord straat B 57, naar Groede. M. Ph. de BruijnSteel en zoon, zonder, Armendijk H 49, naar Hulst. Anth. J. Vasseur en gezin, electricien, Julia- nastraat E 99, naar Nieuwerkerk (Z.) Jaspert Koster en echtg., arbeider, Singel- weg J Hi, naar Nieuwerkerk (Z.) In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Francina Scheele van Biervliet. Henri Lammens van Sas van Gent. Ir.ma Louise Rijckaert van Ter Neuzen. Remi Edmond Oscar Plasschaert van Ouden- bosch. Maria Nathalia van Laere van Ter Neuzen. Julma Hortenia Goethals van Bergen op Zoom. Oscarina Maria Louiza Kalle, van Sas vein Gent. Vertrokken: Brigitta Maria Audenaerd naar Sas van Gent. Phaleria Mathilda de Jaeger, naar Zuid- dorpe. Juliana Virgenie de Clercq naar Selzaete. Maria Antoinetta Leocadia Losie naar Sas van Gent. Martha Maria de Guytenaer, naar Zuiddorpe. zoo niet handelen. Op de opmerking, dat hij zelf in dienst ook I onderwijs geeft, gaf hij een ontwijkend ant- woord. Toen hij erkend had te gelooven aan de Schrift werd hem gewezen op Paulus, die God dankte omdat hij zoovele talen kende. De kinderen moeten alleen de taal des rechts leeren, zeide verdachte. En welke is die taal? vroeg de president. Dat is de wet Gods, aldus verdachte, en die j wet zal God zelf in de kinderen leggen. j De auditeur-militair zeide in zijn requisitoir van onderwijsautoriteiten vernomen te hebben, dat zich bij het onderwijs een dergelijk geval nog niet heeft voorgedaan. Er bestaat geen enkele school in ons land, die overeenkomt met 1 wat verdachte wenscht. Spreker vroeg een onderzoek naar de geest- vermogens van verdachte, die geen onderwijs wil en zelf onderwijs geeft, die geen gezag er- kent en toch in dienst het gezag" volgt. De kiijgsraad gelastte een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. PAARDEN VAN HET Z. B. S. Naar aanleiding van een vraag aan het Hoofdbestuur der Z .L. M. is door dit college het volgende schrijven gericht aan de Keu- ringscommissie ,,Naar aanleiding van uw mondeling aan den 0 secretaris onzer Maatschappij gedane vraag, kelde een paar maal rond? waarna de motor of bij de merriekeuringen ook de ter keuring weer niet in orde werd bevonden. Men wilde Aust" te De Lutte bij Oldenizaal speelde zich de vorige week een bloedig drama af. De 28- jarige ongehuiwde J. Haarman op Teushe werd na een korte woordenwisseling door een der gasten met een mes in het hart gestoken. Hij overload na eenige oogenblikken. Twee docto- ren en de marechaussee uit Oldenzaal waren spoedig ter plaatse. De dader. de 21-jarige bakkersknecht H. K. uit De Lutte is gearre- steerd en heeft bekend. ZEILJACHT VERBRAND. Het zeiljacht Elbe, van den. heer B. G. N., uit Amsterdam, is Zondagavond even buiten de Ketel, bij het Kampereiland, verbrand. De oorzaak is vermoedelijk het omvallen van een snelkoker. De opvarenden konden zich redden. Alles was verzekerd. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Maandagochtend circa tien uur moest het militair Fokkertoestel no. 525 uit het vlieg- kamp te Soesterberg, in verband met de in deze streek gehouden militaire oefeningen j boven Grave vliegende, wegens motordefect i op eeh weiland in den polder Mars bij Grave een noodlanding doen. Nadat de motor weer in orde gemaakt was steeg de tWeedekker, bestuurd door den 28- jarigen gehuwden sergeant-vlieger Van Lies- hout en met als waamemer den 26-jarigen tweede-luitenant Bia, om kwart over vier op nieuw op. De vliegmachine steeg regelmatig op tot een hoogte van ongeveer 100 M., cir- aangebrachte merrien van leden van het Z. B. S. kunnen worden gekeurd meenen wrj u te moeten antwoorden, dat naar ons oordeel dit ongetwijfeld moet geschieden, wanneer deze merrien beantwoorden aan de voorwaarden, o.a. aan die in art. 7 van het reglement op het tTCV1 1 rtAVl .1 V. w.n 1 1 daarom weer dalen. Van een hoogte van on geveer 50 M. viel het vliegtuig echter met den kop naar beneden, binnendijks tegen den Maasbandijk aan. Beide inzittenden werden uit het zeer gehavende vliegtuig genomen. De heer Van Lieshout had zooveel fracturen en verleenen van aanhoudingsbijdragen of me- verwondingen, dat hij werd voorzien van de dailies voor merrien met subsidie uit de prov. I laatste sacramenten der stervenden Om 6 uur fondsen begrepen, n.l. van de Vereenigingis hlJ overleden. Luitenant Bia had zijn rech- fatamboek voor het Nederlandsche Trekpaard terbovenarm en rechterbovenbeen gebroken ;Pe doctoren Van Trotsenburg en Ranters uk Grave verleenden de eerste hulp. Toen sergeant Van Lieshout reeds overleden was en luitenant Bia op de brancard gelegd was kwam de ziekenauto uit Nijmegen met de militaire doctoren Bosma en Sedee van de (Belgisch Type.) Of de ter keuring voorgebrachte merrien dan al of niet aan de voorwaarden beantwoor den, kan uit den aard der zaak van hieruit niet beoordeeld worden. Wanneer verschil van meening bestaat omtrent de uitlegging b.v. van bedoelde bepaling van art. 7 ten le, beslist Koloniale Reserve, het Hoofdbestuur onzer Maatschappij krach- tens art. 14 van bedoeld reglement. Wij geven u derhalve in overweging om, wanneer er aan- houdingsbijdragen of medailles als gevolg der keuring zouden moeten worden uitgekeerd aan merrien, omtrent welke verschil van meening bestaat, of zij al of niet aan de voorwaarden van het reglement voldoen, deze aan te hou- den, opdat het Hoofdbestuur daarover kan be- slissen op verzoek van u of de betrokken eige- naren, welk verzoek dan natuurlijk spoedig door ons wordt ingewacht." De keuringscommissie heeft dit voorbehoud gemaa.kt ten aanzien van de navolgende mer- ries „Blondinecat. nummer 407 van Kinderen A. Leenhouts te IJzendijke; 'Rina: cat. num mer 496 van Aam. de Bruijne te Ter Neuzen- Francine: cat. nummer 497 van H de Regt Lzn. te Ter Neuzen; Julma de Brin d'Or- cat nummer 508 van H. de Regt Lzn. te Ter Neu- zen.' Luitenant Bia werd vervoerd naar het Wil- helmina-ziekenhuis te Nijmegen. De over- edene is gisteren naar Zeist vervoerd Hii laat een vrouw en een kind na. ERNSTIG ONGELUK. Zondagavond is in de Wijnhaven te Rotter dam een ernstig ongeluk gebeurt, dat twee meisjes het leven heeft gekost. De 18jarige M. v. d. S., thuis behoorend aan boord van het in de Wijnhaven liggende schip Arisje, was in een roeiboot langszij gegaan om waschgoed uit te spoelen en had haar 5jarig zusje C. v. d. S. bij zich in de boot genomen. Toen zij klaar was en haar zusje weer aan boord van de Arisje wilde tillen is de roeiboot vermoe delijk onder haar uitgegleden en zijn beiden te water geraakt, zonder dat iemand dit heeft opgemerkt. Toen de vader even later aan boord kwam miste hij zijn beide kinderen. Twee schippers van in de buurt liggende vaar- it.i m®;en hebben met behulp van vaarboomen de Het Hoofdbestuur zal overeenkomstig arti- ?)eide hJken opgehaald. De reddingsbrigade kel 14 moeten beslissen of deze paarden aan heeft gedurende meer dan een uur tevergeefs voorwaarden van art. 7 voldoen. j £Tetracht de levensgeesten op te wekken EEN GEHEIMZINNIGE VONDST. Aanzienlijk vermogen verstopt in een hollen boom. De politie te Rotterdam zoekt klaarheid in een zeer mysterieuze geschiedenis. Men zou met de gegevens, welke zij in handen kreeg, i gevoeglijk een hoogst geheimzinnigen detec- tiveroman kunnen beginnen. Donderdag meldde zich n.l. bij de politie een persoon, die een pakket op tafel deponeerde, waarin zich een aanzienlijk vermogen aan ef- J fecten bleek te bevinden. Behalve effecten i echter ook eenige testamenten, portretten en andere familiepapieren en documenten. Die man verklaarde, het pakket te hebben gevonden, in een hollen boom, beneden den j Westzeedijk, staande in <§<5n van de daar over- hoop liggende tuinen. Hoe de waardepapieren, die thuis zouden hooren in de brandkast van de familie D. te Rotterdam en waarin men de namen aantrof van aanzienlrjke Rotterdam- sche ingezetenen, in den hollen boom terecht zijn gekomen, is een vraag, welke de politie thans heeft op te lossen. De oplossing wordt momenteel eenigszins bemoeilijkt door de om- standigheden, dat de familie D. buitenslands ZINKCHLORIDE GEDRONKEN. Een 32-jarige vrouw uit de Wagenaarstraat te s"Gravenhage, d:e van een zenuwdrank wilde drinken, nam bij vergissing een oplossing van zinkchloride. In ernstigen toestand is zij naar het 0. L. V.-gasthuis gebracht. WERELDREIZIGER. De tweede Haagsche Post-wereldreiziger, Mr. C. P. van Rossem, is Maandagochtend om 11.44 aangekomen, na een reis van 65 dagen., 22 uur en 24 minuten om den aardbol langs de route van Phi lias Fogg. DOOR KUNSTMESTDAMPEN VERGIFTIGD De arbeiders Drost en Hootsen te Achter- berg, bij Rh-enen, zijn bij hun werk door dam pen van kunstmest vergiftigd. Nog denzelfden dag zijn beiden overleden. AFGEBRAND. Zaterdagmiddag is de boerenschuur van Akkermans te St. Annaland totaal afgebrand Arrondissements-Rechtbank, Middelburg Zitting van Dinsdag 3 Juli 19287" A. d. V., oud 21 j., kok te Assenede (B.), is wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden ge- vangenisstraf. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 3 Juli 1928. De volgende zaken werden behandeld: L. B., oud 26 j., bierhuishouder te Biervliet Een nieuwe auto, drie wagens en een dorsch- j vert°eft. Het vermoeden is dus wel gerecht- vaardigd, dat er misdrijf in het spel is. Over een inbraak in de woning, van de familie D. tijdens haar afwezigheid, kon men niets te we- j ten komen. De mogelijkheid is n,l. niet uitge- sloten, dat misdadigers hun slag geslagen heb ben en hun buit voorloopig verstopt hadden in den hollen boom. machine werden een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. behalve de auto. De oorzaak is waarschijnlijk hooibroei. Een 9-jarige jongen is van een Rijnschip, dat in de Waalhaven te Rotterdam ligt, over- boord gevallen. Hij raakte met zijn voeten in een touw verward en bleef zoo hangen. Toen de ouders hem vonden was het knaapje reeds j verdronken. EEN GRAP In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Arnhem uit het park van de tentoonstelling op Zijpendal een turfsteenen vrouwenbeeld j ten warenVhterreed7^wekeri ontvreeimd, een figuur, gebeeldhouwd door J. van den Hoff. De politie, die een onderzoek j De 22jarige matroos P. Roersma van het Rijnschip W. van Driel 47, dat in de Waalhaven j te Rotterdam ligt, is bij het overbrengen van i een lijn naar een naastliggend Rijnschip, uit gegleden en te water geraakt. Na acht minu- ten kon hjj worden opgehaald. De levensgees- en A. B. B., oud 29 j., landbouwer te Biervliet, instekle, dacht dadelijk aan een studentenstreek werden verdacht, dat zij op of omstreeks 3 Juni 1928 te Biervliet W. L. Hoevenagels heb ben geslagen. Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak 10 boete of 10 dagen hecht. M. P. d. J., oud 26 j., huisvr. van J. v. D., zonder beroep te Zaamslag, werd beklaagd, dat zij op 1 Juni 1928 te Zaamslag Catharina Kaiser heeft beleedigd. Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen hecht. EEN VADER, DIE GEEN ONDERWIJS WENSCHT VOOR ZIJNE KINDEREN. De krijgsraad in Den Bosch behandelde Maandag een eenigszins zonderlinge zaak. De 40-jarige S. Z. uit Franekeradeel, adju- dant-onderofficier-instructeur van het 6e reg. veldartillerie te Leiden, had als vader niet ge- zorgd, dat zijn drie kinderen van den leer- plichtigen leeftijd de bijzondere lagere school te Leiden geregeld bezoeken. Hij verklaarde, dat alle onderwjjs buiten dan vader onrecht is; dat gewone onderwijzers niet geschikt zijn, om zijn kinderen te leeren, doch dat een levende God hen dat zal bijbrengen, wat voor hen noodig is. Toen hem werd opgemerkt, dat hij toch zelf ook had moeten leeren om de plaats in de maatschappij te kunnen innemen welke hij heeft bereikt, antwoordde hij: Ja, mijn vader heeft mij laten leeren -en heeft mij den weg des verderfs opgezonden. Ik wil en heeft Maandagmorgen het beejd terugge- vonden. Het bleek uit de grap te zijn wegge- nomen. MISHANDELING. Zondagmiddag wandelde de militair v. d. W. uit Wageningen met zijn meisje in een bosch onder Ede, Hij werd daar voortdurend door eenige jongens gevolgd en geplaagd. Eindelijk gaf v. d. W. een. der jongens een trap en stak een ander. denymon van H. te Ede, met een mes in het hoofd. De dokters van 't Hooft en Hanedoes deden den getroffene per ziekenauto naar het ziekenhuis te Utrecht overbrengen. Gevreesd wordt, dat hij zjjn rechteroog zal moeten missen. Van der W. heeft bij de politie gezegd, in drift gehandeld. te hebben. EEN ONEERLIJK TELEGRAFIST. Zaterdagmiddag is gearresteerd H. L. C., rijkstelegrafist aan het telegraafkantoor te Zwolle, wegens overtreding van art. 359 W. v. S., het onttrekken van gelden aan de onenbare kas, C. heeft bekend, bij de aanbieding van tele- grammen aan de aanbieders het gewone tarief in rekening te hebben gebracht. Bij de doorsei- ning maalcte hij echter, waar het mogelijk was, van twee woorden een en stak het bespaarde bedrag in eigen zak. C. is in zijn betrekking geschorst. EEN BLOEDIG DRAMA. Op een feestpartij ter gelegenheid van e n a.s. hoerenbruiloft op het erf ,,Sanderink op TRAGISCHE BRAND. In het graafschap Bola Jankofska is een huis van een zekeren Thomas Novacs, te Mos- kou in brand gevlogen. Het te blusschen was niet mogelijk. In het huis bevonden zich No- va.cs, zijn vrouw, 5 kinderen en het dienst- meisje. De vrouw, de 5 kiqderen en het dienst- meisje zijn in de vlammen omgekomen No- vacs zelf wist zich te redden, doch is krank- zinnig geworden. MISHANDELING VAN EEN MOEDER DOOR HAAR ZOON. De magistraten te Wokingham hebben drie maanden harden arbeid opgelegd aan den 37- jarigen William Norris wegens mishandeling van zijn 70-jarige moeder. Medegedeeld werd dat de moeder onlangs vijfmaal in het varkenskot had moeten slapen, omdat haar zoon op haar bed was gaan liggen. Hij had haar bij de keel gegrepen en huisraad stuk geslagen. Een buurman had op haar hulp- geroep den zoon met een stok verjaagd. De zoon beweerde dat de moeilijkheden ver- oorzaakt wkren doordat zijn moeder zijn meisje belasterde. Zij en twee andere vrouwen hadden hem aangevallen en hij had zich toen moeten verdedigen. NOORSCHE VISCHKOTTER VERMIST. De-vorige week Maandag is van Ch istan- sund naar IJmuiden vertrokken de Noorsche motorkotter I.J.mer B 0 194 met een lading makreel. Tot Maandagavond was dit scb epje nog niet te IJmuiden aangekomen. Waar de langste reis van Christiansund naar IJmuiden vier dagen is geweest voor zoo'n motorkotter, rnaakt men zich over het scheep- je ernstig ongerust. Zoowel de reederij als de Lima, waarvoor de lading bestemd was, hebben reeds in verschiiiende havens en ook op het liclitschip Terschellingerbank inlichtingen in- gewonnen, doch men had daar niels gezien of gehoord. Men vreest, dat het scneepje, aan boord waarvan zich 4 man bevinden, in den storm van de vorige week Donderdagnacht is vergaan. DE MAILROOF VAN DE „LEVIATHAN". De New Yorksche politie-autoriteiten zijn geneigd aan te nemen, dat de groote mailroof van de Leviathan samenhangt met een moord- mysterie, meidt de Tel. Zondag 17 Juni, een dag na het vertrek van de Leviathan uit New York, werd zekere Ed win Jerge in zijn auto door revolverschoten gedood op klaarlichten dag, midden in Broad way. Jerge was op dat moment vergezeld van een jong ohic meisje, dat wel door glassplin- ters in het gelaat werd gewontd, maar er niet- temin in slaagde, volkomen te verdwijnen. De politie neemt aan dat Jerge werd weg- gewerkt, of omdat hij te veel wist van den roof, of omdat er ruzie was over de verdee- iing van den buit. Jerge stond bekend als een specialist in postdiefstallen en werkte op dat gebied vaak samen met anderen, o.a. met een bekenden internationalen mdsdadiger, die eeni ge jaren geleden gevangen heeft gezeten we gens het beiooven van de mail aan boord van groote Oceaanbooten. De politie zoekt thans ijverig naar dezen man. EEN FAMILIETWIST. Een vreeselijk drama heeft zich te Unter- kirc'hnacn nabij Villingen in het Zwarte Woud afgespeeld. Een deitig-jariga arbeider, Win- terhulter ganaamid, heeft aldaar na een twist met famiilieleden, die door een kleinigheid was ontstaan, zijn woning me.t dynamiet in de lueht laten vliegen. Winterhalter en zijn schoonvauer werden hierbij gedood; zijn vrouw en oeide kinderen, die zich buiten het huis op- hielden, bleven als door een wonder ongedeerd. Het huis weid door de ontploffing geheel ver- woest. ONTZETTENDE MIJNRAMP NABIJ SAINT ETlENNE. In een mijn te Roche-la Moliere zijn meer dan vijftig arbeiders door gasverstikking om het leven gekomen. Het ongeluk heeft zich afgespeeld op een diepte van 220 meter. Zaterdagmorgen om zeven uur bemerkten bewakers, dat het naar rook en slechte gas- sen rook; even later volgde een instorting. De distorting had tot gevolg. dat lucht werd samengeperst, welke nu in de richting van het vuur verwaaide; ook door den brand zelve ont stond een luchtstroom. De reddingswerkzaam- heden werden hierdoor zeer belemmerd. Om half negen volgde en tweede instorting. Op de plaats des onheils werkten 570 mijn- werkers. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend; men vermoedt evenwel, dat het moet worden toegeschreven aan een defect in de luchtververschingsinstallatie. De mjjnwer- kers ijlden onmiddellijk naar de liftkooien; ve- len echter konden zoover niet meer komen en werden door gassen bedwelmd. Onder het voortdurend gelui der alarmklok- ken liet men de liften telkens weer afdalen; in ontzetting snelden familieleden der zich nog in de mijn bevindende arbeiders naar de directie; ondertusschen werden reeds de eerste hulp- maatregelen getroffen. Vreeselijke tooneelen speelden zich af toen de eerste gewonden aan de oppervlakte werden gebracht en op baren of steunende op hun redders werden wegge- voerd. Zoo groot was het aantal lijkbaren, dat het erf van het directiegebouw spoedig vol stond en slechts een nauwe gang oiverbleef. Vermoedelijk zijn 53 mjjnwerkers, .waaron- der 30 Franschen (de overigen zijn Polen en Marokkanen) gestikt. Reeds liggen 48 lijken opgebaard. Het aantal geredde gewonden be- draagt 15. De mijn te Roche-la-Moliere is een der be- langrijkste van het Loire-bekken. Zij levert jaarlijks 200.000 ton kolen. De minister van arbeid, Tardieu, die te St. Etienne is aangekomen. had een langdurige conference met de mijndirectie en de vertegen- woordigers der mijnwerkers over het ontstaan van het ongeluk. Zelf is hij in de mijn afge- daald waar hij langen tijd vertoefde om zich een beeld te kunnen vormen van de situatie. De afgevaardigden Vemay en Durafour, vroeger ministers van arbeid, hefbben reeds bij het presidium van de Kamer een verzoek inge- diend, over de schuldvraag te mogen interpel- leeren. In het naburige Saint Etienne ontstond onmiddellijk nadat het nieuws bekend was ge worden, groote droefheid en opwinding. Op het raadhuis werd de vlag halfstok geheschen. Het mijnwerkerscongres, dat te Clermont- F errant bijeen was, is ten teeken van rouw geschorst. Naar nog nader gemeld wordt, moet de mijn, waarin de ramp heeft plaats gehad, zeer ge- vaarlijk zijn. De laatste brand is in 1925 uit- gabroken, doch er waren toen gdfen menschen- levens te betreuren. Volgens de mededeelingen, welke de „Vo- lonte" ontvangen heeft, zou de brand sinds 3 jaar niet gebluscht zijn, zoodat de mijngassen zich op sommige plaatsen ophoopten. In strijd met de officieelp mededeeling, deelt hetzelfde blad mede, dat nog 20 mijnwerkers in de mijn opgesloten zouden zijn. voor wie geen hoop op redding meer bestaat, zoodat het totaal aantal dooden ongeveer 70 zou bedra- gen. DE MARSEILLAANSCHE BLAUWBAARD GEARRESTEERD. De „Landru van Marseille" is volgens een telegram van het hoofd der politie be Algiers Vrijdag daar gearresteerd. De vrouwenmoordenaar, die zich Jerome Prat noemde, en in werkelijkheid Pierre Rey heet en uit Algiers afkomstig is, was Vrijdag- morgen als passagier van een uit Marseille komend stoomschip daar aan wal gestapt. Langzamerhand begint de politie een beter overzicht te krijgen van de zaak van den vrouwenmoordenaar van Marseille. In zjjn ap- partementen in de rue Cas vond men behalve 500 brieven een garderobe voldoende om een dozijn vrouwen te kleeden, vele foto's en vier groote koffers. Vele brieven het is een meelijwekkende correspondence van eenzame vrouwen in wie voor het laatst de hoop op huwelijksgeluk op- leefde, geven voldoende opheldering, omdat zij slechts met den voornaam onderteekend waren. Doch ook vond men menig schrijven van ongeruste ouders, die informeerden naar het lot hunner dochters. Het is gebleken, dat deze tweede Landru als volgt te werk ging. In vele bladen plaatste hij huwelijksadvertenties. Aan de ongelukkigen die er op schreven, deed hij alien hetzelfde voorstel. Hij gaf voor juist een villa gekocht te hebben voor 80.000 francs, waarvan hij er slechts 50.000 betalen kon. Aan de candidate vroeg hij de ontbrekende 30.000 te zenden, waarvoor dan, als waarborg, het huis op haar naam gezet werd. Ging de .,verloofde'' er mee accoord, dan maakte hij zelf het contract in orde, overeenkomsCg de Code Napoleon, op deze wijze dezelfde villa verschiiiende malen verkoopende.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2