ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aspirin No 8241 Woensdag 4 Juli 928 68 Jaargang Sam en zijn schat A 8 04 HE Ml ENTS PR US: Hoofdakte-Cursus. een Cursus voor de Hoofdacte BINNENLAND. riUHlIT OR Tableften BUITENLAND7 Binnen Ter Neuzen f 1.40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per ,3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post j 6,60 per Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige landen 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dif blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdag- en Vrijdagavond. jaar HINDER WET. DIEN STPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter algemeene kennis dat een uitspraak op aanvragen om vrystelling van den Dienstplicht, ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. A. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens weitigen vertegen- woordiger B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hunne wettige vertegen- woordigers. Het verzoekschrift moetmetredenen omkleed zyn. Het behoeft niet gezegeld te zyn. Het moet warden gericht aan de Koningin, doch worden Ingediend b\j den Burgemeester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Voor zoovee'i betreft uitspraken door Gedepu- teerde Staten gedaan, kan bovendien de Com- missaris der Koningin, binnen denzelfden termjjn bij de Koningin in beroep komen. Ter Neuzen, den 4 Juli 1928. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders maken be kend, "dat overwogen wordt om bij genoeg- zame deelname in de maand Septembet a.s. op te rlchten. Belanghebbenden, die aan dezen cursus wenschen deel te nemen, worden uitge- noodigd, hiervan schriftelijk mededeeling te doen bij den Burgemeester dezer gemeente v66r of op IS vJUL.1 a.s., met mede deeling of zij voor de hoofdakie vrijgesteld zijn van het vak„Wiskunde". Op de Secretarie worden inlichtingen verstrekt. Ter Neuzen, den 3den Juli 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Seeretaris. MAALTIJD TER EERE VAN MR. D. FOCK. Ter qeleqenheid van den 70sten ver- jaardaa gelegen van Mr. D. Fock, had zich, naast het afgemeen huldigingscomite, ook een huldigingscomite uit de Liberale Staats- partij aevormd, bestaande uit de heeren Mr. H. Smeenge, voorzitter; Mr. P. Droogleever Fortuyn, Mr. J. D. Verbroek, G. A. Boon en I. C. Rc M A. Boon en J. C. Roos, seer. Za- Uit het Engelsch door P G WODEHOUSE 67) Vervolg. ,,Och laat hem maar gaan", zeide Sam moe. ,,Wat geeft het om hem nog vast te houden Hij keerde zich naar Chimp. Zijn eigen teleurstelling was zoo groot, dat hij bijna met hem sympathiseerde. ,,Dus je denkt dat Finglass er per slot nog met den, buit van door is gegaan ,.Het ziet er wel naar uit." ,,Maar waarom ter wereld heeft hij je dan geschreven Chimp haalde zijn schouders op. ..Stapelgek, denk ik. Hij was altijd een beetje zonderling, als hij niet aan het werk was. ,,Zou die andere kerel den rommel niet gevonden hebben, Sam veronderstelde de heer Braddock. Sam schudde zijn hoofd. .,Daar twijfel ik aan. Het is waarschijn- lijk hier nooit geweest. Vanavond was een vriendje van je hier", zeide hij tegen Chimp. „Ten minste, ik denk, dat het een vriendje was. Thomas G. Gunn noemde hij zich." ,,Ik weet, wie u bedoelt die stomme eend van een Glibber. Die heeft natuur- lijk niets gevonden. Als het hier niet is. dan is het nergens. En nou ga ik maar." De heer Braddock keek hem wat ver- terdaaavond heeft dit comite Mr. Fock in het Palace-Hotel te Scheveningen een maaltijd aangeboden, waaraan ongeveer zestig personen deelnamen, o.a. uit Zee- land door de heeren P. Kooman, Zierik- zee en P. Erasmus, Oostburg. Aan de hoofdtafel waren gezeten Prof. Van Gijn. Mr. Fock, Mr. Smeenge, mevr. Fock en Mr. Boon. Een srijkje luisterde den maaltijd op. Tafelpresident was Mr. Smeenge. Aan het dessert had de eigenlijke hul- diging plaats. Met een toespraak van Mr. Smeenge werd aan Mr. Fock diens portret aangeboden, geschildepd door den heer Van Meegeren. Dit portret wordt door Mr. Fock overgedragen aan de Konink- lijke Vereeniging ,,Het Koloniaal Insti- tuut" te Amsterdam, waar het in een der zalen een plaats zal vinden. Voorts werd Mr. Fock een album aangeboden bevat- tende tal van foto's op zijn leven betrek- king hebbende. Dit album heeft een bruin Iederen band, waarin gestempeld is de naam ,.Mr. D. Fock". De opdracht is ge- calligrafeerd door Leo A. C. Bierens en luidt: .,1858—1928. Aan Z. Ex. Mr. D. Fock, Oud-Minister van Kolonien. Oud- Gouverneur van Nederl.-Indie, oud-lid en voorzitter van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, oud-lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, oud-lid van Ge- deputeerde Staten van Zuid-Holland, oud-lid van den Gemeenteraad van Rot terdam, voorzitter van ,,de Liberale Staats- partij de Vrijheidsbond", wordt op den 30sten Juni 1928 dit herinneringsalbum aangeboden door: ,.De Liberale Staats- partij de Vrijheidsbond". VRIJZINNIG GODSDIENSTIGEN IN ZEELAND. Zondag werd te Zierikzee de derde Provinciale Landdag van Vrijz. Gods- dienstigen in Zeeland gehouden, welke zich in een groote belangstelling mocht vetrheugen. Des morgens werd een gods- dienstoefening gehouden in de Nieuwe ?rb. order- riding van Ds. Hoekstra te Zierikzee, met medewerking van het Zangkoor van Vrijz. Godsdienstigen uit Middelburg onder leiding van mej. Guijot. De Nieuwe kerk plaats biedende aan on geveer 1000 personen was geheel gevuld. Des namiddags nadat velen zich aan een gemeenschappelijken koffiemaaltijd ver- eenigd hadden, begon de openluchtsamen- komst op het terrein, van den heer Ten Haaf, onder leiding van Ds. Hoekstra, voorzitter van het Provinciaal Landdag comite. Als sprekers traden daar achter- eenvolgens op, Dr. H. de Noo, voorzitter van het plaatselijk comite te Zierikzee, Ds. De jonge, Ned. Herv. pred. te Ber gen op Zoom, Ds. v. d. Wissel, Doopsge- zind pred. te Aardenburg en Ds. J. A. de Koning, seeretaris van den V. G. J. B. te LItrecht. Een en ander werd afgewis- seld met zang en muziek. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. drietig na, toen hij de deur uitschoof. Het was bitter om den eenigen inbreker, dien hij ooit gevangen had, de deur uit te zien wandelen, alsof hij een beleefdheidsbezoek had gebracht. Maar er was niets aan te doen. Sam was naar het raam gegaan en leunde er uit, in de duisternis starend. ,,Ik moet naar Kay", zeide hij eindelijk en keerde zich om. „En ik moet naar de stad", zeide de heer Braddock. ..Allemachtig, ik zal beest- achtig laat zijn. als ik me niet haast. Ik eet bij tante Julia." „Dat is een ellendige tijding voor haar". „0 welneen, ze zal het leuk vinden. Ze is een sportieve, oude dame." „Over wie heb je het toch ..Over mijn tante Julia." ,,G, nu bonjour 1" Sam verliet het vertrek en Willoughby Braddock volgde hem op korten afstand, want zijn oude vriend scheen niet geneiqd tot een praatje. Hij hoorde de voordeur toeslaan en begon zijn schoenen aan te trekken, die hij onder aan de trap had laten staan. Terwijl hij hiermede bezig was, werd er aan de voordeur gebeld. Hij ging opendoen en zag op de trap een ouden heer met een witten baard staan. ,,Is mijnheer Shotter hier?" vroeg de oude heer. „Net hiernaast gegaan. U is zeker mijn heer Cornelius. U bent mij zeker verge- ten. Willoughby Braddock. Ik heb u eens ontmoet, toen ik bij mijnheer Wrenn logeerde." „0 juist. En hoe lacht de wereld u toe, mijnheer Braddock." Willoughby was maar al te blij om hem alles te vertellen. Hij had nu juist behoef- te aan een vertrouweling in zijn vreuqde- stemming. DE JONGSTE VEENBRANDEN IN DRENTHE. Bij de Drentsche veenbranden in Mei is, naar het ingestelde onderzoek heeft uitge- wezen, ruim 2000 dagwerk fabrieksturf en 4000 stobbe baggerturf verbrand. tot een gezamenlijke waarde van f 220.000. De waarde der verbrar de gebouwen, enz. beloopt f 50:000. Her totaal-bedrag ad I f 270.000 is zoo goed als geheel door ver- zekering gedekt. DE UNIE VAN VOLKENBONDS- VEREENIG1NGEN. Maandagvoormiddag is het vijfdaagsch 12e congres der internationale unie van Volkenbondvereenigingen geopend met n plechtige zitting in de Ridderzaal, welke nagenoeg gevuld was met afgevaardigden autoriteiten en andere genoodigden. Mr. J. Limburg, voorzitter der Neder- landsche vereeniging voor Volkenboud en Vrede hield de begroetingsrede. N^mens de Regeerinq sprak Minister Slotemaker de Bruine. Het Congres werd geopend door Prof. Dembinski, oud-minister van Polen. MOSSELZAAD. Het Tweede Kamerlid de heer Drop heeft aan den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbonw gevraagd I. Wil de Minister rrededeelen om wel ke reden de Visscherijinspectie heeft be- paald, dat de Zeeuwsch visschers slechts gedurende 6 weken in Mei en Juni mossel- zaad van de Zuiderzee mogen halen, ter wijl tot nu toe de gelegenheid daartoe on- beperkt was? II. Weet de Minister, dat deze maat- regel een aantal visschers met kleine be- drijven in hun broodwinning benadeelt. omdat dezen in den ni vastgestelden tijd in Belgie zijn voor den verkoop van ge- teelde mosselen, ten gevolge waarvan velen dus niet meer in de gelegenheid zul- len zijn mossetzaad te ualen? III. Wil de Minister alsnog opheffing van de in vraag I genoemde beperking be- vorderen? DE ITALIAAN5CHE POOLEXPEDITIE. Nog altijd mist. Een Stefanbericht uit Rome meldt, dat van de ,,Cita di Milano" een mededeelinq is gedaan over het weer verbeterd draad- loos contact, dat werd verkregen m^t de groep Viglieri. De groep bevond zich Dinsdag op 80 qr. 24 min. N.B. en 28 gr. 50 min. O.L. De toestand van het ijs is veranderlijk. Bij daling van temperatuur ontstaat opnieuw de mogelijkheid voor een klein vliegtuig om te landen. De Zweed- sche vliegtuigen, die hun basis hebben aan de Hinlopenstraat trachtten over het kamp van Viglieri te vliegen, maar de mist be- lette dit. Wel slaagden zij er in contact te verkrijgen, met de twee studenten van de Alpenclub. die met een slede verkennin- gen doen. Britsche hulp. Een V. D.-bericht uit Londen houdt in: Het is waarschijnlijk, dat twee Engel- sche watervliegtuigen mede hulp zullen bieden bij het reddingswerk van de beman- ning van de ..Italia". De mogelijkheid hiervan werd Dinsdag in het parlement besproken, waarbij Sir Philip Sassoon, de Alles meer dan prachtig, dank u. Elke paar minuten verschijnen er een paar in- brekers en Lord Tilbury's broek werd af- gestroopt. Leuk! En mijn huishoudster gaat weg." ,,Dat spijft mij voor u." ,,Hoeft niet. Dat beteekent, dat ik nu eindelijk eens wat aan mijn leven zal heb ben. Allerlei avonturen, ziet u. Ik ben dol op avonturen." U moest maar in Valley-Fields komen wonen, mijnheer Braddock. Er is hier al tijd wat te doen. Nu, ik moet weer verder, mijnheer Braddock. Ik heb beloofd om uit- treksels uit de historie van Valley-Fields aan den heer Shotter voor te lezen. Mis- schien stelt u er ook belang in." ,,Ik ben er dol op, maar ik moet ren- nen naar het diner van tante Julia." ,,Een anderen keer misschien." ..Absoluut." HOOFDSTUK XXIX. De heer Cornelius leest zijn geschied- kundige studie voor. L Het is een wonderlijk iets en philoso- fen hebben het meermalen opgemerkt. dat iedere vrouw in de wereld diep in haar hart het onwrikbaar geloof bergt, dat de man, wien ze toebehoort persoonlijk aan- sprakelijk is voor alle onaangename qe- beurtenissen in haar leven. Oppervlakkige en luchthartige menschen noemen dit on- gelukjes, maar zij weet het wel beter. Als ze vijf minuten over negen aan het sta tion komt, om den trein te pakken, die om vijf voor negen weggaat, dan weet ze, dat haar Henry daarvoor verantwoordelijk is net zooals den vorigen dag door zijn toe- onder-secretaris van den luchtdienst, me- dedeelde, dat de minister voor de Lucht- vaart de Italiaansche autoriteiten voor eenigen tijd heeft doen weten, dat in geval de Royal Air Force van dienst kon zijn bij de reddingswerkzaamheden, hierop ter- stond een beroep kan worden gedaan. De Italiaansche regeering antwoordde, dat in- dien de gelegenheid zich voordeed, zij zeer zeker van het aanbod gebruik zouden maken. Zaterdag j.l. heeft Sir Samuel Hoare, de minister voor de Luchtvaart, van Noorsche zijde een telegrafisch verzoek ontvangen, waarin gevraagd werd of de Royal Air Force twee kleine marinevliegtuigen zou kunnen afstaan. De minister heeft hierop geantwoord, dat hij hiertoe volgaarne be- reid was en momenteel worden de plannen hiertoe besproken. Voorstel vpn Lundborg om den tdcht over het ijs te wagen. Men hoopt op de „Krassin" Volgens een bericht van Maandag uit Stockholm heeft het Zweedsch ministerie van marine van de Quest" een telegram ontvangen, waarin de toestand van de groep Viglieri, waarvan thans ook de tot kapitein benoemde vlieger Lundborg deel uitmaakt, critiek wordt genoemd. Nobile heeft Lundborg's voorstel om te trachten met de groep zich over het ijs in veiligheid te brengen niet aanvaard. Intusschen zou uit dit voorstel van Lundborg blijken, dat het ijsveld, waarop de groep haar kamp heeft, nu op vastliggende ijsvlakten is ge- stooten. Nobile ging niet op Lundborg s voo^tel in, omdat het voor mocjelijk wordt gehou den. dat de ..Krassin de groep spoedig zal hebben bereikt. Het Fransche vliegtuig verlor-en? Oslo wordt nauwelijks meer ver wacht, dat het Fransche vliegtuig. waar- mee Amundsen den 18den Juni uit Tromso op weg is gegaan nog zal te vinden zijn. Is het toestel te water geraakt, dan zijn de zes nannen die in het vliegtuig waren, zeker omgekomen. Behalve kapitein Guil- band, behoorden tot de bemanning van het vliegtuig nog luitenant De Cuverville, die als navigator is meegegaan; Valette. mar- conist en Brazy. Nevens Amundsen ging nog de Noor Dietrichson mede op de vlucht, waarbij het doel was een of ander punt van Spitsbergen te bereiken. Nog geen bericht van Baboesjkin. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Rus- sische ijsbreker de reis ten noorden van Spitsbergen voortzet. Hoewel het ijs drie meter dik is. hoopt men, dat het de Kras sin den Russischen ijsbreker zal geluk- ken tot bij de groep Viglieri door te drin- gen en haar aan boord op te nemen. Nobile heeft den kapitein van de Kras sin per radio verzocht hem mede te ne men om bij het reddingswerk behulpzaam te zijn. Deze heeft echter ten antwoord gekregen, dat de ijsbreker bevel heeft zich zonder oponthoud naar de plaats van de Viglieri-groep te begeven. Van den ver- dwenen vlieger Baboesjkin nog steeds geen bericht. Baboesjkin beschikt over levens- middelen tot 6 Juli, zoodat de mogelijk heid nog bestaat. dat hij niet verloren is. DE STAKING DER ANTWERPSCHE HAVEN ARBEIDERS. In de staking is weinig verandering ge komen, alleen valt het op, dat er op meer plaatsen gewerkt wordt. Het aantal vrij- willigers is dan ook ietwat grooter aewor- den; het zijn meestal kantoorbedienden die het lossingswerk verrichten. Van de Congo-lijn heeft zich bijvoorbeeld meer dan 90 van het kantoorpersoneel aan geboden om bootwerkers-arbeid te doen. Maandag werd er met zulke krachten op 63 schepen gewerkt. Omtrent de bijleg- ging van het conflict is men in Antwerpen thans meer optimistisch gestemd. Er wor den in alle geheimzinnigheid onderhande- linaen gevoerd, de officieele persoonlijk- heden willen er tot nu niets over uitlaten. doch zij geven de verzekering, dat het ein- de der staking spoedig mag worden ver- wacht. Te Gent, waar ook sprake was van een staking der havenarbeiders, hebben de bootwerkers besloten geen booten uit Ant werpen te lossen, en de arbeiders van Ant werpen financieel te steunen. EEN BRITSCHE KRUISER GESTRAND EN VERLATEN. Een Britsche kruiser uit Halifax, in Nieuw-Schotland meldt dat de Britsche kruiser Dauntless, een oorlogsbodem van 4650 ton, in mist aan den ingang van de haven aan den grond is geloopen. Vier uur later is het schip verlaten. Het groot- ste gedeelte der bemanning, van wie nie- mand letsel heeft gekregen, is met red- dingbooten aan boord van Canadeesche kruisers gebracht. Men vreest, dat de Dauntless als verlo ren te beschouwen is. Vierhonderdvijfentwintig officieren en manschappen hebben het schip verlaten, maar vijf tig man met den commandant waren' van plan heel den nacht aan boord te blijven. Korten tijd na het ongeluk drong het water in de benedenste waterdichte afdee- lingen. ten bewijze dat de bodem van het schip op verscheidene plaatsen doorboord was. Volgens deskundigen, zal het schip spoedig in tweeen breken. De reddingbooten blijver bij de hand om den mannen dien nog aan boord zijn, hulp te brengen. De pantserdekkruiser Dauntless is een schip, dat in het begin van 1918 van sta- pel geloopen is. EEN BETOOGING VOOR EEN VRIJ SAARGEBIED. Naar een uitvoerig telegram van het W.B. uit Heidelberg meldt, is daar het achtste congres gehouden van den bond van Saar-vereenigingen. De bijeenkomst was een betooging voor de bevrijding van het mijngebied en den spoedigen terug- keer ervan tot Duitschland, daar het, naar de verschillende woordvoerders betoog- den, Duitsch van oorsprong is en Duitsch moet blijven. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Na Tsjang Tso-lin's dood is het nog volkomen onzeker hoe de betrekkingen tusschen Mantsjoerije en het overige China, dat thans in de macht der Natio- nalisten is. zich zullen ontwikkelen. De Pekingsche correspondent van de i Times heeft Zondag geruchten vermeld, volgens welke de Noordelijken door zekere oorlogstoebereidselen de aandacht weer op zich zouden vestigen. Op zulke geruchten die in China steeds bij zwermen door de lucht fladderen. is nooit eenige staat te maken, en het is niet te denken, dat zulke doen een regenbui op haar nieuwen hoed neerdaalde. Maar Kay was werkelijk iemand van de bovenste plank. Ofschoon ze diep in haar hart overtuigd was, dat de nalatig- heid van nu wijlen den heer Edward Fin- glass om de kwalijk-verkregen goederen onder den vloer van die bovenslaapkamer te verbergen. zou hebben kunnen worden vermeden, als Sam wat ondernemender was geweest en wat meer gezond verstand had getoond, toch uitte ze geen woord van verwijt. De wijze, waarop ze het slechte nieuws ontving, toen hij haar da- delijk nadat hij buiten kwam op het gras- veld van San Rafael zag staan en hij de heg overklom om het haar onverwijld mede te deelen, was zoodanig, dat het eens en voor altijd zijn geestdriftige waar- deering over haar goede eigensckappen bevestigde. Waar anderen gemokt zouden hebben. toonde zij slechts deelneming. En daarmede was ze nog niet tevreden, maar ze redeneerde de ramp eenvoudig weq. ..Wat doet het er toe?" zeide ze. ..We hebben elkaar toch." De geest van een man, zoowel als van een vrouw gaat langs onnaspeurlijke we- gen. Toen Sam'een paar dagen tevoren een dergelijk sentiment in bijna dezelfde woorden uitgedrukt had gevonden, als ge deelte van de toespraak door Leslie Mor- ke gericht tot het meisje zijner keuze in Cordelia Blair's vervolgverhaal: ,,Vlam- mende harten", was hij zoo ver qegaan om in margine op te schrijven: ,,Domme idioot!" En nu voelde hij, dat hij nooit in zijn leven niet alleen-zooiets moois ge- hoord had, maar bovendien. zooiets, dat getuigde van verstand, doorzicht en ge- voel. ..Dat is het maar," juichte hij. Als hij naast een tafel gestaan had, zou hij er met de vuist op geslagen hebben. Maar nu hij midden in den tuin stond, kon hij alleen maar Kay kussen. En dat deed hij dan ook. ..Natuurlijkzeide hij, toen ze even wat gekakneerd waren, ,,moeten we een ding bedenken. Ik ben mijn baantje kwijt en ik weet niet, hoe ik zoo gauw aan iets anders kom." „0. maar je Vindt wel wat anders." ..Maar natuurlijk!" zeide Sam. ver- baasd over haar logica. Het idee, dat i vrouwelijk intellect minderwaardig zou zijn, vond hij belac'helijk. Welke man zow ineens zoo iets bedacht hebben? j Misschien wel niet zoo mooi, maar dat is juist grappig." „Dat spreekt." ,,lk vind, dat menschen, die op niets trouwen, een zaligen tijd hebben," j ..Verrukkelijk." „Zoo opwindend." Ja." ,,lk kan wat koken. ..En ik kan vaten wasschen." ..Als je arm bent, heb je nu en dan een echt pretje. Als je rijk bent, vervelen alle pleiziertjes je." ..Je verveelt je dood." En dan vervreemdt je van elkaar." Maar dat kon Sam niet toegeven. Hij sprak haar wel niet graag tegen. maar dit ging toch te ver." ..Neen," zeide hij flink. ,,al had ik een millioen, dan zou ik toch niet van jou vervreemden." ..Maar het zou kunnen." „Ik zou het niet doen." ,,Ik zeg alleen. dat het zou kunnen." .Maar ik zou het niet doen." (Wordt vervolgd.) ZENSCHE COURANT Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat het verzoek van PIETER VAN ES, om in net pert-eel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, seetie L, no. 1500, een slachtplaats en een frigidaire te mogen oprichten en in werking brengen door hen voorwaardelijk is ingewiUigd. Ter Neuzen, den 2 Juli 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. J. DE JAGER, Lo Burgemeester. J. L DREGMANS, Fd Seeretaris. aig de onovertroffen pljnstillers Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord "5ayer" staat. Prijs 75 cts.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1