(l,.*^rldeZeni0M Laatste Berichten. Huis en Hof. Pluimvee-rubriek. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- INBREKERS OP HEETERDAAJD BETRAPT. ZWENDEEAARS VEROORDEELD. DE BEROOVING VAN DE POST AAN BOORD VAN DE „LEVIATHAN". LANDBOUWER EN ZIJN VROUW VERMOORD. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. De meest hinderlijke kwaal danks de zoo juist gekregen waarschuwing, toch even „een vierkantje" maken en het ge- lukia hem werkelijk, den motor op gang te krijgen. Bij de bocht wist hij echter geen raad meer en verloor zijn stuur met het gevolg, dat hij het trottoir opreed en tegen de beide meis jes aanbotste. Zaterdagnacht waren inbrekers aan het werk in het kantoor van Gebroeders Van Vliet aan de Noorderhoofdstraat te Krommenie. Het bleken te zijn twee personen uit Zaandam, n.l. S. en M., die op heeterdaad waren betrapt door den politie-agent Zwart. Zij werden door dezen naar het politiebureau overgebracht, waar S. een revolver trok en riep: ,,Handen op!" De politietrok daarop eveneens een revolver en trof M. in de borst. Een groot aantal inbre- kerswerktuigen werd in beslag genomen. S. is in arrest gesteld, terwijl M. is overgebracht naar het verpleeghuis. Men vermoedt, dat zij verschillende inbraken in de Zaanstreek op hun geweten hebben. De politie te Kromme nie heeft dan waarschijnlijk een goede vangst gedaan. AUTO IN BRAND GEVLOGEN. De deelnemers van de algemeene vergade- ring van de cooperatieve groothandelsvereeni- ging de ,,Handelskamer" die dezer dagen te Maastricht vergaderd, hebben Vrijdag ten ge- tak van 400 in autobussen en sigt-seeincars, een bezoek gebracht aan Micheroux, een eind weegs voorbij Luik, het productiecentrum van de Belgische cooperatieve vereenigingen. Er zgn verschillende fabrieken en installaties, in een complex vereenigd, bezichtigd. Op den terugweg, die over Verviers en Spa werd genomen, weigerde, in de buurt van Tiege de rem van een der autobussen. De chauffeur, die de verantwoordelijkheid niet op zich durfde nemen, met een volgeladen auto door het heuvelachtige land te rijden met on- voldoende remmen, laadde zjjn passagiers over in een der volgende auto's. Toen hij daarop met zijn leegen wagen probeerde, naar Ma^vsti icht te rijden, kon hij op een gegeven oogenblik zijn wagen niet meer houden en zag hii zich verplicht, dien tegen den berm van den weg, welken hij afdaalde, in het hout te rijden. Bij den daarop volgenden schok ge- raakte zijn benzinereservoir in brand. De auto werd geheel vemield. De chauffeur kon nog bijtijds van den wagen springen. DRIE MEISJES BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Te Wehrau bij Bunzlau zijn Zaterdagmiddag dne meisjes bij het baden in de Queiss, een zijnvier van de Bober, om het leven gekomen De onderwijzer van het dorp was na afloop van het onderwijs met ongeveer dertig leerlin- gen zgner school, jongens en meisjes, naar de Queiss gegaan, om de kinderen na den war- men dag op school in de gelegenheid te stellen te baden. Plotseling verdwenen zes meisjes m de diepte. De onderwijzer slaagde er niet Ifr- vf zes °P ket droge te brengen. Slechts konden &ered worden. Ook deze meisjes waren reeds bewusteloos, doch de te o-!5~fger0epeD dokter slaagde erin, de levens- geesten weer op te wekken. De lijken der drie verdronken meisjes zijn inmiddels geborgen. De ouders stellen den onderwijzer voor het g*e- beurde aansprakelijk. In het dorp heerscht een zeer vijandige stemming tegen hem. Te Breslau was sedert 30 April een proces gaande tegen twee zwendelaars, die met val- sche voorspiegelingen menschen die gaaro; eer landhuisje wilden hebben, ruim 100.000 Mark afhandig hadden gemaakt. Tot dit doei hadden zij den „Reichsbaubund" gesticht een ondememing die in haar prospectussen be- weerde landhuisjes te bouwen, maar inderdaad alleen de gelden, die goedgeloovigen als eer- sten termijn stortten, in den zak stak.- Na een zeer langdurig getuigenverhoor (er warea een 700 benadeelden) is dan Zaterdag eindelrk hei vonnis geveld. De twee beklaagden, Ap. pelt en Lennemann zijn veroordeeld tot 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf. DE MUITERIJ OP DE JERVIS BAY. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat een gewapende macht van de sloep Slavol Za- tesdagavond aan boord van de Australische paketboot Jervis Bay is gekomen. De officieren van het schip deelden mede, dat de muitzieke verstekelingen goed bewaakt werden en geen last meer gaven. De Jervis Bay is volgens een nader bericht te Colombo aangekomen. Dadelijk na aankomst zou een voorloopig onderzoek worden gehouden, volgens de voor- sehriften van het Britsche ministerie van koophandel, vermoedelijk onder leiding van den chef van de douane te Colombo. Naar verluidt, hadden de oproerige mannen aan boord het achterschip gebarricadeerd en totn getracht brand te stichten. De wacht van de Slavol heeft hen nu geboeid en in hechte- nks genomen. Nadere berichten over de berooving van de post op de Leviathan" verklaren, dat men te doen heeft met den grootsten postdiefstal die °oit gepleegd is, en dat het geheele verlies op 1.2 millioen gulden geschat wordt. Ofschoon de zegels van de postzakken on- geschonden waren, zijn uit ongeveer 100 van de 3253 postzakken, alle aangeteekende brie- ven en pakketten gehaald, geopend en leeg- gestolen. 6 De diefstal werd te Londen ontdekt, toen daar de post van de Leviathan" uitgezocht werd en Zaterdag is de sterke radio-inrichting van Scotland Yard voortdurend met de New- r orksche politie aan het heen en weer seinen geweest en zijn ijlings speurders naar South ampton gzonden, om het onderzoek te be- ginnen. Op het postkantoor in Islington (N.-O. Londen) stortte een commies een zak uit, waarvan de zegels ongeschonden waren toen hij tot de ontdekking kwam dat alle aan geteekende brieven opengesneden waren en de tahoud verdwenen was. Terwijl ijlings speur ders van de post en van Scotland Yard naar Islington ontboden werden, kwam bericht van dne andere Londensche postkantoren dat men daar dezelfde ontdekking gedaan had. Later m den ochtend kwam een dergelijk bericht uit de provincie. De post was Vrijdagavond uit het ruim van de ..Leviathan" te Southampton aan wal ge bracht en te middemacht met den posttreir naar Londen verzonden. De post heeft een officieele mededeeling verspreid, behelzende dat de diefstal op reus- achtige schaal gepleegd is en zorgvuldig voor- bereid moet zijn. De Sunday Express verneemt, dat de politie geneigd is aan te nemen, dat de diefstal al in Amerika gepleegd is, v66r de zegels aan de postzakken waren aangebracht. Nadat dc postzakken immers in het ruim zijn gebracht, worden ook de luiken verzegeld en daarom is het vrijwel onmogelijk zulk een diefstal aan boord te plegen. De berooving kan ook moei- lijk geschied zijn tusschen Southampton en Londen, aangezien de tijd voor het slaan van zulk een grooten slag niet voldoende geweest kan zijn. Een ambtenaar van de Engelsche post heeft uitdrukkelijlc gezegd, dat de zegels aan de zakken eruit zagen als de oorspronke- lijke, zooals de Amerikaansche post die altijd aanbrengt. TWIST MET ZIJN HUURDERS. Een huiseigenaar te Schrau in Opper-Silezie had reeds lang twist gehad met een van zijn huurders over den huurprijs en de betaling van de huur. In den loop van een hernieuwde woordenwisseling greep hij naar een revolver en loste toen verscheidene schoten op zijn huurder en op diens echtgenoote. De vrouw kreeg slechts een lichte verwonding aan het hoofd, maar de man werd door twee schoten zoo zwaar gewond, dat men hem in het zie- kenhuis moest opnemen. Toen de huiseigenaar zich rekenschap had gegeven van wat hij gedaan had, ging hij naar zijn eigen woning, nam een dynamietpatroon in den mond en bracht deze met behulp van een lont tot ontploffing. Het dak van het huis werd door de ontploffing verbrijzeld. Het lichaam van den huiseigenaar werd in stukken gereten. ZAKELIJK. Het is langzamerhand geen uitzondering op den regel meer, dat Amerikaansche million- nairszoons verliefd worden op arme typiste- tjes, schrijft het ,,Hbld.", op onbemiddelde se- cretaressen, op jonge meisjes, die niet ge- zegend zijn met aardsche goederen, zoogoed als het een sport is van schatrijke Amerikaan sche jongedames om een Europeesche graaf hertog of zelfs prins tot gemaal te kiezen die soms heelemaal geen recht heeft op den titel en die slechts zelden door Vrouw Fortu- na is gezegend -zoo goed gaan de zoons van rijke schoensmeer- of conservenkoningen er met hun ondergeschikten van door! Dat de papa's het lang niet altijd eens zijn met de keuze van hun telgen, spreekt van- zelf. Papa, die zijn leven lang ploeterde om millioenen te vergaren, heeft natuurlijk liever, dat de zoon een rijk huwelijk doet. Geld op geld... Waar ter wereld is het gezegde niet bekend Eenigen tijd geleden nu vatte de stamhou- der van een millionnair uit Chicago liefde op voor de dochter van een der arbeiders, die op zijn vader's fabriek werkten. Hij deelde papa zijn toekomstplannen mee en... wekte den toom van den ouden heer zoodanig op, dat deze hem dreigde te zullen onterven Met hangend hoofd kwam de jonge man met deze tijding bij zijn uitverkorene. Die bleek doortastender te zijn dan haar vereerder, want na hem gezegd te hebben, dat zij de zaak wel in orde zou maken, stak ze een bezoek af bij den rijken fabrikant. Heel zakelijk en heel cor rect beloofde zij van een huwelijk met den zoon des huizes af te zullen zien, indien zij een schadevergoeding kreeg van honderdduizend dollar. De oude heer dacht niet lang na, maar greep zijn cheaueboek en schreef de gevraagde som uit. Het paar ging uiteen. Een paar maanden later deelde de zoon mede, dat hij zich weer had verloofd. ,,En heb je dit keer beter uit je oogen ge- keken was de vaderlijke vraag. Volgens het jongmensch bezat de jonge dame een vermogen van ongeveer honderdduizend dollar, een som, die de goedkeuring van den fabrikant wegdroeg. De jongedame in quaestie werd uitgenoo- digd om kennis te komen maken met de fa mine van haar toekomstig echtgenoot. Tot grooten schrik en innerlijke woede van den vader stelde zijn telg... de arbeidersdoch- ter voor, die korten tijd geleden door toedoen van den fabrikant zoo welgesteld was gewor- den Daar de oude heer de vindingrijkheid van het bruidje echter ten zeerste op prijs stelde en ook wel een beetje ontroerd was over de wederzijdsche aanhankelijkheid van het jonge paar, berustte hij ten slotte. En dus telt Chicago weer een gelukkig paartje meer Bij het station Stadflede in Brandenburg, vond men een met een paard bespannen wa gen opzij van den weg in een korenveld staan. Op den wagen lagen de lijken van een man en een vrouw, het echtpaar Schulz, die als landbouwers gewoon waren hun producten naar de markt van Berlijn te brengen. Zij wa ren met revolverschoten gedood. Men denkt met roofmoord te doen te hebben. VERRASSENDE OPHELDERING. De veelvuldige branden, welke de laatste weken in verschillende plaatsen van Thiirin- gen de bevolking in opwinding brachten heb ben een verrassende opheldering gekregen. De justitie-scheikundige Dr. Schiitz te Halle stel de vast, dat men niet te doen had met brand- stichting, doch met zelfontbranding van zwa- vel. Voor het voegen van plafonds en vloeren was een stof gebruikt, welke zwavel bevatte. De zwavel zonderde zich af, zette zich om, en bij het omzettingsproces ontstond warmte, welke het houtwerk in brand stak. Aan de Pruisische en Thiiringsche staatsministeries, zijn uitvoerige rapporten over deze merk- waardige brandoorzaak .waardoor binnen en- kele weken zeventien branden ontstonden, ge- zonden. UITLAATGASSEN, EEN DOODELI.TK GEVAAR. De Londensche medewerker van het Hbld. schrijft: Weinige automobilisten beseffen hoe ge- vaarlijk de gassen, wanneer zij hun motoren lang in de garage laten loopen. De uitlaatpijp wordt in zulk een geval waarlijk een dood- en verderfspreidend ding. Nog niet zoo lang ge leden was ik getuige van 'n geval van ernstige vergiftiging. De betrokkene was bezig in zijn garage en had aanleiding neer te knielen bij een band. De motor liep zachtjes en de uit- laat pufte lustig zijn dampen in de garage- lucht. Toen ik hem ging roepen, om geen an dere reden dan de huiselijke een kopje koffie te komen drinken, vond ik hem lusteloos neer- gezakt op den grond. Ik porde hem op en met hulp en met inspanning van al zijn krach- ten waggelde hij naar den uitgang en de bui- tenlucht in den tuin. Daar aangekomen, viel hij bewusteloos neer. Dank zij een tumbler vol cognac, in zijn keel gegoten, en het sterke gestel van het slachtoffer, geholpen door groote wilskracht, eindigde 't hachelijk avon- tuur niet met den dood. Een dokter, die ont boden werd, verklaarde dat het op het kantje af was geweest. Het is een voorbeeld uit persoonlijke erva- ring, dat sterk getuigt van de verwoestende werking van uitlaatgassen, indien ze niet wor den onschadelijk gemaakt door ruime ventila- tie. Aangezien het soms noodig en in elk ge val vaak geriefelijk is, motoren in de garage te laten loopen, is het even probaat als een- voudig, een stuk gummislang bij de hand te hebben, dat met een einde aan de uitlaatpijp kan worden bevestigd, terwijl het andere einde door een voor het doel vervaardigd gat in den muur naar buiten gaat. Met zulk een voor- ziening kan de motor naar hartelust in de ga rage worden beproefd. ONGEHOORDE OPLICHTERSTRUC IN POLEN. Een variant op de misdaadpraktijken uit Chicago is in een afgelegen Poolsch gewest aan het licht gekomen. De ontwerpers er van waren twee ex-gevangenen, die thans wegens tal van bedriegerijen weer ter celle zijn ver- wezen. Zij arriveerden op een dag te Soewalki, juist toen de verkiezingscampagne begonnen was, huurden er een paar appartementen en stichtten er de ,,partij van kleine pachters", waarvan zij zichzelf tot president en secreta- ris bombardeerden. Van Soewalki uit voerdeu zij een actieve propaganda in het district Bialystok, tot zij 300 afdeelingen hadden ge sticht. Lidmaatschapskaarten werden ad 3 zloty (90 cent) verstrekt, en tegen nog eens 3 zloty mocht men deelnemen aan de parcel- leering van landerijen, die door de partij wer den verworven. Het „bestuur" bood zijn leden vrij juridisch advies aan en verzamelde per dorp lijsten van oorlogsschade, die binnen zeven jaar geheel zou zijn vergoed. En hierna kwam ook de meest winstgevende zijde der beweging naar voren; de verkoop van parlementszetels. Voor een Senaatszetel moeSt aan de partrjkas 1500, voor een Ka- merzetel 1000 zloty betaald worden. Een zestal grondbezitter^, is daarop ingegaan; dezen heeren werd bij hun vertrek uit de bu reaux uitgeleide gedaan met een Tot weer- ziens in het Sejm!" De „bestuursleden" werden gearresteerd even v66r den dag, dat zij een contract met de bekende Piast-partij zouden teekenen, waarbij zij aan deze al hun georganiseerde afdeelingen in het district Grodno voor 1779 zloty zouden overdoen en hun bedrijvigheid verplaatsen naar het aangrenzend district Lomza. WEER EEN X-STRAAL-MARTELAAR. Te Deptford is het lijk geschouwd' van Ar thur Augustus Parsons, den op 51-jarigen leeftijd overleden radio-graaf van het Zee- manshospitaal te Greenwich, waar hij meer dan 20 jaar werkzaam geweest was. Daarvoor had hij een dergelijke betrekking aan het Westminstersche ziekenhuis gehad. Hij was een van de pfoniers in zijn vak te Londen en had door voortdurend omgaan met X-stralen kanker gekregen. Ofschoon hij van zijn toestand volkomen op de hoogte was, zet te hij, na hersteld te zijn van de eene operatie na de andere, zijn werk moedig voort. Fisher, een vertegenwoordiger van het Zee- manshospitaal, zeide, dat hrj beschouwd werd in gebreke zijn best te doen voor degenen die onder zijn zorg kwamen. als een der kranigste mannen in zijn beroep te Londen. De iijkschouwer deelde aan de weduwe mede, dat het levensdoel van haar man was geweest het publiek te dienen. Dr. Davies.een Londensch patholoog, zeide: Hij was een martelaar voor de wetenschap, want ofschoon hij zijn lot kende, bleef hij nooit Er zal moeite gedaan worden om aan de weduwe een pensioen uit het Heldenfonds van Carnegie te verschaffen. TREINROOF VOORKOMEN. Een 40-jarige kleermaakster is Maandag in een buurttrein naar Berlijn bijna het slacht offer van een brutalen aanslag geworden. Haar eenige medepassagier, een jonge man, viel haar plotseling aan en trachtte haar te worgen. Een arbeider in de volgende coupS hoorde haar geschreeuw wdl, maar kon niet te hulp komen, daar de deur tusschen de afdee lingen gesloten was. De man trok daarop aan de noodrem en toen de trein vaart minderde, sprong hij op de treeplank om de deur van de naaste coup6 te openen. De aanrander had in middels zijn slachtoffer losgelaten en was uit den trein gesprongen. Op den spoordijk werd hij gegrepen door arbeiders die daar aan het werk waren. Het bleek de arbeider Kowa- lefski uit Oost-Pruisen te zijn, die eenigen tqd in een Berlijnsche machinefabriek had ge- werkt, doch toen zonder kennisgeving was weggebleven. Bij zijn verhoor beweerde hij niet op diefstal, maar op een „galant avon- tuur" uit te zijn geweest. De politie houdt hem echter voor .een treinroover en heeft hem op- gesloten. NIEUWE ROOKELODZE STEENKOLEN. De Londensche Star meldt, dat een nieuwe soort van rooklooze steenkool, lichter dan ge- wone kolen en met een kleiner aschgehalte, voorts geschikt om in den huiselijken haard volledig te verteren, binnenkort aan de markt zal komen. De nieuwe brandstof kan gemaakt worden uit steenkoolstof of industrieele kolen volgens een in Duitschland gevonden procedS van den ingenieur Plassmann. Dit proced6 is nu vol doende ontwikkeld om een commercieele ex- ploitatie ervan mogelijk te maken en er is een maatschappij opgericht om de brandstof in Engeland te vervaardigen en aan de markt te brengen. In Duitschland wordt de nieuwe brandstof meerendeels verkregen uit steen koolstof dat door ppmpen uit de mijnen ge- zogen wordt. Maar zij kan ook uit in dustrieele kolen gemaakt worden en zoodoen- de zou de categorie van Engelsche mijnen die deze kolensoort voortbrengen en juist het zwaarst door de malaise getroffen worden, er bij gebaat zijn, indien de nieuwe rooklooze brandstof aftrek vond. Te Londen waar men zoo zeer met het rookvraagstuk verlegen zit, zou men stellig op een goeden afzet kunnen rekenen. Bij het nieuwe procede ontstaan behalve rooklooze brandstof, een rijk gas, teer, ruwe olie, en benzol (ongeveer 4.5 L. per ton) uit de steenkolen, die ermee behandeld worden. MODERNE CROESUS. Ik geloof, dat het een religieuze plicht is, zooveel mogelijk geld eerljjk en fatsoenlijk te verdienen. Dit groote credo van de jacht naar den dollar werd in 1899 door John. D. Rockefeller geschreven; de oliemagnaat, toen 60 jaar oud, stond destijds op het toppunt van zijn bedrijvig leven. Nog steeds is hij, gelijk toen, de beste representant van de Ameri kaansche economische structuur. Maar het gezicht van het Amerikaansche kapitalisme, zooals dat in „John. D." is belichaamd, wordt door deze uitspraak nog slechts onvoldoende weergegeven. En zoo voegde de groote man er nog eens aan toe: „Ik geloof, dat het een religieuze plicht is, zooveel mogelijk geld weg te geven". Niet alleen dien eersten, ook den tweeden plicht heeft hij op onnavolgbare wijze nageleefd. Rockefeller en zijn zoon ,,John D. Jr., heb ben tot dusver veel meer dan een milliard gulden aan openbare liefdadigheidsdoeleinden uitgegeven. Daar is de vcrmaarde Rockefel- fer Foundation, die overal naar sanitair werk streeft, en waaraan ongeveer een half millioen gulden is ten koste gelegd. Daar is de met drie ton gouds toegeruste Algemeene opvoedings- raad" die noodlijdende uiniversiteiten en scho- len bijspringt. Daar is de naar de overleden vrouw van John. D. Sr. genoemde Laura Rockefeller herinneringsstichting, die met twee honderd millioen gulden over de geheele wereld de kinderverzorging behartigt. Daar is, met goed honderd millioen gulden, het Rockefeller-instituut voor wetenschappelijk onderzoek, de grootste en belangrijkste Ame rikaansche stichting voor medisch onderzoek aan wie de wereld menige gewichtige uitvin- ding dankt, vooral op het gebied van longziek- ten, kinderverlamming en gele koorts. Daar zijn nog vele andere scheppingen van den Croesus en het is opvallend, dat deze baptist, tegenover deze reusachtige sommen voor mis- siewerk nog geen dertig millioen heeft uitge geven. En leest dan eens deze notitie in Rockefeller's kasboek: „26 Sept. 18551 Jan. 1856: ontvangen 50 dollar (salaris). Pension en waschvrouw betaald. lets gespaard. Elken Zaterdag een cent aan de Zondagsschool ge geven PROVINCIALE STATEN. NUD'DElBURG. In de heden gehou den vergade-ring van de Provineiale Sta- ten werd het voorstel om het ambtsgebed- formulier in te voeren, aangenomen met 24 tegen 15 stemmen. Van de linkerzij-de stemde de heer Van Oeveren voor. Het voorstel voor het verstrekken van een renteloos vo-orschot voor de electrifi- catie van de Noordgroep werd aange nomen. Verworpen werd het voorstel tot het verstrekken van delegatie macht aan Ge- deputeerde Staten, met 30 tegen 9 stem- men, Met de leden van Gedeputeerde Staten stemden voor de heeren Van Waesberghe en Dumoleijn. Zonder stemming werd aangenomen de voorstellen tot het verstrekken van sub- sidie aan de inrichtin'g voor behoeftige kinderen, aan de vereeniging voor han- delsonderwijs te Middelburg, aan de proeftuin voor Schouwen en Duiveland en de verstrekking van een voorschot ten behoeve van de tramlijn Hoofdplaat Breskens. Alle overige voorstellen werden aange nomen. Tot buitengewoon lid van Gedeputeer de Staten werd herbenoemd de heer Wallien. JULI IN DEN BLOEMENTUIN. juli, de bloeimaand, doet de liefhebber ten voile genieten van zijn tuin, welke nu op het hoogtepunt van zijn ontwikkeling is. Bloeien- de rozen, anjers en anderen vergoeden ons ruimschoots al de zorgen en moeiten welke we aan den tuin hebben besteed, zorgen en moeite, welke gelijktijdig inspanning en ont- spanning zijn geweest. Welk een genot, welk een aangename afwisseling biedt het tuinie- ren, na al het haastende, jachtende leven. In den tuin worden we weer even onszelf, verwis- selen we even de automaat voor de mensch, en verheugen we ons over de wonderen en schoonheid der schepping. We gaan voort met de gewone werkzaam- heden in den tuin welke we in ons voorgaand artikel hebben besproken als: opbinden, weg- snijden van uitgebloeide bloemen, schoffelen, harken en nu de zomer zich werkelijk laat gelden, met gieten. Van de grootbloemige violen, welke nu zoo goed als uitgebloeid zijn, verzamelen we de rijpe zaadknoppen en leggen deze in de zon te drogen. De vrijkomende zaden worden droog opgeborgen tot de zaaitijd, in dezen Augustus. Van de afstervende tulpen worden de bollen gerooid, in de schaduw gedroogd, ontdaan van bloemstengel en wortel en ge- sorteerd op een droge, frissche plaats be- waard. De rozenstruiken worden ge'inspecteerd op de aanwezigheid van bladluizen en waar deze parasieten worden waargenomen, besproeid met in voorgaande artikels aangegeven oplos- singen. De jonge struiken en vooral indien de struiken niet al te best zijn ontwikkeld, kun nen we beter niet laten bloeien. Daarvoor worden alle bloemknoppen afgenomen, waar- door de plant beter in staat is nieuwe krach- tige scheuten te vormen en zich te versterken. Om goed ontwikkelde bloemen te krijgen nemen we van de andere struiken de zijknop- pen weg, zoodat alleen de hoofdknoppen over- blijven. Deze geven dan de prachtigste rozen. Bij het afsnijden van rozen voor bouquetten verdient het aanbeveling met het oog op de planten, de bloemstengels niet al te lang af te snijden. Verschillende eenjarige en vaste planten dragen in Juli vruchten. Deze kunnen worden verzameld, waardoor we op goedkoope wijze aan nieuw zaad komen. Al deze vruchten ver zamelen zou van het goede te veel worden en bovendien zou de qualiteit van het zaad niet al te best worden. Om de beste zaden te verkrij- gen, passen we ook bij de bloemen selectie toe. Gedurende den bloei merken we de beste en mooiste en zuiverste bloemen, door de bloem stengel te omwinden met een lintje of iets der- gelijks. Zijn de vruchtjes dezer bloemen zoo- ver, dat ze verzameld kunnen worden, dan leg gen we ze eenige dagen te drogen, dragen zorg dat de soorten niet verward raken, door iedere soort apart te leggen en de naam er bij te no- teeren en verkrijgen op deze wijze prima zaad met in den regel een hooge kiemkracht. Zaden van bloemplanten welke moeilijk varieteit- zuiver blijven, kunnen we beter bij een ver- trouwd zaadhandelaar bestellen. Door het afsterven der voorjaarsbloembol- len en het rooien hiervan zijn verschillende bloemperken leelijk kaal geworden. Deze kun nen nu nog worden aangevuld met verschil lende potplanten en eenige 66njarige planten, als goudsbloemen, leeuwenbekjes, reseda's en meerdere soorten. Er is keus genoeg en het behoeft geenszins veel geld te kosten. Met zeer bescheiden middelen is reeds heel veel te bereiken, mits er maar voor een juiste soortenkeus wat opvolging betreft, wordt ge- zorgd. In een goed onderhouden bloementuin, moeten we vanaf het voorjaar tot diep in het najaar steeds over voldoende bloemen kunnen beschikken. Wat onze kamerplanten betreft, deze moe ten gedurende den zomer geregeld worden be- goten en wat de bladplanten aanbetreft, deze verlangen geregeld met een vochtige doek voorzichtig te worden afgenomen. Hierbij mag in geen geval de onderkant der bladeren worden vergeten, want de onderkant is een welkome schuil- en verblijfplaats van allerlei parasieten, welke den groei der planten onder- mijnen. Foste r's Alom verkrijgbaar voor menschen op leeftijd is verstopping. Foster's Maagpillen geven baat vanaf de eerste dosis. Een ide- aal laxeermiddel voor ouden van dagen. Maagpillen A f 0.65 per flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelsdhestraat en Westkolkstraat. 18 Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden ge- zonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaar- desingel 96c te Rotterdam. Postzegel van 7% cent voor antwoord insluiten en uitdrukkelijk blad vermelden. Over de Roode Kuiken-Geesel, Waterbuikjes der konijnen, Kippen Wolkenkrabbers en Karnemelk. We kennen nu de oorzaak der coccidiosis der kuikens en meteen die van de buikwater- zucht der konijnen. Ik wil deze ziekte daar zij nog al veel voorkomt even van meer nabij bekijken. Bij de kuikens leven en verwoesten de para sieten voornamelijk het darmkanaal, bij de konijnen zijn de parasieten in den lever ge- huisvest en wel meestal in de galgangen. Er wordt wel opgegeven, dat in Duitschland on geveer 85 der konijnen besmet is. Vooral in landen zooals Duitschland, Frankrijk en Belgie, waar de konijnenhouderij een eehte volksbezigheid is, zoowel uit liefhebberij als om nut (vleesch en pels), kan een dergelijke ziekte zeer schadelijk zijn. Ook in ons land neemt de konijnenhouderij in den laatsten trjd vooral met het oog op pelzen snel toe. De besmetting der konijntjes (meestal jon ge) en ook wel van hazen vindt plaats door- dat zij de parasieten in den vorm van oocysten met vervuild of nat voer opnemen. Men schrijft daarom de ziekte vaak toe aan het voeren van nat voer, doch dit is onjuist. Het zit niet in het natte voer doch in de parasieten die zich op het natte voer bevinden. Zoodra de sporozoiten in den darm vrijkomen, blijven ze niet zooals bij kuikens in den darm, doch ze trekken door de uitvoerbuis der galblaas naar de lever en vermeerderen zich nu hier in de wanden der galgangen, waar de gal af- gescheiden wordt. Men krijgt dus vernietiging van den wand der galgangen en tevens ont- steking en bindweefselwoekering. De occysten die door de parasieten gevormd worden ver- laten weer door middel van de gal en de mest het lichaam en besmetten de geheele omge- ving. Verschijnselen. De voornaamste verschijn- selen zijn: voedingsstoomissen, vermagering, zwakte, gebrek aan eetlust, vocht, afzetting in den buik. Dit verschijnsel valt natuurlijk van de buitenwereld het duidelijkste op. De buik der konijntjes kan geweldig opzwellen en door de vermagering van het lichaam is het net of de diertjes hoe langer hoe grooter worden, naarmate de buik meer opzwelt. Er kan ook geelzucht optreden en in het laatste stadium ziet men hevige diarrhee. Ook treedt neus- katarrh op, waardoor dus de neus vochtig wordt, tenslotte krijgen de diertjes krampen of worden verlamd. Soms sterven ze plotse ling. Bij jonge konijntjes duurt de ziekte meestal twee tot drie maanden en soms sterft een geheele konijnenfokkerij er door uit. Lijkopening. In de lever vindt men witgele puntjes ter groote van een speldekop tot zelfs een hazelnoot toe. De inhoud dezer kleine abcesjes is room- of kaasachtig en als men er een klein puntje van onder een microscoop bekijkt ziet men dat het krioelt van de cocci- dien. Aan behandeling valt niet te denken, men kan met de geneesmiddelen toch niet de lever bereiken en kan dus niets uitrichten. Men kan alleen de ziekte voorkomen door te zorgen dat de konijntjes met het voer geen smetstof naar binnen krijgen. De uiterste zindelijkheid is dus noodig. In Belgie en Frankrijk waar ik jaarlijks de groote internationale tentoonstellingen bezoek, vindt men op deze tentoonstellingen groote af deelingen aan de konijnenhouderij gewijd. In dit opzicht zijn wij in ons land .nog geweldig ver achter en wordt op de groote tentoonstel lingen, ook al ziet men er konijnen, de hok- kenbouw, voedermethodes enz .totaal gene- geerd. In Parrjs zag ik dit jaar, dat men voor de moderne konijnenhokken meer en meer het hout door etemietplaten vervangt. Ik zag groote hokken voor een twintigtal konijnen in tijd van enkele minuten opbouwen uit vakjes van eterniet, die in vooraf gereedgemaakte latten met sponningen geschoven werden, net als meubelmakers achterwanden van kasten enz. opbouwen. De vloeren dezer moderne hokken zijn meestal van gaas en worden niet met stroo bedekt. De konijnen schijnen gauw aan dezen gaasbodem te wennen. Alleen in een hoek van het hokje is een zitplank waar de dieren van tfld tot tfld op gaan zitten. Ter- zijde bevinden zich de ruiven waarin 't groen- voer of hooi gelegd wordt. Er mag natuurlijk geen sprake van zijn, dat groenvoer op den bodem terecht komt, waar het door de mest Desmet zou kunnen worden. Onder den gaas-bodem bevin'dt zich een soort schuiflade van gegalvaniseerd ijzer. Deze lade is gevuld met een laag turfmolm ter hoogte van eenige centimeters. Alle urine trekt dus direct in de turfmolm en daar turf molm een enorm groot opslorpingsvermogen heeft en sterk stankwerend werkt heeft men in een dergelijk konijnenhok niet de minste last van de zoo beruchte konijnenstank, Daar de mest direct door den gazen bodem naar beneden valt is dus ook besmetting van den bodem zeer gering. Bovendien ligt ook de codem los en kan men deze er zeer gemakke- lijk uitschuiven en ontsmetten. Op deze ma- nier nu slaagt men er in de konijnenhouderij uit te breiden en coccidiosis te vermijden. Op het groote gevaar der smetstofdragers heb ik al gewezen. Zoowel kippen als konijnen kunnen als zij licht aangetast zijn, genezen. De smetstof gaat dan echter niet uit het lichaam doch blijft er in en de dieren raken met de mest steeds smetstof kwijt. Vandaar dus, dat het hoogst gevaarlijk is kuikens op terrein te laten loopen waar kippen geweest zijn. Teneinde de terreinbesmetting op te heffen maakt de pluimveehouderij van een tweetal methodes gebruik. 1. De kuikenrennen worden telkens diep omgespit en bezaaid met snelgroeiende plan- ten, kool enz. Deze reinigen, als het ware den bodem, verbruiken de organische stoffen en als het gewas geoogst is, kan men er het volgend jaar weer kuikens op zetten. 2. Dit is de nieuwere Amerikaansch-Cana- deesche methode. Deze werkt al heel revolu- tionair en ik kom daarop nog wel terug. Deze methode komt er eigenlijk op neer, dat men

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3