pyeoL sirs, i "sr*- - - iW scrs ttij Scheren LANDBOtrWBERlCHTEN. j SPORT. GEMENGDE B ERICH TEN.' INGEZQNDEN MEDEDEELINGEN. RECHTSZAKEN. VOETBAL. WIELERBAAN SAS VAN GENT. LOOP DER BEVOLKING VAN TER NEUZEN. ONTPLOFFING EN BRAND IN EEN MOTORENFABRIEK. WENKENVQOR VEILIGHEID EN V OLKSGEZONDHEID. GEZONDHEIDSRAAD. g£en Pijn en naschriinen of stukgaan der huid, indien men v66r het inzeepen de^baardoppervlakte inwriifl met Doos 30, Tube 80 ct. geduelleerd. Er werden een paar kogels gewisseld niemand werd geraakt. Zoo n duel tusschen politici zij het ook om particuliere redenen -lijkt wel wat uit den tijd. DE AMNESTIE IN BELGIe. iDe kwestie der amnestie heeft Vrijdag in de Belgische Kamer van Volksverte- ge-nwoordigers aanleiding gegeven tot heftige incidenten en weer stonden de in- cidenten in verband met de kwestie van ae regeling van den arbeid der Tweede Kamer, van welke gelegenheid een week geleden ook Camiel Huysmans gebruik heeft gemaakt. Ditmaal werd de kat de be) aaugebonden en door het lid der front- partij Staf de Clercq, die wenschte, dat de amnestiekwestie in de eerstvolgende da- gen op de agenda der Kamer zou worden gebracht. Evenals Vandevijvere verleden week meende van Cauwelaert daarop, dat ondanks zijn wensch om de amnestiekwes tie opgelost te zien, hij toch niet kon aan- vaarden dat de minderheid de wet zou stellen. Hij betreurde overigens dat de re geering omtrent het vraagstuk nog geen positie had ingenomen en spralc verder den wensch uit, dat amnestie ten spoedig- ste zou worden verleend. De Waalsche socialist Merlot verklaar- de daarop, dat de sociaal-democraten eensgezind zouden stemlnen voor het aan de orde stellen der kwestie, die zij ten spoedigste wenschten te zien opgelost. Eerste minister Jaspar deelde in Van Cauwelaert's meening, dat de minderheid, dank zij de amnestiekwestie, de meerder- heid zocht bij den neus te nanen. Hij wenschte, dat de begrootingeiv eerst be- handeld zouden worden, waarna de Ka mer de verdere agenda zou veststellen. Dan zou ook de regeering haar houding bepalen over al de zaken, die op de agen da zouden worden gebracht, waarop van Cauwelaert betoogde, dat de socialisten steeds van meening veranderen inzake de amnestie en zij er schuld aan hebben in dien het door hem ingediende amnestie- ontwerp niet behandeld werd. Hij was daarom ook van oordeel, dat eerst be- groocingen afgewikkeld moesten worden waarna de verdere agenda kon worden vastgesteld. Onder luid applaus van socialistisohe zijde verweet de Vlaamsche socialist Bou- chery aan van Cauwelaert, dat hij in feite weinig of niets had gedaan om een spoe- dige behandeling der zaak te bewerken en nooit van zijn invloed op de regeering gebruik had gemaakt om een oplossing te bespoedigen. Van vele zij den werd onder groot tu mult gevraagd, dat het debat over de amnestiekwestie zou worden gesloten. Een aantal socialisten, onder wie Van- dervelde, vroegen, met de bedoeling het debat te rekken, daarop het woord over het siuitingsvoorstel, dat na heftige de- batten ten slotte aangenomen werd. Daarop ontstond een nieuw incident De Clercq eischte nu, dat de kwestie der amnestie dadelijk na de behandeling der begrootingen aan de orde zou komen. Het voorstel-de Clercq werd daarop verworpen met 82 (liberalen en katho- lieken) tegen 76 stemmen (socialisten en frontisten), drie leden stemden bianco. Daarmee is de kwestie op de lange baan geschoven. TER NEUZEN, 2 JULI 1928. AUTOBUSVERGUNNINGEN. Bij Kon. besluit is ongegrond verkaard, het beroep ingesteld door de stoomtram BreskensMaldeghem tegen de beschik- king van Ged. Staten van Zeeland, waar- bij aan I. C. Colijn te Biervliet een ver- gunning is verleend tot het in werking houden van een dagelijkschen autobus- dienst van Biervliet over IJzendijke en Schoondijke naar Breskens en omgekeerd. Daarbij is o.a. overwogen, dat met den waarnemend hoofdinspecteur-generaal der spoor- en tramwegen moet worden aange nomen, dat de onderhavige autobusdienst in een verkeersbehoefte voorziet, aange- zien hij tusschen Breskens en Biervliet een veel snellere verbinding geeft dan de tram biedt. Ongegrond is verder verklaard het be roep. ingesteld door W. de Smidt te Bres kens tegen de beschikking van Qed. Sta ten van Zeeland, waarbij is afgewezen zijn verzoek om vergunning tot het in wer king brengen van een dagelijkschen auto busdienst al of niet met inbegrip van een dienst op Zondagen van Breskens over Sluis naar de Belgische grens, en om gekeerd. O.a. is overwogen, dat blijkens de over- gelegde ambtsberichten naast de bestaan- de tramverbinding tusschen Breskens en Brugge over Sluis en den autobusdienst van A. Manneke van Breskens over Aardenburg naar Brugge, aan een nieu- wen autobusdienst van Breskens naar Brugge geen behoefte bestaat. HET ELECTRISCHE BUURT- VERKEER LANGS DE BELGISCHE KUST. De Maatschappij tot exploitatie der buurtspoorwegen van Ostende en de Bel gische badplaatsen heeft haar electrisch net dit jaar aanzienlijk uitgebreid. De electrische lijn is verlengd tot Nieuwpoort en op dubbel spoor gebracht; het volgend jaar zullen de electrische treinen ook De Panne bereikep en verder tot Duinkerken kunnen doorrijden. In de richting van de Nederlandsche grens is eveneens een dubbel spoor aange- Jegd. Met ingang van 1 Juli zal ook deze lijn geelectrificeerd zijn tot aan het Zoute- Lekkerbek. Er blijft dan enkel nog iets minder dan 4 K.M. spoor te plaatsen om Retranchement in Zeeuwsch-Vlaanderen, te bereiken waar de Vlaamsche kustlijn zou aansluiten met de bestaande tramlijn der N.V. BreskensMaldeghem. MEER KOSTEN DAN BATEN. Een onzer ingezetenen ontving dezer dagen als belastingplichtige van een der polders zijn aanslagbiljet per post toege over in de richting van de rails, geen ge- vaar ziende. Door de tegenwoordigheid van geest van den wagenbestuurder, die gebruik maakte van de electrische rem, werd een ernstig ongeluk voorkomen. Nu werd wel het wagentje aangereden en kwam de kleine te vallen, doch de geneesheer, bij wien het kind door den conducteur werd zonden. Dit nu zal wel geen bizonderheid zijn, maar dat voor een bedrag vanbinnengedragen, kon gelukkig constatee i i 111 1 11 r*r» n rinf olornfc rv rx ■»-* nn I--T r/-» I 11 ♦-» »-» U ,-x zes heele centen, het bedrag der belasting, minstens het dubbele wordt uitgegeven om den belastingplichtige zijn aanslag ken- baar te maken, zal zeker toch wel tot de zeldzaamheden behooren. Immers de toe- zending kostte aan porto 7)/2 cent, terwijl t aanslagbiljet minstens 3 en de envelop pe waarin het vervat was, zeker \l/2 cent, kost, zoodat in het journaal van den ont- vanger-griffier als uitgaafpost 12 cent voorkomt omzes cent als ontvangst te kunnen boeken De aanslag was in- vorderbaar in 2 gelijke termijnen DRIEWEGEN. Op 1 Juli was het 25 jaar geleden, dat de heer G. W. Versloot in dienst trad als onderwijzer aan de Christelijke school te Driewegen. Bestuur en personeel wenschten dit dankbaar te herdenken in eene feestelijke bijeenkomst met de schoolkinderen. Dit had plaats op Zaterdagavond j.l. In de versierde school werd de heer Versloot, met zijn gezin gezeten tusschen de bloemen, toeaesproken door den voor- zitter, het hoofa der school en den oud- onderwijzer A. Jansen. Nadat de jubilaris zelf het woord gevoerd had, werden de kinderen rijkelijk onthaald, zoowel door den jubilaris zelf als door eene commissie van ionge dames, die daarvoor een fonds hadden gevormd uit giften, door leerlin- gen. ouders en personeel bijeengebracht. Als herinnering werd aan ..Meester Versloot" een eetservies met toebehooren in sola-zilver aangeboden. Met den wensch, dat het den geliefden onderwijzer moge welgaan, tot den tijd voor pensioen is aangebroken, gingen alien voldaan huiswaarts. BOSCHKAPELLE. ,,Boeren kunnen geen muziek leeren, beweerde men in onze jeugd, omdat ze mollen voor kruisen aanzien." De bewering, voor tweeerlei uitleg vat- baar, is dit jaar in den eigenlijken zin ten voile bewaarheid. Immers boeren en tuin- ders klagen steen en been over het on- rustbarend aantal mollen, die den grond omwoelen. Aardappel-, boonen-, b'ieten- velden aelijken een heuvelland in minia- tuur. Worden de planten al niet uitge- wipt, dan zijn ze toch zoodanig onder- mijnd, dat de wortels geen vastheid meer hebben en de planten verwelken en af- sterven. Daarbij komt nog, dat de akker tengevolge van de gegraven tunnels een dorado wordt voor de veldmuizen, die hierdoor de wortels en knollen gemakke- lijk kunnen bereiken en vernielen. Een doelmatige opruiming dezer zwarte dik- zakken ware dan ook zeer aan te bevelen, wil men het volgend jaar nog niet meer van het goede te veel hebben. ren, dat slechts een lichte ontveUing het gevolg was van de val. Dit natuurlijk tot groote blijdschap van alien, die van het ongeluk en van het flink optreden van den bestuurder getuigen waren en niet het minst van den moeder, die juist op zoek naar haar kleine aankwam, toen de con ducteur het kind op de armen had. SLUIS. Vrijdag brachten onder begeleiding van Mr. S. Cohen Fzn., oud regeeringscom- missaris voor de bestuurshervorming in Nederlandsch-Indie, de heeren R. A. H. Wiranatakoesoema. Regent van Ban doeng, Darwisgelar Datoek Madjello, districthoofd van Fort de Kock, Tenkoe Oemar Ndjong, zoon van den zelf bestuur der van Ndjong Atjeh, een bezoek aan Sluis. Zoo werden o.a. met veel belang- stelling bezocht de bekende paardenstallen van de Gebr. Aernaudts. Ook werd het raadhuis bezocht. Na de lunch in het hotel „Het Hof van Brussel" gebruikt te hebben en de bekende collectie oude poorten van Sluis aldaar te hebben bezichtigd zijn de heeren wederom vertrokken. (M. Crt. Geslaagd aan de Kweekschool voor onderwijzeressen te Dongen voor de acte L. O. mej. M. Callaert te Sluis. ST. KRUIS. Vrijdagmiddag had de landbouwer N. te St. Kruis het ongeluk om van een door hem zelf bestuurden ledigen boerenwagen te vallen. De wielen gingen den man over het lichaam. Zwaar inwendig gekwetst, werd de ongelukkiae die bewusteloos was, opgenomen. Zonder te zijn bijgekomen is hij na een 15tal minuten overleden. 12 sprinten, die gedurende de 4 klassementen plaats vonden, telkens op. een gunstige plaats, en zelfs 6 maal nummer 1, tweemaai nummer 2 en 2 maal als derde. Volgens degenen, die tot oordeelen bevoegd zijn, zou de leiding van broer Piet niet in ge- ringe mata er toe bijgedragen hebben, hem dezen vooruitgeschoven post te verzekeren, Maar hoe dan ook, Jantje beschikt nu reeds over sportcapaciteiten en strategisch overleg, die hem me'ttertijd evenals zijn ouderen Men tor Piet tot een chevalier de la piste zullen doen opklimmen. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. Onder overgroote belangstelling werd Vrij dag voor de Amsterdamsche rechtbank de be handeling van de geruchtmakende zaak van de Veendammer hypotheekbank voortgezet Voor den verdachte E. K. werd door het O. M. vrijspraak gevraagd. Tegen den 52jari- gen verda.chte J. J. W. werd geeischt een ge- vangemsstraf van 6 jaar, tegen den verdachte J. P. H. W. van een jaar en drie maanden en tegen den 30jarigen verdachte A. C M even eens een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en drie maanden. Terwijl wat betreft Mr. Kortenoever vrii- spraak werd gevraagd. VERZEKERINGS-MAATSCHAPPIJ „GRONINGEN". Hp^a/frda? werd onder presidium van den heer jhr. K. E. Quarles van Ufford m het hotel des Pays Bas te Utrecht de !f a che algemeene vergadering qehou- den van „Groningen", alg. onderl. maat- sciiappi) tot verzekering van Paarden en 17^- 1903 opgericht te Groningen. sedert 921 gevestigd te Utrecht. Uit net door den directeur, den heer p. n. Leopold, uitgebracht rapport over het jaar 1927 bleek, dat 525 schaTn wer- /?58U162e37 t0t eCn totaalbedra9 van De reserve der maatschappij bedroeq per 31 December f 181.897,4! Blijkens het rapport van de commissie tot nazien der rekening en van den ac countant, den heer A. Versteege, werd 6 admimstratie in orde bevonden. De aftredende commissarissen werden herkozen. HET VLAS-ROTEN IN VLAANDEREN. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt Door een Vlaming uit Isegem, den heer Maurits Soenen, die reeds vroeger een vlasslijtmachine en een zwingelmachine uitvond, welke laatste thans in vele lan- den van Europa wordt gebruikt, is nu ook een nieuw systeem van vlasroten ge~ vonden, waardoor het vlas wordt geroot zonder het te rotten. Het vlas bliift sterk menstellers van d6 elftallen willen raden: kijkt en versnreidf oppt, ;1 u w e-oed Hit de one-en voor ee een eiftei Vieof en en verspreidt geen stank, terwql ook het Terneuzen IMerxem S. C. 1---5. Met het oog op hetgeen den vorigen Zondag door Terneuzen I werd gepresteerd tegen Gan- toise, hadden wij een stille hoop, dat gisteren tegen Merxem een overwinning zou worden behaald, doch het is anders uitgekomen, want met niet minder dan 5 tegen 1 werd een neder- laag geleden en we moeten er tot onzen spijt bijvoegen, dat door het slechte spelen van Terneuzen deze verdiend was. Zou de oorzaak van het slecht spelen niet voomamelijk moeten gezocht worden in de ge- durige andere samen- en opstelling van het elftal Wij gelooven dit vast en zouden de sa- Voor 't schoonhouden van't gemeen- tehuis waren verleden Donderdag drie in- schrijvingsbiljetten ingekomen, n.l. van Fr. Baart voor f 100, D. de Bakker voor f 95 en A. Wijnacker voor 94. Dezen laatste werd het werk gegund. SAS VAN GENT. Wegenaanleg. De aanleg van den weg langs het ka- naal, van de grens tot aan de glasfabriek, schiet maar langzaam op. Maar het reeds afgewerkte gedeelte geeft dan ook den indruk, dat er hier een model-route in wording is van n superieure kwaliteit, die veel weg heeft van 'n wielerbaan in rechte lijn. Het is een enorm bedrag, dat met den aanleg van dit eindje heirweg gemoeid is 92.000 is geen peulschil, maar hier mag met recht gesproken worden Waar naar geld. Onze Belgische buren kunnen niet ge- noeg uitweiden over de deugdelijkheid van de Hollandsche methode om wegen aan te leggen en beklagen zich hartgron- dig, dat ondanks den wegentaks in hun land er geen spoor van belangrijke we- genverbetering te bekennen valt. Of dit nu overdrijving of waarheid bevat, laten we in het midden, maar zeker is het, dat er hier alle reden is om de loftrompet te steken. HULST. In de Vrijdag gehouden raadszitting is overeenkomstig het voorstel van Burg, en Weth. afwijzend beschikt op de aanbie- dingen van de Compagnie Nationale d Eclairage S. A. te Antwerpen en van de Centrale Gaz et Electricite S. A. te Brussel voor overneming van het gemeen- telijk gasbedrijf en werden aangenomen eenige voorstellen in verband met de ex ploitatie van dat gemeentelij.k bedrijf. Op een verzoek van de Vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg om subsidie voor die inrichting werd overeen komstig het voorstel van Burg, en Weth. besloten te kennen te geven, dat de ge- meente bereid is, indien leerlingen uit deze gemeente de inrichting bezoeken, een be drag te subsidieeren gebaseerd op de kos- ten per leerling. Afwijzend werd beschikt op het verzoek der Commissie tot Werkverruiming in Zeeuwsch-Vlaanderen tot het verstrekken van een toeslag op 't loon van te werk te stellen werkloozen in de vlasindustrie, op grond van de overweging dat het onderhoud, dat de raadsleden hebben ge- had met bedoelde commissie niet tot de overtuiging heeft geleid, dat het voorge- stelde de juiste wijze zoude zijn om de vlasindustrie uit de malaise te helpen. VLISSINGEN. Toen Zaterdagmorgen te Vlissingen den electrische tram langs de Badhuisstraat reed in de richting van het Betje Wolfs- olein, liep een 3j^-jarig kind, dat met eei wagentje rijdende, te ver van de ouderlijke woning was afgeloopen. dwars de straat goed uit de oogen voor ge een elftal kiest en als het maar eenigszins kan laat dan de sa- menstelling en ook de opstelling in tact en brengt er alleen dan verandering in wanneer het beslist niet anders kan. Met een verdedi- ging als gisteren waar een der back's zoowel de linker- als de rechterverdediging voor zijn rekening moest nemen en bovendien ook als doelverdediger zou moeten optreden, kan het niet anders of dit moet tot een nederlaag lei- den. Bekerwedstrijden te Hulst. S Gisteren pseelde Terneuzen II tegen Axel I in de finale der bekerwedstrijden, uitgeschre- ven door G. O. C. Terneuzen verloor met 40. Met de rust was de stand 20. Axel won dus den beker, terwijl Terneuzen zich als 2e prijs een zilveren medaille zag toegewezen. De wielerbaan trof het met gunstig weer en met meer dan normale belangstelling van de\ zijde der sportliefhebbers. Want het be stuur had gezorgd, dat op 1 Juli, in den z.g. koppelwedstrijd, als „Americaine der Sterren" gedoopt, erkende renners van naam elkander in den round-up zouden ontmoeten. Deze wedstrijd stond in het teeken van Piet van Kempen, die alhoewel zelf niet aan den wedstrijd deelnemende, toch acte de presence maakte, omdat zijn jongeren broer Jantje er had6er Van Kempenfamilie te verdedigen Piet 'van Kempen had zich laten overhalen een eereronde te rijden. Wie hem daar zoo in zijn civiel colbertje met den kleurigen kunst- bloementak zag rondrijden, zou niet gezworen hebben, dat dit nu de c£16bre sprinteur hollan- dais was, wiens naam tot in Amerika in sport- kringen een goeden klank heeft. Over Ame rika gesproken. Daar was nog een held van de ronde baan aanwezig, die naar het zeaaen van degenen, die het weten willen, met 'n heele bom dollars zoo pas uit het land van den nkee teruggekomen was en niet alleen wegens deze kranige prestatie, maar ook we- gens zijn exploits de guerre op de piste even- nil! 6erer0ndje ten beste moest geven Deze held was Gerard Debaets. En dah was met°zv,n°g Amsterdamsche Klaas van Nek met z n partner Cor Bakker, die op alle banen lZ7JeZ'Ze Yf/ychijningen.mogen genoemd worden om van Bram Rapschaert0 en ziin steunpilaar De Bruycke- 0 lansknechten van goede spreken. Biuycker en meer andere rootwater helder blijft. zoodat weer visch in de Leie en hare bijriwieren zou kunnen leven en het water er voortaan weer drinikbaar-zou zijn voor het vee. Een kunstroterij, volgens het procede Soenen is te Beithem geinstalleerd en wordt voortdurend door belangstellende vlasfaibrikanten bezocht. Uit Framkrijk kwamen reeds een aantal spinners en vlas- boeren zien en dezer dagen wordt dr. Miiller uit het vlasinstituut te Sorau ver- wacht. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: P. Meeuwsen, havenarbeider, Tramstraat 25, van Rotterdam. H. de Koeijer, werkman, Baandijk, 7, van Hoek. Vertrokken; C. L. de Buck, dienstbode, Nieuwstraat 56, naar Biervliet. J. Bauwens, schipper, Baandijk 55, naar Amsterdam. M. A. de Groen, timmermanskn., Nieuwe- diepstraat 75, naar Capelle a/d IJsel. 102 JAAR. Zondag werd mej. Antje de Kleine, wed. J. J. Betten, te Oudehorne, 102 jaar. DE 300.000e BEZOEKER GEPASSEERD. Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur vervoegden zich aan den ingang der tentoonstelling te Rotterdam 42 leerlingen, jongens en meisjes, van een school van de Linker-Rottekade, al daar, hoofd de heer T. C. Kien, onder leiding van de onderwijzers de heeren H. J. Wiemer en A. den Hals, om de „Nenijto" te bezoeken. Tot hun groote verwondering vernamen de jeugdige bezoekers, dat zich onder hen de 300.000e bezoeker (bezoekster) bevond. Daar het tentoonstellingsbestuur de moei- lijkheid inzag, om onder deze vroolijke schare het juiste kind aan te wijzen, dat de 300.000e bezoeker zou zijn, besloot't aan alle kinderen den lot in de Guldens-loterij toe te kennen, welk besluit met groot gejuich werd ont- reputatie niet te u0D* 0mmum^atches tusschen Debaets met ce dollars en Klaas van Nek in i Mok^er611 r°?de in handen van den Groot- D c W1J1 de man, die onder de Stars and Stripes gevochten heeft om een m aantal dpllar-bills te veroveren de 305 M. m 204/5 seconde aftrapte verslond c Klaas dezer afstand in 202/5 305 M. in 20/5 seconde aftrapte Verslond de' ymg Dutchman Klaas dezer afstand in 20-'/.- second?0,dat de, StarS and Stripes het 2/5 seconde tegen het Oranje moest afleggen sa^d t achtervolgmg om den Zilveren Bras- sard, tusschen de houders van dit veel- betwiste juweel en de Gebr. Picavet, die er ditmaal op belust waren, bleken de houders Ranschaert en De Bruycker geenszins genegen om dit armbedeksel zoomaar af te staan, want zij winnen het weer glansrijk met 110 M. In een afvallings-round-up-chase tusschen 10 deelnemers blijkt Jantje van Kempen een waardig evenbeeld van zijn ouderen broeder te zijn en levert als zoodanig het bewijs, dat het al muist, dat van katten komt. Hij houdt als J 18jarig jongmaatje het veld tegen een 9-tal j oude-gedienden. En straks in den koppelwed- S strijd met zijn lijftrawant Fred Hamerlinck S toont hij wederom dat „bon chien chasse de race", want niet neemt. hij en het koppel Gebr. j Debaets een ronde op de zes overige mede- strijders, maar plaatsten zij zich in 10 van di maakt, waarna men opgeruimd een bezoek aan de hallen bracht. KORTE VRIJHEIDSVREUGDE. Aan het station te Haarlem kwam een ge- vangene aan, die overgebracht werd uit Am sterdam. Op het politiebureau aan het Sta- tionsplein moest hij even wachten, totdat de gevangeniswagen voorkwam. Toen deze voor- reed en de gevangene naar buiten werd geleid, wist de man zich los te rukken en te ontsnap- pen. Hij holde weg, doch werd onder de via duct reeds gegrepen en naar den gevangenis wagen teruggeleid. HIJSCHKRAAN GEBROKEN. Vrijdagmorgen waren de werklieden Van der Meulen vader en twee zoons, Dietrich en Fokke, in dienst bij den heer J. C. Kooyman, aannemer, te Harlingen, met een op den wal staande hijschkraan bezig eenige werkzaam- heden te verrichten. Plotseling brak, naar het V.-D.-bureau meldt, de kraan en de drie werklieden geraakten te water. De beide zoons geraakten onder de kraan. Fokke werd spoedig uit het water gered, doch hij was reeds bewusteloos. Dietrich, 18 jaar, werd na eenig zoeken gevonden. Bij hem bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. De vader is gered. OPIUM AAN BOORD VAN HET STOOMSCHIP „GIEKERK" IN BESLAG GENOMEN. Toen Zaterdagmorgen het stoomschip „Gie- kerk" van de HollandOost Afrikalijn, lig- gende in de Amsterdamsche haven, op de ge- wone wijze gecontroleerd werd, deed men een verrassende vondst, meldt de „Tel." De amb- tenaren, niet de controle belast, troffen name- lijk op een verborgen plek in de nabijheid van het Chineezeniogies, een verdaeht pak aan. Bij onderzoek bleek het 40 K.G. opium te be- vatten, ter waarde van 10.000. Daar men vermoedt, dat deze partij o.a. bestemd is voor de vele houders van Chineezen-logementen in de hoofdstad, hebben de ambtenaren der in- voerrechten en accijnzen in die huizen een on derzoek ingesteld, dat bij het afzenden van dit bericht nog in vollen gang was. EEN WONDERBAARLUKE GENEZING. Een der correspondenten van het Hbl. te Maastricht schrijft; Reeds eenige dagen, voordat de bedevaart- gangers van Maastricht uit Lourdes zouden terugkeeren, was daar een telegram ontvan- gen van de plotselinge genezing van mej. Heusschen, oud veertig jaar, die reeds zestien jaren ziek was en de laatste vier jaar bed- legerig. Volgens de ons verstrekte mededeelingen leed zij aan maagbloeding, buiktuberculose, terwijl ook de beenen aangetast waren en zij niet gaan kon. Zij woog 36 kilogram. Reeds tweemaai had zij de reis naar Lourdes ge maakt, echter zonder resultaat. Per draagbaar werd ze verleden week in een ziekenauto naar den trein gebracht. Zaterdagmiddag een uur voor aankomst van den ziekentrein verdrongen de menschen zich op het perron. De Tafelstraat, waar mej. H. met haar ouders woont, was in vlaggetooi ge- stoken. En inej. H., die per auto naar huis werd gebracht kon loopen, fen vertelde aan de buren en vrienden, die haar geluk kwamen wenschen met de wonderbaarlijke genezing, dat twaalf geneesheeren te Lourdes de gene zing geconstateerd hadden. De vreugde van patiente en familieleden is niet te beschrijven. De gehe.ele straat had bijgedragen en haar het beeld van de O. L. Vrouwe van Lourdes geschonken, dat, omge- ven door electrische lichtjes en tal van ge schonken bloemstukken, de vestibule van haar woning versierde. Honderden en honderden nieuwsgierigen be- wogen zich in de buurt der woning, waar twee politieagenten de orde moesten handhaven. Geheel R.-K. Maastricht is er vol van. ONGELUK. Door het springen van een flesch hebben de kleeren van de ongeveer 50jarige gehuwde mej. Swart te Hoogezand, bij het aftappen van spiritus vlam gevat. De vrouw kreeg emstige brandwonden; zij is naar het zieken- huis te Groningen gebracht en daar overleden. Vrijdagmiddag is na een hevige ontploffing een felle brand uitgebroken in de electro- motorenfabriek „De Vijf" te Doetinchem. De fabriek stond binnen weinige minuten in vlammen en het laat zich aanzien, dat er niets gespaard zal blijven. Herhaaldelijk vinden er explosies plaats. Eenige persoonlijke ongeluk- ken, die echter niet van ernstigen aard schij- nen te zijn, hebben plaats gevonden. Op het oogenblik zijn reeds verschillende brandcards naar het terrein van den brand vertrokken, teneinde hulp te verleenen. Ook eenige doktoren zijn ter plaatse. De fabriek, welke waarschijnlijk totaal zal uitbranden, gaf werk aan eenige honderden arbeiders. VERDUISTERINGEN. De 16-jarige loopjongen P. v. d. P. in dienst der firma G. V. aan den Haringvliet te Rot terdam heeft voor een bedrag van f 600 aan ontvangen kwitantiegelden verduisterd. Hij is voortvluchtig. De kantoorbediende A. M. v. d. D. in dienst bij de firma K. aldaar, heeft zich een bedrag van f 650 aan kwitantiegeld toegeeigend, is daarmede naar Amsterdam gegaan heeft het geld verteerd en zich daama bij de politie aan- gemeld. Hij is daarheen getransporteerd en in verzekerde bewaring gesteld. De 15-jarige fietsjongen K. R. in dienst bij den vischhandelaar M. L. aldaar, heeft voor 58 kwitantiegeld verduisterd. Hij heeft het geld verteerd in bioscopen aan sigaretten en caffebezoek. Thans is hij gearresteerd. ERNSTIGE AANRIJDING. Woensdagavoncf heeft op den Utrechtschen weg te Arnhem een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een wielrijdster uit Oosterbeek en een motorrijwiel waarop twee heeren, woonachtig te Velp, waren gezeten. Zoowel het meisje als de beide heeren werden over den weg geslingerd en eenigen tijd later met ernstige verwondingen in een huis binnenge dragen en daarna met een ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Bij het onderzoek bleek, dat het meisje een vrij ernstige wonde aan het oog alsmede een kaakfractuur had bekomen. De motorrjjders hadden zeer emstige hoofdwonden. ERNSTIG ONGEVAL. Vrijdagochtend, omstreeks kwart vodr negen is in de Pletterijstraat in Den Haag een ern stig ongeval gebeurd. Twee meisjes, de 12-jarige M. L., wonande in de Geleenstraat, en de 13-jarige P. C. B.. uit de Zaanstraat, waren op weg naar school en liepen op het trottoir, toen plotseling een motor-driewieler den hoek om kwam en het trottoir opreed. De beide meisjes werden tegen den grond geworpen en kwamen terecht in een portiek. Het jongste meisje viel met het hoofd tegen den hardsteenen trap en werd ernstig verwond. Een ddkter van den Geneeskundigen Dienst stelde een hersenschudding vast; daar bij bloedde het kind hevig uit neus en ooren In zorgwekkenden toestand werd zij naar het ziekenhuis gebracht. Het andere meisje kwam er goed af. Zij viel boven op haar vriendinne- tje en liep slechts eenige onbeduidende ver- wondmgen op. De motorrijder is door de politie gearres- in iS de 27jari^e H' A' Z-' wonende Bid^NWS^aalt.™ Den Haa&- die sinds korten tijd als leerling m dienst is bij de firma T. aan den Denneweg. Vrijdagochtend was hij met nen L^!"0011 ™ee^e&aan om eenige boodschap- E i TenviJ' de patroon even weg was wit fPm faan den mQtor zitten prutsen] wat hem een standje van zijn baas bezorgde heer Van T. zich wederom even wijderde m de Pletterijstraat, waar hij eeni°-e accu's moest afleveren, wou de jongen on- Maalc steeds ruim gebruik van de ven- Ulahemiddelen. Onzuivere lucht is even schadeiijk als onzuiver eten en drinken -Lei m ieder geval in de schafttijden de ramen open.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2