m, ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCrt-VLAANDEREN. vROSSEMs HTABAK No 8239. Vrijdag 29 Juni 1928. 68e Jaargang Eerste Blad. Nieuw Feminisme. MM A B ON WEMENTSPRliS: BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN IMttTEMTVERPAKKIKG 1 In een eerste artikel willen wij alleen melding maken van dit verschijnsel, dat langzamerhand zich scherper is gaan af- teekenen. Wij meenen, dat het aanvan- kelijk niet in de bedoeling van Famke" gelegen heeft, dat zij de aanstichtster of grondvestster zou word en van deze nieu- we beweging, en wij twijfelen ook nog even, of werkelijk deze beweging reeds zo6 groote proporties heeft aangenomen en of de medestanders of medestandsters reeds zoo talrijk in getale zijn, als de la tere en vooral aller laatste uitingen van Famke doen vermoeden. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. BOBBY Lichte baai 25ct. TABA 20 n ZEEPAARD n n 15 E>uitengewoon handig i—m in limit. TER UZENSCHE COURANT Binnen Ter Neuzen f 1.40 per 3 maanden Buiten Fer Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalinq fr. per'post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige landen 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit blad verschijnt iederen Maandag-, Wccnsdag- en Vrijdagavond. Wij beginnen met, althans boven een eerste artikel over deze zaak, achter dit opschrift nog niet aanstonds een vraag- teeken te plaatsen noch achter het zelf- standig naamwoord, noch achter het bij- voegelijk naamwoord. Famke is de schrijfster van veelgelezen ..Brieven van een Huisvrouw" in Morks' Magazijn, en zij noemt zich ook „Zij". Haar eerste, in afzonderlijke uitgave ver- scheoen, brochure is getiteld ,,Een ant- woord aan de Hide Generatie der „Op~ standigenEenige gedachten over de vrouwen-emancipatie in verband met de moderne jeugd in het hedendaagsche ge- zinsleven, door een gewone huismoeder." Het blijkt te zijn geweest een toespraak, gehouden voor leeraren en ouders van het Zaandamsche Lyceum, en deze bro chure is uitgekomen bij L. J. Veen te Amsterdam. Nog al druk en niet zonder ophef is deze betrekkelijk eenvoudige brochure voorzien van een ,,In Memoriam Me- vrouw Drukker 18471925" en boven- dien van een opdracht „in dankbare er- kenning aan mijn man, en de nagedachte- nis van mijn vader, wier beiaer geestes- kind ik ben, en aan eenige prachtige innige moeders in de stad onzer inwoning, die mij al die jaren tot een voonbeeld vyaren". Het zij ons vergund hier den korten inhoud van deze brochure mede te deelen, met hier en daar reeds een enkele op- merking er door ons naast geplaatst. Famke begint met op te merken, dat, waar een gewone huisvrouw het waagt over de genoemde onderwerpen eenige gedachten ten beste te geven, men daar natuurlijk geen abstracte geleerdheid of diep-wetenschappelijke wijsheid noch historische bijzonderheden verwachten mag. Vrouwen, zegt zij, achten al die historische fraaii'gheden niet zoo heel be- langwekkend zij willen liever begrijpen uit intuitie. Volgens haar zeggen (en wij kunnen ons met deze meening zeer wel vereenigenzullen en de intuitief voe- lende vrouw, en ook de mannen, die niet door te groote nuchterheid of logica zijn afgestompt, in de klanken van het heden daagsche gezinsleven wel dikwijls waar- sehuwingsseinen hebben opgevangen, die hen voor den naderenden tijd vermaan- den met een ,,Weest op uw hoede Weest op uw hoede 1" Die vrouwen en mannen zijn dap door deze alarmseinen tegelijk opmerkzamer geworden. Zij zijn het gezinsleven van den tegenwoordigen tijd en alles wat er zich in en dieht-omheen afspeelt, wat nauwkeuriger gaan beziien, en dit heeft nu gemaakt, dat het hedendaagsche gezins leven gelukkig weer meer dan vroeger in het brandpunt der belangstelling is ko- tnen staan. Deze belangstelling is dan nog meer toegenomen door de lectuur van ,.De Opstandigen" van Jo van Ammers Kiiller, die in treffende beelden ons het vrouwenleven van de laatste tachtig jaren doet meemaken. In dat boek toch beleven wij mede het begin en de verdere ontwikkeling van de vrouwen-emancipatie wij zien daar het gezinsleven in de perioden van 1840, 1872 en 1925 geteekend. In ieder van die drie stadia zien wij in het gezin veel leed en veel onrecht gebeuren, maar het gezin als gesloten eenheid bleef in de twee eerste stadia tot op zekere hoogte toch nog be- staan, al onttrokken ook toen enkele op- standige jongeren zich reeds aan het ouderlijk gezag. Bij onzen tijd gekomen, zien wij echter een zich in vrijgevochten buitensporigheid uitlevend gezin, waarin van geen greintje gezag van of eerbied voor de ouders meer sprake is, dat eigen- lijk dan ook zoo ver is uiteengevallen, dat van een gezin nu geen sprake meer mag zijn. En ais sommigen deze teekening een overdreven persiflage hebben geacht, heeft de schrijfster van dat boek dit weer- legd, door openhartig te verklaren, dat zij hare figuren, zooals zij ze teekende, aan de werkelijkheid had ontleend. Dit is de eene kant. De andere zijde wordt ingenomen en vertegenwoordigd door hen, die met triomfantelijke gebaren de vrouwen nu maar weer het liefst zou- den terugwenschen achter het borduur- raam of op de mangelkamer uit de perio- de van 1840, en die dan ook zeggen ,,Zie je nu wel, dat heb je nu van die vrouwen- beweging Niets dan ellende, niets dan ontreddering en waanzin Geen Gezag is nu meer mogelijk, geen gehoorzaamheid wordt door de hedendaagsche jeugd meer noodig geacht, geen eerbied is er meer voor de ouders, alle mogelijke eigenzin- nigheid wordt doorgedreven en botge- vierd." En het getal van degenen, die zoo spreken, is ook niet gering. Door deze meeningen komt er een sfeer van onrust en van groote onzekerheid. Zelfs de schrijfster van ,,De Opstandigen" laat de heldin van de tweede generatie, de moedige kampvechtster voor de vrij- making van de vrouw, de succesvolle dokter en uiterst bekwame directrice van een groot ziekenhuis, in het laatste bedrijf, nadat zij den totalen ondergang van het moderne gezin heeft zien gebeuren, den dood in gaan met den wreedsten twijfel over het ideaal, waaraan zij haar leven heeft gewijd, onder den smartelijken zielekreet ..O God, heb ik nu daarvoor gestreden en gewerkt Op dezen waanhoopskreet heeft Famke een antwoord willen geven. Zij heeft het onmiddellijk ten stelligste ontkend, dat de vrouwen, die de emancipatie der vrouw hebben voorgestaan en geleid, een ver- geefsch werk zouden hebben verricht; Famke houdt vol haar werk stichtte heerlij.k nut en droeg zegenrijke en schoone gevolgen. Ook voegt zij er als in een adem bij, dat het niet de schuld dezer leidsters en baanbreeksters is, dat de emancipatie der vrouw thans blootstaat aan valsche be- lichting, aan grove miskenning en nog grover misbruik. En zij gaat voort door te zeggen en dezen vrouwen als toe te roepen ,,Troost u Ook deze beproe- vingstijd gaat voorbij Elke vrouw, die u wil en kan begrijpen, gelooft sterk en on- ontmoedigd aan de blijde toekomst, en de naam van een Napoleon, die zijn lepers van tienduizenden ter overwinning voer- de, zal verbleeken naast de namen van haar, die streden voor de moreele vrijheid van de grootste helft der geheele be- schaafde menschherd." Men ziet dus al aanstondsFamke is vrij zeker van haar succes, en het ver- wondert ons dan ook in geenen deele om te lezen, dat zij gelooft in „de stijgende lijn van de Menschheid, ook ondanks al de groote fouten en de groote moeilijk- heden, waarmede het dagelijksche leven, en vooral het hedendaagsche gezinsleven te worstelen heeft. Zij gelooft dan ook, dat deze fouten geheel liggen in den logi- schen gang der dingen, en dat zij goed- deels te verklaren zijn uit reactie. De vrouwen, zegt Famke, uit haar duffe ker- kers bevrijid, staan te knipperen tegen het zonnelicht; zij zijn als uitgelaten veulens, die voor het eerst de prikkelende lente- lucht ruiken en in dolle capriolen bezit nemen van de zonnige bloemrijke weide. De vrijmaking der vrouw is nog maar in haar allerprilste jeugd, en daarom mag men zich nu nog niet wagen aan allerlei gevolgtrekkingen en aan de allersomberste voorspellingen. Famke meent, dat men na het tien- duizendjarig rij.k, waarin de man de vol- komen alleenheerscher was, en waarin hij zich onder de gunstigste voorwaarden kon ontwikkelen op elk willekeurig gebied, zich niet gerechtigd mag achten deze klei- ne baby (het caprioolsche veulen van daarstraks), die nog geen ,,eeuwtje" oud is, te verwijten, dat zij nog een beetje op haar beentjes waggelt en zich nog stoot aan allerlei moeilijke en domme hin- derpalen. Het is net zoo nai'ef, meent Famke, als wanneer een oude bet-over- grootvader zijn pasgeboren achter-achter- kleinzoontje minderwaardigheid verwijten ging omdat hij nog geen pijp kan rooken. Zij wil de evolutie van de helft (zij moest zichzelf getrouw blijven en juister spre ken van: de grootste helft) der mensch heid niet meten met tien-tallen van jaren, maar met tientallen van eeuwen. Volgens Famke is de vrouwen-eman cipatie niet te reduceeren tot een econo- mischen strijd tusschen man en vrouw, maar het is een sexe-strijd, hoe zeer deze waarheid ook op alle mogelijke wijze wordt verdoezeld en omsluierd. De be- langen van de ongehuwde vrouw worden nu door Famke breed besproken. Met de toename van de bevolking is, zegt zij, ook haar aantal toegenomen, en veel wat die vrouwen in 1872 deed lijden, doet haar nog lijden. Nog steeds is het de kanker- wonde van onze verlichte samenleving, dat de vrouw om tot haar schoonste roe- ping te komen, om te geraken tot haar natuurlijken levensstaat, waarvoor God haar geschapen heeft, afhankelijk is, zegt Famke, van de willekeur, soms zelfs van een gril slechts, van den man. Dit kan volgens Famke noch rechtvaardig, noch goed zijn. En als dit geweldige vraagstuk nu meestal het antwoord uitlokt, dat daar geen oplossing voor is, dan wil onze schrijfster zich daar niet bij neerleggen. Voor veel kleinere groepen of catego- rieen van arbeiders. die iets hooger loon eischen of korter arbeidsduur, vergaderen heele parlementen, en houdt men inter- nationale vergaderingen, maar over het onrecht dier honderdduizenden, dier mil- lioenen vrouwen zou men maar liever niet moeten praten, omdat er toch geen oplos sing voor te vinden is Nu wil Famke, deze voorvechtster, niet het vrije huwelijk propageeren; wat zij wel wil, daar hopen wij in een volgend artikel over te spreken. In haar eerste brochure heeft zij echter wel zeer ware en harde dingen gezegd over de tegenwoordige jeugd en vooral over vele tegenwoordige vrouwen. Het gezinsleven, dat wordt hier treffend-eerlijk erkend, is ondermijnd en staat o zoo wankel. En tot haar groot leedwezen moet Famke wel erkennen, dat de fout daarvan en de schuld daaraan grootendeels ligt bij de gehuwde vrouw. Zij wenscht pai te staan voor hare over- tuiging, dat overal waar een gehuwde vrouw, zonder bittere noodzaak daartoe gedreven, in het economische leven de on gehuwde vrouw den voet dwars zet of concurrence aan doet, zij het prachtige doel van de vrouwen-emancipatie op mis- dadige wijze verkracht. Zoo'n vrouw toont, volgens Famke, geen gemeenschaps- gevoel te bezitten tegenover haar onge huwde zusters. En dat zooveel vrouwen Famke laat deze beweringen cursief drukken en acht ze dus blijkbaar van de allergrootste beteekenis dat zooveel vrouwen geholpen hebben om de aetie tegen het ontslag der gehuwde ambtena- res door dik en dun te steunen, is een droevig verschijnselhet doet afbreuk aan het solidariteitsgevoel en de loyaliteit van vrouw tegenover vrouw, miskennend de paedagogische en zedelijke waarde van een normaal gezinsleven. tegelijk toonend, dat het prachtige ethische doel der vrou wen-emancipatie volkomen onbegrepen aan deze vrouwen is voorbijgegaan. Huwelijksgeluk en moederschap zijn geen goedkoope levensgaven; zij zijn waard er voor te werken met wijding in het hart. Het geluk, dat de uithuizige ge huwde vrouw daarbuiten zoekt, ligt gelijk opgetaste schatten in haar eigen woon- kamer; schatten van poezie, schatten van humor en liefde door het intuitief mede- leven en medevoelen van de leden van haar gezin onderling. Het gezin omhoog weer te voeren, eri de gehuwde vrouw op haar dure taak en schoone plichten te wijzen, wij achten dit almede het voortreffelijkste in het streven van het nieuwe Feminisme. BIJZETTING VAN RADITSJ EN B AZARIT S JEK. Tienduizenden Kroatische boeren wa- ren naar Zagreb getrokken om de begra- fenis bij te wonen van hun vermoorde leiders, Paul Raditsj en Bazaritsjek. De deuren van het boerenpaleis, waar de kis- ten op een katafalk waren geplaatst, wer- den reeds om zes uur des morgens ge- opend en duizenden defileerden langs de baar. Om negen uur verschenen de vertegen- woordigers van den koming, die kransen neerlegden, alsmede de leden van het consulaire corps. Nadat de mis was qe- celebreerd, namen de vdce-voorzitter der boerenpartij, Predaritsj, en de leider der democraten, Pribitsjewitsj, het woord. welke laatste een boodschap van Stefan Raditsj voorlas. Vervolgens werden de lijkkisten naar het op drie kilometer afstand gelegen kerkhof overgebracht. Terwijl de klokken luidden, vormde zich een ind'rukwekkende stoet, die naar schatting uit 300.000 per- sonen bestond. BOOS WEER. In den nacht van Zondag op Maandag heeft het in en om Stuttgart aeweldig ge- onweerd. Te Stuttgart zelf sloeg de blik- sem in een aan de gemeente behoorend huis, waar 18 gezinnen woonden. Het huis raakte in brand, en sommige bewoners waren slechts met moeite te redden. In het naburige Waiblinaen zijn ook enkele huizen getroffen en afgebrand. K6HL EN VON HUNEFELD NAAR DOORN. Naar de Generalverwaltung van het voormalige Pruisische koningshuis mede- deelt, zullen de Oceaanvliegers Kohl en Von Hiinefeld gevolg geven aan een uit- noodiging van den ex-Keizer om hem te Doorn een bezoek te brengen. EEN POLITIEKE MOORD. Te Kaidanof in Wit-Rusland heeft een achttienjarig boerenmeisje tijdens de gods- dienstoefening in de kerk aldaar den dienstdoenden priester doodgeschoter.. Voor de politic verklaarde zij deze moord begaan te hebben om politieke redenen. Zij is namelijk anti-bolsjewistisch gezind en verdacht den door haar gedooden priester van het verstrekken aan de Ge- peoe van inlichtingen over een contra- revolutionnaire organisatie, waarvan hij zelf deel uitmaakte. DE IN DE WOESTIJN VERMISTE AUTO. Reuter jncldt uit Basra: Het militadre vliegtuig, dat uitgezonden was om in de woestijn een vermis ten auto te zoeken, heeft deze na lanq zoeken qe- vonden op een afgelegen pJaats van de woestijn. De passagiers waarbij twee vrouwen. bevonden zich in volkomen uit- geputten toestand, na zich voortgesleept te hebben over de brandend heete vlak- ten. Een arabier was dood gegaan. HONDERDEN OUDE MUNTEN AAN DEN DAG GEKOMEN. Bij de grondwerken, verricht bij den bouw van de nieuwe mannen- en vrouwenpaviljoe- nen van het krankzinnigengesticht ,,Dennen- j oord" te Zuidlaren, werden in opgeworpeu zandhoopen door kinderen eenige munten ge- vonden. Uit een ingesteld onderzoek bleek, j dat deze zich bevonden hadden in 'n grooten van binnen geglazuurden steenen pot, die echter was stuk gestooten, hetgeen eveneens gebeurd was met het reeds ten deele vergane omhulsel van grof linnen, waarin ze gewik- keld waren geweest. Spoedig waren nu steeds meer koperen en zilveren munten gevonden, waarvan sommige het jaartal 1568 droegen. Men vermoedt, dat deze ten tijde van Alva onttrokken zijn aan de beruchte tienden en daarom verborgen werdeneigenaardig is, dat uit de plaats der vondst in verband met de geologische gesteldheid van den bodem is af te leiden, dat de munten toentertijd niet in, doch op den grond zijn gelegd, en dat er zich later door verstuivingen een laag boven heeft gevormd. In het totaal zijn 7 a 800 munten verzameld, die ter beschikking zijn gesteld van Dr. Van Giffen, den bekenden oudheidkundige uit Gro- ningen. EKNSTIG Al TO-ONGEM K TE ANTWEKPEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft bij de Schijnpoort te Antwerpen een em- stig auto-ongeluk plaats gehad. De Neder- lander A. van der Raet, directeur van de grondmaatschappij ,,Campina", ging des avonds een auto-tocht maken met een driet&l dames. Bij de Schijnpoort reed hij in voile vaart tegen een pijler van de spoorwegvia- duct. Een Brusselsche danseres werd op slag gedood. Twee anderen liepen zware verwon- dingen op. Van de Raet, die slechts lichte kwetsuren bekwam werd onmiddellijk in heeh- tenis genomen. DRIE DOODEN BIJ EEN VLIEG- ONGELUK. Zaterdag is, naar de ..Chicago Tribune" meldt, een marine transportvliegtuig, vliegen- de van Washington naar Miami, nabij File (Virginia) neergestort. Van de bemanning van twee officieren en twee onder-officieren werden er drie gedood onder wie de bestuur- der majoor Lutz en een zwaar gewond. Het toestel, een drie-motorig Fokkervliegtuig, was onderweg naar Nicaragua. TIEN PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Te Boekarest hebben zware stortregens groote schade aangericht. Ook op verschei- dene andere plaatsen in het land is er zwaar weer geweest. Het tramverkeer in Boekarest was door den regen twee uur gestoord. Ver- scheidene huizen staan onder water. In het district Ismail in Bessarabie zijn ten- gevolge van den bliksem-inslag eenige huizen in vlammen opgegaan, waarbij 10 personen werden gedood. ONDER LEEM BEDOLVEN. Bij Freiburg is een boer, die met zijn zoon en het negenjarig dochtertje van een buurman naar een leemgroeve was gereden om er leem te graven, bedolven geraakt, doordat 'n leem- dijk instortte. De boer en zijn zoon zijn ge dood, het meisje leeft nog. DOODSLAG Te Berlijn is een man, zekere Vogeler, tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zrjn vrouw, die hij door mishandelingen tot wanhoop had gebracht, niet heeft verhinderd zelfmoord te plegen. (Zij was tijdens een twist uit het raam gesprongen.) Tegen deze ver- oordeeling heeft Vogeler hooger beroep aange- teekend. Het rijksgerecht te Leipzig zal dus hebben te beslissen of het niet beletten van den zelf moord gelijk staat met doodslag. EIGENAARDIG ONGEVAL OP EEN STATION. Op het station te Oberhausen is een eigen aardig ongeval voorgevallen. Een bagage- wagentje, dat te dicht bij den rand van het perron stond, werd door een binnenkomenden trein gegrepen en met kracht opzij geworpen. De bestuurder van het karretje werd zwaar gewond. 15 andere personen liepen lichtere verwondingen op. Vergadering van Donderdag 14 Juni 1928. des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, L. J. Geelhoedt, D. Scheele, P. van Cadsand, C. A. Verlinde, A. de Bruijne, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, C. van den Bulck, D. van Aken en W. Bedet. (4. Vervolg. per haJf ons 11. Wijziging verordening betreffende rege- ling van het financieel beheer van het gemeentelijk woningbedrijf. Burgemeester en wethouders berichten het volgende Gedeputeerde staten zenden ons terug de verordening betreffende het financieel beheer van het Woningbedrijf der gemeente Ter Neu zen, krachtens artikel 114bis der gemeente- wet, vastgesteld in uwe vergadering van den 15 Maart j.l. met verzoek te willen bevorderen dat daarin eenige wijzigingen van technischen aard worden aangebracht. Genoemd college meent te moeten opmer- ken dat er geene rekening mede is gehouden dat de begrooting (rekening) volgens de voor- schriften moet zijn gesplitst in eene begroo ting (rekening) van baten en lasten en eene van kapitaalsinkomsten en -uitgaven. Het kwam ons niet noodzakelijk voor deze splitsing in de verordening vast te leggen, daar zij voorgeschreven is in de begrootings- en rekeningsvoorschriften 1924, die natuurlijk moeten worden nageleefd. Wanneer deze split- sing dan ook niet in de verordening werd op- genomen, zouden wij practisch toch geheel handelen, zooals dit thans het geval zal zijn. De opmerking dat de aflossing tot de ka- pitaalsuitgaven behoort achten wij juist. Ook naar onze meening is het noodzakelijk in eene bedrijfsverordening de aflossing te brengen. onder de kapitaalsuitgaven. Met deze wijzi ging houdt verband het verzoek om een post op te nemen voor afschrijving wegens waarde- vermindering, hoewel deze uitgaaf zou kun nen vallen onder letter e van artikel 11. Bij ons bestaan geene bedenkingen aan de bezwaren van gedeputeerde staten tegemoet te komen, waarom wij U voorstellen in ge noemde verordening de navolgende wijzigingen aan te brengen: Artikel 10. Dit artikel wordt gelezen: „De hierboven bedoelde begrooting wordt „verdeeld in twee afdeelingen, waarvan de „eerste bevat alle baten en lasten, de tweede „alle kapitaalinkomsten en -uitgaven van het .bedrijf", Artikel 11. De eerste regel van het eerste „lid te lezen „Tot de baten worden ge- ,,rekend." De eerste regel van het tweede lid te lezen: ,,Tot de lasten." In dit lid vervallen onder letfer a de woor- den ,,en aflossing." Achter letter c wordt in- gevoegd het volgende letter d." d. de kosten voor afschrijving wegens waardeverminde- ring." d. wordt „e" en e wordt „f." Artikel 12. Dit artikel wordt gelezen: „Tot de kapitaalsinkomsten worden ge- „rekend de opbrengst van verkochte bezittin- ,,gen." „Tot de kapitaalsuitgaven de .kosten van ,,aankoop van bezittingen en de aan de ge- ,,meente te betalen aflossing over het door de „gemeente aan het woningbedrijf verstrekte ,,kapitaal voorzoover dit nog niet is afgelost." Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 12. Benoeming lid der commissie van toe zieht op het lager onderwijs in de kom. De VOORZITTER verzoekt over te gaan tot het benoemen van een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs in de kom, ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer A. C. Muste. Aanbevolen worden de heeren J. D. Brug- gink en J. Deij Cz. Hij noodigt de heeren Van Cadsand uit met hem het stembureau te vormen. Benoemd wordt de heer Bruggink met II stemmen; 1 stem is uitgebracht op den heer Deij; 1 briefje is bianco. 13. Benoemen van 2 leden van het Burger- lijk Armbestuur. De VOORZITTER verzoekt alsnu over te gaan tot het benoemen van 2 leden van het Burgerlijk Armbestuur, wegens de uitbreiding van dat college met 2 leden. i Aanbevolen worden de volgende dubbeltat- len: 1°. J. Oostdijk te Sluiskil, en L. Deij Pz.: 2°. A. Begheijn en C. de Clerck. De heer COLSEN spreekt zijn afkeuring uit over deze aanbeveling van het Burgerlijk Armbestuur. De raad heeft, op voorstel van j spreker besloten tot uitbreiding van dat col- lege teneinde er ook een Katholiek uit de kom i in te kunnen benoemen. Hij had verwacht, dat het Burgerlijk Armbestuur rekening zou hebben gehouden met den wensch van de Roomsch-Katholieken en dat zij den candidaat die wordt aanbevolen door het R. K. Armbe stuur en de St. Vincentiusvereeniging zouden hebben overgenomen. Het Burgerlijk Armbe stuur lapt dat verzoek echter aan zijn laars en gaat zijn eigen gang. Zij bevelen welis- waar Katholieken aan, doch dat zijn niet !e door de Katholieken zelf het meest geschikc geachte personen. Hij noemt dat een slag in het aangezicht der Katholieken en ook van den raad, die een besluit nam om aan zijn uitgedrukten wensch gevolg te kunnen geven. De heer HAMELINK noemt het volkomen in overeenstemming met de wet, dat het Bur gerlijk Armbestuur een aanbeveling inzendt, doch dit beteekent nog niet, dat de gemeente- raad zich daaraan moet houden. Indien de raad den weg volgt, dien het Burgerlijk Arm bestuur heeft bewandeld, zal het niet mogelijk

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1