ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-YLAANDEREN, s S AM AN DEL TJES- 'Mo 8236 Vrijdag 22 Juni 1928 68" Jaargang Eerste Blad H. E. Kantoorhouders Sam en zijn schat A80NNENENTSPRIJS: FBUILLNT ON. BINNENLAND. BUITENLAND. bij Verkoudlmden en Rheumdkk Onze abonne's in 'het Buitenland worden dringend verzochthet verschuldigde abonnementsgeld voor 15 Juli in te zenden. Bij niet- ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het Buiten- land worden sleehts aangenomen bij vooruitbetaling, DE UITGEEFSTER. Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6.60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige landen f 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling, Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdag- en Vrijdaqavond. De abonne's van het Gei'llustreerd Zon- dagsblad, welke het blad per post ontvangen, worden ver- zocht hun abonnementsgeld voor 1 Juli a.s. in te zenden, daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UITGEEFSTER. worden verzocht het abonnements geld over het 2e kwartaal 1928 van de Ter Neuzensche Courant, voor 1 Juli in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op dat wij bij terug- ontvangst van eene onbetaalde kwi- tanti'1 onmiddellijkde toezending van het blad zullen staken. DE UITGEEFSTER. HINDERWET. Uit het Enqelsch door P G WODEHOUSE 62) Vervolg. ,,Ja, u. Het was een schandelijk zware verantwoordelijkheid om iemand op te leggen en ik heb er ook alleen maar in toe- gestemd omdat e..." „Ja, dat weet ik. Dat heeft oom mij ver- teld zeide Sam om hem wat te gemoet te komen. ,,U hadt een zaak met hem af te wikkelen en u wilde bij hem in den pas komen. Maar Lord Tilbury toonde zich niets dankbaar voor deze hulp. ,,Nu", zeide hij bitter. ,,Dan interes- seert het u misschien te hooren, dat de zaak, waarop u doelt, is afgesprongen." ,,Och, dat spijt mij". zeide Sam deelne- mend. „Dat is pech. Ik geloof, dat oom een moeilijk mensch is om zaken mee te doen." ,,Ik ontving vanmiddag een telegram met de mededeeling, dat hij van besluit veranderd was en met mij in deze niet verder kon onderhandelen. „Dat is ellendig", zeide Sam. ,,Het spijt mij heusch. „En dat. komt alleen door u, dat is u misschien aangenaam om te vernemen." ,.Ik? Wat heb ik uitgevoerd?" „Dat zal ik u vertellen. Het telegram van den heer Pynsent was een antwoord op het mijne, waarin ik hem mededeelde, dat u in de klauwen van een meisje ge- vallen was." „0, probeer niet het te ontkennen. Ik zag u met eigen oogen in het Savoy-hotel lunchen en ik weet toevallig, dat u van- MET GRATIS ORE NAD! NE SA U 5 PUDDING EEN HEEtRL.UK NACERECHT puDDingfabriekGQONINGEn J. G. SCHEURER. f Dinsdag is in den ouderdom van 64 jaren te Apeldoorn overleden het anti- revolutionaire Tweede Kamerlid, de heer j. G. Scheurer, die reeds langen tijd zie- kelijk was., Te Londen en te Groningen in de geneeskunde gestudeerd hebbende. verkreeg hij in laatstgenoemde plaats he! arts-diploma. Daarna is hij geneeshecr- directeur van het zendingshospitaal Pe- tronella te Djokjakarta en vervolgens ge- neesheer van de stichting s Heerenloo te Ermelo geweest. Lid van de Tweede Kamer was hij sedert 28 Februari 1911. Opvolger van den heer Scheurer als lid der ^weede Kamer is de heer Th. Heu- kels, lid van Gedep. Staten van Zuid- Holland. De heer Heukels is oud-lid der Tweede Kamer, waarvan hij van 1922 tot 1925 heeft deel uitgemaakt. Hij is 18 April 1880 geboren, was onderwijzer bij het m.u.l.o. en daarna hoofd der Vrije School te Rijswijk. In 1916 verliet hij het onder - wijs om administratief werkzaam te zijn in het scheepsbouwbedrijf te Rotterdam, waar hij enkele jaren later tot lid van den raad en van de Prov. Staten van Zuid- Holland werd gekozen. Na zijn niet- herkiezing als Kamerlid, werd hij, toen er een vacature in het college van de Gede- puteerden kwam, daarin benoemd. WEESINRICHTING NEERBOSCH. Het jaarverslag van de Weesinrichting over 1927 begint met een herinnering aan de vele beslommeringen ontstaan door de wisseling van de directie der inrichting. Het aantal verpleegden bedroea op 1 Janari 1927 453; opgenomen werden 40: vertrokken zijn 76 kinderen. 32 jongens werden geplaatst als vakarbeiders, 15 middag met haar naar de comedie bent geweest." Sam keek hem verbijsterd aan. „U bedoelt toch niet... u kunt freule Derrick toch niet bedoelen?" Natuurlijk bedoel ik freule Derrick.' Zoo stom van verbazing was Sam, dat iemand te wereld de grootste en meest romantische liefdesgeschiedenis zou kun nen aanduiden met ,,i>n de klauwen van een meisje gevallen", dat hij met open mond bleef staren. ,,Ik telegrafeerde naar mijufeeer Pynsent om hem alles mede te deelen en mijn ge- draqslijn te laten bepalen.' ,,Wat deedt u?" Sam's verstomde ver bazing maakte plaats voor een dolle drift, die tot manslag zou kunnen leiden: ,,U waagt het mij te zeggen. dat u den moed... de onbeschoftheid...!" Hij slikte. Aange- zien hij een jonge man was, die altijd on- middellijik tot daden kwam. als hij boos werd, keek hij verlangend naar Lord Til bury en betreurde het, dat leeftijd en li- chaamsbouw van dezen heer hem disqua- lificeerde als een tegenstander in een twieegevecht. ,,Durft u mij vertellen..." Hiji slikte weer opnieuw. De gedachte, dat dit kleine mannetje Kay besipionneer- de en haar verdacht maakte door lage in- sinuaties, maakte dat hij geen woorden meer vinden kon. ,,Ik heb den heer Pynsent medegedeeld, dat u een geheime liefdesgeschiedenis hadt, en ik vroeg hem, hoe ik moest han- delen." Opeens herinnerde Sam zich en hij zegende dezen inval een tooneeltje, dat was voorgevallen aan boord van de vrachtboot ,,Araminta toen dat schip twee dagen in zee was na New York. Een droomerige, forsche zeebonk, wiens qe- dachten door heimwee of door spiritualien tijdelijk afweziq waren, was per onqeluk achteruitwandelend op de voeten van een bootsman terecht gekomen. terwiil deze met een pot verf in zijn hand, het dek overstak. En toen de bootsman weer op meisjes als dienstboden. Het verslag noemt de namen van leden die heengin- qen en van hen die kwamen, zoowel in bestuur als op de werkplaatsen der stich ting. De N eerbosch-tent'bracht in 1927 f 13.092,87 aan. Aan het onder- wijs werd een ..vervolg-cursus" toege- voegd. Een nieuwe bakkerij werd ge- bouwd geheel voldoende aan de heden- daagsche eischen. E)e boerderij beschikt over 30 melk- koeien, 5 kalveren, 3 paarden. voorts schapen en varkens. De gezondheidstoe- stand aan de inrichting is gunstig te noe- men; 3 sterfgevallen kwamen voor. 130 patienten werden opgenomen met totaal 1645 verpleegdagen tegen 3838 in 1926. De rekening sluit in ontvangst en uit- gaaf met f 208,873. GODSDTENST IN RUSLAND. De Russische regeering heeft bij het al- Russisch centr. uitv. comite een wetsont- werp ingediend, strekkende tot verdere inperking van de rechten der kerkgenoot- schappen en andere godsdienstige organi- saties. Aan deze genootschappen en or- ganisaties wordt namelijk verboden het oprichten of instellen van vereenigingen, clubs e.d., voor welk ioel of van welke strekking ook, alsmede het onderhouden van bibliotheken, leesz; 'en eaz., en het houden van kerkdiensten of net verrichten van eenigerlei religieuze handeling op fabrieks- en bedrijfsterreinen, in de open lucht en in openbare gebouwen, met uit- zondering alleen van ziekenhuizen en ge- vangenissen en zulks nog sleehts voor zoover het hulp aan stervenden betreft i Alle priesters en voorqangers van gods dienstige gezindten zullen bovendien aan een sp'eciale registratie onderworpen zijn. Naar het heet, is dit wetsontwerp inge diend op aandringen der atheistenorgani- saties, die verklaard hebben, den strijd tegen den godsdienst niet met voldoende succes te kunnen voeren, zoolang de ker- kelijke organisaties nog over zooveel directe en indirecte propagandamiddelen beschikken. HET CONFLICT IN DE RIJNVAART De bindend verklaring der uitspraak van den scheidsrechter heeft den toestanri in de Rijnvaart nog lang niet in het reine gebracht. Het bedrijf komt met horten en stooten weer op gang, vooral doordien de havenarbeiders, die aanvankelijk staak- adem was gekomen, had hij zijn gevoelens geuit in twee omschrijvingen, zoo juist en zoo teekenend. en zoo alqemeen dat ze, hoewel ze een nauwkeuriqe beschrij- ving van den zeebonk waren, ook sche- nen te gelden voor Lord Tilbury. Inder- daad scheen het Sam toe, dat ze expres voor Lord Tilbury bedacht waren. Een oogemblik te voren. had hij het nog betreurd. dat woorden te kort scho- ten. Maar dit waren geen woorden meer. Dit was verwoord dynamiet. ,,Jij, hm... hm!" zeide Sam. ,,}ij, la...la. Matrozen zijn gehard door vroeqe oefe- ning en lange gewoonte en blijven altijd kalm onder scheldwoorden. Maar deze voordeelen had Lord Tilbury nimmer qe- had. Hij deinsde teruq, alsof hij ineens gebrand werd door een scheut kokend water. „Vergiftig stuk vee", zeide Sam. ,,Maak, dat je weg komt". Hij schreed naar de deur en smeet die open. ,,Er uit. Als er ooit geleqenheid was qeweest, om mijnheer erqens achter te voeqen, dan was het nu, en als hij in staat was qe weest. om een woord te uiten. had Lord Tilbury het ook zeker qeplaatst. Maar in de laatste vijf-en-twintig jaar was hij niet op deze wijze toeqesproken en hij werd er door verdoofd. ,,Er uit!" herhaalde Sam. ,,Waarom voor den duivel", informeerde hij onvrien- delijk, „kom jij hier de atmosfeer verpes- ten?" Lord Tilbury voelde niet de minste nei- ginq om in debat te treden, want hij scheen tegenover een geroutineerd vakman te staan. Versuft wankelde hij naar de ves tibule, de grijs-flanellen broek flapperde om zijn beenen. Bij de voordeur dronq het echter opeens tot hem door, dat hij zijn gevaarlijkste projectiel nog niet qeworpen had. Hij keerde zich ter verdediqinq om. Wacht eens", riep hij uit. ,,Ik kan er noq bijvoeqen..." ,,Neen, dat kan je niet! zeide Sam. ,,Ik wil er bijvoeqen ten uit sympathie met het varend perso- neel, later eigen looneischen hebben ge- steld en zijn blijven staken. In de havens i staan mitsdien de koientippen stop, zoo- dat van kolenvervoer geen sprake is. Woensdag heeft de officieele scheids rechter uitspraak gedaan in dit geschil en den havenarbeiders 7 percent loonsver- hooging toegekend. Zoowel de patroons als de arbeiders hebben deze beslissing van de hand gewezen, de arbeiders in een te Duisburg gehouden vergadering, die j uiterst stormachtig moet zijn geweest. PLANNEN VAN NANSEN VOOR EEN POOLEXPEDITIE PER LUCHT SCHIP. Dr. Nansen heeft op een wetenschap- pelijk congres te St. Petersburg meege- deeld, dat hij volgend jaar zelf ook met een bestuurbaar luchtschip een Pooltocht zou maken. Het luchtschip wordt in Duitschland gebouwd; het wordt veel grooter dan de Italia, aan wier veel te ge- ringen omvang Nansen de mislukkina van Nobile's onderneming toeschreef. Sleehts een groot luchtschip met veel krachtiger motoren zou aan den druk van de plotse- ling opstekende Poolwinden en de ijsaf- zetting kunnen weerstand bieden. Dat Nobile van zijn eersten tocht heelhuids was thuis gekomen, was puur geluk ge weest, wat Nansen hem volstrekt niet misgunde, maar wat een waarschuwing voor de toekomst moet zijn, evenals het ongeval, dat Nobile nu getroffen heeft. DE STABILISATIE VAN DEN FRANSCHEN FRANC. Men verwacht, dat de financieele com- missie in den loop van den avond op Za- terdag a.s. haar rapport omtrent de stabili- satie zal hebben uitgebracht, zoodat dade- lijk daarop de openbare behandeling zal kunnen plaats hebben. Het debat in de Kamer en Senaat zou desnoods den heelen nacht kunnen duren en zoo mogelijk voor Zondag afgeloopen zijn. De regeering wil echter in ieder geva! Maandagmorgen voor opening van den handel in deviezen de wet afgekondigd hebben ten einde iedere speculatie te voorkomen. Natuurlijk wordt de vertrouwens- quaestie gesteld, maar Poincare moet den wensch uitgesproken hebben, dat de be handeling binnen de gestelde grenzen niet verkort zal worden, zoodat alle partijen geleqenheid zullen krijgen, zich uit te spreken, Hijzelf zal dan het ontwerp uitvoerig toelichten. De aanneming er- van met een groote meerderheid van stemmen is trouwens niet twijfelachtig. Het tijdens de beurs gepubliceerde be- richt, dat het stabilisatie-voorstel Zater- dag half vier 's namiddags na sluiting der buitenlandsche beurzen in den buitenge- wonen ministerraad wordt ingediend en dadelijk daarop aan de Kamers voorge- legd ter onmiddellijke ratificatie dus nog voor Zondagmorgen, had op de slotkoer- sen der Fransche fondsen merkbaren in- vloed ten goede. Het begin was wederom vrij zwak geweest tengevolge van den na- sleep der geforceerde Brusselsche liqui- daties. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ,,Loop door." ,,Ik sta er op om u mee te deelen", brulde Lord Tilbury met een zeemansge- baar zijn broek optrekkend, ,,dat uw oom in zijn telegram beval, dat u met de eerste, de beste boot naar Amerika moest terug- gaan." Het had niet in Sam's plannen qeleqen om zijn houding te laten verzachten, maar deze mededeeling had die uitwerkinq toch wel. Hij bleef midden in een beleediqend gesnuif steken, dat ten doel had om aan den ander een schilderachtige illustratie te geven van zijn aether verpestende eiqenschappen en staarde hem versuft aan. ,,Zei hij dat?" „Ja". Sam streek eens nadenkend over zijn kin. Lord Tilbury kwam weer wat op streek. „En", ginq hij voort, ,,aangezien ik vermoed, dat iemand van uw intellec- tueele begaafdheden weinig anders in dit leven zal kunnen uitrichten, dan te para- siteeren op rijke bloedverwanten, vermoed ik, dat u met dezen wensch zult instem- men. Indien u nog valschelijk mocht ver- onderstellen, dat u nog behoort bij den staf van Tilbury House, kan ik u uit uw dwaling helpen. Dat is niet meer zoo." Sam bleef zwijgen; en Lord Tilbury, die weer heelemaal op dreef was en begon te beseffen, dat er niets onaangenaams is in een woordenstrijd, indien deze sleehts op de juiste wijze gevoerd wordt, ginq voort: ,,Ik heb u alleen maar genomen ter- wiile van uw oom. Om uw eigen ver- diensten had u nimmer Tilbury House kun nen betreden, zelfs niet als loopjongen. Ik herhaal", zeide hij met luider stem, ..als er geen sprake was geweest van een dienst aan den heer Pynsent. dan zou ik u nog niet als loopjongen hebben aange nomen.' Sam ontwaakte uit zijn droomtoestand. ..Ben je daar nog?" vroeg hij kwaad. „Ja, ik ben hier nog. En laat mij u vertellen., ,.Hoor eens", zeide Sam. ..Als je nu niet TELEFOONGESPREKKEN. Bepaald is, dat ook verzoeken om over- schakeling op een ander nummer van een- zelfde net, welke gedaan worden voor het gesprek aan de beurt van behandeling is, ingewilligd kunnen worden, Hiervoor zijn geen extra-kosten verschuldigd. Deze verzoeken kunnen zoowel uitgaande als "inkomende gesprekken betreffen. INKOMSTEN- EN VERMOGENS- BELASTING. De Minister van Financien maakt be- kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat- kist is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen enz. te Ter Neuzen, f 283,53 wegens te min betaalde inkom- sten- en vermogensbelasting over de jaren 1925—1926. 1926—1927 en 1927—28; f 67,73 wegens te min betaalde inkomsten- belasting over de jaren 19251926. 1926—1927 en 1927—1928. DIRECTE BELASTINGEN, ENZ. Bij beschikking van den Minister van Financien is de ontvanger der directe be lastingen, enz. H. de Koning verplaatst van het kantoor Hontenisse naar het kan- toor Oude Pekela. EXAMEN AKTE L. O. Geslaagd aan de Rijkskweekschool te Oostbura voor het examen akte L. O. de heeren: J. de Keuninck te Nieuwvliet; T. Oppe te Zaamslag; A. Oosterling te Groede en F de Waal te Groenendijk. Geexamineerd 5; afgewezen 1. HULST. De schildersknecht F. V., werkzaam aan een huis nabij het station te Hulst, had het ongeluk Maandagnamiddag bij zijn werkzaamheden achterover te vallen. In zeer ernstigen toestand werd' hij naar het Liefdehuis vervoerd. ST. JANSTEEN. Aan de Bissch. kweekschool te Ouden-- bosch slaagde voor het examen acte L. O., de heer P. Lockefeer alhier. GROEDE. Dinsdag is ten huize van zekere A. te Groede onder verdachte omstandigheden overleden aangetroffen een kindje van ongeveer 5 maanden. Aangezien de dok- ter de vermoedelijke doodsoorzaak niet 1 kon vaststellen, en vermoedt wordt, dat men hier te doen heeft met een geval van ergerlijke kinderverwaarloozing, of ander- sinds. heeft de politie op last van de justitie het lijkje in beslag genomen. (M. Crt. in twee seconden dit huis uit bent, dan neem ik de broek terug." Ieder heeft een kwetsbare plaats. Van alle dreigementen, die Sam qebruikt zou kunnen hebben, was dit het eeniqe waar op Lord Tilbury in zijn hoogst geprikkelde stemming, afsloeg. Een oogenblik stond hij daar met een kop als een lucht- ballonetje, toen gleed hij de deur uit en sloeg deze achter zich toe. Een donkere gestalte doemde voor Lord Tilbury op, toen hij op het grintpad bui ten stond. Naast deze gestalte huppelde iets nog donkerders. ,,'n Avond mijnheer. Lord Tilbury spiedde door de scheme- ring, dat hij door een politie-agent werd aangesproken. Hij gaf geen antwoord. Hij was niet in de stemming om een gesprek met politie-agenten aan te knoopen. ,,Ik breng uw hond terug", zeide de agent harteiijk. ,.Ze zwierf ginds in de straat." ,,Dat is mijn ho^d niet zeide Lord i il- bury met samengeklemde tanden en Amy van zich afduwende, die op haar hartelijke manier probeerde om op zijn schouders te klimmen. „0, u hoort niet bij het gezin. zie ik, mijnheer? Zeker een buurvisite. Zoudt u nu", zeide de politieman, ,,als een van mijn collega's het met u hebben zou over het concert van die liefdadiqe ins elling, die op zich zelf heel verdienstelijk is, maar bovendien behoort aan een corps, dat u als huisbezitter. „Ga...a", zeide Lord Tilbury. Hij stormde het hek uit. Vaag. terwijl hij Burberry Road afzwoegde, onder de muzikale begeleiding van het ritselen der broekspijpen langs het trottoir, drong nog de stem van den onvermoeibaren politie- agent tot hem door. „De organisatie, waarop ik doel Uit de duisternis, door den hemel ge- zonden, gleed een taxi aan. Lord Tilbury heesch zich er in en zonk uitgeput in de kussens. (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE COURANT ft. em 1 liriw Op de Gemeente-Secretarie liggen ter inzage ver zoeken met bijlagen 1. van WILLEM MOERMAN te Ter Neuzen om VERGUNNING tot het opricbten en in werking brengen van een Broodbakkerij met Warmwateroven op het perceel gemeente Ter Neuzen, sectie L, no.26. 2. van de tirma E. A. IJSEBAERT te Ter Neuzen om vergunning tot het oprichten en in werking brengen van een Inrichting tot het bereiden van Vleesehwaren op het perceel gemeente Ter Neuzen sectie L, no. 2118. 3. van de N.V. „SCHEEPSBOUWMA ATSCHAPPIJ TER NEUZEN'' tot nitbreiding van haar Scheeps- bouwwerf op het perceel gemeente Ter Neuzen sectie K, no. 281. 4. van LEON JEAN CONSTANT GEERINCKX te Ter Neuzen tot het oprichten en in werking brengen van een inrichting voor het bewerken van oud ijzer op het perceel gemeente Ter Neuzen sectie M no. 403. Op Dinsdag 3 Juli a.s., des namiddags drie udr, zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken in „Wat?" INGEZONDEN M E D E D E E L t CI. E IV. te brengen en deze mondeling en sehriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzdekers, als zy,die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovenge- melde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zakfe ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn, zij,die niet overeen- komstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestmir zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, den 19 Juni 1928. Burgemeester en Wethouders van Tei Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester, B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. SaiwRE Let vooral op den naam Sanapirin daar deic tabletten wcttig beschermd zijn tegen namaak en vervalsching Prij» 25. 40 en 75 «t.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1