Landbott w berichtemT SPORT, FAABDENFOKKERIJ. GEMENGDE BERICHTEN, Laatste Berichten Piuimvee-rubriek. RECHTSZAKEN. EEN PATROON TE LAAT ONTPLOFT. VERKOOPLNGEN™ EN AANBESTEDINGEN. BEN HARDHANDIG PARLEMENTS- LID. In de openingszitting van den Prui- sischen Landdag had de communist Golh- ke zijn medelid den agrarier dr. Ponfick aangevallen en afgeranseld. Ponfick ver- scfeeen den volgenden dag in den Land dag met een verbonden hoofd en heeft ziekteverlof aangevraagd, omdat zijn kwetsuur van ernstiger aard is, dan aan vankelijk werd gemeend. Golhke, die wegens zijn onbehoorlijk optreden voor acht zittingen werd uitgesloten, beweert dat Ponfick de communisten had uitge maakt voor ..Lumpengesindel" (schooiers- bende) en daarop den beleediger een klap bad toegediend. HEFTIG DISPUUT TUSSCHEN DE MINISTERS LIPPENS EN HYMANS. Naar het Belgische Kamerlid Herman Vos in ,,De Schelde", een Antwerpsch blad. schrijft, bleek j.l. Woensdag in de Belgische Kamer van een heftig meenings- verschil tusschen de Ministers Lippens en Hymans. Uit het schrijven blijkt ^erder, dat dit zijn oorsprong zou vinden in een reieje op ae Schelde, door den invloed van dea heer Lippens aangeboden aan Belgi- scbc journalisten, waarbij de algemeene bestuurder der Scheldediensten, de heer Tobie Claes, inlichtingen heeft verstrekt over het onderhoud van de Schelde, waar- uit bleek, dat Nederland geen enkele blaam kon treffen in tegenstellina met betgeen men van zekere zijde in Belgie steeds heeft willen doen voorkomen. Te voren waren nog krachtige pogingen aan- gewend, om dit reisje niet te doen door- gaan, maar daarvoor was het al te ver ge- vorderd. De Belgische journalisten kre- gen nu een anderen kijk op de zaak en deden daarvan in hun verslagen ook blij- ken. Het was natuurlijk niet naar den zin van een zekere partij, dat Nederland hier naar waarheid in de mooie rol werd voor- gesteld. Door een vermoedelijk opgedra- gen nader interview is nog getracht, dien indruk weer eenigszins te ondermijnen. In elk geval zou dit initiatief van den Mi nister M. Lippens een doorn in het oog zijn van zijn collega Hymans, die ver- klaarde, dat daardoor zijn werk van tien jaar (anti-Nederlandsche propaganda?) was vernietigd. Eer het tot vechten kwarn wist de Minister^Jaspar, die dit openlijk conflict blijkbaar zeer pijnlijk vond, de andere Ministers uit de zaal en achter de conlissen te halen. NOBILE EN ZIJN MANNEN. In de laatste dagen zijn blijkens de be richten, vliegtuigen opgestegen om naar Nobile en zijn mannen te zoeken. Blijkens van hem ontvangen draadlooze semen heeft hij de twee vliegtuigen, die te zijner opsporing waren opgestegen, zelf waargenomen, op een paar mijlen afstand, doch zij hebben hem niet gezien. Ook den volgenden dag seinde hij een vliegtuig te hebben waargenomen. Toen Holm en Larsen, teruggekeerd. dit vernamen, zijn zij opnieuw in een vlieg- tuig. om elkaar af te lossen, opgestegen, doch zijn weer teruggekeerd zonder iets te hebben ontdekt. Aan Nobile is nu te ken- nen gegeven, dat hij, wanneer hij weer een vliegtuig waarneemt, draadloos moet in- lichten waar hij zich precies bevindt. DE FRIENDSHIP" IN IERLAND GELAND. Het vliegtuig ..Friendship een Fok- ker-vliegtuig, toegerust met 3 motoren en drijvers, voor een eventueele landing op het water, is Maandag te 12,40 in de haven van Llaney (graafschap Wales), gedaald. Zij hadden plan gehad door te vliegen naar Southampton, maar hadden daarvan wegens benzinegebrek moeten af- zien. Miss Earhart verklaarde erg blij te zijn, dat ze den tocht gedaan had en erq gelukkig, dat ze veiiig waren geland. Vlieger Stultz deelde mede, dat ze slecht weer hadden gehad, zware mist en den aeheelen dag door regenbuien. De reis had 21 uur en 40 minuten geduurd. Miss Earhart is nu de eerste vrouw, die over den Oceaan vloog en de Amerikanen zijn daarover zeer in hun schik. Natuurlijk ontbreekt het niet aan toejuichingen van volksmenigten en felicitaties, waaronder ook een van den president der Vereenigde Staten Dinsdag zijn de vliegers met hun vlieg tuig te Southampton aangekomen, door bet gemeentebestuur ontvangen en gewel dig toegejuicht, en zijn later op weg ge- gaan naar Londen. ONTVANGST DER „BREMEN"- VLIEGERS. De drie vliegers die met de Bremen" den tocht over den Oceaan in Westelijke richting hadden volbracht, zijn per s.s. Columbus" uit de Vereenigde Staten teruggekeerd en Maandag in de stad Bremen gearriveerd, waar Koehl, Fitz- maurice en Von Huehnefeld zijn ontvan gen door een vliegtuigeskader, het gegil der sirenen van de in de haven liggende stoomschepen en het gejubel van meer dan 100.000 menschen. ™TER NEUZEN, 20 JUNI 1928. GESIGNALEERDE. Door een agent van poHtie alhier werd aangehouden F. R., wonende te Sliedrecht die nog f 10 boete betalen moest wegens ankeren op verboden plaats. Nadat hij dit bedrag had betaald, werd hij weder vrijgelaten. BALDADIGHEID. Door de politie werden aangehouden Ph. H. C. de F. en A. D., alien ongeveer 13 jaren oud, daar zij rozen hadden weg- genomen uit den tuin rond de gewezen Boelkfabriek aan den Rijksweg. Dergelijke baldadigheden komen in den laatsten tijd meer voor. Ouders en kinderen zijn thans aewaar- schuwd, daar de politie proces-verbaal zal opmaken. AANRIJDING. Zaterdagavond 6.30 uur j.l. reed Ch. v. W. per rijwiel op de Markt en wilde de De Jongestraat inrijden. Op den door die straten gevormden hoek werd hij aange- reden door een auto, welke uit tegenover- gestelde richting kwam. Beide bestuurders verklaarden signaal gegeven te hebben. Het rijwiel was belangrijk beschadigd. De politie stelde een onderzoek in. Opgemerkt zij, dat het rechtsche ver- keer steeds voor moet gaan. De hoek hier bedoeld is zeer gevaarlijk, evenals de hoek MarktBurgemeester Geillstraat bij het Kantongerecht, waar men goed uitkijken moet. EEN AVONTURIERTJE. Zaterdagnacht werd door een cafehou- der alhier de hulp ingeroepen van de poli ce. daar zich bij hem voor nachtverblijf had aangemeld een 13jarige jongen, die hier niet thuis behoorde. De politie ont- fermde zich over dit kind en bij onderzoek bleek, dat hij genaamd was A. M., wo- ncnde tc Rotterdam, Hij had de ouderlijkc woning heimelijk verlaten en nam van zijn grootvader f 350 weg, waarmede hij naar Dordrecht ging en daar kocht hij een nieuw rijwiel, om daarmede zijn reis door Nederland te vervolgen. Bij zijne aanhou- ding had hij nog f 300 bij zich. Hij is aan zijn vader, die intusschen hier gekomen was, terug gegeven. AXEL's GAS-DIRECTEUR. j^et justitieel onderzoek, dat eeniqen tijd geleden in verband met vermeende corruptie opnieuw werd ingesteld teqen den directeur der gasfabriek te Axel is thans gestaakt wegens gebrek aan bewijs hebben36611 Verder onderzoek meer plaats ACTE EXAMEN L. O. Geslaagd de heeren: A. van Baal te Schoondijke, Corn. Colijn te Biervliet, S. T hi nte S<;hoondijke, M. Geene te 1 erhole, P. van Hooijen te Sint Jansteen KANAAL HULST—AXEL. Naar aanleiding van de mededeeling van Mimster De 6eer in de Vrijdaq qe houden vergadering der Tweede Kamer, dat de regeering den aanleg ov'erweeqt van een kanaal Hulst—Axel, deeb de part, redacteur van de „Tel." mede, dat de piannen nog niet definitief vaststaan en dienaangaande eerst het advies wordt atgewacht van de commissie-Patijn in zake het vervoervraagstuk, welke deze aangelegenheid nader onderzoekt. Beoogt wordt de verbeterinq van den zij tak, welke van ten Zuiden van Sluiskil van het kanaal Ter NeuzenSas van Gent loopt naar de Axelsche Sassinq. De Jengte van dezen zijtak bedraagt 2 K.M In aansluiting hierop is het bewuste ka naal gedacht, dat dan zal loopen van de Axelsche Sassing via Axel naar Hulst ter lengte van \6l/2 K.M. De kosten van deze werken, hoewH deze globaal geschat f 3.000.000 zullen bedragen, staan uiteraard nog niet precies vast, omdat deze afhankelijk zijn van de nog te bepalen breedte van het kanaal. waaromtrent o.a. de commissie-Patijn zai adviseeren. Wel staat in beginsel vast, dat de be- langhebbende stceek een Icwart van de kosten zal hebben te dragen, AXEL. Tot onderwijzer aan de Chr. Ooster- parkschool te Amsterdam is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd de heer J Feber. onderwijzer aan school te Axel. le de bijzondere Te Utrecht slaagde voor het examen cand. geneeskunde, mej. P. L. Bom van hier. OOSTBURG. De heer H. de Smet, uit Oostburg thans hoofd der school te Schijndel N - B.is in gelijke betrekking benoemd aan een lagere school te Nijmegen. Ter gelegenheid van het 25jarig bestaan van den Christelijken Boerenbond in West Zeeuwsch-Vlaanderen, zal op 11 Septem - ber a.s. te Oostburg een Boerenbondsdag worden georganiseerd. HOEK. Door de vereeniging ,,Het Groene Kruis" werd alhier op de gehoorzaal van het aemeentehuis de jaarvergadering ge- houden, waar behalve het bestuur een honderdtal leden aanwezig was. De voorzitter opende met een woord van welkom de vergadering. De notulen werden na lezing goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris hetwelk zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd blijkt, dat de finan- cieele toestand van de vereeniging gunstig is, terwijl voldoende verplegingsartikelen aanwezig zijn. Den secretaris wordt dank gebracht voor zijn aan 't vesslag besteede moeite. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester blijkt dat de ontvang- sten hebben bedragen j 1117,21 en de uit- gaven f 180,59j^, zoodat er een batig saldo is van 936,613^2- Naast dit kas- saldo beschikt de vereeniging nog over een flink gevuld magazijn. De heer Nieuwenhuijze wordt met bijna algemeene stemmen als bestuurslid her- kozen. Betreffende het aanstellen van een ver- pleeqster loopen de meeningen uiteen, zoodat hierover een levendige discussie ontstaat. Bij stemming over dit onderwerp staan de voorstanders in aantal nagenoeg gelijk met de tegenstanders. Besloten wordt om aan de leden per circulaire hun- ne meening omtrent dit punt te vragen en naar bevinding van dien te handelen. Aangezien in deze gemeente ruim 600 gezinnen wonen en het aantal leden nog beneden de 500 blij ft, vertrouwt het be stuur, dat uitbreiding van het ledental met het oog op het nuttige werk dezer veree niging nog zal uitbreiden. Aan gewetensgeld is door bemidde- ling van den rijksontvanger te Ter Neuzen aan deze gemeente uitbetaald een bedrag van f 36,13 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting. SAS VAN GENT. Het natte element. Toen de Drentsche veenstreek in brand j stond, riep men de hulp van het natte element in om een spoedig en afdoend einde aan den vuurgloed te maken. Maar toen de eerste Sassche kermis moest gevierd worden, werd de hoop ge- koesterd, dat het natte element zou uit- blijven, opdat het opgelaaide kermisvuur niet ontijdig gebluscht zou worden. Maar elacie Precies op het oogenblik dat de feestelijke stemming verleden Zon- dag haar hoogtepunt bereikt had, kwam een onweer met een vervaarlijke stortbui de hooggestemde gemoederen terneer slaan en joeg al wat beenen had op een draf naar huis om onder een beschuttend dak een goed heenkomen te zoeken. En toen Maandag de kinderspelen goed en wel achter den rug waren, begon het opeens te stortzeeen, zoodat in minder dan geen tijd op het kermisterrein schoonschip gemaakt was Wie de kans had een noodhaven te be- reiken, achtte zich gelukkig daar zijn anker veiiig te kunnen uitwerpen. Maar wie niet deze gunstige gelegen heid had kunnen aangrijpen, beliep zoo'n averij grosse, dat hij kermis en muziek en dans en al den aankleve van dien hart- grondig naar Sint Velten wenschte. En er waren er niet weinigen. Tevergeefs lieten de orgels hun verlok- kende tonen weerklinken. Het natte element had het vuur op afdoende wijze gebluscht. Alleen de hardgezoden ver- stokte liefhebbers hielden nog een poosje stand, maar't was slechts half con amore. Teqen de overweldigende kracht van Sint Medardus was hun gloed niet be- stand. Vandaar dat ook dezen tenslotte met stille trom den afmarsch bliezen. KOEWACHT. Zondag n.m. had op de bovenzaal van de Zusterschool een algemeene vergade ring plaats van de leden van de vereeni ging ,,Het Wit-Gele Kruis". Van de 271 teden waren slechts een 40tal opaekomen. De secretaris, de heer A. Geerards, bracht een verslag uit over de werkzaamheden der vereeniging in de eerste maanden van haar bestaan. De Z. Eerw. heer Pastoor. die in de maanden October, November en December de geldmiddelen bestuurd had, deelde mede, cfat tot 1 Januari 1928 de in komsten bedroegen f 890,41 en de uitga- ven f 895.98, zoodat er een nadeelig slot was van f 5,57. De wijk-verpleegster had in die drie maanden aan huis verpleegd 16 patienten en in de kliniek 14. In het ge- heel had zij 494 huisbezoeken gedaan, ter wijl 23 personen in de kliniek gekomen waren om haar te spreken. Besloten wordt voortaan op den eersten Vrijdag van iedere maand bestuursvergadering te hou den in het gebouw der vereeniging. Ver der wordt besloten aan ieder lid een ge - drukte en door het Bestuur geteekende kaart af te geven. Alleen op vertoon van deze kaart kunnen zij de hulp van de wijk- verpleegster inroepen. De alhier opgerichte kleine H. Fa- milie telt reeds bijna 100 leden. De bijeen- komsten zullen voortaan worden gehou- den op den eersten en derden Zondag van iedere maand. DE AANRIJDING AAN HET STOPPEL- DIJKSCHE VEER. Dezer dagen werden voor het kantongerecht te Hulst behandeld twee zaken in verband met wegsovertredingen, als gevolg van de des- tijds vermelde aanrijding aan het Stoppeldijk- sche veer. Wij ontleenen daaromtrent aan Zel. het volgende. J. K. te Boschkapelle was ten laste gelegd, dat hij op den 3 April jl., des nam. 2% uur, in de gemeente Boschkapelle als bestuurder van een vierwieiig motorrijtuig daarmede heeft ge- reden over den voor het openbaar verkeer open staanden rijweg van Boschkapelle naar Stop- peldijksche veer, welke weg van Zaamslag naar Hulst ter hoogte van bovengemoemd veer wordt gekruist, terwijl bij het punt van kruising ge- lijktijdg of nagenoeg gelijktijdig naderde met W. E. J. de J., die een tweewielig motorrij tuig bestuurde en 1 aatstgenoemde weg bereed, terwijl hij de J. aan zijn rechterhand had, voor de J. den doorgang niet heeft vrijgelaten, noch heeft stilgehouden of langzamer heeft gereden. W. E. J. de J. te Axel werd ten laste gelegd ter zake van het links rijden op boven ge- noemden weg. Beiden waren met elkaar juist op de krui sing van den weg in contact gekomen waar- van de J. het slachtoffer werd. De schade be- droeg f200 aan het motorrijwiel, 37.50 aan kleeren en tot op heden schade wegens het niet tot werken in staat zijnde. De zaak K. werd allereerst behandeld. K. verklaarde van vaart te hebben verminderd en te hebben gereden met een snelheid van 20 a 25 K.M. toen hij het kruispunt naderde; van de aanrijding zou geen sprake zijn geweest in- dien de J. rechts had gereden. Ook werden er eenige getuigen gehoord, die op eenigen af stand der aanrijding stond en; ook de J. werd als getuige gehoord. De verdediger Mr. R. J. J. Lambooy te Hulst merkte op. dat het langzamer rijden op het kruispunt bewezen was, terwijl eveneens ge tracht werd om stdl te houden, men heeft zelfs het aanslaan der remmen gehoord. Verder kwam pleiter voor de vraag te staan, wat men nu onder „doorgang" verstaat. Moet dan een weg geheel vrij gelaten zijn of voor dat gedeelte dat den weggabruiker gelegenheid geeft om te passeeren. De verdediger haalde als vooribeeld aan een weggebruiker, die van een twee meter breeden zijweg moet komen op tien meter breeden hoofdweg. Is dan het stop- pen verplicht bij benadering van een voertuig, geheel reehts op den hoofdweg, terwijl de zij- weggabruiiker alle ruimte heeft om binnen een kleine ruimte op den hoofdweg te komen. Het 0. M. edschte f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Daama werd behandeld de zaak J., die ten laste was gelegd ter zake van het links den hoofdweg berijden. In deze zaak trad als verdediger op Mr. Kuipers uit Middelburg. Ook werden eenige getuigen gehoord, alsook K. Verdediger bracht naar voren dat de 'weg ZaamslagHulst bestaat uit een keiweg en een zandgedeelte. Het is nu maar juist zooals men het bekij- ken wil. Behoort dit zandgedeelte (ook publie- ken weg) bij de straat of behoort het dit niet. In het eerste geval reed de J. wel links op den keiweg, maar nog rechts op 't geheel van den weg. Verdediger was van meening dat hier van het links rijden geen sprake was. Terwijl het O. M. het zandgedeelte als weg- berm beschouwde en de J. dus schuldig achtte. Het 0. M. eischte eveneens f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Door W. J. v. V., oud 54 j. rustend-landbou- wer te Aardenburg is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der rechtbank van 8 Juni 1928, waarbij hij terzake van het binnen- dringen in een lokaal waar de vergadering van regenten van het Burger-Weeshuis te Aarden burg, is veroordeeld tot eene geldboete van 25 of 25 dagen hechtenis. Door den off icier van justitie te Middel burg is hooger beroep aangeteekend tegen de vonnissen der rechtbank te Middelburg van 15 Juni j.l., waarbij E. P. v. D., vroeger gasmees ter te Wemeldinge en H. v. M., opzichter bij de gasfabriek te Middelburg zijn vrijgesproken van de hun ten laste gelegde aanneming van steekpenningen bij leveranties voor de gas fabriek. KINDERMOORD. In hooger beroep heeft voor het gerechtshof in Den Bosch terecht gestaan A. van H., 39 jaar, fabrieksarbeider te Teteringen, tegen wien wegens moord op zijn pasgeboren zoontje, dat hij onder een kussen had doen stikken, acht jaar gevangenisstraf was geeischt, en die door de rechtbank te Breda tot vijf jaar was veroordeeld. De advocaat-generaal eischte bevestiging van dit vonnis. TENNIS. Zondag 17 Juni j.l. had te Oostburg een ge- animeerde vriendschappelijke wedstrijd plaats tusschen de tennisclub Oostburg en de tennis- club Animo uit Ter Neuzen. Heeren enkelspel: Jurrij (Ter Neuzen) slaat Spruijt (Oostburg) 63, 86. Dames enkelspel: Mevr. Spruijt (Oostburg) slaat mej. Elsinga (Ter Neuzen) 64, 60. Dames dubbelspel: Mevr. de Wolff en mevr. Peeters (Oostburg) slaan mej. Cramer en mej. Timmerman (Ter Neuzen) 64, 63. Heeren dubbelspel: De heeren Peeters en Kleijn (Oostburg) slaan de heeren Moggre en ifamerlinck (Ter Neuzen) 61, 63. De heeren Van der Worp en Noordhuijzen (Oostburg) slaan de heeren Hamerlinck en Spaas (Ter Neuzen) 97, 36, 75. Gemengd dubbelspel: Mevr. Peeters en de heer Meijer (Oostburg) slaan mej. Verstraete en de heer Jurrij (Ter Neuzen) 62, 97. RAIFFEISENBANK. In de Donderdag te Utrecht gehouden alge meene verg. van de Coop. Centr. Raiffeisen- bank, gaf de voorzitter van het bestuur de heer ir. F. A. R. A. baron van Ittersum, in verband met het dertdg-jarig bestaan van de bank een historisch overzicht van de laatste vijf jaren, aan het slot waarvan hij zijn blij d- schap er over uitte, dat in die jaren alles zoo voorspoedig is gegaan en de hoop uitsprak, dat het in de toekomst ook zoo zal zijn. De heer Kakebeake, inspecteur van den landbouw sprak een korten gelukwensch uit. De heer ir. F. A. R. A. baron van Ittersum te Utrecht werd als lid van het bestuur her- kozen. De heeren K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse en K. Eriks Azn. te Leeuwar- den werden als leden van den raad van toe- zicht herkozen; in de plaats van den heer E. Schrage te Assen, die bedankt had werd ge- kozen de heer dr. S. E. B. Bierema. Goedgekeurd werden een voorstel van het bestuur der Centrale bank tot wijziging van het reglement van het Onderling Waanborg- fonds. De afgevaardigde van 's-Gravenzande zeide dankbaar te zijn voor den bloei der bonk, doch meende, dat nog veel meer geld moest wor den belegd. Spr. drong daarom aan op rond- zending van een circulaire am meer vertrouwen te winnen. De voorzitter zeide, beseheiden te willen protesteeren. Wij kunnen toch wel zeggen, dat wij het grootste vertrouwen hebben. Ook zijn onze banken ook populair. Anders, zoo zeide spr., belegt men niet 250 millioen gulden bij on ze banken, zooals einde 1927 het geval was. Na eenige besprekdnig werd daama de ver gadering gesloten. Ook de heer Sevenster, rijks-landbouw- consulent te Parijs, zal hierbij teqenwoor- dig zijn. BEZOEK FRANSCHE LANDBOUW- SPECIALITEITEN. Voor de paardenfokkers. Naar aanleiding van het bericht, voor- komende in ons blad van Maandag j.l., betreffende het bezoek van eenige land- bouwspecdaliteiten aan O. Zeeuwsch- Vlaanderen vernemen wij van goed in- gelichte zijde, dat aan de voorzitters der verschillende he. ..,s:envereenigingen in dit district een uitnoodiging is gezonden om met de beste paarden Zaterdagvoor- middags half tien ure tegenwoordig te I willen zijn op hei concours-hippique-ter- rein te Axel, waar een zgn. schouw door die specialiteiten zal plaats hebben. Men verwacht, dat een 100 tal dieren zal wor- l den vertoond. VEULENKEUR1NG. Er is, naar men ons meldt, in de paarden- fokkerij wedr eenige opleving merkbaar. Voor keuringen, fokdagen en tentoonstellin- gen blijkt weer levendige belangstelllng, wat toeh gatuigt van meer hoop en moed voor de toekomst. Blijkens een advertentie in dit blad wordt ook weer door eenige paardenfokkers in deze omgeving getracht te -Axel de veulenkeuring te houden, zooals men dit ieder jaar gewoon is. Thans zijn er echter, naar we vernemen, bij zondere reden voor het houden van die keu- ring. Er moet nl. door enkele groothandelaren te kennen zijn gegeven, dat als er eens ergens een mooie collectae veulens of jonge paarden te zien was, zij niet ongenegen zouden zijn, om eenige aankoopen te doen, Verwacht wordt alzoo, dat de bezitters van een of meer veu lens, die eenige handelswaarde hebben, deze gelegenheid zullen aangrijpen om reclame voor hun stal te maken. En wanneer dan aan die keuring door particulieren of liefhebbers ter aanmoediging eenige medailles worden ge- sChonken de commissie zal voor het in ont- vangst nemen daarvan niet ongevoelig zijn dan zal dit zeker een spoorslag zijn voor groo- ten aanvoer, zoodat men niet van een keuring, maar van een tentoonstelling zal kunnen ge- wagen. BOTSING OP DE SCHELDE. Zondag heeft een ernstige botsing op de Schelde plaats gehad bij het fort Philip, tus schen het Belgische stoomschip „Diamant" en het Zweedsche schip ,,Bellis". De ,,Diamant" kreeg groote schade en moest op den oever worden geworpen om zinken te voorkomen. De voorsteven van de „Bellis" werd ingedrukt. Een derde schip, het Belgische s.s. „Adour", die de „Bellis" volgde, kwam eveneens in bot sing en kreeg ook groote schade. Op de „Dia- mant" werd een matroos tijdens de botsing doodgedrukt. Een andere viel door den schok in 't water en verdronk. De ,,Adour" en de ,,Bellis" zijn naar Antwerpen teruggekeerd. De „Adour" heeft later de reis voortgezet. j DOODELIJK ONGEVAL. Vrijdagmiddag was in een fabriek aan de Laakkade te Amsterdam een 20jarige man, bezig met het verrichten van werkzaamheden aan de afbraampers. Eensklaps vloog een splin ter ijzer onder de machine vandaan en drong in het lichaam van den jongemnan. De Ge- neeskumdige Dienst bracht hem naar een der ziekenibuizen. Daar is hij korten tijd later overledein. HEVIG ONWEDER. Tijdens het hevig onweder dat er Zaterdag avond boven Vinkeveen woedde, sloeg de blik- sem in de Ned. Herv. kerk aldaar, waardoor brand ontstond. De brand weer kwam ter plaatse en wist heit vuur spoedig meester te worden. De materieele schade is groot. Er had den geen persoonlijke ongelukken plaats. INWENDIG VERMORZELD. Zaterdagmiddag geraakte de 29jarige echt- genoote van schipper van Diemen uit Waspik aan sluis I van het Wilhelminakanaal te Oos- terhout, doordat zij door een schok van het schip overfooord viel, bekneld tusschen de gor- ding en het schip. Daar het schip doorvoer, werd zij geheel rondgedraaid en inwendig venmorzeld. Twee geneesheeren, die direct kwamen, constateerden den dood. MEISJE VERDRONKEN. Te Boskoop is aan de Voorkade een zeer tra- gisch ongeluk gebeurd. Twee meisjes, de 12- jarige J. M. Vermeulen en de eveneens 12ja- rige E. Fase, geraakten onder het spelen in die rivier de Gouwe. Eerstgenoemd meisje kon spoedig worden gered, het andere kind zonk in de diepte weg. Na een uur dreggen, werd het kind leven- loos opgehaald. DROEVIG SLOT VAN EEN VERJAAR- PARTIJTJE. Terwijl de 70jarige heer Wekerlin te Zeist, gepensionneerd ambtenaar aan een der minis- teries, Zaterdagavond, toen hij bij buren op een verjaarpartijtje was, even van het toilet gebruik zou maken, heeft hij zich door de duisternis in de gang vergist en de kelder- deur geopend, waarna hij naar beneden viel. Even later, toen zijn uitblijven opviel, werd hij dood gevonden met gebroken nek en verbrij- zelden schedel. MET VUUR SPELEN. Zondagmiddag brandde de boerderij van H. van Harm, op Veldhuizen, onder Ede, totaal af Kleine kinderen hadden met lucifers ge speeld bij een hooiberg. Door den wind sloe- gen de vlammen eerst over op een schuur, waarna ook het huis in vlammen opging. Het vee, behalve eenige kippen, en de inboedel werden voor een groot deel gered. Een en ad der was laag verzekerd. MOORD UIT MINNENIJD. Maandagavond ongeveer 9 uur is onder de gemeente Giessen (N.-B.) de 24jarige J. van Tilburg, uit Rijswijk, doodgestoken met een mes. De dader is de 36jarige J. V., uit Andel, die zich dadelijk bij de marechaussee te Wou- drichem heeft gemeld. De oorzaak is minne- nijd. Op de Staatsmijn Wilhelmina te Terwinse- len is bij het schieten op 253 meter-verdieping een dynamietpatroon te laat ontploft. De schietmeester J. Hamers uit Heerlen, werd ernstig gewond. Een oog zal hij moeten mis- sen. De arbeider Senden uit Kerkrade, werd minder ernstig gewond. BEIDE BEENEN AFGEREDEN. Te Scheemdermeer (Gron.) heeft Maan dagavond een stoomtram den arbeider Eefke Loer uit Nieuwolda beide beenen afgereden. De man is Dinsdagochtend in het ziekenbuis te Winschoten overleden. MIDDELBURG. Heden werd door den hoofdingenieur-direc- teur van den Rijks Waterstaat te Middelburg aanbesteed: het uitvoeren van bestratingswer- ken aan den weg SluiskilAxel, aan den Rijksweg Ter NeuzenBelgische grens, ais- mede aan verschillende daarlangs gelegen los- en opslagplaatsen en opritten, een en ander met bijkomende werken, behoorende deels tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen, en komende overigens ten laste van het We- genfonds. Raming f 12.500. Hiervoor werd ingeschreven door: R. Verschelling, Ter Neuzen, 11999 (waar van ten laste van het wegenfonds 4871)J. P. de Vos, Ter Neuzen, 11990 en /4500; A. de Bruijn, Ter Neuzen, 11889 en /4391; G. A. v. d. Straaten, Ter Neuzen, f 11873 en 4375; J. W. Boon, Clinge, 11350 en 4050; W. de Bokx, Hoek, 10740 en /4500; J. A. Meertens, Hoek, 10668 en /3000; J. de Maagd, Hontenisse, /8234 en 4200. VERDRONKEN. Bij werkzaamheden voor het verhalen van het s.s. Scheldedam, liggende in het le dok, viel door het uitschieten van een staaldraad aan een meerpaal de 42jarige werkman Corn. Scheele Nz. te water en verdween in de diepte. Het is zijn mak- kers pas na 20 minuten gelukt hem op te dreggen. Onmiddellijk werd begonnen met pogin gen om de levensgeesten op te wekken, doch toen de te hulp geroepen Dr. Van Bockstaele ter plaatse kwam, kon deze niets anders dan den dood constateeren. S. is ongehuwd. APELDOORN. Na een ernstig hart- lijden is hedenmorgen te 10 uur in den ouderdom van 64 jaar overleden, de heer Dr. J. G. Scheurer, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden ge zonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaar- desingel 96c te Rotterdam. Postzegel van 7% cent voor antwoord insluiten en uitdrukkelrjk blad vermelden. De Roode Kuiken-Geesel. Coccidiosis. Oogziekten behandelen kan heel gevaarlijk zijn. Onlangs heb ik de z.g. witte diarrhe of pul- lorum ziekte der kuikens beschreven, thans is het tijd om eens een tweede kuikenziekte te gaan bekijken die ook zeer ernstige verliezen kan veroorzaken. Werd de witte diarrhe ver- oorzaakt, door de pullorum-bacil, die meestal door den dooier der broedeieren de pasgeboren kuikens besmet, hier bij de roode diarrhe of coccidiosis hebben we met een heel ander ziekteoorzaak te maken, die ook meer de oudere kuikens in Juni tot Augustus aantast. De pullorum-bacil behoort evenals alle ba- cillen tot het plantenrijk, het coccidium, dat de roode diarrhe veroorzaakt behoort tot het dierenrijk. De coccidiose komt bij allerlei soortcn pluimvee voor, ook bij wilde vogels, fazanten enz. (De konijnenfokkers hebben soms door

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3