GEMENGDE BERICHTEN. BRAND IN DEN TOKEN VAN SEROOSKERKE. TRAGISCH ONGEVAL TE BEDUM. Veerdienst Wolphaa rtsdijkKortgene. Sen afschrift van een adres aan Ged. Staten vaa bewoners van Noord-Beveland om verla- ging van de tarieven op en uitbreiding van den veerdienst WolphaartsdijkKortgene. r»e VOORZITTER zegt, dat deze kwestie thans in onderzoek is en stelt voor het stuk naar Ged. Staten te renvoyeeren, aldus wordt besloten. De weg op Schouwen. Een adres van M. L. Mol en W. Geelhoed te Zonnemaire, houdende bezwaren tegen even- tueele onteigening van grond voor den aanleg van een nieuwen Straatweg. Dit wordt op voorstel van den voorzitter ter afdoening in handen van Ged. Staten gesteld. De electrificatie van de Middengroep. Sen adres van het bestuur van het comite tot verkrijging van electriciteit in Goes en omgeving, houdende verzoek om intrekking van het besluit van 1917 en om voorziening in de behoefte aan electriciteit, met adhaesie- betuigingen van handeldrijvenden en indu- strieelen. De VOORZITTER stelt voor dit aan te hou- den tot 2 Juli, tegen welke vergadering mede- deeling en of voorstellen van Ged. Staten in- zake de middengroep kunnen worden tege- moet gezien. Dit wordt goedgevonden. Mededeelingen van Ged. Staten. Be mededeelingen van Ged. Staten, die in iedere vergadering terugkeeren, worden voor kennisgeving aangenomen. Bij het voorstel om eveneens voor kennis geving aan te nemen de mededeeling betref- fende het verstrekken door het Rijk van een renteloos voorschot aan de N.V. „P. Z. E. M.", komt de heer OVERHOFF met bezwaren daartegen en stelt hij voor het stuk naar de afdeelingen over te brengen. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en staken daarover de stemmen, zoodat er op 2 Juli weer overgestemd zal worden. Voor stemden mevr. Bergsma en de heeren: Kodde, De Jonge, Van 't Hoff, Van Dixhoom, Vein Oeveren, Moelker, Erasmus, Joziasse. Boender, Onderdijk, De Baare, Laernoes, Wel- leman, Staverman, De Pauw, Catshoek, Adriaanse, Overhoff en Kakebeeke. Subsidie wijkverpleging. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeling betreffende het plegen van over- leg tusschen „Het Groene Kruis" en „Het Wit Gele Kruis" naar aanleiding van de aanvraag van de diocesane Federatie „Het Wit-Gele Kruis in het bisdom Breda" om subsidie voor wijkverpleging. Het verslag van den toestand der Provincie. De VOORZITTER deelt mede, dat het ver slag van den toestand der Provincie over 1927 de leden binnenkort zal bereiken. Buitengewoon lid van Ged. Staten. De VOORZITTER deelt mede, dat in zijn bedoeling ligt de benoeming van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Prov. wet te doen geschieden op 2 Juli onmiddellijk na de pause. Aan te houden adressen. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Sta ten wordt besloten tot aanhouding der adres sen van A. Poppe te Graauw en F. J. Picavet te Nieuw-Namen om subsidie voor autobus- diensten. De overige voorstellen. Alle overige voorstellen werden naar de af deelingen verwezen en zullen behandeld wor den in de vergadering van 2 Juli. Hiervan werden op voorstel van den voor zitter uitgezonderd de kwestie van de electri ficatie van de middengroep, waarvan nog een voorstel of mededeeling te wachten is, en de voorstellen inzake afwijzing van het verzoek van den cal. polder Borssele om vrijverkla- ring en dat tot wijziging van de begrooting 1928 omdat die pas thans aan de leden ter hand zijn gesteld. Op voorstel van den heer ONDERDUK wordt daar aan nog toegevoegd het voorstel inzake de veer-reglementen, dat ook nog zeer kort in handen der leden is. Deze voorstellen zullen op 2 of 3 Juli in de afdeelingen worden onderzocht en op een nog niet vastgestelden datum in openbare verga dering worden behandeld. Splitsing der vergadering in afdeelingen. De vergadering wordt daarna in afdeelingen gesplitst. In de eerste afdeeling hebben zitting mevr. Bergsma en de heeren Mes, Van Dixhoom, Fruijtier, Van Oeveren, Hendrikse, Joziasse, Kodde, Erasmus, Welleman, Laernoes, Kake beeke en de leden van Ged. Staten Van Rompu en Dieleman. In de tweede afdeeling de heeren: Overhoff, De Ridder, Reijlingh, De Pauw, Onderdijk, Du- moleijn. Moelker, Adriaanse, Boonman, v. d. Wart. Boender, Brandsma en de leden van Ged. Staten v. d. Weijde en v. d. Putte. In de derde afdeeling de heeren: Van 't Hoff, Wallien, De Baare, Vogelaar, Sonke, Van Waesberghe, De Jonge, Timmerman, Cats hoek. Staverman, v. d. Beke Callenfels, Kos- ter en de leden van Ged. Staten Van Dussel- dorp en Stieger. Op voorstel van den VOORZITTER wordt besloten de volgende openbare vergadering te houden op Maandag 2 Juli des morgens te hali twaalf en daar na deze vergadering* ge- over stuur De beide nieuwe voorstellen. Ged. Staten leggen opnieuw aan de Staten het aangehouden verzoek van het be- van den cal. polder Borssele om dien pokier vrjj te verklaren, alsmede het overzicht bedoeld in art. 132 van het Reglement voor de cal. polders of waterschappen, het advies van den Dijkraad om het verzoek in te willigen en het bericht en het rapport ter zake van den Hoofd-ingenieur van de Prov. Waterstaat Ged. Staten wijzen er op, dat een gelijk ver zoek werd afgewezen bij de Staten-besluiten van 12 Juli 1910; 19 Juli 1920 en 18 Juli 1923 De redenen voor die herhaalde afwijzing be- staan h. i. nog steeds, ja zelfs kan in den on- gunshgen toestand, welke ook bij de vroegere aanvragen om vrijverklaring bestond, niet al- leen geen verbetering worden geconstateerd maar ook valt in den financieelen toestand sedert het vorige verzoek om vrijverklaring nog eerder een achteruitgang te bespeuren waaromtrent in de eerstvolgende jaren geen verbetering is te verwachten in verband met de hoogst noodzakelijke versterking en uit breiding der zeeweringswerken, welke te wachten staan. Dit blijkt mede uit het rap port van den hoofd-ingenieur van den Prov. Waterstaat van 26 Mei jl. inzake de jongste pe hngen, Ged. Staten stellen dan ook voor net verzoek af te wijzen. Het tweede nieuwe voorstel is, dat tot wii- zlgmg van de begrooting 1928 en betreft voor- namelrjk de verhoogingen van de subsidie voor verbetering van den weg van Zierikzee naar Brouwershayen met 37.500 en van kosten f527nnne tle. der Noord&r°ep met j 527.000, volgens de desbetreffende voorstel len en de daarmede verband houdende ver- hooging der aan te gane leeningen. Zondagmiddag omstreeks vier uur werd de rust van de inwoners van Serooskerke ge- stoord door het bericht, dat de dorpstoren in brand stond. De vele nieuwsgierigen, die bij het luiden van de klok waren saamgeloopen, zagen tegen den helder blauwen hemel kleine rookwolkjes tusschen de leibedekking van de spits uitko- men. Men vreesde het ergste. Onmiddellijk waren de brandmeesters met hun helpers ter plaatse. Zij ontdekten, dat de schijnbaar on- Schuldige rookwolkjes die van buiten zicht- baar waren, een deel vormden van een ver- stikkende rookmassa, die zich in de spits had opgehoopt. Dank zij het optreden van den opperbrand- meester W. Jobse, die tot aan den vuurhaard toe den toren beklom, kon de brand met eenige bluschapparaten en emmers water, die naar boven werden gebracht, vrij spoedig wor den gebluscht. Als dit niet spoedig was ge- beurd, zouden de toren en hoogstwaarschijn- lijk de kerk, die uit de 12de eeuw dateeren, een prooi der vlammen zijn geworden. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. NACHTELIJK CONCERT. Dezer dagen werden de inwoners van het rustige dorpje 's Heer-Arendskerke op Zuid- Beveland omstreeks het middernachtelijk uur, toen zij reeds ettelijke uren van hun gezonden slaap hadden genoten, daaruit opgeschrikt. Luidruchtige orgelmuziek klonk uit de dorps- kerk en zweefde over het rustige dorpsplein. Het geval werd geheimzinniger, toen ontboden politie het gansche kerkgebouw afgesloten vond. Na zich toegang te hebben verschaft ontdekte men, dat het orgel was opengebro- ken en dat de nachtelijke speler, zooals bij in- brekers te doen gebruikelijk is zijn visitekaar- tje ter plaatse had gedeponeerd. Hijzelf was verdwenen, doch werd later on- der een bank aangetroffen, waaronder hij was weggekropen. Het bleek een inwoner van 's Heer-Arendskerke te zijn niet geheel van muzikaal talent ontbloot, die dien avond te veel aan Bacchus had geofferd, en onder diens invloed ertoe was gekomen het nachtelijk con cert te geven. Hij was door een kelderraam het kerkgebouw binnengedrongen. DOODELIJK ONGELUK. I Maandagmiddag omstreeks 5 uur heeft in de Woenselschestraat te Eindhoven een doo- delijk ongeluk plaats gehad. Het 7jarige dochtertje van den heer P. Reintjes, wonende in de Otterstraat, was met eenige vriendin- netjes in de Woenselsche straat aan het spe- len. Plotseling komt uit de richting Eind hoven een vrachtauto, met aanhangwagen aangereden, bestuurd door den 26jarigen chauffeur J. Theunissen uit Roosendaal, in dienst van een aannemersfirma te Eindhoven, Bij het naderen van den auto stoven de kin- deren in twee groepjes uiteen. Edn hunner genoemd meisje, keerde echter weer terug naar den anderen kant van den weg. Daarbij kwam het kind met het hoofd tegen een spat- bord van den auto terecht, waardoor het tegen den grond smakte. Met ernstige schedel- breuk werd de kleine in een nabijgelegen wo- ning binnengedragen, waar zij is overleden. ONDER ZAND BEDOLVEN. Terwijl Vrijdagmiddag een aantal arbeiders bezig was met het graven van fundamenten voor een kelder van een in aanbouw zijnde boerderij te Baexem, schoof plotseling, naar het V. D.- bureau meldt, een laag bovengrond over een lengte van 4 M. los. Twee arbeiders konden zich tijdig redden, maar de derde, de 21jarige Van Roy, afkomstig uit Heythui- zen, werd door de neerstortende zandmassa bedolven en gedood. MOORD. Zaterdagrniddag tegen 5 uur heeft een zekere L. B., koopman van beroep, 45 jaar, gehuwd, wonende in de Drietrommelsteeg 14 te Zwolle, zijn vrouw, die hem en haar twee kinderen van 9 en 11 jaar heeft verlaten, aan den Geuzenweg te Hilversum doodgeschoten. De man had zich verdekt opgesteld. Toen hij zijn vrouw, die boodschappen ging verrich- ten zag aankomen, heeft hij haar volgens zijn getuigenis gevraagd mede te gaan naar Zwolle, en den stukadoor, met wien zij samen leefde, te verlaten. Zij heeft daarop botweg geweigerd. Hij schoot haar daarop met een revolver neer in de slaap, waama zij bewus- teloos neerstortte. Hij heeft daarop in buk- kende houding nog drie schoten op haar ge- lost, edn op het hoofd en twee op het hart, roepende: ,,Ik zal je leeren met een stukadoor te gaan." Met een revolver in de hand is hij daarop in de richting van het station gegaan. Op den Noorderweg werd hij gearresteerd door de inmiddels gewaarschuwde politie. Bij de ar- restatie gaf hij volkomen kalm zijn revolver over. Met een auto, die een particulier den agent vrijwillig aanbood, is hij daarop naar het politiebureau gebracht, waar hij een vol- ledige bekentenis heeft afgelegd. Op het politiebureau was hij niet zoo kalm als tijdens en direct na den moord. Dr. Wessel kon bij de vrouw slechts den dood constateeren. Het lijk van de vrouw, die 44 jaar oud was, is naar de algemeene be- graafplaats overgebracht. IN VERVUILDEN EN VERWAARLOOSDEN TOESTAND. Op 24 Mei j.l. stierf te Ambt Hardenberg des middags de echtgenoote van den arbeider H. S., wonende te Rheezerveen. Het was de politie bekend geworden, dat deze vrouw in vervuilden en verwaarloosden toestand op haar ziekbed was aangetroffen, waarom, op last van den burgemeester dier gemeente, een uitgebreid onderzoek naar een en ander is in gesteld, dat tot gevolg heeft gehad, dat tegen S. proces-verbaal is opgemaakt wegens over- treding van art. 255 van het wetboek van strafrecht. Tijdens het politie-onderzoek is gebleken, dat de echtgenoot gedurende de ern stige ziekte van zijn vrouw geen hulp van een geneesheer inriep en zoo goed als niets deed of heeft gedaan tot verzachting van het leed; ja zelfs op den dag van het overlijden om half twaalf des middags de woning heeft verlaten en zich om zijn zieke vrouw niet heeft bekom- merd en aan den arbeid is gegaan op een paar uur afstand van zijn woning. De buren, die zich het lot van deze vrouw aantrokken, heb ben nog een kerkeraadslid en een predikant geroepen, in wiens tegenwoordigheid de vrouw in kommervollen treurigen toestand stierf. Op bevel van den officier van justitie heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag op- graving van het lijk plaats gehad, hetwelk begraven was op de algemeene begraafplaats te Heemse, terwijl Woensdagmorgen j.l. het parket te dier plaatse aanwezig was om met een deskundige een sectie-over het lijk te hou den. Woensdagavond is het lijk weer onder politietoezicht begraven. IN EEN VLAAG VAN KRANKZINNIGHEID Een bewoonster van de Vliegenstraat te 's Gravenhage heeft in een vlaag van krank- zinnigheid een ketel kokend water op haar deze komen. IN HET KOKEND WATER. Het driejarig dochtertje van den heer P. VI. te Oosterend op Texel viel in een pan met kokend water. Op advies van den geneesheer werd het vervoerd naar het ziekenhuis te Den Helder, waar het den volgenden dag aan de gevolgen der brandwonden is overleden. ONDER EEN AUTOMOBIEL. Zaterdagrniddag kwam het zevenjarig zoon- tje van G. Romijn, arbeider te Ridderkerk uit de school, toen hij op den rijksstraatweg werd gegrepen door een automobiel. Het jongetje was op slag dood. De 46-jarige arbeider S. Wiltjer als boeren- knecht in dienst bij Gebrs. Bazijn te Bedum, zou Zaterdagrniddag met twee paarden uit het land naar het dorp gaan om deze dieren bij een smid te doen beslaan. Het jongste paard had hij een lang halster omgedaan, waaraan een lange lus gelegd was. Achteloos deed Wil tjer deze lus om den arm, doch terzelfder tijd werd het dier schichtig en sloeg op hoi met het noodlottig gevolg, dat de lus dichttrok en de knecht in wilde vaart over het geheele wei- land werd meegesleurd. Een der heeren Ba- zuin zette onmiddellijk de achtervolging in, maar kon het jonge paard, dat in woesten galop over het land holde, steeds met den knecht achter zich aan, niet meer grijpen. Ar beiders uit den omtrek kwamen toesnellen en brachten eindelijk het razende dier tot stil- stand waarna Wiltjer werd losgemaakt. Hij gaf geen teekenen van leven meer en werd binnengebracht in de boerderij waar Dr. Frik constateerde, dat de halswervel ernstig was beschadigd en de rechterarm gebroken. Even later kwam de knecht tot bewustzijn. Hij werd per Groene-Kruisauto naar het Acade- misch ziekenhuis te Groningen overgebracht. Zijn toestand is uiterst zorgwekkend. DE ELECTRISCHE DRAAD. Bij de Maaskanalisatiewerken te Sambeek zijn, naar het V. D.-bureau meldt, vier per- sonen aan een electrischen draad blijven han- gen. Een van hen werd gedood en drie be- kwamen brandwonden. EEN TEGENVALLER. Een boschneger van de Gran Rio, ver uit het zuiden, kwam dezer dagen te Paramaribo met medeneming van zijn brandkast, waarin hij jarenlang zorgvuldig fevi doesoen (vijf dui- zend) aan zilverbons van f 1 had geborgea. echtgenoot geworpen. Deze bekwam vrij ern stige wonden en is ter observatie in een zie kenhuis opgenomen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Maandagmorgen omstreeks halfzeven is te Alfen a. d. Rijn een ernstig auto-ongeluk ge- beurd. Een tweepersoonsauto komende uit Nijmegen, waarin gezeten waren de heer J. D., en zijn verloofde, de 26-jarige mej. M. S., taei- "den wonende! te 's Gravenhage, reed op den rijksstraatweg, met tot nu toe onbekende oor zaak tegen een telefoonpaal, welke afknapte, waarna de auto over den kop in de sloot viel. De heer D. werd door toegeschoten hulp be- wusteloos uit het voertuig gehaald en eerst toen hij weer bijkwam, vemam men dat er nog een passagier in den auto had gezeten. Deze bleek reeds te zijn overleden. Het stoffe- lrjk overschot is op last van den officier van justitie ter sectie naar het Academisch zieken huis te Leiden vervoerd. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Zaterdagavond is op den Lagen Rijndijk te Leiden na het sluitingsuur der cafe's een ern stige vechtpartij ontstaan tusschen Leidenaars en inwoners van Koudekerk. Een 22-jarige ar beider uit Koudekerk kreeg daarbij een paar klappen met een hard voorwerp op het hoofd, waardoor hij een hersenschudding en een schedelfractuur opliep. In levensgevaarlijken toestand is de man naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd. De politie heeft twee Leidenaars gearresteerd. GEYSENDORFFER DOET MEE. Donderdag zag onze bekende verkeersvlie- ger Geysendorffer op het vliegveld Croydon bij Londen een biljet aangeplakt, betrekking hebbende op een wedstrijd voor verkeersvlieg- tuigen, die deze week te Reims zal worden ge- houden. In Nederland terug, stelde Geysendorffer zich in verbinding met de directie van de Ko- ninklijke Luchtvaartmaatschappij en met den heer Van Lear Black, die op het oogenblik in Den Haag is. De symphatieke begunstiger der Nederlandsche luchtvaart bleek bereid ook nu weer zijn trouwen vlieger behulpzaam te zijn. Hij liet zich telegrafisch voor bedoelden wedstrijd inschrijven, zoodoende een Holland- sche vlieger een mooie kans gevende om den Hollandschen naam in de lucht hoog te hou den. De groote ervaring van Geysendorffer zal hem bij dezen wedstrijd, waarvoor een prijs van 50.000 fr. is uitgeloofd, zeer te stade komen, daar de deelnemers die in Reims star- ten, gedurende 10 uren met voile belasting een zoo groot mogelijk vlucht moeten afleggen niet in cirkels rondvliegende, maar langs Europeesehe vliegstations, waar zij behoorlbk kunnen worden gecontroleerd. EEN KERKGEVEL MET MILLIOENEN VLIEGEN BEDEKT. Een vreemd verschijnsel doet zich in het Beiersche plaatsje Wasserburg, vlak bij list meer van Constanz, voor. Milloenen en nog- maals millioenen kleine zwartachtige vliegjes vormen een waar pantser over de muren van de kerk en van het kerkhof. Ook de kerktoren is geheel ghmmend zwart van de vliegen. Van tijd tot tijd slaan de diertjes bij zwermen ook op de omringende wegen neer. Donderdag was de weg, die naar de school leidt, letterliik versperd. Ook door de visschers op het meer is een gelijksoortig verschijnsel waargenomen. GEVAARLIJK HEERSCHAP. Vrijdagmiddag vervoegde zich aan een drukkerij te Leeuwarden een heer, die zich noemde C. B. A. ten Weneel, inspecteur der centrale recherche te 's Gravenhage. Hij toonde zijn visitekaartje en verzocht voor hem een machtiging van den commissaris van po litie te 's Gravenhage over te drukken. In dit stuk werd hem opgedragen om overal in den lande te zoeken naar valsch bankpapier en dit papier ook, als hij het slechts verdacht vond in beslag te nemen. Hij had reeds de dan af te geven kwitantie gezegeld bij zich. Ook werd hij gemachtigd om de plaatselijke politie te requireeren om kantoren en woningen tegen den wil der bewoners binnen te treden. De politie op de hoogte gebracht van de aan- vvezigheid van dit gevaarlijk heerschap, stelde zich verdekt op en het mocht haar gelukken hem bij zijn komst aan een drukkerij te ar- resteeren. Het bleek te zijn A. P. de V., 33 jaar af komstig uit Zuid-Holland. In zijn bezit werd bankpapier gevonden benevens allerleil papie- ren van zijn valsche kwaliteit. Hij is voorloo- pig opgeborgen en het is duidelijk, dat door aanhouding zeer veel kwaad is voor- ,,En duizend" vertegenwoordigt bij de Sara- macaners een waarde van f 80, zoodat zijn rijkdom was 100. Hoe vreemd keek onze vriend op, toen hij hoorde, dat zilverbons van een gulden niet meer in omloop zijn. Zijn rijkdom is dus nihil, tenzij het gouvernement kans ziet hem op de eene of andere manier te helpen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. I Een auto, die 17 meisjes van jonger dan 20 jaar en enkele mannen vervoerde, kwam in i aanraking met de leuning van een brug nabij Cestona. De borstwering begaf zich en de j auto stortte met de inzittenden in het water. Zeven meisjes en een man verdronken, zeven andere vrouwen en mannen, waaronder de autobestuurder, werden min of meer zwaar gekwetst. TE PLETTER GEVALLEN. Bij een vliegdemonstratie te Flensburg is een leerling-vlieger om het leven gekomen. Hij sprong gewapend met een valscherm uit een vliegtuig. Het scherm ontplooide zich evenwel niet, en de man viel van een hoogtd van 400 meter te pletter. ZWAAR ONWEDER. In Zuid Brandenburg en Noordelijk Silezie zijn Zondagnacht zware onweders gevallen. In Guben staat geen telegraafpaal meer over- eind, en een 7jarig jongetje die door afknap- pende electrische draden werd getroffen is op slag gedood. De groote tribune op het veld van de gymnastiekvereeniging is ingestort. In Sagan zijn tal van laaggelegen huizen on- dergeloopen en de vruchtenoogst is vernietigd. Tusschen Grubben en Breslau is de straat weg op tal van. plaatsen weggeslagen. Groote gaten zijn geslagen in de bedijking van verschillende rivieren «n hier en daar hebben reeds overstroomingen plaats gevon- den. Blijkens berichten uit Fuenfkirchen is de streek aan de Servisch-Hongaarsche grens op Sacramentsdag getroffen door een verschrik- kelijk onweer, dat de telefoon- en telegraaf- lijnen vernield heeft, zoodat er tot dusver slechts schaarsche berichten naar buiten zijn doorgedrongen. Er moeten vier menschen door den bliksem zijn gedood en twee hun spraak verloren hebben. De veldvruchten zijn groo- tendeels vernield. Twee jaar geleden is deze streek ook door een zwaar onweer getroffen. EEN OPLICHTER ERIN GELOOPEN. Een ingezetene van Wageningen werd dezer dagen opgebeld uit Amsterdam door een mijnheer J. W„ die vertelde, juist uit Medan te zijn gearriveerd. Hij bracht de groeten over van de dochter van mijnheer, die in Medan woont en had in zijn bagage diverse cadeautjes uit Indie van die dochter meege- bracht. Nu wilde het geval, dat hij daarvoor zooveel doaunerechten had moeten betalen, dat hij als gevolg daarvan wat kort bij kas was. Dus verzocht hij hem telegrafisch f 30 over te zenden; dan zouden de cadeautjes spoedig volgen. Op weg naar het postkan- toor vond mijnheer het toch voorzichtiger, eerst eens de meening der politie te vragen. Daar bleek, dat J. W. juist door de Amster- damsche politie gezocht werd. Hij had zich n.l. te Nijmegen schuldig gemaakt aan valsch- heid in geschrifte, voorts zou hij een auto hebben verduisterd en nog andere misdrijven hebben gepleegd. Ten slotte werd hem nog vervalsching van een pas ten laste gelegd. Aangezien W. zijn adres had opgegeven, kon dit aan de politie te Amsterdam worden medegedeeld, die W. dan ook heel spoedig heeft gearresteerd. gelegenheids-anarehist was. Waarop hij eem maand gevangenisstraf kreeg en de politie een koortsachtdgen ijver aan dein dag legde om er achter te komen, waar Julio die bom van- daan had. Julio is in zijn verwachtingen bedrogen. Hij wordt er niet uiigezet. Hij heeft elk ver- trouwen in de Braziliaansche justitie verloden en wacht nu, tot strenge wetten gemaakt en toegepast worden, om goedkoop naar Portugal te kunnen reizen. OUDE OPLICHTERSTRUC WEER GESLAAGD. Te Rome zijn weer eens twee gauwdieven, zich voordoende resp. als een Canadees en een Ier, er in geslaagd, een Roemeen 120.000 gul den afhandig te maken met de bekende true „het legaat aan den Paus." De „Canadees ontmoette dien Roemeen in een restaurant, sloot vriendschap met hem, en bracht hem samen met „Pat du Dublin." „Pat' beweerde, voor vijf millioen aan effecten bij zich te hebben, die hij namens een geloovig landgenoot aan den Paus moest overhandigen het was een legaat. De Ier vroeg daarop den Roemeen, dien hij overal vrijhield, of hjj tij dens een uitstapje (dat de Ier alleen ging maken) op het kolossaal bedrag in effecten wilde passen. Als pand moest de Roemeen echter een bedrag in handen van den Cana dees storten.. Hij overhandigde dien diverse juweelen tot een bedrag van 120.000 gulden en omtving de effecten. Deze bleken natuur- lijk achteraf volkomen waardeloos, terwijl de Roemeen noch den Ier, noeh den Canadees heeft teruggezien. DE D-TREIN VAN TRIEST NAAR NEDERLAND BIJ NEURENBERG ONTSPOORD. Zondagnacht om 2 uur 20 is de D-trein, die van Triest via MunchenFrankfort met eind- bestemming naar Nederland gaat, kort na het passeeren van het station Siegelsdorf (b(j Neurenberg) ohtspoord. De locomotief, die in de daar liggende bocht uit de rails sprong, sleurde zeven wagons met zich mede, stortte den 3 M. hoogen spoordijli af en kwam door omslaan met de kop in de richting van de ontspoorde en in elkaar ge- schoven wagons derde klasse te liggen, zoodat de ontsnappende heete stoom het aantal slachtoffers aanmerkelijk heeft vermeerderd. De vernielde wagons zijn alle derde klasse, de laatste drie wagons van den trein, eerste en tweede klas, zijn vrijwel onbeschadigd ge- bleven. Na het ongeval, dat door de groote vaart van den trein, 80 K.M., zoo groote afmetingen heeft aangenomen, was snel hulp aanwezig. Uit Neurenberg en Ftihrt werden aanstonds hulptreinen gezonden en uit de omliggende dorpen kwamen brandweer, gendarmerie en politie aan het reddingswerk deelnemen. De redding ging uiterst moeilijk, daar de vernielde wagons ben groot wrakhoop waren en eenige gewonden zoo beklemd zaten, dat men ze pas na eenige uren kon bevrijden. Van de 22 dooden zijn op 4 na alien geiden- tificeerd. Er zijn geen Nederlanders onder. De voprloopige lijst, welke de Duitsche bladen geven, bevat, onder de dooden alien namen van Duitschers en van ben Hongaar. OM GOEDKOOP TE REIZEN. Hoe kan men goedkoop van Rio de Janeiro naar Europa komen Deze vraag spookte sinds weken rond in het hoofd van Julio Alves de Pinho, arbeider, Portugees van nationali- teit, als immigrant in Brazilie verblijvend. De beantwoording er van scheen bij kans onmoge- Ijjk, want zoo goedkoop, dat het Julio's kas had geconvenieerd, zou het wel nooit gaan. De goede man bezat namelijk geen rooden koperen cent. Dat verhinderde hem niet, er over te blijven doorpeinzen, want behalve door armoede, werd hij ook nog door hevig heimwee geplaagd. En toen hij hoorde, dat een nieuwe wet deportatie beval van alle anarchisten, vond Julio wel is waar niet het ei van Columbus, maar wel een kleine bom, die hij in 'n apotheek keurig liet ontploffen. De schade was onbeteekenend, Julio werd gearresteerd, aan een scherp verhcor on- derworpen en tot de bekentenis gebracht, dat EEN GEVECHT TUSSCHEN POLITIE EN ROOVERS. De commandant van de gendarmerie in Epyrus heeft aan het ministerie van buiten- landsche zaken meegedeeld, dat in den nacht van 9 op 10 Juni een sterke bende roovers door de gendarmen verrast is bij het grens- dorp Mazaraka. Geholpen door boeren zijn de gendarmen een gevecht op leven en dood met de roovers begonnen, waarbij men herhaalde- lijk handgemeen raakte. In dien strijd is de rooverhoofdman onthoofd en zijn nog ver- scheidene andere roovers omgebracht. Van de gendarmen zijn er drie omgekomen. Een offi cier en een boer zijn gewond. De rooverbende, die een waar schrikbewind in deze streek uitoefende, had verscheidene moorden, diefstallen en brandstichtingen op haar geweten. JAPANSCHE KoPENICKIADE. Een zeldzaam handige schurkenstreek, alleen te vergelijken met die van Kopenick, heeft het stadje Sanda, bij Kobe, in Japan, onlangs in opschudding gebracht. Op zekeren middag ver- sdhenan twee keurig gekleede heeren, verge- zeld van een politie-agent, bjj den directeur van het filiaal der Sasayamabank. De een stelde zich voor als Morimoera Masaji, rechter van het gerechtshof te Kobe, de ander als zijn klerk. In keurige bewoordingen wezen zij den di recteur, die zeer onder den indruk was van dit hooge bezoek, op de verschillende commu- nistdsche complotten, die Japan den laatsten tijd te verduren had. O.a. was een zeer be- langrijke bankbiljettenvervalsching aan het licht gekomen en de „rechter" haalde uit zijn actentasch een aantal 10-yen-biljetten te voor- schijn, die door die „slechte communlsten'' zoo keurig waren nagemaakt, dat de vervalsching nauwelijks te herkenneri was. De „rechter" moest daarom even als formaliteit den biljet- tenvoorraad van het filiaal te Sanda onderzoe ken. De directeur was hiertoe natuurlijk gaar- ne bered, Een voor een werden de biljetten onderzocht en de rechter" vond ze waarlijk „uiterst verdacht." Hij zag zich verplicht, de biljetten, een drieduizend stuks, mee te nemen, ten einde ze door de Bank van Japan te doen verifieeren. Na veel omhaal, waarbij de klerk alle details noteerde en de z.g. poli tie-agent als getuige optrad, gaf de „rechter'' den directeur een kwitantie, met de verzeke- ring, dat de biljetten ten spoedigste geretour- neerd zouden worden. Een auto reed voor. Met veel plichtpleging werd afscheid genomen. Rechter, klerk en agent snorden wegmet de bankbiljetten. 's Avonds kreeg het directeurtje argwaan, belde de rechtbank te Kobe op „Niets bekend van biljettenvervalsching rechter Morimoera Masaji was den heelen dag te Kobe." Het directeurtje zonk door den bodemen van de handige daders is geen spoor te ontdekken. 'N GEVECHT MET EEN HAAI. Een onderwijzer uit Calcutta, zekere Mr. Smith, heeft bij het baden aan de kust levens- gevaarlijke verwondingen beloopen doordien hij door een haai werd aangevallen, waartegen hij eenige vrouwelijke badgasten wilde be- schermen. De dames, onder wie zich een zus- ter van Smith bevond, waren per auto, naar de badplaats Hooghly gekomen. Terwijl zij te water waren, hoorde miss Smith haar broer opeens schreeuwen „0 God, een haai" Hij trachtte het monster van zich af te slaan, doch de haai beet hem den arm boven den elleboog af. Daarop keerde het beest zich tegen de vrouwen. Ofschoon vreeselrjk gewond reeds, waagde Smith zich opnieuw aan een aanval ter bescherming der vrouwen, en daarbij bekwam hij zulke kwetsuren, dat toen hij en zijn zuster badend in hun bloed ondiep water bereikten, hij in uiterst beden- kelijken toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Zijn zuster is buiten gevaar. ERNSTIG ONGEVAL. Tusschen Heidelberg en Neckargemun.d heeft een auto drie menschen, die pas uit een electrische tram waren gestapt, overreden. Een is gedood, de twee anderen zwaar ge wond. De bestuurder van den auto, een wijn- handelaar uit Neckargemiind kreeg na het ongeluk een zenuwtoeval en is nog niet ver- hoord kunnen worden. MOTORONGEVAL. Bij Fussen in de Beiersche Alpen is een tragisch motorongeluk gebeurd. Een dame die op weg was naar een begrafenis nam het voorstel van een haar bekend motorrijder aan om haar naar het kerkhof te brengen. De dame nam op de duo plaats, dicht bij Fussen reed de motor met zulk een kracht tegen een boom, dat het voorwiel in de schors vast bleef zitten. De bestuurder en de dame waren op slag dood. EEN WOESTELING. Te Maagdenburg heeft de opperman Georg Musche, die reeds als 18jarige jongen zijn verloofde in een aanval van bloeddorst had vermoord, maar toen dank zij zijn jeugd tot slechts 15 jaar gevangenis veroordeeld werd en twee maanden geleden in vrijheid werd gesteld, nu zijn tegenwoordige verloofde, een 23jarige landarbeidster, met een broodmes doodgestoken. Men vond het lijk van hot slachtoffer afschuwelijk verminkt en in stuk- ken gesneden. De dader is gearresteerd. VLIEGTUIG IN BRAND. Bij Metz is een vliegtuig van de luchtvaart- afdeeling van Cartres op den terugtocht van Mainz met een hoogspanningsnet in aanraking gekomen. Het toestel ging in vlammen op en de vier inzittenden werden gewond. HEVIG ONWEER. De omgeving van Dyon werd door een met zwaren hagelslag gepaard gaand onweer ge- teisterd. De wijnbergen werden voor een grooj deel vernield. De schade wordt op vele mil lioenen geraamd. EEN ZELDZAME PLANT. In den plantentuin te Hamburg groeit in de afdeeling moerasplanten een zonderling, hoog opschietend riet, dat veel overeenkomst met ons gewoon riet vertoont, maar waarvan de Stengels een dikte van een bezemsteel en een hoogte van 7 tot 10 meter bereiken. De botanicus Rabenhorst heeft het Arundo, pseu- dodonax genoemd, terwijl de bekende profes sor Grabner uit Berlijn er een lagen verhande- ling over heeft geschreven. Deze plant komt in Duitschland slechts op den plek voor, n.l. in een beek tusschen Wilmersdorf en Stobritz, in Lausitz, en is daar al meer dan 100 jaar bekend. Het is een raadsel hoe het riet in die beek is gekomen, doch men neemt aan, dat het door trekvogels daarheen is gebracht, daar het veel overeenstemming vertoont met hjj volstrekt geen beroeps- maar slechts een een plant, die in midden-Afrika groeit.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3