ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8232 Woensdag 13 Juni 1928 68e Jaargang Bekend making. TlUlT LET OH. Bam en zijn schat A30NNE4EKTSPRIJS: oud I JZERen KOPER BINNENLAND. BUITENLAND. Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalinq fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belqie en Amerika f 2,25, overiqe landen f 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland aileen bij vooruitbetalinq. Dit blad verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. Burgemeester en Wethouders van HOEK, zullen op Zaterdag 23 Juni 1928, des voormiddags ten tien nre (Zomertijd), bij openbare inschrijving verkoopen Een hoeveelheld benevens vier Transformatoren. Voorwaarden zijn ter secretarie te bekomen. De inschrijvingsbiljetten kunnen tot op bovengenoemd uur ter secretarie worden ingeleverd. Hoek, 8 Juni 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. DREGMANS, Secretaris. HINDERWET. HINDERWET. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Voortgezet worden de beschouwingen over het ontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet. De heer Krijger (c.h.) bestrijdt uitvoe- rig den heer K. ter Laan en betoogt dat de bijzondere vrijwillige landstorm eer de- monstreert de betrouwbaarheiid van 't le- ger, dan dat hij tegen het leger zou moe- ten worden gebruikt. De bijzonder vrij- liit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. 58) Vervolg Kay verdween in het huis en Sam, die den heer Braddock eens aankeek, zag tot zijn verbazing, dat deze een vuurroode kleur had gekregen en dat zijn oogen hem, Sam, verwijtend aanstaarden. „Wat scheelt er aan?" vroeg hij ver- s?hriikt. Willoughby Braddock schraapte zijn keel. ,,Zie je, Sam ,,I,k zie niets", zeide Sam, toen de ander even wachtte. Zie je Sam, ik ben toch geen niemand zou me toch jasses, nou ben ik het woord vergeten." ,,Schoonheid? hielp Sam. ,,Het woord zweeft me op de lippen puritein. Dat is het woord. Ik ben geen puritein. Geen stijve Klaas, zie je, maar, werkelijk, eerlijk, Sam, ouwe jon- gen, och ontplof..." Sam streek eens nadenkend langs zijn kin. „Ik snap het nog niet heelemaal, Bradje zeide hij. „Wat is het nu eigenlijk?" „Nu, ik bedoel, op je eigen terrein, ab- soluut op je eigen terrein is dat nou wel eerlijk? ik wil maar zeggen, vlak naast vrienden van mij en dan Kay mee uit te nemen en maar net te doen, alsof er niets is." Willige landstorm is geen klasseninstituut, doch dient uitsluitend bet wettig gezag. Spr. critiseert het afbreken door den mi nister van het vooroefeningen-instituut, Het motief bezuinigiing aanvaardt hij niet. De heer Marchant (v.d.) is met zorg vervuld over het plan, dat de minister voorlegt inzake vrijwillige dienstneming. Spreker betoogt verder, dat in het plan Posthuma-Boele de vrijwilligers een stil- zwijgende delegatie van de werkgevers zullen uitmaken. Gisteren is ook aangevangen de behan- deling van het z.g. Klompenwetje. Allereerst is in den breede gedebatteerd over de toelaatbaarheid van het amende ment De Visser c.s. dat de heer Van Gijn niet in overeenstemming achtte met het tijdelijk karakter van het voorgestelde wetje. Zijn amendement om het ontoelaat- baar te verklaren is verworpen met 45 tegen 37 stemmen. Ten slotte deelde een der voorstellers van het wetje, de heer Fleskens, mede, dat door de voorstellers het amendementDe Visser wordt over- genomen. DE NED. R.K. MIDDENSTANDS- BOND EN HET WETSONTWERP OP DE N. V. Nu de Eerste Kamer dezer dagen voor de beslissing staat over het wetsontwerp op de naamlooze vennootschappen, heeft de Ned. R.K. Middenstands'bond zich ge- wend tot de Eerste Kamer, met een adres, waarin met klem wordt aangedrongen op verwerping van het betrokken wetsont werp, wiji de voorgestelde bepalingen voor alie naamlooze vennootschappen, geene uitgezonderd, geldend zullen zijn. Deze bepalingen zijn evenwel voor z.g. familtie-vennootschappen, welke speciaal in middenstandskringen volgens adressant onaanvaardbaar. DE SCHUTTEVAER. De heer Schuttevaer is te Rotterdam aangekomen Zijn onzinkbare redding- boot blijft echter voorloopig te Plymouth De boot is niet verkocht en naar de heer Schuttevaer mededeelde, de plannen voor een tocht over den oceaan zijn nog niet opgegeven. WEKELIJKSCHE RUSTDAG VOOR TRANSPORTARBE1DERS TE LAND. Naar het Volk meldt, bestaat de com- missie, die aan den Hoogen Raad van Ar beid rapport zal uitbrengen over minister Slotemaker de Bruine's ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur betref- fende een wekeiijkschen rustdag voor transportarbeiders te land, uit mr. J. Westhoff, lid en voorzitter, prof. Aenge- nent, den heer Brautigam, de heeren Ma ters van het N.A.S., ir. Plate van de Scheepvaartvereenigiing Zuid, H. J. Schol- te, hoofdinspecteur van den arbeid, en A. Schutte van het R.K. werkliedenver- bond (de vorengenoemden zijn de leden van commissie IX van den Hoogen Raad van Arbeid), en voorts uit de heeren A. J. ten Hope van den Bond van bedrijfs- autobouders, mr. A. N. Molenaar van het Verbond van Nederlandsche werkgevers, J. Quispel van het Chrdstelijk Nationaal Vakverbond, G. Udo van den Koninklij- ken Nederlandschen Middenstandsbond ,,Maar wat is er dan?" vroeg Sam ge- duldig. ,,En als het dan zoo ver komt, dat de dominee binnenstuift en er over klaagt, dat er vrouwen in je slaapkamer zitten.' ,,Wat?" ,,Hij heeft haar gehoord, z^gt hij.' Heeft hij een vrouw in mijn slaapka mer gehoord?" "Ja- ,,Dan is hij gek! Wanneer? „Zooeven." ,,Daar snap ik niets van." „<Hij zei het tenminste en hij was er heel onaangenaam over ook. En dan is er nog iets, Sam, je moet aan dien knecht van jou zeggen, dat hij mlj niet vadertje noemt. Hij... „Groote God!" zeide Sam. Hij naifa Willoughby Braddock bij den arm en bracht hem naar de stoep. Zijn ge- zicht stond vastberaden. ,,Ga jij nou als een beste kerel eens met Kay praten", zeide hij. „Ik kom dadelijk terug. Ik moet me eens even op de hoogte stellen." ,,Ja, maar luister eens... „Schiet op." „Maar ik begrijp je niet." ..Vooruit nou!" En door overmacht gedwongen. ging W^illoughby weer peinzend San Rafael binnen. En Sam sloop heel voorzichtig over den grasrand naar zijn huis toe. Vage, maar zeer positieve verdenkingen waren bij hem opgekomen. Hij stond juist onderaan de stoep, toen de stilte plotseling gestoord werd door een schrillen vrouwenkreet, onmiddellijk ge- volgd door een vroolijk geblaf. En op den voet daarvan kwam de plotselinge ver- schijning van een ijlende gestalte, die naar het hek rende. Zij bewoog zich snel en het was schemerdonker, maar Sam had niet de minste moeite om juffrouw Gunn en P. M. Visman van de R.K. werkge- versvereeniging, alsmede den heer G. Sie- verink van den Centralen bond van trans portarbeiders. BOND TEGEN HET VLOEKEN. De Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heilig'n naam heeft te Utrecht zijn tiende jaarljjksche vergade ring gehouden. Na de gebruikelijke opening heeft de voorzitter, ds. H. Janssen te 's Graven- hage, een herdenkingswoord naar aanlei- ding van den tienjarigen arbeid van den bond gesproken, daarop met dankbaar- heid terugziende. Het kan niet ontkend worden, zeide spr., dat de volkszonde van het vloeken, dank zij de actie van den Bond is afgenomen. Twee mannen heb ben zich zeer speciaal verdienstelijk ge- maakt, allereerst de heer J. Baas, die het initiatief heeft genomen voor de oprich- ting van den bond, en de oud-voorzitter dr. Scheurer, die wegens ziekte het voor- zitterschap heeft moeten neerleggen. De actie tot vaststelling door de gemeentebe- sturen van strafmaatregelen tegen het vloeken, heeft rijke vrucht gedragen. Aan den oud-voorzitter werd een tele gram van symphatie gezonden. Volgens het daarna door den heer J, Baas te Helder uitgebracht jaarverslag was 1927 in vele opzichten een voorspoe- dig jaar. Het ledental bedroeg einde De cember 1927 9267 (d.i. een vooruitgamg van 255). Veel actie en in velerlei vorm werd gevoerd. Ook aan den ministerraad werd een adres aangeboden om maatre- gelen te nemen tegen het vloeken, in het bizonder door verbod aan alien, die in 1 overheidsdienst werkzaam zijn. Het aan i tal correspondenten bedraagt thans 260. Ook in Soerabaja kwam een correspon- dentschap. Het verslag meent voorts een merkbare ommekeer te mogen vaststellen bij leger en vloot zoowei als in andere kringen. 34.000 opschriften hebben een plaats gekregen op fabrieken en werk- plaatsen. terwijl 240.00f vlugschriftcn en 200.000 kaartjes zijn verspreid. Het denkbeeld van den minister om het geschiedenisoverzicht in het jaarverslag in een vlugschrift te verwerken, werd aan het bestuur ter behandeling opgedragen. De heeren K. Kruithoff te Utrecht, L. F. Duymaer van Twist te Den Haag, J. Beukenkamp en H. Beukenkamp. beiden in Den Ham (Overijssel) en P. Doom te Zwijndrecht werden als bestuursleden herkozen. DE FINANCIEELE BETREKKING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. Dezer dagen is te Vlagtwedde een ver gadering gehouden, uitgeschreven door het comite van actie. om voor de platte- landsgemeenten een gunstiger regeling te verkrijgen dan in het rapport van de staatscommissie inzake de financieele be- trekking tusschen rijk en gemeente be- paald is en die wellicht nog in deze par- lementaire periode in behanideling zal kun nen komen. De vergadering, waarop afgevaardig- den van kiesvereenigingen en gemeente- raadsleden en eemige belangstellenden ook uit naburige gemeenten aanwezig wa ren, werd geopend en geleid door den heer Berlage. van Pittsburgh te herkennen. Zij snelde door het hek, de straat op, terwijl Amy, die in de schemering op een klein olifantje geleek, haar met groote sprongen volgde, aldoor vreemde hondachtige geluiden ma- kend. Dolly sloeg het hek dicht, maar hekken beteekenden niets voor Amy. Zij stortte zich er over heen en beiden verdwenen in de duisternis. Sam's mond stond grimmig. Met on- hoorbare schreden sloop hij naar de deur van Mon Repos en haalde zijn sleutel te voorschijn. HOOFDSTUK XXIV. Dat voornamelijk over broeken handelt. 1. De ontmoeting tusschen Amy en me- vrouw Molloy was een gevolg van het besluit der laatste om de kleine broeikas te doorzoeken, die even buiten het huis stond. Ze had Glibber gezegd, dat ze meende de gezochte aandeelen daar te zullen vinden. Die waren er niet, maar Amy wel. De serre was een geliefde rustplaats voor Amy. waarljeen ze haar schreden had gewend. toen ze bemerkte, dat haar vriendelijke toenaderingen door Snert verkeerd werden opgenomen. De gevoelens, die opgewekt waren bij mevrouw Molloy, toen ze in het duister rondtastte en plotseling in den afgrond- diepen muil greep van den grootsten hond, dien ze nog ooit gezien had, waren het best te peilen aan haar uitingen daarna. Ze was een vrouw met ijzeren zenuwen, maar dit was haar toch te veel. De enkele kreet, dien ze uitte, eer zij haar adem spaarde voor zij den wedren INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. TABI bij verkoudheden en rheumatiek Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord "Bayer" staal. Prijs 75 ds. Dr. Bierema, lid van de Tweede Ka mer, heeft de beewaren der plattelandsge- meenten tegen de ongewijzigde voorge stelde financieele betrekking besproken. Na het debat deelde de voorzitter mee, dat het comite door de geringe opkomst op deze vergadering niet ontmoedigd was geworden, maar integendeel gesterkt in de overtuiging, dat meer bekendheid met in- houd en strekking van het rapport der staatscommissie een algemeene medewer- king tot gevolg zou hebben. Het comite dacht binnen enkele weken een vergade ring te Winschoten te houden en daarna te Hoogezand en Groningen. Middelerwijl zou getracht worden, in een tal dagbladen en plaatselijke couranten ingezonden stuk- ken geplaatst te krijgen en daarin doel en streven van het comite-Berlage in zeer ruimen kxing bekendheid te geven. DE RARE VERGISSING. Op de vragen van mej. Westerman, lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- pen geantwoord: x I. Het antwoord op de eerste vraag luidt bevestigend. II. Ook de ondergeteekende betreurt het zeer, dat, ondanks de controle, waar- aan, volgens de mededeeling der inspectie de examenopgaven zijn onderworpen ge- weest, daarin een fout onopgemerkt is ge- bleven. III. Maatregelen, om te voorkomen, dat de examinandi van de gemaakte fout schadelijke gevolgen zouden ondervinden zijn aanstonds getroffen. Zij bestaan hier- in, dat de candidaten in plaats van het vraagstuk, waarin de fout voorkwam, een ander vraagstuk zullen maken, terwijl zij, indaen zij dit wenschen, ook in plaats van het andere vraagstuk, waarin niet een fout voorkwam, een ander vraagstuk mo gen maken. IV. De ondergeteekende zal de in spectie opdragen, voortaan een nog scher- per controle toe te passen, ten einde, zoo mogelijk, in de toekomst herhaling van een fout, als ditmaal gemaakt, te voorkomen. TELEGRAM-RECORD. Het record voor het overseinen van een telegram hetw^lk op naam van het Amerikaansche Telegraafkorps stond met een. snelheid van 5.9 sec. (New York- Londen) ter gelegenheid van' de boks- match CarpentierDempsey is door Ne- derland verbeterd. Een der telegrammen over den Olym- pischen voetbalwedstrij.d tusschen Uru guay en Argentinie bereikte 52 seconden nadat het door het personeel van het te- legraafkantoor in het Stadion was uitge- zonden, het redactiebureau van een der grootste dagbladen van Buenos Aires. des doods begon, drong slechts flauw door tot waar de heer Molloy op de sofa zat te dutten. Hij hoorde het, maar het zeide hem niets. Hij voelde zich nu weer wat beter, en zijn geplaagde zenuwen. of- schoon ze nog niet heelemaal tot rust wa ren gekomen, kalmeerden toch al wat. Hij besloot zich nog enkele minuten noodza- kelijke rust te gunnen. Zoowat midden in de tweede minuut werd de deur zachtjes opengeduwd en Sam kwam binnen. Hij bleef den achter- over leunenden heer Molloy een oogenblik aankijken. ,,Zit u nogal makkelijk? vroeg hij. Glibber schoot omhoog met een roche- lend geluid. Van alle onrust-verwekken- de oogenblikken van dien middag was dit wel het meest zenuwschokkende, want hij had de deur niet hooren opengaan en door Sam's stem kwam hij pas tot het be- sef. dat hij niet meer alleen was. „Ik heb u toch niet aan het schrikken gemaakt?" zeid£ Sam. De eischen van een moeilijk beroep had- den gemaakt, dat Glibber snel had leeren denken. Vaak, in den loop van een bezig leven was hij in omstandigheden geweest, waarin hij in een ondeelbaar oogenblik heele plannen moest ontwerpen en wijzi- gen. Zijn vaardige geest reageerde onmid- dellijk en vond een uitweg in den nood. ,.U hebt mij zeker laten schrikken zeide hij brutaal-weg, op zijn beste Tho mas G. Gunn-manier. ,.U hebt mij een ongeluk laten schrikken. Bent u daar ein- delijk. mijnheer Shotter?" ,ja, hier ben ik." ,,Ik heb al een heelen tijd op u gewacht. En ik was bijna in slaap gevallen." Hij grinnikte, alsof hij zijn lachen niet goed kon inhouden. ,,Nu", zeide Sam. ,,om u slapende te vinden, moet men al heel vroeg opstaan." DE BELGISCHE DEPUTATIE HTER TE LANDE. De Belgische deputatie, die hier te lan- de vertoeft om de Nederlandsche regee- ring te bewegen om Nederland te doen deelnemen aan de jubileumtentoonstellin- gen te Luik en Antwerpen in 1930 zal op de departementen van Afbeid, Nijverheid en Handel en op die van buitenl. Zaken en Kolonien worden ontvangen. DE ITALIA. Maandagmiddag heeft het Italiaansche gezantschap te Oslo een nieuw bericht van de Citta di Milano ontvangen, Vol gens dit bericht is de bemanning van de Italia bij de landing op het ijs in drie dee- len gescheiden. De middelste groep, waarbij Nobile zelf zich bevindt, bestaat uit zeven menschen. Twee mannen van deze groep zijn gewond. Een van hen heeft een gebroken been. De tweede groep bestaat uit twee, de derde uit drie man. De laatsten hebben geen verbinding met de overigen en hebben geen levens- middelen en ook geen Poolkleeding. Zij hebben getracht Smith te bereiken. Waar zij zich op het oogenblik bevinden, is niet bekend. Maandagavond om 10 uur 50 heeft de Citta di Milano het volgende telegram tot de bemanning van de Italia gericht. ,,Deel u mede, dat uit Italie watervlieg- tuig S 55 met Maddalena vertrokken is. Heden vertrekt een Dornier Wal met ma- joor Peno. Van Archangel Russische ijsbreker met twee watervliegtuigen on- derwegEen tweede groote Russische ijsbreker is gereed om uit te varen. Een Zweedsche expeditie met drie toestellen is naar Koningsbaai onderweg. Hobby is eerst nu bij Goverse en Vanza vrijgewor- den met Larsen met klein toestel. Ik hoop, dat u ver, genoea naar het Oosten kunt doordringen om Larsen in staat te stellen hulp te brengen en ieder oogenblik bij u te komen. Hobby heeft twee hondensle- den. Ik vervul mijn plicht u hartelijke groeten van Milaan en zijn podesta Bello- ni over te brengen. Ik verzoek u thans de volgende door de Italiaansche regeering verlangde opgaven te verstrekken: 1Namen van de groep van drie man nen, die trachten het land te'bereiken, 4ag, plaats van hun vertrek. of gewapend en voor hoeveel dagen levensmiddelen. 2. Naam van den geleerde, die bij u is. 3. Namen der gewonden en hun toe- stand. 4. Uw positie van vandaag. Wij raden u kort te antwoorden om uw accumulatoren te sparen. Wij verzekeren u, dat wij met hart en ziel alles in het werk stellen. Citta de Milano." Vermoedelijk in antwoord op boven- staand telegram heeft Nobile des nachts meegedeeld, dat zijn qroep, die nog zes man telt, zich in de reeds vermelde positie bevindt op het ijs, dat langzaam afdrijft in het gezicht van de kust. Op beperkt rantsoen kunnen de mannen net vijftiq daqen met de voorraden, die zij bij zich hebben uithouden. De heer Molloy grinnikte weer. ..Dat zeiden de jongens in Denver ook altijd." Hij wachtte even en keek Sam angstig aan. ,.U weet toch. wie ik ben, mijnheer Shotter." Zeker, weet ik dat." ,,Weet u nog, hoe ik laatst het huis uit mijn kinderjaren kwam opzoeken?" ,.Ik ken u nog van veel vroeger van Sing-Sing." Hij keerde zich om en draaide het gas op. De heer Molloy was blijde, dat hij een oogenblik respijt kreeg om te denken. ..Sing-Sing." ,Ja." ..Daar hebt u toch niet gezeten." ,,Ik ben daar naar een voorstelling ge weest, waarin u een belangrijike rol ver- vulde. Uw nummer weet ik niet meer." ,,En wat zou dat?" .He?" De heer Molloy nam een uiterst waar- diqe houdinq aan. ..Wat zou dat?" herhaalde hij. ,.Als ik voor korten tijd door een bevooroor- deeld rechter en een onnoozele jury - verblijf moest houden in de plaats, door u genoemd? Ik weiqer om te erkennen, dat dit iets aan mijn karakter zou afdoen. U bent Amerikaan. mijnheer Shotter en u weet. dat er helaas iets niet heelemaal in orde is met de Amerikaansche politiek. Mijn onbevreesde pogingen ten behoeve van een partij, die misstanden uit den weq wilde ruimen bracht mij de openlijke vijandschap van een bende qewetenlooze schurken, die niet aarzelden mij valsche- lijk aan te klaqen en ,,Ja," zeide Sam. „Ik zou dat allemaal beter slikiken, als ik u niet had gevonden, terwijl u in mijn huis aan het inbreken was." (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE COURANT Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare bennis, dat ter Gemeente- Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Bouwmaterialenhandel ,,DE HOOP'' te Ter Neuzen, om VERGUNNING tot het opriehten en in werking brengen van een zakkenklopperij met een electro-motor van 3.1 P.K., in het perceel kada- straal bekend in Sectie M, No 355. Op Dinsdag 26 Juni a.s., des namiddags drie uur, zal in het gemeentehuisgelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze rnondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zi), die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovenge- melde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn, zijdie niet overeen- komstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren rnondeling toe te lichten. Ter Neuzen, den 12 Juni 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester, B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat het verzoek van de Wed. G. ECKHARDT te Ter Neuzen, om in het perceel kada- straal bekend gemeente Ter Neuzen,sectie L, no. 792, ee« broodbakkerij met heeteluchtoven te mogen op riehten en in werking brengen door hen is ingewilligd. Ter Neuzen, den 12 Juni 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1