ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8231 Maandag 11 Juni 1928 68' Jaargang Sam en zijn schat buitehTahd. JH111- ItirS'filiS: RAADSVERGADER1NG. BINNENLAND. Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige landen /2.60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit blad verschijnt iederen Maar.daq-, Woensdag- en Vrijdagavond. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van j den Gemeenteraad is belegd op Donderdag 14 Juni 1928, des namiddags 2 uur. Ter Neuzen, den 11 Juni 1928. De Burgemeester vcornoemd, J. HUIZINGA. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdaq. Aan de agenda wordt toegevoegd de interpellatie-Kortenhorst betreffende den toestand in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het crediet voor de luchtlijnen in Ned.- Indie (aanvullingsbegrooting) wordt aan genomen met 53 tegen 37 stemmen. De motie-Braat (een inspecteur der di- decte belastingen moet geen gemachtigde van een reclamant kunnen weigeren zon- der opgave van geldige redenen) wordt met 66 tegen 14 stemmen verworpen. De motie^Braambeek inzake de instel- ling van een Vervoerraad voor verkeers- aangelegenheden wordt aangenomen met 45 tegen 36 stemmen. Aan de orde komt de stemming over het wetsontwerp tot voorziening tegen be- smettelijke ziekten. Mevrouw de Vries-Bruins (s.d.) ver- zoekt heropening van de beraadsilagingen ter behandeling van haar amendement be treffende de verplichte revaccinatie. Dit amendement wenscht spr. als compensa- tie voor de vrijstelling wegens gewetens- bezwaren, welke vrijstelling het amende- ment-Bijleveld in de wet bracht op onver- wachte wijze en door de overhaaste be handeling. De voorzitter wijst erop, dat heropening van de beraadslagingen over ontwerpen, waarover reeds besilist is, bezwaarlijk kan plaats hebben, tenzij achteraf een for- meele wijziging noodig bleek. iDe heeren van Aalten (v.d.en van Gijn (lib.) gaan mede met het voorstel de Vries-Bruins. Het voorstel wordt verworpen met 47 tegen 34 stemmen. Voor de linkerzijde, op den heer Brdat (P.L.) na. Het ontwerp wordt aangenomen met 42 tegen 35 stemmen. Tegen de linkerzijde en de heeren Arts (r.-k. volksp.), Lovink (c.h.), Moller (r.k.) en Veraart (r.k.). Aan de orde komt het wetsontwerp be treffende de goedkeuring van het verdrag met Belgie betreffende de intellectueele toenadering. De heer Moller (r.k.) betoogt de nood- zakelijkheid, dat het Nederlandsch de voertaal zal zijn. De heer Tilanus (c.h.) sluit zich daar- bij aan. HET KAMERLID STENHUIS. De heer Stenhuis, die geen voorzitter van het N.V.V. meer is, zal zich om qe- zondheidsredenen geen candidatuur voor de Tweede Kamer meer laten welgeval- len. Zijn opvolger zal hoogstwaarschijnlijk de heer Kupers zijn. KLOMPENWETJE. De heer J. Th. de Visser c.s. heeft op het voorstel van de heeren Fleskens en Smeenk tot tijdelijke hefting van een in- f JOUUT OS. liit het Engelseh door P. G. WODEHOUSE. 57) (Vervolg.) Waarom kom je niet boven?" zeide zij. „Omdat ik een beetje ga liggen' zeide Glibber, zwaar ademhalend. ,,Wat bedoel je toch?" „Ik wil rusten. Ik heb rust noodig en ik zal het hebbenDolly kwam in de vestibule. ,,Zeg, wat zie jij er uiti ,,No'u en wat! Als ik niet een paar uur rust neem, dan mot je om een brancard sturen." „Nou, ik wil ook wel een oogenblikje zitten. Het is stoffig werk, al dat gezoek! Ik ga in den achtertuin eens een luchtje scheppen... Kwam er nou al weer iemand op visite?" ..Allemachtig De lui hier in de buurt schijnen geen eigen thuis te hebben. Nu, ik ben in een oogenblikje weer terug, dot. Er is zoo'n soort serre bij de achterdeur. Wie weet heeft de oude Finglass de kluit daar weggestopt." 3. Dominee Aubrey Jerningham liep het grintpad over, dat zoowel Mon Reipos, als San Rafael voor oprijlaan diende en be- voerrecht op klompen een amendement in- gediend, waarvan de strekking is om klompen gelijk te stellen met schoenen, laarzen en klompschoenen en belast wor- den met het gewone recht van 8 De voorstellers achten reeds uit over- weging van billijkheid tegenover den han- del in deze artikelen dit voorstel aanbe- vdenswaardig. LEGATEN VAN MEVROUW P. M. VAN WEEL. Mevr. P. M. van Wee! geboren te Dirksland, overleden te 's Gravenhage, heeft zooals nader blijkt, in het geheel ruim 2 millioen gulden aan verschillende instellingen gelegateerd. RIJKSVEER MOERDIJK WILLEMSDORP. Op Dinsdag 19 Juni zal de officieele in- dienststelling van de nieuwe veerpont van het rijksveer over het Hollandsche Diep tusschen Moerdijk en Willemsdorp plaats vinden. DE SCHUTTEVAER Sedert eenigen tijd ligt de Schuttevaer te Plymouth. Naar wij vernemen is op de reddingsboot gerechtelijk beslag gelegd door den kapitein, die op deze wijze zijn achterstallige gage tracht te ontvangen. De heer Schuttevaer Jr. stelt pogingen in het werk om de boot voor zijn vader te behouden. Er zou tusschen Schuttevaer Sr. en de bemanning van de boot oneenigneid zijn ontstaan. (N. R. Crt.) EEN RARE VERGISSING. Mejuffrouw Westerman, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- pen de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat in een van de opga- ven voor het vak trigonometric op het eindexamen voor de hoogere burgerscholen (met vijfjarigen cursus), dat thans wordt afgenomen. een touc voorkwam, waardoor dat vraagstuk niet op te lossen was 2. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is dan de Minister niet van meening, dat het zeer afkeurenswaardig is, dat deze examenopgaven blijkbaar zonder voldoende controle aan de examinandi zijn opgegeven? 3. Is de Minister bereid om te zorgen, dat de examinandi van deze fout geen na- deelige gevolgen zullen ondervinden 4. Heeft de Minister maatregelen ge- nomen, om herhaling van een dergelijke fout zooveel mogelijk te voorkomen, en zoo ja, welke Naar het „Vad." verneemt zullen de candidaten voor het eindexamen H. B. S. 5-j. cursus, wien een verminkt en dus on- oplosbaar qoniometrisch vraagstuk werd voorgezet, Dinsdagochtend moeten terug- komen om opnieuw twee vraagstukken te maken, waarvan althans het eerste door hen, die het! vorige goed hadden, moet worden gemaakt. RADIO-TOESTELLEN AAN BOORD VAN RIJNSCHEPEN. Naar gemeld wordt heeft het Onder- wijsfonds voor de Binnenvaart bericht ont vangen, dat in afwachting van de door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie in Nederland met het Intergeallieerde op- percommando in het bezette gebied te tref- fen algemeene reading, het aanbeveling verdient, dat de Nederlandsche-Rijnschip- klom de stoep van den heer Wrenn. Hij beefde nog. ,,Mijnheer Wrenn?" vroeg hij den wel- gekJeeden jongen man, die de deur open deed. Braddock schudde het hoofd. Dit was de tweede maal in de laatste vijf minuten, dat hij voor den eiqenaar van San Rafael gehouden was; want ter- wijil de dominee Burberry Road afkwam, was de agent aan het benedeneind be- gonnen. ,,Het spijt mij", zeide hij. ,,Mijnheer Wrenn i9 uit." ,,Dan zal ik even op hem wachten", zeide dominee Aubrey. ,,Ga uw gang", zeide de heer Braddock. Hij ging voor naar de zitkamer en voel- de, hoewel in mindere mate, iets van de gene van Glibber Molley. Hij had eigen- iijk geen verstand van dominees en vroeg zich af, hoe hij het gesprek gaande moest houden. ,,Een kop thee?" „Neen, dank u." ,,Ik vrees", zeide de heer Braddock ver- ontschuldigd, „dat ik niet weet, waar de whisky staat." ,,Ik drink nooit alcohol." Het gesprek kwijnde. Willoughby Braddock vond zijn bezoeker wat kil. Niets hartelijk. Hij scheen op iets te broeden, of de heer Braddock moest zich erg vergissen. ,,U bent toch dominee en zoo! zeide hij, na een stilte van eenige minuten. Juist. Mijn naam is dominee Aubrey Jerningham. Ik ben hier beroepen." ,,Zoo. Een leuk plaatsje. ,De omgeving is schopn", zeide domi nee Aubrey. .Alleen de mensch is slecht." Weer een stilte. De heer Braddock pers, die overeenkomstig de met de Duit- sche administrate getroffen regeling, een ontvanginrichting aan boord hebben en met hun vaartuigen in bet bezette gebied varen zich wenden tot het telegraafkan- toor te Kolblenz voor hec verkrijgen van de vereischte toestemming van de bezet- tingsautoriteiten voor he> hebben en ge- bruiken van deze ontvf iginrichtingen in genoemd gebied. Daarnaast hebben ce Nederlandsche Rijnschippers een vergunning van den di- recteur van een Nederlandsch telegraaf- kantoor noodig. HET WETSONTWERP OP DE NAAML. VENNOOTSCHAPPEN. Te 's Gravenhage is een congres ge houden naar aanleiding van het bij de Eerste Kamer aanhangig wetsontwerp op de naamlooze vennootschappen. Als ver- tegenwoordiger van den Minister van Justitie woonde Mr. W. TT Fruin het con gres bij. De voorzitter van het congrescomite. Dr. Van Aalst, president der Nederl. Handel Maatschappij, hield een openings- rede, waarin hij eraan herinnerde. dat vrij- wel alle groepen uit de Nederlandsche zakenwereld op het congees zijn vertegen- woordigd en alle ondernemers, groot en klein, Nederland zoowel als Indisch, sa- mengekomen zijn, om opnieuw en ditmaal voor het laatst te waarschuwen tegen de gevaren voor de soc<aal-economische ont- wikkeling en de volkswelvaart, in deze wetsvoordracht gelegen, welke wetsvoor- dracht daarom uit een oogpunt van alge- meen belang niet kan worden aanvaard. Vervolgens werd het woord gevoerd o.a. door de heeren Asselbergs, voorzitter, Algemeene R.-K. Werkgeversvereeniging; Blankert, bestuurslid van den Kon. Ned. Middenstandsbond; Charbon, algemeen secretaris van de Broederschap van Nota- rissen in Nederland en ?dr. Aug. Philips, algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. smaakJ dh roo DE DRAADLOOZE BERICHTEN VAN DE ITALIA. De poging van Philips zonder resultaat. Vrijdags heeft de Philips Ultra Korte- golfzender getracht met Nobile in contact te komen. Van 16.00 tot 18.00 uur Green- wich-tijd is hij in bedrijf geweest. De op- roepen in het Italiaansch en Fransch, bid den als volgt: ..Hallo. Italia, Hallo Nobile, het laboratorium van Philips Radio in Hol land roept U. Wilt U op de kortegolf sei- nen, waar gij u bevindt. Hulpexpedities zijn onderweg. Wij zullen deze uitzending op 31.4 meter golf niet onderbreken, maar luisteren tegelijkertijd op de korte golf, om uw antwoord op te vangen. Er is geen antwoord gehoord. ofschoon men regelmatig het geheele golfgebied tot 100 meter lengte afgezocht heeft. Het luchtschip geheel vernield. Ondertusschen heeft kapitein Romagna van de ,,Citta di Milano Zaterdag ge meld, dat hij er zeker van is in draadlooze verbinding te staan met de .Italia' Sedert Vrijdagavond, toen het eerste duidelijk verstaanbare bericht werd ontvangen, heeft de ,,Citta" verscheidene malen seinen van Nobile ontvangen. Daar in de diverse berichten verschillen de posities worden opgegeven, die telkens tobde zijn hersens af, om iets gezelligs ter sprake te brengen en bevond. dat geeste- lijke praatjes voor de vaak zijn fort niet waren. Een oogenblik dacht hij er over, om zijn bezoeker te vragen, waarom bisschop- pen toch altijd veters op hun hoed dragen een vraagstuk, dat hem altijd gei'ntres- seerd had; maar hij meende, dat de andere misschien beleedigd zou zijn, als hem ambtsgeheimen werden ontfutseld. ,,Hoe gaat het met het koor?" vroeg hij. „Het koor is heel bevredigend. „Prachtig. Een mooi orgel? ,,Heel mooi. Dank u.' ,,Dat is goed", zeide de heer Braddock, die vond, dat het wat beter begon te vlot- ten. „Weet u, waar ik woon in Wilts hire, had de dominee altijd last met zijn orgels. Ik moest altijd aan orgelfondsen bij'dragen. Ik vraag mezelf af, waarom eigenlijk?" Dominee Aubrey Jerningham wilde hem hierin niet volgen. ,,Dus u woont hier niet, mijnheer...' .Braddock. Willoughby Braddock. O neen, ik woon hier niet. Ik ben maar op visite. Een vriend des huizes. ,,Zoo? Dus dan kent u dien mijnheer...e hiernaast niet mijnheer Shotter?' ,,0 ja! Sam Shotter? Mijn beste vriend. Ik ken hem al jaren en jaren en jaren." ,,Zoo. Ik kan u niet geluk wenschen met uw keuze van vrienden." „Wat mankeert er aan Sam?" wilde de heer Braddock weten. .Alleen maar dit. mijnheer Braddock zeide dominee Aubrey, wiens toorn nu overkookte als een ketel water. Hij leidt een leven van openlijke zonde. „Van openlijke wat?" meer naar het westen gelegen zijn, oppert men, schrijft de Tel., de mogelijkheid, dat de luchtvaarders op het drijfijs naar het Westen drijven. Voorzoover de ,,Citta di Milano uit de opgevangen mededeelingen heeft kunnen begrijpen, is het luchtschip bij de daling op het ijs geheel vernield, doch alle leden der bemanning zijn nog in leven en bevin- den zich niet in direct gevaar. Daar de deskundigen het er over eens zijn, dat men naar alle waarschijnlijkheid Nobile en zijn metgezellen alleen met be- hulp van ijsbrekers kan bereiken, is, zooals reeds kort gemeld, opdracht gegeven aan de Hobby" en de ..Braganza onmiddel- lijk naar Noordoostland te vertrekken. Door beide stoomschepen is geantwoord, dat ondanks het vele pakijs alle mogelijke moeite zal worden gedaan om de aange- wezen plaats te naderen: Indien de ,,Bra- ganza" er niet in slaagt zich een weg door het ijs te banen, zullen eenige alpenjagers het schip verlaten, om over het ijs Nobile te bereiken. Uit Oslo wordt nog gemeld. dat Amund sen de laatste radio-berichten veel waar- schijnlijker acht dan vroegere dergelijke mededeelingen. Zoodra de mededeelingen officieel bevestigd zijn, zal Amundsens reddingsexpeditie als overbodig worden opgegeven. De bladen te Oslo geven speciale edities uit met het nieuws over de Italia en zij hebben bovendien toestemming verkregen op Zondag extra-edities uit te geven, wat anders verboden is. Men hoopt. dat het weer spoedig z?! -tc-elatsn dat dp Noorsche vliegers naar het noordoostelijk deel van Spitsbergen vliegen. WH is waar neemt men aan, dat zij niet zullen kunnen landen, •vliegtuige kunnen dalen, maar de aviateurs zullen in daar de waterv j en niet op land of ijs elk geval pakketten met levensmiddelen etc. laten vallen. Rijser Larsen stijgt op. De aviateur Rijser Larsen zou onmiddel- lijk starten ten einde de ..Italia te zoeken. Indien het onmogelijk blijkt op het ijs te landen, zal hij levensmiddelen laten vallen. Men gelooft, dat het met hondensleden be- trekkelijk gemakkelijk zal zijn de lucht vaarders over het pakijs te bereiken. De .Jtalia" heeft gevraagd naar de roepletter van Rijser Larsens vliegtuig, zoodat het per draadlooze de richting kan aangeven, die Larsen moet volgen. Men gelooft, dat het open water bij Tordo- strandet waarschijnlijk zal beletten, dat Larsen landt. Ook de Hobby" heeft opdracht gekre- gen te trachten de Italia" zoo dicht mo gelijk te naderen en daarna met honden sleden te pogen de luchtvaarders te berei ken. Te Kingsbay gelooft men stellig, dat de .Italia" behouden is, al is zij waarschijn lijk zwaar beschadigd, als zij op het ijs heeft moeten landen. Openlijke zonde. In mijn gemeente. !'Dat snap ik niet. Hoe bedoelt u open lijke zonde...!" .Deze man heeft mij zelf verteld, dat hij vrijgezel is." ,,Ja, dat is juist." ,,En toch, toen ik een paar minuten ge- leden een bezoek bij hem bracht, merkte ik, dat daar een vrouw bij hem woonde. ,,Een vrouw?" ,,Een vrouw." .Maar dat kan toch niet. Sam is hee- lemaal niet zoo. Hebt u haar gezien?" ,,Ik heb haar niet wiJlen zien. Ik hoorde haar stem." „Nu heb ik het", zeide de heer Brad dock opeens. ,,Ze was zeker op visite; zoo'n toevallig bezoekje, ziet u!" ,,En wat deed ze dan in zijn slaapka- mer?" ,,In zijn slaapkamer?" „In zijn slaapkamer! Ik kwam mijnheer Wrenn waarschuwen, die, zoo als ik van mijnheer Cornelius begrepen heb, een jong nichtje in huis heeft. Een omgang tusschen deze twee buurhuizen is niet wel mogelijk. Denkt u, dat mijn heer gauw zal thuiskomen?" ,,Ik weet er niets van. Maar hoort u eens", zeide de heer Braddock verdrietig. ,,Er moet een vergissing in het spel zijn. ,,U weet misschien niet, waar hij nu is" „Neen ja eigenlijk wel. Hij zeide, dat hij naar Cornelius ging. Ik geloof, dat ze zouden schaken, of zooiets. Een spel- letje", zeide de heer Braddock, ,,waar ik nooit achter heb kunnen komen. Maar ik ben ook niet erg bedreven in die hersen- speHen". ..Dan zal ik naar Cornelius gaan", zeide Aubrey en stond op. ,,Speelt u ook Mah-jongg?" vroeg de VLIEGTOCHT CALIFORNIe-AUSTRALIe. Nadat de vliegers door den storm 115 uit den koers was geworpen, is kapitein Kingsford Smith met zijn gezellen Zater- dagmorgen veilig en wel te Brisbane ge- arriveerd. Daarmede is door het vliegtuig weer een groote overwinning behaald op den afstand. In vroeger eeuwen was het met een zeilschip een reis van maanden, tegenwoordig met een stoomschip een van eenige weken, het vliegtuig deed het in een paar dagen. De aankomst werd bijgewoond door een enorme menigte, die de vliegers aanhou- dende ovaties bracht. Ook de gouverneur van Queensland was er bij tegenwoordig. De federale regeering besloot 5000 pond sterling te storten voor het fonds, dat aan de aviateurs zal worden overhandigd. De president der Vereenigde Staten, Coolidge, was een der eersten die King- ford Smith telegrafisch met zijn succes ge- lukwenschte. TSJANG TSO-LINS TOESTAND. Uit Tokio wordt thans gemeld, dat Tsjang tso-lin bij den bomaanslag op den trein, ernstig gewond is en dat men aan zijn herstel twijfelt, daar het verval van krachten toeneemt. De Japansche adviseur te Moekden, kolonel Kihara, heeft den maarschalk een bezoek gebracht. Na af- loop van het bezoek verklaarde de kolo nel, dat de maarschalk wel is waar zeer zwak is, doch hoopt te herstellen. Hij had den kolonel gezegd, dat alles met hem in orde was en verzocht zijn bezoe ker zijn aanhangers te zeggen. dat zij zich niet bezorgd hoeven te maken.. ,,Ik heb zoo dikwijls aan aanslagen op mijn leven blootgestaan", had Tsang gezegd, dat ik daartegen gehard ben." De Japansche geneesheeren, die Tsjang behandelen. worden zeer belemmerd door het feit, dat zoowel de Chineesche ge neesheeren uit de oude school, die mede- geconsulteerd worden als de talrijke aan hangers van Tsjang klaarblijkelijk om godsdienstige overwegingen er op aan- dringen, dat de maarschalk volgens de oude Chineesche methode zal worden be- handeld. RUSLAND. Naar de Prawda meldt, heeft het ge- meentebestuur van Kazan besJoten, alle kloosters en verdere aan de geestelijkheid behoorende of bij deze in gebruik zijnde gebouwen te Kazan of in den omtrek van deze stad aan hun huidige bestemming te onttrekken en in te richten tot woonka- zernes voor arbeiders. EEN VLIEGTUIG VOOR DEN KONING VAN AFGHANISTAN. Binnen enkele dagen zal het vliegtuig, dat de Duitsche regeering den koning van Afghanistan heeft geschonken, door de lucht naar Kaboel vertrekken. Eenige an dere toestellen zullen het vergezellen. Men hoopt den koning van Afghanistan te Teheran aan te treffen. Het is niet uit- gesloten, dat de koning van Teheran met dit vliegtuig naar Kaboel zal vliegen. KOSTEN VAN DE ALGEMEENE STAKING. De Engelsche Nationale Unie van Spoorwegpersoneel heeft nu pas kunnen berekenen wat de algemeene staking van 1926 en de daaruit voortgevloeide uitkee- rinqen aan werklooze leden haar gekost heer Braddock. ,,'Dat is nu net iets voor mij." ,,Als hij daar niet is, dan kom ik terug," Toen hij alleen was, merkte Willough by Braddock, dat hij geen trek in zijn thee meer had. Claire, die hem hoogst dankbaar was, had nogal veel werk van de koekjes gemaakt, maar het zeide hem niets meer. Hij stak een sigaret aan en ging buiten een beetje knoeien aan den motor van zijn auto-tje, dan kon hij beter denken. Maar zelfs de carburator, die net on- derhevig was aan een van die gewone bekoorlijke mankementen, goot geen bal- sem in zijn ziel. Hij was heelemaal in de war en verdrietig. Hij klom weer in de auto en ging som ber zitten nadenken en al heed gauw klonken de stemmen van Kay en Sam in de verte. Ze babbelden heel vriendschappelijk van zijn zitplaats af kon Willoughby Braddock Kay's helder lachen hooren en het wilde den heer Braddock. die toch geen overdreven zedemeester was. toe- schijnen, dat de toestand toch eigenlijk wel een beetje raar was. Hij ging weer uit zijn auto en wachtte op het trottoir. ,,Zeg, Willoughby' zeide Kay. ..Wat leuk. Ben jij er net? Kom je theedrinken?" „Iik heb al thee gehad. dank je. Die Cla ra heeft me al wat gegeven. dank je... Zeg Sam, kan ik je eens even spreken?" ,,Ga je gang," zeide Sam. ..Onder vier oogen, bedoel ik. Je neemt mij niet kwalijik, Kay." Heelemaal niet. Ik ga voor de thee zorgen." (Wordt vervolgd.) NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1