ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8280. Vrijdag 8 Juni 1928. 68e Jaargang Eerste Blad. 3am en zijn schat ABONNEMENTSPRIJS: BINSENLAND. FKTTILLKT OH, BUITENLAND. Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige landeij /2,60 per 3 maanden fr. per post A'bonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit fclad verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. DE SCHELDEKWESTIE. In de Kamer van Koophandel te Ant- werpen heeft burggraaf Ch. Terlinden uit Lettven, gesproken over het geschiedkun- ctog vraagstuk van de Schelde en de oe- kcwast van Antwerpen. Blijkens het verslag in de Brusselsche Slandaard zeide hij, dat, onder juridisch oogpunt, de Schelde een internationale stroom is, welke echter slechts nut ople- vert voor een der drie landen, welke hij besproeitalleen voor Belgie is hij een levensader. Door zijn bekken, zijn bij-ri- vieren, zijn economie, en zijn trafiek, hoort de Schelde toe aan Belgie, en zij vloeit door een strook Hollandschen grond zon- der eenig economisch nut voor Neder- land, een toestand, welke z.i. slechts kan verklaard worden door politieke redenen. Bij de omwenteling van 1830 werd de Scheldeblokkade opnieuw uitgevaardigd door Holland, terwijl Belgie de vrijheid de* Schelde en de teruggave van Zeeuwsch Vlaanderen en Maastricht op- eischte. De mogendheden verwierpen de Belgische territoriale eischen, maar gin- gen in op de maritieme. Met Holland bleef het bij een voorloopig modus Viven di tot het tractaat van 1839 een oplossing bnacht, welk voor Belgie geen voldoen- de is. De nadeelen voor Belgie van het Schel de -regime, voortvloeiende uit dit tractaat. noetnde hij de werken van onderhoud, waarvoor Belgie geen genoegzame waar- bongen heeft. met de passen en dijken de loodskwestie, het visitatierecht op de sche- pen, de kwestie van de Scheldeverbinding met het achterland, bijzonder met het Rijnbekken, en van de verbinding met de Rijnmonding, t.t.z. de kwestie van het Moerdijkkanaal. Wat de toekomst betreft, betoogde prof. Terlinden, dat het steeds de tactiek van Nederland is geweest de Schelde- kwestie door diplomatische procede's te houden tusschen beide landen en door ge- deeltelijke detailtoevoegingen de voor- naamste punten onopgelost te laten. Juri- cRsch gesproken acht hij de Belgische rechten onaanvechtbaar 1 e. Artikel 113 van de slotacte van het Congres van Weenen zegt, dat elke staat, gelegen aan den oever van een internationalen stroom zich zal belasten voor dat gedeelte van den stroom dat vloeit door zijn gebied, met de noodige werken in de bedding van dc rivier, opdat de scheepvaart geen hin- derpaal zou ontmoeten 2e. Paragraaf 8, artikel IX van het tractaat van 1836 ver- plkrht Holland Belgie naar den Rijnmon- dingen uitwegen te geven, welke zoo vei- lig, zoo goed, zoo gemak'kelijk zijn als die v*elke het Belgie ontnam door de oostelijke Schelde af te sluiten. En daarom bepleitte de heer Terlinden de internationaliseering der Sc-heldekwes- tie, welke z.i. heelemaal overeenkomt met de algemeene beginselen der na-oorlog- sehe diplomatic en met de huidige evolu- tee van het Volkenrecht. Uit het Engelsch door P G. WODEHOUSE. 56) Vervolg. Het wilde Glibber toeschijnen, dat hij au meer te dragen kreeg, dan men rede- hfkerwijze van een mensch verwachten kan. Tenminste, dat inzicht had hij, toen zijn moede ledematen naar de deur sleepte. Maar eerst, toen hij de deur open had. besefte hij, dat hij zijn noodlot on- derschat had. Want boven op de stoep stond een politie-agent. ..Verdikkeme!" riep Glibber uit. En al moeten we deze uitdrukking van hem la- ken, toch gebiedt de eerlijkheid om toe te stem-men, dat de omstandigheden een dergelijke onverhoedsche uitdrukking wettigden. Hij stond te staroogen en ijs- koude rillingen gingen voortdurend langs zijn ruqigegraat. ,,'n Avond, mijnheer", zeide de agent. Mijnheer Shotter?" Glibber begon weer regelmatiger adem le halen. „Dat ben ik", zeide hij heesch. En dit volgde zoo snel op de niet gerepeteerde personificatie van Snert Todhunter, dat hij let verwezen gevoel kreeg van een ac- teur, die eerst moet opkomen als Kees de knecht, om dadelijk daarna, naar de kleedkamer te hollen en zich te transfor- meeren in Graaf George Spelvin, een past van Lady Hemmingway. De politie-agent zocht in de diepe zak- ken van zijn jas. ,,Een nieuwe bewoner, mijnheer?" „Ja." ONTHEFFING VOOR DE ZEEUW- SCHE STROOMEN. Nadat de heer Lindeijer in de Eerste Kamer ook voor de Zeeuwsche visschers ontheffing van de bepalingen, omtrent de ondermaatsche visch had bepleit, hebben de burgemeester van Breskens en een vertegenwcordiger der visschers een be- s-p re king gehad met een ambtenaar der visscherij-inspectie. Als gevolg hiervan zijn de bepalingen omtrent de maat ook voor de Zeeuwsche stroomen buiten wer- king gesteld, zoodat nu de kleinste visch, die vroeger veelal dood en dus waarde- loos weggegooid moest worden, nu aan de V'ischmeelfabrieken. kan geleverd worden en de lage inkomsten der visschers weer wat doet stijgen. BUITENLANDSCHE ZUIVEL- DESKUNDIGEN IN ONS LAND. Naar vernomen wordt zal in Septem ber een aantal buitenlandsche deskundi- gen op zuivelgebied uit de omringende landen, voornamelijk cemici; die belast zijn met de bctex- en kaascontrole in hun landen, een bezoek brengen aan ons land, teneinde hier de boter- en kaascontrole te bestudeeren. Zij zullen in Den Haag door de Regeering worden ontvangen. Be- zocht zullen worden o..a. de boter- en kaascontrolestations in Noord- en Zuid- Holland, Friesland, Gelderland, Overijs- sel en Limburg. Te Leiden zal een bezoek worden gebracht aan het Rijks Zuivelstation en aan de fabriek voor de vervaardiging van Rijkskaasmerken ,,Het Kaasmerk". GROOTE LEGATEN. In de Maandagavond daarvoor bijeen- geroepen vergadering van den gemeente- raad te Dirksland werd, naar de N. R. Crt. meldt, mededeeling gedaan van de volgende door wijlen mevrouw P. M. van Weel aan de gemeente vermaakte legaten, alles vrij van successierechten en kosten j 50.000 voor oprichting en exploitatie van een badhuis voor te Dirksland school gaande kinderen; 35.000 om uit de rente ieder jaar de kinderen van alle scholen op Sint Nico- laas te onthalen en een geschenk aan te bieden. Aan de gemeente en aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk aldaar gezamenlijk f 100.000 voor oprichting en exploitatie van een naai- en breischool, toegankelijk voor meisjes uit Dirksland en Melissant's en Sommelsdijk's Kralingen, bij Dirksland gelegen, en f 1,000.000 voor oprichting en exploita tie van een inrichting ter opneming en verpleging van arme en minvermogende zieken uit Dirksland en Melissant's en Sommelsdijk's Kralingen bij Dirksland ge legen. De naai- en breischool en de ziekenin- richting te stichten op eveneens gelega- teerd terrein gelegen aan den Stations- weg. Verder heeft zij nog f 200.000 vermaakt aan de Vereeniging het Nederlandsche Kankerinstituut, en nog f 200.000 aan de diaconie der Ned. Herv. kerk te Dirks land voor armenzorg. Dat is dus 1 mil- lioen 300 duizend gulden alleen aan die ,,Dan zult u zeker wel graag", zeide de politie-agent, zijn oogen sluitend en met ongelooflijke snelheid voortratelend, als- of hij getuigenis aflegde voor de recht- bank, ..gebruik maken van de gelegenheid om een liefdadige instelling te steunen, die niet alleen heel verdienstelijk is, maar bovendien bestaat uit mannen, aan wie u. als huisbezitter de veiligheid van uw per- soon en de rust van uw huis verschuldigd is. De politie", verklaarde de agent en sloeg zijn oogen weer op. Nu was dit niet precies de meening, die de heer Molloy over het politiecorps had, maar hij wilde de gevoelens van den man niet kwetsen, door zooiets te zeggen. „Deze liefdadige instelling, waarop ik doel", hervatte de agent, zijn oogen weer sluitend, ,,is het Politie-Weeshuis, waar voor ik te zamen met vele anderen kaarten verkoop voor het jaarlijksche con cert in de groote concertzaal in Oailvy- street op den zestienden van deze maand. Kaarten, die in elke hoeveelheid kunnen worden aangekocht, kosten drie gulden, twee gulden, een gulden, vijftig cent of een kwartje". Hij deed zijn oogen weer open. „Mag ik het genoegen hebben om u en mevrouw een paar drie-guldens-kaar- ten te verkoopen?" „En als ik er dan nog eens bij u op mag aandringen, u zult geen spijt van uw geld hebben, mijnheer Shotter. Het is een heel verdienstelijk werk." De laatste spreker was iemand, als gees- telijke gekleed, die nergens vandaan was gekomen en nu naast den agent stond. Zijn stem schonk Glibber eenige verlich- ting; want toen hij een oogenblik tevoren plotseling een tweede donkere gestalte op de stoep ontwaarde, scheen het hem toe. dat de hevige emoties van de laatste uren hem dubbel deden zien. „Ik heb toch het genoegen met mijn heer Shotter te spreken", vervolgde de nieuw-aangekomene. Het was een man kerkeiijke gemeenschap. Dan nog f 50.000 aan de gemeente Herkingen voor het stichten eener bewaarschooi. NOG EEN RUMOERIGE VER GADERING. Dinsdagavond had de federatie Zuid- Holland van de C. L. H. in het Verkoop- lokaal een openbaru vergadering belegd waar de heer Lou de Visser, Vanter en een Duitscher zouden spreken over de P ij nvaar tstakin g Even voor 8 uur had zich voor de zaal Van Burink met een aantal Wijnkoopia- nen verzameld en toen op het uur dat de vergadering moest aanvangen de heer De Visser niet was gekomen, opende de voor- zitter de vergadering en deelde mede, dat de secretaris van de Belgische Comm. i Partij Morriens in de plants van den heer De Visser zou spreken. Er waren toen 25 menschen aanwezig. Buiten stond een grootere groep te wach- ten, Nauwelijks had de voorzitter de ver gadering geopend of Van Burink c.s. kwa- men binnen. Zij begonnen te schreeuwen „Waar is Lou de Visser, de vrouwen- beul Het duurde niet lang of een groot rumoer ontstond. Her bleef niet bij woor- den, weldra werden stoelen naar het po dium gegooid. Dat was het teeken voor de politie om in te grijpen. Zoowel de menschen van de C. P. H. als de Wijnkoopianen wer den uit de zaal gedreven. Binnen een half uur behoorde de ..openbare" vergadering tot het verleden. Buiten de zaal verspreidde de politie de menigte. MUSSOLINI'S REDE. In den Italiaanschen Senaat heeft Mus solini Dinsdag in een groote rede de be- trekkingen met het buitenland de revue laten passeeren. De openhartigheid waar- mee hij die betrekkingen differentieerde en in zekeren zin voor de warmer of koe- ler verstandhouding met verschillende mogendheden de judste temperatuur aan- gaf, is niets nieuws. In de kleurlooze di- plomatieke taal van voor den oorlog, die echter in vele parlementen nog gebruikt wordt, zou gezegd zijn dat de betrekkin gen met de vreemde mogendheden vriend- schappelijk waren en dat alleen een mis- verstand dat kortgeleden met Servie ge- rezen was, een bevredigende regeling te- gemoet ging. Maar het fascistdsch tem perament heeft meer hartstocht in de po- litiek gebracht. De Italiaansche politiek manifesteert zich, ook zonder officieele verklaringen in het parlement, telkens met zoo weinig terughouding voor de buiten- wereld dat Mussolini's mededeelingen geen verrassende nieuwigheden aan het licht gebracht hebben. Het bevredigende erin was dat hij. na een zeer heftigen uitval tegen de aanstich- ters der betoogingen tegen een ratificatie van de overeenkomsten van Nettuno, ver klaarde dat ,,de incidenten, van diploma- tiek standpunt beschouwd gesloten zijn" en dat hij het antwoord van de Servische regeering kenschetste als ,,een snelle en met een scherp gezicht en doordringende oogen en een ellendig oogenblik leek hij, volgens Glibber, precies op Sherlock Hol mes. ,,Ik ben hier juist als dominee be- roepen en maak nu mijn eerste bezoeken om met mijn gemeenteleden bekend te ra- ken. De heer Cornelius, makelaar in hui- zen, was zoo vriendelijk mij een lijst te geven der namen. Mag ik mij even voor- stellen dominee Aubrey Jerningham.' Er mag wel gezegd worden, dat de grootste mannen de minste bekendheid genieten. Deze naam zou Kay Derrik hebben doen opspringen, maar maakte niet den minsten indruk op Glibber Mol loy. Hij las gewoonlijk niet veel; en als hij las, dan was het lichtere en vooral luch- tiger lectuur. „Aangenaam,zeide hij kortaf. „En hoeveel drie-guldens-kaarten mag ik u en mevrouw verkoopen?" vroeg de politieagent. Zijn eerbied voor het gees- telijk kleed had hem gedurende het voor- gaand gesprek doen zwijgen, maar nu wil de hij er toch even op wijzen. dat zaken per slot zaken zijn. „Het is een zeer verdienstelijk werk", zeide dominee Aubrey l^ngs Glibber heen- schuivend, niettegenstaande diens wanho- pige pogingen om hem den doorgang te beletten. ,,En ik heb vernomen, dat ver- scheidene zeer bekwame executanten zul len optreden. Heb ik geliik of niet, j agent?" ,Ja mijnheer. groot gelijk. In het eerste qedeelte zal de agent Purvis zingen: De Heilige Stad O neen, Rusfcig te midden der woedende baren; agent Jukes zal be- kende acteurs imiteeren; inspecteur Oaks- hott zal goocheltoeren uitvoeren, agent ,,Een uitstekend programma, inder- daad," zeide de dominee. ..En ik zal de vergadering leiden.' „En dominee zal de vergadering leiden zeide de politie-agent, gretig deze attrac- tie uitbuitend. „Hoeveel drie-guldens- eerlijke aanvaarding" van de Italiaansche eischen. Met dat al blijven de Italiaansch- I Servische betrekkingen een kiesche aan- gelegenheid en een zorg voor Europa in het algemeen, omdat men nog moet af- wachten wat er gebeuren zal wanneer de Servische regeering de overeenkomsten van Nettuno ter bekrachtiging aan de Skoepsjtina voorlegt; hoe het verder zal gaan met den wedijver tusschen de twee landen ten opziehte van Albande, en zoo meer. Dit is echter al zoo dikwijls uit- eengezet dat wij er nu niet bij behoeven i stil te staan. Het is hiertegenover gerust- stellend dat Mussolini met zoo groote warmte over de betrekkingen met Enge- land sprak. De vriendschap met Enge- land is, zeide hij, een van de steunpilaren van de Italiaansche politiek, en het geval wil, dat de Engelsche politiek, welke reeds de door Mussolini erkende toenadering tusschen Frankrijk en Italie bewerkt heeft, ook rusteloos werkzaam zal blijven, om gevaarlijke uitbarstingen aan de Adriati- sche Zee te verhoeden. Terwijl hij de betrekkingen met Duitsch- land als hartelijk kenschetste, liet hij niet na den Alduitschers de duidelijke waar- sohuwing te geven dat de kwestie der Dudtsche minderheden in Italiaansch Zuid-Tirol een binnenlandsche aangele- genheid voor Italie is, waarin het geen in- mengdng van buiten af kan, dulden, en tegelijk prikkelde hij de Duitschers door van Polen te spreken als ,,de groote mo- gendheiddie met den dag „haar staat- kundige, oeconomische en zedelijke positie versterkt". Voor de rest weerspiegelde Mussolini s rede het reeds duidelijk gebleken streven naar het versterken van oude vriend- schapsbanden en het aanknoopen van nieuwe. De oude vrienden blijven Spauje, Hongarije, Bulgarije, Albanie, de nieuwe die Italie aan zich tracht te binden, zijn Tsjeeho-Slowakije, Roemende, Grieken- land, Turkije, waardoor Italie de over- heerschende mogendheid in het Zuid-Oos- ten van Europa tot klein-Azie toe hoopt te worden en, tot nadeel van Servie, de Kleine Entente haar beteekenis tracht te ontnemen. De moeilijkheid van het ontwapenings- vraagstuk kwam opnieuw uit in Musso lini's uiteenzetting van Italie's standpunt. Italie wenscht gelijkheid in wapening met de zwaarst gewapende continentale mo gendheid en geen verhouding op grond van den status quo. Er zijn echter mo gendheden die zich in hun veiligheid van meer dan een kant bedreigd gevoelen, andere (zooals Engeland) die zich beroe- pen op een bijzondere positie van wege de beveiliging van hun aanvoers- en ver- bindingswegen. Men kan niet zeggen dat Mussolini het uitzicht op een oplossing verhelderd heeft, vooral omdat hij geen toezicht op de wapeningen van buiten af schijnt te willen toelaten. Voorts heeft hij er nog nadruk op ge- legd dat vredestractaten geen onverander- lijken toestand scheppen, en ook het trac taat van Versailles dit niet doet. Het voorbeeld van het tractaat van Sevres, dat zoo spoedig nadat het geteekend was, gewijzigd werd, was niet gelukkig. Want die wijziging werd door een tweeden oor- kaarten wilt u hebben voor u en me vrouw?" Glibber was evenals Chimp een zuinig man; en niet alleen om de kosten, maar zijn heele ziel deinsde er voor terug om iets in het belang van de politie te doen. Hij ontdekte echter, dat er geen ontkomen mogelijk was en besloot, dat hij dan maar nog zooveel mogelijk uit den storm moest redden. „Geef er maar een", zeide hij en de woorden schenen hem letterlijk ontwron- gen te worden. ,,Een maar", zeide de agent teleurqe- steld. „En de dame dan?" ,,Ik ben niet getrouwd. ,,En hoe moet het met uw zuster ,,Ik heb geen zuster." ,,En als u nou vrienden ontmoet in de club, die met u mee willen, wat doet u dan?" ,,Geef mij er een", zeide Glibber. De agent gaf hem er een, ontving het geld, gaf eenige vriendelijke woorden te rug en blies den aftocht. Glibber ging weer in huis en mer'kte tot zijn misnoegen dat de dominee ook mee kwam. ,,Een allerverdienstelijk werk' zeide de dominee. Glibber keek hem somber aan. Hoe sehoof men zich dominees van den hals? Behalve het universeele middel, dat zijn jonge vrouw voortdurend wenschte toe- gepast te zien, hem een mep geven, dat hij neerzeeg, kon Glibber niets bedenken. ..Woontu al lang in Valley Fields, mijnheer Shotter?" ..Neenl" ..Ik hoop, dat we elkaar veel zullen zien, mijnheer Shotter. ,,Och ja," zeide Glibber mat. ,,De eerste plicht van een geestelijke, is volgens mij De heer Molloy had geen flauw besef van wat de eerste plicht van een geeste lijke is en was bestemd om daar nooit ach- log bereikt. Men moet zich daarom goed rekenschap ervan geven, welke wijzigin- gen na minnelijk overleg te bereiken zijn en welke alleen door een nieuwen ge- welddadigen omkeer te verwezenlijken zouden zijn. Juist hierom is Lord Rother- mere, die zoo'n propaganda maakt voor uitbreiding van Hongarije's ingekrompen grenzen, door zijn landgenooten herhaal- delijk gewaarschuwd dat hij met het vuur van een nieuwen oorlog speelt. Alleen wijzigingen die in den vreedzamen schoot van Geneve doorgezet kunnen worden, zullen de rust der wereld niet verstoren. MEXICO. De World zegt, dat volgens de" ge sloten overeenkomst de Mexicanen hun gewone godsdienstoefeningen zullen kun nen hervatten. De kerken zullen worden heropend. De pr-iesters zullen hun dien- sten hervatten. De sacramenten zullen openlijk worden toegediend. MISHANDELING VAN EEN POLITIECOMMISSARIS DOOR ZIJN EIGEN AGENTEN. De vice-president van politie te Ber- lijn, dr. Weiss, is Zaterdag bij de com- munisten-demonstratie door zijn eigen agenten met den gummiestok afgeranseld. Een streng onderzoek naar dit incident is geopend. Reeds op Zondag werden ooggetuiqen van het incident, waaronder de communis- tische afgevaardigde Hoffmann, op het hoofdbureau verhoord, Het geval heeft zich aldus toegedragen. Bij de begrafenis van een communist, die bij een relletje door de politie was dood- geschoten, ontstond weer een gevecht met de politie. Het Rijksdaglid Hoffmann had den heer Weiss verzocht ter plaatse te ko- men daar het optreden der politie bij de begrafenis hem al te bar toescheen. Toen dr. Weiss aan het verzoek ge volg gaf kreeg hij van de al te ijverige agenten, per abuis, een deel van de Hap pen die onder de steeds meer opdrinqen- de betoogers werden rondgedeeld. a.an het straatgevecht namen een groot aantal Schupo's deel, die met vier vrachtauto's waren aangevoerd. DE RADIUM-DERMATITIS. Verpleegsters uit de Staatslaboratoria, te Newark (New Jersey) hebben op aan- raden van verscheidene doctoren den staat een proces aangedaan, omdat niet voldoende voorzorgsmaatregelen geno- men waren tegen het optreden van de huidontsteking als gevolg van radiumstra- ling, waaraan de verpleegsters qeruimen tijd blootgesteld zijn geweest. Rechter Clark heeft de zaak tusschen partijen ech ter in den minne weten te schikken en aan elk der betrokken verpleegsters een schadevergoeding van 48000 dollar aan- geboden, mits het proces ingetrokken werd, waarmee de verpleegsters genoegen hebben genomen. HET DRANKMISBRUIK. Een onderzoek naar het alcoholgebruik onder de fabrieksbevolking, dat te St. Petersburg is ingesteld en dat zich over niet minder dan 132,926 personen heeft uitgestrekt, heeft aan het licht gebracht. ter te komen. Want op dit oogenblik kwam er uit hootgere sferen het heldere muzikale geluid van een vrouwenstem. ,,Liefje!" De heer Molloy schrok versohrikkelijk. En dominee Aubrey Jerningham even eens. ,,Ik ben in de slaapkamer, honingraatje Kom gauw boven." Een donkere bios verfde de ascetische kaken van dominee Aubrey. ,,Ik meende, dat u zeide niet getrouwd te zijn, mijnheer Shotter", zeide hij met een metalen geluid. ,,Nee... ooh..." Hij onderschepte den blik van dominee Aubrey. Hij zag er uit, als Sherlock Hol mes, die dokter Watson zijn horloge zag stelen. ,,Neen, ik...e..." Het is niet een ieder gegeven om altijd het juiste woord op de juiste plaats te zeggen. De heer Molloy maakte een grove fout tegen de etiquette. Hij grijns- de een afschuwelijken mismakenden grijns hief den vierden vinger van zijn rechter- hand omhoog en porde zijn bezoeker daar na handig tusschen de ribben. ,,Nou zeg, je snapt het' zeide hij heesch. Dominee Aubrey Jerningham beefde van het hoofd tot de voeten. Hij richtte zich hoog op en keek Glibber eens aan. De vinger had hem lichamelijk bezeerd, maar zijn zieleangst kwetste hem nog scherper. „Helaas, ik snap het", zeide hij. ,,Een man van de wereld", zeide Glib ber verlicht. ,,Goeden avond, mijnheer Shotter". zeide dominee Aubrey. De huisdeur sloeg toe. Dolly verscheen op het bovenportaal. (Wordt vervolqd.) J V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1