Zoinei-sproeten ver- L ANDB0TJ WBERICHTEN. SPORT. dwijnen s p o e d i g door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. (Zel.) AARDENBURG. RECHTSZAKEN. IN GEZQNDEN MEDEDEELINGEN, Deze voertuigen bleken echter onbruik- baar en de expeditie strandde in de woes- tijn zonder kater en moest ten slotte door vliegtuigen gered worden. Nu heeft ma- joor Craig er iets anders op bedacht. Eenige maanden lang al is hij doende ge- weest met de uitrusting van een aantal Fordjes van oud model, die. dank zij een bijzondere uitrusting, snel over het mulste zand zullen kunnen rijden. Zij worden gewapend met maohinegeweren en in elke auto zitten ongeveer twintig man. TER NEUZEN, 4 Juni 1928. EEN JUBILe. Den 15en Juni 1928 zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer A. Spruitenburg te Ter Neuzen, te Leiden het artsdiploma verkreeg. Geboren te Nieuw-Vennep (Haarlem- mermeer) 28 Nov. 1861, was hij oorspron- keiijk bestemd voor het onderwijs en be- haalde, na in den Helder (normaalschool 1876-1877), en later in Haarlem de rijks- kweekschool bezocht te hebben, in April 1881 de onderwijzersakte. Als secondant was hij van Mei 1881 April 1882 werkzaam aan het Instituut van Kinsbergen te Elburg. Daar maakte hij gebruik van de hem geboden gelegen heid om zich te bekwamen voor het lithe- rarisch mathematisch examen, om langs dezen weg toegelaten te worden tot de universiteit, teneinde zijn reeds zeer vroeg te kennen gegeven verlangen om dokter te worden, ten uitvoer te brengen. April 1882 was zijn doel bereikt, toen hij aan de eischen van dat examen vol- deed en September van dat jaar werd hij ingeschreven als student aan de Leidsche universiteit. Den 15en Juni 1888 zette de kroon op zijn werk toen hem, bij monde van Proi. Zaaijer, het arts-diploma werd uitgereikt. Den 15en Augustus '88 ving zijn werkkring als arts aan als gemeente- geneesheer van de gecombineerde gemeen- ten Hoedekenskerke, Baarland en 's-Gra- venpolder. Den 15en Mei 1893 vertrok hij naar Ter Neuzen, waar hij nog steeds met ambitie de praktijk uitoefent. Naar het zich laat aanzien gevoelt hij nog abso- luut geen lust om ,,in ruste te gaan. MUZIEKCURSUS VAN HET MUZIEKGEZELSCHAP. Zooals uit de advertentie in dit num- mer blijkt, is van wege het Muziekgezel- schap ,,De vereenigde werklieden" weer een nieuwen cursus aangevangen, voor opleiding van jongelieden voor het be- spelen van een blaasinstrument om daar- door het corps te verster.ken. Naar we vernemen is de directeur daartoe thans reeds overgegaan in verband met ver- schillende tot hem gerichte verzoeken en wordt thans ook nog voor meerderen de gelegenheid opengesteld daaraan deel te nemen. Zooals uit de advertentie blijkt, zijn de voorwaarden om aan dezen cursus deel te nemen al zeer gemakkelijk. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt bekend, dat omtrent de navolgende ge- vonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daar achter vermelde adressen ZilverenJ?) sierspeld, P. Slok, Nieuwe Sluis P 14 vischsnoertjes, A. J. Hage, Steenkamplaan 28 rijwielbelastingmerk, J. Wolfert, Grenulaan 23; lipssleutel, C. v. d. Boomgaard, Nieuwediepstraat 90 jongenspet, V. Baert, Donze-Visserstraat 122 kindertaschje, V. Baert voornoemd schroevedraaier, C. Vermeulen, Kanaal- weg 60, Sluiskilportemonnaie, W. Oost- dijk, Kanaalweg 58, Sluiskil dameshorlo- ge, C. van Doeselaar, Benedenweg 10, Sluiskil stofdop van auto, Th. Notte, Pierssenspolderstraat 34, Sluiskil. GESIGNALEERDEN. In volkslogementen alhi?r werden door de politie aangehouden drfe personen, ge- naamd S. de V., wonende te Groningen; A. W.. wonende te Helmond en P. H., wo nende te Maasbree, daar zij in het alge- meen politieblad gesignaleerd stonden voor het ondergaan van straffen, variee- rende tusschen f 6 en f 15 boete of even- veel dagen hechtenis. S. de V. en A. W. hebben hun boete alsnog betaald en werden weer vrijgela- ten, terwijl P. H. naar Middelburg Werd getransporteerd voor het ondergaan van zijn straf. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 20 tot en met 26 Mei in de provincie Zeeland bedroeg RoodvonkHontenisse 1, Middelburg 1, Ter Neuzen 1, Zuiddorpe 1. NOODLOTTIGE AANRIJDING. Zaterdagnamiddag reed, naar we ver nemen de handelsreiziger J. F. N.> van Ter Neuzen, per motorrijwiel op den weg naar de Axelsche Sassing, toen zich ter hoogte van den duiker een vrouw op den weg bevond, welke, nadat door hem met den hoorn gewaarschuwd was, op het laatste oogenblik naar de verkeerde zijde van den weg uitweek, zoodat hij een aan- rijding niet meer kon voorkomen. De vrouw viel bewusteloos te gronde en is bij haar juist ter plaatse wonende dochter binnengedragen. De motorwielrijder heeft daarna van het gebeurde mededeelinq ge- daan aan de marechaussee. Aanvanke- lijk is zijn rijwiel in beslag genomen, doch na het onderzoek vrijgegeven. Zondagavond is de vrouw. genaamd Maria Jansen, echtgenoote van Adr. Die- leman, oud 59 jaar, overleden. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAMWEGMAATSCHAPPIJ. Zaterdag jl. is in het hotel des Pays Bas te Ter Neuzen de gewone jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhou- ders der Z.V.T.M. gehouden. De heer J. A. van Rompu te Ter Neu zen werd herkozen tot commissaris. Het jaarverslag over 1927 werd uitge- bracht en de balans en winst- en verlies- rekening over dat jaar vastgesteld. Uit de bedrijfsrekening blijken de volgende cijfers opbrengst personenver- voer f 93597, goederenvervoer f 394057,02 diversen f 11588,12, totaal 499242,14, exploitatiekosten f 386541,79, batig saldo 112700,35. Als baten zijn op de winst- en ver- liesrekening vermeldbedrijfsrekening f 112700,35, exploitatie weegbruggen f 5391,71, interest 12773,83, dividend stoomtram Hulst-Walsoorden f8100, sub- sidien en diverse baten f 45038,60, waar- tegenover de volgende lasten staan ren te 5 obligatieleening f 42650, storting in de vernieuwingsfondsen f 38370.38, afschrijvingen f 43842,60, zoodat het winstsaldo bedraagt 59141,51. De balans vermeldt onder activa kos- ten van aanleg en uitbreiding f 5118826,12 waarop afgeschreven f 774297,32, bank en personen f 186761,51, aandeelen stoom tram Hulst-Walsoorden en effecten 217050,44, effecten van de vernieu wingsfondsen ,f 339402,50, magazijnvoor- raad f 74493,15, diverse rekeningen f 29821,29, terwijl in het passief voorko men geplaatst aandeelenkapitaal f 1.200.000, 5 obligatieleening 846000 rentelooze voorschotten f 2416223, vex- ndeuwingsfondsen f 389340,88, diverse re keningen f 281352,30, winstsaldo f 59141,51. Het door commissarissen gesteunde voorstel van den algemeen-directeur, om van het winstsaldo f 54000 te bestemmen voor uitkeering van 4j^ dividen^, werd met algemeene stemmen aangenomen. Het zesde dividendbewijs zal mitsdien vanaf 15 Juni a.s. betaalbaar zijn met ,f 22,50. CHR. LANDBOUWSCHOOL TE AXEL. Op Vrijdag 1 Juni hadden in tegen- woordigheid van den Rijkslandbouwcon- sulent, het schoolbestuur, de commissie van toezicht en verdere belangstellenden de overgangs- en eindlessen plaats aan de Chr. Landbouwschool te Axel. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd: J. Ramondt, Sas van Gent; J. de Regt, Axel; D. van Alten, Axel; C. de Putter, Zaamslag; J. Dees, Zaamslag; E. Wolfert, Hulst; W. de Feijter, Walsoorden; F. de Regt, Axel. Van de tweede naar de derde klasse: H. de Feijter, Axel; A. de Putter, Zaam slag; L. Dieleman, Axel; J. Tollenaar, Zaamslag; M. Dekker, Zaamslag; M. de Feijter, Axel; J. van de Ree, Zaamslag; H. van Hoeve, Ter Neuzen; P. Ramondt, Sas van Gent. Van de derde naar de vierde klasse: W. van Cadsand. Axel; C. de Regt, Zaamslag; S. van Hoeve, Ter Neuzen; S. van Hoeve, Axel; P. Dieleman, Zaam slag; H. Dieleman, Axel; W. de Feijter, Boschkapelle; J. Dekker, Axel. De volgende leerlingen van de vierde klasse verwierven het diploma en hebben de school verlaten: G. Dees, Zaamslag; J. de Regt, Axel; J. Verstrate, Axel; G. Tollenaar, Ter Neu zen; D. de Jonge, Ter Neuzen; A. Diele man, Zaamslag; J. van de Ree. Zaamslag; J. de Feijter, Stoppeldijk. STROOCARTON- EN CONSERVEN- FABRIEK. Het bestuur van den kring Hulst van den N. C. B. besloot in zijne vergadering ^van 29 Mei jl. een Commissie in het le- ven te roepen om te onderzoeken de mo- gelijkheid en bij gebleken mogelijkheid voor te bereiden de oprichting van een stroocarton- en een conservenfabriek. Tot voorzitter dezer commissie werd aangewezen de edelachtbare heer F. J. v. Campen te Graauw. De lijst met de namen der overige leden zal binnenkort worden gepubliceerd. Voor deze onderzoekingen werd een voorloopig crediet toegestaan van f 500. ST. JANSTEEN. In de op 2 dezer te Hulst gehouden al gemeene vergadering van stembevoegde ingelanden van de polders ,,St. Jansteen" en ,,Wildelanden' werd hulde gebracht aan den heer H. P. J. Rottier, administra tes wonende te St. Jansteen, voor de wij- ze waarop Z. Edele gedurende 25 jaren het ontvanger-griffiersch^p van deze bei- de polders heeft waargenomen. Ongetwijfeld heeft de heer Rottier, die ten alle tijde voor de afwikkeling van polderzaken voor een ieder klaar staat, door zijne nauwe plichtsbetrachting en het zich aanpassen aan den tijd, geduren de deze kwart eeuw, o.m. veel er toe bij- gedragen om verbetering van wegen en een goede afwatering in de polders St. Jansteen en Wildelanden te hel^en be- vorderen. De vergaderingen zegden hiervoor aan Z.Edele dank en besloten als blijk van waardeering en herinnering aan dit heu- gelijk feit, hem een passend geschenk aan te bieden. Met den wensch, dat de heer Rottier nog verscheidene jaren de ambitie zal ge- voelen genoemde functies waar te nemen, werden deze vergaderingen gesloten. KOEWACHT. Vrijdagmiddag brak door een onbe- kende oorzaak brand uit in de landbou- wersschuur van E. Aerens op den Haze- larenhoek onder deze gemeente. In kor- ten tijd lag de geheele schuur, alsmede de aangrenzende varkenshokken in asch. De woning bleef gespaard. Twee varkens kwamen in de vlammen om, terwijl een derde ernstige brandwonden bekwam. Al- les is verzekerd. In deze gemeente komen in den laatsten tijd eenige gevallen van mazelen onder de kinderen voor. Gelukkig draagt de ziekte geen kwaadaardig karakter. NIEUW-NAMEN. Donderdag had te St. Nicolaas een vrij ernstige aanrijding plaats tusschen de tram van Kieldrecht en de autobus, die van Nieuw-Namen des Donderdags de markt- bezoekers naar St. Nicolaas brengt. De autobus werd tengevolge van den hevigen schok geheel omgeworpen, waar- door de inzittenden door de glasscherven verwondingen opliepen die gelukkig niet van ernstigen aard bleken. De bus zelf werd echter grootendeels vernield. Donderdagmorgen vergaderde de raad van Aardenburg. Burgemeester en Wethouders stellen naar de M. Crt. meldt, voor, om op het verzoek van de commissie tot werkver- ruiming behelzende een toeslag op het loon van arbeiders in een op te richten vlasindustrie te geven, die volgens hun berekening op pl.m. f 8 per arbeider per week zou bedragen, afwijzend te beschik- ken. Een vlasbedrijf zou volgens hun bereke ning het halve loon als subsidie behoeven. De heer De Bruijne vroeg inlichtingen. Mevr. v. d. Broecke stelde voor een com missie te benoemeji, waarin dan de heer De Bruijne zitting zou hebben om de zaak eens na te gaan. Deze stelde voor, dat Burgemeester en Wethouders eens in con tact zouden treden met de vlashandelaars. De heer Hollebrand meent, dat het niet beslist f8 zou moeten wezen. Hij is echter voor toeslag geven, mits het geld in goede handen komt. n.l. aan de personen die het vlas bewerken, en hij zofi daarom ook con- trole over het bedrijf willen hebben. De voorzitter stelt voor een commissie te be- noemen bestaande uit de heeren De Bruij ne, Hollebrand en Blondeel. De beide eersten gaan met deze benoeming accoord. De heer Blondeel zal den voorzitter vra- gen of hij deze benoeming wil aanvaarden. UITVOER VAN VEE. Zaterdag is aan het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw on der leiding van den directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst, Dr. Berger, een bespreking gehouden met belangheb- benden bij den uitvoer van vee naar het buitenland, vertegenwoordigers van de centrale landbouworganisaties, van den veehandel en eenige vee-exporteurs. Ook waren aanwezig de chef van den buiten- landsc'he voorlichtingdienst aan het de partement, de inspecteur van den land bouw, Dr. Mansholt, de directeur van den Rijksseruminrichting en eenige inspecteurs van den veeartsenijkundigen dienst. Uit de besprekingen bleek, dat de directe oorzaak van de sluiting van Italie voor on- zen vee-invoer was terug te brengen tot onverantwoordelijke handelwijzen van veehouder^, die bewust vee met besmette hoeven hadden verhandeld. De vergadering vereenigde zich una- niem met de door den directeur van den veeartsenijkundigen dienst ontwikkelde denkbeelden, inzake in te voeren strenge maatregelen om zooveel mogelijk den afzet van onbesmet vee te waarborgen. De nieu we maatregelen zullen eerlang ter alge meene kennis worden gebracht. De landbouworganisaties zullen met den veehandel overleg plegen om gezamenlijk de bedoelde maatregelen op krachtige wijze te steunen. Arrondissements-Rechtbank, Middelburg Zitting van 1 Juni 1928. De volgende zaken werden behandeld: P. A v. P., oud 25 j., voermansknecht te Breskens, werd ten laste gelegd, dat hij op 9 April 1928 te Breskens Louisa Dierikx in de keel heeft geknepen. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. H. K. B., oud 48 j., ingenieur te Rotterdam, werd verdacht dat hy op 29 Maart 1927 te Aardenburg 32 K.G. melissuiker in zijn woning heeft aanwezig gehad, zonder document. Eisch f 86,50 boete verhaalbaar bij lijfs- dwang. F. W., oud 55 j., varkenskoopman en her- bergier te Clinge, was door den Kantonrech- ter te Hulst veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis terzake van bedreiging van den Rijksveldwachter Van Schaik, in een ver- lofslocaliteit te Clinge. Door verdachte was hooger beroep aangeteekend. Eisch 2 X f 2 boete of 2 X 2 dagen hecht. E. C. V., oud 48 j., landbouwer C. A. W., oud 42 j., huisvr. van E. C. V., en C. Ph. P. W., oud 49 j., zonder beroep te Hulst, werden ver dacht dat zij in het jaar 1926 bier hebben ge- maakt. Eisch f 500 boete en 2 X 150 boete ver haalbaar bij lijfsdwang. H. v. M., oud 37 j., opzichter aan de gemeen te gasfabriek werd beklaagd dat hij van de Vennootschap William Wilson, gasmeter-fabri- kant te 's Gravenhage als ambtenaar der ge meente Middelburg giften heeft aangenomen en wel in Nov. 1922 f 40, in het jaar 1924 f 40, in 1926 f 60, terwijl hij moest begrijpen, dat deze giften hem werden gedaan, om zonder daardoor in strijd met zijn plicht te handelen in zijne bediening iets te doen of te laten. Eisch f 50 boete of 25 dagen hecht. E. P. v. D., oud 34 j., vroeger gasmeester aan de gemeentegasfabriek te Wemeldinge, werd een zelfde overtreding ten laste gelegd. Verdachte werd ten laste gelegd, dat hij van dezelfde Vennootschap giften heeft aange nomen en wel te zamen ongeveer f 420. Eisch 1 maand gevangenisstraf. WAT IS „NIET NETJES" Er zijn verboden terreinen, schryft de H. Crt., die alleen daarom verboden zyn, wijl men er de minder fatsoenlijke elementen weren wil. Men dwaalt in de duinen rond en tien tegen een, dat men zich op „verboden" terrein bevindt. Maar dit verbod is slechts formeel, want rustige wandelaars zal men er niet las- tig vallen, zij kunnen op het verboden land rustig rondkuieren, maar zoodra men neiging krijgt tot stroopen, tot vuurtje-stoken of tot andere niet nette dingen, dan duikt van hier of daar een strenge veldwachter of bewalcer op enhet verboden terrein wordt een ver boden Paradijs. Wat is nu echter „niet netjes". Er wandelde een jong paartje door de dui nen. Ze keken elkaar aan, lachten, omarmden elkaar en zoenden dat het klapte. De strenge bewaker van dit Paradijs zag hen gaan. Maar hij kon de zon in het water zien schijnen en oordeelde, dat de Meimaand en de liefde onaf- scheidelijk waren en dat het dus wel heel wreed zou zijn deze moderne Adam en moder- ne Eva in hun geluksdroomen te storen. Ze vleiden zich neer op het mos, de vogels zongen en de bloemen geurden, de strenge be waker glimlachte en dacht aan zijn eigen jeugden dus hield hij zijn hand voor het gezicht gespreid om het een en ander door de vingers te zien, toen plotselingneen maar, wat was dat?op den grond een meneer- tje zag liggen, dat verdekt tusschen het groen, over den grond schuifelde en door een verre- kijker ging liggen turen naar het paartje, dat droomde van liefde, zon en vogels. En plots begreep de bewaker, dat hier werk aan den winkel was. Dat was niet netjes. Die daar moest er uit Want dat je als twee verliefde jongemen- schen op een wandeling door de duinen, waar je niemand hindert, elkaar eens zoent, dat het klaptdat hindert niet, het zou erger zijn als je elkaar dan niet zoende. Maar dat je als oud meneertje op den grond ging hurken om met een binocle stiekumpjes de intimiteit van zoo'n duin-uurtje naar je toe te halendat was ,,niet netjes". En ondanks de protesten van het meneertje, die vertelde, dat hij een hooggeplaatste gepen- sionneerd officier was, moest'ie de laan uit - en de duinen uit en verbood de bewaarder hem om er odit terug te keeren. En de kantonrechter deed er op de zitting nog een schepje op en veroordeelde het me neertje met den verrekijker tot f 6 boete, subs. 2 dagen hechtenis. PROVINCIATE STATEN VAN ZEELAND. Electrificatie middengroep. Ged. Staten deelen mede, dat zij van den Raad van Bestuur der N.V. P.Z.E.M., een schrijven ontvingen, d.d. 18 Mei j.l., waarvan de inhoud hun aanleiding geeft, het toegezon- den voorstel d.d. 24 Februari, voorloopig terug te nemen. In bedoeld schrijven meldt de Raad van Be stuur, dat hij het schrijven van 17 Februari niet vooraf aan den Algemeenen Raad van Ad- vies had gezonden, doch eerst op denzelfden datum. Bij den Raad van Advies is intusschen twijfel gerezen, of de richting, waarin de op- lossing der kwestie der electrificatie van de Middengroep door den Raad van Bestuur werd gezocht, wel de meest juiste was en in zijn advies opent hij een nieuw gezichtspunt dat een nader onderzoek noodig maakt. Zoodra de resultaten van dat onderzoek vast staan en de Raad van Bestuur zijn houding bepaald zal hebben, zal hij Ged. Staten met het advies van den Raad van Advies in kennis stellen en tevens met de beschouwingen, waartoe dat advies aanleiding zal geven. Electrificatie Noordgroep. Naar aanleiding van een schrijven van den Raad van Bestuur der P. Z. E. M., waarvan Ged. Staten met genoegen kennis namen, stel len zij voor aan de P. Z. E. M. ten behoeve van de electrificatie van de Noordgroep een nader crediet te verleenen van 527.000. In dat schrijven wordt er aan herinnerd, dat f 485.000 is verleend voor een deel der Noord groep en dat daarvan aan alle gemeenten op Schouwen-Duiveland, St. Philipsland en Tholen mededeeling is gedaan. Sedert kwamen vele brieven in, waarin wordt aangedrongen op aansluiting ook van andere gemeenten en dik- wijls klonk er misnoegen uit, dat een gemeeme niet in het plan van eersten aanleg was opge- nomen. Adressen kwamen in van Burgh, Duivendijke, Ellemeet, Haamstede, Noord- welle, Oud-Vossemeer, Renesse, Serooskerke, Stavenisse en St. Annaland alsmede van de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen en Ontvangers op Schouwen-Duiveland en van de Ver. tot bevordering van het Vreemdelingen- verkeer in de gemeenten Haamstede en Burgh. Voor den Raad van Bestuur is die levendige belangstelling het bewijs, dat het verlangen naar electriciteit tot nog toe verborgen bleef wegens den eisch van garantie door de ge meente, al dien erkend, da,t vele gemeenten, vooral op Schouwen-Duiveland, zij het zonder enthousiasme, de garantie aanvaarden. In een en ander vond de Raad van Bestuur aaaleiding te vragen ook de overige voor de Noordgroep benoodigde gelden te doen toestaan. Daarvan zou hij voorshands nog willen uitzonderen de gelden, welke noodig zyn voor de voorziening van de gemeenten Tholen, St. Maartensdyk en Scherpenisse, daarentegen schijnt het ge- wenscht, dat er gelegenheid komt ook de kom van St. Philipsland, waaromtrent reeds overleg gaande is, van stroom te voorzien, waarvoor naar raming een bedrag van f 12000 noodig zal zijn. Waarvan de totaal geraamde som van 1.000.000 reeds 485.000 werd toegestaan, blijft er nog f 515.000 over, waarbij dan komt 12000 voor St. Philipsland. De Raad van Bestuur herhaalt de opmer- king, dat in deze bedragen slechts de kosten der laagspanningsnetten in de kommen begre- pen zijn, doch dat het wel in de bedoeling ligt, daaruit ook de kosten van aanleg van netten buiten de kommen te bestrijden zoodat later wel een aanvullingscrediet noodig zal zijn. Buiten de kommen zullen geen netten worden gebouwd, dan indien de rentabiliteit door ga rantie verzekerd zal zijn. In de kommen zou de Raad echter te dien aanzien de noodige vrij- heid willen hebben en garantie alleen dan wil len vragen, zoo niet redelijker wijze een ren- dabele exploitatie zonder garanties verwacht mag worden. Ter voorkoming van misverstand wordt er met nadruk op gewezen, dat, zoo deze crediet- aanvrage wordt toegestaan, daarvan niet het gevolg zal zijn, dat de geheele noordgroep voor den komenden winter van stroom voorzien zal zijn. Eerst nadat het besluit tot leening van 485.000 door de Kroon was goedgekeurd, kon met de voorbereiding een begin worden ge- maakt en tot bestelling van de noodige mate- rialen kon eerst worden overgegaan toen de zekerheid bestond van goedkeuring van het contract met de P. N. E. M. door den Minister van Waterstaat Daarmede zijn enkele kost- bare maanden verstreken, zoodat voorshands de bouw beperkt zal moeten blijven tot het ge- deelte van Schouwen-Duiveland beoosten Zierikzee. Verbetering weg ZierikzeeBrouwers- haven. Door de Staten werd aan de Commissie van beheer over den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven een subsidie verleend in de kosten van verbetering van dien weg tot een bedrag van 240.000. Doch daarbij werd de noodzakelijke verbetering bij de kom van Zon- nemaire nog niet bij de becijfering der kosten in aanmerking genomen Thans deelen Ged. St. mede, die verbetering op tweeerlei wijzen zou kunnen geschieden en wel door verbetering der bestaand etraverse door de kom, waarvan de kosten worden geraamd op 47.500, dan wel door aaanleg van een nieuw wegvak, waar van de kosten worden begroot op f 37.500. De Raad van Zonnemaire, is bereid in de kosten van het eerste werk f 10.000 bij te dragen, doch niets voor het tweede. Ged. Staten mee- nen, dat aan de groote verlangens naar het eerste plan moet worden geluisterd, omdat in dit geval geen groote bezwaren tegen een weg door de kom aanwezig zrjn, Zij stellen daarom voor de subsidie te verhoogen van f 240.000 op f 277.500, mits de gemeente Zonnemaire f 10.000 bijdraagt voor den weg door de kom. Rekening 1926. Ter vaststelling wordt aangeboden de reke ning der provincie over 1926, welke aanwyst in ontvang 2.894.469.48 en in uitgaaf 3.181.818.48, alzoo een kwaad slot van J287.358. OLYMPISCHE SPELEN AMSTERDAM, DuitschlandUruguay. 14. Er was voor dezen wedstrijd een geweldige belangstelling, die niet onder deed voor die by den wedstryd van Uruguay tegen Nederland. Vele extra-treinen en honderden auto's en autobussen reden de hoofdstad binnen en brachten duizenden bezoekers. Het verkeers- bureau aan het Damrak waar degenen, die een toegangskaart hadden gesteld, deze konden af- halen, had het bijzonder druk en tegen 1 uur begon reeds een uittocht in de richting van het Stadion, terwijl de trams reeds overvol za- ten. Vele auto's en autobussen waren met Duitsche vlaggen versierd. Vele duizenden, die geen vervoermiddel te pakken konden krij- gen moesten den weg naar het Stadion te voet afleggen in een zomersche hitte. Tegen den aanvang was het geheele Stadion met bezoe kers gevuld en geen plaatsje was onbezet. Evenals bij den wedstrijd Nederland tegen Uruguay was de verkeersregeling uitstekend in orde. De duizenden auto's, welke de bezoe kers bij het Stadion brachten, konden vlot voorrijden en vertrekken of parkeeren. De scheidsrechter die dezen zwaren wed strijd zal moeten leiden is de Egyptenaar Youssof Mohamed. Onder het publiek bevinden zich naar schat- ting ongeveer 18.000 Duitschers. De Neder- landsche bezoekers juichen, wellicht als reac- tie tegen de nederlaag, de Duitsche spelers luide toe, als deze het veld betreden, en door de Duitsche bezoekers worden zij met enorme toejuichingen ontvangen. De Urugeezen brengen oudergewoonte bij hun komst op het veld een eere-saluut voor de eere-tribune en de Marathon-tribune. Er zit voor dezen wedstrijd stemming in de lucht en de spanning is enorm. De Duitschers hebben de eerste aanvallen, doch deze leveren niets op. In de eerste mi- nuut krijgt Petrone een kans voor Uruguay, maar Beier treedt reddend op. Een oogenblik later moet Mazali vallend den bal voor de voe- ten van den toestormenden Duitscher Hof- mann weghalen. Een ruw optreden van Hofmann veroorzaakt bijna een vechtpartij tusschen de zenuwach- tige spelers. Er wordt door het publiek ge- floten. Dan volgt een krachtige aanval van den linkervleugel der Duitschers. De links- buiten Hofmann zet keurig laag voor en Pot- tinger heeft het leder maar voor het inzetten maar mist en Mazali kan den bal gemakkelijk wegwerken. De beide verdedigingen blijven de overhand behouden en de aanvallers kunnen slechts van verren afstand schieten, waarmede de beide doelverdedigers geen moeite hebben. Dan volgt een uitstekende aanval alleen de linkervleugel der Duitschers en zet de rechts- buiten uitstekend voor. Als iedereen denkt, dat Pottinger zal intrappen, mist deze jam- merlijk, waardoor 'n prachtkans voor Duitsch land verloren gaat. Na 35 minuten passeert Petrone alleen de beide Duitsche achterspelers, de Duitsche doel- verdediger aarzelt uit te loopen en dit wordt hem noodlottig want Petrone schiet keihard in den bovenhoek en Stuhlfauth moet den bal uit het net halen. De Duitsche aanvoerder Kabb wordt hier- over z66 woedend, dat hij zich niet kan beheer- schen, hij gaat Petrone te lijf en wordt terecht direct door den scheidsrechter het veld uitge- zonden. Dan weet Petrone plotseling in den rechter- bovenhoek van het vijandelijk doel te schieten en brengt hij den stand op 02. Even later krrjgt Knopfle bij een botsing een schop tegen de knieschijf en wordt het veld uitgedragen. Gelukkig kan hij kort daarop weer het veld betreden. De rust treedt dan in en komt er eenige ver- ademing in het publiek, dat vol spanning deze emotievolle strijd aanschouwt. Als na de rust de Urugeezen en de scheids rechter het veld betreden, worden zrj met ge- fluit en gejoel begroet. De Duitschers laten eenige minuten op zich wachten. Reeds denkt men, dat de Duitsche spelers in de kleedkamer zullen blyven als zij het veld betreden. 't Spel is nu aanvankelijk wat kalmer. Wan- neer Piriz, uit woede over een scheidsrechter- lijke beslissing, den bal over de lijn gooit, fluit de scheidsrechter af en gelast hem den bal weer op te halen, aan welk bevel deze, onder homerisch gelach van het publiek, voldoet. Telkens moeten er vrije trappen tegen Duitschland worden gegeven. Keurig gaat de bal by Uruguay van man tot man. Tijdelijk weten de massieve verdedigers van Duitsch land de belegering te weerstaan, maar na IS minuten zendt Castro den bal in het vijandelijk doel. 03. Het typisch geroep van de Zuid-Amerikaan- sche deelnemers verwekt algemeene vroolijk- heid. De Duitsche speler Weber voorkomt een doelpunt als Stuhlfauth uitgeloopen is. Petrone probeert het eens met een boogschot, dat de als steeds voor zijn doel opgestelden Duitsche doelverdediger nog juist over de lat weet te tikken. Een paar schoten van Hofmann gaan naast. Er komen weer incidenten De Duitsche doelverdediger Stuhlfauth sjouwt Petrone over den grond waarop Petrone revanche neemt en even later Stuhlfauth tegen de aarde werpt, hetgeen Hofmann aanleiding geeft om met gebalde vuist op Petrone af te stormen. De scheidsrechter kalmeert de spelers weer en het spel wordt voortgezet. Wanneer Mazali drie passen met den bal in zijn handen doet, kent de scheidsrechter een vrye schop toe. Leinberger speelt den bal terug op Hofmann en deze weet als het spel 3 2minuten aan den gang is, te scoren. 13. WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. Wanneer gij eenig uitslag bij Uw kind waarneemt, laat dit dan direct den dokter zien. Wat vandaag nog een klein plekje is, kan zich morgen al uitgebreid hebben. De kans besta'at, dat het besmettelijk is voor anderen. Stuur daarom nooit een kind met uitslag naar school, zonder den doikter om raad gevraaqd te hebben. GEZON D HEID SR A A D

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2