Tn 17s azeasche Courant Tweede Blad. Voensdag 30 Mei 1928. No. 8226. GEMENGDE BERICHTEN. 8 P 0 E T. GEMEENTERAAD VAN AXEL. DUIVEN SPORT. VAN ONTSNAPPENDE STOOM OVER HET LICHAAM. De 52jarige getawde machinist A. Sijtema van de stoorahoutzagerij van de firma D. Wi- cherson en Zn. te Steenwijk, kreeg door ont- snappenden stoom zoodanige ernstige brand- wonden, dat hij weinige oogenlbhkken daarna aan die gevolgen daarvan overleed. EEN GOED BEGIN De koopman P. uit de Ammunstraat te Rot terdam had den 15jarigen J. L. in dienst ge- nomen. Den eersten dag vervalschte de jongen een ontvangibewijs, waardoor hij 40 cent we- derredhtelijk ontving. Den tweeden dag stal !uj uit het magazijn een pak veters. Den derden dag heeft hij een bedrag van f 45 verdinsterd. welk bedrag hij voor zijn patroon bij klanten moest gaan innen. Thans is hij ontslagen. Hij is aangehouden en opgesloten. DE „POSTDUIF" OMLAAG GESTOPT. Vrijdagmorgen te kwart over 11 is, naar de Tel. meldt, de driemotorige Fokker de „Post- dudf", waarmede luitenant Koppen naar In die vloog, bij de landing op het landingsterrem van de legerplaats bij Oldebroek, ernstxg be- schadigd. Door het zeer sledht terran brak het landingstoestelwaardoor de machine zoo danig terecht kwam, dat de romp achter de cabine afbrak en de rechtervleugel eveneens brak Er werden twee propellers zwaar be- schadigd. Het vldegtuig werd bestuurd door den le luitenant jhr. W. Sandberg, die belast was met het overbrenigen van berichten. De inzittende passagiers, ir. van Gorckum en dne soldaten-vliegers, kwamen met den schnk vnj. BLIKSEM OP EEN SCHIP GESLAGEN. Donderdagmorgen kwam van Urk de haven van Lemmer binnen de botter Urk 134, schip- per Brouwer. Het sohip was voor de haven door den bliksem getroffen, waarbij een stuk van den mast afgeslagen werd. De bliksem werd daarna afgeleid naar den voorsteven. Na deze beschadigd te hebben, sloeg zij in zee. De opvarenden bekwamen geen letsel. ZICH ZELF AANGEMELD. De Haagsche politie kreeg uit Amsterdam bericht, dat zich daar aan het hoofdcommis- sariaat van politie had gemeld de meulbel- maker C. Gr., die een paar maanden geleden met een kameraad, zekeren G., uit de straf- gevangenis te Scheveningen is ontvlucht. Hij zei, teen hij het Amsterdamsche bureau was binnengestapt: „Ik heb er gemoeg van; pak me maar weer in. Gr. is naar Den Haag overgebracht en na door den commissaris van politie te zijn ge- hoord, weer naar de strafgevanigenis gebracht, waar hij nog acht maanden moet doorbrengen. Bij zijn verhoor door den heer Kramer ver- telde Gr., dat hij den avond van zijn ontvluch- ting met zijn kameraad per auto naar Amster dam was gegaan. Zij waren daar uit elkaar gegaan en sindsdien had hij G. nog maar een keer gezien. Wat er van hem geworden was, kon hij niet zeggen. De man zag er slecht uit. Vergadering van Donderdag 24 Mei 1928, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, M. W. Koster, Ph. Jvan Dix- hoorn, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Oh. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Aan de orde komt: 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor de notulen der vergadering van 3 April 1.1. vast te stellen, zooals die in druk zijn verschenen. De heer 't GILDE had zeer gaarne gezien, dat genotuleerd was geworden, datgene wat ten opzichte van de administratie der gasfa- briek door den accountant is opgemerkt en wel, dat volgens aanteekeningen van den di- recteur een hoeveelheid van 1.747.993 K.G. kolen zou zijn verbruikt of, ruim 134 ton meer dan de werkelijkheid is, zoodat de aanteeke ningen van den Directeur van zeer geringe waarde kunnen worden geacht door den ac countant. Met het oog hierop kwam het den accountant gewenscht voor de technische ad ministratie van den Directeur te herzien, om- dat men anders onmogelijk tot een behoorlijke kostprijsrekening kan komen en voorts om de noodige hulpmiddelen van het bedrijf aan te schaffen, om de verwerkte hoeveelheden te wegen. Deze voorstellen zijn door de Gascommissie v a j„ommtrpnt 7pif pen eed afleggen. Het dat Burgemeester en Wethouders nog geen j r eK C_OK j maanden geleden, dat hij bedoel- gelegenheid hadden voor het instellen van een onderzoek en dat deze kwestie toch regelma- Vlucht van den Zeeuwsch-Vlaamschen Bond. Zondag den 20 Mei 1.1. hield deze vereeni- ging in samenwerking met de Selzaetsche Duivenmaatschappij ,,De jonge Reisduif" eene prrjsvlucht van Dourdan, waaraan 324 duiven deelnamen. De prijzen werden behaald als volgt: 1. Const. Nevejan; 2, 8, 28, 34, 41 J. Ver- moet; 3, B. Vergouwen; 4, 42 J. Moulines; 5, 9, 65 J. Renique alien te Sas van Gent; 6, 19 E. Chalmet, Selzaete; 7, H, Remerij; 10, G. de Clerq, Westdorpe; 11, 12, 45, 94, Louis v. Hul- se, Selzaete; 13, P .Kerckhaert,Westdorpe; 14, 39, Cam. Inghels; 17, Gaston Inghels beiden te Selzaete; 15, 80, H. Claeyssens, Sas van Gent; 16, M. Meuleman idem; 20, G. Inghels, idem; 17, Gast. Inghels, Selzaete; 18, C. P. Gijsel, Westdorpe; 21, P. de Bock, Sas van Gent; 22, 70, B. Verbiest, Selzaete; 23, 40a, Hect. Mar- quinie, Sas van Gent; 24, 73, Ach. de Windt, Selzaete; 25, 53, 69, K. Th. Bruggeman, Sel zaete; 26, 52, Th. Mestrum, Selzaete; 27, Louis Tack, Selzaete; 30, 100, P. Meuleman, Sas van Gent; 31, L. Velleman, Selzaete; 32, 48, 86, Mich. Ninane, Selzaete 33, 59, M. Wauters, Sas van Gent; 35, Frans Mestrum, Selzaete; 36, 90, P, Meeuwsen Sas van Gent; 37, C. Mes- dagh Selzaete; 48, H. Dierings, Sluiskil; 49, Jul. v. d. Walle, Selzaete; 43. R. Verhelst, Sas van Gent; 44, 46, M. de Vriendt, 47, 103; F, Jacobs 49. Edm. v. Acker, alien te Sas van Gent 50, H. Kersbulck, Westdorpe; 51, Ach. Wimmegeers, Selzaete; 54, 67, 79, A. Guino, Westdorpe 55, Ls. v. d. Wyle Selzaete; 56, Vict. Willems, Selzaete; 57, 102, 104, H. Schef- fer 58, Edm. Durieux, Selzaete; 60, 82, L. Deij, Axel; 61, C. Fermont, Overslag; 62, 92, F, Baetens, Zuiddorpe; 63, Flor. Vermoet, Sas van Gent; 64. Hyp. v. d. Walle, Selzaete; 66. J, Arens, Sas van Gent; 68, C. van Damme, Riemen; 71, Aug. Poppe, Selzaete; 72, Alfr. Minnebo, Assenede; 74, Const. Hestdagh, As- senede; 75, A. Sijs, Sluiskil; 76, 81, Leop. Vel leman, Selzaete; 77, Jules Slock, Selzaete; 78, H. Stouthamer, Sas van Gent; 83, A. Fermont. Sas van Gent; 84, Louis Tack, Selzaete; 85, Jos De Clercq, Selzaete; 87, A. Deurwaarder, Sas van Gent; 88, 101, Ph. van Damme, Zuid dorpe; 89, P. de Nocker, Sas van Gent; 91, Ach. Geimaerdt, Selzaete; 93, 105, J. Gom- mers, Sas van Gent; 95, J. Sijs, Sluiskil, C Hijssen, idem; 97, Risseeuw, idem; 98, Bozanne. Axel; 99, J. v. d. Heijden .Westdor pe; 106. J. Konings, Sas van Gent; 107. Leop. Duisburg, Selzaete. Overduif, R. Velleman, Sas van Gent. De hoogste prijswinner ontving een bedrag van fr. 327, de daaropvolgende 252 fr., No 3, 246,65 fr., No. 4, 237 fr., No. 5, 227 fr., No. 6, 199 35 fr.. No 7, 176 fr., No. 8, 157 fr., No. 9, 152 fr., en No. 10, 138 fr. De andere prijzen bedroegen minder. De duiven werden losgelaten om 7,15 uur. De eerste werd gesignaleerd om 11.33.50. De laatste der winnende nummers arriveerde ten 26 34 ~~De snelheid waarmee gevlogen bedroeg voor den eersten prijswinner 1253/7 M., voor den laatsten 1046.4 M. per mm. Deze vlucht was een groot succes voor den Zeeuwsch-Vlaam- S°p)e vijf eerste prijzen werden door zijn leden gewonnen, terwijl van de tien eerste prqzen alleen de zesde door een Selzaetschen amate behaald werd. overgenomen en door hem wordt dit van zeer groot belang geacht en wel de moeite waard geacht dit te notuleeren. Tevens zal hiermede gepaard gaan de invoering van dag en maand- rapporten, opdat nauwkeurig en precies worde gecontroleerd wat en hoeveel wordt verwerkt en hoeveel geproduceerd., Is bij de notuleering een wenk gegeven om een en ander niet op te nemen Hij kan en mag zulks nietx veronderstellen en zou daar ook ten sterkste tegenop komen. Of, gaan Burgemeester en Wethouders met de voorstellen van de gascommissie niet ac- coord? Spreker heeft daar nog niets van ge- hoord en zou dit thans gaarne vernemen. Of, erkent men, dat het jarenlang verkeerd is gegaan op de fabriek en schaamt men zich dit te erkennen De rechtvaardigheid en bil- lijkheid tegenover de belastingbetalende bur- gerij eischen een nadere toelichting. Spreker heeft niets te verbloemen of te verbergen en staat ten eenenmale vierkant tegenover ouder- wetsche doofpotpolitiek en onttrekking aan het daglicht van verschillende zaken. Temeer daar men van zekere zijde hier nog verzet tegen den hoogst noodigen en dringenden eisch van aanstelling van een baas-fitter die een zoodanige controle moet helpen uitvoeren. Spreker heeft alleen met het oog daarop er belang bij en stelt er grooten prijs op, dat de opmerkingen van den accountant en de voor stellen der gascommissie worden opgenomen, De VOORZITTER kan hierop alleen antwoor- den, dat, indien van dat rapport iets niet in de notulen is opgenomen, dat zal moeten be- schouwd worden als een verzuim, Nimmer is er van de zijde van Burgemeester en We thou ders aan gedacht wenken te geven om er iets uit te laten. Het kan echter, als de raad zulks goed vindt nog opgenomen worden. De heer 't GILDE zou daarop ten zeerste prijs stellen, hij acht dit van meer belang dan b.v. het verslag van den vleeschkeurings- dienst, waarin sprake is van een zieke geit. De heer P. DE FEIJTER verklaart, dat het hem genoegen doet, dat de heer 't Gilde hier op nog eens terugkomt, want hij moet er zijn verwondering over uitspreken, dat op de gas- fabriek nog alles zijn gewoon beloop gaat, ter wijl de heer 't Gilde, lid van den gemeente raad en lid der gascommissie, in het publiek vertelt, dat de directeur der gasfabriek 135 ton kolen heeft gestolen. Indien de heer 't Gilde dat vertelt, begrijpt spreker niet, dat de directeur maar kan voortgaan en nog niet lang achter slot en grendel zit. De heer 't GILDE protesteert tegen die woorden en acht het noodig, dat dan hierover in besloten vergadering op doorgegaan wordt, aangezien de heer P. de Feijter dan namen moet noemen van den persoon of de personen tegen wie spreker zoo iets zou gezegd hebben. De heer P. DE FEIJTER acht daarvoor in het geheel geen besloten vergadering noodig, hetgeen hij hierover zeggen wil, durft hij ge- rust in openbare vergadering zeggen. evenals den naam van den persoon bij wien de heer 't Gilde zich zoo heeft uitgelaten. Ieder mag weten, dat de heer 't Gilde dat gezegd heeft. De heer 't Gilde acht dit niet mogelijk; dat moet een misverstand zijn, hij kan alleen ge zegd hebben, zooals ook in het accountants- rapport staat, dat er 134 ton meer is aange- teekend, dan in werkelijkheid verbruikt is De voorzitter weet ook, dat toen door de Gas commissie is onderzocht, maar dat er geen sprake van was, dat in deze aan stelen zou ge dacht zijn. Spreker acht het noodig, dat de heer P de Feijter dan namen noemt, want deze wijze noemt hij geen manier van debat- teeren De heer P. DE FEIJTER antwoordt, dat de heer 't Gilde zich dan bij De Vos, op 't Spui, hij noemt man en paard, geheel anders heeft uitgelaten. Naar die man verklaart, en onder eede wil bevestigen. heeft hij toen van stelen gesproken. Ieder belastingbetaler mag dat wel weten, want, indien de heer t Gilde zou meenen, dat er gestolen was, komt hrj in zijn taak tekort als hij geen pogingen aanwendt om daaraan een eind te maken. Hij overhandigt den voorzitter een hem door C. de Vos, wonende in de buurtschap Spui, waarin deze verklaart, dat de heer A. Th. "t Gilde lid van den gemeenteraad en van de Gascommissie, bij hem 4 of 5 weken geleden heeft gezegd, dat er door den directeur der gasfabriek 135.000 K.G. kolen zouden zijn ge stolen. Hij is bereid deze schriftelqke verkla- ?n De Vos heeft gezien of gesproaen. Diens verklhring raakt kant noch wal. De heer P. DE FEIJTER meent, dat dit kan uitgezocht worden. Hoe lang het geleden is doet ook minder ter zake, maar het feit loopt hierover, dat zulke krasse beschuldigingen in het publiek worden gedaan, en de zaak dan hier maar gewoon doorloopt. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hier van zulke beschuldigingen niets bekend is. De heer 't GILDE voegt er aan toe, dat er geen sprake van kan zijn, dat zoodanige be- schuldiging door hem is geuit, hij veronder- stelt, dat die indruk is gevestigd uit verkeerde gevolgtrekkingen. De heer VAN DE BILT vraagt, of het ac- countantsrapport misschien niet ter inzage heeft gelegen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit wel degelijk ter beschikking van den verslaggever is geweest. Hij wijst er evenwel op, dat er wel meer stukken verkort worden weergegeven. De heer OGGEL stemt daarmede in. Er komen meerdere rapporten in behandeling die niet in extenso in de notulen worden opgeno men. Hij acht dat ook niet noodig, aangezien dit ook de kosten der notulen verhoogd. Als de hoofdzaak maar wordt weergegeven. Hij acht aanvulling der notulen niet noodig. De heer KRUIJSSE verzoekt den VOOR ZITTER lezing te geven van hetgeen de notu len omtrent dit punt vermelden, waaraan deze voldoet, en waaruit biijkt, dat alleen cijfers zijn weergegeven omtrent uitbreidingswerken en exploitatieuitkomst< n. Hierop geeft de heer KRUIJSSE te kennen, dat hij onder gewone omstandigheden het ver- melde ook voldoende zou achten, maar thans is hij wel voor aanvulling, omdat deze zaak een voorgeschiedenis heeft. De directeur heeft er den gewezen baas-fitter een verwijt van gemaakt, dat de waggons met cokes ge- laden zooveel in gewieht uiteenliepen, en dat deze de waggons meer gelijkmatig moest kunnen beladen, terwijl hij zich nu met be- trekking tot het verschil over de kolen zelf verontschuldigd door te zeggen, dat de wag gons kolen nogal eens in gewieht kunnen uit- eenloopen. Het is volkomen juist, dat er geen sprake is geweest van verdenking van kolen stelen, want de oorzaak van het geconstateerde ver schil is een gevolg van het aannemen van ge- schatte gewichtscijfers. Juist omdat de direc teur zich thans zelf beroept op een omstan- digheid, waarvan hij aan den baas-fitter een grief maakte, en waaruit het verschil der cijfers tusschen de werkelijk gebruikte en op gegeven hoeveelheid is te verklaren, acht spreker opneming van het door den heer t Gilde gevraagde ook wenschelijk. De VOORZITTER deelt mede, dat in ver- band met deze ervaring de directeur in de ver gadering der gascommissie er op gewezen heeft, dat het wenschelijk is, dat er op de gas' fabriek een weegtoestel aanwezig is. De Gas commissie nam maatregelen, dat dit er komen zal en besloot ook tot invoering der dag- en maandrapporten, voor een betere controle. Met 6 tegen 5 stemmen wordt het verzoek van den heer't Gilde, tot aanvulling der notu len, aangenomen Voor stemmen de heeren Koster, Van Dix- hoorn, 't Gilde, Kruijsse, Wolfert en J. de Feij ter; tegen stemmen de heeren Dieleman, P. de Feijter, Oggel, Van de Bilt en Claessens. 96, J. ring onder eede te bevestigen. De heer 't GILDE verklaart pertinent, dat nimmer gezegd te hebben. Hij kan met gerust- Noot van den verslaggever. Ik kan deze mededeeling volkomen bevesti gen Van het accountantsrapport is door mij een uittreksel gemaakt, voor zoover ik meen- de dat de kennisneming van de cijfers der uitbreiding en exploitatie voor het publiek van belang konden zijn. Men neme wel in acht, oat in de eerste plaats wordt geschreven een ver- glag voor de courant en dat krachtens de overeenkomst met de uitgeefster der courant het betrokken gemeentebestuur volledig be- voegd is opdracht te geven tot het aanvullen van leemten. De mededeelingen die het rap port bevatte omtrent wijziging in den intemen dienst van het gasbedrijf zijn door mij van minder beteekenis geacht. Door een buiten- staander was toch niet te voorzien, dat een aangekondigde technische herzienmg der ad ministratie aanleiding zou geven tot een be sprek'ig" als welke in deze zitting daarover Te" te teekenen. Over een uittreksel is steeds verschil van appreciate mogie ijk Oo4c ditmaal zat bij het maken van het uittrekse^ geen andere bedoeling voor dan dit te bepale rot het zakelijke, voor de lezers van belang. 2. Ingekomen Stukken. a. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 30 Miart 1928, waarbij voor zien van het bewrjs van definitieve vaststelling wordt teruggezonden een exemplaar van de rekening der ontvangsten en uitgaven der ge meente over den dienst 1926, vergezeld van de bijlagen der rekening. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 28 Februari 1928, tot wijziging der gemeentebegrooting voor den dienst 1927, voorzien van het bewijs der good- keuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 28 Februari 1928, tot wijziging der begrooting van het gemeen- telijk gasbedrijf voor den dienst 1927, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedepu teerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 3 April 1928. tot wijziging der begrooting van het gemeentelijk vleeschkeuringsbedrijf voor den dienst 1927, voorzien van het bewijs der goedkeuring dxor Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 11 Mei 1928, waarbij de goed keuring wordt bericht van de gemeentebegroo ting voor den dienst 1928. Aangenomen voor kennisgeving. f. Het raadsbesluit van 3 April 1928, tot wijziging der gemeentebegrooting voor den dienst 1928, voorzien van het bewijs der goed keuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het raadsbesluit van 28 Februari 1928, tot "wijziging der begrooting van het gemeen telijk gasbedrijf voor den dienst 1928, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedepu teerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het raadsbesluit van 28 Februari 1928. betreffende onderhandsche verhuring van grond aan H. Koekkoek te Ter Neuzen, voor zien van het bewijs der goedkeuring door Ge deputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een dankbetuiging van J. A. van Hoeve, beheerder van de frobelschool, voor de hem toegekende hoogere subsidie, waardoor het tekort door hem kan gedekt worden. Aangenomen voor kennisgeving. i Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 30 Maart 1928, waarbij wordt teruggezonden het raadsbesluit van 11 October 1927 tot wijziging der begrooting v .or het grondbedrijf 'voor 1927, met verschil' .nde aan- merkingen van administratieven aard en ver zoekt wijziging te bevorderen. Burgemeester en Wethouders stellen voor het besluit overeenkomstig de gegeven wen- ken gewijzigd vast te stellen en tevens een wijziging in de gemeentebegrooting voor 1927, die daarvan het onmiddellijk gevolg is. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. k. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over 1927, alsmede dat van hetgeen met betrekking tot de Volkshuisvesting over dat jaar is verricht. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een verzoek van bewoners der buurt schap Kijkuit, om van gemeentewege een ge legenheid te maken voor het storte^n van via Burgemeester en Wethouders stellen om dit verzoek in hunne handen te stellen om adDeSheer KOSTER heeft daar geen bepaald bezwaar tegen, doch ziet de n°°f f daarvan niet in. Aangezien inhet veHede on een dergelijk verzoek voor de buuitscnap Steenovens afwijzend werd beschikt zal hier moeilijk een ander besluit kunnen volgen. De VOORZITTER geeft nader te kennen, tig behandeld moet worden. Zij zullen na het onderzoek een voorstel doen, en daarbij zeker rekening houden met de gedragslijn die in dergelijke gevallen vroeger is aangenomen. De heer VAN DE BILT meent, dat. als men er een bak zou maken, deze toch alleen zou dienen om weer af te breken en de vuilnis er naast te werpen. Men kan het waarnemen bij de welput aan de Steenovens, waar men naar spreker zag bezig is er steenen in te gooien. De heer KOSTER; Die welput is verplaatst. De heer VAN DE BILT wist dat niet. De heer DIELEMAN zou het nog niet zoo onbillijk achten, als er in de buurtschap Kijkuit ook een gelegenheid werd gemaakt voor het brengen van het vuil. Het kan voor- komen, dat de menschen buiten de kom, vooral als er een groep woningen bijeen staat, met hun vuilnis evenmin weg kunnen als de kom- bewoners. Waar moeten ze er mee blijven? Op het land mogen ze het niet werpen en in de sloot evenmin. Hij zou, indien het noodzake- lijk biijkt, aan het verlangen voldoen. Het is een beleefd verzoek, dat behoort goed te wor den onderzocht. De VOORZITTER; We zullen het seneus behandelen. De heer J. DE FEIJTER: Rekenmg hou- dend met de verschillende wenken! Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. m. Een schrijven van J. Huizinga en J. F. de Cooker, respectievelijk voorzitter en secre taris van de Commissie tot Werkverruimmg in Zeeuwsch-Vlaanderen, wier samenstellmg uit vroegere adressen bekend kan zijn, en han- delende ter uitvoering van een besluit genomen in eene gehouden conferentie met de Rijksvlas- commissie op 28 Maart 1928, bij welke confe rentie een deputatie aanwezig was van burge- meestfers in het Land van Axel, en waarin wordt te kennen gegeven: dat in den winter van het jaar 1921 /28 een groot aantal arbeiders in deze gemeente werk- loos zijngeweest en het zich laat aanzien, dat in het a.s. winterseizoen 1928/29 dit aantal nog grooter zal zijn; dat de werkzaamheden tot heden in menige gemeente te vinden, geleidelijk uitgeput zijn, althans niet voldoende, om nog een beteekenend aantal werkloozen te werk te kunnen stellen; dat de werkloozen gebaat zullen zijn, indien zij in de vlasindustrie weder emplooi kunnen vinden; dat het echter voor de vlasfabnkanten met mogelijk is, hunne fabrieken open te stellen, met het oog op het groote nadeel dat zij onder- vinden, door van Belgische zijde aangewende concurrentie-mogelijkheden dat het evenwel uitvoerbaar is, deze bezwa- ren op andere wijze te ondervangen, door van gemeentewege een bij slag te geven op het loon, van ieder door de gemeente aan te wijzen en door den fabrikant aangenomen werklooze ar- beider; dat het geven van een bijslag op het loon geen onoverkomelijk bezwaar behoeft te zijn, wijl de gemeente in overleg met de fabrikanten eenige voorwaarden kan vaststellen, waardoor verkeerde gevolgen zijn uitgesloten; dat het gewenscht is, met het oog op de te nemen maatregelen, dat de gemeenteraad over deze zaak beslist voor het einde van Mei a.s.; reden waarom de commissie den raad beleefd verzoekt, ter voorziening in de komende werk- loosheid een besluit te nemen, waarbij de ge meente voor de daarvoor in aanmerking komen de werkloozen tracht een emplooi te doen vin den bij de fabrikanten in de vlasindustrie onder voorwaarde, dat de gemeente bereid is, een nader vast te stellen bijslag te geven op het loon, en daarbij zoodanige bepalingen vast- stelt, dat een goede controle gewaarborgd is. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit besluit te stellen in handen van hun college om advies. De heer VAN DE BILT merkt op, dat het eind van het liedje is, dat verzocht wordt om toeslag op het loon voor de vlasindustrie. Het schijnt, dat de vlasindustrie de kapstok moet zijn, waar de voorziening tegen werkloosheid maar van moet komen, En dit adres komt dan nog uit Ter Neuzen! Laat ze er dan daar maar eens mede beginnen, laten ze dan, aangezien het adres daar vandaan komt maar eens be ginnen om zelf het voorbeeld te geven. Ze kun nen, wel voorzien dat, als het daar goed ging, men van wege Axel er gauw genoeg bij zou zijn om het voorbeeld na te volgen. Hij meent, dat het denkbeeld weinig kans van slagen heeft, en zou dat maar eens willen laten weten. De VOORZITTER merkt op, dat dit adres niet van de gemeente Ter Neuzen komt, ai is toevallig het onderteekenende bestuur der Commissie daar woonachtig. De heer VAN DE BILT weet dat ook wel, maar hij wilde er op wijzen, dat daar ook vias- fabrieken zijn, waarmede het naar hij ver- meent ook niet te goed gaat. En nu is het gemakkelijk om zoo iets op een papiertje te zetten, maar daarmede is het nog niet uit voerbaar. Laat ze daarom eens het voorbeeld geven. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. n. De begrooting der Gezondheidscommis- sie wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen, op een eindcijfer van 1866,70. De bijdrage der gemeente Axel is uitgetrokken op een bedrag van 116,52. Overeenkomstig het voorstel van Burge meester en Wethouders wordt met algemeene stemmen besloten deze begrooting te behan delen bij de vaststelling der gemeentebegroo ting voor 1929. 3. Aanwijzing van wegen die in aanmer king moeten komen voor sluiting bij dooiweer. Ontvangen is eene circulaire van Gedepu teerde Staten van Zeeland, d.d. 6 Januari 1928, waarin ter uitvoering van de Motor- en Rij- wielwet o.m. de aandacht gevestigd word op art. 49 van dat reglement, waarbij is bepaald, dat ingeval van op dooi, overstrooming of andere omstandigheden wegen, welke daar- door in doorweekten toestand verkeeren, en wegen. gelegen op waterkeerende dijken, bij gevaar voor de instandhouding tijde,ijk ge- sloten kunnen worden voor motorrijtuigen met eene maximum-wielbelasting grooter dan 600 Q of voor een motorrijtuig met aanhang- wagen. De tijdstippen aldus schrijven Ge deputeerde Staten verder van het begm^en het einde van deze tijdelijke sluiting worden bepaald door of namens den beheerder van den weg of den waterkeerenden dijk, tel^vlJl ook de Commissaris der Komngin bevoegd verklaard, die sluiting op te heffen. Ingevolge art. 53 van voornoemd reglement, iuncto art. 54 van de Motor- en Rqwielbe- schikking - Nederlandsche Staatscourant van 1 September 1927, no. 169, Bijvoegsel - be hoort deze tijdelijke sluiting duidelijk zicht- baar aangeduid te worden door waarschu- wingsborden van een bepaald model, terwijl alleen ingeval van oogenblikkelijke noodzake- liikheid daarvan kan worden afgeweken, mits op een duidelijke wijze wordt aangegeven, dat de weg tijdelijk gesloten is Zooals U ook bekend is, kunnen de wegen bij te verwachten of invallend dooiweder krachtens art. 79 van het Reglement op de wegen en voetpaden gesloten worden ver klaard voor voertuigen, waaronder motorrij tuigen niet vallen, hetgeen namens ons Col lege door den Commissaris der Koningin wordt bepaald. In verband met bovenstaande is bij ons de vraag gerezen, op welke wijze zooveel moge lijk eenheid in de verschillende voorschriften ten aanzien van de tijdelijke beperking van het verkeer zou kunnen worden verkregen. Daartoe zal het noodig zijn, dat ingeval van opdooi de Commissaris der Koningin bevoegd zal zijn, alle wegen met uitzondering der Rijkswegen, tenzij de Commissaris der Konin gin daartoe machtiging van den beheerder mocht verkrijgen gesloten te verklaren niet alleen voor voertuigen, maar ook voor motor rijtuigen. Ten aanzien van de tijdelijke slui ting van de Provinciale wegen voor motorrij tuigen, als ook ten aanzien van de beeindiging der sluiting is door ons aan den Commissaris der Koningin machtiging daartoe verleend; ten aanzien van de andere wegen zal een schriftelijke verklaring van de wegbeheerders waaronder Uwe gemeente in de eerste plaats noodig zijn, waarbij deze den Com missaris der Koningin machtigen, namens hen ingeval van opdooi de tijdstippen van de in- treding en beeindiging van de in art. 49 van voornoemd reglement bedoelde tijdelijke slui ting van de betrokken weg of wegen vast te stellen. Naar onze meening zullen in de overige in dat artikel genoemde omstandigheden voor de sluiting van de wegen voor motorrijtuigen de betrokken weg- of dijkbeheerders zelf aange- wezen moeten blijven, aangezien deze omstan digheden meer van plaatselijken aard zullen. zijn. De bevoegdheid om voor een bepaalden weg van dit sluitingsverbod bij opdooi ontheffing te verleenen, zooals in art. 54 van voornoemd reglement wordt bepaald, zal eveneens bij de betrokken wegbeheerders moten blijven. aan gezien deze beter zullen kunnen beoordeelen, of daarvoor termen aanwezig zullen zijn. Ten slotte zij er op gewezen, dat de ken- baarmaking van den door den Commissaris der Koningin bij opdooi te treffen maatregel ten aanzien van de motorrijtuigen, welke uit- sluitend geschiedt in het belang der wegbe heerders, ook geheel aan hen behoort te wor den overgelaten overeenkomstig de bedoeling van art. 55 van genoemde beschikking. Wij verzoeken U mitsdien in verband met bovenstaand te bevorderen, dat ten opzichte van de wegen in Uwe gemeente eene verkla ring, waarvan een model hierachter volgt, wordt opgemaakt, onderteekend door de be- heerders, waarbij deze gelet op art. 49 van het Motor- en Rijwielreglement, den Commissaris der Koningin machtigen in geval van opdooi de tijdstippen der intreding en beeindiging van de tjjdelijke sluiting der wegen voor motor rijtuigen namens hen vast te stellen; daarbij zal ten aanzien van iederen wegbeheerder de weg of wegen vermeld moeten worden aan- duiding van de(n) nummer(s) uit den ligger der wegen en voetpaden is daarbij gewenscht waarover het beheer wordt gevoerd. Voor het verkrijgen van een juist overzicht in deze zullen wij gaarne indien noodig - behalve de verklaring ook eene opgave ont vangen van die wegen nummers uit den lig ger ten aanzien waarvan de betrokken be heerder niet bereid is, de bedoelde machtiging aan den Commissaris der Koningin te ver leenen. Burgemeester en Wethouders stellen naar aanleiding hiervan voor den Graafjansdijk en den Zaamslagschen weg in de gemeente Axel, in geval van opdooi, gesloten te verkla ren niet alleen voor voertuigen, maar ook voor motorrijtuigen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 4. Wijziging reglement van het Burgerlijk Armbestuur. Onder dagteekening van 7 October 1.1. is van Gedeputeerde Staten van Zeeland een schrij ven ontvangen, luidende als volgt: Van de zijde van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid is er op gewezen, dat nu en dan gebleken is van uitbesteding door eene instelling van weldadigheid van een arme in een gezin, waarin een lijder aan tuberculose voor kwam. In verband daarmede acht de Minister van Binnenlandsche Zaken het zeer gewenscht, dat in de reglementen van de burgerlijke en ge- mengde instellingen van weldadigheid vooi zulke nog niet geschiedde wordt bepaald dat tot uitbesteding van een arme met zal worden overgegaan, alvorens door een genees- kundige schriftelijk is verklaard, dat hem na een opzettelijk daartoe ingesteld onderzoek van den bestedeling en van alle leden van het gezin, waaraan de uitbesteding zal worden toevertrouwd, is gebleken, dat de gezondheids- toestand zoowel in lichamelijk als in geestelijk opzicht voor geen hunner een gevaar oplevert voor hunnen huisgenooten. Namens genoemden Minister noodigen wij L uit te bevorderen, dat het reglement (de re glementen) van de in Uwe gemeente aan- wezige burgerlijke en/of gemengde instel ling (en) van weldadigheid zoo noodig in vo- renbedoelden zin worde aangevuld. Zooals bekend, is het daartoe strekkende raadsbesluit aan onze goedkeuring onderwor- pen ingevolge het derde lid van artikel 20 der Armenwet. Wij vertrouwen, dat deze aangelegenneid nog in den loop van dit jaar haar beslag krijgt. Burgemeester en Wetliouders stellen m ver- band met deze circulaire voor, alinea 1 van art 18 te wijzigen en te lezen als volgt: Uitbesteding van een persoon in een gezin heeft niet plaats, dan nadat door een genees- kundige schriftelijk is verklaard, dat hem na een opzettelijk daartoe ingesteld onderzoek van den bestedeling en van alle leden van het gezin waaraan de uitbesteding zal worden toevertrouwd, is gebleken, dat de gezondheids- toestand zoowel lichamelijk als in geestelijk opzicht van geen hunner een gevaar oplevert voor hunne huisgenooten en nadat omtrent dat gezin betrouwbare inlichtingen zijn verkre gen waaruit biijkt. dat de uit te besteden per soon daar eene goede verzorging zal gemeten. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 5. Aanstellen van gemeentelijk gasbedrijf. Burgemeester en Wethouders stellen aan den gemeenteraad voor over te gaan tot het vast stellen van een instructie voor den baas-fitter en voorts hen te machtigen tot het doen eener oproeping van sollicitanten. Zij stellen voor, voor deze functie een in structie vast te stellen, en het werklieden- reglement uit te schakelen, aangezien het kan voorkomen, dat deze het zelf moet toepassen en het niet raadzaam voorkomt, dat iemand een reglement moet toepassen waaronder hij ook zelf valt. Hij zal daartegen dan niet ob- jectief staan. De vraag aan wie het benoemingsrecht zal behooren, zagen Burgemeester en Wethouders graag door den raad beantwoord, n.l. ot de raad dit aan zich wenscht te houden of het wil opdragen aan Burgemeester en Wethou ders. een baas-fitter bij het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5