Huis en Hof. Pluimvee-rubriek. IN EEN KRAT OVER DEN OCEAAN. ""WG^ONDEN STUKKEnT" Rubriek van den Arbeid. Nadat men in de anti-chambre had gecon- fereerd, verliet men het raadhuis, den hals- starrigen anti-stemdwanger in den waan la- tend, dat de strijd was opgegeven. Maar in werkelijkheid ging het gezelschap naar een nabrj gelegen restaurant, waar een zaaltje werd gehuurd. Daar heeft de geirieenteraad toen in officieuze samenkomst, het dans- vraagstuk onder de oogen gezien. ERNSTIGE VECHTPARTIJ XE LEEUWARDEN. Te Leeuwarden heeft Zaterdagavond een emstige vechtpartij plaats gehad, in cafe Hutting. Twee der bezoekers, de 41jarige A. D. en de 22jarige E. S., fabrieksarbeiders, wil- den aan het verzoek van den kastelein, om heen te gaan, niet voldoen, wat een hevige woordenwisseling ten gevolge had. De beide bezoekers trokken hun messen en gingen hiermede den kastelein en diens zoon te lijf. Ook de vrouw van den kastelein en een andere bezoeker, zekere B. C. mengden zich in het conflict. Den kastelein K. Hutting werden de linkerpols-slagader en de pees van den linker- duim doorgesneden, terwijl zijn zoon een diepe snede in de lendenen kreeg, benevens wonden in den linkerschouder. Daarna trokken de be zoekers af en sloegen met de tuinbank 12 rui- ten van het lokaal in. Zij zijn later gear- resteerd en ter beschikking van de justitie ge- steld. De beide zwaargewonden werden naar het ziekenhuis overgebracht en aldaar ter ver- pleging opgenomen. Nader wordt gemeldt dat hun toestand redelijk wel is, EEN VERNUFTIGE VINDING. Op de eerstvolgende zitting van de interna- tionale arbeidsconferentie, welke 30 Mei te Geneve zal aanvangen, zal een systeem van onmiddellijke vertaling der redevoeringen wor- den toegepast, dat, wanneer het voldoet, op een practische wijze het moeilijke talenvraag- stuk in den boezem van internationale verga- deringen zal oplossen. Elke afgevaardigde zal namelijk, dank zij een vemuftige inrichting van microfoons, den spreker in de taal zijner keuze hooren. Dit systeem werkt op de volgende wijze: Nabij den spreker zitten tolken, die onmiddel- lijk zijn betoog met zachte stem voor uiterst gevoelige microfoons vertalen. Deze vertalin- gen worden electrisch versterkt en naar hoor- toestellen van een speciaal type, welke voor de leden der vergadering, de joumalisten en het publiek zijn opgesteld, overgebracht, Elke toehoorder kan de taal, welke hg ver- langt uitkiezen door eenvoudig een wijzer- plaat, waarop de verschillende talen zijn opge- teekend, te draaien. Op deze wijze kunnen 5 tot 600 personen de vertalingen van de redevoeringen in de ver schillende talen, waarin het noodig is, hooren. Indien deze uitvinding bevredigende resulta- ten oplevert, zal het moeilijke talen-vraagstuk in de internationale vergaderingen eindelijk zijn opgelost. DE SLANKE LIJN BIJ DE POLITIE. Een Londensch corr. schrijft aan het „Vad.": Een gerucht dat hier stof heeft opgewaaid en vermaak heeft geschonken wil, dat de die- naren van Hermandad in Engeland het con- signe hebben gekregen hun gewicht te vermin- deren voor zoover zij te zwaar zijn. De zaak is ,,afnemen" (in vleeschelijken omvang) of „aftreden". Zulke korte metten zullen de po- litie autoriteiten wel niet nemen. Maar dat het ernst is met de gewichtsafnarpe en dat zij embonpoints met een bedenkelijk oog aan- schouwen is zeker. Men is dus zoo ver dat zelfs de politieagent ,,de slanke lijn" zal moe- ten hebben. Hebben de heeren er aan gedacht dat het gezag van de wet er onder zou kunnen lijden? Wij hebben hier verscheidene agenten van het fiksche gezette type. Indien zij hun corps op grond van zekere gewichtige licha- melijke eigenschappep moesten verlaten zou dit ook figuurlijk in zijn geheel aan gewicht verliezen. Aan den anderen kant kan niet worden ont- kend, dat de „slanke lijn" voor de politie voor- deelen meebrengt. Nog niet zoo lang geleden zijn wij er aan herinnerd dat er in dezen staat nog revolverbandieten rondloopen. Hoe mager- der de politieagent hoe slechter het doel. Ook moet men bedenken, dat de dikke of zelfs de gezette man tegenwoordig geen vrien- den heeft onder de medici. Dokters geven hem een bedenkelijken oogopslag en denken aan hoogen bloeddrult en andere leelijke sympto- men. Het lenige magere type is medisch ge- sproken in de gratie; ofschoon het heel goed mogelijk is, dat de dokters over een paar jaar er weer heel anders over denken. Ook is de opvatting ruim verspreid, dat de magere har der kan loopen dan de dikke en dit feit kan ook hebben gewogen bij de autoriteiten, die voor oogen moeten houden, dat vergrgpers en misdadigers moeten worden achterhaald. Maar is het een ,,feit". Iedereen kent bij erva- ring den dikkert die rent als een haas. Hoe het zij, niemand hier zou den dikken politie agent, die zooveel vertrouwen en gemoedelijk- heid wekt in een korps dat van huis uit wat streng en ongenaakbaar moet zijn, graag mis- sen. EEN KNAP GEZICHTJE ALS BELEMJYIE- RING VOOR EEN MEISJE. Op een congres over nieuwe carrieres voor vrouwen te Londen, onder auspicien van de ITnie van Kiezeressen gehouden, heeft juf- frouw Haslett, secretaresse van het genoot- schap van Vrouwelrjke Ingenieurs, verklaard, dat een knap gezicht een beletsel leek voor een meisje om op technisch gebied vooruit te komen. Haar genootschap had een meisje als teeke- naarster aanbevolen. Zij had uitstekende be- voegdheden voor de betrekking, maar de di- recteur van de fabriek zeide, dat zij een te knap gezichtje had voor de teekenkamer en het werk van de mannen waarschijnlijk in de war zou sturen. Gelukkig maar, dat dit meis je, dat ook zeer in het oog viel, omdat zij zich zoo goed wist te kleeden, nu een heel goede betrekking in het buitenland heeft gekregen. In de technische wereld, verzekerde juf- frouw Haslett is men meer gewend aan het type van vrouw dat niet om haar uiterlijk geeft. Kleedt zij zich goed en ziet zij er aardig uit, dan meent men dat zij niet den noodigen ernst voor het werk heeft. ZIJ WILDE VOOR 20 HAAR MAN LATEN DOODKN. De politie van Patchogue op Long Island bij New York is een geval op het spoor gekomen, waarin een vrouw een moordenaar schijnt te hebben gehuurd, om voor 20 dollar haar van haar man te ontdoen, waarna den dader een goed spaghetti-maal in het uitzicht werd ge- steld. De vrouw, Iva Austin, 28 jaar oud, deelde aan een buurman haar voomemen mede, haar man door een goed schutter te willen laten opruimen. De buurman, die blijkbaar als „de goede schutter" beoogd was, vertelde het on- derhoud over aan de politie, waarna deze een mannetje uitstuurde, die als „schutter" werd aangediend en zijn diensten presenteerde. Hij werd goed ontvangen en de vrouw stelde hem voor, den man tijdens zijn werk dood te schie- ten, waardoor zjj in het bezit van de verzeke- ringssom ad 4000 dollar zou geraken. De de tective vond dit niet de juiste manier; hij zou liever den armen Austin op een eenzame plek nabij zijn woning neerschieten. Daarop kwam mrs. Austin's commensaal, zekere Abadore, in het gesprek tusschenbeide en verklaarde dat als de schutter hem ook van zijn vrouw af- hielp, hij en zrjn kostjuffrouw weldra zouden kunnen trouwen en gelukkig verder leven. Abadore stelde daarop een belooning van 200 dollar voor den dubbelen moord voor. De detective vroeg een kleinigheid vooraf, en toen het geld hem was ter hand gesteld knipte hij om beider polsen de handboeien dicht. Austin, die tuinier is, werd kort daarop van de arrestatie van zijn vrouw in kennis gesteld. Hij zeide iets van dien aard te hebben ver- wacht en ging vervolgens met een schouder- ophalen door met het begieten van zijn bloe- EEN ASCHREGEN VAN DEN VESUVIUS. Naar de Times uit Napels verneemt, heeft een gloeiende aschregen van den Vesuvius groote schade aangericht in de vruchtbare streek van Ottaiano, op den N. O. helling van den berg, die in 1906 ook al eens vrijwel ge heel verwoest is. De top van den berg is sinds de jongste uitbarsting veel lager geworden en de uitgeworpen asch is, in plaats van gelijk anders op te stijgen en zich in de lucht te ver- spreiden, door de sirocco over de velden heen geblazen. De regen is door deze zure dampen heen geslagen en heeft het onheil nog ver- ergerd. Johann Phoenig, een jonge Duitscher, die wel een visum voor de Ver. Staten had ver- kregen maar geen geld voor de reis bezat, heeft voor zijn overtocht van een methode ge- bruik gemaakt, die v66r hem o.a. door den La- varede uit Paul d'lvoy's boek is gebezigd. Het was zijn plan, over te steken per Cle veland" van de Hamburg-Amerika lijn, en wel als „vrachtgoed", nl. in een krat, die door hem aan een gefingeerd adres te New-York was geadresseerd. Een vriend hielp hem in te spij- keren in een groote kist, waarin hit dekens, een hangmat, flink wat drinkwater, worst en chocolade had ondergebracht. De krat werd keurig netjes in het ruim van het schip ge- plaatst. Toen hij echter onderweg aan voedsel- schaarschte begon te lijden, wrikte Phoenig een plank van zijn verblijf los en ging op zoek naar eten. Bij aankomst te New-York, jl. Zon- dag, werd de kist in een loods opgeslagen in afwachting van het vervoer naar het erop ge- schreven adres. Doch een douane-ambtenaar, die langswandelde, bemerkte, dat er een plank los was en stak zijn hand naar binnen, waarop Phoenig, in een opwelling van onverklaarbare dwaasheid, die hand greep en ze stevig schud- de! De ambtenaar trok doodelijk geschrokken zijn hand terug en schreeuwde dat hij door een beest gebeten was vijf minuten later zat het menschelijk beest weer opgesloten, maar ditmaal in een officieel kantoortje. De scheepvaartmaatschappij is bereid, tegen Phoenig niets te beginnen met het oog op zijn aardige vondst; doch de immigratie-autoritei- ten zijn onverbiddelijk, zij willen den berooiden gast niet in het land binnenlaten. Hij wordt naar Duitschland teruggebracht. KANIBAAL TEGEN WIL EN DANK. Een Fransche planter en koelie-werfagent, Andrd Naturel, die van de Nieuwe Hebriden te Sydney is aangekomen om een vrachtschip te koopen, heeft in een onderhoud meegedeeld, dat hij kort geleden uitgenoodigd werd om een bezoek te brengen aan den stam der Bignam- bas op het Pacific-eilandje Malicolo. Deze stam omvat 5000 van de stoerste bewoners der Nieuwe Hebriden die nog de practijk van het kanibalisme kennen. Hij nam de invitatie aan en bij zijn aan komst werd een groot feest gegeven. Tot zijn verbazing en ontsteltenis werd daarbij een aantal inboorlingen geboeid aangevoerd en ge- slacht. Hij was machteloos om iets te begin nen en zag zich genoodzaakt toe te kijken hoe de slachtoffers werden gekookt, waarna hij aan moest zitten aan het kanibaalsch diner en meegenieten van het gereeht Na de orgie beraadslaagden de stamhoof- den, en ook de heer Naturel werd tot hoofd- man uitgeroepen. Zijn beide armen werden met vreemde teekens getatoeeerd, een operatie die hem wekenlange pijn bezorgde. Naturel is thans de eenige blanke, die veilig bij de Big- nambas kan leven. DOELSCHIP. Het oude Duitsche oorlogsschip ,,Zaehrin- gen" dat na den oorlog voor slooping bestemd werd, is op de marinewerf te Wilhelmshaven als doelschip ingericht. Er is zes maanden aan gewerkt en het schip zal nu deze week in de Noordzee bij schietoefeningen als beweeglijk doelwit dienen. Een vernuftig bedachte inrich ting maakt het mogelijk het schip, waarop na- tuurlijk geen bemanning komt, draadloos te besturen. Een torpedojager, die de ,,Zaehrin- gen" op enkele mijlen afstands volgt, heeft te zorgen, dat het schip niet in aanva ring komt met andere vaartuigen. De ,,Zaehringen'' zal met groote snelheid in een zig-zag koers varen, 't geen de Duitsche kanonniers in staat stelt er op te vuren onder de omstandigheden die in een modernen zee- slag voorkomen. Het doelschip is toegerust met oliemotoren, die bij een bepaalde snelheid eenige uren automatisch blijven doorloopen. Om zinken te voorkomen is een groot aantal waterdichte schotten aangebracht en is elke holte in het schip met kurk opgevuld. EEN GEFINGEERDE SCHIPBREUK? Het parket te Marseille houdt zich met een zeer eigenaardige zaak bezig, verband hou- dend met de schipbreuk van een Italiaansch stoomschip, welke onder zeer eigenaardige omstandigheden geschiedde. Het schip, de „Vinicolo" (239 ton), dat aan den reeder Granata te Genua toebehoorde, was den 13en Maart op weg naar Piraeus, Smyrna en Beiroet met een lading katoenen stoffen, machines, kabels, porselein en andere goede- ren, bij verschillende maatschappijen voor een totaal bedrag van ongeveer vijf millioen ver- zekerd. Het schip zelf was in Italie geassu- reerd. Het was een oud schip, dat in een zo6 slech- ten staat verkeerde, dat het vertrek ervan aanvankelijk door de autoriteiten verboden werd. Pas toen er verschillende verbeteringen waren aangebracht, voer het uit. Twee dagen na het vertrek werd gemeld, dat de ,,Vinicolo" buiten de Fransche territo- riale wateren tusschen St. Raphael en Corsica gezonken was. De bemanning had zich in de reddingbooten weten te redden. De gezag- voerder verklaarde dat het schip ten gevolge van averij was gezonken, doch zijn verhaal wekte de achterdocht der assuradeurs, die er bij nadere informatie achter kwamen, dat de verzekerde goederen nooit op het schip waren ingeladen. Een pijnlijk feit is, dat de douanepapieren geheel in orde zijn, zoodat er dus ook bij de douane zou zijn geknoeid. De kapitein van de ,,Vinicolo" was vroeger gezagvoerder van een ander schip, de ,,Anti- nea", dat onder dezelfde vreemde omstandig heden verging. (Buiten ve rant woo rd el ij khei d der Redactie.) Ter Neuzen, Mei 1928. RADIO EN STORINGEN. Mijnheer de Redacteur, Zeer zoudt U ons verplichten onderstaande in uw blad te willen opnemen, waarvoor onzen dank. Zou er wel ddn uitvinding op electrisch ge bied zijn die in een korten tgd zoo'n ontzagge- lijke vlucht heeft genomen als de radio uitvin ding, en is er een die zoo populair is als deze In alle standen en rangen ziet men ontvang- toestellen staan, en antennes verrijzen in al- lerlei vorm. We staan dan ook verbaasd over de wonde- ren der techniek, al wat u bedenken kunt is door de radio te beluisteren, muziek, zang, lessen in alle talen, onderwijs in muziek, zang, fotografie, enz. enz., al het mogelijke wordt gedaan de algemeene kennis van den luiste- raar te verrijken en voor betrekkelijk kleine bedragen leert men talen, boekhouden, knip- pen enz. De regeering meende dan ook, dat het wen- schelijk was om hieruit een slaatje te slaan, en een belasting te heffen van de luisteraars. Het is evenwel gebleken, dat een radio-toestel niet alleen een weelde-artikel is, doch meer en meer blijkt te zijn een zakelijk en nuttig appa- raat, dat hen die ver van stad en dorp verwij- derd zijn, zelfs buiten de grenzen van het va- derland in nauw contact brengt met zijn mede landgenooten. Om van de vreugde die hjet brengt b.v. in ziekenhuizen, enz. niet te spreken. De belastingheffing is van de baan, de re geering laat den luisteraar de uitzending zelf betalen, hetgeen misschien ook wel het beste voor de schatkist is, want, met de belasting heffing had de regeering behooren te zorgen voor storingsvrije ontvangst. Overal in ons vaderland is men dan ook in de weer om te trachten de plaatselijke storin- gen op te heffen. Ziet de tramwegmaatschap- pijen in de groote steden, die geen kosten spa- ren om dit euvel te bestrijden en er wordt door de overheid hieraan medegewerkt. Ter Neuzen schijnt hierin echter weer ach- teraan te komen, niet alleen, dat niets wordt gedaan om de hinderlijke storingen op te hef fen, doch het wordt stelselmatig tegengewerkt naar het schijnt. Ieder voelt wel de teleurstelling van een leerling die zijn lesgeld b.v. voor Engelsche les heeft betaald en de helft der lessen niet kan volgen, omdat er in zijn buurt juist op dat moment, een gelijkstroommotor zoodanig zijn vonken uitzend, dat het hem onmogelijk is den heer Fry te volgen. Zon- en weekdag dat geratel in den luid- spreker is wel om wanhopig te worden. B.v. in de omgeving van het Tramstation is het in een woord verschrikkelijk. Hadden wij eerst een of twee motoren die stoorden, nu schijnt er de laatste dagen een bij te zijn ge komen, die zoodanig stoort, dat dit niet is te beschrijven. Bestaat er b.v. niet zoo iets als een Hin- derwet, die zegt, dat voor het plaatsen van krachtmotoren vergunning noodig is van Burg, en Weth. en kunnen die bij het ver- leenen der vergunning, geen voorwaarden stel- len waaraan zoo'n installatie moet voldoen? Natuurlijk kan de industrie niet worden stop gezet, maar toch kan het mogelijke wor den gedaan, dat omwonenden, zelfs in ruime kring, voor hinder te bewaren, al kost het den exploitant dan ook eenige moeite en geld. Waar nu de overheid het uitzenden zonder vergunning strafbaar stelt, en men geen mu ziek of menschelijke stem aan de ethergolven mag toevertrouwen, mag dit dan wel met de trillingen die een electromotor uitzend, en is hiervoor geen vergunning noodig? Mij dunkt waar men geen geluiden mag uitzenden, mag dit met wangeluiden toch zeker ook niet. Voor juristen is hier nog werk. Kan gemeenschappelijk optreden hier iets helpen, b.v. bijeenroepen van alle luisteraars om gemeenschappelijk een actie op touw te zetten om hierin verbetering te krijgen. Door proefnemingen is voldoende gebleken, dat het niet onmogelijk is. Wie begint hieraan? LUISTERVINK. DE REGEERING EN DE ARBEIDS VOORWAARDEN. Bij de behandeling van de Arbeidsbegroo- ting in de Tweede Kamer heeft de Regeering eenige mededeelingen gedaan, die van groot belang zijn voor de ontwikkeling der arbeids- voorwaarden. Zoo heeft de Regeering erkend, dat al is er ook nog al eens overdreven in veel wat over buitenlandsche toestanden wordt medegedeeld, de werking der sociale wetten zwaarderen druk op de bedrijven legt dan in sommige concurreerende landen. Uitbreiding van de sociale wetgeving zal dan ook slechts geleidelijk kunnen plaats vinden. Doch aan den anderen kant acht de Regeering de belan- gen, die bij de sociale wetgeving gediend wor den, zoo groot, dat zij niet dan bij strikte noodzakelijkheid daarvan iets meent te moe ten opofferen. Dat de hoogte der loonen hier te lande mede de oorzaak is van de werkloos- heid, kan de Regeering niet ontkennen. Menig exportbedrijf zou belangrijk meer kunnen om- zetten, wanneer zijn loonhoogte 10- of 20 lager was. Aan den anderen kant echter zijn in de exportbedrijven de loonen over het alge- meen thans reeds niet hoog. In verschillende ,,beschutte" bedrijven zijn zij belangrijk hooger en dit drukt vrijwel rechtstreeks op de arbei- ders in de „onbeschutte" bedrijven, dus ook op die bedrijven zelve. Wat de werkloosheid betreft, verdedigt de Regeering haar beleid en het bevreemdt haar ten zeerste, dat er nog getwijfeld wordt aan hare geneigdheid om groote werken uit te voeren. Naast de afsluiting der Zuiderzee en de Maaskanalisatie, den aanleg van het Julia- nakanaal en den sluisbouw te IJmuiden zijn nog tal van andere belangrijke werken in uit- voering. Ongerekend de normale onder- houdswerken is voor 1928, met inbegrip van de Zuiderzeewerken en het wegenfonds, niet minder dan 71 millioen uitgetrokken voor productieve werken. De Minister van Arbeid heeft bij de behan deling van de Arbeidsbegrooting in de Eerste Kamer verklaard, dat hij een wettelijke rege- ling betreffende de verbindendverklaring van C. A. O. niet urgent acht voor de instandhou- ding van het instituut. Hij acht een derge- lijke regeling zelfs niet gewenscht, 1. daar hier- door een moeilijk te missen regulator van den economischen toestand van het bedrijf buiten werking zou worcjen gesteld, 2. deze een een- zijdige bevoorrechting van den arbeid in de beschutte bedrijven boven dien in de onbe- schutte bedrijven zou beteekenen, en 3. deze de ondergang van een aantal marginale onderne- mingen tengevolge zou hebben, hetgeen met den tegenwoordigen toestand van het bedrijfs- leven niet te aanvaarden is. Een wettelijke regeling van de vacantie voor de arbeiders acht de Minister nog niet moge lijk, omdat, hoe belangrijk de vacantie ook geacht moet worden, het momenteel niet de tijd is om zwaardere lasten op het bedrijfs- leven te leggen. Uit het Centraal Verslag der Arbeidsinspectie over 1927 zal echter blijken, dat het instituut der vacantie door vrijwillige regelingen meer en meer ingang vindt. Inzake een eventueele regeling van de huisindustrie meent de Minister, in verband met de a.s. Arbeidsconferentie te Geneve, waar het vraagstuk loonen in de huisindustrie aan de orde zal komen ,dat het geen zin zou hebben nog vdor die conferentie een regeling voor te bereiden. Omtrent de wettelijke regeling der werk- loosheidsverzekering herinnert de Minister aan de drie praealabele vragen, die hij daar- omtrent tot den Hoogen Raad van Arbeid heeft gericht. Betreffende de arbeidsbemidde- ling hoopt hij, dat, nu het advies omtrent het voorontwerp van den Hoogen Raad van Ar beid is ingekomen, spoedig een wettelijke regeling bij de Tweede Kamer zal kunnen worden ingediend. De Minister acht de tijd nog niet gekomen om van rijkswege de orga- nisatie der voorlichting bij beroepskeuze ter hand te nemen. IN DEN VRUCHTENTUIN. In Mei, de bloeimaand genieten we van de bloemenweelde en van de steeds meer ontlui- kende bloesems. In den boomgaard gelijken de bloeiende vruchtboomen wel groote bou- quetten en hun rijke bloei belooft een goeden oogst. Verraderlijke nachtvorsten hebben evenwel hier en daar groote schade aange richt en aan een deel dezer goede verwachtin- gen den bodem ingeslagen. Ook de opdagende dierlijke en plantaardige vijanden van onze vruchtboomen komen weder in grooten getale voor den dag, om hun ver- nietigingswerk met kracht te beginnen. Hier- tegen hebben we voortdurend te strijden, even- als tegen het onkruid, dat welig groeit en den baas dreigt te worden. Geregeld dienen wij daarom de schoffel en hark te hanteeren. Voorkomen is altijd beter dan genezen en zoo gaat het ook hier. Nooit dergelijke werkzaam- heden even uitstellen, want dan duurt het uit- stellen in den regel zoo lang, dat er of niets meer van komt, of dat het veel te laat gebeurt. Een goed verzorgden tuin is een voortduren- de bron van genot en ontspanning, waar we voor een wijle onze dagelijksche bezigheden met haar zorgen vergeten, doch een verwaarloosden tuin daarentegen is een onuitputtelijke bron van ergernis. Als we ons zoo af en toe maar eens herinneren, dat we ook nog een tuin hebben en dan ten koste van veel zweetdruppels en pijn in rug en knieen plus een vrije dag, onze nalatigheid willen herstellen, dan komt er niets van te- recht. De weinige liefhebberij is er dan heele- maal af. Geregeld hebben we in te grijpen, dan hier, dan daar. De kruisbessen hebben bezoek gehad van de bessenbladwesp en deze heeft hiervoor bij voorkeur de bladeren in het hart van de struik uitgezocht. Bij nauwkeurige beschouwing kun nen we de rupsjes waarnemen op de aangetas- te bladeren, kenbaar aan hun kleine ingevre- ten ronde gaatjes. Een bespuiting met Pa- rijsch groen (1 ons op 100 L. water) doet ver der onheil voorkomen. Een andere plaag voor de bessen is de bladluis. Zoodra we bladluis waarnemen op de toppen der jonge scheuten, dan worden deze bespoten met een oplossing van 1 K.G. groene zeep en L. gewone brandspiritus op 50 L. water. Er zijn voor deze kwaal wel meerder middelen, doch boven- staande is zeer eenvoudig, goedkoop en af- doende. Voor de bestrijding tegen de Ameri- kaansche kruisbessenmeeldauw verwijzen we naar de berichten der Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. De frambozen geven reeds grondscheuten en wel zooveel, dat de zwaksten kunnen worden verwijderd. Zoodra de frambozen beginnen te bloeien is ook de frambozenkever weer pre sent. Bestrijding hiertegen is zeer moeilijk en hoe ouder de planten worden, hoe ouder de kwaal. Om dit kwaad tegen te gaan, gaan we op een ander bed een nieuw bed aan leggen en hierop jonge planten plaatsen. Bezitters van perziken mogen vooral het vruchtdunnen niet vergeten. Wij hooren heel vaak klachten over de weinige resultaten met perziken behaald. Afkomstig uit het Oosten uit warmere streken, is hij nu hier wel geac- clamatiseerd, doch hij blijft desondanks zwak, kieskeurig en kouwelijk. Vooral plotselinge en sterke temperatuursverschillen, kunnen hier noodlottig werken. Hij vraagt een warme plaats en behoorlijk vochtige bodem. Bij de perziken zien we soms korte vruchttwijgjes, waaraan een tiental bloemen hebben gezeten, welke alle gezet zijn en waarvan het einde maar een bebladerd scheutje zal geven, dat dus voor een groot gedeelte alleen te zor gen heeft voor het bereiden van het benoodig- de voedsel der vruchten. Een vruchttwijg is niet in staat een tiental vruchten te voeden en het resultaat is dan ook, indien we niet hel- pend optreden, dat er van de vruchten niets komt. Hoogstens eenige zeer minderwaardige vruchten zonder smaak. Wil men goed ont- wikkelde vruchten krijgen, dan laat men hoogstens twee a drie aan e6n twijg zitten en verwijdert al de overigen. Hoe eerder dit ge beurt, hoe beter. Ook de slakken bederven heel veel bij per ziken. Het zijn in den regel bij buiten staan- de perziken de gewone huisjesslakken, welke overdag verscholen, 's nachts de bladeren en vruchten beschadigen. Voordat de boomen verder in 't blad geraken zijn ze gemakkelijk op te zoeken en te verdelgen. Zij kruipen ge- woon tegen de stam omhoog of tegen de schutting. Staat de stam vrij van een muur of schutting, dan kan men een ring met zout om de stam aanbrengen. Het geeft goede re sultaten. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden ge- zonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaar- desingel 96c te Rotterdam. Postzegel van IVz cent voor antwoord insluiten en uitdrukkelijk blad vermelden. OVER VITAMINEN EN ZONNESTRALEN IN EEN FLESCHJE. Hoe we beenzwakte genezen. Om de verschijnselen zooals beenzwakte en elkaar pikken goed te kunnen begrijpen moe ten wij een inzicht hebben in de stofwisseling der minerale zouten en der vitaminen. Vooral bij de vitaminen raken we tegenwoordig aan de geheimzinnigste wonderen van het moderne natuuronderzoek zooals we zien zullen. Over vitaminen wordt tegenwoordig geweldig veel gesehreven en gesproken en de leek krijgt zoo zoetjes aan het idee, dat met de vitaminen al- les te bereiken is en dat men ze grijpen kan alsof het aardappelen in den kelc'er betrof. Niets is minder waar. De vitaminen waar ieder vol van is heeft niemand ooit gezien en ze laten zich voorloopig nog niet grijpen al meent men er enkele tegenwoordig ook zuiver afgescheiden te hebben. Tot voor korten t(jd kon men ze het beste aantoonen op plaatsen waar ze niet waren. Gekker kan het al haast niet en toch is het zoo. In Indie is de wereld veroverende zegetocht der vitaminen in de moderne voedingsleer be- gonnen en was het de Nederlandsche professor Eijkman wiens naam voor altijd aan deze ont- dekkmg verbonden is. Hij bewees n.l. dat een bepaalde, zeer gevreesde ziekte der inlanders de berri-berri veroorzaakt werd door het eten van gepolijste rijst en dat deze ziekte te ge nezen was door toediening van rijst met het zilvervliesje er om heen, en andere stoffen Deze geheimzinnige ziekte bleek dus niet di rect een vergiftigingsziekte te zijn, doch een ziekte die ontstond bij gebrek aan bepaalde stoffen in het voer, een voer-gebreks-ziekte zou men kunnen zeggen. Toen men eenmaal daarop ging letten vond men steeds meer van dergelijke ziekten. De van ouds beruchte scheurbuik, die zich bii schepehngen voordeed die langen tijd aeen versche groenten kregen, bleek te genezen te zrjn met versch citroensap of sinaasapnelsap. de Engelsche ziekte kon men genezen met levertraan en bij dieren kon men verschillende van dergelijke ziekten genezen met versch jong groen voer. Maar men ging verder. Men voerde aan rat ten en kuikens een dieet, dat scheikundig alle stoffen bevatte die men wist dat noodig wa ren voor het lichaam en het resultaat was, dat de dieren alien stierven. Afan het scheikundig uitstekende voer ontbrak dus eigenlijk de levenskracht, en omdat de ontbrekende stof fen, die ontbraken, absoluut noodzakelijk voor het behoud van het leven bleken te zijn, noem- de men ze met een vreemd woord vitaminen, daarbij tevens uitdrukking gevende aan de alter gebleken foutieve veronderstelling, dat ze tot de groep der „aminen" behoorden. Zoodoende had men dus deze onbekende stoffen een naam gegeven, terwijl men ze al leen herkende aan de ziekten, die bij hun af- wezigheid ontstonden. Op dit oogenblik is de literatuur over de vitaminen al ontzettend groot en kent men al verschillende soorten van vitaminen. Men noemde ze of met de let ters van het alphabeth df volgens de ziekten die bij afwezigheid ontstaan. Zoo kent men bij kippen en andere dieren een oogziekte die te genezen is door toedie ning van gele mais of levertraan. Verder blijkt ook, dat de normale groei van het jonge dier afhankelijk is van de aanwezigheid van dit vitamine. Tot een geheel andere groep behoort het B vitamine. Als men duiven of kippen gedu- rende een paar weken niets anders dan water en gepolijste rijst voert, krijgen zij alien hevige zenuwverschijnselen. Ze raken verlamd en sterven als men er verder niets aan doet. Deze ziekte gelijkt heel veel op beri-beri bij den mensch. Als men dergelijke patienten die totaal verlamd neerliggen, een klein beetje versche gist ingeeft kan men het verbazing- wekkende feit beleven, dat ze soms na eenige uren weer geheel op de been zijn en schijnbaar geheel normaal. Dit gist-vitamine nu noemt men 't anti-beri-beri vitamine, of B-vitamine. Zoo kunnen we dus met het alphabeth door- gaan, maar gelukkig kunnen wij bij onze kip pen den letter C overslaan. Het C-vitamine is n.l. de stof die in citroenen en sinaasappe- len zit en die de scheurbuik geneest. Scheur buik is een ziekte van menschen en sommige dieren, doch zij komt bij kippen niet voor. Wij hebben dus bij de pluimveevoeding met C- vitamine niets te maken. Het D-vitamine is echter voor het pluimvee een der belangrijkste. Dit is n.l. het vitamine dat de Engelsche ziekte geneest en dat vooral in levertraan voorkomt. Tenslotte meent men ook al een E-vitamine gevonden te hebben, dat noodig is voor een normale bevruchting en ontwikkeling der jon ge vruchten doch daarover hoort men in de pluimveewereld nog weinig. Ik kom op al deze vitaminen nog apart terug, daar ze van zoo groot belang zijn, dat men er feitelijk niet genoeg van kan weten. Ik wil echter nu reeds even een kleine be schouwing aan het D-vitamine vastknoopen omdat ik er naar streef, mijn artikelen van direct practisch nut te doen zijn. Zooals gezegd geneest levertraan Engelsche ziekte. Maar wat nu te denken van een paar Amerikanen, die een flesch levertraan in het voer zetten en op die manier ook resultaat kregen Waren ze gek die heeren of dachten ze, dat men in deze richting voortgaande het zoover te brengen, dat men het voer alleen maar in flesschen in het hok behoefde te zetten en dat de kippen daaraan al genoeg hadden om te leven en te leggen? Er zat veel en veel meer achter. Men had n.l. gemerkt, dat als men bepaalde stoffen, die geen vitaminen bevatten in de zon zette, ze eveneens het vermogen kregen Engelsche ziekte te genezen. En ten slotte wist men al lang, dat als men in het voorjaar de Engel sche ziekte patienten maar in de zon kon zet ten, ze zonnebaden kon doen genieten, dat ze dan ook snel genazen. Ziedaar dus een ge- heimzinnig verband tusschen zonnestralen en levertraan! Weinig vermoedden de eerste on- derzoekers, dat ze hier op een geheel nieuw probleem van de wetenschap gestoten hadden, dat weldra tot een der meest belovende tak- ken der moderne geneeskunde uit zou groeien, n.l. de z.g. stralen geneeswijze van bepaalde ziekten. De zonnestralen genezen Engelsche ziekte en de levertraan doet dat. Vandaar dat de Amerikanen de levertraan noemden: gebottel- de zonneschijn, zonneschijn in een fleschje. Maar er kwam nog veel meer merkwaardigs voor den dag. Zet de patienten in een mooi, modern hok, laat ze lekkertjes achter het glas in het verwarmde hok van de zonnestralen genieten, terwijl het buiten nog te koud voor ze is en wat zien we Ze gaan dood, onher- roepelijk dood! Hoe nu, doet dat glas, dat we nu al duizenden jaren kennen dan ook al schade? Ja, het is zoo, ons glas waar we achter geboren en getogen zijn in onze moder ne holen woningen, die we huizen noemen, dat glas laat wel de lichtstralen door, doch niet de geheimzinnige geneeskrachtige levertraan- zonnestralen. De kuikens zitten achter hun prachtige glasruiten even miserabel in een En gelsche ziekte-duisternis als de aardappels in den donkeren kelder. Vandaar, dat in de mo derne kuiken-opfokhuizen het glas niet meer thuis hoort, doch vervangen wordt door door- zichtige glSsachtige stoffen, die wel de ge neeskrachtige stralen doorlaten. Voorloopig dus de les. Laat de kuikens genieten van de zonnestra len, doch hoedt U voor glas. Voer versch, jong groenvoer of vitaminerijke grondstoffen. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 6