Ttr tfeuzensche Cour&nt Woensdag 23 Mei 1928. Ha. 8224. TWEEDE BLAB. BINNENLAND, eyiTEriANQ. BEMEfliDE BERICHTEN. VAN DE TCCHT VAN DEN HEER VAN LEAR BLACK NIET VOORTGEZET. De directeur van de K. L.»M. deelt raede: De vlucht naar Kaapstad is voorloopig uitgesteld in verband met de moeilijkhe- den der terreinen en een technische sto ring, welke bij de inspectie van het vlieg- tuig op bet vliegveld te Chartoem is o t- dekt. Deze omstandigheden tezamen ma- ken voorshands de voortzetting van de reis niet raadzaam. DE VBRLICHTING VAN VLIEG- TUIGEN. Een belangwekkende, geslaagde proef. De P'hilipsfalbrieken hebben proeven ge nomen met een nieuwe lamp, waarvan lucbtvaartdeskundigen verwachtten, dat zij het moeilijke probleem van het vliegen bij nacht een grooten stap nader tot zijn oplossing zou brengen. Intusschen heeft men te Eindhoven niet stilgezeten. Een volledige schijnwerperinstallatie werd ver- vaardigd en op een groot driemotorig Fok- kervliegtuig der luchtvaartafdeeling Soes- terbexg gemonteerd.. Vele waren de moei- lijkheden, welke tijdens de proeven in de lucht rezen, maar tenslotte heeft men het eerste suoces bij werkelijke nac'htvluchten kunnen boeken. Toen de schemering al in- getreden was, is een Fokkervliegtuig, be- stuurd door kapitein W. Versteegh en le Untenant G. A. Koppen, te Soesterberg op- gestegen. Aan boord bevonden zich de commandant der luchtvaartafdeeling, overste Hardenberg, eenige heeren van de Philipsfabrieken en de mecanicien. Op het terrein heerschte groote belangstel ling. Reeds dadelijk was het te zien, hoe geweldig sterk de lichtbundel van den schiinwerper was. Terwijl het steeds don- kerder werd, vloog het toestel naar Utrecht en toen het zich boven de stad wendde, om weder naar Soesterberg te- rug te keeren en dus 12 K.M. vandaar vexwijderd was, kon men het licht reeds als een sprookjesachtige, tintelende reuzen ster waarnemen. De eerste landing ge- schiedde bij nog niet volslagen duisternis, opdat kanitein Versteegh de waarde van het nieuwe licht zou kunnen beoordeelen. Bij de dadelijk daarop volgende tweede opstijging kreeg men pas den indruk van een gewelddgen lichtbundel, welke men, tewiji het vliegtuig gestadig klom, plotse ling hel over liet terrein der boschrand en de omliggende gebouwen zag vegen. Inmiddels was het geheel duister. On- beschrijflijk was het schouwspel van het vliegtuig, alleen herkenbaar aan de kleine gekieurde navigatielichten en den stralen- bundel, welke nu eens horizontaal voor- uit, dan naar opzij, naar omlaag of iets omhoog scheen. Op het vliegveld waren veilig'heidshal- ve landingszoeklichten opgesteld, welke een deel van het terrein voldoende ver- lichtten. Doch kapitein Versteegh bleek hun diensten niet noodig te hebben en landde na zijn tweede vlucht buiten het verlichte gebied, daarbij uitsluitend gebruik ma- kenid van den nieuwen vliegtuig-schijn- werper. Nog een derde vlucht volgde, welke zich tot ver over Utrecht en omgeving uit- strekte. In Utrecht staarden velen om hoog naar het mysterieuse vliegtuig. dat men wellicht voor 'n nieuw hemellichaam gehouden zal hebben. Om tien uur had de laatste landing op het duistere vliegkampveld plaats en we- derom uitsluitend met behulp van het eigen vliegtuiglicht. Algemeen had men den indruk, dat de luchtvaartschijnwerpers het vliegen bij nacht in het bijzonder en de ontwikkeling van de luchtvaart in het algemeen zeer zullen bevorderen. IETS OVER DE KWALITEIT VAN ONZE KLOMPEN. De heer Ir. H. Grevers, Directeur van het Nijverheidslaboratorium, schrijft in ,,Handelsberichten ,,De Nederlandsche klomp is beter dan de vreemde!' wordt menigmaal beweerd. Dat „beter" kan slaan op drie factoren. Ten eerste kan voor de klomp een betere grondstof, dus houtsoort, verwerkt wor- den. Ten tweede kan aan de in- en uit- wendige afwerking meer zorg besteed zijn en ten derde kan nog dat beter betrek- king hebben op den langeren levensduur, welke onafhankelijk van de gebruikte houtsoort veroorzaakt kan worden door meerder materiaal. Al zou men, afgaande op hetgeen men van klompen gezien en gehoord heeft, maar vooral gezien heeft, de bovenaangehaalde bewering zonder eenig chauvenisme durven onderschrijven, feiteiijk zou toch alleen maar een ernstig onderzoek de waarheid daarvan kunnen staven. Een onderzoek naar de kwaliteit van de grondstof zou in normale tijden niet zoo eenvoudig, althans wel tijdroovend, zijn. Waar momenteel echter veel van het in ons land voor klompen geschikte hout (wilgen, voornamelijk populieren) de grenzen overgaat, daar mag veilig aan- genomen worden, dat er in de hoedanig- heid van het hout geen verschillen zijn. De afwerking, waanbij vooral de inwen- dige afwerking hoofdzaak is, omdat hier- bij de voetvorm nagebootst moet worden, is door den vakman gemakkelijker te be oordeelen, dan door den leek. Toch zal ook deze, bij kritische beschouwing wel bij verschillende klompen groote verschillen kunnen constateeren, Voor een wexke- lijk onderzoek zouden vele klompen, wil- lekeurig uit voorraden gegrepen, noodig zijn om ter keuring voorgelegd te worden aan een groep deskundigen. Een derge- lijk vergelijkend onderzoek heeft bij mij weten nog niet plaats gehad. Men moet genoegen nemen met de voz popili, die zegt, dat de Nederlandsche klompenma- ke'r voor zulk een onderzoek niet behoeft te vreezen. Hoe het ook zij, die afwer king valt in een publicatie als deze moei- lijk te analyseerener wordt hier dan ook niet nader op ingegaan. Rest nu nog de derde factor, de kwestie van den levensduur, welke natuurlijk alleen proefondervindelijk vastgelegd kan worden. Ik acht deze aangelegenheid weinig minder belangrijk dan die van de afwerking omdat door afnemers maar al te veel alleen op den kostprijs gelet wordt en vergeten wordt, dat voor een sterken klomp best wat meer betaald mag worden dan voor een, waarop korteren tijd geloo- pen kan worden. Voor een dergelijk onderzoek kunnen twee methoden gevolgd worden. Bij de eene manier, de mechanische, zal men ver- schillende klompen den tijd kunnen bepa- len, waarna zij versleten zijn, wanneer deze, alien met groote belasting tegen een slijp- of schuurmachine gedrukt worden De tweede methode, is die, waarbij de drager zelf een functie vervult. Deze proef is als volgt in te richten men laat een aantal personen eendgen tijd onder controle op Nederlandsche en op uitheem sche klompen loopen door weer en wind en stelt dan het moment van ,,versleten- zijn" vast. Al mag deze proef dan niet streng wetenschappelijk heeten, al zal zij langer dan de eerste duren. zij heeft nocn- tans het voordeel ,,uit het leven gegre pen" te zijn. Het is daarom ook, dat op mijn verzoek deze proef eens genomen werd met medewerking van tien school- kinderen uit Hattum. Waar de Nederlandsche klompenmaker momenteel de grootste concurrentie heeft van zijn Belgischen collega, daar werd de proef alleen genomen met de Nederland sche en Belgische klompen. Gekocht wer- den 10 paar Belgische klompen voor j 8,25, dus gemiddeld f0,82% per paar en 10 paar Nederlandsche klompen voor f8,10, dus gemiddeld 0,81 per paar. De kinderen moesten den geheelen dag op klompen loopen. Een klomp werd als ver sleten gewaarmerkt, wanneer de bodem doorgesieten was, dus bij regenachtig weer de voet nat zou worden. Op denzelfden datum ontvingen 5 kin deren 5 paar Nederlandsche en 5 andere kinderen 5 paar Belgische klom pen. Zij hebben daar elken dag op ge- loopen. Daarna dus toen alle klom pen versleten waren ontvingen omge- keerd de eerste 5 kinderen Belgische en de 5 andere kinderen Nederlandsche klompen. Het resultaat van deze proef is ge- weest Kinderen Begin der proef 10 Jan. Begin der proef 16 Febr. Aantal loopdagen op Belg. klompen A 13 37 B 21 39 C 28 56 D 11 55 E 12 39 Nederl.klompen Belg. klompen F 16 12 G 20 10 H 27 25 I 26 28 K 25 38 Nederl.klompen Op Nederlandsche klompen werd der- halve door dezelfde kinderen in totaal 339 dagen geloopen en op de Belgische 198 dagen. Het aantal loopdagen op Belgische klompen was 58 van dat op de Neder landsche klompen. Hierbij moet nog vermeld worden, dat van de Belgische klompen er 5 paar ge- broken waren en van de Nederlandsche 2 paar. -v Vergelijkt men de twee proeven met elkaar, dan blijkt, dat de proef begonnen op 10 Januari eerder beeindigd was dan die, welke op 16 Februari aanving. Dit is zuiver een gevolg van de weersomstan- digheden. De eerste periode was veel natter dan de tweede, in de eerste waren 56 dagen met meer dan 3 m.M. regen en in de tweede 38 dagen met meer dan 3 m.M. regen. Controle en beoordeeling werden zoo nauwkeurig mogelijk verricht en berustte bij twee personen, waarvan een buiten de klompenindustrie stond en de andere de assistenit, belast met de voorldchting aan klompenmakers was. Ik heb volkomen vertrouwen in beider neutrale zienswijze en acht het resultaat van deze slijtproef dan ook wel van groot belang, vooral voor hen die klompen dragen. EEN PLIGHT VOOR ALLEN. Niemand zal betwisten, dat de periode van laagconjunctuur. die in 1920 intrad, ook thans nog voorfduurt. Voor de maat- schappelijke welvaart heeft zij hoogst ern- stige gevolgen, waarvan niet in de laatste plaats de werkloosheid genoemd moet worden. Ook Nederland, dat den oorlog als kapitaalvernietiger op groote schaal niet gekend heeft, lijdt nog steeds in ern- stige mate onder den druk der malaise ook in ons land is de werkloosheid groot. Is nu dit kwaad, dit gevolg der crisis in de economische wereldhuishouding, in ons land niet tot kleineren omvang terug te brengen Is het neit mogelijk, dat de Nederlandsche consument meer dan tot dusverre gebruik maakt van het Neder- landsch fabrikaat om zoodoende de Ne derlandsche nijverheid meer werk te ver- schaffen en daardoor de werkloosheid hier te lande te verminderen Nog al te veel stelt het Nederlandsche publiek, het va- derlandsche product achter bij dat van vreemden bodem. De verarming van het Nederlandsche volk door de werkloosheid moet tegengegaan worden. En door het prefereeren van het vreemde product bo ven het Nederlandsche indien het laat ste van dezelfde kwaliteit is en niet duur- der in prijs verarmt het volk, doordat en het volkskapifaal naar het buitemland j vloeit, en de werkloosheid toeneemt. j Aan het Nederlandsche product dus de voorrang HET KROONPRINSELIIK PAAR BEZOEKT ANTWERPEN. Kroonprins Leopold en zijn gemalin, prinses Astrid, hebben Zaterdag te Ant- werpen hun z.g. „joyeuse entree gemaakt. De stad was bij die gelegenheid feestelijk j versierd en aan hooge masten wapperden overal Belgische en Zweedsche wimpels. Toen het prinselijk paar arriveerde, werd het ontvangen door den gouverneur der provincie Antwerpen, Holvoet, en. burge- meester van Cauwelaert. Op het raadhuis bracht de burgemeester den prins en prin- j ses in het Nederlandsch de hulde van de Scheldestad. In zijn rede verklaarde hij, dat de dag zou komen, waarop Antwer pen de grootste haven van Europa was. Dit zou te danken zijn aan het doorzicht en de toewijding, welke het Belgische ko- ningshuis steeds Antwerpen heeft toege- dragen. Prins Leopold antwoordde in dezelfde taal en wees op de groote rol, door Ant werpen in de geschiedenis gespeeld en gaf uiting aan den wensch haar bloei steeds grooter te zien worden. Aan de prinses werden door een meisje, de maagd van Antwerpen voorstellend, de symbolische roode er witte rozen en een diamant van groote vaarde, vijf en een half karaat wegende en geslagen met 66 vlakken, als geschenk der stad aangebo- den. DE VLAAMSCHE TAAL IN HET BELGISCHE LEGER. Niet veel verandering. In den Belgischen ministerraad zijn Maandagmiddag nogmaals de bepalingen voor de taalregeling, welke in de militaire voorstellen der regeering zullen worden opgenomen, uitvoerig besproken. Bepaald is, dat de officieren met ingang van 1930 met hunne Vlaamsche minderen de taal dezer laatsten zullen moeten spreken, dat de Vlaamsche miliciens hunne militaire op- leiding in de moedertaal zullen ontvangen en dat de militaire autoriteiten in het Vlaamsche land voortaan de bepalingen der wet van 1927 op het gebruik der ta- len in administratieve zaken trouw zullen dienen na te leven. Omtrent de betrekkin- gen tusschen de officieren onderling zou in het regeeringsvoorstel worden gezwegen. Alle briefwisseling tusschen de regimen- ten, divisies en den generalen staf blijft echter in het Fransch, de commando-taal eveneens, zoodat feiteiijk de toepassing j van dit voorstel niet veel aan den huidigen toestand zal veranderen en de legerorgani- satie in hoofdzaak Fransch zal blijven. Van de Vlaamsche divisies of regimenten zooals door de Vlaamsche legercommissie en een aantal Vlaamsche Kamerleden ge- vraagd werd, is in het regeeringsvoorstel geen sprake. De katholieke Vlaamsche mi nisters hebben zich bij deze regeling neer- gelegd. SLECHTE KWALITEIT VAN HET VOEDSEL. Te Moskou werd veel geklaagd over de zeer slechte kwaliteit van het voedcel, dat op de markten verkocht wordt. De labora- toria kregen daarom opdracht een on derzoek in te stellen naar de verschillende voedingsmiddelen in de hoofdstad der sovjets. De resultaten van dit onderzoek waren, volgens de ..Izwestia als volgt: Van de 65 monsters roggemeel, die de ambtenaren hebben genomen. bleken 37 volkomen ondeugdelijk; van de 184 mon sters tarwemeel werden niet minder dan 147 afgekeurd, omdat zij volkomen onge- schikt waren voor consumptoe. Het meel, dat aan de inwoners van de hoofdstad ver kocht wordt en waarvan brood wordt ge- bakken, bleek veel schimmel, ongedierte enz. te bevatten; een groot gedeelte van het meel, dat voor consumptie bestemd was, bevatte een hoog percentage vergift. Van de monsters brood bleken min of meer bevredigend te zijn slechts 7.5 roggebrood. In het brood, zoowel in witte- brood als in bruinbrood, vonden de labo- ratoria veel kakkerlakken, lucifers, stukjes touw, eindjes cigaretten, roestige spijkers. stukjes glas en zelfs excrementen van mui- zen en huisdieren. Van de 139 monsters vleesch werden 90 afgekeurd als zijnde ongeschikt voor voed- sel. De worst, die op de markten ver kocht wordt, bleek gekeurd te zijn met vergift bevattend kleursels. De ,,chocolade", die de snoepwinkels verkoopen, bestaat uit glucose met m'inimale hocveclhcid cacao. Deze ,,cno~ colade bevat heel vaak veel lood. Zoo is de toestand in de hoofdstad. Men stelle zich voor, wat de inwoners van de pro- vinciale steden te eten krijgen. ANTI-SOVIET-PROPAGANDA IN EEN SOVIET-FABRIEK. Naar de Prawda meldt, is dezer dagen aan het licht gekomen, dat in een sovjet- fabriek in het district Artemofsk sedert ge- ruimen tijd een anti-bolsjewistische pro paganda is gevoerd, die gepaard ging met daden van sa'botage. Aan het hoofd van de fabriek stond een communistische di recteur, doch deze liet (klaarblijkelijk al even ontevreden over het sovjet-be^ind als de anderen) de anti-sovjet-propagan- da vrijen loop. Hij had een aantal perso nen in dienst genomen, die vroeger in het witte leger hadden gestreden en onder hen bevonden zich verschillende oud-offi- cieren alsmede de zoon van den gewezen gouverneur Ljoemeni-Makedon. Deze wis- ten van de ontevredenheid der arbeiders gebruik te maken voor het voeren van een heftige propaganda tegen de sovjets, waarbij volgens de Prawda tot sabotage werd aangespoord. In 1927 leverde de fabriek 134 ton creo- line per maand van 140.000 roebel af, doch bij onderzoek bleek, dat de creoline we- gens ondeugdelijke samenstelling niet te qebruiken was. In een nacht had men voorts 82 ton carbolzuur ter waarde van 41.000 roebel uit een reservoir laten weg- vloeien. In geval van brand waren er geen bluschmiddelen aanwezig, daar deze wa ren zoek geraakt. De zaak is thans in handen van de Gepeoe. die tot de arrestatie van den chef der productie-afdeeling is overgegaan. HET PROCES DER INGENIEURS, Tegen vijftien beklaagden worden zware straffen verwacht. In het te Moskou begonnen proces te gen de ingenieurs van het Donetzbekken (onder wie ook drie Duitschers, Otto, Meier en Bastiber) hebben de voornaam- ste beklaagden, Matow en Bratanowski, om een nieuwen verdediger verzocht, daar de huidige hen voortdurend aan de hen dreigende doodstraf herinnerde. Intus schen wordt verwacht, dat het vonnis te gen de Duitschers niet zoo zwaar zal zijn. Aan den Duitschen gezant zouden hier- omtrent van bevoegde zijde reeds eenige geruststellende mededeelingen zijn ge- daan. De bolsjewistische bladen erkennen dat de al te harde behandeling van de Duitschers het bolsjewisme in het buiten- land nog meer vijanden zou bezorgen. Volgens de acte van beschuldiging had de contra-revolutionnaire samenzwering in het gebied Schachty (Donetz-bekken) ten doel, de steenkolenindustrie te ontwrich- ten. Het hoofdkwartier van deze organisa- tie heeft zich in het buitenland bevonden en was samengesteld uit voormalige mijn- eigenaars en aandeelhouders van steen- koolbedrijven in het Donetz-bekken. die alle in nauwe betrekking moeten hebben gestaan tot agenten van zekere Duitsche iirma's en agenten van den Poolschen spionnagedienst. De ontdekte organisatie droeg een veel gevaarlijker karakter, dan zich aanvankelijk liet aanzien. Zij omvat- te niet alleen de groote mijnbedrijven van het Donetz-bekken en de centrale van de Donugol-trust, doch had voorts invloed op vooraanstaande persoonlijkheden in de Moskousche steenkolenindustrie. Boven- dien hebben relaties met andere takken van industrie bestaan. Behalve betrekkin- gen met de vroegere mijnbezitters, heeft ook contact met agenten van vreemde sta- ten bestaan. Het doel hiervan was niet alleen economische benadeeling van de sovjet-oxnie, doch ook directe ondersteuning van den vijand, ingeval van een kapita- listische interventie, waarvan de voorbe- reiding, naar men aanneemt, reeds gaande is. De organisatie moet in 1920 ontstaan zijn en heeft in den loop der jaren reeds te Charkoff en Moskou centrales gestioht. Van de beklaagden hebben er tijdens het voor-onderzoek (althans volgens de berichten uit bolsjewistische bron) 20 hun schuld bekend, terwijl 23, waaronder de Duitschers Otto en Meier, hun onschuld staande houden. Tien der beklaagden heb ben verklaard, dat zij zich ten deele sohul- dig achten. Tot deze laatsten behoort, volgens de bolsjewiki, ook de Duitscher, Bastiber. Het proces wordt gevoerd voor een bij- zondexe commissie van het hooggerechts- hof der sovjet-unie. Het O. M. wordt waargenomen door Nikolaj Krilenko, die reeds in verschillen de processen de terdoodveroordeeling heeft weten door te drijven. Op deelneming aan samenzweringen te gen de sovjets staat de doodstraf en ver wacht wordt, dat tegen een 15tal der Rus- sische beklaagden het doodvonnis zal worden uitgesproken. Het proces wordt gevoerd in de balzaal van het paleis van een voormaligen Rus- sischen prins, welke zaal 200 personen kan bevatten. Er zijn, behalve luidspre- kers, ook sc'hijnwerpers in de zaal opge steld voor film-opnamen. FRANSCHE OORLOGSVERMINKTEN TE BRUSSEL. Veertig Fransche zwaar verminkten uit den oorlog, met generaal Mariaux en den radioloog, dr. Vaillant, bevinden zich se dert Zaterdag te Brussel, waar zij op aller- hartelijkste wijze zijn ontvangen. In drie- wielige wagentjes en auto s, door particu- lieren bereidwillig tijdelijk afgestaan. be- zochten zij de Belgische hoofdstad. Hun stoet, die herhaaldelijk voor het bezoek aan het graf van den Belgischen onbekenden soldaat en van den Franschen onbeken den soldaat in de voorstad Laken, door de straten trok, is in wezen het felste protest tegen oorlog, dat men zich voorstellen kan. Maandag werden de verminkten naar het koninklijk paleis gevoerd en door den ko- ning en koningin ontvangen. De koning verleende het Grootlint der Kroonorde aan dr. Vaillant, het lint van commandeur in de Leopoldsorde aan generaal Mariaux en aan de anderen de Kroonorde of Leopolds orde. Na den middag was er een thee in den senaat. Gisteren bood het stadsbestuur ■hun een lunch aan in de Gothische zaal van het raadhuis. HET ONTWORPEN KANAAL ANTWERPEN—LUIK. In verband met de houding, door de re geering, tot dusver aangenomen, ten aan zien van het plan tot het graven van een kanaal door het Land van Waas, welk ka- naal, naar sommige voorstanders van het plan verwachten. later tot Zeebrugge zou kunnen worden doorgetrokken en zooda- nig venbreed en uitgediept, dat het be- vaarbaar zou zijn voor zeeschepen. heefr het college van B. en W. der stad Gent een nieuw verzoekschrift gezonden aan de Gedeputeerde Staten (Bestendige De- putatie) der provincie Oost-Vlaanderen. Daarin wordt gewezen op het feit, dat de zeer beperkte afmetingen, door de provin- ciale autoriteiten voor het kanaal Antwer penGent voorzien het kanaal zou slechts voor schepen van 600 ton bevaar- baar zijn) veel van het belang, dat aan dit plan is gehecht. wegneemt.. Het ka naal zou bij Krankeloon, benoorden Ant werpen, de Schelde verlaten en te Roo- denhuizenTerdonk. op een achttal kilo- meters van de Nederlandsche prens, in het kanaal Ter NeuzenGent uitmonden. Het college van B. en W. vraagt dan ook dat, met het oog op het graven van het directe kanaal AntwerpenLuik, hetwelk bevaar- baar zal zijn voor Rijnkasten van 1350 ton, en ten einde overlading te Antwer pen te voorkomen, het kanaal Antwer pen'Gent dezelfde breedte en diepte als dat van Luik naar Antwerpen zou hebben. DOODELIJKE VAL. Toen de machinist Talman aan het water- schqp de Deelen onder Oldeboorn, in een lan- taren was geklommen, teneinde eenige her- stellingen aan de lamp uit te voeren, viel hij plotseling van een hoogte van vier a vijf meter. Ernstig aan het hoofd gewond, werd hij opgenomen en overleed korten tijd later. De man, die ongeveer dertig jaar oud was, laat een vrouw en twee nog jonge kinderen achter. DE OUDE IJSEL DROOG GELOOPEN. Tengevolge van een defect aan de sluis te Laag Keppel is de Oude IJsel grootendeels droog geloopen. De scheepvaart is onmogelijk geworden. De houthaven ligt geheel droog. TOREN TE FARNSTJM (Gr.) IN VLAMMEN. Maandagmorgen omstreeks zes uur sloeg de bliksem in den toren van, de Hervormde kerk te Farnsum. Een uur later Stond de toren geheel in brand. Kort daarna viel de/toren- spits. Ook de kerk liep gevaar. De brand- weer slaagde er in met drie spuiten, waaron der twee uit Appingedam, het vuur te blus- schen, waardoor het kerkgebouw, een der schoonste bouwwerken uit de omgeving, be- houden bleef. In dezelfde gemeente was ook reeds 's nachts brand uitgebroken in het aan Delf- zijl behoorende tehuis voor dakloozen, dat sedert kort bewoond werd door den arbeider J. N. met gezin. De brand kon door het spoe- dig optreden van de brandweer grootendeels worden beperkt tot den inboedel van den be- woner. Het hoofd van het gezin is als verdacht van brandstichting door de politie aangehouden en voorloopig in bewaring gesteld. WAARSCHUWING. De commissaris van politie, afdeeling V. en E. te 's Gravenhage, waarschuwt tegen koop- lieden, die zich als stuurman of bootsman op de groote vaart voordoen en Perzische tapijten en andere Oostersche kleeden en goederen als- echt te koop aanbieden, waarbij later blijkt, dat deze goederen niet echt zijn en te duur zijn betaald. Zij zoeken him slachtoffers voor namelijk onder uit Indie hier te lande komende families en weten door hun kleeding en hun bespraaktheid vertrouwen te wekken. „IK BEN DE BEWAKER". Zondagavond werd de politie te 's Graven-- hage gealarmeerd voor een vrachtschuit, die in de Laakhaven was omgeslagen. De kraan- wagen reed er heen. Daar de bewaker van de schuit nergens te vinden was, vreesde de politie, dat de man verdronken was. Men dregde de geheeie Laakhaven af, maar zonder resultaat. Be- grijpelijkerwijs trok de arbeid der politie nogal veel belangstelling van de zijde van het pu bliek. Algemeen werd het lot van den bewa ker besproken, die naar men meende verdronken was. Plotseling drong een man naar voren, die tot de agenten zeide: „Wat moeten jullie toch met je bewaker Ik ben de bewaker van het schip!" Men kan zich voorstellen, hoe de agenten keken, toen zij hoorden, dat de man, naar wien zij bijna een uur hadden gedregd, al dien tijd aan den kant van den wal had gestaan, en met. belangstelling het dreggen had gadegeslagen. KIP EN HOND. Een kip van den landbouwer J. aan den Mierloschen weg te Helmond, heeft de eigen- aardige gewoonte haar eieren te leggen in het hondenhok. De groote zware trekhond laat zijn vriendinnetje ongestoord zijn paleis binnentreden en wacht dan geduldig, dat deze met haar noodzakelijke bezigheid klaar is en het hok weer verlaat. Dan kijken ze elkaar eens aan alsof ze willen zeggen: „Ga je gang maar" en Max gaat dan weer z'n appartement binnen om daar het heerlijke versche ei rustig te verorberen. Wel zeer vriendelijk, maar de eigenaar heeft. niet veel nut van zulke hoenders. BLIKSEM INGESLAGEN. Zondag is onder Veere bij de familie v. Z. de bliksem in de woning geslagen, waar acht menschen bijeen waren. Een juffrouw, die voor een ziekbed stond, werd door een plank ernstig aan het hoofd verwond. Een oude man werd aan eene zijde doof geslagen, en een jongen was op den zolder plotseling door vuur om- ringd en stond bij een groot gat in den vloer van den zolder, Er is geen brand ontstaan. ZWAAR WEDER BOVEN LEIDEN. Zondagmiddag heeft boven Leiden een hevig onweer gewoed. De bliksem sloeg in het net van de electrische tram, waardoor de dienst gestoord werd. Verder sloeg de blik sem in den schoorsteen van het perceel Ran- burgerweg 62. De schoorsteen werd wegge- slagen, het dak beschadigd en ook binnenshuis schade aangericht. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De uitgerukte brandweer behoefde geen dienst te doen. EEN BEEN AFGEKNELD. Aan een der arbeiders bij de Zuiderzeewer- ken, zekeren Ippel van Werkendam, is een ernistig ongeluk overkomen. Zijn been ge- raakte tusschen staaldraad bekneld, waardoor het boven de enkel totaal werd afgesneden. De man is naar het ziekenhuis te Hoom ver- voerd. Hij was pas een dag bij de Zuiderzee- werken werkzaam. RAADSLID GEFOPT. De gemeenteraad van Haarlem zal binnen- kort verschillende adressen en voorstellen van raadsleden in behandeling nemen om krachti- ger op te treden tegen dansgelegenheden. De adressatnen willen een vroeger sluitingsuur en strenger toezicht op het toelaten van jeugdige personen in die inrichtingen. Om de diseus- sies over dit onderwerp in de openbare verga- dering wat te kunnen bekorten had de voor- zitter een vergadering bijeengeroepen in de oude raadzaal, waarbij ook de commissaris van politie aanwezig was. Het was dus geen eigenlijke raadsvergadering, maar een samen- komst van raadsleden. Daarom verzocht de voorzitter bij het begin van de vergadering om het gesprokene geheim te houden. Het anti-stemdwanglid Oversteegen pro- testeerde. De commissaris van politie hoorde niet in een raadsvergadering thuis. Hij was niet bereid om geheim te houden wat er be sproken zou worden. De voorzitter verzocht den heer Overstee gen dan de vergadering te verlaten. Maar dat wenschte hij niet te doen; hij was uitge- noodigd en hij had evenveel recht als de an deren om tegenwoordig te zijn. Men bleef een uur lang het geval van alle kanten beschouwen, maar er werd geen uit- weg gevonden, omdat de heer Oversteegen op zijn plaats bleef zitten. Toen schorste de voorzitter de vergadering. Maar de list bracht geen oplossing omdat Oversteegen rustig bleef zitten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5