Huis en Hof. Pluimvee-rubriek. De heer HAMELINK wijst er op, dat de goe de rem, die droog moeten bewaard worden, tocli in het magazijn moeten worden geborgen. Hij sou zich daarin niet te diep begeven en wijst er ook op, dat reeds bij de verhuring er de aandacht op gevestigd is, dat de gemeente- raad niet wenschte dat men daar boven den muur uit kwam. Met algemeene stemmen wordt besloten over- eenkomstig het voorstel van den heer Geel- hoedt. 19. Omvraag. a. De heer COLSEN wenscht in de eerste plaats een kwestie te bespreken betreffende verloskundige hulp te Sluiskil. Hij heeft 7.1c reeds verleden week met burgemeester en wethouders in verbinding geste'.d in verband met het feit, dat door burgemeester en wet houders aan de verloskundige te Sluiskil eeni ge weken verlof is verleend. Het antwoord dat hii van burgemeester en wethouders beett gekregen, heeft hem echter niet bevredigd. Hii wil wel erkennen, dat de verloskundige reeht heeft op yacantie, maarindien eenver- men echter kan zeggen dat zy niiet voldoende in alle omstandigheden voorziet. Men moet de zaak echter niet hooger opvoeren dan ze is, want, als er een dokter noodig blijkt, moet men die toch ook te Ter Neuzen halen. En des nachts kan men beschikken over de tele- fonische aansluiting ten kantore te Sluiskil. De heer VAN DRIEL merkt op, dat goede verzorging van de kraamvrouwen, waarop hij grooten pry's stelt, hem tot spreken drong. Hij wijst er op, dat men nu hier in een. week 4 levenlooze aangiften. had en als hierin niet wordt voorzien, dan zal het daarbij niet blij- ven. Hij heeft van deze omstandigheid niets geweten, maar nu hij er op deze wijze over hoort spreken, moet hij op voorziening aan- dringen. Het spijt hem, dat in deze geen voorstel gedaan wordt. Door den voorzitter is wel de veronderstel- ling uitgesproken dat de patienten van het burgerlijk armbestuur wel zouden geholpen worden, maar dan is men. er nog niet. Er zijn nog anderen, die niet tot die categorie be- hooren, maar voor wie het toch bezwarend is die hoogere kosten te betalen. Men heeft daar een kring van fabrieksarbeiders, die f 22 per ret III Iiwit vy '"V"J cell lYIllig van lof wordt toegekend voor eenige maanden, week verdienen, die naar billijkheid ook die de belanghebbenden worden genoodzaakt ver- m6erdere kosten niet kunnen betalen. In de loskundige hulp in te roepen by de veirios- eergte piaats rekent de juffrouw te Sluiskil kundige in de kom der gemeente 01 by le maar f 10 en die in de kom meer. Dan komen Sas van Gent, is er niet in voorzien wie de ov nncr Vnst.pn hii 7,rvf>rlat Hit PP.n last is as Tau v. -- - T er nog andere kosten by, zoodat dit een last meerdere kosten voor die hulp betaaiu. 1 - worcjj. c[;e zoo'n gezin binnen een jaar niet te dien men naar Ter Neuzen of Sas van Gent hulp moet gaan halen, dient de juffrouw per auto te worden overgebracht, en worden de koeten heel wat hooger, dan wanneer men. be- schikt over de juffrouw van Sluiskil. Spreker heeft van morgen weer kunnen constateeren, dat men de juffrouw van Sas van '-Tent had gehaald en dat men later ook nog een clokter moest halen. Hij wil nu aannemen, dat de menschen die van wege het armbestuur ge holpen worden, ook van wege het armbestuur voor de juffrouw een auto zouden krijgen, maar er zijn ook menschen die niet in aan- merking komen voor steun van het armbestuur, maar voor wie die meerdere kosten toch ook groot bezwaar worden oon ze op te brengen. Hy meent dat voor 3 maanden verlof is ver leend, doch er is bijgezegd, dat het nog wel een paar maanden langer zou kunnen duren. Daarvan kunnen dus verschillende menschen de dupe worden en hij zou daarom wenschen dat zij van gemeentswege werden tegemoet- gekomen in de meerdere kosten die zij moeten maken. Beter ware het nog, dat in de behoefte werd voorzien door het plaatsen van een as sistente, zooals dat bij de vorige juffrouw werd geregeld. De kosten mogen naar zyn meening echter in geen geval de belangheb benden drukken. De VOORZITTER antwoordt in antwoord op een vraag van den heer VAN CADSAND dat voor 3 maanden verlof is verleend. De heer VAN CADSAND heeft op het ver lof op zichzelf niets tegen, maar meent dat ook tevens beslist zou moeten zijn hoe nu verder gehandeld zeu moeten worden. Dat zou billyk awn. De heer VAN AKEN acht het verlof ook wel wat lang en is ook van oordeel, dat het billijk zou zijn dat burgemeester en wethou ders hierin een oplossing vonden, hetzij door het aanstellen van een assistent, hetzij door het geven van vergoeding van kosten. De heer HAMELINK weet niet of het zie- kenverlof is of iets anders, maar merkt op, dat er hier blijkbaar een leemte bestaat in de regeling, aangezien niet voorzien is wie er voor de waameming moet zorgen. Indien het verlof wordt verleend wegens ziekte van haar self, zal de vervanging niet voor rekening der verloskundige kunnen komen, maar indien het een verlof zou zijn verleend met het oog op haar eigen zaken is het iets anders. Hij weet »iet, of er zoodanige regeling bestaat. De heer VAN DRIEL merkt naar aanlei- ding der besprekingen over de vroedvrouw te Sluiskil op, dat het noodig is hare rechtspo- sitie te regelen. Bij de vorige verloskundige te J^uiskil, heeft deze tweemaal voor eigen re kening in waameming door een assistent Teorzien, aangezien een verzoek om die kos- tep voor rekening der gemeente te nemen, "wifen afgewezen, op grond dat zij een jaar- geJd van de gemeente genoot voor te verlee- nen diensten. Zij heeft toen een assistente gehad, maar de bedragen die deze daarvoor destijds vroegen, waren ook met zoo hoog _als tegenwoordig. De thans in functie zijnde juf frouw is niet genegen voor haar rekening een assistente aan te stellen en nu is de toestand zoo, dat naar sprekers meening daarin van ge- meemtewege zoo spoedig mogelijk behoort te worden voorzien, hetzij door aanstelling eener assistente, hetzij door tegemoetkoming in de kosten, want een goede en spoedige hulp en behandeling van kraamvrouwen hij weet dit uit ervaring is van groote beteekenis. Er is nu 3 maanden verlof verleend, maar als men het normaal verloop nagaat, en dat een verloskundige bij nacht en ontij kan geroepen worden en dus weer voldoende op krachten zijn, mag men wel veronderstellen dat daar nog wel een maand zal bijkomen. 4 maanden is te lang om die toestand zonder meer te bestemdigen. De VOORZITTER moet op komen tegen de sprekers die het zouden willen doen voorko- men, alsof er in deze geen regeling was. D e bestaat wel degelijk. In de instructie voor de geneesheeren en vroedvrouwen is wel degelijk voorzien in de vervanging bij ontstentenis,. lets anders is het, als men zou willen zeggen, dat het niet voldoende geregeld is, maar een regeling in de vervanging bij verlof is er. Nu meent spreker voorts, dat men de zaak tot zijn gewone proporties moet terugbrengen en vrij houden van overdrijving en dan wijst hii er op, dat, in geval van ziekte, de menschen van den buiten, ook die van Sluiskil, in geval van ziekte ook naar de kom moeten komen voor het inroepen van geneeskundige hulp. De toestand die nu bestaat is niet zoo buitenge- wocn. De verloskundige is bij burgemeester en wethouders gekomen met het verzoek om 3 maanden verlof. Er is haar geivraagd hoe- veel gevallen zij in dien tijd in besprek had, hetgeen 10 bedroeg. Zij heeft toen voorgesteld, dat er voor rekening van deze gemeente in hare vervanging zou worden voorzien, door hiervoor aan te wijzen een dokter.uit eene amidere gemeente. Daar konden burgemeester en wethouders echter niet intreden. Er staat uitdrukkelijk in de instructie, dat, indien de verloskundige te Sluiskil hare praktijk niet kan uitoefenen, de verloskundige uit de kom moet bijspringen. Het omgekeerde is ook het geval. Nu meent spreker, dat, als er armlas- tige gezinnen zijn die de juffrouw noodig heb- ben, het burgerlijk armbestuur ook geen be zwaar zal maken om de juffrouw op de snel- ste manier, per auto, naar Sluiskil te laten brengen. Dil wil echter niet zeggen, dat voor elk particulier geval de gemeente daarin zou moeten tegemoet komen, want dat kon vrij kostbaar worden. Indien de menschen naar Sas van Gent gaan, doen ze dat geheel vrij- willig, daaraan is deze gemeente niet gebon- den. Burgemeester en wethouders hebben verlof gegeven en op grond van de vigeerende be- palingen aangewezen als vervangster de ver loskundige uit de kom. Meer konden zij niet doen. Als de raad nu zegt, we hebben er wat geld voor over om de belanghebbenden tege moet te komen, dan kan een nadere regeling worden getroffen. Er bestaat in deze een regeling, waarvan boven komt. Is men nu op goeden voet met den ooievaar, komt hij niet te druk, dan is er kans er nog bovenop te konrten, maar als men een jaar of 7 of 9 aohtereen het bezoek krijgt is er heelemaal geen kans meer er bovenop te komen al werkt men nog zoo hard. Spreker wijst er op, dat men ook niet met de eerste hulp volstaat en ook nog rekening moet houden met de gewone verzorging van de kraamvrouwen. De kraamvrouwenverzor- ging weegt bij spreker zwaarder dan de kos ten van een assistent. De heer VAN AKEN wijst er op, dat iemand die wel kan betalen, toch maar moeilijk een auto zal kunnen krijgen voor rekening van het burgerlijk armbestuur. De VOORZITTER merkt op, dat het bur gerlijk armbestuur heeft te zorgen voor zijne armen, maar toch niet verder kan gaan, ten- zy men het wil machtigen gratis autotochtjes aan te bieden. Het komt spreker voor, dat er hier een verzuim is, aangezien de heer Col- sen, die er al zoo lang over heeft nagedaeht, wel te kennen geeft dat het anders moet, doch verzuimt een voorstel te doen. De heer HAMELINK. Misschien heeft hij er zich van onthouden omdat men dat dan een volgende vergadering weer moet intrek- ken,. De heer COLSEN verklaart, dat hij graag een voorstel zou hebben gedaan maar niet over de daarvoor noodige gegevens beschikte. Naar hij vernam, zijn er 14 gevallen besproken bin nen den door de verloskundige aangevraagden vacantietijd. Daaronder zijn er toch zeker 7, die, hoewel die gezinnen niet behooren tot arm- lastigen, behooren tot den miinderem werk- mansstand, voor wie het bezwarend zal zijn die meerdere kosten te dragen. Bij de eerste hulp komt dan toch ook nog het dagelijksche bezoek, de eerste dagen na de bevalling. En- kele jaren geleden heeft juffrouw Uijtenboo- gaart zelf een assistente aangesteld en hij zou het 'tbeste achten indien ook thans daarioe wend overgegaan. De heer HAMELINK heeft nu wel begre- pen dat het verlof van de verloskundige ver band houdt met de omstandigheid dat ze in de naaste toekomst zelf de hulp zal behoevc-n die ze thans aan anderen bewijst. Volgens de daaromtrent heerschende begrippen, kan niet van haar gevorderd worden, dat ze zelf de kosten van de noodige voorziening zou moe ten betalen. Hij is het echter niet eens met burgemeester en wethouders, dat in de ver vanging is voorzien en ze nu alles maar blauw blauw willen laten, een voorziening als bij de instructie is bepaald, kan niet geacht worden te voorzien in een omstandigheid zoo als zich nu voordoet. Hij meent, dat de categorie, die niet in de termen valt om door het armbestuur te worden geholpen, daaronder ook niet mag lijden. Hij acht het onjuist, dat men de verloskun dige zelf de kosten van een assistent zou la ten betalen. Een ander gemeeniteambtenaar meet toch, ingeval van ziekte, zelf ook niet op dusdanige wijze in zijne vervanging voor zien, en bevalling wordt zooals bekend gelijkgesteld met ziekte. Indien het noodzake- lyk zou zijn een assistente aan te stellen, zou dit voor rekening der gemeente moeten ko men. Spreker vermeent echter, dat er best een anderen weg te vinden is. De verloskun dige zal wel weten, welke gevallen er kunnen verwacht worden, want het is toch gewoonte dat de betrokkenen vooraf eens met haar ko men afspreken. Er zou, naar zijn meening, kunnen bepaald worden, dat in de meeidere kosten, die belanghebbenden als gevolg van dit verlof zullen hebben te betalen, vanwege de gemeente zal worden voorzien, indien ze ge- bruik maken van de hulp van de verloskun dige in de kom dezer gemeente. Zij, die be hoefte hebben om die hulp in een andere ge meente te zoeken, daarvan behoeven we ons hier niets aan te trekken. Ze kunnen de hulp onzer eigen verloskundige inroepen en worden dan niet benadeeld. De heer DE BAKKER zou een assistente willen plaatsen te Sluiskil. De heer HAMELINK begrijpt de moeilyk- heid, dat de verloskundige te Sluiskil met haar collega alhier en de doktoren in deze gemeen te niet kan opschieten. Maar met een ling als door spreker bedoeld, zijn belangheb benden toch geholpen. ,I7 De heer VERRLINDE stemt hiermede m. We hooren nu dat er 14 gevallen zijn. Laat men die menschen in de gelegenheid stellen even- tueel gebruik te maken van een auto om de juffrouw te halen, dat kan dan toch zooveel niet kosten. De VOORZITTER meent ook, dat dergelijke regeling aanbeveling verdient; de kraamvrou wen kunnen dan vlug worden geholpen en ver der beschikt men dan voor de verpleging ook over de hulp van de Groene en Wit-Gele kruizen. Deze nadere regeling zal dan toch niet meer dan een 5tal gevallen omvatten. De heer COLSEN zou die steun niet wil len bepalen tot hen die de hulp inroepen van de verloskundige alhier, maar ook aan hen die de juffrouw te Sas van Gent gaan roepen. Zij was vroeger te Sluiskil en de menschen han- gen daar vanzelf aan. Hij zou de menschen niet willen verplichten naar Ter Neuzen te komen. De heer SCHEELE moet zich daartegen verzetten; dat aian de menschen door dezen bijzonderen toestand een tegemoetkoming wordt verleend, daar heeft niemand iets tegen, maar wel dat zulks ook gelden zcu voor hen, die elders hulp gaan halen. De VOORZITTER zegt, dat burgemeester en wethouders daar ook tegen zijn. Waar hij zooeven zeide, dat deze regeling maar een 5tal gevallen zou omvatten, schakelt hij uit hen die van wege het armbestuur zullen worden geholpen en de gevallen welke gefor- buneerden betreffen. Aan een gefortuneerde zal men toch geen toeslag op de kosten van een auto willen geven. Burgemeester en wet houders zullen dat dan wel regelen. De heer GEELHOEDT merkt op, dat het dan toch niet de bedoeling is, dat de verloskundige ook de verdere bezoeken aan een. kraamvrouw per automobiel zal doen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit alleen spreekt op het halen voor de bevallingen zelf. Het voorstel van den heer Hamelink, ge- steund door den heer Verlinde, met opdracht aan burgemeester en wethouders om naar be- vindt van zaken met het oog op de financieele positie der gezinnen te handelen, wordt aange- nomen met algemeene stemmen,. b. De heer DE BAKKER merkt op, dat hier al veel gebruik gemaakt wordt van gas en vraagt, of er, met het oog op gevallen van gas- verstikking in het ziekenhuis ook een zuurstof-- apparaat ter beschikking van de geneesheeren 1 is, om dat voor de behandeling van patienten die gas hebben ingeademd te kunnen aanwen- 1 den. De VOORZITTER kan daarop geen ant woord geven, doch zal bevorderen, dat die vraag wordt doorgezonden aan de Vereeniging voor Ziekenverzorging. De heer DE BAKKER zou, indien er geen was, in overweging willen geven er van ge- meentewege een aan te schaffen. De VOORZITTER zegt toe, dat dit nader zal worden besproken. c. De heer COLSEN deelt mede, dat na de vorige raadszitting door hem aan den voor- zitter een schrijven is verzonden, behelzende het verzoek tot het beleggen eener spoed- eischende vergadering. Omdat hij in zijn ver zoek niet duidelyk de bedoeling van het ver zoek had omschreven, meende de voorzitter daaraan geen gevolg te moeten geven. Spreker heeft zich daarby neergelegd, zich voornemen- de hetgeen hij te zeggen had bij de omvraag te bespreken. Hij wil thans terugkomen op het rapport van burgemeester en wethouders uitgebracht in ver band met de Woningbouwvereeniging te Sluis kil. Hij heeft in de vorige vergadering reeds ge- zegd, dat hij daarop niet wilde ingiaan als raadslid, aangezien hij in het bestuur der ver eeniging de mdnderheid vormde, en de meer- derhedd er zich voor had verklaard niet op dat rapport in te gaan, teneinde de aanneming van en wethouders geschreven werd, werd de voile huur ook nog betaald, later niet meer. Als vierde punt wenscht spreker de aandacht te vestigen op de bemerking in het rapport, dat de rekeningen zoo laat werden ingezonden, ter- wijl hij toch kan overleggen een brief van bur gemeester en wethouders geschreven aan den secretaris-penningmeester, d.d. 25 Februari 1928, waarin te lezen staat: „Het is mij een genoegen u te kunnen berichten, dat eene vluehtige controle van uwe administratie mij geen aanleiding geeft tot het maken van bij- zondere opmerkingen. Uit den aard der zaak zullen de boeken pas grondig worden nage- gaan, wanneer de exploitatierekening moet worden opgemaakt, doch ik twijfel er niet aan of de zaak is in orde" Die brief is wel is waar niet onderteekend door burgemeester en wet houders doch door den heer Dregmans. Na de vorige raadszitting heeft spreker een spoedeisohende vergadering aangevraagd, om dat hij in de vorige vergadering door een be- sluit van het bestuur der Woningbouwvereeni- ging Sluiskil was gebonden te zwijgen, doch zich daama gaame wilde uitspreken, omdat hij de zaak aldus beziet, dat het rapport is ge- richt tegen den voorzitter en dat diens persoon claarin wordt aangerand terwijl hij altijd heeft geprobeerd de zaak in de beste banen te hou den, dat hij dikwijls zijn tijd heeft opgeofferd om zich met de huurders te bemoeien, dat hij "mee rond geweest is om huishuur op te halen, dat hij, toen het hem voorkwam dat men met onwillige huurders te doen had heeft voorge steld er uit te laten zetten, doch dat het be stuur hem daarvoor de noodige gelden tot het betalen der daarop vallende kosten niet wilde toestaan. Hij heeft alle mogelyke moeite ge daan om de zaak in het goede spoor te houden en heeft nimmer getracht voor die werkzaam- heden een gratificatie te krijgen, zooals dat geschied is voor den voorzitter van het burger lijk armbestuur Hij acht den aanval niet ver- diend en zou wenschen, dat burgemeester en wethouders dien ten opzichte van zijn persoon terugnamen. Tot slot van zijn betoog wil hy nog herhalen de vraag of dat rapport is samengesteld door (Zie verder het eerste blad,) het voorstel tot overneming van de zaken der egeheele college van burgemeester en wet- .vereeniging niet te belemmeren. houders. De heer VAN CADSAND: U hebt toch zelf ook voor dat voorstel gestemd? De heer COLSEN noemt dat onjuist, hij heeft het nog in de notulen d-ier vergadering nagezien. Alvorens aan zijn betoog te beginnen, zou hij de vraag willen stellen of het rapport is uitgebracht namens geheel burgemeester en wethouders dan wel of het een stuk is van den rapporteur. Ten eerste wijst hij er op, dat in het rapport staat, dat een tiental personen de woningen hebben verlaten met een huurschuld van 196,72 en dat de personen die de woningen bewonen een huurschuld hebben vah f 312,56. Hij had niet verwacht, dat men deze omstan digheid als een grief naar voren zou hebben gebracht tegenover het bestuur. Burgemeester en wethouders hadden er rekening mee moeten houden, dat in 1926 en 1927 een groot deel der huurders niet onwillig was om te betalen, maar dat hen dit door een stilstand op de cokesfa- briek niet mogelijk was. Te minder hadden burgemeester en wethouders dit behooren te DE GROENTENTUIN. In deze maand groeit het onkruid het weligst en daarom hebben wrj in de eerste plaats er voor te zorgen, dat het niet de overhand krijgt. Waar het onkruid ook een deel der voedingsstoffen aan den bodem ont- trekt, moeten we tydig ingrijpen en hoe eer- der we dit doen des te beter en gemakkelijker. De zon is hierbij een krachtig bondgenoot en de bijeengeharkte onkruiden kunnen naar de mestfaalt worden verwezen, met uitzonde- ring evenwel van kweekgras en planten welke reeds in het zaad zijn geschoten. Het middel zou dan erger zijn dan de kwaal en het vol- gend jaar zouden we bij het bemesten den geheelen tuin met onkruid bezaaien. Nu door de weldadige zonnestralen overal de groeikracht der plantenwereld zich geducht laat gelden, komen we haast handen en tijd 4 te kort, om overal tijdig onae zorgen aan den doen aangezien in die dagen door het bestuur tuin te kunnen besteden. aan burgemeester en wethouders gevraagd is wat ze daarmede moesten doen, toen verschil lende huurders wegens dien stilstand op de fa- brik maar 7, 8 of f 12 verdienden. Toen is door burgemeester en wethouders gezegd, dat het bestuur maar moest trachten zooveel mo gelijk van de huur binnen te halen. De fabriek is naderhand weer op voile capaciteit gekomen en toen is er weer verbetering gekomen, maar het is moeilijk om alles binnen te krijgen. Dat had in het rapport moeten staan. Ten tweede de mededeeling, dat een huurder beweerde niet te willen betalen omdat een an der, de knecht van een bestuurslid (naar men zegt van den voorzitter), ook niet moest beta len! Dat acht spreker het pynlijkste van het ge heele rapport, omdat nadat de raadszitting heeft plaats gehad, dus na dat het rapport reeds pulbllek domein was geworden, van wege burgemeester en wethouders 'n onderzoek naar dit feit gelast is. Indien iets in een rapport wordt neergeschreven moet dat toch later niet meer onderzocht worden? En dan liet men „men" zegigen, dat het de knecht van den voorzitter was. Spreker wil dit geval geheel ontvouwen, om dat dit een aanval op den persoon van den voorzitter is. Hij is van meening, dat, indien het werkelijk de knecht van den voorzitter was, deze nog niet verantwoordelijk zou kunnen worden gestedd voor het binnenkomen van de huishuur. Het was echter niet zoo. Het was aan spreker bekend, dat die knecht, zekere A. Dobbelaer, met Maart was verhuurd bij den heer Ramondt, waar hy ook is gaan werken. Spreker had een andere knecht verhuurd, die ook in de woning van spreker moest komen wonen en daarom moest Dobbelaar verhuizen. Dat dobbelaar een knecht van mij was, toen hij in de woning der Wpndngbouwvereeniging woonde is een bewuste leugen. De eerste weken is de huishuur betaald, later niet, maar niettemin heeft hij toch moeten betalen. Daar staat dus een leugen. En waar men zoo omtrent zijn persoon schrijft is spreker nu ook niet van plan een krant vooi zijn. mond te houden. Het gemeenste acht hij het, dat het rapport eerst in de courant heeft gestaan en dat burgemeester en wethouders daama een onderzoek hebben laten instellen. Dat was geen knecht van spreker! Ten derde wijst hij op het rapport waar dit melding maakt van „een ander geval, met be- trekking tot een armlastigen huurder", die niet de voile huishuur kon betalen. Hij kan in deze den burgemeester tot getuige roepen, hoe dat gegaan is. De zuster van het Wit-Gele Kruis kwam bij hem met de mededee ling, dat een paar oude menschen uit hun wo ning zouden worden gezet. Dan ligt het voor de hand, dat hierover gesproken wordt met het hoofd van de gemeente. Die bewuste persoon deelde mede, niet meer dan 2 per week te kunnen betalen. Door eenige personen is toen 'nfondsje gevormd en daaruit werd de weke- lijks tekortkomende 1,56 betaald. Dat is met voorkennis van den burgemeester geschied. Gedurende 4 maanden is dat bijbetaald, maar toen was het bedrag op. Dat kan men toch niet op den rug van den voorzitter der Wo>- ningbouwvereeniging schuiven? Als er gehandeld moet worden, moet dit na- tuurlijk geschieden door de daarvoor'aangewe zen personen. Spreker herinnert ook nog aan een voorval uit 1919, toen hem door middel van een telefoongesprek, het was ter gelegenheid van de kermis te Ter Neuzen, werd medege- deeld, dat 2 oude menschen met 3 kinderen uit hun woning waren gezet en aan de silo van de cokesfabriek ander een zeil zaten. De burge meester heeft toen aan spreker gevraagd, dat gezin onder te brengen, hetgeen hij gedaan wist te krijgen in het oude catechismuslokaal. Daar hebben ze gezeten, tot 16 December en toen heeft spreker veel moeite gehad om de daarvoor betaalde kosten terug te krijgen. Hij wist dus hoe het in zulke gevallen gaat. Mocht spreker dus als burger van Sluiskil dezen man, die uit zijn woning moest, aan den dijk laten zetten? De burgemeester heeft ook aan spreker gezegd „ik zou er hem maar in- laten" en toen het rapport van burgemeester Het is nu de tijd keukenbieten te zaaien. Velen doen dit reeds op het einde van April, doch in het algemeen verdient dit vroege zaaien geen aanbeveling. Wij trekken voor- tjes over de bedden ter diepte van ongeveer 6 h 7 c.M. en een tusschenruimte van om- streeks 25 a 30 c.M. Na het zaaien der grove zaden worden de voortjes goed dicht gedekt. Is de bodem niet vochtig genoeg, dan kunnen we gelijktijdig wat gieten. Deze regel passen we ook toe bij het zaaien van andere zaden. Hebben we een hoekje in den tuin dat nogal vuil is, dan kunnen we dit reserveeren voor witlof. Wij kunnen nu reeds met zaaien hier- van beginnen, doch het heeft geenerlel be zwaar dit zaaien nog eenige weken uit te stellen. Witlof heeft geen langen zomer noo dig en het gaat zelfs heel goed als er half Juni wordt gezaaid. Evenals bij bleten, zaaien we ook hier op rijen en op dezelfde diepte. Is de bodem nogal vochtig, dan kan deze diepte terug gebracht worden tot 3 h 4 c.M. Alvorens te gaan zaaien, houden we natuur- lijk eerst duchtig opruiming onder het onkruid en dragen zorg, dat de opkomende plantjes niet worden overvleugeld. Het dichte blader- dak der witlof neemt deze taak van ons over en zorgt er wel voor, dat het onkruid wordt verstikt. Zelfs de zoozeer gevreesde wortel- onkruiden kunnen het onder witlof niet uit- houden en sterven af. Kropsla, welke buiten is uitgezaaid, kan nu worden verplant. Hebben we hiervoor een apart bed bestemd, dan kunnen we volstaan met het uitdunnen en het vervangen van zwakke planten door betere. Hebben we plan straks zelf zaad hiervan te gaan winnen, dan zoeken wij hiervoor de beste planten uit, mer- ken ze en geven ze een steun door het plaat sen van stokjes zoodra dit noodig is. Voor opvolging van vroeger gezaaide, wor den nu doperwten en peulen gezaaid. Tus- schen de rijen hiervan, welke minstens een ruimte moeten hebben van ongeveer 1 M. zaaien we nog wat spinazie. Stellen we prljs op geregeld jonge peulen en doperwten, dan blijven we bij opvolging zaaien tot begin Juli. Zoodra een vroeger zaaisel boven den grond komt, moet het zaad van de opvolgers wor den gezaaid. Op den reeds van te voren bewerkten grond gaan we nu boonen poten. In verband met het gevaar van nachtvorsten is het niet raadzaam groote hoeveelheden uit te zaaien. Dit is ook minder gewenscht met het oog op een goede opeenvolging. In den regel worden de afstanden veel te klein genomen en te veel plantjes bij elkaar gepoot. Bedenk, dat het niet gaat' om de Stengels en bladeren, maar wel om de boonen. Neem voor stamboonen daarom liever een afstand van 40 c.M. dan van 30 en poot niet meer als hoogstens drie plant jes bij elkaar. Ze kunnen zich dan goed ont- wikkelen en zyn in staat een maximum op- brengst te geven. Planten welke de vorige maand zijn ge zaaid, worden zoodra mogelijk uitgedund, om de overblijvenden voldoende ruimte te geven. Ook de bakken vragen voortdurend onze zor gen Bij felle zonneschijn moet worden ge- schermd om de planten voor verbranden te behoeden. 's Avonds worden de ramen geslo- ten en zoo noodig bedekt met rietmatten. In de bloementuin gaan we voort met bet zaaien van de zomerbloemen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden ge- zonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaar- desingel 96c te Rotterdam. Postzegel van 7% cent voor antwoord insluiten en uitdrukkelijk blad vermelden. HET OPFOKKEN DER KUIKENS. Beenzwakte. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Ik ben nu begonnen met te beschrijven de voedering der kuikens en zal daar nu mee doorgaan, aangezien mij uit een massa vragen, die mij gesteld zijn, gebleken is, dat vele lezers nog enorme schade lijden doordat zij niet op de hoogte zijn met de moderne voedingi- theorien en voedermethodes. Ook hier zal it me zooveel mogelijk aan de practijk houden en deze wordt door de vragenbus geleverd. D« vragenbus is feitelijk het beste communicatae middel tusschen lezer en schrijver en van de z.g. vakbladen (die omdat ze toch niet iedere week gevuld- kunnen worden met eerste k!*s werk, ook veelal derde rangs werk lever en) worden vaak de vragenbussen het ijverig.-t oe- studeerd. Men verzuime echter bij het stellen van vragen niet am het blad waarvan abonne is te vermelden, anders kan ik op rfe vragen niet ingaan. Vraag I uit Marie bij Hellendoom luidt: „De kuikens hebben de eerste dagen geen voedsel noodig, doch kunnen ze ook twee dag-e* zonder drinken? Ik kreeg eendagskuikens vac te en deze schreef: „geef de kuikens direct na. aankomst te drinken." 7km U mij verder ook kunnen iinlichten hoe men een goed ochtendvoeir en opfokvoer samenstelt Men moet niet vergeten dat verschillende fokkers de kuikens soims zelf nog een halve dag houden om ze goed droog te laten worden *m ze dan pas versturen. Als nu van de betrok- ken* plaats het transport ook nog een halve aag duurt en ze soms 's nacht^ overblijven staan, dan zijn de kuikens al gauw een ander halve dag oud voor ze goed en wel in de kunstmoeder komen. Vandaar dat een fokker die de zonk nauwkeurig opvat, op de doos zet wanneer de kuikens uitgekomen zyn. Dit is in Ame;»fr* gewoonte en deze op gave is wel van belaag. Zyn dus de kuikens bij aankomst ongeveer twee dagen oud, dan kan men ze wat te drin ken geven, doch noodig is dit absoluut niet. Veel beter is rust, warmte en duistemis. Be dooiex die zooals ik beschreven heb in de bak- holte ligt, bestaat voor een groot percentage uit water, dus vocht hebben de kuikens eve«- goed als voedsel bij zich. Daar in het be- ckre- ven geval de kuikens uit een district kowven waar dit jaiar nog al pullorum voorkomt e* verspreid werdt moet de betrokken brief- schryver met de kuikens wel voorzichtig Wat de tweede vraag betreft, ik ben oeeig de voedingsleer in verschillende artikelen te beschrijven. Bepaalde recepten te geven hgi echter niet op mijn weg, daar die veelal «i- hangen van allerlei plaatselijke omstan tfg- heden en ik al meerdere malen bemerkt feefc, dat recepten vaak tot ongewenschte rec!qr»e- doeleinden gebruikt worden. 1' Verder is het berekenen van een recept aog weer geheel iets anders dan het gebruiken v«« een recept in de practijk. Daarvoor zijn lang- durige proeven (kostbare) noodig. Ik heb der gelijke proeven in verband mt de nieuwe vita- mine-leer genomen voor de chemische fabriek Noord-Holland te Beverwijk en op grond d*fcr- van een vitaminerijke grondstof samengeebeid, genaamd sapiol, dat bestemd is gemengd te worden in kuiken en kippenvoer. Dit recept i» natuurlijk eigendom van de fabriek, dat oofa na jarenlange proeven pas samengesteld is en nog voortdurend onder mijn controle staat. Dergelijke»proeven worden bijna door alle fltn- ke voeder-fabrikanten genomen, ieder werkt met zijn eigen grondstoffen in bepaalde ver- houding en ik beschouw dergelijke gegevens als fabrieksgeheimen, waar de fabrieken recht op hebben, dank zij hun onkosten besteed aan de proeven. Het zelf mengen van meelvoeder is vaak geen voordeel, daar men de grondstof fen in het klein koopend vaak te duur betaait, terwijl aan den anderen kant de grondstoffen vaak niet voldoende gemengd worden, zoodat het resultaat enbevredigend is. En nu de tweede vraag uit Bodegraven. Deze brengt ons ineens te midden van de da gelijksche bezwaren en de moderne voedings leer en dergelijke bezwaren behoeven voort- aan niet meer voor te komen. „Ik heb 350 kipkuikens, Rhode Island e* Barnevelder, ze zijn nu 8 weken oud, zijn best gegroeid en hebben steeds opfokvoer gehad, met den laatsten tijd gebroken graan. Nu atja ze enkele dagen geledeai begonnen, zichzelf en elkander te pikken en de veeren uit te pluhken. zoodat er bij zijn die bijna kaal zijn. Dan h«b- ben we kuikens die ook hard groeien, vfer weken oud, maar zwak in de pooten wordea o« zoo maar neer zakken en haast niet kunnen loopen. Kan U mij berichten wat daar de <x>r- zaak van is en wat daartegen te doen?" Daar het hier een spoedeischend geval be- trof heb ik per omkaande aangeraden het meelvoer te vermengen met 20 sapiol totdat de bezwaren over waren en daarna de kuikens 10 sapiol te geven in het meelvet net aoo- lang tot ze buiten konden loopen en. overvb>e- dig jong groenvoer kunnen krijgen. Wat is nu de red en van dit ad vies? Schyn- baar hebben we hier te doen met twee ver schillende dingen, n.l. het eerste (elkaar pac ker 'n onaangename gewoonte zooals de me*- schen denken en het tweede een schijnbaar oti- schuldige ziekte, die echter binnenkort tot den ondergang zal voeren van den heelen koppel, als er niet direct maatregelem genomen wor den. Beiden berusten n.l. op een gebrek in de voe- ding en wel een gebrek aan minerale zouten en aan bepaalde absoluut noodige stoffen, die men echter niet scheikundig aan kan toooern, n.l. de zoogenaamde vitaminen. De onschuldigste is het elkaar pikken, de ergste het zwak worden in de beenen. Het d- kaar pikken behoort tot de groep: „kanniba- lisme" en kan er op uitloopen, dat de kuikens hun teenen of lichaam zoo gaan pikken, dat er bloed uitkomt. Nog erger wordt het als ze aa» de buik gaan pikken, soms komt een stuk van den endeklarm naar buiten en dan is het arme d-ier absoluut verloren als men niet vlug te hulp snelt. Onmiddellijk stu-iven andere kuikene er op af, ze gaan aan het eindje darm plukkeh, en tenslotte sterft het slachtoffer nadat soms meer dan de helft van zijn darm uit a^r, lichaam is gerukt en opgegeten door zijn c-1- lega's. Zoo heb ik meermalen half leeg gegefcec kippen en kuikens ter onderzoek gekregen em als de dieren eenmaal zoover zijn, dat ze de smaak van bloed of darmen te pakken habbem dan zijn ze voor elkaar veel gevaarlijker dan een troep tijgers in een kooi. Tijgers vreten ten minste elkaar niet op, maar kippen en '-ob- ken-seten gewoon weg als echte kannibalen elkaar op, net als ratten en muizen dat doen. De oorzaak is meestal in het voer te zoekec. De ziekte komt veel voor in den winter bij de z.g. piepkuikens die voor de slacht gefokt wor den en wordt dan toegeschreven aan gebrek aan ventilatie enz., doch dit zijn alien bij-oor- zaken, die alleen last veroorzaken. Het voer bevat onvoldoende aan bepaalde vitaminen em mineralen. Is echter de ziekte uitgebroken en hebben de kuikens den smaak te pakken, dan is zij haast niet meer te bestrijden en kan men beter de ergste gepikten en pikkers opruimen of apart zetten in een donker hokje en ze allaem tijdens het voeren licht geven. Dat deze ziekte het meest 's winters voor komt zal ik ook uitleggen, en dat zij ini dit voorjaar, waar we langen tijd ongekend slecht guur weer hadden, veel voor kwam lig' aa» dezelfde oorzaak als die, waardoor er thans ook zooveel koppels aan beenzwakte te gronde gaan. Beenzwakte bij kuikens is n.l. niets anders dan z.g. Engelsche ziekte, een stofwisselings- ziekte waarbij de normale verbeening van hos geraamte gestoord wordt en die haar oorzaak vindt in gebrek aan bepaalde mineralen en vita minen. Hierover dus een volgende keer. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 6