Tsr e azeasclte Courant ~b7 nnY N L A N D. BU IT E H L A N 0. GEMEN6DE, BERICHTEN. Weensdag 16 Mei 1928. No. 8222. TWEEDE BLAB EEN GESLAAGDE STUDENTENGRAP. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. TAN OPVOEDING. Moeders... laat uw kinderen boodschappen doen. Wij lezen in het tijdschrift ,,Volkson- dcrwijs": Daar stapt zoo'n vierjarige dreumes heen! Stijf omklemt 't kleine knuistje het papiertje met de twee dubbeltjes erin! En in een zelf-gemaakte deun zingt hij ..aJs-maar" voor zich heen: ,,een-hallef- pond-suiker! In den winkel komt zijn vuist net boven de toonbank uit. Hij opent zijn hand en 't geld ligt er op. ..Een hal-lef-pond-sinker!" En nou kijkt ie. Wat schommelt die schaal leuk op en peer: straks zal hij rhuis oak kruideniertje spelen. Als een pop dtaagt ie de zak in z'n armen en op een drafje naar huis. ,,Knap gedaan hoor! Nou heeft moeder de straat niet op!" Moeders, laat uw kinderen toch bood schappen doen! Weet ge wel. dat ge hun daarmee een weldaad bewijst? Wat leert hij daarmee een massa nieu- we wondere dingen kennen! Maar boven- dien... dat is opvoeding, een kind in alle echtheid deel te doen hebben aan den ge- ziasarbeid. Niet zoo maar, als een spel- letje, geen echt! Uw opdrachtdraagt hem op: voert hem omhoog, doet zijn verantwoordelijk- heidsgevoel ontwaken, sterkt in hem treuw aan zijn plicht, leert hem vreugde kennen van het behoorlijk vervullen eener taak. Alles heel, heel in 't klein, zeker! En toch... uit die duizenden kleinigheden, zal de groote, sterke zedelijke mensch groeien. Jawel. maar als ie eens valt, of als ie de centen eens verliest. Over die vrees moet ge heen! Geen opvoeding slaagt, als we niet ge- looven in iemands zedelijke kracht, als we niet yertrouwen in zijn goeden wil! Met dat geloof, dat vertrouwen, moet iedere opvoeding beginnen. Ge hebt toch gelezen: Merijntje Gijzen? Dan herinnert ge u stellig wat de Kruik leerde: ,,Ge mot ze (de otter en de fret en de uilen en den hond) vertrouwe; A'ge mee beesten om wilt gaan en goei vriende mee d'r wilt worre, motte beginne mee ze te vertrouwen, anders lukt 'et nooif". Welnu, dat geldt niet alleen voor de otter en dc fret en de hond van de Kruik maar dat geldt ookvoor dien aap van een jongen, die zoo netjes z'n boodschap dee! EEN NIEUW STADIUM IN DEN CHINEESCHEN BURGEROORLOG. De gebeurtenissen in China krijgen, schrijft de N. R. Crt., een eenvoudiger aanzien, waar- voor de lezers dankbaar zullen zijn die zich maanden lang verdiept hebben in den loop van vaak gansch onbegrijpelijke gebeurtenis sen, welke verbonden waren aan voor de meesten weinig zeggende Chineesche plaats- namen. In de hoofdstad Peking zetelde Tsjiang Tso-lin, de toesjoen van het Noorden, die op een goeden dag daar uit Moekden zijn zetel heen verplaatst had en na dien zich met zijn Mantsoerijsche troepen de nationalisten uit het Zuiden van het lfif gehouden had. Tsjiang Tso-lin vertegenwoordigde het con- servatieve China tegenover het democratisch getinte nationalisme van het Zuiden en werd met name de kampvechter tegen het bolsje- wisme toen dit onder den invloed van Sowjet- Russische propaganda de nationalisten begon te besmetten. De communistische uitspattin- gen van het Chineesche gepeupel tegen de be- aitt.ende klassen hebben ook de aanvoerders der Zuidelijke legers spoedig doen inzien, dat de nieuwe leer hun eigen positie ondermijnde, en bloedige vergelding geoefend. Zoo eindigde de poging van Moskou om den opstand van bet Zuiden tegen het Noorden tot een commu nistische beweging te maken met een klage- lijk fiasco. De kern van het nationalistisch program bltjft echter het opkomen voor „ge- lijke" tractaten met vreemde mogendheden, in plaats van de oude waarbij China steeds in een inferieure positie geplaatst werd, de vrij- making van China van overheerschende vreemde invloeden, en zoo mogelijk, de ont- ruiming van het Chineesche gebied door de Westerlingen. Maar daar zal men later nog wel meer van hoor en. Eerst moet de strijd tusschen Noord en Zuid beslist worden en die beslissing nadert nu. De gebeurtenissen te Tsinanfoe waar de Japanners thans baas zijn, komen op den aehtergrond in vergelijking met de snelle ont- wikkeling Van het offensief der Zuidelijken tegen Peking. Dit is op zichzelf een verras- sing, want men had algemeen verwacht, dat de botsingen van de Zuidelijken in Sjangtoeng met de Jdpanners hun operaties in de war zouden sturen. Dat dit niet het geval is ge- weest, moet verklaard worden uit het feit, dat de opmarsch van Tsjiang Kai-sjek, den anvoerder der Zuidelijken, tegen Peking op- eens steun heeft gekregen van twee andere zijden. In de eerste plaats kwam de Pro- testantsche generaal Feng, altoos een onze- kere factor in den militairen toestand, schie- liik in beweging en nam Vrijdag de stad Tet- sjou, een goede 100 K.M. ten N.-W. van lsi- nanfoe en aan den spoorweg naar Tientsin, van waar Tetsjou ongeveer 160 K.M. af ligt. Nog verrassender zet werd echter ondernomen door den Jen Sji-sjan, den bekenden „model"- gouverneur van Sjansi, toen hij op 8 dezer Tsjangtsjou, halverwege tusschen Tetsjou en Tientsin op den noordelijken veroverde. Deze overrompeling was alleen mogelijk door een Snellen opmarsch van hem uit Sjansi door het dal van de Poetsjou-rivier. Jen Sji-sjan sneed aldus den terugtocht van de Noordelijke troepen in de provincies Sjantoeng en Tsjili af. De aandacht is zoodoende op het eerste doel der Chineesche bondgenooten, Tientsin, geves- tigd, in welke stad de buitenlanders belang- rijke concessies en de noodige troepen hebben om die te beschermen. Er liggen in het ge- heel 8500 vreemde soldaten, o.a. 400 Ameri- kanen met twintig vliegtuigen, vijf vechtwa- gens en vijf veldstukken, 1000 Engelschen, 3000 Franschen en ongeveer 500 Japanners. De Japanners zijn zoo gering in aantal, omdat zij de meeste troepen van hun garnizoen naar Tsinanfoe haden gezonden. Maar nader wordt gemeld, dat zij troepen die reeds te Tsinanfoe waren aangekomen, ijlings terugsturen. Tsjiang Tso-lin geeft nu blijkbaar zijn po sitie te Peking prijs en keert naar Mantsjoe- rije terug. Zijn troepen zijn van den beginne af aan onwillig geweest om ten Zuiden van Peking te vechten. Hij onttrekt zich bijtijds apn een beslissende nederlaag die zijn prestige duurzaam zou schaden, en hervat zijn spel van afwachten. Misschien is zijn fijne diplo- matieke berekening dat zijn tijd nog weleens komen kan. Het is namelijk de vraag, of Feng, Jen Sji-jan en Tsjiang Kai-sjek niet spoedig, als Tsjiang Tso-lin van de baan is, onderling in twist om de macht zullen gera- ken. Voorts' rust op de nationalisten de taak het conflict met Japan over Sjantoeng af te wikkelen, en uit den opmarsch naar Tientsin en Peking kunnen nieuwe botsingen met bui- tenlandsche mogendheden voortkomen. Tsjiang Tso-lin's laatste poging om den strijd tusschen Noord en Zuid in der miune bij te leggen en een eensgezind front tegen Japan te vormen, is mislukt. Nu mogen zijn tegen- standers de netelige kwesties met het buiten- land opknappen, en daarbij mogelijk aanzien verspelen. De positie voor de vreemdelingen te Peking kan na den aftocht van Tsjiang Tso-lin's troe pen zorgwekkend worden, omdat de nationa- listische studenten, zoodra het hek van den dam is, him bedrijvigheid zullen hervatten, maar de legatie-wijk is een goede toevlucht. Men moet nochtans hopen dat zich te Peking zoo spoedig mogelijk weer een krachtig cen- traal gezag' zal kunnen laten gelden. EEN OORLOGSSLACHTOFFER. Onder de ongelukkigen, die tijdens de gruwelijke oorlogsjaren krankzinnig zijn geworden, is er in Frankrijk nog altijd een, die niet geidentificeerd is. Hij weet niets meer van zijn verleden af, kan zich zijn naam niet herinneren, herkent nie- mand. Aan de hand van de fotografien, des- tijds door het ministerie van pensioenen gepubliceerd, meende verschillende perso- nen in den krankzinnige familie, echtge- noot of zoon te herkennen. Doch er bleef onzekerheid heerschen. Thans heeft een zekere mevr. Lemay verklaard te gelooven, dat de ongelukkige haar man is. De door haar verstrekte bijzonderheden komen vrijwel met de wer- kelijkheid overeen. Toch aarzelen de autiriteiten nog om een beslissing te ne- men. Het droevige van het geval is, dat de autoriteiten achterdochtig zijn helaas niet te onrechte omdat het reeds meer- malen is voorgekomen, dat familiele<^en van ,,vermisten" of onherkenbaar ver- minkte dooden zich opgaven om pensioen te kunnen trekken. DE ZAAK DER VALSCHE FRANSCHE BANKBILJETTEN. De zaak der valsche bankbiljetten waaraan het verhaal van een fabriek van valsche biljetten en munt, welke in een Belgisch kasteel, bij de Fransche grens werd vastgeknoopt blijkt, fel te- zijn overdreven. Er is thans, in Belgie, geen enkel onderzoek betreffende het maken of verspreiden van valsche Fransche bank biljetten, gaande. Het parket te Bergen is alleen tusschenbeide gekomen voor een zaak van smokkelhandel in cocaine; dit blijkt de eenige beschuldiging te zijn, welke tegen den, in verband met de bank- biljettenzaak, genoemden Belg, Georges Lubie, is ingediend. DE POKKEN IN ENGELAND. Er zijn nu elf gevallen van pokken aan- gegeven te Balham en Torting, twee te Collier's Wood, een te Streatham en een te Upper Norwood. Dr. Caley, de ambtenaar van den ge- zondheidkundigen dienst voor Wands worth, maakte Zaterdag de opmerking dat de slachtoffers geen van alien ingeent waren. Te Wandsworth maakte Zaterdag de gegadigden voor inenting van overheids- wege queue. GROOTE DORPSBRAND IN POMMEREN. Te Sabel (district Pyritz, Pommeren) is een groote brand ontstaan, die in de schuur van een grondbezitter was aange komen. De brand breidde zich uit tot twee dagloonershuisjes, vijf schuren, twee hooimijten en de dorpskerk, die alle in asch zijn gelegd. Er is bovendien veel vee en graan verbrand. BOOT MET SCHOOLKINDEREN OMGESLAGEN. In weerwil van het stormachtige weer ondernamen eenige leerlingen van een middelbare school te Maagdenburg een tochtje op de Elbe. Door de hooge golven sloeg de boot om. Terwijl de andere kinderen zich aan de drijvende boot vast- klampten, trachtte een hunner zich zwem- mend in veiligheid te brengen. Hij zonk evenwel en kwam om het leven. Zijn lijk is nog niet gevonden. EEN POLITIEMAN ALS EIGEN RECHTER. Twee mannen, die zich te Kattowitz in voorarrest bevonden, omdat ze een in Neudorf gestationneerden politiebeambte van verschillende misdrijven beschuldigd hadden, werden voor het onderzoek naar Neudorf overgebracht. Toen de betrok- ken politiebeambte daarvan hoorde, zocht hij hen op en zonder iets te zeggen, richtte hij een revolver op hen, school de eene dood en verwondde den ander zwaar. Daarna probeerde hij zelfmo'ord te plegen. Het wapen kon hem echter tijdig ontrukt worden en de man werd achter slot en grendel gezet. EEN GESTOORDE BRUI LOFT. In het dorp Poremba werd een bruiloft gehouden. Een aantal kerels uit een na- burig dorp meenden daar zonder uitnoodi- ging toch welkom te zijn, maar ze ge- bruikten de ongevraagde gastvrijheid eenigszins vreemd. Ze drongen de wo- ning van de bruid binnen en probeerden alle bruiloftsgasten met het bruidspaar het huis uit te gooien. Toen er tegenstand geboden werd, trok een van de belhamels een lang mes en stak een broeder van den bruidegom dood, De moordenaar werd gearresteerd. EEN INBREEKSTER GEPAKT. Te Zurich is op grond van een bevel tot aanhouding uit Berlijn de reeds lang ge- zochte inbreekster Ella von Elpans, gebo- ren Stutt gearresteerd. De gearresteerde placht op te treden onder den naam van gravin Colonna, en had den bijnaam van „de inbraakkoningin Zij heeft geruimen tijd te Milaan vertoefd en ook te St. Mo- ritz en Brussel. Wegens een ernstige inbreak werd zij tot 14 maanden gevan- genisstraf veroordeeld. Het gelukte haar evenwel na 9 maanden naar Zwitserland te vluchten. MODERN VERKEER. De heer Mozes Taylor, een schatrijk Amerikaan - als er over Amerikanen ge- schreven wordt zijn ze altijd schatrijk lag dezer dagen ziek aan boord van zijn groote jacht, de Yolanda, op de reede van Cherbourg. Aan dr. Hearn, een specialist te Londen, werd een draadloos telegram gezonden: ,,ik moet .noodzakelijk morgen naar New York vfertrekken, maar ik ben ziek. Wil onmiddeliijk overkomen per vliegtuig." Dr. Hearn vertrok per vliegtuig naar Frankrijk; hij daalde te Montelonnes. ging per auto naar Cherbourg en liet zich per motorboot naar de Yolanda brengen, waar hij terstond zijn zorgen aan den zieke wijdde. Wat zou Phileas Fogg van deze vlotte verplaatsing zeggen? En het mooiste van dit sprooikjesachtige verhaal komt nog: dr. Hearn slaagde erin den patient te ge- nezen en Mozes Taylor kon de noodzake- lijke reis naar New-York ondernemen. OM HAAR OOM TE ERGEREN Een schilderes, die blijkens een carica- tuur, die? zij naar de rechtzaal had meege- dragen, wel eenigen aanleg heeft, had zich te Berlijn te verantwoorden wegens dief- stallen in modemagazijnen. Zij beweerde deze te hebben gepleegd om een rijken oom, een „Sanitatsrat", die haar lastig had gevallen, te ergeren door een familie- schandaal. De caricatuur, die zij den rech- ters triomfantelijk voorhield, beeldde den oom af met horens en bokspooten. De oom, een waardig man, ontkende ooit zijn nicht te na te zijn gekomen en uit het getuigenis van enkele chefs in modemagazijnen bleek, dat de beklaagde een bekend winkeldievegge was, die men altijd op de vingers moest laten kijken. Enkele magazijnen hadden haar den toe- gang dan ook al ontzegd. De rechtbank vereordeelde de beklaag de tot 7 maanden gevangenisstraf. Na het uitzitten van die straf zal zij als on- gewenschte vreemdelinge, (haar vader was een Franschman, haar moeder een Duitsch-Amp'ikaar^fhel over de grens worden gezet. ZI]N MEISJE OP STRAAT GEWURGD. In een der drukste straten van Boeda- pest heeft een schoenmakersleerling zijn meisje, een dienstbode, overvallen en ge- wurgd. Na het plegen van den misdaad begaf de moordenaar zich naar de woning van de menschen, bij wie zij in betrekking was en ontvreemdde er een aantal siera- den. Toen hij zich met de buit uit de voe- ten wilde maken, werd hij gearresteerd. Bij zijn verhoor bekende de man twist te hebben gehad met het meisje enuit noodweer gehandeld te hebben. ZEG MIJ WELK BEEST GIJ DRAAGT. Als ge nog van plan mocht zijn, om het reeds vergevorderde seizoen aan de Riviera mee te maken, vergeet dan niet een... beest mee te nemen. Hoe buitenis- siger hoe beter Want nietwaar mevrouw, ge wilt dan- sen aan de Riviera, 's morgens wilt ge er dansen, omdat daar nu de hoogste chic is. Ge zult echter heelemaal niet in tel zijn, als ge zoo'n morgen-dancing binnenkomt zonder beest op uw arm, hals, schouder of hand. Ge kunt een heel klein aapje nemen, bij- voorbeeld. Of een slangetje, Hagedisjes verheugen zich in de grootste gunst die ziet men er bij tientallen, bijna om het an dere tafeltje. Veel beter is het natuurlijk om iets nieuws te vinden, iets dat niet meer de aandacht trekt want ge zult be- oordeeld worden in de eerste plaats naar het beest, draagt. Een Zuid-Amerikaan- sche dollar-koningin vertoonde zich on- langs met een cameleon op haar schouder, de eenige cameleon in de zaal. Ze was natuurlijk het middelpunt van aller be- langstelling Een Engelsch meisje kwam binnen met een reusachtige... huisjesslak in haar hals. Toen ze dansen ging, zette ze haar beve ling zoolang op haar tafeltje neer. Het slijmerige gedierte scheen de jazz muziek zeer te waardeeren, het kroop dadelijk zijn huisje uit en schoof voort in de richting van de jazz-band. Een kelner kwam ge- dienstig aandragen met een versch blaadje kropsla en zette het daarop neer. Miss was zeer tevreden over de attentie. De kellner... over de fooi en de zaal was enthousiast. Als de kinderen maar schik hebben... EEN ONVERBETERLIJKE. Zaterdag merkte eenkantoorbediende,dat zijn fiets, welke hij enkele oogenblikken onbeheerd had laten staan in de Calandstraat te Rotterdam, gestulen was. Hijkreegeen fiets van een collega te leen, om daarmee naar h»t politiebureau in de Witte de Witb- straat te gaan, en aangifte van den diet s'al te doen. In die straat ontmoette hjj eveuwel etn man, die op de gestolen bets reed. Hij prak den man aan die dadelijk bekt'nde, de fiets gestolen te hebben en die rers ond bereid bleek, I et gestolene terug te geven. De kantoorbediende vroeg den man3, die een flink postuur had, waarom hij niet liever ging werken, dan uit stelen te gaan. De man zeide, graag te willen werken, maar nergens werk te kunnen vicden. De kantoorbediende nam den man toen mee naar het kantoor aan de Calands?raac. Daar bleek men evenwel geen werk voor den man te hebben. Men verklaarde zich evenwel bereid, moeite te doen bjj de scheepvaart- vereeniging Zuid, om den man aan werk te helpen. Men zou het kantoor van de scheepvaartvereeniging opbellen en de man zou in dien tusschentijd naar dat kantoor gaan. Toen hij evenwel twee huizen verder was, zag hij een andere onbeheerde fiets staan, waarmee bjj er van door ging. Deze gestolen fiets heeft bij des nachts maar ergens neergezet, waarna hij zich bjj de politie heeft gemeld. Hij is opgesloten. HET NASPEL EENER ONTSN APPING. Dezer dagen is te Dover een voormalig verpleger van een particulier krankzin- nigergesticht te Ticehurst in Sussex aan- gehouden, die een anderen verpleger had geho'pen bij de ontsnapping uit dit gesticht van een Egyptischen priDS Ahmed Seif- Ed-Din, in Augustus 1925. De prins was reeds 25 jaar in dit ge sticht opgenomen. In Augustus 1925 verdween hjj uit Engeland en wist Kon- stantinopel te bereiken. Dertig jaar geleden had de prins, wiens zuster met den tegenwoordigen koning van Egypte, Poead, getrouwd was, dezen met een revolverschot in den hals gewond, omd.at Foead zi]n zuster slecht zou hebben behandeld. Bij kreeg een boete van, in Nederlandsch geld, 21 600 gulden en werd tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld, welke straf later tot vier jaar werd ver- minderd. Toen er twee jaar van zjjn straf om waren, werd hjj r aar een Egyptisch krankzinnigengesticht overgebracht op grond, dat hjj door zjjn gevangenschap krankzinnig was geworden. Later werd hij naar Engeland overgebracht en te Ticehurst in een gesticht geplaatsL Te Namen hebben, naar de bladen melden, eenige studenten een grap uitgehaald, welke uitstebend mocht slagen. Zij listen in de plaatseljjke bladen een communique verschjjnen, waarbjj de komst van het Hindoesche prinsenpaar Nyota Dragpore, op reis van Parjjs near Berljjn, werd aangekondigd tegen den volgenden middag. Hondercbn „Namurois" en vele buitenlieden uit de omstreken bevonden zich dan ook op bet gestelde uur op het stations- plein en op het perron verdrongen zich deftige heeren met hooge hoeden, dames in groot toilet en fotografen. De trein stopte, de prins en de prinses, in schitterend Hindoesch ccstuum, stapten uit, lieten zich welwillend kieken en groetten met vriendeljjk handgewuif de jaiebende menigte, waarna, OEder groote belang- stelling naar een hotel in het centrum der stad werd gereden. De prinsen bleken echter geen woord Fransch te verstaan tot ze, op het oogenblik, dat de eigenlijke receptie zou aanvangen, onder de algemeene verbazing heengirgen, na eerst nog hunne vriendeljjke gastheeren, in onvervalscht Waalsch van Namen, een woord van dank te hebben toegestuurd. Toen pas kwamen ie inriehters der receptie tot het be»ef, dat zij door twee onverbeterljjke grappenmakers waren beet- genomen. Vergadering van Donderdag 26 April 1928, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, L. J. Geelhoedt, D. Scheele, P. van Cadsand, C. A. Verlinde, A. de Bruijne, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, D. van Aken en W. Bedet. (3. Slot.) 12. Ontheffing schoolgeld dienst 1927. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken stellen burgemeester en wethouders voor ont heffing wegens aanslag van schoolgeld te ver- leenen aan D. Kaan f 10, W. de Pauw f 6, W. Wijga f 10, A. P. v. Baal /3,33, W. van Doorn 4,26, J. Haak 4, P. Millenaar f 4, P. J. van Strien 19,20, C. D. van Wijck f 2,40, G. Lau- ret f 3, R. van Oppen f 1,25, L. Dieleman 4,80. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 13. Ontheffing hondenbelasting. ft Burgemeester en wethouders stellen voor af- wijzend te beschikken op een verzoek van A. L. Rouw om vrijstelling van hondenbelasting, aan- gezien deze zelf erkent vier weken in het bezit van en hond te zijn geweest en hem dus te- recht over een half jaar een belastingaanslag is opgelegd. Med algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 14. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim in de kom. De VOORZITTER noodigt uit over te gaan tot het benoemen van leden der commissie tot wering van schoolverzuim, ter voorziening in de vacatures voor alle leden, ontstaande door periodieke aftreding. Hij noodigt de heeren Van Aken en Bedet uit met hem het stembureau te vormen. Medegedeeld wordt, dat van de aftredenden de heer P. de Bakker heeft te kennen gegeven geen nieuwe benoeming te wenschen. Aanbevolen worden de volgende dubbeltallen: a. P. M. Geelhoedt (aftr.) en Jacs. van Wijck Dz.; b. F. Elve (aftr.) en P. A, de Bruijne; c. L, J. de Vries (aftr.) en W. D. de Vries; d. G. W. Versloot (aftr.) en P. Kaan Ozn,; e. L. J. van Driel (aftr.) en H. A. Harte; f. C. Leumis (aftr.) en A. I. B. Sohirris; g. P. F. de Bakker en Petrus Galle. De in de laat ste vacature afgetreden P. de Bakker wenscht niet voor eene herbenoemirg in aanmerking te komen. Benoemd worden, met 13 stemmen de heeren P. M. Geelhoedt, F. Elve, L. J. de Vries, G, W. Versloot en C. Leunis, met 11 stemmen de heeren L. J. van Driel en P. F. de Bakker, ter wijl uitgebracht zijn op de heeren P. Galle 2 en Jac. van Wijck en H. Harte 1 stem. 15. Benoemen leden der commissie tot we ring van'schooli erzuim te Sluiskil. De VOORZITTER noodigt den raad uit over te gaan tot het bencemen van de leden der commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil, eveneens wegens periodieke aftreding van alle leden. Aanbevolen worden de volgende dubbeltal len: a. C. J. Nobels (aftr.) en R. Stouthamei b. J, J, Kaan (aftr.) en mej. S. M. Bijleveld; c. Jac. van. Doeselaar (aftr.) en A. Brakman; d. P. Cortvriendt (aftr.) en A. J. de Krijger; e. W. Oostdijk (aftr.) en G. H. Kooman, Benoemd worden met 12 stemmen (de heer De Jager is tijdens deze stemming afwezig) de heeren C. J. Nobels, J. van Doeselaar, en P. Cortvriendt, met 11 stemmen de heeren J. J. Kaan en W. Oostdijk; op mej. Bijleveld en op den heer G, H, Kooman is 1 stem uitge bracht. 16. Benoeming leden der commissie van toe- zicht op het middelbaar onderwijs. Ter voorziening in de vacature orftstaan door het bedanken van den heer Pabbruwe, waar- voor worden aanbevolen de heeren Ir. G. de Regt en P. Fijn van Draat, wordt benoemd de heer De Regt met 7 stemmen; 4 stemmen zijn uitgebracht op den heer Fijn van Draat en 1 bianco. Ter voorziening in de vacatures ontstaande door aftreding van de heeren J. D. Hamstra Pik, P. L. Israel en A. Spruitenburg, welke aftredenden voor de 3 vacatures ook als tweei e candidaat worden aanbevolen, worden her be noemd met 18 stemmen de heeren Hamstra Pik en Spruiteniburg de heer Israel met 11 stem- men. 17. Benoeming lid commissie van bijstand voor de gemeentewerken. De heer VAN CADSAND meent, dat op deze agenda tot nog een benoeming vergeten is, n.l. die van lid der commissie van bijstand voor de gemeentewerken, ter voorziening in de vaca ture van den heer Van Dijke, die als raadslid is afgetreden. Hij zou, met het oog op de be- handeling der zaken, omdat een der leden toch ook wel eens verhinderd kan zijn, gaarne zien, dat de vacature werd aangevuld. De VOORZITTER heeft geen bezwaar, die benoeming aan de orde te stellen. De heer HAMELINK vraagt of dat wel mag, aangezien de punten van behandeling toch vol- gens de Gemeentewet, tweemaal 24 uur te voren aan de leden moeten worden medege deeld. De VOORZITTER wijst er op, dat ook staan- de de vergadering voorstellen kunnen worden gedaan en in behandeling genomen. Dit is formeel geheel in orde. Bij eerste stemming worden uitgebracht op de heeren De Bruijne 4, Bedet 3, Van Aken en De Bakker 2, Colsen en Scheele ieder 1. Bij tweede vrije stemming worden uitge bracht op de heeren Bedet en De Bakker ieder 4, Van Aken, De Bruijne, Van Driel en Hame link ieder 1 stem. Bij de nu volgende herstemming wordt met 7 stemmen benoemd de heer De Bakker; 4 stemmen zijn uitgebracht op den heer Bedet. Op de desbetreffende vraag van den voor zitter verklaart de heer De Bakker zich bereid de benoeming te aahvaarden. 18. Omheining terreintje bij het magazijn van den prov. stoombootdienst. De VOORZITTER geeft het woord aan den heer GEELHOEDT, welke meedeelt, dat is in gekomen een schrijven van gedeputeerde staten van Zealand, d.d. 20 April 1928, waarin dit col lege naar aanleiding van het schrijven van het gemeentebestuur, houdende bezwaar tegen de afscheiding van het terrein bij het gebouw van den Provincialen stoombootdienst het vol gende bericht: „De Commissie van toezicht op de Provin ciate stoombootdiensten heeft omtrent de in uwen hiemevens vermelden brief bedoelde aan- gelegenheid een onderzoek ter plaatse inge- steld en heeft hieromtrent ook een onderhoud gehad met den burgemeester uwer gemeente en met den hoofdingenieur van den provincia len waterstaat. Daarbij bleek men algemeen van meening te zijn, dat de aanwezigheid van de voorgenomen afscheiding het uitzicht in geen geval zal belemmeren en dat hierdoor de schconheid der omgeving niet zal worden ge- schaad. Niettemin zijn gedeputeerde sthten bere.d het hekwerk ongeveer 45 c.M. minder hoog te doen maken dan oorspronkelijk de bedoeling was. Bezwaarlijk zal verder kunnen gegaan, omdat dan de op te brengen goederen daar niet veilig meer zouden liggen. Het zal hen aangenaam zijn te mogen ver- nemen, dat, na kennisneming van dit schrijven, van de zijde van den raad geen bezwaar tegen de thans voorgestelde afscheiding wordt ge- maakt." De heer HAMELINK merkt op dat nu weer gesproken wordt alsof het terrein voor berg- plaats van goederen bestemd is, maar het is dan toch vreemd, dat men er eerst mest en teelaarde op gebracht heeft. De heer SCHEELE vraagt hoe hoog de hei- ning wordt, die van wege de gemeente op den muur der Scheldekade zal worden geplaatst. De heer GEELHOEDT meent, dat dit 0,90 M. zal zijn. Hij weet niet hoe de heeren er over denken, maar hij is van oordeel dat niet aan het verlangen van gedeputeerde staten kan worden voldaan, daar de plaatsing van het hek werk, ook al zou het 45 c.M. lager worden, het uitzicht van af den achterliggenden bouwgrond wel degelijk blijft belemmeren en alzoo schade beirokkenen aan de gemeente omdat die bouw grond dan minder waard is. Het zal belang- hebbenden afschrikken daar te bouwen. Hij zou daarom niet willen voldoen aan het ver zoek van gedeputeerde staten, doch alleen toe- staan het plaatsen van een hekwerk dat niet hooger komt dan dat vanWege de gemeente op den muur der Scheldekade te plaatsen en in- dien gedeputeerde staten daaraan niet willen voldoen de huur van het terrein opzeggen. De heer VERLINDE berekent, dat de hei- ning na de door gedeputeerde staten genoem- de verlaging nog 1,56 M. hoog zal zijn, en. men daar dus van af de Scheldekade met overheen kan zien. Er komt dan tusschen !e spideri ijzergaas, dat dus dubbel wordt, en wel de gelijk een belemmering voor het zicht vormt. Hij kan zich dus vereenigen met het voor.-tel van den heer Geelhoedt, dat het hek niet hoo ger zal komen dan de door de gemeente te plaatsen heining. Er is toch indertijd bij de verhuring van het terrein bepaald, dat de al- daar te bergen goederen niet hooger dan den muur zouden mogen worden gestapeld. De heer VAN DEN BULCK heeft vernomen, dat het terreintje si edits aanvankelij-k als turn zou worden gebruikt, doch inderdaad bestemd is om in de toekomst voor opslag van goede ren gebruikt te worden. De heer DE BAKKER noemt het een moei- lijke zaak; eenerzijds zal de heining een be lemmering zijn voor het uitzicht van af de Scheldekade en anderzijds is het nood'g, als men daar goederen, wil bergen, dat het ter rein goed afgesloten is. De VOORZITTER herinnert, dat is afge- sproken, dat de goederen niet hooger dan de muur zouden mogen worden opgestapeld. De heer GEELHOEDT: Het is ook de vraag, welke goederen er zullen, worden geborgen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5