SPORT. 8EMENBDE BERICHTEW. TER NEUZEN, 16 MEI 1928. Schuld aan de spaarbank f 2.461.341,48, ■leden f 151.287.39. Centr. Bank f 44.032,97, reservefonds f 50.060,63, winst f 14.940,60s, samen f 2.721,663,07s. Er is echter meer, dat in deze richting wjjst. Tjjdens een huiszoeking bjj zijn ver loofde heeE men brieven van Da Bruin aangetroffenwaarin op het testament van Floor, den vermoorden landbouwer, wordt gezmspeeld en waarin tevens wordt gezegd, dat het nu nog maar een quaestie van korten duur zou zjja of de gelden waren in goede handen. DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. hangar, waarin het luchtscliip Italia" is opgeborgen, ernstig beschadigd. Het staat nog niet vast wanneer de ,/ltalia" opnieuw zal starten. DRIJVEN DB MIJNEM IN DEOOSTZEE. De Duitsche marine autoriteiten te Berljjn deelen meie, dat in de Golf van Riga, door den storm, mgnen uit den oorlogstijd in de buurt vai Domesnies Kemmern losgeslagen zjjn De mgnen drijven ge- vaarljjk voor de scheepraart. KW AJONGENSWERK Gisterenvoormiddag schutte alhier door de Wes.sluis op het Belgische plezierboo'je ^Mercator", met een reisgez lschap, ver moedeljjk komende van Antwerpen. Het gez;elschap was voorzien van aan de achterzrjde gegomde biljetjes (dus ingericht om te worden aangeplakt) waarop gedrukt stond Nous voulons notre Escaut" (vertaald eischen onze Schelde") met als onder teekening de initialen J. N. De biljetjes waren voorzien van een omljjsting in de kleuren der Belgische vlag. Tjjdens het schutten werden een aantal dier biljetjes op den schutkolkmuur gaplakt. Deze zyn door de zorgen van den rjjks- havenmeester verwijderd, terwjjl deze de rjjkspolitie te Sas van Gent telefonisch waarschuwde, teneinde aldaar voor mogeljjke herhaling van het gepleegde feit te waken. HET FESTIVAL. Bljjkens het verschenen programma van het alhier morgen te houden Festival zal des namiddags 2 uur in de Axelsche straat de stoet der deelnemonde gezelschappen worden geformeerd, waarna deze onder het spelen van pas-redouble's door de muziek- gezelschappen, een wandeling zal maken door verschlllende straten der stad. Naar we vernemen zal de stoet gaan als volgt Axelsche straat, kanaalorug, Noordstraat, Kersstraat, Markt, Burgemeester Geillstraat, Nieuwstraat, Westkolkstraat, Grenolaan, Vlooswgkstraat, Noordstraat, Heerengracht, Markt, alwaar de stoet zal worden ont- bonden. Alsdan zullen de muziek- en zang- uitvoeriagen worden geopend. Op de Markt door het Muziekgezelschap *De vereenigde werklieden" en op de estrade op het plein voor de kazerne in de Nieuw straat door „Ter Neuzens Mannenkoor". Zoowel voor V. V. V. »Ter Neuzen Voorult", die met het muziekgezelschap het fes ival uitschreef, als voor de deel- nemende gezelschappen is het te hopen dat dit muziekfeest door eenigszins gunstig weer zal mogen worden begustigd. Dan zal het zeker niet aan bezoekers ontbreken. 'sRIJKS SCHATK1ST. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 'a Rijks schatkist is ontvaagea bij den inspecteur der directe beiasbngen te Ter Neuzen f 52.85 wegens te min betaalde inkomstenbelasting enz. over de jaren 19251926 en 1926'27. BESMETTELIJKE Z1EKTEN. Het aaatal gevallen van besmetteljjke ziekten over de week van 29 April tot en met 5 Mei bedroeg in de provincie Zeeland Roodvonk Ter Neuzen 1. Diphtheritis Breskens 4, St. Philip3land 1. Nader is gebleken, dat een geval van roodvonk te Goes opgegeven in de week van 22 tot en met 28 April, moet vervallen. STAMBOEK ZEEUWSOH BELG1SCH TREKPAARD. Bij Koninkljjk Besluit van 7 Mei 1928 zjjn goedgekeurd de Statuten van de Vereeniging: Stamboek voor hetZeeuwsch- Belgisch Trekpaard (Studbook du cheval de trait Zelandais-Belge) gevestigd te Axel_ DE AANKOMST VAN H. M. DE KONINGIN MOEDER. Met den mailtrein van 12.40,[waarin een salonrjjtuig was geplaatst, kwam gister- middag H. M. de Kon ngin-Moeder te Vlis- singen aan, tmeinde tot en met Maandag aldaar te verbljjve.i H. M. was vergezdd van Haar hofdame, baronnesse Schimmelpenninck van der Oije en Haar particulieren s cretaris, d-n heer C S. S xma baron van Heemstra Aan het station waren ter begroeting aanwezig de Commissaris der Koningin, de heer jhr. mr J. W. Q iarles van Ufford en de burgemeester de heer C. A. van Woelderen. Toen H. M, het salonrjjtuig verlaten had, onderhield zjj zich eenige oogenblikken met beide genoemde heeren en nam daarop plaats in den hofauto, die op het perron was gereden. Bij het einde van het tweede perron stonden velen opgesteld, die eerbiedig voor de Koningin groeten, welke groeten door Koningin Emma, die er goed uitziet en geenszins aan een 70-jarige doet denken, vriendelijk werden beantwoord. De auto reed langs het perron en door de hal naar den Prins Hendrikweg en ver- volgens naar het Grand Hotel Britannia. Hier werd H. M. verwelkomd door den heer G A. Waller, directeur der stoom- vaart maatschappjj „Zee!and" en begaf zich daarop naar de voor H. M. speciaa! in ge- reedheid gebrachte vertrekken op de eerste verdieping aan de zeezijde, boven den ingang aan die zijde van het hotel. VLiSSINGEN. De Maandagavond gehouden vergadering van verschillende metaalbewerkersbonden hebben met zeer groote meerderheid besloten tot het stellen van een ultimatum aan de directie van »De Schelde". ZAAMSLAG. J.l. Zondag herdacht de heer J. de Feijter, burgemeester dezer gemeente, zjjn 70sten geboortedag. Door het muziek- en z mggezelschap werd gezorgd, dat dit feit niet onopgemerkt voorbjjging. Maandag brachten zjj den burgemeester een serenade, waarbjj de gebruikeljjke gelukwenschen namens de vereenigingen werden uitge- sproken De jubilaris dankte in harteljjke woorden voor de hem betoonde belang- stelling, terwjjl de gezelschappen na afloop der muziek- en zanguitvoering werden getracteerd. COoPERATIEVE BOERENLEENBANK TE TER NEUZEN. Vrijdag j.l. hield de Cooperatieve Boeren- leenbank te Ter Neuzen onder voorzitter- schap van den heer D. J. Dees, haar gewone jaarlijksche algemeene vergadering. In zijn inleidend woord deelde de voorzit- ter o.a. mede, dat er in 1927 29 leden zijn toegetreden, 6 zijn vertrokken en 10 over- leden. Op 31 December 1927 bedroeg het aantal leden 492, op het oogenblik zijn er 507. Jammer vindt hij het, dat dit getal leden niet het dubbele bedraagt, 1000 leden voor een bank als deze zou zeer goed mogelijk zijn. Het getal spaarrekeningen steeg in 1927 van 1017 tot 1245, alzoo een vermeer- dering van 228. De spaargelden vermeerderden met f 641.423,34 en stegen tot f 2.461.341,48. Sinds 1 Jan. 1928 werden nog 72 nieuwe spaarboekjes uitgereikt. Op het oogenblik zijn er 1317 in omloop. Het aantal verstrekte voorschotten klom in 1927 van 83 op 87, doch de uitstaande voor schotten daalden met f 30.605,01, van f 990.640.15H op f 960.035,14^. Door het overboeken van crediet-saldo's in loopende rekening naar de spaarbank, daalde het aantal loopende rekeningen van 321 tot 183. De vorderingen der bank in loopende re kening stegen van f 1481.416,14. tot f 1728.614,68. In de boeken der bank kwamen off 31 De cember 1927. 1591 rekeningen voor. De om- zet bereikte het cijfer van f 20.145.488,26. Verliezen werden sinds de oprichting der bank niet geleden. Uit de rekening over 1927 blijkt o.a. dat is ontvangen aan spaar gelden f 2.219.796,89 J/? terugbetaalde voor schotten f 94.730,01, van de leden in loopen de rekening f 3.932.967,65*/?, van de Cen- trale Bank f 3.668.946,78. aan rente van ver- sterkte voorschoten f 49.544,21, aan rente en loopende rekening f 59.524,35J^, aan rente van de Centrale Bank f 16.246,19, div. enz. f 21.360,81. Uitgegeven is: aan terugbetaalde spaar gelden f 1578.373,55}/? aan verstrekte voor schotten f 64.125, aan leden in loopende re kening f 4.640.036,39.1^, aan Centrale Bank f 3.671.401,48, spaarbankrente f 82.241,07, aan rente loopende rekening f 9.937.97, aan rente Centrale Bank f 36.092,85. Bedroeg de kas op 1 Jan. 1927 f 52.267.775 op het eind van dat jaar was er f 33.013,25 in. Op de balans per 31 December 1927 kwa men de volgende cijfers voor: Bezittingen: Kas 31 Dec. 1927 f 33.013,25, voorschotten f 960.035,14 J^, leden f 1.697.246,84, aan- deelen C.-B. f 510, deposito-obliqaties C.-B. f 12.500: waardepapier (zegels) f 156,84. aandeelen grondkapitaalbank f 200, vaste qoederen f 11.500. meubilair f 1kluis f 6500, samen f 2.721.663,07!^. Schulden: De reserve is alzoo qesteqen tot f 65.001.235. De voorzitter liet bij de behandeling der rekening uitkomen. dat het streven van het bestuur en den Raad van Toezicht is om die reserve binnen enkele jaren op te voeren tot f 100.000, en de gebouwen tot op f 1, af te schrijven. Overeenkomstig art. 4 al. 3 van de Sta tuten werd het lidmaatschap van 4 leden op- gezegd. De heer G. van Fraaijenhove te Axel en R. J. Scheele te Ter Neuzen werden met bijna algemeene stemmen herbenoemd. res- pectievelijk als bestuurslid en lid van den Raad van Toezicht. Beide heeren namen deze herbenoeming aan. Waar bij de rondvraag geen der aanwezi- gen het woord vroeg, meende de voorzitter nog even den nadruk te moeten leggen op de groote soliditeit der boerenleenbanken, liet daarbij uitkomen. dat er aan de meer dan 700 boerenleenbanken van af de oprichting, geen enkele spaarder ooit een cent is te kort gekomen. Spaargelden kunnen met gerustheid aan de Coop. Boerenleenbanken worden toever- trouwd. Er zijn boerenleenbanken met meer dan 4000 spaarders). Dit getal hoopt ook de boerenleenbank te Ter Neuzen nog eens te bereiken. (Noot van den kassier. DU1VENSPORT. Zondag gafde duirenmaatschappjj „Recbt voor Allen" te Sas van Gent, bp den heer E. Renique een prjjsvlucht uit Arras waaraan 76 duiven deelnamen. De prijzen werden als volgt gewonnen le, 5e, 6e. A. Scheffer. 2e, 9e, 18e. Jos. Renique te Sas van Gent. 3e. P. Snoeys te Sluiskil. 4e, 12e. L. de Beuf. 7e, 19e. J. van Acker. 8e. J. Vermoet. lOe. J. Gaelens. lie. P. Meeusen. 13e, 17e. P. de Mocker. 14e. J. de Groff. 15e. E. Dhaene, alien te Sas van Gent. 16e A. de Graeve te Philippine. De duiven werden 8.04 in vrjjheid gesteld. Aankomst le 10.37.15. Snelheid 831.6 M. perminuut. 19e 10.50.48. Snelheid 762.2M. DE MOORD TE MAARTENSDLJK. In de zaak van den moord te Blaucapel is de verloofde van De Bruin verhoord. De Bruin, die 44 jaar oud is, is n.l. nog niet getrouwd. Ook de klopjacht, die de politie had georganiseerd, werd niet in den nacht van Vrjjdag op Zaterdag gehouden, maar in dien van Zaterdag op Zondag In de zaak zelf is men tenslotte vrjjwel tot klaarheid gekomen. Gebleken is, dat het gevonden dubbelloops jachtgeweer, sinds het drie maanden geleden door den jeugdigen strooper in een houtmijfc werd verstopt, bjj de nadering van een veldwachter, in zes verschillende kanden is o/ergegaan. De onderzoekingen door de politie hebben uitgewezen, dat De Bruin de laatste eigenaar van het wapea geweest moet zijn. Zelf is hij sinds eenigen tijd voortvluchtig, waarom de politie met te meer zekerheid aanneemt, dat in hem de dader van den moord moet worden gezien. Een verder onderzoak bracht aan het licht, dat Floor, die naar men zich zal herinneren ongehuwd was, ongeveer drie weken voor zijn dood een testament heeft laten maken, waarbjj hjj zjjn beele ver- mogen, dat op f 70.000 a f 80.000 geschat wordt, aan de verloofde van De Bruin naliet, hoewel deze in geen enkelen graad van verwantschap tot hem staat. Meer en meer acht de politie het waar schjjnljjk, dat deze verloofde de eigenljjke ffintellectueele" dader van den moord is, die De Bruin tot het misdrjjf heeft aan- gezet. Deze laatste is in B aacapel als een zonderling bekend en wordt in staat geacht in varkenshokken te huizen en wat hij al eens gedaan moet hebben iets zich dan met rauwe veldvruchten te voeden. Vandaar ook de nachteljjke razzia door de politie, waarbjj alle hokken en betonnen rioleeringsstukken in da omgeving van Blaucapel, Maartensdjjk, Bunnik, Houten, De Bilt, en Utrecht zijn afgezocht. Echter zonder resultaat. Het signalement van De Bruin luidt lengte 1.75 M., doordringende oogen, doet waarschjjnlijk alsof hjj ljjdende is en drukt onder het loopen vaak de linkarhand tegen de borst. Hjj is boersch gekleed en praat zacht. De politie veronderstelt, dat De Bruin, die een vriend was van Floor, dezen heeft overgehaald zjjn testament ten gunste van zjjn verloofde op te maken. Ook acht zjj het niet uitgesloten, dat in dit geval chan tage is gepleegd, zoodat da vermoorde land bouwer zjjn testament onder pressie zou hebben laten redigeeren. Nader verneemt het Hbl„ dat de 36-jarige verloofde van Da Bruin Zondag de beken- tenis heeft afgelegd, dat zij bjj deze zaak betrokken is en De Bruin tot het misdrjjf heeft aangezet. Men vemoedt, dat deze zelfmoord heeft gepleegd. Maandagmiddag is het stotfeljjk overschot van den smarteljjk om het leven gekomen W. Floor op de begraafplaats Groenekan ter aarde besteld. Er bestond veel belang- stelling. Nadat de kis\ die door omwo- nende buren werd gedragen, in het graf was neergelaten, werd het woord gevoerd door Ds. Overdaad, uit Utrecht. Deze richtte zich in het bjjzonder tot de naaste ver- wanten van den overledene om hen in dit verlies te troosten en te sterken. Ook de burgemeester van Maartensdjjk, de heer C. van der Voort van Zjjp, sprak een enkel woord. Nabjj den overweg van den Kuipersdjjk in de spoorljjn Hmgelo-Enschede is onder eersfgenoemde gem°ente Zaterdagavond omstreeks 10 uur een ernstig ongelukge- beurd, meldt de „Crt." De machinist van trein 1723 meende op genoemden overweg iets aan de machine te voelen. Bjj aankomst in Enschede bleek er bloed aan den baan- schui er te zitten. Een spoorbeambte werd terstond langs de ljjn gezonden. Deze vond h#' zeer verminkte ljjk van den 37 jarigen Terbeek uit Zwollekerspel naast de rails liggen. Vermoedeljjk is de man door de duisternis misleid en door Jen trein over- vallen en gegrepen De dood moet terstond zjjn ingetreden DE .R03AVER-ZAAK". Terwjjl de directie-secretaris, zooals wij meldden, verdacht werd, een bedrag van 48.000 gulden te hebben verduisterd, is thans komen vast te staan, dat hjj vervolgd kan worden en zal worden voor verduistering van een bedrag van slechts 4000 gulden. V". d. E.B. heeft deze verduistering bekend, zoodat veroordeeling zal kunnen volgen* NEDERLANDSCHE DAME TE PAR1JS OM HET LEVEN GEKOMEN. Een van de dames van de Rotterdamscbe christeljjke oratorium vereeniging Excel sior", mejuffrouw V., is te Parjjs door een taxi overreden en zwaar gewond. In het ziekenhuis is zij aan de gevolgan ovei leden. Het spreekt vanzelf, dat de met zooveel moeite en opofferingen mogelijk gemaakte uitvoeringen van „Excelsior" te Parjjs moeten doorgaaD, maar het gezelschap is door het treurig ongeval diep geschokt. EEN VERR4SSING VOOR VAN LEAR BLACK. Zondagmorgen heeft de aardbeienkweeker P. de Jong uit Roelofarendsveen een bak met aardbeien, inhoudende 20 doosjes, naar Schiphol gezoDden met de bedoeling deze aan den heer Van Lear Black op zjjn wereldreis aan te bieden. De heer de Jong ontving het volgende telegram uit Venetie Zeer veel dank voor de kosleljjke aard beien. Zjj dragen de bewondering van Engeland, Zwitserland en Italie. Zjj houden zich uitstekend en zullen bjj aankomst in Egypte nog zeer goed zjjn. Ik weet niet in welke landen ik de aardbeien nog meer kan toonen. w. g. VAN LAER BLACK. EEN VROUW IN HET WATER GEDUWD. Door twee brandwachts is aan den Omval te Amsterdam een vrouw gered, die in het water lag. Zjj verteide, er door een man te zjjn ingegooid. De politie werd van dit voorval in kennis gesteld, die de geredde vrouw een verhoor afnam, waaruit bleek, dat men hier vermoedeljjk met een ernstig misdrjjf te doen heeft. De ongeveer 50jarige vrouw had reeds eenigen tijd kennis aan een eveneens 50- jarigen man. In dezen omgang waren ook de financien van de vrouw ter sprake ge komen. Hjj zou voor haar goede rente- gevende papieren koopen. Ze had daarvoor toen zjj samen een wandeling maakten, een bankbiljst van 1000 meege bracht. Toen zjj hem dit biljet had overhandigd, heeft hjj haar iu het water geworpen. Door een toeval is zjj nog door twee brandwachts gered. De man is door de politie opgespoord en gearresteerd. Hjj ontkent alles. Hjj heeft geen geld oat^angen en ook de vrouw niet in het water geduwd. De politie heeft intusschen haar onderzoek voortgezet. Het is haar gebleken, dat de man gehuwd is en dat hjj in den laatsten tjjd financleele moeiljjkheden had. Bjj een huiszoeking is een bedrag van 500 gevonden. De politie zoekt nu naar dengene, die het bankbiljet van 1000 gewisseld heeft. Nader meldt men: De politie heeft bjj een huiszoeking in de woning van den man, die er van ver dacht wordt, een 50jarige vrouw aan den Omval te water geworpen te hebben, 500 gevonden. Vermoed wordt, dat dit de helft is van het bedrag, dat de vrouw hem ter hand heeft gesteld om etfecten te koopen. Nader is gebleken, dat zjj hem de /1000 had gegeven op Donderdagm orgen. Hjj bracht op Vrjjdagavond de beloofde eflecten niet mede en vermoedeljjk is dit de oorzaak van den aanslag geweest. De wisseling van het geld kan dus ook op Donderdag hebben plaats gehad en niet alleen op Vrqdag. GEMEEN TERAAD VAN TER NEUZEN. (Vervolg uit het tweede blad.) De heer HAMEDINK verklaaht, dat het hem spijt, dat hij in. de vorige vergadering niet aan- weizig kon zijn. Zijn algemeenen indruk was, dat de heeren een heelen boom hebben opgezet en dat het betoog er vooral op gerioht was om den persoon van den heer Colsen er eens tus- schen te nemen. Er is vooral nadruk op gelegd, dat de opzet te grootsch is geweest en dat dit oorzaak is geworden van het tekort. Maar is dat alleen de schuld van het bestuur? Spreker heeft de notulen van het jaar 1920, toen het bouwen dier woningen aan de orde kwam nog eens na- gegaan. Geen enkel lid van het dagelijikseh be stuur of geen enkel lid van den raad heeft toen tegen het plan bezwaren geopperd. Alleen heeft de heer De Jager destijds de vraag ge steld of de huurders geen bezwaar zouden ma ken tegen de huur, terwijl de heer Scheele ver- klaarde met geen enkel bouwplan meer te kun nen meegaan. Bij monde van den heer Geel- hoedt hebben burgemeester en wethouders eveneens tot aanneming geadviseerd. Dat de exploitatie door dien grooten grondaankoop verkeerd zou kunnen uitloopan, is destijds door geen enkel lid van den raad gezegd. Er is toen wel aangemerkt, dat het aanneemibaar was dat, als de cokesfabriek aan het werk zou gaan, er werkelijk een aanvraag naar woningen zou komen, dat met den voorgestelden bouw nog niet in de behoefte kon worden voorzien. Maar nu zijn we 8 jaar verder, nu hebiben we in dat opaicht ervaring opgedaan en het is anders uitgekomen dan men toen verwacht- te. Maar, kan men daarvan, de schuld op het bestuur der woningbouwvereeniging werpen? Daarin hebben zegt spreker de heeren Geelhoedt, De Jager, Scheele en ik ook, even- veel schuld. Wij dragen daarvoor evenveel verantwoording, want als men meent dat het bestuur zoo iets had kunnen voorzien, dan hadden ook wij dat moeten voorzien. Wij had- den er ook niet dien kijk op. Het besluit betreffende de toekenning van het bouwvoorschot is nader nog gewijzigd en toen was er een advies bij van den. Inspec teur van de Volksgezondheid, waarin wel werd te kennen gegeven dat een kleiner aantal wo ningen dan. aanvankelijk was bedoeld zou wor den gebouwd, doch waarin met geen enkel woord wordt te kennen gegeven, dat de op zet van het plan te groat was. Als men het nu aan bet'bestuur wil verwijten, hadden ook an- deren het destijds moeten. voorzien. Door den heer Scheele is den heer Van Driel gevraagd of deze niets wilde of durfde zeggen over -de geste van het bestuur, doch ©pieker wil den heer Scheele vragem of deze dan in 1920 niets durfde of wilde zeggen ;Over het streven van d'at bestuur om zoo'n te grootsch plan op te zetten. Er is over die zaak hier nog al wat drukte gemaakt. Ook den heer Van Aken is ,in de gelegenheid geweest er zich over uit te spreken, toen in 1923 van wege deze vereeniging een bouw voorschot voor het stichten van nog 8 wonin gen is aangevraagd. Die heeft daaraan echter ook meegewerkt. Niemand heeft toen in gezien of gezegd, dat dit foutief was. j Men mofet dus aan dat bestuur de schuld ook niet te zwaar aanrekenen. De heer Bedet zou misschen kunnen zeggen, dat hij aan de ze zaak niet debet is, hij was toen nog geen lid van den gememrteraad of 14e raadslid als adviseur van de christelijk-historische partij, maar hij bewoog zioh toen voldoende in het leven om eventueel ook bij zijn kennissen on der de raadsleden invloed uit te oefenen. Natuurlijk, indiien we het hadden geweten, zegt spreker, hadden we wel op den te groo ten opzet gewezen. Die opzet is de groote strop geweest, en dit blijkt ook wel uit het rapport van burgemeester en wethouders, welke daar in te kennen geven dat het, om de zaak slui- tend te kunnen exploiteeren, noodig zal zijn om de grond-en, die niet noodig zijn, buiten het bedrijf te houden en \oor rekening der ge meente te nemen. Spreker vraagt, of het wet juist is, dat burgemees'ter en wethouders die omstandiigheid tegenover het bestuur zoo zwaar laten wegeu, wantgaan ze zelf vrij uit Hadden zij niet reeds vroeger moeten in- grijpen? Sinds langen tijd waren zij op de hoogte, sohrijven zij, en zagen dat het mis moest loopen. Is het dan niet foutief, dat zij niet eerder ingegrepen hebben. Reeds toen de heer Van Aken nog wethouders was, wa ren 'ouigemeester en wethouders met deze zaak beikend en. waren er duis toen al redenen om in te grijpen, daar een langer vasthouden aan de woningibouiwvereeniging tot grooter nadeel moest leiden. De heer Van Cadsand verkeerde daar in een. moeilijke positie, aangezien deze was verte- genwoordiger van den gemeenteraad in het be stuur, oim de gestes van het bestuur na te gaan. Het blijkt, dat deze meermalen burge meester en wethouders heeft ingelicht, maar was dit voldoenide Had deze, ziende dat het niet ging en burgemeester en wethouders niet ingrepen, den raad niet op de hoogte moeten stellen Dat grooter wordende tekort, als gevolg van te groote grondexploitatie, was een gevolg van den opzet, waarvoor niemand heeft gewaar- schuwd en er is dus geen reden om dat zoo zwaar aan te rekenen. Maar spreker ziet in het rapport een amtere bedoeling, zooals hij reeds zeide om den persoon van den voorzitter te treffen. Het was z.i. niet noodig geweest de knecht van den voorzitter aan te halen. Bur gemeester en wethouders houden in deze nog een slag om den arm, die laten de groote „men" spreken, maar de heer Bedet neemt dat al voor zijn verantwoording en zegt het ronduit. Zoo loopt zoo'n vuurtje voort, maar spreker zou zooiets niet graag voor zijn ver antwoording nemen. De aangevoerde argumen ts n, staan in het teeken dat ze gericht zijn te gen den persoon van den heer Colsen. Spreker is hier niet de advocaat van den beer Cofeen, maar hij meende tegen de strek- king van het rapport te moeten opkomem, aangezien daarin den indruk is gevestigd dat er hierin een zekere corruptee zat, terwijl de oorzaak alleen te zoeken is in omistandigheden die iedereen kon weten, maar waarvan vroe ger niemand iets heeft gezegd. De VOORZITTER deelt in de eerste plaats aan den heer Colsen mede, dat het geheele college van burgemeester en wethouders het rapport voor zijn verantwoording neemt. Hij wijist er hem voorts op, dat een rapport, dat 8 dagen voor de raadszittdng aan de leden wordt toegezonden, niet meer vertrouwlijk is en dat hij voldoende gelegenheid heeft gehad daar de bestuursleden der woningbouwvereeni- giing te Sluiskil mede in kennis te stellen, en hij heeft ook voldoende gelegenheid gehad om het te bespreken. Burgemeester en wethouders hebben, van hetgeen zij in hun rapport sohreven, niets terug te trekken. Ze hebben daarin niemand aange- vallen, ze hebben alleen feiten geconstateerd. Hetgeen daarin is neergeschreven omtrent een knecht van den voorzitter, is een gevolg van het feit, dat een der bestuursleden zich bij een conference aldus uitsprak. Toen de heer Col sen dat weersprak, is last gegeven om die om- standigheden dan eens nauwkeurig te onder- zoeken en uit het daaromtrent ontvangen rap port blijken de omstandigheden anders, dan de heer Colsen hder te kennen gaf, en blijkt dat hij de feiten wat aan den kant heeft willen praten. Het hieromtrent door den agent Verpoorte ingezonden rapport luidt als volgt: „Ingevolge opdraeht van burgemeester en wethouders van Ter Neuzen, heb ik: A. M Verpoorte, agent van politie ter uwer gemeen te, de eer Uw Edelachtbare Heeren het navol- gende te berichten. Heden 2 April 1928, hoorde ik A. Dobbelaar, falbrieksarbeider en wonende te Westdorpe, die mij het volgende verklaarde: In het jaar 1927 verhuurde ik mfi als land- bouwersknecht bij H. J. Colsen onder de na- volgende voorwaarden, n.l. ingaande 1 Maart 1927 tot 1 Maart 1928, met imbegrip van vrije woning op zijn hofstede. Ik ging op genoemd tijdstip in dienstbetrekking, betrok van hem een woning, n.l. perceel no. 113 P, staande op zijn hofstede. In het begin van het jaar 1928 verhuurde ik mij voor het tweede jaar aan hem onder dezelfde voorwaarden. Omstreeks half Maart 1928 kwam de heer Colsen bfi my en deelde mij mede, dat hij een anderen knecht had gehuurd en dat ik niet meer bij hem kon blijven als knecht, maar wel als werkman, doch ik moest zijn woning verlaten. Ik had direct nog geen woning, maar op het eind van de maand Maart 1928 kwam de heer Colsen mij meedeelen, dat hij voor mij een 'huis had gehuurd van de woningbouwvereeni ging te Sluiskil en dat ik daar zoo spoedig mogelijk in moest gaan wonen. en bij hem ko men werken, totdat ik op de fabriek aan het werk kon komen, want dat hij zorgen zou dat ik daar mocht komen werken. Op al die gezegdes van Colsen, voornoemd, betrok ik op het laatst van de maand Maart 1928 een wo ning van de woningbouw te Sluiskil. Ik ging direct bij hem aan het werk, maar de derde dag dat ik bij hem werkte deelde hij mij me de, morgen en de andere dagen van de week heb ik geen werk meer, je mag Maandag weer terugkomen. Ik ging den daarop volgenden Maandag weer bij hem werken. Ik werkte bij hem tot en met Donderdag (vier dagen) on dan deelde hy mij mede dat ik niet meer moest komen werken, want dat al zijn werk klaar was. Ik kwam door die handeling van Col sen. voornoemd werkloos en heb mij in het be gin van de maand April 1928 in verbiriding gesteld met het armlbestuur van de gemeente Ter Neuzen, dat mij en mijn gezin eenige we ken in onze levensbehoeften heeft ondersteund. In de maand Mei ben ik bij A. Rammondt als werkman aangenomen en later door tusschen- komst van anderen (niet van Colsen) alhier op de fabriek, De heer COLSENMaar, maar, die heeft daar op de fabriek staan liegen dat hij barat- te. Dat heeft de agent Veppoorte my zelf ge zegd. Als men dat alles maar voor waar aan neemt. Ik ben zelf voor hem om werk bij den heer Van Ackere geweest. De heer HAMELINK meemt, dat, al was dit alles juiist, de heer Colsen toch niet voor die huur aansprakelijk was, doch wel Dobbelaar. De VOORZITTER: Hij beriep er zich op, dat hij geen huiur moest betalen, omdat hij kneciht was bij den heer Colsen en vrije woning moest hebben. De heer COLSEN deelt mede, dat hij Ver- helst, uit Zaamslag, als knecht had gehuurd, en dat deze in zijn woning moest komen wo men. Men kan dit in de bevolkingsregisters na- gaan, wanneer die man hier gekomen is. De heer DE JAGER wijst er op, dat de heei Colsen als voorzitter der woningbouwvereeni- ging om zijn woning op zijn, hofstede vrij te krijgen Dobbelaar een woning van de woning bouwvereeniging heeft laten betrekken, ter wijl het hem bekend was dat hij zonder werk zou geraken en dus in omstand:gheden dat hij de huur niet zou kunnen betalen. Hij had kun nen voorkomen, dat die man een woning van de woningbouwvereeniging kreeg. De heer COLSEN: Hij kon terstond bij een ander gaan werken. De VOORZITTER: U hebt ontkent dat het een knecht van u was en dat was hij bii het huren der woning wel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2