PAABDENFOKKEKU- Huis en Hof. NA BIJNA DRIB JAA.R TEGEN DE LiMP GELOGPEN. la dea zomer van 1925 had de rijksveld- wocht te Amsterdam op last van dejustitie aen zekeren Da Vos aangehouden, een koop- man, die in ggzeling zou worden gesteld. D« veldwaehfer liep met hem naar het fluis van Bewaring, doch vlak bij de poort nam de aaagehoudene de vlacht en sprong i» eea open aato, welke door den zoon ter jlaatse was voorgereden. De vluchteling rakte het portier open, waarop de zoon Johan de Vos met groote snelheid wegreed. Da veldwachter zette het op een loopen «b slaigde er in, op de treeplank te springen. ®g werd er echter met geweld afgeworpen. Bet werd een heele jacht door Amsterdam, waaraan politie te paard en op de fiets deelnam. Men slaagde er erenwel nietin, de auto aan te houdan. Het tweetal bleef epoorloos verdwenen. Later werd bekend, iat de vader zich te Antwerpen ophield wjjsslijS niet naar Holland kwam. Fail den zoon Johan bleek, dat hij zich w«l eens hier te lande ophield. Op een keer hield men hem aan, doch hjj ver- kiaarde met groote stelligheid, dat er een vergissing in het spel was. Hjj zeide na- meljjk Willem de Vos, een broeder van Johan, te zjjn en toonde vele papieren, welke te name van Willem de Vos waren gesteld. Zelfs had hij een rjjbewijs in den uk, dat ten name van Willem gesteld was. Baterdag echter legde de politie van het bareau Warmoesstraat te Amsterdam vol- gens de »Tel." hemeen strik en arresteerde hem te Rotterdam. Opnieuw hield hjj vol Willem te zijn. Ook de vrouw, met wie hjj woonde, verklaarde zulks. Op de vraag, wIt zjj was, zeide zij, de vrouw van Johan te ejjn, doch bjj Willem in huis te wonen. De politie wist echter heel goed dat zjj Johans wettige vrouw was en dat de aan- gehoudene Johan en niet Willem was, aan gezien Willem op dat oogenblik te Amster dam was. De arrestant, die nog zjjn zes maanden moet uitzitten ter zake het be- hnlpzaan zjjn bjj een ontvluchting van iemand, die krachtens een recbterljjk vonnis van zjjn vrijheid was beroofd, is ter be- schikking van de justitie gesteld. G1ERKELDER INGESTORT. Terwijl, naar het V.O.-bureau meldt, Maandagmorgen twee werklieden bezig waren bjj den landbouwer Van Morren in de buurt van het Eekt, gemeente Oldebroek, werk- taamheden te verrichten in den in aanbouw zjjnden gierkelier, stortten plotseling de moron in en werden de twee tnannen er onder bedolven. Oamiddelljjk werd gepoogd de beide werklieden van onder het puin te bevrijden. De 2l-jarige opperman G. van 't Hal, wonende te Oldebroek en ongehuwd, bleek er het ergst aan toe, hjj had een been- en een armfractuur gekregen, terwijl de borstkas totaal was ingedrukc. Hjj over- leed enkele oogenblikken later. De tweede werkman,eveneensuit Oldebroek de22-jarige metselaar J. Fidder, werd aan het hoofd en aan de knieen gewond, terwjjl zgn lin- kerhand afgekneld was. Hjj werd naar het Ziekenhuis te Zwolle vervoerd. GROOTE BRAND TE BERKEL. in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de gemeente Berkel (Z.-H.) een hevige brand gewoed. Omstreeks midder- nacht werd vuur ontdekt in het meelpakhuis em de maalderij van den heer A. Treurniet aldaar. Weldra sloegen de vlammen aan aide kanten van het tusschen een groot aantal andere gebouwen gelegen pakhuis nit en de brandweer van Berkel en Rodearijs, die slechts beschikt over een motorspuit en dlrie handspuiten, achtte het raadzaam, de hulp van de omliggende gemeenten in te roepen. Tegen half een waren, behalve de Blerkelsche brandweer, ook een auto brand- spuit nit Rotterdam en een motorspuit uit Rergschehoek ter plaatse. De vlammen, aangewakkerd door den wind, sloegen toen zeer fel ait. Het vuur werd met tien etralen aangetast. Het meelpakhuis, waarin de vlammen loeiden, bleek echter niet meer te behouden en de brandweer moest' alle krachten inspanuen, om de omliggende ge bouwen, een schuur, een woonhuis en een winkel te sparen. Tegen drie uur in den nacht was men den brand meester. Het pakhuis, dat uit steen is opgetrokken en alleen aan de achterzjjde voor een gedeelte nit hout bestaat, is totaal uitgebrand. Met donderend geraas stortten gedureude hat blusschingswerk gedeelten in. Een zeer grooten voorraad m»el is verloren gegaan. De maalderij is vernield. De omliggende gebouwen hebben veel brand- en waterschade gekregen. Eenige gebouwen hidden reeds aan den kant, gren- tende aan het pakhuis, en aan bet dak vlam gevat, doch dank zjj het krachtige optreden van de brandweer, konden zjj worden behouden. Tegen half vier kon de Rotterdamsche brandweer inrukken. Een motorspuit uit Delft, welke nog op het terrein van den brand verschenen was, behoefde geen dienst meer te doen. De schade, welke meer dan een halve ton bedraagt, wordt door verzekering gedekt. EEN GE3TOORDE BRUILOFT. Terwijl te Bathmen, ter gelegenheid van een huweljjk, ten huize van de ouders van de jonge echtgenoote bruilott werd gevierd, entstond door onbekende oorzaak brand in de bovenverdieping van deze arbeiders- woning. Toen de bruiloftsgasten luisterden naar een vroolijke voordracht, werden ze vlam men boven het hoofd gewaar en stond het rieten dak reeds geheel in brand. Aan blusschea viel niet te deuken door de snelheid, waarmse door de droogte het huis ten offer aan het vuur viel. Ook de dorpsbrandspuit bleek niet geheel in orde, terwijl de slangen juist enkele meters... te kort waren. Belendeode perceelen kon den echter nog beschermd worden. Het geheele huis nrandde af, terwijl een bond in de vlammen omkwam. Het vee werd gered. Het huis en de inboedal van de ouders van de bruid waren verzekerd, doch de inboedel van het bruidspaar waaronder veel huweljjksgescheDken niet. Zeer onfortuinljjk zag het jonge paar dus op zgn aersten huwelijksdag zijn spaar- duitjes in vlammen verteren. EEN HEEL GEZ1N VERGIFTIGD TE BRUGGE. Te Brugge moest een heel gezin, bestaande uit vader, moeder, twee zoons er. drie dochters ten gevolge van het gebruik van water uit een put, die sedert het uitbreken van den oorlog niet meer was gebruikt, naar het ziekenhuis worden overgebracht, waartwee der dochters, 18 en 22 jaar oud, en een 14 jarig zoontje weldra overleden zgn. De ouders zgn thans buiten gevaar, maar voor het leven der twee overblijvende kinderen wordt nog steeds gevreesd. TWIST MET BLOEDIGEN AFLOOP. Te Antwerpen vond men Woensdagnacht een vrouw in een bloedpasUit het onderzoek bleek, dat haar dronkan verloofie haar tjjdens een ruzie met een msslevensgevaarljjk had gewond. De dader is aangehoudsn. TAL VAN KINDEREN VERDRONKEN. Naar uit Moskou wordt gemeld, is op de rivier de Koeban een boot omgeslagen. De opvarenden, 22 kinderen, geraakten te water; zjj zgn bjjna alien verdronken. DOOR EEN VROUW IN DEN ECHT VEREENIGD. In de Wesleyaansche (Methodistische) kerk te Grimsby, het -kuststadje aan de flumber, is Donderdag een huweljjk door een vrouw ingezegend. Mrs. Cbing, de weduwe van Rev, Cning, die jarenlang do mine in Grimsby was geweest, verrichtte de plechtigheid, bijgestaan door Rev. A. Stanley Burron. De inzegening van een huweljjk door een vrouw (niet geesteljjke) is thans een zeldzame gebeurtanis, doch zjj geschiedde tjjdens den oorlog vaak, toen de vrouwen van predikanten, die zich aan het front bevonden, de taak harer echtgenooten overnamen. In de Methodistische Kerk is het niet strikt voorgesehreven dat een geesteljjke het huweljjk sluitwel echter moet een domine aanwesig zjjn om op te treden als ambtenaar van den burgerljjken stand. GEHE1MZ1NNIGE MOORD. Een dame, die te Salzburg bij haar schoonouders woonde, had kort voor Paschen haar man bezocht die zich te Bad Tolz wegens zgn betrekking had gevestigd. De dame was met haar man steeds heel gelukkig. Op Paaschmaandag nam zjj van hem afscheid om zelf naar Salzburg terug te gaan, doch zjj kwam daar niet aan. Een paar dagen later vond men in een boschje bjj Bruck- miihl aaD de Tegernsee haar handtaschje met haar paspoort en 200 meter daarvan verwjjderd haar lijk met een schotwond in het hoofd. Bjj nader onderzoek werd op haar een brief gevonden met de woorden „Ik verzoek u mjj zonder op te vallen te volgen. Ik heb belangrjjke dingen met u te bespreken" en onderteekend door een detective. Later vond men ook nog haar koffer die zij aan het station Bruckmuhl had afgegeven en ontdekte dat zjj met een man in het bosch was gegaan. Men vermoedt met een drama nit jaloerschheid te doen te hebben, daar van roof geen sprake is. Het geld en de sieraden der dame zgn nog aanwezig. DE VROUW IN HET WIT. tfHeb-je de witte vrouw gezien Met deze vraag hebben de geheele afge- loopen week de bewoners van het Hene- gouwsche dorpje Cerf ontaine elkaar begruet. In nachten dat er niet veel maan was, zwierf de witte vrouw langs de buiten- wegen. Zoodra mannen, vrouwen of kinderen na het vallen van het duister de geheim- zinnige vrouw in het wit ergeus gewaar werden, vluchtten zjj door paniek bevangen naar hun huizen terug. Maar wat be- teekende die mysterieuze verschjjning Sommigen beschouwden ze als een slecbt voorteeken, anderen zagen er een bode van goede dingeu in. Ten slotte besloten de gendarmes, ter wille van de orde in het dorp een onderzoek in te stellen. 's Avonds legden zjj zich in hinlerlaag langs een weg, waarlangs de witte vrouw steeds kwam. Toen zjj plotseling, op het geluid van stappen, te voorschjjn sprongen, barstten de gendarmes in lachen uit. De witte vrouw stond stil, keek hen verbaasd aan, maar lachte niet. Zjj liet zich zoetjesaan naar het open veld terugbrengen, en de boer, aan wien de witte koe toebehoort, heeft beloofd het gat in de heg te her- stellen, zoodat het spookbeeld niet langer het nachteljjke dorp zal kunnen veront rusten. HET LAGERHUIS VOOR EEN RAMP BEHOED. Een incident dat niet naliet aanmerkelijke opschudding onder de Britsche parlementa- riers te verwekken, waar men groote be teekems hecht aan den eerbied voor traditie, is in het Lagerhuis deze week voorgevallen wetsontwerp. Kolonel Vaughan-Morgan was besig een lange rede te liouden ter ver- dediging van een den vorigen dag voor- gesteld amendement. Zjj betoog was ver- moedeljjk niet zeer interessant. Hoe het zjj op een gegeven oogenblik zag men opeens denSchotscheo afgevaardigde Dugald M'Coig Oowan, hoogleeraar aan de umversiteit te Glasgow, uit zijn colbertzak een enorme pjjp te voorschjjn halen, en die zorgvuldig vullen met krullende bruine tabak, waarna hij ze tusschen zijn kaken stak en een lucif'er aanstreek. Juist op dat oogenblik gaf zjjn buurman, mr. Hopkin Morris, zich rekenschap van de enormiteit die stond plaats te grgpen: hg pakte dea professor bjj den arm en blies de lucifer uit Cowan bloosde hevig en stak de pjjp weer in zgn zak. Het prestige van het parlement was ge red. Maar ook net op het kantje at. Ver- scheidene minuten bleven alle oogen op den hooggeleer ieu gericht, die op het punt had gestaan de onheugeljjke regels te over- schrjjden, welke het rooken in de vergader- zaal van Westminster verbieden. De delinquent heeft verklaard, achteraf hetzelfde onverkwikkelgke gevoel te hebben gehad als wanneer men droomt, op een officiee| feestmaal te verschjjnen in zijn nachthemd; EEN KOLENSCHOP ALS RADIO- ONTVANGTOESTEL. Uit Stockholm wordt gemeld Het oude en schilderachtige stadje Kal-* mar op de Oostkust van Zweden is uit zgn vredige rust achter de grauwe muren van zjjn grootsch kasteel, dat uit de middel- eeuwen dateert, opgeschrikt. De rustver- stoorder is een kolenschop, welke aan een muur in het noofdbureau van de plaatse- seljjke brandweer hangt. Een paar dagen geleden heeft deze kolenschop zich klaar- bljjkeljjk voorgenomen om wat afwisseling in het eentonige bestaan van de brand weer te brengen. De schop begon n.l. eensklaps te spreken, te zingen en muziek ten gehoore te brengen. De brandweer- lieden waren natuurljjk uiterst verbaasd en het nieuws verspreidde zich spoedig over de geheele stad en lokte een talrjjk gehoor. Ook buiten Kalmar weri het nieuws bekend en een correspondent van een blad te Stockholm trok er op uit om nadere bjj zonderbedan te veruemen. Toen de corres pondent ter plaatse kwam, gaf de kolenschop juist les in het Engelsch. De correspondent, die dit feit meldt, legt er den nadruk op dat de kolenschop uitstekend Engelsch sprak zonder eenig dialect van de Engelsche mjjnwerkers, zooals men van een kolenschop, die dage- Ijjksch met kolen omgaat zou verwachten. Een nader iogesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de geluiden afkom- stig waren van een radio-omroepstation en de kolenschop als een gewoon radio- ontvangtoestel dienst doet. De schop is aan de muur zoo opgehangen, dat hjj juist in de richtijjn van het radiostation van Kalmar licht. Radio-deskundigen hebben tot nu toe geen verklaring kunnen vinden, op welke wijze de schop tot het reprodu- ceeren van de geluiden in staat is. De brandweer van Kalmar is natuurljjk vol bewondering voor den schop, waardoor zjj een onverwachte beioemdheid heeft verkregen. GEMEENTERAAD VAN STOPPELDIJK. dering weet dat de nieuwe leden in hun recht zijn. Ook protesteerde de heer De Putter ertegen, dat hem in de vorige vergidering het woord was ontnomen, terwijl geen bespreking van het liquidatie-voorstel werd toegelaten. De voorzitter antwoordde op de laatste be- merking, dat zulks een besluit van het bestum was. Als de heer De Putter meer geordende vergaderingen wenscht zal dit grootendeels aan hem liggen. De heer De Putter repliceert en zeide, dat hij door de handelingen van den secretaris ge- noodzaakt is om te critiseeren, waarna men dan steeds heftig wordt, wat niet zijn. schuld is. Aangaande de rekening werd nog besloten om deze opnieuw te doen onderzoeken. De heeren Puylaert en Vael wenschten evenwel beschouwd te worden als geen stem te h'ebben uitgebracht, daar in deze h.i. onwettig gehou- den vergadering geen enkel besluit van kracht kan zijn. Het was tgiens de behandeling van ee n V. V. Z. T. TE AXEL. Vrijdag hield, blijkens de M. Crt., de Vereen. van Zeeuwsche Fokkers van het Zware Trek- paard te Axl bij de heer De Lozanne weer ver gadering- onder voorzitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoom. Bij den aanvang werd door den heer P. Vael geprotesteerd, dat de nieuwe aandeelhouders ook op deze vergadering aanwezig waren, ter wijl zij toch niet als wettig zijn erkend. De voorzitter antwoordde, dat dit punt met den. advocaat was uitgemaakt en het bestuur in 't gelijk gesteld is, zoodat de nieuwe leden z.i. het voile recht hebben om de vergadering bij te wonen. De heer Puylaert merkte op, dat Mr. Diele- man toch ook gezegd heeft, dat dan het doel der vereeniging losgelaten wordt en de betref- fende artikels der statuten ook anders uitge- legd kunnen worden. Hij sluit zich daarom aan bij het protest van de heer Vael. De fekening sloot met een batig saldo van 143,11, doch er was nog een onfoetaalde reke ning van f 348,13 over 1926. De heer Jan de Putter protesteerde tegen de goedkeuring der rekening, daar de verantwoor- ding is geschied in strijd met de statuten. Toen de voorzitter vroeg, waarom de heer De Putter diens gang van zaken dan vroeger wel goed- keurde, antwoordde deze, dat hij geen vertrou- wen meer heeft in den secrtaris-pennlngmees- ter, den heer Zonnevijlle, daar deze het bestuur en de leden misleid heeft. De heeren Puylaert en Vael sloten zich daar,bij aan, waarna een vinnige discussie ontstond over hetgeen de laatste weken tusschen de leden onderling is afgespeeld met betrekking tot de V. V. Z. T. De rekening werd intusschen aangehouden, maar de begrooting werd goedgekeurd op 1173,11 in eindsom met een post van f 526,34 voor onvoorzien. Op een vraag of er in 1928 ook veulenkeu- ring of tentoonstelling zal worden gehouden door de vereeniging, adviseerde de heer Joh. de Feijter, niets te doen met het oog op de om- standigheden, waarin de vereeniging nu ver- keert en ook omdat de paardenhandel niet zoo rooskleurig is. Dit was ook de meening van het bestuur en met 54 tegen 28 stemmen werd alzoo besloten. Aan het bestuur werd overgelaten om het ter rein beschikbaar te stellen indien er leden wa ren, die op eigen gelegenheid een keuring wil- len organiseeren. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Ph. J. van Dixhoorn met 61, A. L. Stallaert met 59 en P. B. van Hoeve met 56 stemmen. Van de oppositie verkregen nog stemmen de heeren Iz de Feijter 20, C. de Feijter Jr. 20 J. de Putter Sr. 5, J. de Putter Jr. 5, F. Dek- ker Pz. 3, Joh. de Feijter 1, S van Hoeve 1, en 4 bianco. Bij de rondvraag vroeg de heer De 1 utter of en waarom niet het advies van den advocaat inzake de toelating der nieuwe leden wordt medegedeeld, maar wel de conclusie daarop. Hij meent, dat de leden daar recht op hebben. De voorzitter achtte het voldoende, dat de verga- Alle leden zijn aanwezig, behalve de burgemeester en de heer J. Adriaansens, beiden wegens onge- steldheid, Voorzitter de lieer H. Kerckhaert, wethouder. De agenda bevatte Notulen. Die van 16 Maart worden ongewijzigd gearresteerd In die van 26 Maart wenscht de heer Raes twee aanvullingen te zien aangebracht. De eerste, rakende de schoolkwestie, werd door de leden beaamd, met de tweede, betrellende de hulp op de secretarie, kon zich de meerderheid niet vereenigen. De heer CRAENENBROECK verzocht de goedge- keurde aanvulling in de desbetreffende notulen aan te brengen, 'tgeen de VOORZlTTER niet doenlijk en ook niet volgens gewoonte achtde verandering zal worden opgenomen in de notulen van deze ver gadering. De heer CRAENENBROECK kan zich hiermede niet vereenigen en onthoudt daarom zijn goedkeuring aan bedoelde notulen. II. Ingekomen stukken. a. Van Gedep. Staten bericht van goedkeuring der leening in rekening-courant. b. Van Gedep. Staten bericht, dat de beslissing de gemeente-begrooting betreffende is uitgesteld tot 1 Juli a. s. c. Schrijven van de heeren P. de Smet en P. de Maat, dat zij hunne benoeming als secretaris-ont vanger en lid van het Burgerlijk Armbestuur aan vaarden. d. Adres van 't gemeentebestuur van Kollum om adhaesiebetuiging aan zijn verzoekschrift inzake her- ziening van de opbrengst van gebouwde en onge- bouwde eigendotnmen. De VOORZITTER geeftte kennen, dat deze zaak voor onze gemeente op 't oogenblik van weinig belang is, aangezien men hier nog niet aan het maximum is acht het evenwel gewenseht, met het oog op de toekomst, adhaesie te betuigen. Dit wordt goedge vonden. e. Idem van het gemeentebestuur van Ooster wolde aan diens adres betreffende de fmancieele ver- houding tusschen Rijk en gemeenten. De VOORZITTER licht dit nader toe, waarna adhaesie wordt verleend f. Verzoekschrift van den gewezen electricien F. du Puy om teruggave van te veel betaalde pensioens- bijdrage. Adressant meent, niet 8 doch 3| pCt. ver schuldigd te zijn geweest. De VOORZITTER verklaart, dat deze bewering op een vergissing berust, immers in Augustus 1922 is vastgesteld, dat alle gemeenteambtenaren na 1 Juli 1922 benoemd, 8 pCt moeten betalen. g. Een Ministerieel schrijven, waarin verzocht wordt mededeeling te doen of de gemeente al dan niet van haar bevoegdheid wenscht gebruik te maken zelf belasting te innen. De heer CRAENENBROECK informeert in dezen naar 'tgevoelen van B. en W. De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. de meening zijn toegedaan van die bevoegdheid geen gebruik te maken, zij achten de lasten er aan ver- bonden veel grooter dan de voordeelen. De gemeente kan dit geenszins beter dan de in- specteur. Bovendien in alle bedrijven van eenigen omvang is de boekhouding ingevoerd en niemand onzer is voldoende bevoegd. daarin controle uit te oefenen. De heer CRAENENBROECK is bet hiermede niet eens. Alsspreker bedenkt,dat landbouwers met 3 a 4 koppel paarden naar hetzelfde bedrag zijn aangeslagen als hijzelf, dan moet hij aan de juistheid van den aanslag twijfelen. Houdt men het belang der ge meente voor oogen, dan moet de Raad van zijn be voegdheid wel terdege gebruik maken. De heer RAES is van 'tzelfde gevoelen. Ook hij meent, dat er veel onbillijkheid heerscht in de aan- slagen, omdat er in de boekhoudingen te veel wordt geknoeid boeren met 3 a 4 koppel paarden zijn slechts aangeslagen naar f 1200 a 1400. Als de Raad de aanslagen mag vaststellen, zou er een derde en meer bijkomen. Ook spreker is er voor, dat de Raad van de bevoegdheid gebruik maakt. De heer STAAL wil erkennen, dat B. en W. in principe zich ook op dit standpunt hadden gesteld doch dan moest men een belastbare opbrengst per gemet mogen vaststellen, biervoor is echter geen toestemming te verkiygen Nu de zaken zoo staan, schiet men met de bevoegdheid niets op, doch men berokkent zich integendeel veel last en kosten. De heer RAES acht den belastingdruk onevenredig Door een vergelijking van de verscbillende bedrijven, zou men meer evenredigheid verkrijgen. De heer KERCKHAERT wijst erop, dat de boek houding beslist Omdat de lnspecteur van honder- den boeren de gegevens onder de oogen krijgt, is deze ruimschoots in de gelegenheid die vergelijkin- gen te maken. De heer RAES kan dit laatste niet toegeven en vindt, dat het voor den lnspecteur inoeilijker is dan voor den Raad. De heer VEREECKEN beweert, dat de grootte van het bedrijf alleen geen maatstaf kan zijn, want de eene zal verdienen en de ander interen, de boek houding kan dat enkel uitwijzen. De heer RAES blijft op het standpunt, dat de Raad den toestand zuiverder kan beoordeelen. De VOORZITTER vraagt den heer Raes, wie over de juistheid der opgaaf van inkomsten bij verschil van meening zal beslissen, want de lnspecteur ziet er geen kans toe. De heer CRAENENBROECK blijft bij zijn opinie, dat de aanslagen niet in verhouding zijn tot de grootte der bedrijven, waarop de VOORZITTER re pliceert, dat men geen peil moet trekken op den omvang der bedrijven, want er zijn boeren, die met een aanzienlijk kapitaal beginnen en het er in enkele jaren bij inschieten. De heer CRAENENBROECK voert hier tegen aan dat dit ligt aan de levenswijze en als ik hun aanslag daarmee vergelijk moet ik zeggen, dat 't een rotzooi isde werkman en de middenstander betalen zoodoende het gelag. De VOORZITTER noemt dit een vergaande con- cludeering, waardoor een blaam wordt geworpen op den inspecteur en ambtenaren der belasting. Spreker zou willen voorstellen den heer Craenen- broeck bij den Minister voor te dragen voor de funetie van inspecteur. De heer STAAL wijst op de hooge bedragen waar- voor vele boeren hun bedrijven he,bben moeten koopen en dat de pachtboeren van J* 60 tot f 100 per gemet moeten betalen, waar moet dan de winst vandaan komen De beer CRAENENBROECK repliceert, dat hij ook heeft moeten koopen en blijft er bij, dat er door vele boeren te weinig betaald wordt. De heer STAAL acht het nogal een groot verschil, aangezien de heer Craenenbroeck zijn land zelf beboerd en dus voor geen groote uitgaven staat. De beer CRAENENBROECK blijft bij de meening, dat de levenswijze van velen niet in overeenstemming is met hun aanslag. De VOORZITTER geeft toe, dat men door zelf te 'nnen wel iets meer zou binnenhalen, doch dit zou dubbel en dwars worden opgeslokt door de meerdere kosten een klerk zou alsdau absoluut noodig zijn. De beer CRAENENBROECK betwijfelt dit, aange. zien er niet velen met hun boekhouding op de secre. tarie zullen verschijnen en die er komen, zullen er niet meer terugkeeren. Spreker verwacht hoogere belastingopbrengst en dientengevolge verlaging van bet belastingcijfer. De heer STAAL: De heer Craenenbroeck zal toch moeten toegeven, dat men op de secretarie niet in een paar oogenblikken kan uitmaken of een boekhouding juist is of niet. De heer CRAENENBROECK houdt er aan vast, dat de raad dit laatste beter kan onderzoeken dan de Inspecteur. De heer RAES acht het een moeilijke kwestie, zoolang niet ieder eerlijk is. De heer VAN CRAENENBROECK leest nog voor eene publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Hieruit blijkt, dat in 1926 meer dan 40 pCt. der bevolking in Nederland was aangeslagen naar een inkomen van minder dan f 2000 en slechts 5i pCt. voor 10,000. Gaat men de levenswijze van sommigen na zegt spreker dan komt men tot de conclusie, dat ze inkomsten moeten hebben. De VOORZITTER zou het alsdan rationeelerachten een aanslag in te voeren naar den levensstandaard en de boekhouding als basis te laten vervallen. Doch tot nog toe is deze laatste de grondslag en zoolang men niet bewijzen kan, dat de daarin vermelde be dragen valsch zijn, staat men machteloos. De heer BAART brengt in 't midden, dat hij met den inspecteur deze kwestie uitvoerig heeft besproken, aangezien Burg, en Weth. alsook spreker op tzelfde standpunt stonden als de heer Craenenbroeck. Doch tengevolge van voornoemd onderhoud is spreker van inzicht veranderd en tot de overtuiging gekomen, dat de gemeente in geenen deele er voordeel mee doet, de belasting zelf te innen. De heer STAAL bevestigt deze woorden en voegt er nog aan toe, dat door eenzelfde onderhoud met den inspecteur hij tot de conclusie is gekomen, dat de opbrengst eer zou verminderen dan vermeerderen. De heer RAES verklaart, dat de gevoerde gedach- tenwisseling hem van meening heeft doen veranderen, wellicht wordt wat meer geind, maar daartegenover staan grootere lasten en kosten. De VOORZITTER sluit thans de diseussie en brengt het voorstel van B. en W. om van de bevoegdheid om zelf de belasting te innen geen gebruik te maken in stemming. Het wordt alsdan aaugenomen met de stem van dhr. Craenenbroeck tegen. h. Rekenir.g Gezondheidscommissie. Deze wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. i. Ontwerp-besluit tot vaststelling pensioensgrond- grondslag voor den correspondent der arbeidsbemid- deling. wiens salaris met 1 Jan. '28 is gebracht op f 50. De pensioensgrondslag wordt dienovereea- komstig gewijzigd. j. Verzoekschrift van C. van Overmeeren om ver laging van schoolgeld, daar hij meent te hoog te zijn aangeslagen. Uit het onderzoek is gebleken, zegt de VOOR ZITTER, dat deze klacht gerechtvaardigd is. III. Bespreking G. E. B. Besloten wordt den gemeenteveldwachter tijdelijk te belasten met het opnemen der meters en den electricien E. ICint met het verrichten van kleine reparaties. Van de rondvraag maakt niemand gebruik, waarna de Raad in besloten vergadering gaat ter bespreking van het verhandelde met de leden van Ged. Staten, die aan Stoppeldijk een bezoek brachten. KLIM- EN SLINGERPLANTEN. Deze planten worden in den regel gebruikt voor muurbekleeding en voor aan het onttrek- ken van leelijke gebouwtjes en schuttingen. In engeren zin worden onder klimplanten slechts diegenen verstaan, welke uit zichzelf in staat zijn om zich door middel van hun organen om- hoog te werken, of wel die zonder eenig spe- ciaal orgaan, zich om andere voorwerpen slin- geren en zoo opklimmen. Hoe dit opklimmen door de verschillende planten plaats heeft, zul len we buiten beschouwing laten, aangezien ons dit te ver zou voeren. Wat de hechtworteltjes van de klimop betreft, willen we er even op wijzen, dat deze worteltjes alleen voor aan- hechting dienen, zooals hun naam ook reeds aanduidt. Het fabeltje, dat klimop haar steun- plant uiteuigt is volkomen een fabeltje. Wel is bij klimop mogelijk, dat haar groei de steun- plant zoodanig overgroeit, dat deze laatste af- sterft, doordat de overgroeiing haar langzaam maar zeker wurgt. In den regel treffen we de planten stijf op- gesnoeid en aangebonden tegen een muur of schutting, omdat velen een onvoldoend begrip hebben, hoe veel moois hiermede te bereiken valt. Ze zijn reeds meer dan tevreden als een onooglijke muur of schutting gedeeltelijk schuil gaat achter wat groen en zien er in den regel niet eerder naar om, als de plant zeer duide- lijke teekenen van verval toont en haar be doelde funetie niet meer naar behooren vervult. De oorzaak hiervan kan velerlei zijn. De grootste fouten worden reeds bij het aanschaf- fen der planten gemaakt. Sommigen schijnen wel te denken, dat deze planten overal goed groeien en houden totaal geen rekening met de plaiats waar ze geplant zal worden. En dit is wel een eerste vereischte. De amateur doet verstandig, de vakman te laten bepalen, welke soort voor de gewenschte plaats het meest ge- schikt is. Zijn plantenkennis en, doorzicht weten een smaakvol geheel te scheppen, het geen de hieruit voortvloeiende kosten meer dan vergoedt. Zonnig gelegen plaatsen vragen andere soor- ten dan beschaduwde plekken, terwijl ook het doel waarvoor we ze willen planten een groote rol speelt bij de keuze. Is er voldoende ruimte beschikbaar, dan worden flink groeiende soorten uitgezocht, doch is daarentegen de ruimte be- perkt, dan kunnen we beter minder snel groeiende soorten nemen. De soorten worden dus bepaald door de standplaats en het doel en om een smaakvol geheel te verkrijgen, is het gewenscht, dat de te kiezen soorten har- monieeren met de omgeving. Er is voldoende keuze en de ibeplanting kan geschieden met vaste of blijvende of met eenjarige planten. De overoude klimop levert geenerlei moei- lijkheden op. Ze groeit op plaatsen waar an dere planten niet willen gedijen en geeft in den winter, wanneer alles dor en kaal is iets leven- digs aan den tuin of het park. Zoo als we reeds hebben opgemerkt, kan ze door haar sterke ont- wikkeling soms wurgend optr-eden. Door middei van het snoeimes kunnen we hier echter tijdig handelend optreden. Voor een beplanting van zonnige of halfbe- schaduwde hooge muren is de zelfhechtende ampelopsis uitstekend geschikt. Kamperfoelie en verschillende onzer klimrozen zijn voor een zonnige standplaats minder aan te bevelen. Zoowel de kamperfoelie als deze rozen (bijv. Lady Gay, Dorothy Perkins groeien beter op een minder warm plekje. Een der meest be- kende klimrozen is de Zephirine Drouhm JJe plant groeit zeer snel, heeft mooie gebladerde scheuten, waarvan de toppen opvallen door hun bruinroode kleur. De groote halfgevulde kar- mijnroode bloemen kan men dikwijls in het majaar nog wel bewonderen. Een zeer mooie, bekende en hoog klimmende plant is de glycine chinensis, vooral voor het opknappen van oude boomstammen en beklee- den van balcons en warandes. De struiken moeten op een wat beschaduwde plaats worden geplant, daar anders de bloemen spoedig ver- kleuren. Wil men de plant tegen een muur plaatsen, dan moet dez eerst van gaas of lat- werk worden voorzien, daar de jonge scheuten zeer gemakkelijk door elkander winden, hetgeen een ordelooze indruk geeft. Als een aardige afwisseling tusschen andere klimplanten, geeft de naakt bloeiende jasmijn een heel aardig effect.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3