m mm ALGEMEEN NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 8218 v> i'* Woensdag 9 Mei 1828. 68e Jaargang, 8am en zijn schat n I ABONNEMENTSPRUS: Bekendmakmg. B I N N E nTa W D. Tabletten BUITENLAND. P 01 LIBT OS. s-jgKt,-wm, hmim rirnrriinf whuiiw Minimum Binnen Ter Neuzen f 1.40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitixetajmg fr. per post ,f 6.60 per jaar Voor het buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor het buitenland alleen bxj vooruitbetalmg. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, '/oensdaq- en Vrijdagavond. Burgemeester en Wethouders van TER MEUZEN brengen ter openbare kennis, dat door het kantongerecht te Ter Neuzen op 29 Maart zijn veroordeeld MAATJE VERHELST, geboren 1 Febr. 1883 te Hoek, tbans wonende te Ter Neuzen, O 228, tot I 20 boete, subs. 10 dagen hechienis. JACOBUS DE BRUIJNE, geboren 9 Febr. 1866 te Ter Neuzen en wonende aldaar (Driewegen O 65), tot f 30 boete, subs. 15 dagen hechtenis, beideu wegens het afleveren van waren ten aanzien waarvan niet voldaan is aan de eischen, gesteld krachtens de Warenwet (Vuile melk). Op 6 April 1928 werd door hetzelfde kanton gerecht veroordeeld HERMANUS DE REQT, geboren 21 April 1882 c« wonende te Ter Neuzen (Driewegen) tot f25 boete, subs. 10 dagen hechtenis, eveneens wegens bovenbedoeld feit. Ter Neuzen, den 9 Mei 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. DE ZOMERTIID. 0p de vragen van het Eerste Kamerlid dew beer Poiak, betreffende het tijdstip v*aa aanvang van den zomertijd, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken ge- aatwoord, niet zonder diepgaande studie te kunnen aangeven, welke bijzondere eigenschappen, eigenaardigheden of be- temgen den Nederlan'dschen landbouw on- derscheiden van dien in andere landen. weet alleen, gelijk trouwens uit het in- dfcrtijd door de commissie ad hoc uitge- hsacht rapport blijkt, dat hier te lande de Sezwaren, welke de landbouw van al te vxoegtijdige invoering van den zomertijd piacht te ondervinden, hoog worden aan- geslagen. Het aantal spoorwegverbindingen met Duitischland is inderdaad belangrijk groo- tea dan dat met Belgie en Frankrijk. Af- gezien van minder belangrijke treinen, welke slechts op de grensbaanvakken ioo- pen, bestaan er tusschen Nederland en Duitschland v.v. tweemaal zooveel snel- ♦rainen als tusschen Nederland eenerzijds en Belgie,en Frankrijk anderzijds. De voor Iket verkeer NederlandEngeland v.v. in- gelegde treinen kunnen onbesproken blij- vm». omdat deze, behoudens een enkele udzondering (namelijk den boottrein van Amsterdam naar Hoek van Holland), bij mvoering van den zomertijd in Engeland ongewijzigd blijven. Het aantal spoorwegverbindingen van Nederland met Duitschland is, blijkens mededeeling van de directie der Neder landsche Spoorwegen, grooter dan dat van Frankrijk met Duitschland. In Belgie kan de zomertijd gemakke- iijker een maand vroeger aanvangen dan hier te lande, omdat het aantal spoorweg verbindingen Belgie'Duitschland gering is. Daar Frankrijk zijn dienstregeling ongewijzigd laat, wordt, tot ongerief van het reizend publiek, het oponthoud aan d« grens in de richting Frankrijk Duitschland met een uur vergroot. SDe invoering van de nieuwe dienst- vegeling is internationaal vastgesteld; een voorstel tot wijziging in den geest, als deze Yraag bedoelt, zou naar de meening der directie van de Nederlandsche Spoorwe gen, geen kans van slagen hebben. Uit het Engelsch door P. G WODEHOUSE. 44) Vervolg. De heer Twist wijdde zijn aandacht weer aan de telephoon. „Hallo... Sir John?... Goeden middag Ja... Ja... We doen wat we kunnen, Sir John. Doen graag alles voor het hoofd- bureau... Ja... Ja... Best, Sir John. Goe den dag." Hij hing den hoorn weer op den haak en was nu ter beschikking van Lord Til bury. „Als ze in Scotland Yard maar eens bra- ken met hun verouderd systeem en man- nen met hersens een kans gaven." zeide hij niet bitter, maar wat wrevelig, „dan feoefden wij niet eeuwig in te springen, als ze vastgeloopen zijn. M7ist u wel, dat ie niet kun't worden aangesteld bij Scot land Yard, als je niet een bepaalde leng- te hebt." ,,U vertelt me iets nieuws' zeide Lord Tilbury, die weer op adem gekomen was. „Vijf voet negen, geloof ik. Kunt u iets dwazers bedenken „Het klinkt belachelijk." „En dat is het ook," zeide Cb'mo streng. Zelf ben ik vijf voet zeven. Wil- braham en Donahue, de besten van mijn personeel, zijn nog an-'"''halve dvm kor- ter. Maar hersens hebben ook niets met lengte te maken." 1NGEZONDEN MEDEOEEUNGP.N VERATIDBRinQ VAM LUCHT De eerste dagen van Uw buiten zijn, voelt gij U dikwijls juist niet prettig. DE BRUG OVER DE EENDRACHT. Het werk aan dc brug over de ,.Een- dracht welke Tholen met den vasten wal van Noord-Brabant zal verbinden, ligt nu al drie weken stil, tengevolge van een geschil tussc'hen den ingenieur en den aannemer van de betonwerken. Men vreest, dat, indien niet spoedig een opios- sing wordt verkregen, er groote schade aan de stilliggende werken zal worden toegebracht. En dan komt -de vraag naar voren, wie .die schade zal dragen en tevens of de brug nog dit jaar zal gereed komen. Voor een leek komen nog meer vragen naar voren en wel, of het juist is, dat voor de wapening van het betonwerk een mis- rekening van ruim 30.000 K.G. ijzer van 13 cent per K.G. heeft plaats gehad en dat het ijzerwerk van den peiler aan de Bra- bantsche zijde zoo was aangebracht, dat de brug nooit op haar plaats kon komen. In ieder geval is dit ijzer weer met een steekvlam weggewerkt. Wel wordt er doorgewerkt aan den rijksweg die naar de brug moet leiden aan de zijde van den vasten wal, en wordt in de gemeente Tholen met het afbreken van huizen en 't leggen van nieuwe straten voortgegaan, maar als het gerucht juist is, dat ook oneenigheid bestaat tussc'hen" den ingenieur en de uitvoerders van het werk voor de brug zelve, dan is de onrust in de gemeente en op het eiland wel te begrij- pen en vraagt men zich af of het geen tijd wordt, dat de autoriteiten in dezen zich eens duidelij'k uitspreken over den stand van zaken. NEDERLAND EN BELGIe. Een beschouwing van de Independance beige. In verband met de beschouwingen, in de Nederlandsche pers vexschenen, om- trent de jongste verklaringen van Minis- ster Beelaerts van Blokland, schrijft de Independance beige o.m. het volgende: Zonder twijfel wenschen de Neder landsche tegenstanders van een accoord met Belgie," dat de Belgen, bij de aan- staande onderhandelingen, tegenover zul- ke voorwaarden worden gesteld, dat zij zich verplicht zouden zien, ze af te wijzen en aldus de schuld van een nieuwe breuk op zich te laden." Wat de bewering betreft, als zouden de Belgische eischen van imperiaiistischen aard zijn, sc'hrijft zij, dat er een volslagen onwetendheid heerscht omtrent de nood- zakelijkheid voor Belgie, de toegangen tot ten 1 in i Hi m iima— ..W^aarachtig niet, zeide Lord Tilbu ry, die vijf voet zes was. ,,Denk maar eens aan Napoleon en aan Nelson ..Precies", zeide Chimp. „Kranige Nel son. Een mooi voorbeeld. En I om Shar key was ook klein... En waarmee kan ik u van dienst zijn, mijnheer... ja, ik weet uw naam nog niet. Lord Tilbury aarzelde. ,,Ik kan natuurlijk op uw bescheidenheio rekenen, mijnheer Adair. ..Alles wat u hier zegt, komt niet ver- der dan deze kamer", zeide Chimp vol waardigheid. „lk ben Lord Tilbury", zeide zijn Lord- schap 011 hij keck, of hij een standbeeld van zich zelf onthulde. ,,De eigenaar van dat zaakje aan den overkant „Precies", zeide Lord Tilbury droog- jes" Jriij had verwacht, dat zijn naam meer indruk zou maken en hij vond het niet prettig, dat er over de Mammoet Uitge- versmaatschappij gesproken werd, als dat zaakje aan den overkant. Met zou hem wat cjetroost hebben, als hij geweten had, dat degene, die tegen over hem zat, wel degelijk een sterke ont- roering had gevoeld en dat hij er slechts met de grootste moeite in geslaagd was om die te verbercjen. Maar misschien had het hem minder aangestaan, als hij had kunnen vermoeden, dat l_himp de onthul- ling van het een of ander schandelijk ge- heim verwachtte, wat een goede grond- siag kon zijn voor toekomstige geldafper- sin'g. Want ofschoon Chimp zijn agent- schap voornamelijk had opgericht om zijn meer belangrijke bewegingen te verber- gen, toch had hij altijd een open oog ge had voor de mogelijkheden, die een dsrge- „En waarmee kan ik u van dienst zijn, de haven van Antwerpen te verzekeren, een beginsel. dat door de Nederlandsche regeering zelf is erkend. ..Het is ons niet onbekend, aldus het blad, „dat de Nederlandsche regeering al gedaan heeft wat ze doen moest, opdat het Nederlandsch-Belgische verdrag zou worden geratificeerd,, maar ze werd over- rompelid door de publieke opinie, opge- jaagd door een invloedrijke groep, die steeds vijandig stond tegenover Belgie en zijn oeonomische ontwikkeling. Het zijn deze egoistische politici, die den huidigen toestand hebben bewerkt en eens verant- woordelijk zullen zijn voor de verwikke- lingen, welke eventueel kunnen voort- spruiiten uit hun intriges en hun systema- tische miskenning van de in de verdragen besloten liggende verplichtingen. Wij houden ons ervan overtuigd, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken te j 's Gravenhage. wiens delicate positie wl| niet onderschatten, zich duidelijk rekening geeft van de te overwinnen moeilijkheden, en zich inspannen zal, een formule te vin- j den, welke de geesten weer tot kalmte kan brengen." DE VEENBRANDEN IN DRENTHE. Vragen van het Kamerlid Schaper. De heer Schaper, lid van de Tweede Kamer heeft aan dc Ministers van Justitie, van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de Ministers kennis geno- men van de ernstige vermoe.dens, dat de branden in de Drentsche venen, waardoor vele goederen en een menschenleven zijn verloren gegaan, opzettelijk zijn gesticht, en op gezette tijden worden gesticht, door personen, die zich daarmede onmiddellijk geldelijk voordeel trachten te bezorgen? 2. Is de Minister van Justitie bereid, een ernstig onderzoek te gelasten naar de gegrondheid dezer vermoedens en zoo noodig tot vervolging der schuldigen over te gaan? 3 Willen de Ministers in onderling overleg'overwegen, ot maatregelen, zoo- wel van socialen als van juridischen aard, kunnen v/orden getroffen om de drijfvee- ren tot zulke handelingen zooveel mogelijk weg te nemen of te verzwakken? VOOR ROTTERDAMS WERKLOOZEN. Blijkens het overzicht van den gemeen- telijken dienst voor Maatschappelijk Hulp- betoon te Rotterdam is over het eerste kwartaal van 1928 aan werkloozenonder- steuning uitgekeerd 1.253.303 en aan kolengeld f 75.548. Over hetzelfde tijd- vak van het vorig jaar waren deze cijfers resp. f 1.128.816 en f 51.772. DE ..VOORAVOND" VAN 1 MEL De heer Boon, lid van de Tweede Kamer heeft aan den Minister van Water- staat de volgende vragen gesteld: 1°. Is het juist, dat in een contract, bestaande tusschen de neutrale A.V.R.O. en de socialistische V.A.R.A., welk con tract tot stand kwam op aandrang van den Minister van Waterstaat, die gelastte de V.A.R.A. bij den zender te Hilversum over te brengen, een bepaling is opgeno- men, waarbij aan de V.A.R.A. werd toe- gestaan, behalve op Zaterdagen en Zon- dagen programma's uit te zenden op een aantal hoogtijdagen. als daar o.a. zijn 1 Mei en de vooravond? Lord Tilbury?" vroeg hij, zijn vingertop- pen te zamen brengend. Zijn Lordschap boog zich wat meer naar hem toe. „Ik wil iemand laten nagaan. Weer kon de ander met moeite zijn ver- rukking verbergen. Dit klonk werkelijk veelbeiovend. Want ofschoon hij maar een zoogenaamde particuliere detective was, had hij toch alles van en rasechten speurder in zich. Hij kon maar een reden bedenken, waarom iemand zou moeten worden nagegaan. „Iemand van het personeel in Tilbury- House.' „Zoo," zeide Chimp, meer overtuigd dan ooit. „Een knappe kerel zeker." Lord Tilbury overwoog dit. Nog nim- mer had hij eigenlijk over Sams uiterlijk nagedacht. „Ja," zeide hij. ,,Een salonvloo, zeker. Een sofa-vlieg. Ik ken dat soort. Zoo'n papventje met nette bottines en glimmend haar. En wan- neer begon de smeerboel?" „Pardon?" ..Wanneer bent u voor het eerst gaan vermoeden, dat deze jonge man 1 ady Til bury's genegenheid tot zich trok?" „Lady Tilbury? Ik begrijp u niet. Ik ben weduwnaar." „0! Maar wat heeft die kerel dan uit- gevoerd?" zeide Chimp, weer heelemaal van de wijs gebracht. Lord Tilbury kuchte eens. ,,Ik zal u de heele zaak moeten uitleq- gen. De jongen is een neefje van een Amerikaanschen vriend van mij, met w'en ik een heel kiesche zaak aan het afwikke- len ben. De jongen werkt op het oogen- blik bij mijn personeel en zooals u begrijpt ben ik tegenover zijn oom feitelijk verant- woordelijk voor zijn gedrag. Dat w l 2°. Is het juist, dat de Minister aan het woord „vooravond" niet de uitlegging heeft gegeven van voorgedeelte van den avond van een ,,'hoogtijdagmaar van vorigen avond, en zoo ja, waarop is dan die interpretatie gebaseerd? 3°. Is de Minister niet van oordeel, dat het programma van de A.V.R.O., o.a. i bevattende het Wilhelmus, een aantgj Nederlandsche volksliederen en liederen uit Valerius' Gedenckklanck op den ge- boortedag van de troonopvolgster meer in j overeenstemming ware geweest met de gevoelens van het overgroote deel van het Nederlandsche volk dan een uitzending 1 door een anti-monarchistische partij? j 4°. Is de Minister niet van oordeel. dat nu de V.A.R.A. de onkieschheid heeft gehad dezen avond voor zich op te eischen,. daarbij. steunende op een al of niet juiste uitlegging van de bestaande overeenkomst het de plicht van een Minister der Kroon is te voorkomen, dat dergelijke gebeurtenissen zich herhalen? 5°. Zoo ja, is de Minister dan bereid te bevorderen, dat in de betreffende over eenkomst zoodanige wijzigingen worden gebracht, dat versehil van interpretatie op dit punt onmogelijk wordt De heer Krijger heeft tot denzelfden Minister de volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid mede te deelen of, zoo ja, in hoeverre Zijn Excellence ver- antwoordelijk is voor den ihoud en de tot- standkoming van de overeenkomst van 13 April 1927 tusschen de A.V.R.O. en de V.A.R.A. ter zake van den radio-omroep op 30 April j.L? Stemt de Minister niet toe, dat de natio- nale beteekenis van 30 April vordert, dat de radio-omroep op dien dag zoodanig be- hoort te zijn geregeld, dat deze niet in strijd is met de nationale gevoelens, waar- aan op dien dag, mede op voorbeeld van de regeering, op verschillende wijze uiting wordt gegeven, en acht Zijn Excellence het gebeurde op 30 April hiermede al dan niet in /overeenstemming? Heeft de Minister pogingen aangewend om het gebeurde op 30 April j.l. tijdig te voorkomen: zoo neen, wat is dan daarvan de reden, zoo ja, waarin hebben die po gingen dan bestaan en waarop zijn zij af- gestuit? Op grond waarvan heeft de Minister, bij gebleken versehil tusschen partijen, aan het woord „vooravond" een beteeke nis toegekend, die, naar het schijnt in strijd is met de in de radiowereld gang- bare opvatting? Is de Minister bereid maatregelen te nemen om herhaling van het gebeurde op 30 April j.l. te voorkomen? de japanners in china. Ma de botsiDgen tusschen de Chineesche nadonalis en en de ^Japansche troepen in Sjantoeng begiunen zich, achrjjftde MU Crt., veiontrusti-nde poiitieke gevolgen ervan af te teekenen. Boeang-Foe, de natioDalistiscbe minister van bui'enlandsche zaken te Nanking, heeft aan Japan een nota gezonden, waarin de schuld voor het gebeurde aan uittartmgen van de J ipaosche soldaten wordt gegeven, zeggen, als hij iets doet, wat zijn oom af- keurt, dan zal het mij natuurlijk geweten worden, en de onderhandelingen deze uiterst kiesche onderhandelingen zouden afspringen. Mijn Amerikaansche vriend is hoogst eigenaardig, begrijpt u? ..En?" „Nu, ik heb juist ontdekt, dat de knaap een geheime liefdeshistorie heeft met een meisje van zeer bescheiden middelen, die in een voorstad verblijf houdt." ..Zoo'n hoepla-madam", vertaalde Chimp met een knikje. ..Precies". „Wat zegt u?" vroeg Lord Tilbury ver- baasd. „Zoo'n schoone uit de goot. Mooie Heleentje uit den Jordaan." „Ze woont in Valley Fields. En die jongen Shotter heeft het huis naast haar gehuurd. Wat is er?" „Niets", zei Chimp met gesmoorde stem. „Ik dacht, dat u iets zeide." „Neen," Chimp slikte koortsachtig. Hotter zeide u?" „Shotter." ..Huurde een huis in Valley Fields? „Ja. Burberry Road. Mon Repos heet „Och," zeide Chimp en loosde een die- pen zucht. yj ,,U begrijpt den toestand. Het eenige, wat we moeten doen is den jongen nauw- keurig gadeslaan. Misschien heb ik mij noodeloos laten verontrusten. Misschien denkt hij heelemaal niet over zoo iets ern- stigs als een huwelijk met die jonge vrouw. Maar desalniettemin zou ik zeer verlicht zijn, als er iemand daar in huis kwam, die mij dageliiks rapporteerde. ,,Ik neem die zaak aan," zei Chimp. ,,Best. En u wilt er een goede kracht mee belasten?" die begonnen zouden zijn met roekeleo? op Chineesche solda'en en burgers te vuren en zoo meer. Japan omkent deze lezing natuurljjk ten stelligste, schijnt deze be- schuldiging geen antwoord waard te achten en zjjn consul-gcneraal eenvoudig uit Nan- kirg teruggercepen te hebben. Tegelijk zjjn in ale yl een aantal torpedo jagers uit Japansche havens naar den Jat g se, ^janghai, Swa'ou en Kunton gezonden. Het ziet er dus naar uit, of de Japan ners voorzorgsmaatregelen m meD, die het voorspel van een expeditie op groote schaal zijn. De Japansche openbare meening sal, oudanks de zwakke positie waarin de re geering op het oogenblik tegenover een sterke oppositie in bet parlement verkeert, er wel haar goedkeuring aan hechten dat een krachtige actie tot handbaving van Japan's prestige in China wordt gevoerd, want zij wordt tegen de Chineezen in het harnas gejaagd door berichten in de pera o er ongelooflgke wreedheden, die tegen Japansche onderdanen bedreven zjjn. Het is teekenend dat Noord China, het- welk reden had om voldaan erover te zjjn dat het ge eurde te Tsinanfoe den opmarsch der Zuidelijken naar PekiDg in de war stuurde, nochtans ook een rota naar Tokio gestuurd heeft, om tegen het eptreden der Japanners in SjantoeDg met klem te prc- tesieeren. Uit een plaatselijk incident waarbij aan Chinee^chen kant slechts de nationalisten betrokken wareD, siet men zoodoende de oude tegenstelling tusschen Japan en heel China opeens weer opvlam- men, welke haar oorzaken heeft in de ge- schiedenis van de laatste dert'g, veei tig jaar. Toeu het ni uwe Japan z:ch zijn kracht bewust was geworden, aanspraak maakte op den rang van overheerschende mogend- heid in het Verre Oosten en naar expansie streefde, om zijn bevolkirgsoverschot naar elders te kunnen overbrengen, betwistte het Chil i's posit e in Ko ea. De oorlog van 1894 die hierover ui'brak, toonde de zwak- heid van het reusachtige China. Korea werd daarna onafhanke'ijk van China, later onder protectovaat van Japan gebracht en ten slotte in 1910 als kolonie geheel door dit laat-te aan zijn rijk toegevoegd. Bg den vrtde van Sjimonoseki van 1895 was ook het eiland Formosa door China aa* Japan afgestaan en bad ditcokvas'en voet in de provincie Kwantoeng (Zuid-Mant- sjoerije) gekregen. In 1916 stelde Japan aan China de be- faamde een en twintig eischen welber in- williging China feitei jjk tot een Japai schen vazal>taaf gemaakt zouden he ben. De ver- rederendste groep eivan Lon Japan niet ingewilligd krggen en het voordeel dat het erbij verkreeg, werd slechts brhaald ten koste van een diepe vervreemding van China. Op den oorlog met Rusland was de pece- tratie van Japan in Mantsjoerije en Ni ord- China gevolgd en uit den were'dootlog kwam Japan te voorscbijn m4 een ver- sterking van zijn positie in Sjantoeng. la het Noorden, het midden en het Zuiden (van Formosa uit is in den lrop van veertig jaar de Japansche invloed dientengevolge wigsgewijs in het Chintesche rgk bii nen- gedrongen. ,,Ik zou het aan geen van mijn personee' kunnen toevertrouwen, zelfs niet aan Wil- braham en aan Donarhue. Ik neem het per- soonlijk op mij". „Dat is heel Vrien'delijk van u, mijnheer Adair." ,,Het is mij een genoegen," zeide Chimp ,,Maar nu komt de groote moeilnkheid. Hoe wilt u in het huishouden van Shotter binnendringen?" „Zoo gemakkelijk als wat. Hullepiel ..Hullepie?" ,,Ze hebben buiten altijd een hullepie noodig. Lui, die het ruwe werk doen, waar het personeel op spuugt. Luister eens; u zegt aan dien knaap, dat ik vroe ger bij u in dienst ben geweest en dat u het als een persoonlijke gunst zult be- schouwen, als hij mij nu weer werk wil geven. Dan is het gepiept. Hij zal zijn patroon niet graag iets weigeren wil ik maar zeggen." ,,Goed", zeide Lord Tilbury. ,,Goed. Maar dan zult u zich toch een eenigszins ander kostuum moeten aanschaffen. Dit met een blik naar het levendig-gekleurde pak van den ander. ..Breek uw hoofd daar niet mee. Ik zorg voor een passende vermomming." „En welken naam zult u aannemen? Uw eigen toch zeker niet?" „Tk heet altijd Twist." .Twist? Prachtig! Komt u dan over een half uurtje bij mij." ..Afgesproken." „Ik ben u zeer verplicht, mijnheer Adair." ..Spreek er niet van!" zeide Chimp vriendelijk. „Spreek er niet van. 't Is me een genoegen." (Wordt vervolqd.) NSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1