ALBEMEEH NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEBEN. No. 8213 Vrijdag 27 April 1928. 68e Jaargang. h.H. Kantoorhouders Sam en zijn schat 1 ABI^ICENTSPRUS: BINNENLAND. F E V11< L SB T ON. BUITENLAND. t xt ti in Rnitpn Ter Neuzen fr oer post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar VononrenhcTebu?SSd f 2 70Cperr3 maanden franco per'post" -- Abonnementen voor het buitenland allecn bij voorui betaling. Dit Had verschijnt iederen Maandaq-, Woensdag- en Vrijdaqavond. enz. worden beleefd verzocht de volledige adreslijst van de Ter Neuzensche Courant voor 1 Mei a.s. in te zenden aan DE ADMINISTRATE. Volkskracht en Opvoeding. Het valt menigen buitenlanaer, vooral den practischen Engelschman, den Amerikaan, telkens op hoe eigenaardig verdeeld wij, Hollanders, zijn. Lezen wi) slechts voor eenmaal de Raadsverslagen met de interrupties van verschi-llende ge- meemten, zelfs van onbeduidende plaatsjes, daa treft meer en meer de geringe ver- draagzaamheid van mannen en vrouwen, saamgekomen om een gemeenschappeiijk ctoel, het gemeentebelang te dienen. Waar het hart vol van is, loopt de saond onwillekeurig van over, maar op dat aart komt het in dergelijke psychologische vraagstukken aan. Het hart doet het ver- stand regeeren, drijft het intellect maar een bepaalde richtin-g en niet omgekeerd. Het avag dan ook niet geweten worden aan een dad end ontwikkelingspeil in Parlement en Gemeenteraad. Hoe dichter bij den bodem van den pot, des te meer nadert de brij de werkelij'ke temperatuur van het vuur, de bron der warmte Die onderlinge verdeeidheid, onver- draagzaamheid. moet tengevolge hebben een belangrijke verzwakking der volks kracht en daardoor ook een verzwakking van alle initiatief tot optreden voor Hol- iandsche belanqen van handel en nijver- heid en wetenschappelijke beroepen voor elken Hollander, individueel. De zaak zit veel dieper: de Engelschman en de Ame rikaan o.m. ontwikkelen grooter volks kracht en kunnen daardoor eischen stellen. Met de grootte der natie heeft dit weinig te makeii. Bij wetenschap en handel komt telkens naar voren, welk een zedelijken steun een eensgezinde volkskracht voor den enkeling beteekent. Op tweeerlei wijze. Vooreerst geeft het hem een ver- hooqd gevoel van zelfvertrouwen, omdat tiij qevoelt, dat een natie achter hem staat en ten tweede weet hij zeker het eerst aulp te vinden bij een landgenoot. Het eigen- aardige is, dat die volksband vrijwel los staat van godsdienstige en politieke over- Miiiqiinqen.De Engelschman vindt het o.a. aeer vreernd, dat verschil in godsdienstige overtuiging, bij ons verschil in national i- teitsgevoei meebrengt. Hij kan dit met begrijpen, omdat de nationaliteit on 'hen ads een koepel welft over alle verschi len- de gezindten. En die zijn er in Engeland en Amerika genoeg. Wanneer in Engeland het volkslied ge- speeld of gezongen wordt, dan staat iedereen als met n electrischen schok op omdat dit lied het symbool is van z-n natie, van zijn volkskracht, van zijn volk, in alle schakeeringen, Hij beqrqpt dan ook niet, waarom bij ons niet iedereen op- staat wanneer ons volkslied wordt aan- •eheven. Ongetwijfeld is hier bij ons een Jout in inzicht, in opvoeding, bij het on derwijs, in heel ons burgerlijk leven. In dorpen gingen vroeger kinderen van rijk en arm vriendschappelijk met elkaar om. Maar er zijn onderwijzers, die in het aanheffen van ons volkslied verkeerdelijk een royalistische betooqing meenen te zien en daarom weigeren op de openbare school, d.i. toch de algemeene volksschooi (behoorde't althans te zijn) ons volkslied te laten zingen. Dit nu acht o.a. de En gelschman een geheel verkeerd inzicht. Bij elke opvoeding, bij 't onderwijs, wil "t opvoedend werken, behoort t symbool van volksgemeenschap (zoo men wil het prototype van ware democratic) diep in- geprent te worden. Dit trachten te berei- ken voor bepaalde groepen is inderdaad negatieve opvoeding, want men bevordert scheiding en splitsing bij t kind. Dit is vooral verkeerd in de periode van inwen- dige strijd tn negatie, de periode van karakter-vormingHet symbool moet al ien binden, mag geen scheiding teweeg brengen zonder schade voor de volks kracht. Want die scheming moet onver draagzaamheid kweeken, bij t eene kind minachting, in plaats van eerbied voor zijn medekind op te wekken. De Hollandersde deftige en de niet- deftige kunnen niet begrijpen hoe een leider der arbeiderspartij in Engeland bij den Koning kan gaan logeeren. Dit is voor den Engelschman volkomen logisch. de fout ligt dan ook psychologisch bij ons! Het begin van alle vijandschap, van oorlogen, enz. is de onverdraagzaamheid. In elk gezin kan men de eigen gevoelens aankweeken voor zooveel ais ieder wil maar de koepel der volksgemeenschap, der nationaliteit, moet alien kunnen overspan- nen. Zal er ooit iets terecht komen van wereldvrede, van internationalisme, van eerbied van alien voor alien, dan moet dit de psychologische basis zijn. Zal een in- ternationale keten hecht zijn, dan moet elke natieschakel volkomen homogeen en gaaf zijn. Een brokkelige schakel maakt iedere keten zwak. Wij zien het voor- beeid psychologisch in de sport. Waarom kan deze internationaal zijn, juist omdat zij, om 't zelfde beeld te gebruiken, zich in elk land als een koepel welft over alle gezindten, niet scheidt maar bindt, alien te samen. Zoo kan psychologisch uitsluitend een alien omvattend symbool, ons volkslied, onze volkskracht slechts ten goede komen. En wij hebben die volkskracht in den moeilijken levensstrijd der volkeren toch zoo hoog noodig Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. 39) (Vervolg.) Hij riep dat, met de onuitstaanbare zelf- qenoegzaamheid van den profeet, die on- heil voorspeld heeft en dat bewaarheid ziet worden Halverwege zag Sam even- als de heer Turner, de spreekwoordeluke onbetrouwbaarheid van iepen oewcztu. Hij had zwaar gesteund op een tak, die ei stevig uitzag en sterk had behooren te zgn en die brak. Een ondeelbagj— oogenblD scheen hij als Lucifer ter helle te zullen varan, toen greep hij een anderen tak en brak zijn val. Dezen keex hield het hout. Het was, alsof de iep nu aan zijn verplichting vol- daan had en van verdere verrassingen afzag. Snert zag toe met het gevoel van een toeschouwer die in den engelenbak een melodrama volgt en aan wiens ver- wachtingen de groote scene niet beant- woordt. Tot zijn spijt bereikte zijn vxiend en werkgever vedlig den grond. Met j record van George Turner bleef deswege onaangetast. Kays tranen zaten niet heel hoog, maar nu was ze toch na aan schreien toe. Ze nam het zenuwachtige katje van Sam over en zette het op het gras, waar het onimd- dellijk vol ondernemingslust een nieuwe poqing waagde om in den boom te klim- me'n. Toen het hierin gedwarsboomd werd, rc^het naar het kolenhok en trok EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. De behanideling van de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt voortgezet. De heer Poiak (s.-d.) betreurt, dat het deskundige element ontbreekt in de com- missie van voorbereidinq voor de wette- lijke regeling van de natuurbescherming en vraagt spoedige tofstandkoming van de wettelijke regeling betreffende de monumentenzorg. De heer De Zeeuw (s.-d.) pleit voor handhaving van den driejarigen cursus van ambachtsscholen. zich tot aan den avond uit het maatschap- pei,|k leven van San Rafael terug. „Uw arme handen," zeide Kay, Sam keek wat verbaasd naar zijn hand- palmen. In zijn opgewondenheid had hij niet eens cjemerkt, dat hij zich bezeeru ^d^Het is niets," zeide hij. ,Een beetje ontveld." iMaar Snert wilde niet, dat deze zaaic zoo luchtig behanddd werd. ,,Kom," zeide hij. „Eer je het weet, krijg je er vuil in en dan heb je de klem. Ik heb een oom gehad en die heeft vuil in een snee gkregen en drie dagen later kochten wij ons rouwgoed voor hem. „Och," jammerde Kay. .Eigenlijk maar twee en een halven dag later. Want hij ging dood tegen den avond. .,1k zal even een kom en een spons hai'en," zeide Kay zenuwachtig. „Dat is heel lief van u, zeide Sam. „U vrouw, dacht hij, in voorspoed vol van overmoed coquet lichtzinnig en soms hard, maar teeder in het vuur van smart, tin dat had hij bijna gezegd ook. ,^Dat zou ik niet doen, dame, zeide Snert. ,Het is veel eenvoudiger, ^als hi] binaen onder de kraan gaat staan. ..Misschien is dat ook veel beter, stem- de Kay toe. Sam keek zijn ondergeschikte met den practischen zin eens aan en er was iets van diens onverholen afkeer in zqn bli .v, die ook was waar te nemen in de oogen van de smulpapen, die de eetzaal van de „Araminta" vulden. ,,Je hebt vandaag zeker weimg te doen, Snert." zeide hij uit de hoogte. Wat zegt u?" "ik vind, dat je het nogal kalmpies op- neemt. Werk je nooit eens? Als je soms Minister Waszink wijst op den bezui- nigingseisch van het kabinet, waardoor veel wat wenschelijk is, niet kan worden verbeterd. Over de quaestie der leerlin- genschaal kan spreker zich niet uitlaten, nu het parlementair initiatief zich daarvan meester heeft gemaakt. Het voorberei- dend lager onderwijs kan niet wettelijk geregeld worden, zoola. g niet het rijk een gedeelte der kosten op zich kan nemen. Inzake het onderwijs der Friesche taal is spreker voornemens in overleg te tre- de.n met gedeputeerde staten van Fries- land, nu dit college heeft ingesteld een provincialen onderwijsraad. oorloopig worden nog geen dwingende voorschrif- ten gegeven inzake vier halfjaarlijksche cuisussen voor ambachtsscholen, welke de Minister intusschen mogelijk acht. Een nieuw ontwerp-monumentwet berust bij de Monumentencommisiie. De begrooting wordt aangenomen zon der hooidelijke stemming. Aan de orde is de begrooting van marine. De heer Slingenberg (v.-d.) legt een vexklaring af omtrent veranderingen, welke in het stenogram van den Ministex zouden zijn gemaakt. Mevx. Posthuis-Smit (s.-d.) pleit voor verbetering van de oudfc pensioenen, acht vlagvertoon overbodig, en verklaart zich tegensluiting van de marinewerf te Helle- voetsluis, hetgeen in de richting zou wij- zen van particuliere fabricage. Voorts protesteert spreekster tegen den aanmaak j van nieuwe duikbooten De heer Lindeijex (s.-d.-) waarschuwt tegen het nemen van qevaarlijke proeven j van het loodswezen inzake motoren en verlichting. De heer Steger (r.-k.) komt terug op de mededeeling van den Minister bij het defensieontwerp, dat nij het marineper- soneel met 500 man vermdnderd had, ter- wijl de grafieken thans aanv/ijzen, dat de vermindering slechts 63 man bedraagt.^ De heer Van Wassenaar van Catwijck (c.-h.) bepleit kostenverdeeling tusschen Nederland en Indie. De heer Polak betooqt, dat sluiting van de marinewerf te Hellevoetsluis een nood- lijdende gemeente zou scheppen. WATERVLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Een Nederlandsch watervliegtuig is, naar uit Batavia gemeld wordt, nabij de kust in zee gestort. De piloot is onge- deerd, twee waarnemers werden gewond, de beide mecaniciens werden gedood. De vliegboot, die zich met groote snel- heid voortbewoog, is van cjeringe hoogte qevallen. De off icier K. W. v. d. Veen is ernstdg gewond, maar zijn toesta^ .v qeeft hoop op herstel. De bestuurder, de officier-vliegenier J. A. C. Broesder, is on- qedeerd. De officier J. N. Kramer werd iicht gewond. De korporaal-vliegtung- maker J. Smit is verdronken en een m- landsche vliegtuigmaker is op zijn zit- plaats dood gevonden. De oorzaak van het onqeval is waar- schijnlijk te wijten aan het vastraken van het hoogteroer. De officier v an dei Veen werd uit het toestel geslingerd en aan het hoofd gewond, terwijl zijn rec terbeen gebroken is. De officier Kramer is licht aan het been gewond. bmits raak- te beklemd tusschen ingedrukte benzme- tanks en is bij het zinken van het toestel verdronken, ondanks de pogingen, die de piloot Broesder gedaan heeft om hem los te trekken. De officier Van der Veen is gered door Kramer, die hem zwemmende hielp. Het toestel is doormidden gebro ken en onmiddellijk gezonken. EEN VERMOMDE PROCESSIE? Het Tweede Kamerlid de heer Lingbeek heeft aan de Ministers van Justitie en van Oorlog de volgende vragen gesteld: is het den Ministers bekend, dat op 6 Mei a.s. het ,,mirakeleuze beeld der Lieve Vrouwe" in een plechtigen optocht zal worden vervoerd van litrecht naar de Roomsche kerk te Renkum, volgens de mededeeling van het regelingscomite in de plaatselijke bladen, „geescorteerd door een militaire eerewacht"? Is de Minister van Justitie niet van mee- ning, dat wij hier te doen hebben met een vermomde processie, in strijd met het be- staande processieverbod? Is de Minister van Oorlog niet over- tuigd van het ongepaste van het zich be- dienen van een militair escorte ter opluis- tering van een plechtigheid, die voor een groot deel van Renkums bevolking tot groote ergernis zal zijn? Zijn de Ministers bereid om stappen te doen, ten einde tijdig zulk een ergernis te voorkomen? DE RIVIERBRUG-KWESTIE IN HET WESTEN. Voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor W^est-Brabant heeft de heer ir. M. C. E. Bongaert, oud-Minister van Waterstaat, Woensdag te Breda een lezing gehouden over: de overbrugging van groote rivieren en stroomen in Ne derland, in het bijzonder over de urgentie van den bouw der brugverbindingen te Moerdijk en Keizersveer, (bij Raamsdonk over bet Oude Maasje). Bij de bespreking, waaraan verschil- lende burgemeesters deelnamen, kwam in het bijzonder de wensch van een brug bij Keizersveer naar voren. Een enkele stem, uit Rotterdam, ging op voor het voorop stellen van een nieuwe brug bij MoerdijK. De heer Bongaerts zei in zijn repliek, dat de voorbereidinq verbinding Moerdijk lang zal duren, ja zoolang, dat wij in dien tusschentijd de verbinding Keizersveer al zullen hebben. De eene actie behoeft de andere qeenszins uit te sluiten. Deze mee- ninq was ook toegedaan de voorzitter der K. v. K. voor West N.-Br., de heer Big- gelaar, die in zijn slotwoord verklaarde, dat de Kamers noch in hare actie voox Moerdijk noch in die voor Keizersveer verflauwen zal. electriciteitsvoorziening IN ZEELAND. Naar de 's Hertogenb. Courant ver- neemt, is tusschen de Provinciale Noord- Brabantsche Electriciteits-maatschappij en de Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- maatschappij een contract geteekend voor stroomlevering door eerstgenoemde on- derneming aan een gedeelte van de pro- vincie Zeeland. j Inqevolge het thans geteekende con- tract dat een looptijd heeft van twintig jaar zal de Noordergroep stroom betrek- ken'van den P. N. E. M Daartoe moet een kabeltje gelegd worden van bteen- berqeni naar Nieuw-Vosmeer. Uitbrei- ding van de Centrale te Geertruidenberg INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. wordt door deze nieuwe voorziening niet noodig, daar de te leveren stroom van geringe beteekenis is in verband met wat er thans in de Centrale wordt opgewekt. NAT. VEREENIGING TEGEN WERKELOOSHEID. De algemeene vergadering der Natio- nale Vereeniging tegen de VV erkloosheid ter behandeling van de praeadviezen van Prof. Mr. W. C. Mees R.Azn. en Prof. Dr. Ch. Raaijmakers over de vraag: „De Duitsche Rijksgrondwet bevat in att. 163, al. 2 de volgende bepaling: Aan iederen Duitscher moet de mogelijkheid worden gelaten door economischen arbeid zijn levensonderhoud te verdienen. Voor zoover hem geen passend werk kan wor den aangewezen, zal voor zijn noodzake- lijk onderhoud worden gezorgd. Een na- dere regeling geschiedt door een speciale rijkswet. Verdient het aanbeveling een even- tueele wettelijke regeling ter bestrijding van de gevolqen der werkloosheid in Nederland eenzelfde bepaling als uit- gangspunt dier wettelijke regeling op te nemen?" Hetzelfde tijdschrift bevat de prae adviezen, die beide de vraag in ontken- nenden zin beantwoorden. denkt, dat je tot de lelien des velds be hoort, dan zou ik maar eens m den spiegel kijken, dan kom je wel tot andere gedach- t0n. Snert qing gegriefd heel rechtop staan. „Ik ben hier alleen gebleven om te hel- pen en aan te moedigen, zeide hn stip „Nu het doodsgevaar voorbij is, kan ik qaan. ,,Ga!" zei Sam harteli)k. Ik zal gaan. Te kent den weg wel, zeide Sam. Hij keerde zich tot Kay. „Snert is een ezel zeide hij. „Onder de kraan wel]a! Deze handen moeten zorgvuldig verbonden ..Misschien wel," meende Kay. ,,Neen zeker wel. Zullen we dan naar binnen qaan. ..Dadelijk,' zeide Sam. ..Zoo," zeide Kay een minuut of tien later. ,',Zoo zal het wel goed zijn. Het beste werk van den knapsten chi- rurq zou niet geestdriftige door den pa tient qewaardeerd kunnen worden. Sam be keek zijn gebette en bepleisterde handen bijna in extase. ..Dat hebt u zeker geleerd, zeide hi). ,,Neen." ,,Bent u dan nooit verpleegster ge- weest?" Nooit.' .Dan." zeide Sam ..bent u een genie. Dat is nu weer zoo'n geval, van natuur- lijk talent. U hebt mij waarschun uk het leven gered. Neen, zeker. Bedenk maar eens wat Snert van klem zeide. Maar ik dacht, dat u Snert een ezel n vele opzichten, ja!" zeide Sam. ..Maar soms heeft hij toch een soort ge- zond verstand. Hij ..Komt u niet veel te laat op uw kan- „Op wat? O! Ja, ik zal er wel heen moeten. Maar ik moet toch eerst ont- bijten." „Nu, maak dan wat voort. Uom zai niet begrijpen, waar u blijft, ,,Een aardige man uw oom. Ja, niet waar? Goeden dag. „lk heb nooit iemand ontmoet, die meer eerbeid afdwingt. ,,Daar zal hij van opkijken. En zoo vriendelijk!' ..Ja!" ,Z,oo'n gedula met mi). „Dat zal wel dienen." ,,Een pleizier om met hem samen te e^A]"'u nu voortmaakt, dan kunt u dat genoeqen alweer eerder hebben. ,,]a, zeide Sam. ,,JaHebt u hem nog iets te zeggen?" '.Neen, dank u!" O1 Nu, luistert u dan eens, zeide Sam! „Wiit u vanmiddag ergens met mij qaan lunchen? Kay aarzelde. Toen keek ze weer naar die arme gewonde handen en ze werd week. Als een jongeman zijn leven voor haar gewaagd heeft, dan moet een meis]e zich behoorlijk tegenover hem gedragen. Heel qraaq zeide zij. ..Het Savoy-restaurant om half twee, dan." r- ..Best. Vraagt u oom ook Sam schrok. 7„ .Dat-e-dat zou leuk zqn, he i „0 neen, dat 's waar, dat kan met. Hi) heeft al een afspraak. Och," zeide Sam. ..Heusch I Zijn genegenheid en eerbied voor den heer Wrenn werden al intenser en mten- ser Hij ging weer .terug naar Mon Repos en voelde, dat het bestaan van mannen als FLOYD BENNETT, f Floyd Bennett is niet meer. De held van overste Byrd's vlucht naar de Noord- pool en terug, is te Quebec overleden aan n dubbele longontsteking, opgedaan toen hij op weg was naar Greenly Island om de bemanning van de Bremen hulp te gaan brengen. Er ligt een tagiek in dit sterven aan een ziekte, die een middellijk gevolg was van een poqing om anderen bij te staan, die ongetwijfeld het gemoed der belangstellenden in de aviatiek en alien, die gevoelig zijn voor hulpvaardig- heid en zeifopoffering treffen zal. Tra- cjick liqt cr ook in het fcit, dut Lindbcrqh die op'zijn beurt n blijk van hulpvaardig- heid en naastenliefde gaf, door zich storm en hagelslag ten spijt door de lucht naar Quebec te spoeden met het serum, waar- Matthew Wrenn het leven levenswaaro maakten. Kay, intusschen nog steeds optredend in plaats van Claire Lippett, die juist een bulletin had uitgegeven met de verklaring. dat de pijnen afnamen en dat ze hoopte tegen den middag te kunnen opstaa'> J qon nu stof af te nemen. Gewoonlijk had ze het land aan dit werk, maar vandaag voelde ze zich wonderlijk opgewekt. Zij merkte, dat ze bepaald verlangde naar dien lunch in het Savoy-hotel, zooals ze vroeger verlangde naar een kinderpartijtje. En aangezien ze dit niet wenschte toe te schrijven aan de aantrekkelijkheden van een jongen man, die ze vier-en-twintig uur qeleden nog gehaat had, besloot ze, dat het alleen kwam omdat ze nu weer eens lekker zou eten in ten prettige omgeving. Tot voor kort had ze haar maaltijden ge- noten ten huize van mevrouw W innmg- ton-Bates, en daar had ze nog den na- smaak van. Zij was nu klaar met de eetkamer en begaf zich naar de zitkamer Hier bleef ze even kijken naar haar photo op den schoorsteenmantel. Ze nam die op en keek er ernstig naar. Een luide bel stoorde haar. Het was de post'bode en hij beide zoo hard omdat er onder de brieven, geadresseerd aan ban Rafael, een aan Kay was gericht waarop qeen postzegel geplakt was. Kay betaalde een dubbeltje en nam den brief mede naar de zitkamer, in de hoop, dat ze waar voor haar geld zou krijgen. En dit was, volgens haar, wel het geval. De brief was van Willouqhby Braddock; en de heer Braddock. die slecht stelde en si edit schreef, wenschte te weten. of Kay met hem in het huwelijk wilde treden. (Wordt vervolgd. UZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1