s p o a t. BEMEN6DE BERICHTEN. Pluimvee-rubriek. ADVERTENTIE N. BUR6ERSRIJWIELEN, BLOEMEN. verkoopingen EN AANBESTEDINGEN middelburg. SCLIEEP V AARTBEWEGING. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJTER NEUZEN. ZEEVAARTMAATSCHAPPI] „SCHELDESTROOM." DANKBETUIGING. bij R- WS. VERWIAST. OVER TE NEMEN DAHLIA'S, KNOLBEGQNIA's, GERA NIUMS en andere Bloemplanten in extra kleuren. SMALLEGANGE's Kweakerij. DE VERDWENEN MARKT. De N. Zeeuwsche Crt. meldt: In deze verstrooide en vergeetachtige wereld kan heel wat verloren en vermist worden. Het dagelijks nieuws, dat de o»uranten hieromtrent brengen is wel ge- sfhikt om de menschen hun verbazing in dit opzicht te doen verliezen; toch zal het nog wel eenig opzien baren, wanrieer men fcoort dat een complete paardenmarkt •ij^oorloos verdween. Dit wonderlijk geval weelde zich binnen de muren van onze ooede Ganzenstad (Goes) af. Dinsdagmorgen namelijk vetvoegden »ch 'drie paardenkoopers twee uit Hulst en een uit Uithuizen bij den bur- Ifemeester om met klem van woorden *chadevergoeding te vragen. Op het verbaasde gezicht van den bur- f emeester, trok een der handelaars een al- nanak te voorschijn een officieele en §een ..leugenzakwaarin duidelijk ver- m eld stond, dat den 3en Dinsdag in April te Goes een paardenmarkt gehouden •wordt. Op het officieele bericht in dezen alma- t «k. waren de drie handelaars uit Noord Zuid komen opdagen, doch ondanks aj hun nasporingen, hadden ze geen paar denmarkt kunnen vinden; zelfs niet het fiaditioneele ,,]ijntje", waaraan men deze viervoeters placht te bevestigen. Reis-.en verblijfkosten hadden deze heeren dus voor niets gemaakt en daarvoor vroegen ze schadeloosstelling. De burgemeester keek zoo mogelijk nog bedenkelijker. Reiskosten zou nog gaan, ma ax wat de verblijfkosten betreft... het welgedane uiterlijk der paard-negocianten, voorspelde dienaangaande niet veel goeds. Bovendien begreep hij er niets van hoe de isarktaankondiging in den almanak kwam. Ten einde raad, nam hij zijn toevlucht to; het instrument der diplomaten: het overredende woord; en na veel en lang- durig onderhandelen kreeg hij de mannen met een sigaar en een handdruk buiten de deur. Het onderzoek wees uit, dat tijdens de i>ekte van den burgemeester in 1924 de Gemeenteraad inderdaad twee paarde- miarkten had ingesteld in April en Oc tober en daaraan de gebruikelijke pu- blicatie gegeven had... met geen ander re- swltaat, dan de pas verhaalde geschiedenis. ONJUIST BERICHT. Het bericht, als zou de tramboot der R T. M. ..Minister C. Lely" nabij Anna Jacobapolder gezonken zijn moet, naar men meldt, op een vergissing berusten. Wel is het in die haven liggende sleep- schip der R T. M. gezonken. Dit schip is reeds weder gelicht. EEN MOTORRIJDER DOOD- GEV ALLEN. Zaterdagnacht om ongeveer half een is de 23-jarige T. Sterk, wonende Neuweg ie Hilversum, bij het probeeren van een motorfiets op de Groest bij de Heeren- straat in aanraking gekomen met een vr^elrijder en van den motor gestagen. Hij was onmiddellijk dood. LEVEND VERBRAND. De ruim 70-jarige Wed. Peetsma, wo nende aan den Dordschedijk te Klazina- veen is, doordat een stoof vlam vatte in brand geraakt en aan de gevolgen over- leden. DOOD DOOR VERSTIKKING. Toen Zondagavond de heer Jonk te Pwrmerend naar bed wou gaan, zag hij door de naden van de bovenverdieping rook komen. Hij snelde naar boyen en vond daar het bedje van zijn kind geheel verbrand. Dadelijk ging hij naar een aan- grenzende kamer om er de ramen open te j werpen. Hier vond hij zijn zoontje dwars over een ander bed liggen. Het kind was reeds gestorven. Men vermoedt, dat het jongetje door het spelen met lucifers den brand in het bedje veroorzaakt heeft. DAT KOMT ERVAN. De politie van het bureau aan den Sin- gel te Amsterdam, heeft, naar het Hbl. meldt, een lastig zaakje uit te zoeken; bij b«ar werd nl. aangifte gedaan van een nopal gecompliceerd beroovingsgeval. Het zou onder de volgende omstandig- keden zijn gebeurd: Een expediteur ging jongstleden Maandagavond op z'n eentje uit. Hij bleef echter niet lang alleen, want is, de verschillende door hem bezochte ge- legenheden, maakte hij kennis met onbe- kende personen, waarmee hij echter spee dup op goeden voet stond. De expediteur tracteerde hier, gaf daai een rondje en liet zich door zijn nieuwe Xrienden brengen naar obscure gelegen- Weden. De man, die te Amsterdem zijn aaak drijft, woont te Bussum; toen hij su ontdekte, dat zijn laatste trein reeds vertrokken was, bestelden de nieuwe kennissen voor hem een huurauto, geen stationneerenden wagen, en gingen met den forens in de richting van Bussum. Wat er verder gebeurde, is den man niet bekend; hij werd jongstleden Dinsdag morgen, half versuft, gevonden op den grond van een der lanen te Bussum en is door menschen, die hem in dien toestand aantroffen, naar zijn woning geleid. Het bleek, dat hij van een belangrijke scan geld in bankpapier en voorts van al lies, wat eenige waarde had, was beroofd. (Hij schijnt zich flauwtjes te herinneren, dat zijn nieuwe vrienden hem in de auto nog iets lieten drinken en vermoedt, dat At een slaapdrankje was. De politie zoekt nu naar den chauffeui van de huurauto en speurt in de kringen van verdachte kroe^en in de binnenstaa, teneinde nadere inlichtingen te verkrijgen ♦mtrent de personen, in dit beroovings- complot betrokken. BEN VERSCHRIKKELIJKE VONDST IN DE SCHELDE. Men meldt uit Antwerpen: In de Schelde, nabij de geul genaamd Hollands Werk, zap Maandap rond den middag een Zondagsvisscher uit Antwer pen een hoofd op het water drijven. Den- Jkende met iemand te doen te hebben, die aan het erdrinken was, begaf hij z ch g Ideed de schorren te wa^er en wilde zoo den drenkeling op het droge trekken. Ondanks de grootste krachtsinspannmg gelukte hem dit niet en wist hij slechtj het zware lichaam langs den kant te trek ken. Toen zag hij tot zijn groote schrik, dat het een jonge vrouw was, die nog twee kleine kinderen aan zich vastgebonden had. Oogenschijnlijk was de vrouw reeds dood. Op de Schelde passeerde juist een politiebootje op surveillance. Door geroep maakte de visscher alarm, waarop de in- zittenden der boot oogenblikkelijk landden en door het slib en het riet ter plaatse snelden. Daarop haalde men de drie aan- eengebonden lijken op. Het bleek, dat de kleinen met een dun koord aaneengebonden waren en dit koord aan het mi'ddel der vrouw was vastge- maakt. Ondanks krachtige pogingen hen bij te brengen, gelukte dat niet. Alle drie waren dood, nochtans slechts kort. Eenige identiteitsbewijs was op geen der lijken te vinden. De kleeding was eenvoudig en netjes, blijkbaar waren het leden uit een arbeidersgezin. Door de politie werden de lijken naar het Antwerpsche lijkenhuis vervoerd en werd alom het signalement der vrouw en de twee kinderen verspreid. Het inmiddels ingestelde onderzoek der politie bracht enkel aan het licht, dat in den morgen om 7 uur een verkooper van kaartjes voor de overzetboot op St Anneke eenige tickets had verkocht aan een jonge vrouw, vergezeld van twee kinderen. De prijs daarvan was drie franc, doch de vrouw betaalde met een biljet van 20 fr. Toen de man haar wilde terugbetalen weigerde zij, zeggende: Houd dat geld, ik heb het niet meer noodig. Ik ga me ver- drinken. Een der kinderen, een jongen van circa 7 jaar, begon hierop luid te wee- nen. Deze kaartjesverkooper werd gecon- fronteerd met de gevonden lijken. die hij herkende als te zijn van de bewuste vrouw en kinderen. In den avond laat is een man op een der politiebureaux van Antwerpen geko men om hoogelijks ongerust aangifte te doen van de verdwijning van zijn vrouw en kinderen. Een der aanwezige inspec- teurs gaf hem het signalement der gevon den lijken. Doodelijk ontsteld herkende de man daaruit zijn vrouw, zijn zoontje van 7 en dochtertje van 4 jaar. De vrouw heette Joanna Hoebrechts, 32 jaar oud, echtgenoote van Pierre Derben en woon- de H. Geeststraat 3. In het doodenhuis speelde zich een verschrikkelijke scene af. De man was als krankzinnig toen hij de lijken van vrouw en kinderen zag. Het bleek, dat zij in den morgen, na de kleinen en zichzelf op z'n Zondagsch te hebben aangekleed, het huis verlaten had om de vroegmis bij te wonen. Voor het huis te verlaten gaf zij haren man een kus en liet ook de kleinen hun vader een kus geven. Vermoedelijk is zij in den voormiddag blijven ronddwalen voor zij haar wanhoopsdaad heeft uitge- voerd. Uit tal van verklaringen, die de politie thans krijgt, blijkt, dat de vrouw den laat- sten tijd sporen van geestesgekrenktheid toonde. De man zelf, die steeds van huis op zijn werk was, is daarvan onkundig ge- bleven. De ontsteltenis en deernis met den ongelukkigen man en vader is algemeen. DE SCHAT VAN EEN VREK. Terwijl naast hem een brandkast stond vol goud en banikbiljetten. is Abraham Treeves in Bethnal Green (Londen) ge storven op een bed van lompen. Den ouden man (hij was 87 jaar) had men nooit een penning zien uitgeven. Maar toen na zijn verscheiden de ge- rechtsdienaren zijn brandkast openden, vonden zij daarin 1500 pond (18000 gul den) in goud en contanten, zoomede staatsobligaties en de eigendomsbewijzen op twee huizenZelfs een testament- formulier had de grijsaard, blijkbaar een klassieke vrek, niet willen koopen; op zijn sterfbed echter moet hij tot iemand, wien hij veel dank verschuldigd is, hebben ge- zegd: „Open de brandkast en neem al wat er in is." Treeves ging elkenavond om 8 uur naar bed om vuur en licht te sparen. Hi) gebruiikte kaarsen inplaats gas, warrnde zich in de zitkamer van zijn hospita om zelf geen vuur te moeten maken, spaarde lucifers zooveel hij kon (hij raapte af en toe ongebruikte lucifers van de straat op) bezuinigde op elke speld, elk knoopje, die hij voortdurend natelde, kocht de laatste zes jaar geen enkel nieuw kleedingstuk, reed nooit met een autobus, ging nimmei uit naar iets dat geld kostte. bezocht dus alleen kostelooze godsdienstbijeenkomsten, liet zich gratis verplegen, weigerde een penny per week te betalen als bijdrage in de gasrekening van zijn kosthuis en wilde nog dat zijn hospita de helft betaalde van het vegen van den schoorsteen die bij zijn kachel uitkwam. Zijn hospes en hospita, mr. en mrs. Fowler, hebben hem nooit iemand een penny zien geven; hij leende niet alleen kaarsen en tabak, maar zelfs medlcijnen 1 Iederen avond voor het naar bed gaan kwam hij binnen en zei nadrukkelijk: ..Vergeet niet de deur te grendelen' Zijn achtemichtje hield zijn kamer schoon, maar kreeg er niets voor. Elken Zondag ging hij bij een neef van hem eten. en steeds kwam hij met gekregen tabak thuis. Hij was tweemaal gehuwd geweest en was een verstokt vrouwenhater. Hij placht te z eg gen: „Ik mag de vrouwen niet. Ik heb een hekel aan ze!" De kinderen op straat kenden hem en riepen hem ..Old miser (oude vrek) na. Zij joelden als hij moeizaam stukjes hout en steenkool opraapte voor zijn kachel. 13.643; J. P. de Vos te Ter Neuzen voor f 13.690 en 13.490; W. de Maagd te Honte- nisse voor 13.680 en 13.111J. H. van de Ven te Vlissingen voor 12.612 en f 12.412, A. de Bniijn te Ter Neuzen voor 13.184, f 12.537 en f 12.447 en I. Adriaansens te Ter Neuzen voor f 10.620 en 10.545. BOSCHKAPELLE. Bij de alhier gehouden aanbesteding van de verbouwing van het cafe „de ol'harding voor rekening van den heer Van Waes te Westdorpe, werd ingeschreven als volgt: Metselwerk: C. Lambert-Van de Berghe, f 1900, P. de Rooy, f 1735; Gebrs. Lambert, 14,80; A. de Loos f 1435. TimmerwerkJ. Dobbelaar l>S5; A. Lam bert f 665; A. Kriekaert, Hengstdijk, 660; J. F. de Waal, Kuitaart, 644. Verf- en glaswerk: Ed. Lambert, 14,; Riemejia, Zaamslag, I 142; Jac. Hermans, f 132. In massa: A. Roovers, Ter Neuzen, 2275. Gegund aan de laagste inschrijvers. Oe inschrijvers bij wier naam geen woon- )olaats is vermeld, Wonen te Boschkapelle. iNGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Door Gedeputeerde Staten werd heden aan- besteed het leveren en leggen van klein-pla- veisel en het omleggen van een rijwielpad in een gedeelte van den weg Ter Neuzen naar Axel. Raming 15000. Door enkele insehrvjvers was voor verschil lende soorten steen ingeschreven. P. M. Oostdijk te Ter Neuzen voor f 14.: 00, I. la Gasse te Koudekerke voor fl4-6°0; P. Lombaafd te Hulst voor .f 14.400 en f 13.90 W de r »kx te Hoek voor f 13.800 en t 13.700; J. A. Meertens te Hctk voor 13.790 ei Mijnheer de Redacteur! De groote advertentie in de Axelsche Cou- rant van 24 April 1,1. geeft ons aanleiding tot het doen van enkele mededeelingen, die voor velen een meer juiste kijk op de hangende quaestie toelaten. Op het ingezondeh stuk van een afwezig aandeelhouder zullen we niet ingaan, we wen- schen ons van persoonlijk geschrijf te ont- houden, en alleen zakelijk te blijven. Het beiangrijkste gedeelte van de adverten tie is door den zetter zeer vet gedrukt: en vooral niet instemmen met de toelating van de nieuwe leden alien voorzien met volmachten. Daar zal dus de clou te vinden zijn. We willen deze quaestie in het juiste licht stolen. Op de bestuursvergadering van 13 Maart U. zijn 15 aandeelen toebehoorende aan een lid- aandeelhouder overgeschreven, elk op naam van een nieuw lid, en wel op grond van Art. 24 der statuten. Zit daarin nu wat nieuws? Neen, echter voor den lezer wel iets leerzaams. De heeren B. C. Puijlaert en P. Vael zijn van af de oprichtimg bestuurslid der V. V. Z. F. en de heer J. de Putter was dit tot voor enkele jaren. Onder het bestuur ook van deze drie heeren is vroeger menigmaal op de bestuursvergade ring een aanvrage om overschrijving van een of meer aandeelen behandeld, welke op dezelfde gronden werd aangevraagd, en ook door het bestuur met algemeene stemmen werd aange- nomen, ootk met de stem der drie heeren. Zoo helbben zij hun goedkeuring gehecht, geheel op grond van Art. 24 aan de overschrijving van aandeelen op de volgende namen: Jan de Putter Jz. Jun.; M. A. B. Puijlaert, A. E. Puijlaert, E. C. Verhelst, F. Dekker Fzn., J art van Hoeve, Jac. van Hoeve Szn., Jac. de Feijter Szn., M. van Fraaijenhove, A. de Bruijne en H. de Regt. De heer J. de Putter heeft niet aan alle meegewerkt, daar de laatsite drie vallen in een tijd, dat hij geen bestuurslid was. Slechts twee maal is een overschrijving door het bestuur geweigerd, en wel aan Jan de Put ter Jzn Jr. en aan M. van Fraaijenhove, omdat de oorspronkelijke eigenaars volgens de mee- ning van het bestuur niet aan hun verplichtin- gen hadden voldaan. Aan de macht van Art. 24 is nooit ook maar door een lid van het bestuur getwijfeld. De overschrijving der 15 aandeelen op de bestuursvergadering van 13 Maart heeft plaats gevonden. eveneens op grond van Art. 14 en zonder eenig protest met algemeene stemmen ook met de stem van den heer Puijlaert. De heer Vael was op die vergadering niet aan- wezig. Van af dat oogenblik begint de aandeelen- quaestie. Een uur nadat de heer Puijlaert op de be stuursvergadering de overdracht dier aandee len heeft goedgekeurd, en mede voor over dracht heeft geteekend, verklaart op de alge meene vergadering de heer De Putter, geheel in strijd met zijn vroeger als bestuurslid inge- nomen standpunt, omdat hij op eenmaal in Art. 6 een middel ziet tot ongeldigverklaring van die overdracht, de gedane overdrachten voor ongeldig, en sohaart de heer Puijlaert zich plotseling aan zijne zijde. Doch men gaat niet verder dan de 15 van de vergadering van 13 Maart, en laat de vroegere onbesproken. De algemeene vergadering besluit het bestuur op te dragen zich tot een rechtskundig adviseur te wenden om raad, en bij monde van den heei De Putter wordt daartoe aangewezen de heer Mr. P. Dieleman, de man die ook de statuten heeft gemaakt. Mr. Dieleman komt op eene bestuursvergade ring, en de zaak wordt door hem en het bestuui van alle zijden besproken en bekeken. Unaniem besluit het bestuur de 15 aandeelhouders, en de 11 van vroeger conform het reglement op de eerste algemeene vergadering te laten mee- stemmen, als zijnde hun reeht. Ook de heeren Vael en Puijlaert leggen zich daarbij neer. Al spoedig bleek het bestuur opmeuw te staan voor de vraag om overschrijving van 2 aandeelen, en wel op de bestuursvergadering van 19 April, welke onmiddellijk aan de alge meene vergadering van dien datum voorat ging. Mevr. Wed. C. J. Vael vroeg om over- schriiving van de aandeelen van wijlen haar man op haar naam. Het bestuur op een na voltallig besluit met algemeene stemmen tot overschrijving dezer aandeelen. De heeren Puijlaert en Vael waren beiden ter vergadering aanwezig, en waren sterk voor die overschrijving. De voorzitter meende even te moeten waarschuwen in deze nu vertroebelde tijden, en kon alleen dan zijne medewerking geven, wanneer het bestuur una niem achter hem stond, wat hem door alien werd toegezegd. De heer P. Vael heeft reeds een volmacht van Mevr. de Wed. C. J. Vael bij zich om haar op de algemeene vergadering te vertegen- woordigen, welke volmacht nu ook door het bestuur wordt goedgekeurd en aanvaard. Nu vragen we, hoe is het mogelijk, dat twee bestuursleden, na al het voorafgaande, de ad vertentie in dat blad hebben willen teekenen, waar ze op de laatste bestuursvergadering i eigenlijk tegen den raad van den voorzitter m. in deze tijden voor de overdracht hebben ge- sitemd. De heer Puylaert kunnen wij nu met meer begrijpen. In vroeger jaren vond hij de overschrijving van aandeelen volgens art. 24 een gewone rechtvaardige zaak, ook nog op de bestuurs vergadering van 13 Maart. Een uui lutei op de algemeene vergadering van 13 Maart was machten heeft ontvangen en nagezieh, en alles zonder eenig protest goedgekeurd, en het rap port over de volmachten de tegenwoordige leden en de gejdige stemmen, hetwelk aan de vergadering is voorgelegd met zijn eigen hand- teekening voorzien. Hij draagt dus mede de voile verantwoordelijkheid voor den gang van zaken, Wanneer men nu weet, dat van de 15 nieuwe leden er slechts drie waren met een volmacht, dan doet het wonderlijk aan te lezen een ver- klaring van de onderteekenaar van het rapport aan de algemeene vergadering, dat alien van volmachten waren voorzien. Van de 11 reeds vroeger geaccepteerde leden, op grond van Art. 14, laat men er 1U tot stemmen toe, waarvan drie elk met een volmacht. Wanneer men nu meent tegen die 15 nieuwe leden te moeten opkomen, dan is het noodig, nu men de questie tot een publiek schandaal traoht te gaan maken, dat op de grove incon- sequenties gewezen wordt, opdat zoowel leden als niet leden van de V. V. Z. F. tot het be sluit komen, dat het hier niet gaat om de zaak als zaak, maar dat men zich een bepaald doel voor oogen stelt, en zulks a tout prix ook wil bereiken. De liquidatie van de V. V. Z. F. staat op het program van het Nederl. Trep. St. en moet ten. koste van wat ook worden doorgezet. Elke aotie ten voordeele van onze paardenfokkerf) moet voor Zeeuwsch-Vlaanderen den kop wor den ingedrukt. Een herhaling van onze pracht- tentoonstelling van 1920 moet absoluut worden voorkomen. De voorzitter heeft in de bestuursvergade ring er op aangedrongen, dat heel het bestuur zich met de regeling der algemeene vergade ring zou vereenigen, en dat niet hij maar het bestuur door zijn mond spreken en regelen zou. Dat is door heel het bestuur unaniem aanvaard, en daarom is de onderteekening van de heeren Puylaert en Vael, voor ons een rssdsGl. EEN PAAR BESTUURSLEDEN V. V. Z. F. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden ge- zonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaar- desingel 96c te Rotterdam. Postzegel van 7% cent voor antwoord insluiten en uitdrukkelijk blad vermelden. KUIKENS OPFOKKEN. I. De moderne methode slaat twee vliegen in een klap. Wij hebben nu een der ergste kuikenziekten leeren kennen en zullen over een paar weken een tweede kuikenziekte beschrijven, de z.g. roode diarrhe, die in tegenstelling met de witte diarrhe een geheel andere oorzaak heeft en meer bij kuikens van meer gevorderden leeftijd voorkomt. Daar echter mijn methode om deze tweede ziekte (de coccidiosis) tegen te gaan en te genezen tevens door mij als de beste kuiken- opfokmethode beschouwd wordt, geef ik haar alv&st In. een der vorige artikelen heb ik uitge- legd, dat de dooier tegen den laatsten dag door middel van den navelstreng in de buikholte van het kuiken gezogen wordt. Men kan dit proces zelf zien als men kuikens die z.g. „dood in den dop" waren met de hand pelt. Meestal vindt men dan een geheel ontwikkeld kuiken, dat echter de laatste rest van den dooier niet in zijn lichaam heeft opgenomen, doch waarbij de dooier nog aan het lichaam hangt of half in het lichaam is opgenomen. Over de oorzaken van dit verschijnsel „dood in den dop", wil ik nu maar niet spreken, het zou een hoofdstuk apart vormen. Wel is dit vaak de wanhoop van vele fokkers om, als zij drie of bij eenden- kuikens vier weken in de weer geweest zijn met hun machines of kloeken en alles schijnbaar best gegaan is, te bemerken, dat de kuikens op den laatsten dag de schalen wel aanpikken maar dan afsterven en niet uitkomen. De oor zaken zijn vele en een der voornaamste oor zaken ligt volgens mijn ervaring in de hen waarvan de eieren afkomstig zijn en in de voedering der foktoomen, die geen vitaminen en minerale zouten genoeg gehacl hebben. Het normale kuiken echter heeft, zoodra het geboren is, in zijn buikholte een rest van den dooier liggen. Deze dooiermassa is natuurlijk het beste voer wat men zich denken kan en daarom kan men zich de zaak ook zoo voor- stellen, dat het kuikentje met een voermaga- zijntje van eerste klas grondstoffen ter wereld komt. Het kuiken put nu gedurende de eerste dagen uit dit magazijntje en gebruikt het bin nen eenige dagen op. De natuur zorgt dus, dai het kuiken gedurende de eerste levensdagen het beste voedsel bij zich heeft dat er is. Maar daar dit magazijntje in de buikholte ligt, is er daar weinig plaats voor wat anders, zooals darmen, maag, lever enz. Deze organen wor den dan ook als het ware weggedrukt en bren gen min of meer de longen en het hart in de knel, net als bij een mensch die te veel gegeten heeft en het benauwd krijgt. Wat gebeurt er nu als men zoo'n kuiken, dat toch al veel te vol zit van binnen met voer nog eens extra voert? Dan wordt de benauwdheid van binnen nog erger, de ingewanden komen nog meer in verdrukking en werken heel sleoht of heelemaal niet. Het kuikentje ver- slapt dan ook al heel gauw en valt ten prooi aan allerlei ongunstige invloeden (tocht, long- ontsteking, bacillen, witte diarrhe). Verder treden al heel spoedig uit de darmen rottings- bacterien in de onverteerde dooiermassa, deze gaat in ontbinding over en vergiftigt het lichaam van het diertje. Vandaar dus dat de eerste regel voor het op- fokkcn is i „Voer niet te vhig, laat de kuikens minstens 2 dagen vasten." Er is echter nog meer. Wie wel eens een kuiken uit heeft zien komen, zal begrepen heb ben, wat voor een enorme inspanning dit aan het lichaam kost. Verder verandert plotseling de geheele bloedsomloop van het diertje, want eerst ademt het door de schaal heen, door mid- del van zijn vruchtvliezen en dan opeens houdt de bloedstroom door de vruchtvliezen en den navel op en beginnen de longen te werken. Het diertje komt dan ook totaal uitgeput ter wereld en wie zoo'n beest voor het eerst ziet denkt dat het op sterven ligt. Het diertje komt echter gauw bij en zoodra het goed en wel droog is, kan het ook al op zijn pooten staan en loopen. Toch is juist in dit eerste tijdperk na de geboorte rust een eerste vereischte en vooral ook warmte. Het vochtige kuiken koelt direct snel af en als men het dan ook maar even buiten de broedmachine houdt, voelt het direct ijskoud aan. Geen wonder dat het dus spoedig kou vat en longontsteking op- loopt. volgt dus de tweede regel: „zorg stel. Door dit overal aanpikken besmet zich dus de geheele kop pel in tijd van een ooge»- blik. Hier werkt dus nu samen het resultaat, dat j ik eerst beschreef, n.l. dat het kuiken rust noe- dig heeft, met het'advies dat ik thans als het beste voorbehoedmiddel tegen verspreiding der j besmetting in den koppel kuikens geef: „zorg voor rust" en wel door de kuikens een paar dagen in het pikkedonker te houden. Voort- zetting in het volgende artikel. I Dr. TE HENNEPE. Voor Ter Neuzen: 24 April. Eng. s.s. THE I EMPEROR, 248, ijzer, Millom. Van Ter Neuzen: 23 April. Nederl. s.s. PIET HEIN, 276, ledig, Rotterdam. 24 April. Nederl. m.s. ELLA, 102, steea, Londen. Voor Selzaete: Eng. s.s. OTTERHOUND, 409, creosoot, Londen. Van Selzaete: 24 April. Eng. s.s. OTTER HOUND, 409, ledig, Londen. Voor Gent: 23 April. Eng. s.s. CARTER- SIDE, 380, ledig, Rouaan; Eng. s.s. NORT- DALE, 313, ledig, Londen; Eng. s.s. TRINGA, 972, stukg., Manchester; Noorsch s.s. KUL, 796, kunstmest, Odda. 24 April. Zweedsch s.s. SCANDINAV1M, 1411, fosfaat, Sfax; Duitsch s.s. DESDEMO- NA, 698, hout en vlas, Reval; Nederl. m.s. MARS, 92, pekkolen, Londen; Belg. s.s. PRE SIDENT FRANCQUI, 2425, petroleum, Ba- toem; Duitsch s.s. SUND, 221, creosoot, Lou den; Belg. s.s. NIEUWCAPPELLE, 782, ledig, Londen Van Gent: 23 April. Eng. s.s. CHASMOOR, 325, macadam, Ipswich. 24 April. Eng. s-s. TEELIN HEAD, 3:G, stukg., Antwerpen; Duitsch s.s. BAVARIA, 553, ledig, R'dam; Eng. s.s. YORK, 451, stukg., Antwerpen; Fransch s.s. SAINT PALAIS, 1264, ledig, Sunderland; Eng. s.s. LOUGA, 394, ijzer, Boness; Eng. s.s. CARTERSIDE, 380, ijzer, Boness; Fransch s.s. ATSREE, 427, kolen, Cherbourg. s.s. HELENA van Barry naar Villa Constitu- cion passeerde 18 dezer St. Vincent, s.s. MAGDALENA van Barry naar Villa Oofi- stitucion passeerde 21 dezer Madeira, s.s. TERNEUZEN van Sunderland naar Al giers passeerde 23 dezer Kaap Carvoeiro. s.s. SCHELDEJOL, 260 ton, vertrekt heden van Zandvoorde naar Newhaven. s.s. SOHELDEDAM, 650 ton, in lossing te Ter Neuzen laadt daama te Rieme voor Boston. s.s. SCHELDESOP, 750 ton, vertrekt hedea van Londen naar Gent. Sjs. SCHELDESTROOM, 1500 ton, in lossing te Boness, laadt daarna te Methil v. Brugge. s.s. SCHELDEDIJK, 7500 ton, vertrokken van Mobile naar New-Orleans, s.s SCHELDESTAD, 8000 ton, 24 dezer vam Culcutta vertrokken naar Bombay, ss. SCHELDEPAS, 8500 ton, van Antwer pen naar New-Zeeland 12 dezer Panama Kanaal gepasseerd. s.s. SCHELDELIJN, 11000 ton, in lossing te Colombo. DUIVENSPORT. De duivenmaatachappij De Vrede te Sas van Gent, gaf Zondag een prijsvlucht uit Arras, waaraan 130 duiven deelnamen. De prjj sen werden behaald als volgt le en 9e A. Remery, 2e, lie, 17e G. lnghels, 3e en 30e A. Lippens, 4e en 24e Jos. Renique, 5e Aug. v. d. Steen, 6e Pr. Meuleman, 7e Fl. de la Ruelle, 8e II. Jan- sens, lOe E. Dhaene, 12e P. Stofferus, 13e J. Moulinas,* 14e R. flamerlinck, 15e J. v. Acker, 16e, 18e en 26e A. Claepssens, 19e P. de Groff, 20e P. Meeusen, 21e Aug. Raa- schaert, 22e Fr. Reniqne, alien te Sas van Gent, 23e P. Fermont, Sluiskil, 25e L. Warrens, 27e Aug. Marquinie, 28e L. Kindt, 29e E. Guple, 31e J. Vermoet, 32e Alfr. Bockstael. B'-v Snelheid le 1059,6 M., 32e 942.3 1£. per minuut. Zaterdag 28 April 1928 D.V. hopen onze geliefde Ouders, JOHANNES ROUW EN JANNA SUZANNA GEELHOEDT hunne 60-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van Hunne dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achter- kleinkinderen. Ter Neuzen, Donze-Visserstraat 102. Met deze betuigen wij onzen hartelijken dank aan den WelEd. Zeer Gel. Heer Dr Buwalda en aan Zuster Meijer, voor de trouwe hulp aan hem bewezea en aan alien die hebben medegewerkt tijdens de ziekte en bij het overlijdea van onzen geliefden Man en Vader. Wed. C. VAN DOORN en Kinderea. Zaamslag (Reuzenhoek), 25 April 192*. Aanstiande Zaterdag Hieruit Ji voor rust en warmte up - -o w Hoe zor^en we nu het beste voor rust, ^oo- hij er tegen en vemietigde hij zijn werk van he)_ kuikentje licht ziet trekt het er op af vroegere jaren. Op de bestuursyergadenrig^van men zigt ze dan ook a] heel gauw aan jan 19 Maart was hij voor overschrijving volgens Art. 24, en uit de advertentie in de Axelsche Courant blijkt hij weer van standpunt ver- anderd te z(jn. Bovendien is op de bestuursvergadering 19 Maart eene commissie benoemd, tot vast- stelling van de presentielijst. het goedkeuren der volmachten en het vaststellen van het aan tal gelddge stemmer In die commissie had ittang de heer B. C Puylaert, die al de vol- i alles en nog wat pikken. Van rust is dan geen i sprake meer en wat veel erger is, als er m de i partij nu een besmet kuiken is, dan krijgt in deze eerste dagen de heele partij het te pakken. Wat ziet men n.l. aLs men een troepje kuikens bijeen zet? Ze pikken zooals gezegd overal aan, vooral stukjes mest op den grond en ook aan elkaais veeren, vooral als die zooals bij de witte diarrhe wat nattig zijn aan het achter- Entree SO cent. Dames half geld. Ingang achterzijde. 2 nieuwe le hlas luxe met Torpddo terugtraprem, zwart Cellu loid overtrokken sturen, groot zadel met hangveeren uit de alom bekende fabriek H. Burgers van Groningen, Velp. Spot- prijs, Heeren 57,50, Dames/60,-, voile garantie. Vrij zicht,franco. Brieven No. 152, bureau v. d. blad.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3