Pluimvee-rubriek. Huis en Hof. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJTER NEUZEN. ZEEVAARTMAATSCHAPPIJ „SCHELDESTROOM." SCHEEP V AARTBEWEGING. Thans is D. door de politie gear- resteerd en ter beschikking van de justitie cresteld, als verdacht van valsche aan- ciiifte. De politie vermoedt, dat D. de ju- weelen nooit in zijn bezit gehad heeft. Hij sou dus de verzekerin>gsmaatschappij voor een bedrag van ongeveer f 6500 hebben opgelicht. BEN GRAPJE VAN MINISTER KAN. De heer J. H. Speenhoff schrijft aan de N. R. Crt.: Zaterdagmiddag en -avond hadden we ons cabaret op de Dato-tentoonstelling het Paleis voor Volksvlijt hoog bezoek. Middags woonde de heer Wibaut ons niptreden bij en was zoo goed met een handdruk te danken voor het zingen van onze liedjes. 's Avonds mochten we Mi nister Kan, den Commissaris der Konin- gtokn en vele heeren uit hun gevolg bij ons op bezoek hebben. Ze woonden de ge heele voorstelling er bij en de overvolle zaal vereerde ons met hartelijk gelach en bandgeklap. De Minister kwam ons eveneens met f:n handdruk danken. ..Was u niet zenuwachtig, juffrouw Speenhoff? vroeg Z.Exc. aan mijn doch- ter Cesarina. ..Niet heel erg, Excellentie!" antwoord- de ze gepast vrijmoedig. .Was u niet bang in de war te raken?" vervolgde de Minister. Ik laat me niet in den war maken!" iei ze. .,Dan is u geknipt voor ons ministerie!' en hartelijk lachend ging Minister Kan been. HEKSENGESCHIEDENIS. Een lugubere heksengeschiedenis, die v' fior de rechtbank nog een naspel zal heb- oen. heeft zich afgespeeld in het uiterste Gosten van Tsjecho-Slowakije, in Suk- xarpatisch Rusland, waar de achterlijke bevolking vaak het slachtoffer wordt van Ret zonderlingste bijgeloof. In het dorp Roztovec stierf een tach- wgjarige vrouw, die langen tijd bij haar sdioonzoon inwoonde. Reeds tijdens haar leven heette het, dat zij met den duivel in verbinding stond en tooveren kon. Toen dan ook de schoonzoon bij de buren naar s lands gewoonte vrouwen ging zoeken, due bij het lijk wilden bidden, kon hij deze n»et vinden: men was bang voor de doode heks. Endelijk wist de schoonzoon met veie beloften een paar waaksters te be- p»aten. Alvorens echter haar taak te be- gomnen, verstrekten dezen haar moed met den noodigen pruimenbrandewijn. Het valt moeilijk te zeggen, of de dosis te gnoot, dan wel te klein was geweest, nau- welij.ks waren zij in de kamer gekomen, waar de doode lag? of zij zagen haar zich uat de kist oprichten eruit komen en door de lucht vliegen. De vrouwen kozen gil- le»nd het hazenpad en vertelden overal haar wedervaren. Eindelijk werd de heks begraven. Doch smdsdien werd bij de inwoners van het dorp s nachts tegen de vensters geklopt, ck- schoonzoon werd geplaagd door boo ze droomen; zijn schoonmoeder zat hem op de borst en s morgens bij het opstaan vond hij op de hoogte van zijn hart, roode vfekken op zijn huid. Anderen hoorden s avonds in de lucht wat vliegen. Een cer doxpsoudsten schafte raad wilde men met rust gelaten worden, dan moest het lijk van de heks worden opgegraven en verbrand. De schoonzoon verzamelde een aantal dappere mannen en trok inder- daad naar het kerkhof; terwijl eenigen het graf openden, rich ten anderen een brand- stapel op. Doch juist op het oogenblik dsn deze zou worden aangestoken, kwa- men de gendarmen in stormpas het kerk hof op. Slechts door met hun vuurwape- nen te dreigen en een salvo in de lucht te geven, slaagden zij erin de boeren to: rede te brengen. Onder toezicht werd her Ifjk opnieuw begraven; de schoonzoon en 2<fm vrienden werden gearresteerd. GEVAARRLIJKE INFRINGERS. Berlijn werd den laatsten tijd onveilig gesnaakt door een gauwdief, die zich toe- gang tot de woningen van we'lgestelde burgers verschafte door zich uit te geven voor controleur van het electriciteitsbe- ditjf en eenmaal binnen met ongeiooflijke brutaliteit en handigheid zijn slag wist te alaan. Zoo heeft hij uit het Chineesche e* Zuid Slavische gezantschap kostbaar- heden meegenomen en uit een villa in de Regentenstrasse voor 100.000 mark aan juweelen ontvreemd. De dief en zijn helper zijn nu in handen van de politie gevallen. Het zijn de 39jarige monteur Beckmann en de 35ja- rtge koetsier Baumann, beide beruchte toedividuen. Een juweliertje uit de Friedrichstrasse chc de gestolen juweelen ter waarde van 100.000 Mark voor 800 M. van Baumann bad overgenomen, is ook ingerekend, ver dacht van heling. Hij ontkent echter de kostbaarheden te hebben gekocht en bij een huiszoeking is ook niets in zijn zaak gevonden. EEN BEHEKSTE MEUBEL- MAKER. De rechtbank te Koslin in Pommeren *eeft zich moeten bezigihouden met een zonderlng zaakje. Sinds twee jaren was een oude meuibel- »aker verlamd. Een zigeunerin beweer- de, dat hij behekst was en bood aan, den patient te genezen door ..ontheksing' en aanforenging van den dader. Als ingredienten van haar experiment ,wad zij noodig: een beddetijk, een hemd van den zieke, een vette legkip en een verseh ei. Het ei werd in een kom koud water gelegd en zoo getoond aan een in de stal staande geit. Nadat het dier het en had bekeken, nam de zigeunerin het ei uit het water, legde het op haar handpalm en verzoch de vrouw van den zieken meu- belmaker het stuk te trappen; in de brei in haar hand ontdekte de zieneres het gezicht van den dader en wees als zoo- j danig een arbeider aan uit hetzelfde dorp, j Deze werd woedend over de aantijging eon stelde een klacht wegens beleediging in. En zoo geschiedde het, dat de recht- j bank van de heele geschiedenis kennis moest nemen! Zij veroordeelde den herstelden meu- belmaker wegens beleediging tot 10 M. boete. Derge'lijke heksengeschiedenissen zijn in Pommeren geen zeldzaamheid, consta- teert de „Frankf. Z.", maar gewoonlffk behoeft het gerecht er zich niet mee te bemoeien. EEN ZONDERLING TYPE. Kort geleden is in Weenen gearresteerd een zekere Hronek, die de stad een paar weken in onrust heeft gehouden door bij duistermis over de daken te wandelen en via dakvenstertjes de huizen binnen te dringen. Hronek verzekerde o.a., dat reeds een kleine hoeveelheid sterke drank hem in woede doet ontbranden over zijn lot, zoo- veel erger dan van vele anderen. Een on- weerstaanbare drang komt dan in hem op om lieden, die het beter hebben dan hij te benadeelen. Zoo is hij op het denkbeeld gekomen de gezeten burgerij in angst en beven te brengen en tevens de politie hier kij'kt de politiek om den hoek; men denke aan den strijd in de Oostenrijksche hoofd- stad om de politie!) eens duchtig in de maling te nemen en belac'helijk te maken. Op zijn nachtelijk ,,huisibezoek" heeft hij allerlei dwaasheden uitgeihaald. Zoo klom hij in een huis door het dakvenster naar binnen, maakte op zolder een helsch la- waai, waardoor de bewoners een dood- schrik op het lijf werd gejaagd, waarna hij weer rustig zijn wandeling door de dak- goten voortzette, zich zelf bijlichtende met gestolen kaarsen. MOORD UIT MEDEDOOGEN. Drie jaar geleden was te Berlijn Neu- kolln een oude vrouw overleden, die sinds jaren aan een ongeneeselijke ziekte leed. Haar eenige zoon, die veel van zijn moe- der hield, poogde kort daarop zelfmoord te plegen, wat hem echter niet lukte. Dezer dagen vernam de politie, dat in het huis, waarin de zoon ook na den dood van zijn moeder was blijven wonen, het gerucht de ronde deed, dat de oude vrouw geen na- tuurlijken dood was gestorven. De zoon werd daarop in hechtenis genomen en leg de op het hoofdbureau van politie een be- kentenis af. Hij verklaarde het lijden van zijn moeder niet langer te hebben kunnen aanzien en haar op haar uitdrukkelijk verlangen te hebben vergiftigd. Na zijn verhoor werd de thans 26jarige man weer in vrijheid gesteld. EEN DRAMA IN DEN MeTRO. Vorige week heeft zich in het station Denfert-Roc'hereau van den Parijschen metro een drama afgespeeld. Toen op het Stampvolle station de trein met nog flinke vaart binnenschoof, heeft plotse- ling een man van 33 jaar zijn vrouw op de rails geworpen. Hij wierp vervolgens zich zelf onder den motorwagen en beide menschen zijn door den trein, die, voor hij tot stilstand kon worden gebracht, bijna geheel over de beide lichamen heen reed, vermorzeld. HET GESTOLEN PARELSNOER. In het eind van Februari verzond een Parijsche juwelier een parelsnoer, waar- van de waarde niet minder dan zes mil- lioen frank bedroeg naar Londen, waar het echter nimmer aankwam. Thans heeft een postambtenaar bekend, dat hij het snoer had verduisterd. Tevens heeft hij de politie medegedeeld, dat hij de parels had verborgen op een plek, die hij haar zou wijzen. ONGELUKKIG SCHOT. In de militie-kazerne van Carraccio bij Milaan ging Vrijdagmorgen plotseling het geweer van een militiesoldaat af toen deze het met een hand vasthield om zijn gordel om te doen. Het schot trof een groep militiesoldaten van wie er 2 gedood en verscbeiden gewond werden. SMOKKELAAR VERDRONKEN. Tolbeambten te Tourcoing bemerkten twee smokkelaars, die over de Fransch- Belgische grens wilden trekken. Een van hen werd gevat, de ander sprong in het kanaal van Roubaix, doch het gelukte hem niet het water over te zwemmen en hij verdronk voor de oogen der douanen. DUUR BETAALD AUTORITJE. Twee Zweedsohe zeelui hadden te Ant- werpen een autoritje gemaakt en wilden daarna zonder te betalen op hun schip springen. Een hunner viel in het water en verdronk. De andere heeft daarna betaald. WALL STREET. Het is de laatste weken in Wall Street weer bijzonder druk geweest met specu- leeren. Er zijn zooals dat in koortsach- tige tijden aan de beurs gaat fortuinen ge- wonnen, waarvan men hoort en fortuinen verloren warirvan men dan verder maar niets verneemt. Zoo lezen wij thans in een Amerikaansch blad, dat de boom in Wall Street 300 nieuwe millionairs heeft geschapen. Men doet maar het beste, niet al te diep te speuren, hoevelen er ge- ruineerd zijn om het ontstaan van de drie- honderd millionairs mogelijk te maken. Volgens de beweringen is het thans aan de beurs in New-York zoo druk. dat de makelaars, bankiers en andere belangheb- benden er hun lustige lunch tusschen de ochtend- en middagzaken bij inschieten en het met een sandwich uit 't vuistje moeten doen. Het is zoo druk met koop- en ver- kooporders, dat de machines die de fluc tuates der noteeringen registreeren, de ..tickers", het niet meer kunnen bijhou- den. Men werkt thans met cinematogra- fische noteerings-aanduidingen. EEN VERVOLGING VAN AUTO- DIE VEN. Zondag is er in Kent een wilde jacht gehouden op vijf mannen, die verdacht werden, achtereenvolgens vier auto's te hebben gestolen. Op een oogenblik, dat twee politiebe- j ambten hen in hechtenis wilden nemen, verweerden zij zich heftig. Een van de agenten liet zijn wapenstok vallen en bei- den werden daarop hiermee bewusteloos gestagen. Toen zij bij waren gekomen, requireerden zij hulp en ook padvinders en dagjesmenschen deden aan de vervol- ging mede, die ten slotte met het inreke- nen van de bandieten geeindigd is. De auto's heeft men op allerlei punten van den weg verlaten teruggevonden. VUURPIJLEN. Men heeft te Berlijn bij proeven met vuurpijlen een hoogte en afstand van 10 K.M. weten te bereiken, bij een stijgsnel- heid van 800 K.M. per uur. Ir Sander is bezitg een vuurpeil te vervaardigen, waar- mee hij een hoogte van 150 K.M. of meer hoopt te bereiken. Voor metereologische Idoeleinden zijn dergelijke vuurpijlen van beteekenis. Met de onbemande kleine ballons heeft men tot dusver ten hoogste een hoogte van 30 K.M. kunnen halen. ONTPLOFFING IN EEN DAN8- GELEGENHEID. In een danszaal te Westplains (Mis souri) heeft een geweldige ontploffing plaats gehad, die de geheele zaal vernield heeft. Er zijn onmiddellijk twee dooden gevonden, maar tien personen worden nog vermist en zijn naar men vreest ook gedood. De oorzaak is nog niet opgehel- derd. Een nader bericht meld't: Er zijn 23 dooden gevonden, 16 lieden zijn naar een ziekenhuis vervoerd. 14 personen worden nog vermist. EEN GRUWELIJK VERHAAL. Engelsche bladen hebben een gruwelijk verhaal van een voorval, dat zich aan boord van het Japansche vrachtschip ]a- hiko Maroe heeft afgespeeld. Aan boord van het schip bevonden zich zes men schen, die te Seattle in de Ver. Staten zouden worden binnengesmokkeld. Alleen de hulpkok aan boord wist ervan en deze zou voor alles zorgen. Toen het schip, ko- mende uit Japan, Seattle naderde, sloot de hulpkok de zes mannen op in een der on- derste ruimen; hij zou hen op het geschik- te oogenblik waarschuwen. Maar dat oogenblik kwam niet; de hulpkok wilde of kon zijn belofte niet gestand doen. De Jchiko Maroe aanvaardde de terugreis naar Jokohama, aan boord met de zes would-be immigranten, nog opgesloten in het benedenruim. De kok was echter door het gebeurde zoo bang en zenuw achtig geworden, dat hij zich niet meer in de buurt van het bewuste ruim durfde begeven. De ongelulckige zes menschen zijn daar van honger en dorst omgekomen. Zij hadden in hun gevangenis niet genoeg leven kunnen maken om door de schepe- lingen van de Jahiko Maroe te worden gehoord. De Japansche scheepvaartin- specteur te Jokohama vond de lijken. Die waren in een zoo vreeselijken toestand, dat de nationaliteit der dooden niet meer kon worden vastgesteld. Bij het onder- zoek werd de hulpkok tot spreken ge bracht, hij bekende de toedracht der zaak. EEN ORIGINEEL KAMER- CANDIDAAT. In het dep. van de Seine (Parijs en om- liggende districten) zijn niet minder dan 663 candidaten voor de aanstaan- de verkiezingen gesteld! Een van de origineelsten heeft in het vijfde arrondissement zijn intrede gedaan; de heer Font d'Eilene, permanent secreta- ris van d'e z.g. Academie des Muses en president van de Jeunesse Litteraires. Daar de verkiezingsreclame hem te duur is, plakt hij zelf de affiches, waarop zijn candidatuur wordt aanbevolen, op de mu ren van zijn kiesdistrict! Hij heeft be- loofd, in geval hij v/ordt gekozen, de helft van zijn parlementair honorarium aan arme studenten te zullen geven. De radio-bezitters hadden er zich reeds op verheugd de verkiezingsspeeches rus tig in hun kamer te kunnen aanhooren. zonder naar voile zalen te moeten gaan. Maar t heeft niet mogen zijn, de regee- ring heeft verboden verkiezingsredevoe- ringen hetzij van rijks- of particuliere sta tions uit te zenden. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. SAS VAN GENT. Op Woensdag 4 April 1.1. werd door den ar chitect Hennink alhier, in het cafe Schippers- huis, aanbesteed het bouwen. van een woonhuis aan de Molenstraat alhier. Ingeschreven werd als volgt: Voor het lste perceel (metselwerk)P. «e Wagenaere te Sas van Gent, voor f 2125 en S. P. van der Hooft te Ter Neuzen, voor 1940. Voor het 2e perceel (timmerwerk)Joh. As- selman te Sas van Gent, voor 3295, en A. Fermont te Sas van Gent, voor f 2473. Voor het 2de en 3de perceel gecombineerd werd ingeschreven door A. Fermont te Sas van Gent, voor /2939. Voor de massa werd ingeschreven door C. H. H. Wisse te Zaamslag, voor f 5068 en A. Fermont te Sas van Gent, voor f 4964. Het werk is nog niet gegund. MIDDELBURG. Door den Hoofd-Ingenieur Directeur van den Rijks Waterstaat werd heden aanbesteed het leveren en in voorraadshoopen zetten van steen eh grint, langs de Rijkswegen, behoorende tot het Kanaal van Ter Neuzen en Rijkswaterlei- dingen, in 2 perceelen en in massa. Raming perceel I f 970, perceel II f 1530 en in massa /2500. Inschrijvers voor perceel I; N.V. Ned. Basalt en Bouwstoffen Mij, te Rotterdam, voor f919; N.V. De Hoop te Ter Neuzen, voor /834. Perceel II: N.V. De Hoop, te Ter Neuzen, voor 1509; N.V. Ned. Basalt- en Bouwstoffen Mij te Rotterdam, voor f 1450; G. A. v. d. Straaten te Ter Neuzen, voor f 1398. Massa: N.V. Ned. Basalt- en Bouwstoffen Mij, te Rotterdam, voor /2339. Vervolgens werd aanbesteed het onder- houden van het teer- en carbolineumwerk, voor de kunstwerken, aanlegplaatsen en ver- dere inrichtingen behoorende tot het kanaal van Ter Neuzen en Rijkswaterleidingen, gedu- rende het jaar 1928. Raming f 4000. Ingeschreven werd door de heeren: Alpli Guilliet voor f4123, Gebr. De Zeeuw voor f 4089, en G. A. van der Straaten voor f 3922. Alle inschrijvers wonen te Ter Neuzen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden ge- zonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaar- desingel 96c te Rotterdam. Postzegel van 7% cent voor antwoord insluiten en uitdrukkelijk blad vermelden. DE KUIKEN-GEESEL. Het bloedonderzoek der fcktoomen. Zooals ik reeds gezegd heb kunnen sommige kuikens genezen en verder groeien. Dit nu blijven gevaarlijke dieren en zij zijn oorzaak van alle latere leed. Hoewel de kuikens schijn- baar genezen zijn, blijft de bacil in het lichaam en wel meestal in den eierstok of in de ont- stoken plekken van de hartspier, Als men de harten van dergelijke kippen later ziet dan blijkt daaruit al direct, dat zoo'n hen of haan nooit geheel gezond kan zijn ge weest en het is mij vaak totaal onbegrijpelijk. hoe een dier met een dergeiijk hart nog verder kan leven. Het spreekt van zelf, dat waar het liart zoo slecht functioneert, ook andere orga- en lijden. Vandaar dus, dat dergelijke dieren veel gevoeliger zijn voor allerlei ziekten (long- ontsteking, diphtherie, tuberculosa enz.) en dat zij veel minder leggen. Op grond van hun hartkwaal zijn dus derge lijke dieren al waardeloos voor een bedrijf, dat rendabel wil zijn. Maar op grond van het feit, dat zij de smetstof der kuikenziekte in haar lichaam herbergen, zijn ze levensgevaarlijk voor de rentabiliteit van het bedrijf. De sterfte in koppels met besmette hennen is veel hooger dan die in koppels met gezonde hennen. Niet alleen, dat de smetstof op de broedeieren overgaat, doch zij kan ook op an dere kippen overgaan. Men heeft n.l. nage- gaan, dat de lichaamstemperatuur van der gelijke smetstofdraagsters soms plotseling met drie graden stijgt, wat er op wijst dat de smetstof dan tijdelijk in het bloed komt en vandaar met de mest naar buiten kan komen. Zooals gezegd, de besmette hennen leggen minder dan gezonde hennen, maar op haar ma- nier kunnen zij ook nog bedriegster zijn, want zij gaan wel vaker dan normale hennen naar de legnesten. De oppervlakkige pluimveehouder zal dus juist door zulke hennen gefopt worden en denken dat ze best zijn. Nu rnoet men niet denken, dat van de smet stofdraagsters alle eieren besmet zijn. Meestal is het slechts een zeker percentage bijv. van 510 der gelegde eieren is besmet. Waar echter een. besmet ei voldoende is een heele partij kuikens te besmetten, daar is dus ook ais de besmette hen maar enkele besmette eieren legt, het gevaar al groot genoeg. Ver der heeft men hierin een verklaring te zoeken voor het feit, dat van een toom kippen soms het eene broedsel best gelukt en het andere niet. Als wij nu dus de gevaren goed begrijpen, die de schijnbaar gezonde smetstofdraagsters opleveren, dan begrijpen we meteen dat een der voornaamste bestrijdingswijzen dezer ziek ten bij den foktoom gezocht moet worden. Hier treedt nu gelukkig onze wetenschappe- lijke kennis voordeeliger op den voorgrond dan bij het bestrijden der ziekte onder de kuikens, Het zou mij veel te ver woeren uit te leggen waarop de nieuwe bestrijdingswijze berust, doch in het kort komt zij hierop neer, dat men het bloed der foktoomdieren door bepaalde laboratoriumproeven kan onderzoeken op de al of niet aanwezigheid der smetstof. Deze me- thode is ter on'derkenning van typhus bij den mensch al lang in gebruik en zij berust er op, dat men een cultuur der .smetstof vermengt met een druppeltje bloedserum van het ver- dachte inddvidu. Als het verdachte individu de bepaalde smetstof bevat, dan doet zijn bloedserum de bacillen in de cultuur direct aan elkaar kleven tot klompjes en deze klomp- jes zinken in de bacillencultuur naar beneden, met andere woorden, de eerst troebele cultuur wordt helder met een bodembezinksel. Een vreemd woord voor aaneenkleven in aggluti- neeren, vandaar dat deze methode heet de „ag- glutinatie-methode." Welnu op de agglutinatie-methode is thans over de geheele wereld de voornaamste be strijdingswijze tegen de kuikensterfte gegrond- vest. De gang van zaken is nu als volgt. Zoodra de foktoom is uitgezocht, laat men den dierenarts komen, die uit de vleugelader van iedere kip een paar druppeltjes bloed af- tapt in een steriel glazen buisje. Op het buisje komt het nummer der kip te staan en vervol gens worden de buisjes met spoed naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam gezonden waar zij gratis onderzocht worden. Na enkele dagen ontvangt men bericht welke kip of haan gereageerd heeft en deze wordt dus van de fokkerij uitgesloten. Men kan de eieren van geageerd-hebbende dieren wel voor andere doeleinden gebruiken, doch in geen geval voor de fokkerij. Is aldus de smetstofdragende kip of haan uitgesloten dan is de noodlottige cirkel die liep van kuiken over fokdier naar broeder verbro- ken dan kan men dus de zieke meester worden. Nu moet men wel begrijpen, dat ziektebe- strijding op papier veel gemakkelijker is dan in de practijk, waar men steeds weer voor allerlei onbegrijpelijke feiten staat. Zoo is o.a. gebleken, dat er hennen zijn die soms reagee- ren en soms niet zoodat het aanbeveling ver- dient als men secuur wil zijn, om niet op een agglutinatieproef te vertrouwen. Hoe het ech ter zij, de algemeene, groote lijn ligt thans vast en het is alleen maar een vraag van toe- passing in het groot in de practijk om de ziekte te overwinnen. In ons land heeft de A. N. P. V. (Algemeene Nederlandsche Pluimveefokkers Vereeniging) het initiatief genomen tot een bestudeering en georganiseerde bestrijding dezer ziekte. Zij heeft een commissie benoemd bestaande uit deskundigen, pluimveefokkers, bestuurders van organisaties en Kamerleden, welke commissie eerstdaags met haar rapport zal komen. Op den inhoud van dit rapport mag ik thans niet vooruitloopen, doch kom er op terug, zoodra het gepubliceerd is. Dat men inmiddels in an dere landen ook niet stil zit kan blijken uit het volgende feit. In Amerika hebben eenige groote broedma- chinefabrikanten een soms gelds van f 40.000 bijeengebracht om hiermede een bestudeering van deze ziekte te bewerken. De meest be kende specialisten zijn bijeengekomen en heb ben ieder een onderafdeeling der ziekte ter bestudeering op zich genomen. Men zal vra gen, waarom? Als men nu toch eenmaal in groote lijnen de bestrijding kent? Er blijft echter nog zoo verbazend veel ter bestudeering over, bijv. het volgende: Men heeft gemerkt, dat sommige kuikens veel beter tegen de ziekte be stand zijn dan andere en nu wil men nagaan of men met der gelijke meer weerstandbiedende kuikens geen stammen op kan bouwen, die geheel ongevoe- lig zijn voor de ziekte. In Illinois heeft men gedurende 1924 en '25 4000 kuikens met smet stof gevoerd. Van de kuikens die de besmet- ting weerstonden heeft men later foktoomen gevormd en hiervan weer de kuikens besmet tegeilijk met gewone kuikens. Wat bleek toen? Van de proefkuikens weerstonden 55 de be- smetting en van de andere controlekuikens slechts 10 zoodat dus bewezen was, dat de proefkuikens veel sterker waren dan de ge wone kuikens. Wat bovendien stelselmatig goed zorgen kunnen bereiken blijkt uit het volgende: Toen ik vorig jaar in Canada was had me* daar op de wereldtentoonstelling te Ottawa een oOCtal kuikens geexposeerd in verschillen- de kunstmoeders. Deze 500 kuikens waren op een Zaterdag geboren in Vancouver een havenstad aan de Stille Zuidzee, gelegen in de bekende pluim- vee-.provincie Britsch Columbia. Zij waren op den trein gezet en bereikten na een reis van 6 dagen (dag en nacht in den trein) Vrijdags- morgens Ottawa. (De afstanden in Canada zijn reusachtig groot.) Welnu van deze 50# kuikens, die dus een week in hun doozen opge sloten waren geweest zonder eten of drinken, was er geen enkele bezweken en de diertjes ontwikkeklen zich verder ook zeer voorspoedig. We zullen nu de volgende keer eens iets over het kuikens-opfokken vermelden. Voorloopig zij men dus voorzichtig, met het koopen van broedeieren of kuikens van niet gecontroleerde kippen. AZALEA'S OVERHOUDEN. De Azalea dndica, welke omstreeks 180# voor het eerst vanuit China in Buropa werd ingevoerd, heeft zich een voorname plaats on der de kamerplanten verworven en heeft deae plaats weten te behouden. Evenwel, een echte kamerplant in de vollen zin des woords is het niet, daar de amateur ze niet van meet af in de kamer kan opkweeken. Dit moet door ee» vakrnan geschieden,. die door zaaien, stekke* of enten nieuwe planten opkweekt. Voor de amateur, die slechts over een ver- warmde kamer beschikt, is het niet zoo gemak- kelijk een December- of Januari-Azalea door den moeilijken tijd heen te krijgen. Met de later aangeschafte planten, welke tot Mei bloeien is een beter resultaat mee te behalen. Gedurende de bloeiperiode moet zorgvuldig worden gelet op de kleine, jonge bladscheutjes, die zich naast de bloem vormen. Zoodra me* deze bladscheutjes waarneemt, nijpen we deae weg, daar ze zich anders zoo krachtig ontwik- kelen en zooveel van het aangevoerde voedsel tot zich trekken, dat de bloemknoppen zicfc niet verder kunnen ontwikkelen en tot verdro- gen overgaan. Menige verzorger heeft hierdoor groote teleurstellingen ondervonden zonder de oorzaak hiervan te vermoeden. Deze bladscheutjes voe- len zacht aan en behoeft niet te vreezen, dat men een der hard aanvoelende bloemknoppe* mee wegneemt. Zoodra de laatste bloem is uitgebloeid, neemt het snoeien een aanvang. Alle uitge- bloeide bloemen worden met een scherp met. weggesneden en te veel naar buiten uitsteken- de takken worden ingekort. Dit is tevens de meest geschikte tijd, om tot verpotten over te gaan. Denk om voldoende drainage en neei* voor het verpotten vooral geen te groote pot. Als regel nemen we een zoodanige groote pot, dat de oude pot hier juist in kan staan. De plant blijft tot half Med binnen voor een zonnig venster en wordt regelmatig begoten. zoonoodig af en toe eenige uren geplaatst i* een emmer water, dat vooraf op kamertempe- ratuur is gebracht. Als bemesting geven we zoodra de groei krachtig intreedt wat slappe gier of goede bloemenmest. Na half Mei kan ze op een zonnig plaatsje in de tudn worden ingegraven. Het verdient evenwel aanbeveling te zorgen, dat ze niet wordt blootgesteld aan de felle zonnestralem van 12 tot 2. De stadsbewoner, welke in den regel niet over een tuin beschikt, kan de ven- sterbank of de dakgoot hiervoor benutten. Om het verbranden der wortels tegen te gaan, plaatsen we de plant in het laatste geval met pot en al in een grootere pot, opdat er rondom eenige c.M. ruimte ontstaat. Het gieten moet ook gedurende dezen tijd regelmatig plaats hebben en hierbij worden gewaakt voor te weinig vocht. Voor het na- jaar met zijn nachtvorsten al onze goede zor gen kunnen bederven, halen we de plant weer binnen. Ze kan dan eerst in een zonnige onverwarm- de kamer worden geplaatst en pas als de bloemknoppen zich beginnen te kleuren, mag ze in een verwarmde kamer worden gebracht. Ook ondanks wat mindere zorgen lukt het wel eens een azalea opnieuw in bloei te krijgen, doch ze zal dan in geen geval zoo rijkelijk bloeien als bij een goede verzorging. s.s. HELENA van Barry naar Villa Constitu- con passeerde 13 dezer Madeira, s.s. MAGDALENA van Barry naar Villa Oon- cion passeerde 13 dezer Madeira, s.s. TERNETJZEN vertrok 17 dezer van Sun derland naar Algiers. s.s. SCHELDEJOL, 260 ton, te Shoreham ver- wacht. s.s. SCHELDEDAM, 650 ton, in lading te F«- wey voor Ter Neuzen en Antwerpen. s.s. SCHELDESOP, 750 ton, in lossing te Lon den. s.s. SGHELDESTROOM, 1500 ton, in lossing te Londen. s.s. SCHELDEDIJK, 7500 ton, in lading te Mobile voor U. K. s.s. SCHELDESTAD, 8000 ton, in lading t« Calcutta voor Bombay, s.s. SCHELDEPAS, 8500 ton, van Antwer pen naar New-Zeeland 12 dezer Panama Kanaal gepasseerd. s.s. SCHELDELIJN, 11000 ton, van Ter Neu zen naar Colombo 14 dezer Aden gepasseerd. Van Ter Neuzen: 17 April. Duitsch s.s. PILOT, 2910, steen, New-York. Van Sluiskil: 17 April. Nederl. s.s. SINT JANSLAND, 1194, ledig, Tyne. Van Riemen: 17 April. Deensch s.s. KNUD. 1188, fosfaat, Antwerpen. Voor Gent: 16 April. Fransch s.s. CAM- BRAISEN, 1964, fosfaat, Sfax; Eng. s.s. WENNING, 377, stukg., Goole; Eng. s.s. BLACKCOCK, 226, stukg., Londen; Eng. s.s. CONTINENTAL, FREIGHTER, 214, pekkolen, Londen; Eng. s.s. MACVILLE, 355, pekkolen, Kingslynn. 17 April. Eng. s.s. DAFILA, 969, stukg., Manchester; Zweedsch s.s. BADEN, 2462, steen, Antwerpen; Zweedsch s.s. FREDRIKA, 1286, hout, Hango; Eng. s.s. BORDERFIRTH, 250, ledig, Londen; Belg. s.s. NIEUWCAP- PELLE, 782, ledig, Londen. Van Gent: 16 April: Eng. s.s. BINBROOK, 360, macadam, Ipswich; Eng. s.s. TYNB- MOUTH, 1611, ledig, Tyne; Eng. s.s. AKEN- SIDE, 1138, ledig, Danzig. 17 April. Zweedsch s.s. HELLE, 555, fos faat, Limhamm; Eng. s.s. SEAFORTH, 134, fosfaat, Inverforden; Lett. s.s. RAUNA, 1441, ledig, Danzig; Eng. s.s. CONTINENTAL FREIGHTER, 214, ledig, Antwerpen; Belg. s.s. MONA, 244, ledig, Antwerpen; Duitsch s.s. COLD AIR, 347, stukg., Londen; Noorsch s.s. ERLING LINDOE, 751, ledig, Blyth; Eng. sis. DUNSTON, 1188, ijzer, Garston.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3