ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8209. Woensdag 18 April 1928. 68e Jaargang H.H. Kantoorhouders Sam en zijn schat BijWeersver-*\ anderingen 4B0NNEMENTSPRIJS 6INNENLAND. FKUIL18T OR. B U I T E N L A N D._ Binnen Ter Neuzen f 1.40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalinq fr. per post 6,60 per jaar Voor het buitenland f 2,70 per 3 maar.den franco per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetalinp. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-. Woensdaq- en Vrijdaqavond. enz. worden beleefd verzocht de volledige adreslijst van de Ter Neuzensche Courant voor 1 Mei a s. in te zenden aan DE ADMINISTRATE DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. HET BEZOEK VAN SIR CHAMBERLAIN. H. M. de Koninpin heeft Zaterdap- av»nd te 7JA uur den Britschen minister van buitenlandsche zaken, sir Austen Chamberlain in audientie out van pen. be nevens den Britschen pezant praaf Gran ville. Bij deze audientie was Prinses Juliana tepenwoordip. Aan den disch van Hare Majesteit de Koninpin en Hare Koninklijke Hoopheid Prinses Juliana zaten Zaterdapavond aan: sir Austen Chamberlain, K. G., Rritsch minister van buitenlandsche zaken an lady Chamberlain; praaf Granville, de Britsche pezant en lady Granville; Jhr. Mr. F. Bee- laerts van Bloklamd, minister van buiten- iand-sche zaken en mevrouw Beelaerts van Blokland, qeb. jonkvrouwe Snoeck; en als leden van Hater Majesteit pevolp: pravin Van Lynden van Sandenburp, prootmees- teres; jonkvrouwe B. van Swinderen, eer- ste hofdame; praaf Du Monceau opper- ceremoniemeester en prootmeestar; praaf Van Lynden van Sandenburp, opper- kameriieer der Koninpin en prootmeester van het Huis van H. K. H. Prinses Juliana; baron De Smeth, hofmaarschalk; baron Van Geen, kamerheer en particulier seeretaris; kolonel Jhr. A. G. Sickinphe, kamerheer; kapitein van het Indisch leper Van Kesteren, adjudant; le luitenant baron Sirtema van Grovestins, ordon- nans-officier. BARON BENTINCK. Men meldt uit Den Haap: Op 90jaripen leeftijd is hier ter stede overleden de pepens. qeneraai-majoor A, C. baron Bentinck, kamerheer in buiten- pewonen dienst der Koninpin. Lanper Uit het Enpelsch door P. G. WODEHOUSE. Vervplp. ,,Nu, en of", zeide Sam eerbiedip. ,,Nu, deze man bracht wekenlanp in absolute eenzaamheid door, niemand om een woordje aan kwijt te raken niets, om zijn pedachten van die photo af te leiden. Het pevolp was, dat hij het meisje van de ktek bepon te beschouwen, nu, als een oade vriendin." ,,Sleddon", zei de heer Braddock, meer champagne." „En een paar maanden later, pinp Sam voort, „kwam de man naar Enpeland. Hij ontmoette het meisje. En omdat hij haar nop altijd als een oude vriendin beschouwde, snapt u, raakte hij in de war en twee minuten, nadat ze aan elkander waren voorpesteld, had hij haar pekust." jDan.is het nopal een zwakzinnip speci men van een dom soort poedaardipe idio- ten," merkte het blonde meisje critisch op. ,,Misschien hebt u pelijk," stemde Sam toe. „Maar zoo pebeurde het nu Ben in aal." „En wanneer bepint het verhaaltje nu?" zeide een van de konijnenpezichten. ,,Nu, het meisje dat natuurlijk den waren staat van zaken niet snapte, werd natuurlijk nijdip," zeide Sam. dan een halve eeuw maakte d'e tbans ont- slapene deel uit van de Koninklijke hof- houdinq, want reeds als kapitein der rij- dende artillerie was baron Bentinck adju dant en eerste stalmeester van Koninq Willem II. De overledene was ridder in de Ned. Leeuw, Groot-Officier in de kruisorde van Oranje en hij had tal t an hooqt buitenlandsche onderscheidinpen. AFSGHE1D MR. VAN LEEUWEN VAN DEN RAAD VAN STATE. Na afloop van de verpaderinp van den Raad van State van pistermiddap, die ook werd bijpewoond door Prinses Juliana, sprak Mr. Van Leeuwen enkele afseheids- woorden tot den Raad, waarvan hij bijna 14 jaar vice-president is peweest en memo- reerde in het bijizonder de aanpename sa- menwerkinp met de leden, die het mope lijk heeft pemaakt het hoofd te bieden aan het steeds proeiend aantal zaken. Het oudste lid van den Raad, Mr. Harte van TeCklenburp, wees er op met hoeveel leedwezen de leden van den Raad het be- siluit van den vice-president om ontslaq te vrapen, hebben vernomen. DE POSTRAAD. De Minister van Waterstaat heeft Dinsdaq den onlanps inpestelden Postraad pei'nstalleerd met een uitvoer'ipe rede, waarin hij wees op de belanprijke plaats welke het nieiuwe collepe inneemt en doot welks installatie een orpaan is tot stand pebracht, waaraan het ambtelijk karakter pebeel ontbreekt en dat qeheel los van de bedrijfs'leidinp staat. De Minister stelde in het licht, dat de instellinp van den Postraad niet op zich zelf staat. Zij is een onderdeel van de reorpanisatie van het peheele Staatsibe- drijf. Voorts pinp de Minister in den breede na de functie van het nieuwe col lepe. s Ministers rede werd beantwoord door den voorzitter van den Postraad, A. Pier- son. die verzekerde dat de thans benoem- de leden van den Postraad hun benoeminq hebben aanvaard als bereid ten bate der pemeenschap als poede staatsburpers te trachten diensten te bewijzen die van hen pevraapd worden, De leden van den Postraad hebben qeen mandaat van proepen of van speciale bdaniphebbenden. Zij hebben slechts man daat van de repeerinp en zullen dus vol- komen vrij zijn in hun oordeel. Spreker wees er op, dat van werknemerszijde be- zwaren tepen de instellinp van den Post raad zijn peuit, waarschijnlijk uit vrees, dat hij meer aandacht zal besteden aan de wenschen van het publiek dan aan die van het personeel. Naar aanleid'inp daarvan wilde spreker opmerken, dat weliswaar de dienst er is voor het publiek en niet voor het perso- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. rheumatisc/ie pijnen oplassinty neel, doch dat poede diensten slechts mo- pen wordeh verwacht van een met poeden wil en met plezier werkend personeel en dat dus de belanpen van het personeel en t an het publiek zeer nauw verband met elkaar houden en volstrekt niet tepen el- kaar behoeven in te druischen. Spreker meer.de dc.'i ook da l de leden van den Postraad het recht hebben te verwachten dat van eenipe animosite.it tepen het collepe, van welke zijde ook, peen sprake kan zijn. DE NIEUWE ZIEKTEWET. Op initiatief van een aantal orpanisa- ties, vertepenwoordipende de belanpen van nijverheid, handel, landbouw. midden- stand en huisvrouwen, is te's Gravenhape een druk bezochte opznbare verpaderinp pehouden over het wecsomtwerp tot wijzi- pinp van de Ziektewet. De openinpsrede w-'rd pehouden door den voorzitter van het uitvoerend comite, Mr. Aup. Philips, die er op wees, dat deze verpaderinp beooqt meer klaarheid te brenqen op het pebied der Ziektewetplan- nen. In krinpen van hen, zoo zeide spre ker.. die in 'de practijk als werkpever met de wettelijke ziekenpeldvoorzieninp te maken zullen krijpen, werd de noodzake- lijkheid pevoeld van richtipe en zaakkun- dipe vooriichtinq. De bezwaren, die er bestaan, zijn in het peheel niet pericht tepen de wettelijke repelinp voor zieken- peldverzekerinp als zoodanip, maar wel tepen de uitwerkinp, die de prondpedachte van een derpelijke repelinp in de aanhan- pipe wetsvoordracht heeft pevonden. Laat ons vertrouwen, zeide spreker, dat deze verpaderinp ertoe zal bijdrapen, dat wel- dra een poede, eenvoudiqe en billijke zie- kenpeldverzekerinp totstand mope komen, wa/t in het belanp zal zijn niet alleen van de werkpevers, maar vooral ook van de arbeiders, ja van peheel ons volk. Vervolpens sprak mevr. Mr. D. Oppen- heimer-Belinfante ov^r de huisvrouwen en de Ziektewet, Ai st -tn de huisvrouwen niet bepaald principieel tepen een verze- kerinp van huispersoneel, betoopde spr het is te beprijpen, dat zij niet inqenomen zijn met het systeem der wet, volqens welke zij de halve premie moeten betalen Waar het hier een verzekerinq peldt tepen een risico, dat peheel buiten toedoen van den werkpever ontstaat, is het h. i. niet lopisch, dezen een deel der lasten te doen drapen. Spr. vreesde. dat deze wet de poede verstandhoudinp tusschen huis vrouw en personeel niet zal bevorderen omdat er allerlei peschillen uit kunnen voortvloeien. De tekst is soms zoo ondui delijk, dat men niet weet, waaraan men zich te houden heeft. Onaanpenaamheden voorziet spr. b.v. van de bepalinp, dat de werkpever de premie peheel moet voldoen maar deze voor de helft op de verzekerde map verhalen. De dienstboden zullen dit verhaal als een kortinp op haar loon be scihouwen. Vele huisvrouwen zullen, om ontevredenheid te vermijden, de premie dus maar peheel voor eipen rekeninp nemen, hetpeen de situatie voor minder pefortuneerde werkpeefsters nop be zwaarlijker maakt. Ontduikinq der wet is te verwachten ten aanzien van huisperso neel, dat bij verschillende werkpeefsters in dienst is, zooals werksters en wijkhuis houdsters. Hoewel het denkbeeld van moedersc-hapszorp in het alpemeen den huisvrouwen niet. onsympathiek is, zou spreker een afzonderlijke repelinp daartoe wenschen. Hierna hield Ir. V. R. Y, Croesen. voor- De konijnenpezichten keken elkaar aan en schudden het hoofd. De kortharipe jonpe dames trokken medelijdend haar wenkbrauwen op. Nopal mal," zeide het blonde kort- haripe meisje. ,,Klets", zeide de donkere. ,,Wie pe- looft tepenwoordip nop. dat een meisje zoo krankzinniq is, om er iets om te pe- ven als een man haar een zoen qeeft.' ,,Iedereen kust iedereen tepenwoordip zeide het eene konijnenpezicht diepzin- ni9- ,,Dat meisje maakte een hoop arukte voor niets," zeide het andere konijnen pezicht. ..En hoe eindipde de peschiedenis? vroep tante Julia. ,,Er is peen slot," zeide Sam. ,,Nop niet." ,,Sleddon", zeide de heer Braddock met een rustipe, pevaarlijke intonatie. 2. Het is best mopelijk om, als je nop jonq oent en in opperuimde stemminp, van John Street Mayfair naar Burberry Road Valley Fields te wandelen. En Sam deed dat. Hij was buitenqewoon opqeruimd. Het scheen hem zoo toe, als hij alle pe- >eurtenissen nop eens aan zijn peestesoop voorbij liet paan, dat hij in Kay s ooqen een ondeelbaar oopenblik een zeker iets had zien twinkelen, dat peleek op den voorbode van de lente na een moeilijken winter; en ofschoon hij niet in sportcos- tuum was, toch lepde hij den lanpen wep af in een tempo, dat critische opmerkin gen ontlokte aan het proletariaat Ianps den kant. De Londenaar, die aan de Sur- rey-side woont, stelt altijd belanp in ieder die haast heeft en als die haastiqe per- j soon in rok is, met een hooqen hoed op, dan schroomt hij niet om zijn opmerkin- pen te maken. Maar Sam hoorde niets van deze las- terlijke taal. Onbewust van zijn ompevinp schreed hij door Brixton, ijlde door Her- ne-Hill en kwam weldra warm en qeluk- kip bij de deur van Mon Repos. Hij deed de huisdeur open en vond een briefje op de tafel in de vestibule. Hij opende het zonder er bij te denken. Het schrift kende hij niet en het was een dameshand: Geachte heer Shotter. U zoudt mij zeer verplichten, als u den knecht ver zocht mij niet meer toe te roepen van uit boom en. Hoopachtend, Kay Derrick. Tweemaal moest hij dit kort epistel doorlezen, eer hij de beteekenis bepreep. En toen had Sam diep medelijden met zich zelf. Hij beefde van ellende over de wreedheid van zijn lot. Daar deed hij nu wai in zijn macht was om op poeden voet met de buren te komen en intusschen verijdelde Snert alle popinpen, door voort- durend in de boomen te paan roepen van den ochtend tot den avond. Het was heel, heel hard. Hij stond zijn woede nop aan te wak- keren door het briefje voor de derde maal nop eens door te lezen, toen er een lanq- perekte anpstkreet uit de keuken klonk. zitter van het Kon. Ned. Landbouw- Comite, een rede over bedrijfsverzekerin pen, waarbij hij art. 103 van het wets- voorstel breedvoerip beschouwde en tot de conclusie kwam, dat het zoodanip qe- wijzipd moet worden, dat van 'n collec- tieve uitvoerinp der ziekteverzekerinp sprake kan zijn. De heer E. ter Kuile Jr., Enschede. voorzitter van de commissie van toezicht op het ziekenfonds van Enschede en Lon- neker, sprak daarna over de bijzondere ziektevoorzieninpen en de Ziektewet. Het had spreker qetroffen, dat de Minister de voorkeur qeeft aan een afzonderlijke repe linp van het ziekenfondswezen en van d^ ziekteverzekerinp. Het wilde hem voor- komen, dat het vereenipen van deze on- derdeelen tot een alpemeene ziekenverzor- pinp, zij het dan niet met een voor beide onderdeelen afzonderlijk pevoerd finan- cieel beheer, de voorkeur verdient boven het in deze wet pevolpde bepinsel. Voor- zieninq van peneeskundipe hulp, verple- pinp in ziekenhuizen, verstrekkinp van qe- neesmiddelen zijn een allereerste vereisch- te en behooren zooveel mopelijk ter be- schikkinp van den verzekerde te staan, opdat het herstel van den patient bevor- derd worde. Daarnaast is het zeer zeker noodip om den verzekerde tijdens ziekte zooveel mopelijk van financieele zorp te vrijwaren. Beide voorzieninpen moeten elkaar aanvullen en kunnen bezwaarlijk pescheiden worden. Moederschapszorp was het onderwerp, dat Dr. A. Hijmans behandelde. Hij con- cludeerde: wil men de repelinp ten op- zichte van zwanperschap en bevallinq in de Ziektewet behouden, dan behoort het betrokken artikel te luiden: ,,Met ziekte wordt zwanperschap en bevallinq van een pehuwde vrouw pelijk qesteld". Om vele redenen, zeide spreker is het echter voor alles te verkiezen, dat de moederschaps- verzekerinp peheel uit de Ziektewet wordt verwijderd en zelfstandip perepeld wordt in een Moederschapszorqwet. Gver de middenstandsbelanpen en de Ziektewet sprak de heer S. P. Lips, pen- ninpmeester van den Middenstandsbond. Hij kwam o.a. tot de volpende conclusie: Ziekte-risico voor den arbeider en het ri sico van ziekenpeldbetalinp voor werk pevers zijn twee volkomen onqelijksoor- tipe risico's. Het risico van ziekenpeld betalinp is voor den werkpever in het al pemeen peen object van verzekerinq. Ver- zekerinpsdwanp ten aanzien daarvan be- teekent het leqqen van overbodipe impro- ductieve lasten op het bedrijf en is daar- om niet te aanvaarden. Volkomen vrijheid dient voor den werkpever peschapen te worden om het ziekenpeldrisico zelf te drapen. Premieverrekeninp tusschen werkpevers en werknemer is niet te aanvaarden als een ernstip bedoelde popinp om de arbei ders de helft van de ziekteverzekerinp te laten betalen. Nadat de heer E. A. van Poelvoorde uit Heerlen, directeur van het Alp. Mijn- werkersfonds, de administratieve zijde van het wetsontwerp had belicht, sprak ten- slotte Mr. B. J. M. van Spaendonck uit Tilburp over fabriieksziekenkassen. Op de redevoerinpen volpde een leven- dipe pedachtenwisselinp. waarbij Dr. F. G. Waller een ernstip woord van protes deed hooren aan het adres van de Repee rinp, die niet te voren zich heeft afqe- vraapd: Wat kost deze verzekerinq aan administratie Een veel eenvoudiper re pelinp dan de voorpestelde had pezocht Het klonk als de klacht van eer, pemar- telde ziel; en zonder zijn hoed op te ra- pen, dien hij van louter schrik had laten vallen, rende hij de trappen af. Hallo", zeide Snert, van zijn krant opziende, ,,al teruq?' Zijn phlepma verbaasde Sam. Als hij zijn ooren kon vertrouwen, dan was er een paar seconden peleden een moord in dit vertrek pebeurd en deze man van ijzer las het sportnieuws zonder een spier te vertrekken. ..Wat was dat in qodsnaam? ,.Wat was wat?" ,,Dat lawaai. ,,0, dat was Amy,' zeide Snert. Sams aandacht werd afpeleid, doordat er in de duisternis achter de tafel iets be- woop. Een peweldipe massa verhief zich, en ontpopte zich als een enorme hond. Hij was nu heelemaal op en lepde zijn kop op tafel en staarde Sam aan met een pe- fronst voorhoofd en droomeripe ooqen, als een bijziend mensch, die zich een be- kend pezicht wil te binnen brenqen. „0 ja", zeide Sam zich weer iets her- innerend. ,,Je hebt hem dus.' ,,Haar." Wat, is hij een zij?" ,,Dat map de heme] weten, zeide Snert eenvoudip. Het was een probleem, dat hij in het bepin van den avond teverpeefs had probeeren op te lossen. ,,Ik heb haar naar een ouwe tante van me vernoemd. Daar lijkt ze op." „Een aardiqe vrouw zeker." ,,Ze is dood." Misschien is dat maar het beste voor moeten worden. Een eenvoudiqe en billijke repelinp, m het belanp van patroon en arbeider al- dus was de conclusie, waartoe de belanq- wekkende besprekinpen in deze poed q«- slaapde verpaderinp leidden. DE VLIEGTOCHT VAN DE .BREMEN". Fe Montreal is pisterochtend vroep een bericht uit Point Amour ontvanpen, mel- dende, dat de Bremen' Woensdaq haar vlieptocht zou hervatten, indien de her- stdlinp aan de schroefschacht, die bij de landinq pehavend is, dan voltooid is. Jutfrouw Junkers is uit New-York te Montreal aanqekomen met een Junkers- toestel dat pelijk is aan de ..Bremen", ten einde behu'lpzaam te zijn bij het voorthel- pen van de vliegers, in samenwerkinp met de Canadeesche repeerinp. Er is ook een mecanicien van Junkers met reserve- onderdeelen te Montreal aanqekomen. Uit Quebec wordt nop gemeld, dat dr. Cuisinier en een mecanicien die in het Canadeesche vliegtuig zaten, dat naar Greenly Island pevlopen is, op het efland zijn pebleven om bij het herstellen van de ..Bremen" te helpen. De vliegers hebben zich waarlijk niet te buitenpepaan aan oppesmukte veFhalen over hun eipen prestaties. Koeler resume dan het volpende konden zij bezwaarlijk peven. ,,Na 30 uur te hebben pevlopen in aller- slechtst weer, dat het voor ons noodzake- lijk maakte heel laap te blijven, werden de weersomstandipheden alarmeerend. De mist werd dichter, en naarmate wij de plek naderden, waar wij zijn geland, scheen het kompas onklaar te raken. Sneeuw en regen-sneeuw kwamen in plaats van den mist en het leek wel of de natuurkrachten samenspanden om de Bremen" te maken tot een aieu slachtoffer van het vliego.n over den Atlantischen Oceaan. Niettepenstaande wij beseften, dat de storm de Bremen" uit haar koers dreef en dat de benzinevoorraad ai maar ver- minderde *en bepon op te raken, waren wij primmip besloten, er, trots alles, toch te komen. Maar ten slotte hadden wij de hoop al oppepeven, toen wij land wij meenden dat het Newfoundland was pewaar werden. In het eind beseften wij, dat wij boven land vlogen in de buurt van de Straat van Belle Isle, en toen wij een klein meertfe "zaqen in het midden van een popperip eilandje, besloten wij daarop te landen. De afwezipheid van drijvers en ski s bemoeilijkte de landing en de scho'k bracht averij teweeg aan het ondexstel en den staart van de ..Bremen". Maar zelf ble- ven wij ongedeerd. De ..Bremen' brak door het ijs heen. Wij trotfen pastvrije menschen aan die al hun hebben en houden te onzer be- schikkinp stelden om het ons mopelijk te maken, rust te nemen en voor zoovei zij over het noodipe daartoe beschikten de ..Bremen" te repareeren. De herstellinpen zullen spoediq voltooid zijn." Nader meldt men: De Bremen' kan, naar uit een na^iex bericht blijkt, niet op het Greenly-eiiand hersteld worden. Koehl en Huenefeld hebben daarvan de onmogelijkheid inge haar, zeide Sam. Hij bewoog zich voor- over en trok eens vriendelijk aan de ooren van het dier. Amy snoof op beschaafde wijze, poedkeurend. „Noem je dat een bloedhond, Snert?" „Ik zou niet graaq willen zeppen, wat ze was. Niet om een eed op te doen. ten- minste." ..Een soort honden-cocktail, van alles wat, zeide Sam. ,,Zooiets waar je van droomt, als je een nachtmerrie hebt." Hij zap iets op den grond liggen, en toen hij bukte, zap hij. dat zijn vriende- lijkheden tepen het beest, de oorzaak wa ren, dat Kay's briefje op den grond was gevallen, Hij raapte het op en keek Snert pestrenp aan. Amy, die verrukt was van zijn attentie, porpelde als badwater. dat wep loopt, Snert, zeide Sam. ..Mot je?" ..Waarom voor den duivel. wilde Sam met nadruk weten, ,,roep je juffrouw Der rick uit de boomen toe?" ,,Ik zei alleen maar: oe-oe, Sam. plei't- te de heer Todhunter. ,.Wat zei je?" Oe-oe." ,,Maar waarom ter wereld zei je: Oe-oe Zijn lanpe zeereizen hadden Snert's wanpen pelooid, maar nu kwam er toch iets als een blosje op te voorschijn. ..Ik dacht, dat het 't meisje was." ..Welk meisje." ..■De meid. Ze heet Klaartje." ,,Maar waarom moet je oe-oe tepen haar zeppen?" (Wordt vervolpd.) 3 NEUZENSCHE COURANT 4 De Burgemeester van TER HEl'ZEN brengt ter atgemeene tennis, dat een uitspraak op aanvrageom vrgstelling van den dienstplieht, ter secretarie dezer gemecute, voor een ieder ter inzage is nedergelegd Tegen deze uitspraak tan binnen tien dagen ■■a den dag van deze bekendmaking in beroep wor denaekomen: ■-> tj "imii 111,1 n >rr. .-.w --te. .vjanaaafcaa— I [A. door den mgeschrevene wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegenwoor diger B, door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen, of door hunne wettige ver<egenv.oord igers. |j Uet verzoeksehrift moet rnet redenen onikleed zijn" Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericRt aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Voor zooaeel betreft uitspraken door Gedeputeerde Staten gedaen, kan bovendien de Commissaris der Koningin, binnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Ter Neuzen, den 16 April 1928. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. 35) tredenm in verhoogde mate op Dit voorkomt men het best door bij het geringste teeken het indringende inwrijfmiddel, ■C te baat te nemen ~~Bij apothekers en droqisten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1