BUR6ERLIJKEN STAND. Financieele Berichten. HANDEL8BEBICHTEH.~ GEMEENTERAAD VAN KOEWACHT. VERK.OOP1NGEN, UITVOER1NGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. LOUP DER BEVOLKIN G VAN TER NEUZEN. "a. C. LENSEN^i^OMVAAR^ MAATSCHAPPIJ—TER NEUZEN. VERKOOPINGEN~" EN AANBESTEDIN GEN. ZEEVAARTMAATSCHAPPIJ „SCHELDESTROOM." SCHEEPVAARTBEWEGING. Prikkelbaarheid trengen, of oveigaan tot verdeeling van lan- lerijen, maar wel kunnen de arbeiders door die --•rganisatie zelf helpen aan venbetering van -ten toestand. De overheid heeft hier een belangrijke taak it* verrichten, door bet geven van aanwijzin- gen, hoe en vvaar werk verkrijgbaar is. Het apreekt vanzelf, dat wij te dien opzichte alleen en uitsluitend het oog richten naar jonge krachten, niet naar oudere mensehen, maar naar de opkomende generatie, die aan het be gin van hun maatschappelijk leven staan, en bezield met energie en wilskracht de geboden gelegenheid willen aanvatten, om zich eene positie te verwerven in de maatschappij. Het is niet te ontkennen, dat er, om zich in een vreemd land te vestigen, waar de zeden en gewoonten anders zijn dan hier, moed noodig is, maar waar reeds zoovelen zijn heengegaan e« zijn geslaagd, is de wetenschap, dat hij die eicli aldaar gaat vestigen in zijn nieuwe omge- vang mensehen van zijn ras zal aantreffen waarmede hij over verschillende omstandig- iieden overleg kan plegen, eene geruststelling •'jut hij althans niet gaat naar streken, onher- bergzaam en verlaten, streken, waar meerde- jen van zijn.e landgenooten zijn heengegaan en aoor vlijt en volharding hebben kunnen vinden, betgeen hier niet mogelijk was. Men moet het seven beschouwen, niet als individueel, maar als .solidair ten opzichte tot elkander, en waar het den een goed gaat, zal het over het algemeen voor den ander niet slecht zijn. De volgende rJpi ekei zal U omtrent een en ander nog nadere inlichtingen verstrekken. De heer Staal, hiema het woord verkrijgen- de verklaart, dat het hem door de voorgaanden syreker gemakkelijk is gemaakt, aangezien, spreker niet zoozeer met de plaatselijke toe- -tanden in Zeeuwsch-Vlaanderen op de hoogte is,"en na hetgeen, door den heer Huizinga is gezegd, het voor hem ook geen beteekenis meei heeft een meer specifieke bespreking over Zeeuwsch-Vlaanderen te houden. Mijn taak op jeze vergadering zal zich dan ook in hoofdzaak Lepalen tot het bespreken van verschillende toe- etanden in den lande. Ik wil dan te dien op- zichte eerst de malaise in Nederland bespre ken, alhoewel die ook in andere landen te con- stateeren valt. Ik herinner mij, aldus spreker, dat, toen ik in 1916 op eene vergadering te Den Haag was, door een spreker verkondigd werd, dat na den oorlog er voor ons land een tijdperk van bloei en welvaart zou aanbreken, en de twijfel die omtrent deze veronderstelling getrokken werd, ii maar al te zeer bewaarheid geworden. De wapenstilstand beroofde aan Duitschland Silezie met de bezettingen van het Rijnland en h«t Saargebied, Belgie, Frankrijk en Engeland werden door den oorlog financieel afhankelijk van Amerika, enz. Al deze toestanden, hadden tot gevolg, dat er in plaats van welvaart een maatschappelijke inzinking is gekomen, waar- an de arbeiders den stoot moesten opvangen. Wij zijn buiten den oorlog gebleven, maar heb- bgn door valuta, verhoogde invoerrechten voor export enz., niettemin de gevolgen ervan maar ail te zeer ondervonden. En waar onze bevol- iking jaarlijks met 115.000 zielen toeneemt, be- teekent dit, dat er jaarlijks door 35.000 per sonen meer om werk wordt gevraagd. Ook uit Indie komen mensehen terug naar het moeder- land, waardoor de werkloosheid steeds grooter afmetingen gaat aannemen. Wat heeft de regeering nu tegen dit alles gedaan? Zij heeft door de invoering van het werkloos- h»idsbesluit van Mr. Treub in 1917 de gelegen heid geopend, zich als arbeider tegen de ge volgen der werkloosheid te verzekeren, en hier- u t is voor den arbeider de plicht ontstaan zich poor midel van die verzekering te dekken. Was de arbeidsbemiddeling reeds in 1902 begonnen in 19181919 kreeg men de verdeeling van ons land in arbeidsdistricten. Zoodoende hebben we nu 40 arbeidsbeurzen, met 1012 correspon- dwiten. En te dien opzichte zou ik de gemeente- besturen willen vragen, houdt U voldoende toe- zscht op de werking van het orgaan der ar beidsbemiddeling in Uwe gemeenlbe, en dan moet ik hier tot mijn leedwezen mededeelen, dat dit op verschillende gemeenten te wenschen cverlaat, al is dit niet toepasselijk voor de gemeente Hoek, waar het instituut perfect werkt. De regeering is echter nog verder gegaan en. heeft de verzorging der werkloozen uitge- breid met de instellingen van bemoeii'ngen in Oberhausen, Parijs, Brussel en Antwerpen. Want al is de industrie in de laatste jaren wel eenigszins opgeleefd en al is de Zuiderzee droeggelegd, er blijven toch te veel arbeids- krachten, en een deel hunner moet zich elders vestigen. Er is wel eens geschreven, dat de be volking van Zeeland te hokvast is om zich te erplaatsen naar andere streken, doch Z.- Vlaanderen heeft hierop ten alien tijde een uit- zondering gemaakt waar vroeger voor den oor log reeds groote ploegen volk in Duitschland gingen werken. En daarom ook heeft zich ons oog terug daarheen gericht. Voor den oorlog werkten in Duitschland on- geveer 150.000 Nederlanders, en waar thans le industrie daar zich in een snel tempo heeft hersteld, begint weder de vraag naar Neder- landsche arbeidskrachten te herleven, al zijn het op het oogenblik nog slechts hoofdzakelijk bouwvakarbeiders. Door het Duitsch-Poolsch verdrag gaan geregeld Polen terug, waardoor ook vraag komt naar arbeiders in het land- bouwvak. In het afgeloopen jaar hebben wij aan de bescheiden aanvraag kunnen voldoen en zijn ongeveer 400 personen in den landbouw aldaar tewerk gesteld. Ook daarin zijn echter teleurstellingen niet uitgebleven. Zoo zond ik uit Middelburg 9 man weg en twee dagen later waren ze weer terug. Ook uit Domburg zijn er later enkele mensehen gegaan, en die ver- dienden daar een zoodanig loon, dat ze onge veer 30 per week overhielden. voor hun gezin. Ik ben er persoonlijk geweest ten einde de voe- iting, huisvesting en verzorging te onderzoe- ken en heb geconstateerd, dat het daar goed was. Hieruit blijkt dus, dat het slagen van emigratie in de eerste plaats afhankelijk is van den persoon zelf. Wij kunnen ten slotte de mensehen helpen, doch wanneer bij de betrok- ken personen den wil om te slagen niet aan- wezig is, dan mislukt alles. Thans is er voor het Rijnland vraag naar paardenknechts, waar- voor de loonen bedragen 50 mark per maand met kost en huisvesting per maand. Vanuit Ter Neuzen zijn dezer dagen enkelen vertrokken. Voor de toekomst worden bietenrooiers ge vraagd a f 30. Wie Uwer zich daarvoor wenscht aan te melden vervoege zich bij den correspondent hier ter plaatse, die de noodige inlichtingen zal geven. Ik wil vooral hier de ,K>ngeren onder U emstig in overweging geven, wanneer U hier niet slagen kunt probeert het dan elders, dat heb ik persoonlijk in mijn jon- gere jaren ook gedaan. Wat de werkgelegenheid in Brussel betreft, daar worden gevraagd vaklieden als beeldhou- wers, stukadoors en dergelijke. Jaarlijks wor den door de arbeidsbemiddeling in Belgie ruim 1400 personen geplaatst, terwijl er nog daar- buiten velen op eigen gelegenheid heengaan. Ook in Belgisch-Dimburg worden arbeids krachten gevraagd. Voor de gehuwden is het vrijwel uitgesloten om daarheen te gaan we- giens de valuta-verhoudingen, doch jonge krach- len kunnen wel daarheen ik weet dat bij on- dendnding van door mij geplaatste jongelui. Toen. destijrls op de steenfabrieken rond Ant- werpen arbeiders werden gevraagd zijn wij er been gegaan en hebben eerst onderzocht hoe daar de situatie was ten opzichte van de ver zorging der eventueel te plaatsen arbeiders. U zult begrijpen, dat de arbeidsbemiddeling wanneer zij eenmaal tot plaatsing overgaat, zich van hiaar plicht bewust is, om er voor te waken, dat het milieu waarin zij hare men sehen brengt, aan billijke eischen voldoet. Op ons voorstel zijn toen de betrokken fabrieken er toe overgegaan steenen gebouwen te plaat sen waarin de arbeiders konden wonen, en waarin slaapzalen, eetzalen en een waschlokaal waren. Tevens hebben wij geconfereerd met de bonden van werknemers en die van werkgevers, en verder gezorgd voor Hollandsche cantine- bazen, die met hunne gezinnen aldaar kwamen wonen ten einde de voeding op zijn Hollandsch te bereiden. Deze uitzending heeft zoodoende aan de verwachting voldaan. Thans worden om met den derden Paaschda)g te vertrekkeri gevraagd 24 jonge mannen ten einde te Brus sel grondwerk te verrichten, voor welke pioeg er in Ter Neuzen enkelen zich reeds hebben aangemeld. Loon fr. 4,25 per uur bij een werk- dag van 10 uur. In het begin wordt in uurloon gewerkt later in entrepise of aangenome:, werk, waardoor het loon stijgt met een frank per uur. Kosten van verzorging fr. 100 per week, zonder bewassching. Wanneer er thans onder U zijn, die jong en werkloos hier rond- loopen meld IJ dan ten spoedigste hiervoor aan. Huisvesting gesehiedt in barakken. Wat de emigratie naar Frankrijk betreft, die is eenigszins moeilijker dan naar Belgie. Voor al oimdat de zeden en gewoonten van de bevol- king aldaar geheel anders zijn dan hier. Om een voorbeeld te noemen gebruiken ze daar des morgens inplaats van koffie, wijn, doch dat zijn kleinigheden. Men vraagt daar melkersgezin- nen met 3 a 4 werkbare krachten. Voorts is er gelegenheid voor gezinnen, die den landbouw verstaan, om als zetkastelein op een hoeve ge plaatst te worden, waarbij de helft van de netto-opbrengst komt ten goede van den emi grant. Daarmede zijn in de laatste twee jaren goede resultaten bereikt. Ook voor dergelijke aanbiedingen is de plaats van aanmeldiing de arbeidsbeurs. Wanneer wij nu buiten Eturopa gaan, en wij richten ons oog naar Amerika, een land waar vroeger alles heen trok, dan zien wij in den laatsten tijd, dat de voorwaarden voor emigra tie daarheen danig zijn veranderd, en dat het vrijwel onmogelijk is, om binnen korten tija daarheen te kunnen. Amerika heeft het aantal emigranten voor elk land bepaald, waaronder Nederland met een aantal van 1647 voor 1928 en de aanbiedingen zijn van dien aard, dat hij, die zich op heden als emigrant bij het Ame- rikaansche laat inschrijven, de eerste tien jaar niet aan de beurt is. En dan heeft men he: geval, dat er in Amerika zelf vier en een half millioen werkloozen rondloopen, zoodat de mo- agenten van particuliere maatschappijen, ora- dat het dan veelal gebeurt, dat tJ ten prooi wordt aan ellende en maslukking. De heer De Cooker sluit hierop onder dank- zegging voor de opkomst de vergadering en wekt nogmaals de jonge werkloozen op, zich voor emigratie aan te melden. Vrijdag werd 'hier eene openbare vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarop alle leden tegerrwoordig waren. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goed- gekeurd1. Aan de orde waren eerst eendge in- gekomen stukken en wel: 1. Schrijven van het bestuur der afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen van den Nederlandschen aannemersbond gevestigd te Ter Neuzen om bij aan te besteden werken door de gemeente xeke- ndng te willen houden met de wenschen van den Aannemersbond en den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons: a. afschaffing der borgen; b. arbitrage in alle geschillen; c. verlenging j van den opleveringstermijn in geval van werk- staking of uitsluitinig. De raad kon zich geheel vereenigen met punt b en c. Wat punt a betreft wenscht hij vrij te blijven om te kun nen handelen naar onnstandigheden. 2. Verslag van de Vee- en de Vleeschkeu- ririgsdierist over 1927 van den Kring Axel. Daaruit bleek, dat voor keuring waren aange- geven 2419 dieren, waarvoor aan keurloon werd ontvangen 4665, welk bedrag over de zes aangesloten gemeenten werd verdeeld; waarvan Koewacht ontving 211. 3. Verzoekschrift van de N.V. Auto- en Rijwiel'handel v/h MannaertGeers om voor het dienstjaar 1928 subsidie te willem verlee- n,en als bijdrage in de kosten van exploitatie van den autobusdienst SluiskilAxelHulst v.v. Deze subsidie is reeds vastgesteld bij de begrooting en bedraagt voor dit jaar weer f 300. Tevens verzoekt de Vennootschap we- gens de zeer geringe opbrengst van den dienst op Zondag deze gedurende de zomermaanden te mogen staken. Met 6 tegen 1 stem wordt besloten dit verzoek niet toe te staan. 4. Schrijven van den heer E. Dieriek alhier, waarin hij medadeelt, dat sinds de gemeente het water der straatrioleering in zijne grachten laat uitloozen, hij vooral in den winter veel last heeft van hoogen waterstand, waardoor hij ge- noodzaakt is te laten delven. Hij verzoekt aan de gemeente de helft der kosten te willen dra- gen. Daar niemand van de leden met den juis- ten stand van dien waterafvoer op de hoogte is, zal de voorzitter eerst een onderzoek in- stellen. 5. Een brief van den heer M. v. d. Vijver, rijksveldwachter alhier, waarin hij zich be geijkheid niet is uitgesloten, dat Amerika den klaagt, dat de woning hem door de gemeente toeloop gedurende enkele jaren stopgezet. Canada daarentegen, is een land, rijk aan vruchtbare gronden, enorm van uitgestrektheid en toegankelijk voor een ieder, die met den landbouw vertrouwd is. Het is dan ook geen wonder, dat de trek daarheen steeds grooter verhuurd en pas voor een paar jaar gebouwd zoo slecht is afgewerkt: het regent overal door en het houtwerk is op verschillende plaatsen geheel verveloos. Adressant verzoekt den raad de woning aan de buitenzijde te laten opver- ven, de muren opnieuw te laten voegen en de sloten wordt, dat Burgemeester en Wethouders een onderhoud zullen hebben met de aannemers I en den gemeente-opzichter om deze fouten te i laten herstellen. 6. Brief van Ged. Staten, waarin bericht i f - O - UkVll V VII uv afmetingen. aanneemt, en als gevolg daarvan aehtermuiur met cement te laten bezetten. Be- de aandacht van de regeering zich ook daar heen heeft gericht. En het is in het .bijzondei tengevolge van het feit, dat er door sommige emigratiemaatschappijen maar lukraak men sehen onder allerlei valsche voorspiegelingen naar dat land werden heengezonden, dat de wordt, dat het raadsbesluit van 15 Februari regeering heeft gemeend hare bemoei'ingen in 1928 betreffende overdracht van het electrisch dezen niet te mogen onthouden. net met toebehooren aan de P. Z. E. M. is Velen die door dergelijke maatschappijen goedgekeurd. daarheen werden getransporteerd werden aan 7. Brief van het gemeentebestuur van Oost- wal gezet en verder aan hun lot overgelaten i stellingwerf met verzoek adhaesie te betuigen waarvan armoede en mislukkingen de gevolgen aan hun verzonden adres aan den Minister waren. De regeering heeft zich in verbindlng van Financien omtrent bet vaststellen van een paal, aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Van Steenbergenlaan alhier. Ingeschreven werd: Voor het lste perceel (metselwerk) door P. W. Nieuwelink te Ter Neuzen, f 3724; G. van de Veide te Teir Neuzen, 3515; J. H. Rijnberg te Ter Neuzen, 3195; en Gebr. Kolijn te Ter Neuzen, 3036, aan welke laatste dit perceel j werd gegund. Voor het 2de perceel (timmerwerk) door: P. i L. Bogaard te Ter Neuzen, 3350; J. van der Bent te Ter Neuzen, f 3220; Gebr. Verlin.de te Ter Neuzen, /3150; P. A. Mielen. te Ter Neu- zen, f 2820 en J. A. Rijnberg te Ter Neuzen, 2715, aan welke laatste dit perceel werd ge- t gund. Voor het 3de perceel (ijzerwerk) door: Gebr. Verlinde te Ter Neuzen, f 84,50 en C. Vertiagc. te Ter Neuzen, 76,50, aan wien dit perceel werd gegund. Voor het 4de perceel (loodgieterswerk) door: Gebr. Guequierre te Ter Neuzen, f 440; J. Kool en Zoon te Sluiskil, f 430 en I. Guequierre Kuijk te Ter Neuzen, 370, aan wien dit per- werd gegund. Voorts weid nog ingeschreven voor het 2de, 3de en 4de perceel gecombineerd door J. van der Bent te Ter Neuzen, 3700; voor het 2de en 3de perceel gecombdneerd door P. A. Leunis te Ter Neuzen, j'3020 en voor het lste en 2de perceel gecombineerd door J. H. Rijnberg te Ter Neuzen, f 5885. SAS VAN GENT. Donderdag werd alhier door den Notaris E. B. Dumoleijn te Hontenisse geveild: een woon huis met stalling en erf aan de Wilhelmina- laan te Sas van Gent, kadaster sectie C nos. 219, 222, 223 en 1204, samen groot 2.05 Aren. Ivoopster werd de gemeente Sas van Gent voor 1610. 18 April. TER NEUZEN. Algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Hotel der Neder- landen in het Hotel der Nederlanden. ZUIDDORPE. Veiling van de rechten van eigendom op een perceel grond te Zuiddorpe. Notaris Dregmans. ZAAMSLAG. Veiling hofstede met bouw- land. Notaris Dregmans. 19 April. ZIERIKZEE. Verpachting bij inschrijving van een hofstede. Notaris Korteweg. WAOHTEBE'KE-SINT-ELOI. Veiling Land- bouwhalm en beestiaal. Deurwaarder Acker- man. 20 April. HOEK. Aanbesteding bouwen woning en landbouwschuurtje. Bouwkundige J. Deij C.Lzn. HOOFDPLAAT. Aanbesteding levering Kustmeststoffen. Landibouwvereeniging „On- derlinge Samenwerking". TER NEUZEN. Aanbesteding onderhoud Steenglooiingswerken. Bestuur waterkeering calamiteuze polder Nieuw-Neuzen. 21 April. BOSCHKAPELLE. Aanbesteding bouwen Cafe. Bouwkundige A. Wiskerke. 25 April. TER NEUZEN. Vergadering van aandeel houders der N.V. „De Hoop" in het Hotel Cen- traal. MIDDELBURG. Leveren en leggen van kleinplaveisel en het maken van een rijwielpad. Prov. Griffie. gesteld met lichamen, die de emigratie bevor- deren onder waarborg van werkgelegenheid, en" voor zoover het mdnvermo.genden, betreft onder financieeien steun uit de schatkist. Na in kor- te trekken de staatsinrichting van Canada te hebben geischilderd wijst spreker er op, dat Canada, welke een oppervlakte heeft van 285 maal die van Nederland, op elke oppervlakte van ons land slechts eene bevolking telt van 25.000 inwonens. Daarom is men daar verlegen om geschikte arbeiders. Het klimaat is voor onze menischen daar eer geschikt, zoodat de verhalen, dat het daar zoo koud is, dat men er haast dood vriest op fantasie berust. Natuurlijk heeft men in het Noorden des lands evenzoo als wij dat hier in Noorwegen en Denemarken aantieffen ook koude streken, maar in de midden-provincien is het klimaat milder, en varieert daar van het Zuid-Frank- rijksche klimaat tot dat van ons land. De oorspronkelijke emigratie was die van een aan tal Framsche kolonisten, doch in 1713 heeft Frankrijk het gebied moeten afstaan aan de Engelsche regeering, terwijl in 1740 Canada haar zelfbestuur heeft verkregen. Nu mag Canada bekervd staan als een onherbergzaam land, maar men moet niet vergeten, dat men er heden ten dage ook steden aantreft met eene bevolking van 600- tot 800.000 inwoners, terwijl de industrie zich begint te ontwikkelen. Er werken momenteel 400.000 mensehen in de industrie, maar de vraag is uitsluitend naar land'bouwers. Iemand met een vasten wil, een gezond krachtig liehaam en een volhardlngs vermogen, bij een zuinig leven, moet daar sla gen. Natuurlijk moet hij met den landbouw bekend zijn, doch in verband hiermede wil ik er op wijzen, dat iemand, die zich hier in dat vak bekiwaam acht er daar bitter weinig van weet. Ook daar hebben wij met emigratie mislukkin gen gehad maar over het algemeen zijn de mensehen wel geslaagd, en dat blijkt uit de afbetaldngen van de aan die personen gegeven voorschotten. Vroeger moest de emigrant be- schikken over een bedrag van f 420 thans heeft de regeering en gemeente samen zooveel toe- lage, dat de emigrant niet meer behoeft te heb ben, dan, 200 tot 225. De rest doet rijk en gemeente, mits de betrokken persoon den land bouw machtig is. Er is ons op vergaderingen wel eens voor de voeten geworpen, dat onze emigranten minder verdienden, dan zij die door betere verhouding tusschen Rijk en gemeen ten. Na eenige discussie wordt met algemee ne stemmen besloten die adhaesie te betuigen. 8. Brief van het gemeentebestuur van Kol- lum, met verzoek adhaesie te betuigen aan hun 1 schrijven aan H. M. de Koningin om te ver- zoekan, dat een herziening plaats hebbe van de belastbare opbrengst der gebouwde en on- gebouwde eigendommen en dat de eventueele 1 meerdere opbrengst der grondbelasting worde I uitgekeerd aan de betrokken gemeenten. Adhaesie wordt verleend 9. Adres van de Oommissie tot Werkver- schaffing in Zeeuwsch-Vlaanderen. Over dit adres wordt breedvoerig gesproken. Gehandeld wordt over werkeloosheid in het algemeen en in deze gemeente, over vlasindustrie, Belgi- sehe arbeiders, toeslag enz., doch er wordt nog geen besluit genomen. Burgemeester en Wethouders leggen proces- verbaal over van opneming van kas en boeken van den gemeenteontvanger. De inkomsi n t bedroegen f 49.529,96 en de uitgaver I 49.020,51; zoodat in kas moest zijn f 509,45, welk bedrag aanwezig was. Alles ward in de beste orde bevonden. Daar nog versobillende punten op de agenda staan en het uur vergevorderd is, werd de ver gadering verdaagd tot Dinsdag 17 April, des namiddags 6V2 uur. 4y2 LEENING ZUID-HOLLAND. Naar wij vernemen lis de leening ad 600.000 t/1 van igenoemde Provincie, waarop de in schrijving op 5 dezer tot den koers van 100% was opengesteld, geheel geplaatst. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: P. J. C. M. v. Vroonhoven, slagersknecht, Donze-Visserstraat 41, van Bergeijk. L. Stoutjesdijk, handelaar, Lange Kerkstraat 22, van Nieuwerkerk. P. C. Balje, loods, Westfeolkstraat 8/10, vari Vlissinigen. (Nadruk verboden.) TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 10 April. Hendericus Franciscus de Waele, oud 27 j., jm. en Pieter- nella Catharina van Doeselaar, oud 19 j., jd. 12 April. Hend'rik Antheunis Dekker, oud 34 j., jm. en Suzanna Cornelia de Jonge oud 31 j., j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 April. Hendrik Pieter Lensen (van Zaamslag), oud 22 j., jm. en Suzanna Jansen, oud 21 j., jd. Johannes Willem Moens (van Zaamslag), oud 22 j., jm. en Adriana 't Gilde, oud 22 j., jd. Francois Cornells van Overbeeke (van Haarlem), oud 24 j., jm. en Johanna Betsij Jansen, oud 24 j., jd. Geboorten. 8 April. Maatje, d. van Krijn van Drongelen en van Maria Martha Dieleman. 10 April. Elizabeth Cornelia, d. van Andries de Blaeij en van Elizabeth Donze. Marinus, z. van Jozias de Jonge en van Maria de Bruijne. Johannes, z. van Johannes van de Wege en van Berbera de Blaeij. 11 April. Petrus Marie, z. van Bruno Antonus Goethals en van Emma Emerence Schelfaut. 13 April. Ferdinand, Abraham, z. van Abraham Jansen en van Mar tha Elizabeth Dees. Overlijden. 9 April. Jan Hamelink, oud 66 j., weduwn. van Hendrika Catharina Hamelink. Een ials levenioos aangegeven kind van Pieter Leunis en van Willemina Riemens. Een als levenioos aangegeven kind van Johan de Vries en wan Arina Cornelia van der Graaf (wonende te Lekkerkerk). Geertrudda Sara de Zeeuw, oud 61 j., d. van Jozias de Zeeuw en van Maria Jacoba Geen sen. 11 Ap ril. Ben als levenioos aangegeven kind van Jacobus de Ruijter en van Tona Kaijser. s.s. HELENA van Barry naar Villa Constitu- con passeerde 13 dezer Madeira, s.s. MAGDALEN A van Barry naar Villa Con- stitucion passeerde 15 dezer Lands End. s.s. TERNEUZEN in lading te Sunderland voor Algiers. M. M. de NijsLippens, dienstbode, Heeren- bemiddeling van particuliere maatschappijen gracht 10, van iSas van Gent, daarheen gingen, en dan moet ik zeggen, dat A. W. Verschelling, zonder, Grenulaan 5, van is inderdaad zoo. Doch daartegenover staat, Middelburg. dat het rijk zorgt voor eene behoorlijke zorg i voor de emigranten, door haar bemiddeling heengezonden, terwijl dat bij particuliere maat schappijen niet zoo is. Wie aldaar heen gaat moet leergeld geven, in den vorm van minder loon naar gelang zijn onbekendheid met zijn vak in het nieuwe land, maar dat is iets, dat zich geleidelijk herstelt. De weg is, zich te doen plaatsen bij een boer, die het geheele jaar door werk heeft, en niet in den zomer wanneer het druk is in, den landbouw bij een boer werken j en in den winter de wereld in, om te trachten in houtkampen e.a. te werken, aangezien het leven daar voor onze mensehen niet is uit te houden. In de steden werken is absoluut uit gesloten te meer waar men als nieuwe emi grant de taal niet machtig is en er in de onr middellijke omgeving van de steden duizenden werkloozen rondloopen, die gedacht hadden daar meer te verdienen. Er is daar, zegt spreker, in de onmiddellijke omgeiving van Winnipeg bittere armoede en ge- brek geleden, tengevolge van de gewetenlooze praktijken van emigratie-maatschappijen, die de mensehen maar lukraak wegzonden en zich niet bekommerden om het al of niet slagen van hun passagiers. Wees dus gewaarschuwd, wanneer U nu of later besluiten zoudt, om naar Canada te gaan, U te doen voorlichten door j de arbeidsbemiddeling, en niet te vertrouwen op mooie voorspiegelingen, U gedaan door Vertrokken: J. C. v. Doeselaar, dienstbode, Kerkhoflaan 51, naar Antwerpen. H. J. Poppe, mijnwerker, P 76, naar Kerkrade. N. Bakker, dienstbode, P 80, naar Kerkrade. W. Riemens, tuinder, Tholen&straat 55, naar Buren. F. v. Noord, zonder, Lange Kerkstraat 26, naar Oud'etonge. J. C. Jansen, zonder, 0 79, naar Eindhoven. J. B. Jansen, zonder, O 79, naar Haarlem. A. 't Gilde, zonder, O 173, naar Ierseke. S. Jansen, zonder, Tholensstraat 82, naar Zaamslag. C. T. GuequierrePauw, zonder, Vlooswijk- straat 13, naar Chattem. C. M. Gommelin, dienstbode, Noordstraat 2, naar Aardenburg. G. P. Vandepitte, kantoorbediende, Donze- Visserstraat 95, naar Gent. F. TolhoekHamelink, zonder, Nieuwediep- straat 61, naar Sandwich. J. Klaassen, zonder, Noordstraat 54, naar Breda. TER NEUZEN. Zatardag werd door den architect Joh. A. Feij, in „Hotel Centraal", namens zijn princi- s.s. SCHELDEJOL, 260 ton, 14 dezer vertrok ken van Gent naar Shoreham. s.s. SGHELDEDAM, 650 ton, in lossing te Plymouth. s.s. SCHELDESOP, 750 ton, in lossing te Lon- den. s.s. SCHELDBSTROOM, 1500 ton, te Londen verwacht. s.s. SCHELDEDIJK, 7500 ton, in lading te Mobile. ,s.s. SOHELDESTAD8000 ton, in lading te Calcutta. s.s. SGHELDEPAS, 8500 ton, van Antwer pen naar New-Zeeland 12 dezer Panama Kanaal gepasseerd. s.s. SCHELDELIJN, 11000 ton, van Ter Neu zen naar Colombo 14 dezer Aden gepasseerd. Voor Ter Neuzen: 13 April. Eng. s.s. FERN- WOOD, 1090, kolen, Newcastle. Van Ter Neuzen: 14 April. Eng. s.s. FERN- WOOD, 1090 ledig, Newcastle. Voor Sluiskil: 15 April. Nederl. s.s. SINT JANSLAND, 1194, kolen, Newcastle. Voor Sas van Gent: 13 April. Eng. s.s. OARSMAN, 117, ledig, Wisbeck. Voor Selzaete: 13 April. Eng. s.s. WAR- SEPOY, 3491, ledig, Devenport. Van Selzaete: 15 April. Eng. s.s. WAR- SEPOY, 3401, creosoot, Southampton. Van GentTer Neuzen: 15 April. Eng. s.s. SHELDRAKE, 236, stukg., Londen. Voor Gent: 13 April. Eng. s.s. MERAN- Foste r's Alom verkrijgbaar komt vaak voort uit slechte spijsvertering, Alle spijsverterings- stoornissen moeten spoedig zwichtenvoor Foster's Maagpillen, het laxeermidde! bij uitnemendheid. Maagpillen 4 f 0.65 per Bacon. 17 Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelsehestraat en Westkolkstraat. NIO, 563, stukg., Londen; Eng. s.s. CHARL- WOOD, 600, ijzer, Duinkerken; Belg. s..s. SCHELDEJOL, 114, ledig, Newhaven; Eng. s.s. DARLINGTON, 451, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. BERYL, 236, ledig, Londen; Eng. s.s. DORRIEN ROSE, 563, pijpaarde, Fowey; Eng. s.s. ESSONITE, 266, ledig, Londen. 14 April. Eng. s.s. TYNEMOUTH, 1611, kolen, Newcastle; Eng. s.s. MICKLETON, 364, ledig, Londen; Eng. s.s. SHELDRAKE, 236, ledig, Londen; Eng. s.s. ORENIE, 189, ledig, Felixstone; Deensch s.s. DAGMAR, 488, ledig, Londen; Eng. s,s. BINBROOK, 360, ledig, Portsmouth. 15 April. Eng. d.s. SEAFORTH, 134, ledig, Londen; Deensch s.s. KNUD, 1188, ledig, Ko- penhagen; Noorsch s.s. ERLING LINDOE, 751, pyriet, Thamshavn; Eng. s.s. AKENSIDE, 1138, kolen, Danzig. Van Gent: 13 April. Lett. s.s. KRIMULDA, 1160, ledig, Danzig; Eng. s.s. CURRAN, 449, stukg., Cork; Eng. s.s. BEACOMAY, 136, aardappelen, Yarmouth; Noorsch s.s. ELDRID, 998, ledig, Blyth; Eng. s.s. FAIR HEAD, 629, stukg., Dublin; Belg. s.s. ISABELLA, 146, led., R'dam; Eng. s.s. ALFRISTON, 389, stukg., Goole; Eng. s.s. EGRET, 691, stukg., Belfast; Duitsch s.s. ELBE, 737, ledig, Hamburg; Duitsch s.s. DROSSEL, 552, restand, Antwer pen; Eng. s-s. EDEN WOOD, 378, ijzer, Stock ton; Eng. s.s. DOTTEREL, 861, stukg., Li verpool; Eng. s.s. MAYRIX, 375, ijzer, Midd- lesbourough; Eng. s.s. DONA FLORA, 292, ijzer, Middlesbourough; Eng. s.s. DONA ISA BEL, 290, ijzer, Middlesbourough. 14 April. Eng. s.s. GONISCRAG, 153, aard appelen, Londen; Eng. s.s. GWENTGATE, 887, ij'zer, Newport; Zweedsch s.s. FRANS, 825, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. CHARLWOOD, 60©, ijzer, Newport; Eng. s.s. DARLINGTON, 451, stukg., Hull; Eng. s.s. RIVER RIBBLE, 487, stukg., Goole; Eng. s.s. ESSONITE, 266, ijzer, Grangemouth; Belg. s.s. SCHELDEJOL, 114, steen, Shoreham. 15 April. Eng. s.s. MERANNIO, 563, stukg., Londen; Eng. s.s. MICKLETON, 364, steen, Londen; Eng .s.s. ORENIE, 189, steen, Lon den; Eng. s.s. BERYL, 236, ijzer, Britton Ferry; Lett. s.s. LI A, 748, ledig, Libau; Duitsch s.s. OONSUL POPPE, 877, ledig, Hamburg; Eng. s.s. OILFIELD, 3063, ledig, Southamp ton; Fransch s.s. CAP FEDHALA, 1128, ledig, Antwerpen. Rotterdam, 16 April 1928, VEEMARKT. Aangevoerd werden 588 rette runderea 229 vette- en graskalveren, 195 schapea en lammeren en 1080 varkens. De noteering was als volgt: Koeien le kw./l,026 tot 1,07s2e kw. 0,95 tot 0,85, 3e kw. /0,75 tot /0,60, Ossen le kw. 0,97* tot 1,2e kw. /0,90 tot 0,803e kw. 0,70 toi y 0,65Kalveren le kw./1,60 tot /1,80, 2ekw. 1,40 tot 1,20 3e kw. 1,10 tot 0,95Schapen le kw. 0,70 tot 0,80; 2e kw. 0,60 tot 0,55 3e kw. 0,50 tot 0,45. Lammeren 0,80 tot 0,90Varkens le kw. 0,61 tot 0,63; 2e kw. /0,59 tot 0,57; 3ekw. /0,55 tot 0,53exportv. 0,52 tot 0,55. Vet vee en kalveren met redelijken aan- voer en handel. Schapen en lammeren met zeer matigen aanvoer en handel. Varkens met redelpken handelwegens korten aanvoer waren de pry zen iets vaster. BlMNEMLAiNDSCHE GRANEN. Tarwe tamelyk ter markt, iets vaster gestemd, goede en puike 13 tot 15, overlgens naar kwaliteit 12 tot 12,75. Gerst Chevallier 13,50 tot 14,50. Haver 13 tot 14,25. Erwten. Kleine groene, naar kwaliteit, 20 tot 30. Schokkers, met klein aan- bod, vaster en hooger. FIJNE ZADEN. Lynzaadvoer /17,tot /18,Zaai- lynzaad tot Br. Mos- terdzaad tot Blauwmaan- zaad 32,tot 34,Karwyzaad 35,— tot 37,— Koolzaad 23 tot 24,Kanariezaad 12,tot 13,Geel Mosterdzaad 22,tot 24, -/ AARDAPPELEN. Zeeuwsche Blauwe 7.75 tot 8,25. Zeeuwsche Bonte /7.75 tot 8.25. Zeeuwsche Eigenheimers 7,tot 7,50. Brielsche Eigenheimers 7,75 tot 8,25. Red Star 7,tot 7,75. Bravo's 8,25 tot 8,75, Drielingen eigenheimers 0.tot 0. Drielingen bonte en bl. 4,tot 4,25. Belgische Eigenheimers f 4,tot 4,25. Industrie klei 5.tot f 5.80. Alles per H.L. Aanvoer tamely k, vraag redely k. VLAS. Aangevoerd Blauwbloei 12850 K.G. 1.30 tot 1.70. Groningsch 4000 K.G. 1.20 tot 60. W. Zeeuwsch 2500 K.G. 1.—tot/1.25. Holl. Geel 4400 K.G. 1,40 tot f 1,70. Dauwroot 2600 K.G. 0,90 tot f 1.10. Handel traag. Hulst, 16 April 1928 EIERVE1L1NG V. P. N. Aangevoerd 52000 stuks Kippeneleren 5, Eendeneieren 5,per 100 stuks. Kalkoeneieren 9 ct., Ganzeneieren 10 ct. per stuk. BOTER 1,70 tot 1,75 per K.G.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3