8EMEN8DE BERICHTEN. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol, Bij alle Drogisten. SPORT. STAMBOEK VOOR HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD. c 9 9 9 8 5 7 2 3 ■a POST- EN TELEGRAFIE. Aan het te 's-Gravei.bage gehouden vak- examen telegrafi-t heeft voldaan de heer Jae. M. Poissonnier, te Ter Neuzen. DE BAZAR VAN „B1DT EN VFERKT". De vorige week gehouden bizar der C. F. voir J. M. is eea groot succes geworden. Alle aanwezige goederen werJen totaal verkocht 1084 eatreekaartj »s warden uit- gegeven. Door den voorzitter der vereeniging, den heer B. N. van Djjke, werd Frydag- avond dezo bazar gesloten Hjj bracht dank aan alien, die op een of andere wijze, tot het welslage 1 hadden medegewerkt. De ondervonien staun en medewerking wordt door de vereeniging op hoogen prijs gesteld. Un alle lagen dar bevolking werden bewijzen van sympathie ontvangen. Verschiilende zusterrereenigmgen zonden bgdragen in geld of goederen. Spreker zou nog geen cjjfers noemen, daar nog verschiilende be- taliagen moesten geschieden, toch kan reeds gesproken worden van een zeer bevredigend resnltaat. Binnen eenigen tjjd zou met de comite's de slotvergadering worden gehouden en het saldo worden bekend gemaakt. In hat bijzonder roe nde spreker het werk van den penningmeester, den heer H J. M. Kwaak, die met jjver de financien had verzorgd. Een woord van dank werd ook gebracht aan den heer P. K. Dees, die zijn besehikbaren tjjd tan dienste der vereeni ging had gesteld. De secretaris gewaagde van de zeer goede geest, die tot op dit oogenblik onder alle comiteleden had geheerschten bracht vooral ook dank aan den Penningmeester die gedurig bjj het admiaistreeren dezer bazar behulpzaam was geweest. Ondar controls der heeren Wabeke en Gejjp werden door het dageljjkseh bestuur de te varraden artikelen als volgt toege- wezentheekast (3153 boonen), de heer J. G. de Groen Axelsche pop (Cornelia), bjj loting toegewezen aan mej. P. van Borssum- VVaalkes; sprei (4456 erwten), bij loting toegewezen aan mej. L, de Zeeuw aquarium (545 spjjkers), mej. Vroegop4 konjjnen (489 hazelnoten), de heer J. J. L. van Minnen2 konjjnen met hok (geb. datum 11 Maart), bij loting toegewezen aan mej. R. Fraanje2 duiven (getal 534), de heer J. G. de Groen. Op verd ensteljjke wijze werd ook dezen avond door eenige leden der K. V. onder leiding van den heer P. W. v. d. Wege, strjjkmuziek gegeven, (orgel en 5 violen), terwjjl 's Maandags de heer Kwaak eenige solonummers zong, het waren opgewekte en gezellige dagen. BEZOEK VAN DEN MINISTER VAN WATERSTAAT AAN ZEELAND. Zooals gem eld, betrof het bezoek van den Minister van Waterstaat, den heer Van de V egte, aan Zealand, in boofdzaak een be- spreking met Gedep. Staten, in verband met het stoombootveer Vlissingen—Breskens en de aanlegplaatsen aldaar. Woensdag werd gevaren met de motorveerboot ffKoningin Wilhelmina" en werd de haven van Breskens enkele malen uit en ingevaren om de be- stuurbaarheid der boot, in verband met den haveningang aldaar, na te gaan. Naar ver- luidt zal een verandering aan den haven- mond het resultaat zijn. Donderdag kwam de Minister Van der Vegte, vergezeld van ir. P. H. A. Rosen- wald. hoofd van de afdeeling technische dienst van het Departement, den hoofd- iugenieur-directeur te Middelburg ir. H. van Oordt, en den Cotnmissaris der Koningin Jar. Quarles van Uffmd, mat de leden van Gedeputeerde Statea en den griffier der Staten Dr. Tellegen opnieuw over de Schelde voor een bezoek aan Zeeuwsch- Viaanderen, dat te Breskens aanving, waar - heen het gezelschap van Vlissingen per s.s. „Schouwen" was overgebracht. Van daar ging de tocht in auto's naar Sas van Gent, waar ter begeleiding ook tegenwooriig was de hoofdingenieur te Ter Neuzen ir. Witteveen en waar besproken werd de toestand der westeljjke waterleiding. Met den middag arriveerde het gezelschap te Ter Neuten, alwaar de Minister, naar aanleiding van een verzoek van het bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken ten stadiuize aulientie verleende. Allereerst werd door hem ontvangen het g ^meentebestuur, dat enkele plaatselgke belangen, in verband met de haven onder de aandacht van Z.Exc. bracht, welke bljjkens zjjn antwoori de voile aandacht van den Minister hebben. Vervolgeos werd ontvangen het bureau der Kamer van Koophandel, dat in de eerste plaats wees op het ongerief dat het land verkeer ondervindt vandelangdurige opening der groote kanaalbrug te Sas van Gent en ook van die te Siuiskil, en electrificatie dier bruggen, evenals de groote brug te Ter Neuzen hetgeen eea vluggere bediening waarborgt, en waarnaar reels zoo lang wordt uitgezien een dringende eisch is. De Minister gaf te kennen dat de wensche- lijkheid van deze voorziening door hem wordt erkend en het mogeljjke zal worden gedaan om dit te bevorderen. Vervolgens werd bij vernieuwing aange- drongen op de uitvoering van de voorge- nomen verlenging van bet los en laad- steiger langs het kanaal bij het spoorweg- station alhier, in Zuidelijke richting. hetgeen strekt ter voltooi'iag van bestaande werken en aanvankelijk reeds als een goede ver- betering moet worden beschouwd Ook hieromtrent was Z.Exc. zoowel als zjjne adviseurs het blijkbaar eens, en schijnt de vertrag'ng in de uitvoering van dit werk gelegen te zjjn in gebrek aan de noodige fondsen, waaromtrent de verwach- ting werd uitgesproken, dat dit geen ver- dere belemmering zal veroorzaken. Voor de verder bepleitte opneming in bet rijkswegenplan van den weg Schoon dijke grens en Axel Roode sluis verwees de Minister naar het provinciaal wegenplan. Indien belanghebbende de gewone bijdrage voor die werken ver'eenen, zal de provincie die spoedig kunnen ter hand nemen. Hierna ontving de Minister het Bestuur van de vereeniging tot bevordering van den aanleg van een kanaal Axelsche Sassing- Hulst, dat die aanleg kwam bepleiten en gaaroe de maening vernam over zijn aanbod, De Minister liet voldoende doorschemeren dat er in de tegenwoordige omstandigheden weinig op de uitvoering van dat werk behoeft gerekend te worden. Er zjjn tal van andere werken die meer urgent schijaen en groote bedragen van de schatkist vorderen. Bovendien blijkt z.i. uit een aanbod van 10 pet. in de kosten niet dat de streek de urgentie zelf zoo sterk gevoelt. Wanneer een meer bedui- dende bjjdrage zou worden gegeven, zou de kans dat het verzoek in nadere overweging genomen wordt grooter worden, Een ant- woord op het gedaan aanbod kan worden tegemoet gezien. Ten slotte werd nog audiente verleend aan de heeren Zaman, Fricot en Blom- maert uit Hulst, die herste! kwamen be pleiten van de opgeheven avondbestelling van brieven enz. in hunne woonplaats. De Minister zeide overweging toe. Per stoomschip //Schouwen" werd van hier de reis vervolgd naar Walsoorden, waar besprekingen werden gehouden om- trent wenscheljjke verandenngen aan het aanlegsteiger voor de booten aan den Schelde-oever. ORTHOPAED1SCHE 1NRICHTING. Wjj vestigen de aandacht van belang hebbende lezers op de advertentie in dit nummer, betreffende de orthopaedische in- riehting van den heer K. H. Bouvain te Siuiskil, welke aan hen die lichameljjk ge troffsn zjjn, die b.v. armen of beenen missen, die zwak in de beenen zjjn, met vernuftig bedachte en solide vervaardigde kunst- ledematen te hulp kan komen, en bjj het gebruik waarvan bedoelde personen minder hulpeloos zullen zjjn. Ons werden enkele gevallen genoemd, waarin met de door den heer Bouvain vervaardigde apparaten zeer goede resultaten werden verkregen. BEKL AGENSWAARDIG. De vorige week vernam de gemeente politie alhier, dat een vrouw, zekere P. de C., die gescheiden van haar man leeft, onder kommervolle en hulpelooze omstandigheden, ten haren buize was bevallen en het kind, dat ongeveer 4 uur onverzorgd bleef over- leden bleek, toen hulp kwam opdagen. De feiten werden bij onderzoek bevestigd. Het ljjkje is in beslag genomen om ter beschik- king der justitie te worden gesteld voor het vaststellen der doodsoorzaak. Kleeren voor de kleine bleken niet aanwezig, terwijl de vrouw ook zonder behoorljjke verzorging ligt. Naar verluidt had zij hulp van de zijde van haar man afgeslagen. CHR. NAT. WERKMANSBOND. Jl. Donderdag trad in een huishoudeljjke vergadering der afdeeling ,/Ter Neuzen" van bovengenoemden bond als spreker op de heer W. Bedet, met het onderwerp „Onze tjjd en het medicjjn tot genezicg". Z i. wordt dit medicjjn gevonden in de grondslagen van de christeljjke beljjdenis der Godsopenbaring, waarop bet leven voor de menschenkinderen door den Schepperis vas*gesteld. Spreker stond daarbjj achter- eenvolgens stil bij de moraal van het christeljjk beginsel, bjj den eisch der chr. beljjdenis, bij de reformatie die het chr. beginsel inhoudt en bjj de persoonlrjke ver- antwoordeljjbheid. Voorts werden door den spreker gestelde vragen uitvoerig beant woord. De Voorzitter van de vereeniging „Stam- boek voor het Nederlandsche Trekpaard" (B.T.) verzoekt ons het volgende te melden: Op officieele stamboekbewjjzen, die na insehrjjving van paarden aan de eigenaren- leden worden verstrekt, plaats het nieuw opgericbte Zeeuwsch-Belgisch Stamboek haar stempei- juist boven den afdruk vaD de handteekening van den Voorzitter. Deze onbehoorljjke handelicg heeft het Hoofdbestuur doen besluiten, hare op deze wijze verminkte stamboekbewjjzen ongeldig en van geen waarde meer te verklaren. Koopers van in de boeken der vereeni ging ingeschreven paarden dienen zich dus voor de afsluiting van den koop te over- tuigen, of de afstammingsbewjjzen al of niet van een dergeljjk stempei zjjn voor- zien. KEUR1NGEN VAN RUNDVEE. Uit de door de Provinciale Commissie ter bevordering van Rjjkswege van de Vee- fokkerjj in Zeeland verspreide circulaire bljjkt, dat de keuringen van stieren en vrouweljjk rundvee ih 1928 zullen gehouden worden in Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. te Nieuwvliet, Aardenburg, St. Kruis, Ele, Oostburg, Sluis, Waterlandkerkje,IJzendjjke, Schoondjjke en Biervliet op 8, 9 en 10 Mei, en in Oosteljjk Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen, Axel en Zuiddorpe op 11 Mei, en te Kloosterzande, Ciinge, Nieuw- Namen, Absdale, Graauw, Hengstdijk en Ossenisse op 30 en 31 Mei en 1 Juni. Werden deze keuringen vroager slechts op een paar plaatsen gehouden, nu is evenals de beide vorige jaren aan het aantal keuringsplaatsen een flicke uitbreiding ge geven, waardoor den fokkers, die vroeger niet aan deze keuringen konden deelnemen, de gelegenheid gebodeo wordt met hunne dieren ter keuring te komen. Ongetwjjfeld zal dit de veeverbeterine in onze provincie zeer te goede komen. RUSTHUIS FOOROUDEN FAN DAGEN. Naar „Oe Zeeuw" verneemt, is Donder- dagavond in een buitengewone vergadering van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Goes het college van diakenen gemach- tigd aan te koopen de villa Eigen Haard" aan den Oostsingel, teneinde daar een rust- huis voor ouden van dagen te stichten. Deze villa, vroeger eigendom van den heer dr. de Ruyter de Wildt, is deze week in publieke veiling toegewezen aan den heer J. M. van Riet. De Diaconie heeft inmid- dels reeds van de machtiging van den kerkeraad gebruik gemaakt en den koop gesloten. BESMETTEL1JKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmetteljjke ziekten over de week van 1 tot en met 7 April in de provincie Zeeland bedroeg Roodvonk Aardenburg 1, Goes 1. Diphthe- ritisBorssele 1. In genoemde week zjjn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezond- heid gekomen. SAS VAN GENT. Electrische slagboom. Zooals indertjjd gemeld werd, ligt het in de bedoeling de afsluiting der bruggen op het kanaal GentTer Neuzen, alle electrisch te maken Te Selzaete is thans zoo'n electrische slagboom aangebracht. Het toestel wordt bediend uit den brugtoren en beteekent de besparing van een bedie- nende kracht. Het is eigenaardig, dat de Belgische Waterstaat, waar het aanbrengen van ver- anderingen en verbeteringen op eigen gebied betreft, geen enkele maatregel ongedaan laat, om het verkeer te bespoedigen, terwijl op het Nederlandsch gedeelte elke maat regel, die strekken kan om verbetering in de arlevingsche toestanden te verkrjjgen, ongedaan bljjft. Het is waar, de Belgische regeering be taalt voor onderhoud en bediening van het gedeelte op Nederlandsch gebied een vaste jaarljjksche som en zal vanzelf sprekend niet uit eigen beweging ertoe overgaan, om langs deze zjjde verbeteringen aan te brengen, die het verkeer ten goede komen. Er wil ook niet mede gezegd worden, dat het aanbrengen van een onnoozelen zelf- werkendeD slagboom een groote tijdsbe- sp3ring zou beteekenen. Maar er zijn zwaarwichtiger zaken, die hier te veranderen en te verbeteren zouden zjjn door welker invoering een ruime besparing zou verkregen worden van onzeu nationalen tjjd. We bedoelen de electrificatie van de bruggen, voor zoover deze daarvoor in aanmerking komen. Gaat het om sliiizen of maatregelen ter bespoediging van de scheepvaart, dan ondervinden deze, al kosten zjj nog zooveel, van Belgische zjjde geen bezwaar. Maar oog voor verbeteringen, die de oeverbe- woners ten goede zouden komen, daarvoor schijnt, neen, daarvoor heeft men aan de overzjjde geen belang. Het lied is reeds in zooveel verschiilende toonaarden bezongen dat het als afgezaagd kan beschouwd warden. Maar te zwjjgen, waar onze nationale be langen zoozeer in het gedrang komen, zou onvergeefljjk zjjn. Onze Nederlandsche regeering, van wie in dezen alleen en uit- sluitend hulp te verwachten is, zou op meer urgente wjj'.e tot het inzicht moeten ge bracht worden, dat ook de belangen van onze langs het kanaal gevestigda industrieen en alle andere takken van bedrijf ernstig geschaad worden door deze tekortkomingen en we vragen ons af, of bij ministerieele bezoeken wel de noodige aandacht aan deze toch niet onbelangrijke materie gewgd wordt De verlichting van „De Stuiver' Er is in een der eerste raadszlttingen van den nieuwan ra3d door een der Sassche afgevaardigden reeds op gewezen, dat de Stuiver nog steeds verstoken is van elec trisch licht. Inmiddels zjjn we ruim een half jaar verder en over deze aangelegenheid wordt thans geen woord meer gerept. Toegegeven, dat deze zaak van dien aard is dat er niet in een handomdraaien een oplossing daaraan te geven is maar niets mser daarvan te hooren wettigt de vrees, dat zjj in het vergeetboek geraakt is. Zie, de draden van het Selzaetsche net gaan over en langs onze huizen, aldus een belanghebbende, „voor een paar kwartjes zouden wjj evengoed onze electrische licht- punten hebben als ju'lie in't Sas, maar 't mag niet, 't kan niet. Kunnen zou 't met 't grootste gemak, maar mogen is een andere kwestie. We zitten nu eenmaal met hauden en voeten gebonden aan de P.Z.E.M. en daar zjjn wjj, buitenwjjkers de dupe van. Er zit veel waarheid in deze bewering en om een gegeven woord, n.l. te wjjzen op dezen onrechtvaardigen toestand, gestand te doer, wordt langs dezen weg daarop nogmaals de aandacht gevestigd. Wie maakt zich nu eens voor De Stuiver ver- diens&elijk en helpt deze menschen aan licht, zooals de heer Warrens indartjjd de Zandstraters aan zich verplicht heeft WESTDORPE. Collectief contract landbouw. Donderdag had te Westdorpe een confe rence plaats tusschen de besturen der werk- gevers en der arbdiders organisaties in het landbouw bedrijf. Het doel dezer bijeenkomst was, te komen tot verlenging van het collec tief contract voor den tjjd van een jaar. In de denzelfden avond gehouden druk- bezochte vergadering van de R K. Land- arbeidersbond bracht de heer Unninck hoofdbestuurder van laatstgenoemden bond verslag uit van de des namiddags gehouden conferentie en de verkregen resultaten. Fr is, aldus de heer Unninck na een vruchtbare discussie door het bestuur der werkgevers beloofd, hunne leden te adviseeren, het loopende collectief arbeids contract voor den tjjd van een jaar te ver- lengen. De arbeiders hun oordeel hier over gevraagd zjjnde, stemden eveneiens in, doch droegen het hoofdbestuur op, dat, wanneer de werkgevers eventueel loons- verlaging zouden willen doorvoeren, dan het contract 1925/1926 aan te bieden, hetgeen een kleine loonsverhooging inhoudt. Hierna volgden eenige geanimeerde be sprekingen, waarna de haer Unninck het 25jarig bestaan van den bond in Januari aanstaande in het vooruitzicht stelde en opmerkte, dat dit eenigzins feestelijk zou worden herdacht. Hierbjj wordt ook op deelname uit Zeeuwsch Vlaanderen gerekend, Na nog eenige besprekingen van internen aard sloot de voorzitter, de heer X. Janssens de bjjeenkomst op de gebruikeljjk wjjze. Zoo zal dan zeer waarschjjnljjk voor deze gemeente de bedrjjfsvrede bewaard bljjven. VOETBAL. Nederlandsche Voetbalbond. Uitslaqen van Zondaq. Nationaal Kampioenschap. Z. A. C.Ajax 2- N.O.A.D.Feijenoord 2- Feijenoord Z. A. C. Ajax N.O. A.D. Velocitas Zierikzee- 5 3 5 5 6 C3 A 4 2 2 2 1 8 4 5 5 2 doelp. v.t. 12-5 9-8 10-6 7-8 8-19 -6* -1* 1,60 1.33 1.— 1.— 0.38 Competitie. -Hulst 1—2' Walcheren Terneuzen Zierikzee Goes Middelburg II Hulst Vlissingen II Sinoto 2) Zeelandia II CFS <A 15 14 16 15 12 15 12 14 13 3TQ 7Q 4 1 3 3 4 4 1 1 1 2 4 4 4 3 4 9 10 12 C 3 22 19 21 19 14 16 5 5 1 doelp. v.—t. 43-22 39-20 38-26 38-27 32-21 40-22 14-41 22-42 17-64 iro rc 3 1.46 1.35 1.31 1.26 1.16 1.06 0.41 0.35 0.07 De Courant Het Nieuw3 van den Dag 2punten in mindering wegens niet opkomen wedstrijd Zierikzee—Hulst op 22-l-'28. 2) Idem wedstrijd Middelburg II—Sinoto op 27-11-'27. (Sp.kr.) RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank, Middelburq Zittinq van 13 April 1928. De volqende zaken werden behandeld1: F. C. D., oud 30 j., koopman te Axel, werd ten laste qeleqd, dat hij op 28 Fe- bruari 1928 een zweep, toebehoorende aan C. A. Michielsen, die hij had qevon- den, zich heeft toeqeeiqend. Eisch f 25 boete of 25 daqen hechtenis. C. C., oud 36 j., koopman te Overslaq, was door den Kantonrechter te Hulst vrij- qesproken van de hem ten laste qeleqde uitvoer van vee (doen uitvoeren) waar- voor qeen bewij.s was afqeqeven, qepleeqd te Overslaq op 14 Juli j.l. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie was teqen dat vonnis in hooqer beroep qekomen. Eisch vrijispraak. Mr. Adriaanse sluit zich hierbij aan. C. C., voornoemd, was door den kan tonrechter te Hulst ter zake van invoer van uit Belqie van een drietal runderen te Overslaq op 14 Juli j.l. veroordeeld tot f 50 boete of 50 daqen hechtenis met ver- beurdverklarinq van de 3 runderen. De verdachte en de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie waren in hooqer be roep qekomen. Eisch bevestiqinq van het vonnis van den Kantonrechter. Mr. Adriaanse vroeq vrijspraak, subsi- diair een lichte straf. W. H., oud 23 j., arbeider te Kruinin- aen, werd ten laste qeleqd, dat hij op 13 Febr. j.l. te Oostburq J. S. L. van der Meere heeft opqelicht voor 1 qlas bier, si- qaretten en een middaqmaal, zeqqende dat dit voor rekeninq van Piet Pleyte was. Eisch f 10 boete of 10 daqen hechtenis. M ELK VER VALSCHING. IDoor de Rechtbank te Middelburq werd de melkventer C. J., te Middelburq, weqens melkvervalschinq veroordeeld tot f 400 boete of 1 maand hechtenis, en 1 maand hechtenis, Fen DOMME EEND. De voriqe week is nabij Kethel een wilde eend door de voorruit van den mo- torwaqen qevloqen. Het dier verwondde den bestuurder, maar moest het zelf met den dood bekoopen. EEN KRAAN GEKANTELD. Door tot nu toe onbekende oorzaak kantelde Zaterdaqmorqen op het terrein van den sluisbouw te IJmuiden, een kraan, welke werd bediend door den machinist J. E., wonende te IJmuiden. Hij qeraakte bekneld tusschen de cabine en de kraan en werd qedood. Hij was 30 jaar oud en laat een weduwe met verscheidene kinde- ren achiter. GELDKISTJE GEVONDEN. Onqeveer drie weken qeleden werd te Waqeninqen uit het kantoor van de was- scherij van de firma G. op den Waqeninq- schen Berq een qeldkistje met f 550 qe- stolen. Donderdaq waren nu drie kinderen aan 't spelen op een terrein ter hooqte van de wasischerij, toen zij bij het qraven in 't zand een qesloten kistje vonden, dat het vermiste bleek te zijn. Het qeld was er noq in aanweziq. INGEZQNDEN MEDEDEELINGBN, EEN WISKUND1GE DIE NIET KAN OPTELLEN. Mayo, de voornaamste leeraar in wiskunde aan de ^public school" te Harrow, vertelt in een artikel in het Cornhill-magazjju, dat er in Engeland een beroemd wiskun- dige is, die een hooge plaats in staatsdiemst bekleedt, maar niet optellen kan. Deze geleerde nam in een bepaalt jaar te Harrcw examens af voor het verleenen van beurzen. De knapste jongen legde het at. Toen men daarop aan hem vroeg, of er soms een vergissing begaan was, moest hjj erkenaen dat hjj de cjjfers verkeerd had opgeteld Het volgende jaar verzocht men hem voorzichtigheidshalve tegeljjk met zjjn be- slissing zjjn berekeningen in te zenden en weer bleek dat bijkans al zjjn optellingen foutief waren. //Men zegt," merkt Mayo op, ,/dat nauw- keurigheid een onmisbare eisch voor geleerd- beid is. Dit is niet waar, want het Ijjdt geen twjjfel dat deze man een groot geleerde is en dat nauwkeurigheid hem vreemd is gebleven. DE MOEILIJKHEDEN MET EEN LEGAAT WEGENS VERWARREN- DE N A AM SA A N D UIDIN G In Lemmer doet zich een eiqenaardiq qeval voor met de aanvaardinq van een leqaat van f 1000. dat door wijlen mevr. de wed. Leempoell van der Bruqh, aldaar den voriqen herfst overleden, is qeleqa- teerd aan de Gereformeerde qemeente te Lemmer. Dit leqaat is door den betrokken notaris aan de Geref. Gemeente te Lemmer per post qezonden en bezorqd. Nu beweert echter de familie van de overledene, dat de bedoeiinq van de erflaatster qeweesit is, dat het leqaat ten qoede zou komen aan de Gereformeerde kerk te Lemmer, hetqeen wel aannemelijk is, omdat erflaatster lid is qeweest der Geref. Kerk. Overeen- komstiq de omschrijvinq in het testament, waar ook de Ger.Gemeente werd qe- noemd, is dit leqaat verzonden. Veronder- steld wordt, dat hier de fout schuilt in een verwarrinq van naamsaanduidinq, omdat de Geref. Kerk te Lemmer meermalen als Geref. Gemeente wordt bestempeld. De Geref. Gemeente is echter een kerkqenoot- schap, dat de richtinq van Ds. Kersten verteqenwoordiqt. Het is niet buitenqesloten, dat in deze kwestie jurid'isch zal worden beslist wiie van beide qenootschappen het leqaat als het hare maq aanvaarden. EMIGRATIE. Vorige week werd te Hoek bij den heer Nieu- king van het Emigratie-vraagstuk, welke zeer druk was bezocht, en waarin als sprekers op traden de heeren Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen en de heer Staal, directeur van de Districts-arbeidsbeurs te Middelburg. De heer De Cooker, directeur van de Dis tricts-arbeidsbeurs te Ter Neuzen, opende met een woord van welkom tot de aanwezigen en onder dankbetuiging aan het gemeentebestuur voor de medewerking en de belangstelling in. deze bijeenkomst de vergadering, onder mede- deeling, dat het doel van deze lezing is, het bespreken van het Emigratie-vraagstuk en de middelen tot werkverschaffing in het al gem een. Spreker wees op de groote wcrkloosheid die nog steeds heerscht, en gaf het woord aan de volgende sprekers ter nadere verklaring van de middelen en mogelijkheid tot verkrijging van werk in andere gewesten. De heer Huizinga, de werkloosheid in het al- gemeen besprekende, wees er op, dat de t»e- stand ten dien opzichte nog ver van rooskleurig is, doch dat het daartegenover onze plicht is, uit te zien en middelen. te beramen, ten einde hun, die hier geen werk vinden kunnen elders te plaatsen. Wanneer wfj echter verklaren, dat ten opzichte der werkloosheid de toestand ernstig is, behoeven wij die nog ndet als hope- loos te beschouwen, in de eerste plaats niet, om dat er zij het dan in, bescheiden mate, toch nog in den lande werkverruiming in het zicht is, en ten tweede aangezien er elders kans is op werkgelegenheid. Wat is nu feitehjk de oorzaak van de groote werkloosheid In de eerste plaats is er in de jaren van 1920-'22 eene inzinking op industrieel gebied gekomen, terwijl ook op landbouwgebied de situatie er niet beter op geworden is. Bo vendien, zijn al de menschen, die gedurende de oorlogsjaren in militairen dienst waren, terug- gekomen in de burgerlijke maatschappij en zoo- doende op de arbeidsmarkt. Landbouwmadu- nes hebben een groot aantal arbeidsksrachten weggenomen, wat een logisch gevolg is van de uitvinding en de eventueele toepassing in de praktijk. Tengevolge van de overbevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen krijgen vele landbou- werszoons geen gelegenheid tot het stichten van een eigen bed rijfblijven zoodoende op het ouderlijk bedrijf en vervangen daar de arbeids- krachten van buiten het gezin. Ook in het gemeente- en in het Staatsbedrijf zijn tenge volge de bezuiniging en de afvloeiing velen teruggebracht in de particuliere ,bedrijven. Dit alles heeft tot gevolg gehad, dat wij op het oogenblik met een groot aantal werklooze men schen zitten, niet alleen in, ons gewest maar over geheel Nederland, ja zoo goed als over de geheele wereld. Door enkele gemeenten en ook door de ge meente Ter Neuzen, is in enkele gevallen over- gegaan tot het uitzenden van eenige menschet. naar elders, en het ligt voor de hand, dat ook daarmede wel eems is misgetast, zoo goed hier als elders. De werken die door de commissie van werkverruiming in samenwerking met ge- meentebesturen zijn uitgevoerd hebben enkele personen tijdelijk aan werk geholpen, maar ook daaraan komt ten slotte een eind. Misschien is het mogelijk, dat er in- de toekomst nog eenlg werk kan worden uitgevoerd, doch dat is dan ten slotte ook maar voor enkelen, gezien het groote aantal gegadigden. Met dit alles moeten wjj ten slotte ons oog richten naar gebieden buiten onze grenzen, naar Belgie, Duitschland en naar verre gewes ten buiten Europa, waar de mogelijkheid tot werken aanwezig is, en waar het verwerven van eene maatschappelijke positie bereikbaar is. Hoe ook de bemoed'ingen van de overheid zich zoover mogelijk uitstrekken, ook uit de arbeiderswereld zelve moet ten slotte een or- ganisatieleven geboren worden, teneinde zelve mede te werken aan verbetering hunner positie. Wij kunnen geen verandering in bedrijven

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2