Huis en Hof. Pluimvee-rubriek. EEN PRACHTIGE REIS. 'een'o.ntploffing op straat" VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. EEN PRAATJE OVER HAGEN. foezoeken, gratis drank en bier verstrekt. Hiertoe hadden ze de ingezetenen vooraf uitgenoodigd en velen maakten van deze invitatie gebruik. ~'~~Z I Stir- De stoomtrawler „Petten" IJm. 49, kwam van de IJslandsche visscherjj te IJmuiden teirag en bracht na een reis van 24 dagen voor 1500 manden versche visch en 1B5 kantjes zoutevisch mee. Daar de aanvoer van visch niet groot en er veel vraag was bracht de visch hooge prijzen op. Alleen voor de versche visch besomde het schip f 16,000 en voor de zoutevisch nog ruim f 4000. EEN ONGEWENSCBT HUWELIJK. Het fait, dat mej. R. wilde gaan trouwen met den broer van haar stiefvader, was met naar den zin van haar familieleden. Toen de moeder van het meisje op de Vischmarkt te Leiden haar aanstaanden schoonzoon tegen kwam, ontstond ean twist, waarbij mej. R ernstig mishandeid werd. Zjj trachtte nog haar woning in de Raamsteeg te bereiken, maar dicht bij huis gekomen, zakte zij bewusteloos op straat in elkaar. De Eerste- Hulpdienst heeft haar naar het Academisch Ziekenhuis overgehracht. EEN EILA.JO TEGEN ENTREE.J De gemeenteraad van Ameland heeft een vererdening vastgesteld, waarin o. a. is be paald, dat van iederen passagier, die in de maanden Juni, Juli en Augustus met een openbaar middel van vervoer of een ander middel van vervoer op Ameland een recht van vijfden cent te beffen. Vrijgesteld zijn de ingezetenen, het personeel der rijksvaar- tuigen en van vaartuigen die op Ameland binuenvallen. EEN NOOT1E IN DE KEEL. Te Oostwold (Oldambt, Gron.) kreep een klein kindje van den manufacturer J. Vepter een nootje in de keel. Geneeskun- dige hulp mocht niet meer baten. ERNSTIG ONGELUK. Twee leidekkers, F. P. uit de Jacob Marisstraat te 's Gravenhage en P. K. uit Rotterdam, die bezip waren met werk- zaamheden zijn Donderdapmiddap van het da* pevallen van de R. K. kerk aan de Hoefkade te s Gravenhage. Beide werklieden stonden op een lad- dertje, dat tepen het dak van de kapel was geplaatst. Dit laddertje schijnt te zijn uit- gegJeden. IDe Geneeskundige dienst heeft hen vervoerd naar het Gemeente Ziekenhuis en het R. K. Ziekenhuis, waar beiden zijn overleden. K. was pehuwd en vader van eenipe kinderen. DOODELIJKE VAL. Aan de in aanbouw zijnde cement- fabriek te St. Pieter, Maastricht, is Don- derdap de werkman Laroche, Luxembur- per, die daar slechts twee dapen werk- zaam was, van een stelling pevallen en zwaar verwond naar het ziekenhuis Cal- varienberp overpebracht. In den nacht is hij daar overleden. Een 79-jarige dame is in haar woning aan den Rijnsburgerweg te Oegstgeest in der. kelder pevallen. Zij kreep een hersen- schuddinp en werd naar het Diaconessen- huis te Leiden overpebracht, waar zij en- keie uren na het onpeval is overleden. BRANDENDE AUTO TE WATER. Donderdapmiddap te onpeveer half een reed een ledipe vrachtauto van een expe- ditie-firma lanps de Heerenpracht te Am sterdam. Op een gepeven oopenblik sloep de motor terup en op hetzelfde moment vloop de auto in brand. De vlammen sloe- pen aan alle kanten uit den motor en daar het reservoir nop een groote hoeveelheid benzine bevatte, nam de chauffeur een kloek besluit en reed den wapen te water. Hij was zoo verstandip intijds er af te sprinpen. De inmiddels verschenen mo- torsipuit van de brandweerkazerne aan de Prinsenpracht, behoefde peen dienst te doen. De auto, waarvan de motor peheel vernield is, werd later door het reddinps- toestel van de brandweer op het drope gebracht. EEN MEISJE GESCHAAKT. Een tiental bandieten dronpen Donder- dapavond een in het Noorden van Ber- lijn pelepen huis binnen en schaakten er de Mjarige dochter van den portier. De ouders van het meisje hadden onlangs vernomen, dat hun dochter in betrekkinp stond met een dievenbende en zelfs bij in'braken op den uitkijk had gestaan. Daarom besloten de ouders het kind naar een verbetering sgesticht te brenpen. Het meisje heeft nu klaarblijkelijk haar vrien- den in kennis gesteld van het voornemen van haar ouders, waarop het, hoe streng ook bewaakt, uit de ouderlijke woning is ontvoerd. De poginpen der politie om het meisje terup te vinden waren tot nu toe vruchteloos. EEN GRIEZELIGE VONDST. In een autobus werd Donderdagavond te Berlijn een proot pak pevonden, dat bij opening de lijken van twee pasgeboren kinderen bleek te bevatten. De politie, die onmiddellijk werd gewaarschuwd nam de lijkjes in beslap. Uit het onderzoek bleek echter spoedig dat peen misdaad ir het spel was. Het pak was in den autobus vergeten door een knecht van een zieken huis, die de lijkjes van de kort na de ge- boorte overleden kinderen naar een ander ziekenhuis moest brenpen. ERNSTIG GEVAL VAN GASVERSTIKKING TE AKEN. Tenpevolpe van een verzakkinp ont stond Vrijdagnaeht een lek in de hoofd- bti'is der pasleidinp. Dientengevolpe drong het pas een huis in de Wiesenstras se binnen, waardoor vier personen be- dwelmd werden. Ook in het tegenover- gelepen huis drong het gas binnen. Hier werd later een gezin, bestaande uit vier personen, twee meisjes van achttien en twintip jaar en haar ouders, dood aange- troffen. De vader was blijkbaar bij een poping om een zijner dochters te redden bewusteloos neerpezonken. EEN KWAJONGENSGRAP. Te Friedland (Mecklenburg) hadden een paar jonpens van een jaar of twaalf zonder er verder bij na te denken, de elec trische geleiding van een huis op een of andere wijze in verbinding weten te bren pen met den deurknop. Toen nu een ar beider, die daar werkte, in het huis wilde gaan om pereedschappen te halen, viel hij bij het open doen van de deur plotseling op den prond. Twee kameraden die toe- schoten om hem te helpen, krepen bij aan- rakinp van het lichaam een electrischen schok en brandwonden aan de handen. De gedoode arbeider laat een vrouw met drie kinderen na. De kleine boosdoe- ners hadden den man slechts willen ver- schrikken. VLIEGTUIGONGELUKKEN. Bij Colchester is Maandag een militair vlieptuip naar beneden gestort nadat het bij een manoeuvre in aanraking was ge komen met een boom. De beide inzitten- den werden gedood. Oe minister van luchtvaart heeft mede- pedeeld, dat bij Hillah in Irak een En- gelsch vlieptuip is veronpelukt. De inzit- tende officier en zijn metgezel werden pedood. SPRINGVLOED TE VENETIe. Een geweldipe en volkomen onver- wachte sprinpvloed heeft Maandag te Venetie eenipe schade en veel ongemak veroorzaakt. Het water steep eenige oogenblikken op het St. Marco-plein tot 15 c.M. boven het straatoppervlak, maar het was weer spoedig verdwenen. In de buitenwijken en aan den Lido zijn eenige schuurtjes enz. inpestort en vele laag pe lepen woningen zijn ondergeloopen. Tijdens wegwerken aan den boulevard- Bopital te Parps, heeft een arbeider door een ongelukkigen slag met zijn houweel een apparaat dat samengeperste lncht be vatte, uit elkaar doen springen. Naar alle richtingen werd het plaveisel weggeslingerd. Er ontstond een geweldige paniek, waarbij 3 menschen gewond werden. Ook is er belangrijke schade. "ZIJ'n'FAMILIE VERMObRD." In de nabijheid ran Lemberg heeft Zondagnacht een 20-jarige slagersgezel in een aanval van woede zijn gansche familie vermoord. Eerst ging hij met een bjjl zgn moeder te lijf en sloeg haar denschedelin, de ongelukkige was op slag dood. Ver- volgens gaf hij zjjn vader een paar bjjl- slagen op het hoofd en tenslotte sloeg hij ook zijn negenjarig zusje neer. De beide laatste slachtoffers werden in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis te Lemberg gebracht, waar de vader reeds is overleden. De moovdenaar vluchtte in de bosschen en kon tot nu toe niet worden gevonden. ZIJN VROUW VERMOORD. Naar de B. Z. a/M uit Spandau meldt, is daar een slotemaker gearresteerd, die verdacht wordt zijn vrouw van het balkon van zijn woning te hebben gegooid. De vrouw is tengevolge van de bekomen ver- wondingen overleden. EEN 1NGEWIKKELD ONGEVAL. Een eigenaardig ongeluk heeft zich te Miskoles in Hongarije voorgedaan. Twee kinderen lieten een vlieger op, die in de draden van de electrische geleiding ver- ward raakte. Een man, die de kinderen wilde helpen, rukte met zooveel kracht aan het vliegertouw, dat de draden van de electrische geleidingen tegen elkaar kwamen en contact maakten, zoodat kortsluiting ontstond en de electrische verlichting van een deel der gemeente functionneerde. Daar alles onder stroom kwam te staan, hadden er tal van ongelukken plaats. Verscheidene personen liepen brandwonden op en een persoon, die het electrische licht wilde aansteken, werd zelfs door den stroom gedood. BEROOVING. Te Niederwald bjj Frankfort a. d. Main drong een gemaskerd man, Albert Zimmer- manngenaamd,Dinsdagnoorgenhetbelasting- kantoor binnen, waar hij de beambten een geladen revolver voorhield. Hi) slaagde er in het aanwezige geld te bemaehtigen en wist op een fiets te ontvluchten. Een toe- vallig passeerende politieagent achtervolgde den dief op een motorfiets. Van beide kanten werden er schoten gelost, die echter niemand troffen. Op het Bornplein te Frankfort werd Zimmermann door een ar beider van zijn fiets getrokken, waarbij hij door een revolverschot levensgevaarlijk ge wond werd. Hoeveel geld hij gestolen heeft staat nog niet vast. EEN BRUTAAL STUKJE. Terwgl de bewoners naar den schouw- burg waren, hebben dieven een brandkast, bevatten de voor 8000 pond sterling aan kostbaarheden, weggehaald uit de woning van den heer Becker in Goldersgreen (Lon- den). De kast werd later opengesneden en van zjjn kostbaren inhoud beroofd op straat teruggevonden. Een dienstbode, die alleen thuis was, werd door een vriend uitgenoo digd een autoritje te gaan maken. Toen zij terugkwam, stond de straatdeur wagen- wjjd open en was de brandkast verdwenen Buren vertelden dat er kort na het vertrek der dienstbode een auto was voorgekomen, waaruit drie mannen stapten, die naar binnen gingen en even later terugkeerden met een zwaar pak, de brandkast. ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN. Bjj Grenoble reed de auto, waarin zich de vrouw van den Braziliaanschen gezant te Berljjn dr. Guerra-Duval bevond, tegen een lantarenpaal en werd geheel vernield. Toen hulp werd verleend. vond men de vrouw van den gezant dood onder de over- blijfselen van den wagen liggen. Baar halsslagader was door een stuk glas ge- trofl n, zoodat zij dood gebloed was. Bij Grenoble verongelukte een auto, waarin zich de zoon van den gouverneur van Zuid-Afrika burggraaf Athlone, een neef van de koningin van Engeland, bevond. Ook deze werd ernstig gewond. Bij Nevers werd een autobus door een trein gegrepen, waardoor 17 arbeiders ge wond werden. GEMEENTERAAD VAN WESTDORPE. De raad dezer gemeente kwam in openbare zitting bijeen. De vergadering was voltallig. Na een welkomstwoord van den voorzitter wer den de notulen der vorige zitting voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Van Gedep. Staten was bericht van goedkeu- ring ingekomen op de gemeentebegrooting over 1928. Van het Ministerie was ingekomen een schrijven, waarbij wordt goedgekeurd, dat aan werklieden, bij de werkverschaffing in dienst, een loon wordt uitbetaald van f 2,25 (vroeger f 2). Eenige ingekomen stukken, zoo- als een bericht van de commissieleden tot we- ring van schoolverzuim, dat zij hunne functie aanvaarden; een verslag van de gezondheids- commissie te Ter Neuzen over 192,, enz., pas- seeren den harner. Goedgekeurd wordt de wijziging der veror- dening, regelende de werkzaamheden der ge- meenteambtenaren in dien zin, dat aan Bur- gerlijken Stand wordt toegevoegd, de heer Gust. C. van Haelst. Het kohier der rioolbelasting voor 1928 werd goedgekeurd met 26 aansluitingen, tegen den prijs van twee gulden per aansluiting. Op het verzoek van P. r an Bambost om over- dracht opstalrecht grond Kroondomein voor het bouwen van een woning wordt gunstig be- schikt. Verzoeker zal de gemeente een vergoe- ding hebben te betalen van f 24 per keer. De verordening op de heffing van opcenten op de rijksinkomstenhelasting wordt dusdanig gewijzigd, dat inplaats van 100 opcenten, 125 zullen worden geheven. Het punt: vaststelling percentage van hef fing voor de plaatselijke inkomstenbelasting lokte een breedvoerig debat uit. De heer Kalle, gehoord de uiteenzettingen van de secretaris, waaruit bleek, dat de in- komsten der gemeente elk jaar sterk achteruit loopen en dit in hoofdzaak voortvloeit uit de piindere opbrengst van den landbouw, zegt, dir niet zonder meer te kunnen aannemen. Twee jaar geleden aldus spreker toen de ge meente huizen moest bouwen, moest de schade- loosstelling aan den landbouwer O. van Waes worden vastgesteld. Bij het onderhoud met dien landbouwer gaf deze met cijfers aan, dat hij gemiddeld per gemet 130 verdiende en naar welk bedrag de schadeloosstelling alsdan werd berekend. Het is spreker uit de belasting- aanslagen gebleken, dat hier t genwoordig be- drijven van 100 tot 150 gemet zijn aangeslagen voor een inkomen van f 1500, ja zelfs van f 1000, dus nog minder dan een fabrieksarbei- der. Was dit nu overal zoo, dan kon het een maatstaf zijn, doch spreker heeft nagegaan, dat de kleine bedrijven van 15 tot 25 gemet een inkomen hebben van /1700 tot f 3000. Dit lijkt spreker nog al bar; er wordt door de landbou- wers tegenwoordig druk aan boekhouden ge- daan, doch spreker meent-, dat hierin een ge- legenheid wordt geboden om te knoeien. B.v. wanneer hier op de grens iets verkocht wordt en geboekt wordt beneden de verkoopwaarde, dan is zulks in Belgie moeilijk na te gaan. Ook meent spreker, dat de voorliefde voor Belgische arbeiders ook zijn reden heeft, omdat ook de groote post „arbeidsloon" in Belgie niet is te achterhalen. Een schattingscommissie, die werkt als voor de inkomens tot twee duizend gulden, zou ook voor de hoogere inkomens zijn nut hebben, daar noch inspecteur, noch ambte- naren, specialiteiten in landbouwerszaken zijn. Voorts wordt aangehaald de sedert 8 jaren be staande stichting, om de arbeiders in bezit te stellen van een plaatsje of los land. Indien, zooals wordt beweerd niets op het land te ver- dienen is, waarom wordt dan die stichting zoo tegengewerkt, waardoor zij geen land kan koo- pen of pachten? De heeren De Beleir en Daelman zijn het met de heer Kalle niet eens en zeggen, dat de land bouw een tijd van malaise doormaakt. De heer Daelman meent, dat er verbetering is te be- speuren. De heer Dejonghe is van een andere mee- ning als de vorige woordvoerders en vindt, dat nergens de loonen zoo laag zijn als in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook hij is er niet van overtuigd, dat het met den landbouw zoo erg gesteld is. Na de breedvoerige discussies doet de voorzitter het voorstel om voor 1928/29 het cijfar 1.4 vast te stellen tegenover 0.9 in het vorig dienstjaar. De heer Kalle zag liever een progressieve heffing doch daar hiervoor de tijd te kort is, zal hij voor het voorstel stemmen, rnits de kin- deraftrek wordt gebracht van 50 op 100 per kind. De voorzitter is van oordeel, dat een ver- hooging tot 100 nog al ingrijpend zou zijn, waarom hij den heer Kalle verzoekt, dit terug te brengen op f 75. Nadat voorsteller hiermede accoord gaat, draagt zijn voorstel de goedkeu- ring van den raad weg. Ook het voorstel van den burgemeester om het heffingspercentage te stellen op 1.4 passeert met goedkeurmg den hamer. Bjj de rondvraag dringt dpn heer De jonghe aan, om de mogelijkheid van progres sieve heffing op het voorgaande punt, onder het oog te zien, waarop de voorzitter mede- werking toezegt. Hierna sluiting. TER NEUZEN. Op Dinsdag 3 April werd door den architect P. A. Galle, in het „Hotel Centraal", namens zijn lastgever aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Burgemeester Geillstraat al- hier. Ingeschreven werd: Voor het eerste perceel (metselwerk) W. M. Nieuwelink te Ter Neuzen, /1794; J. H. en A. Moens te Ter Neuzen, f 1643. Voor het tweede perceel (timmer-, ijzer- en loodgieterswerk) door J. van der Bent te Ter Neuzen, f 1795; A. D. Kaijser te Zaamslag, 1609; P. A. Leunis te Ter Neuzen, J 1560; P. L. Bogaard te Ter Neuzen, f 1556; D. P. Bas ting te Zaamslag, f 1408. Voor het derde perceel (schilderwerk) door t F. S. van de Velden, f 215; A. Guilliet Zoon te Ter Neuzen, 209; J. Bruggeman te Ter Neuzen, 205. Voor het tweede en derde perceel gecombi- neerd werd ingeschreven door J. van der Bent te Ter Neuzen, f 1990. Het werk werd gegund aan de laagste in- schrijvers. Vrijdag werd door den architect L. de Bruij- I ne, namens zijn lastgever, aanbesteed het bou- wen van een woon- en winkelhuis aan de Bur gemeester Geillstraat alfiier. Ingeschreven werd als volgt: lste perceel (metselwerk): G. van de Velde, te Ter Neuzen, /4890; J. A. Lensen te Zaam slag, /4843; Gehr. Kolijn te Ter Neuzen, 4190W. M. Nieuwelink te Ter Neuzen, 4120, aan welke laatste dit perceel werd ge gund. 2de perceel (timmer- en ijzerwerk): P. L. Bogaard te Ter Neuzen, f 3690Gebr. Verlinde te Ter Neuzen, 3503; H. Kaijser te Ter Neu zen, /8441; A. Roovers te Ter Neuzen, f 3420; P. A. Leunis te Ter Neuzen, 3350J. van der Bent te Ter Neuzen, /3200; P. A. Mielen te Ter Neuzen, f 2950. 3de perceel: (glas- en verfwerk): Gebr. De Zeeuw te Ter Neuzen, /929; A. Koster te Ter Neuzen, f 860; E. van der Velden te Ter Neu zen, 856,50; J. Bruggeman te Ter Neuzen, f 794; A. van Duijsse te Ter Neuzen, 785; H. P. Goethals te Ter Neuzen, 764. Voor het lste en 2de perceel gecombineerd werd ingeschreven door J. H. Rijnberg te Ter Neuzen, 7800. Voor het 2de en 3de perceel gecombineerd werd ingeschreven door J. van der Bent te Ter Neuzen, f 3880, aan wien deze 2 perceelen wer den gegund. HOEK. Door de vereeniging „Doelmatige Samen- werking" alhier werd aanbesteed de levering van: A. 70.980 K.G. Cfiilisalpeter, 4400 K.G. Kalksalpeter, 3050 K.G. Ureum, 2100 K.G. •mais. Levering 1530 April. Gegund: Chili aan De Moor-Vlaeminck, Hulst voor f 12,16; Kalksalpeter aan Kooman, Dirks- land, voor 11,88; Mais aan Marcusse, Hoek, J voor f 12,70. B. 28.950 K.G. Chilisalpeter en 900 K.G. "Mais. Levering 1530 Mei. Gegund Chili aan M. van der Gouwe, Ter Neuzen voor 12,19; Mais aan Marcusse, Hoek voor 12,70. Alles per 100 K.G. AXEL. Zaterdag werd door het Comite tot aankoop van Meststoffen te Axel-Kijkuit, bij de wed. Gilijamse alhier, aanbesteed: het leveren van ongeveer 900 X 75 Kg. chilisalpeter te leveren 2e helft April 1928, gedeeltelijk station Kijkuit en gedeeltelijk tram Willem III in balen van .75 Kg. Ingeschreven werd: door de Firma Oggel te Axel, 12,29 voor levering Kijkuit en f 12,34 te Willem III; De Ruijrer te Axel, f 12,23 te Kijkuit en 12,34 te Willem III; Oorsprong te Rotterdam, 12,19 te Kijkuit en f 12,29 te Willem III; Van der Gouwe te Ter Neuzen, f 12,18 te Kijkuit en f 12,28 te Willem III. MIDDELBURG. Door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat is hedenmorgen aanbesteed: a. het plaatsen of verplaatsen van ijzeren- en het trekken van houten en ijzeren meerpalen langs den Westelijken oevei van het kanaal van Ter Neuzen en van den Middenkanaalarm te Ter Neuzen, met bijkomende werken, ten behoeve van de verbetering van den Rijksweg Ter NeuzenBelgische grens. Raming 3200. Ingeschreven werd als volgt: J. A. Meertens te Hoek, J3180; P. de Voogd te Veere, /3080; Jan de Bree Fz. te Ter Neu zen, f3060; R. Verschelling te Ter Neuzen, 3050; G. A. v. d. Straaten te Ter Neuzen, J2984; W. de Bokx te Hoek, 2980J. H. Rijnberg te Ter Neuzen, f 2930; P. M. Oostdijk te Ter Neuzen, 2850. b. het venbeteren door middel van steen- slagverharding met asphaltvulling van een ge- deelte van den Rijksweg Ter NeuzenBel gische grens alsmede van een gedeelte van den Rijksweg SluiskilAxelKijkuit, met bij komende werken, in twee perceelen en in massa waarvan perceel I komt ten laste van het we- genfonds en perceel II behoort tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen. Raming per ceel I 29.000, perceel II, f 33.200, massa f 62.200. Voor perceel I was niet afzonderlijk inge schreven, voor perceel II alleen door P. C. Zanen te Tilburg voor f 31889. Voor de massa werd ingeschreven als volgt: N.V. Aannemersbedrijf v/h J. H. te Siepe te Winterswijk, 65240; J. H. Rijnberg te Ter Neuzen, f 63500; J. A. Meertens te Hoek, f 62000; N.V. „De geruischlooze weg", 59925; G. A. v. d. Straaten te Ter Neuzen, 59800; P. C. Zanen te Tilburg, f 59370; J. H. v. d. Ven te Vlissingen, 57848. c. het uitvoeren van bestortingen op de ver- dedigingswerken langs en in de Wester- Schelde, op den vooroever bij Ter Neuzen, be- hoorende tot de werken van het kanaal van Tei Neuzen. Raming 550 scheepston steen. Hiervoor werd ingeschreven als volgt: G. A. v. d. Straaten te Ter Neuzen, 546; A. de Brujjne te Ter Neuzen, 572; P. M. Oost dijk te Ter Neuzen, 607 scheepston. Een haag, mits goed onderhouden, is een prachtige afscheiding voor een tuin. Dit goed onderhouden laat evenwel heel vaak nogal wat te wenschen over. Misplaatste gemakzucht en ook onoordeelkundige behandeling zijn twee der meest voorkomende oorzaken, dat ze leelijk worden en een voortdurende bron van ergernis zijn. Wil men een extra mooie haag hebben, dan kan men nu of in September conifeeren plan- ten. Deze vormen een schitterende haag, doch voor velen zal zoowel de prijs als het onaer- houd een ernstig bezwaar zijn. Hagen, welke van onderen kaal geworden zijn, of over het geheel te dun, moeten nu flink diep worden ingesneden. Zeer velen verrichten dit werk in den herfst, hetgeen om meerdere redenen is af te keuren. Er bestaat dan n.l. groot gevaar, dat ze zullen insterven alvorens ze in het voor- jaar opnieuw beginnen uit te loopen en boven- dien is men dan tevens gedwongen den genee- len winter tegen de kale takken aan te kijken. Vooral voor hagen van Taxus, Cupressus en Hulst is het gewenscht, dit insnijden in het voor jaar te doen. Een nog altijd veel voorkomende haag is wel de doornhaag. Dit is wel een der meest onge- schikten, daar deze in den regel ware broeines- ten zijn van alierlei insecten, rupsen en ziek- ten, die zeer veel kwaad in den tuin kunnen veroorzaken. Om deze redenen is het planten van doornhagen dan ook af te raden. Wenseht men een zeer dichte haag te heb ben voor afscheiding, dan verdient een beuken- haag de voorkeur. Deze kan zoo dicht wor den, dat ze zoo goed als ondoordringbaar is. Een beukenhaag stelt zeer weinig eischen, wat haar onderhoud betreft en is weinig kostbaai. Een zeer mooie haag verkrjjgt men van hulst, welke echter het bezwaar heeft, dat ze slechts zeer langzaam groeit. Indien we nu goed gezonde, jonge struiken planten en ei voor zorgen, dat ze in den beginne geen last van droogte hebben, groeien. ze spoedig door. Alvorens tot planten over te gaan, wordt de grond minstens twee a drie steek diep omgespit en flink losgemaakt, opdat de worteltjes ge- makkelijk verder kunnen dringen en de vocht- werking in de i grond onbelemmerd kan plaats hebben. Gelijktijdig bij dit omspitten wordt de mest een 30 a -5 c.M. diep in den grond gebracht. Na deze voorzorgen kan het planten plaats hebben. De struiken worden ongeveer met een tusschenruimte van 40 c.M. geplant en hierbij dient er op te worden gelet, dat de wortel be- hoorlijk worden uitgespreid. Een Hulsthaag vraagt weinig zorg en eventueel bestaande gapingen in oude hagen, kunnen nu worden aangevuld. Hagen van snelgroeiende heester, zooals van Elzen of Iepen, kunnen gedurende den zomer eenige malen worden gesnoeid. Bij jonge hagen moet men er voor waken, dat ze niet te snel in de hoogte groeien, daar ze dan in den regel kaal van onderen worden. Tijdig ingrij- pen met een mes of snoeischaar doet ze voor dit euvel behoeden. Het snoeien met een hegge- schaar gaat wel veel vlugger, doch op den duur worden ze hieianede bedorven en is het beter dit met een ^snoeimes of snoeischaar te doen. De keuze van planten welke gescldkt zijn voor hagen is ruim voldoende, hoewel er reke- ning moet worden gehouden met de grondsoort en de plaats, welke we ze hebben toegedacht. Iedere kweeker, beschikt over voldoende soorten en zal met het grootste genoegen met advies ter zijde staan. Laat U evenwel in geen geval een doornhaag aanpraten, want voor nagenoeg hetzelfde geld hebt U een mooiere, welke niet de nadeelen heeft van zoo'n doornhaag. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden ge- zonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaar- desingel 96c te Rotterdam. Postzegel van 7 Y2 cent voor antwoord insluiten en uitdrukkelijk blad vermelden. HET KUIKENHOK. Het schrijven over pluimveevraagstukken schenkt zeer veel voldoening. De geregelde en overvloedige correspondentie met de lezers be- wijst, dat de artikelen met groote belangstel- ling worden gevolgd', doch tevens blijkt ons uit de vragen, welke een omschrijving geven van de huisvesting, dat hieraan nog zeer veel te verbeteren valt. Misplaatste zuinigheid is oor- zaak, dat heel wat totaal ongeschikte hokken als kippen- en kuikenverblijf dienst doen. Een eenvoudige boekhouding zou heel wat kippen- houders leeren, dat ze de eitjes veel voordee- liger in den winkel hadden, kunnen koopen. Onvoldoende huisvesting en het aanhouden van een stelletje oude, onproductieve kippen, welke door wat ma'is en brood zijn vetgemest en traag schommelend over het erf dwalen, moeten tot een verlies lijden. Verwijs deze kippen van alierlei bouw, kleur en teekening successievelijk naar de soeppot, stookt dat lekkere warme nachthokje in den kachel op, mitsgaders de duizenden lieve bloed- luisjes, vedermijten e.a., die in zulke hokken welig tieren en voortkweeken. Bouw een model hoenderstal, ze zijn niet duur, want de inrich- ting is hoogst eenvoudig. Schaf U straks in April een stel eendagskuikens aan van een be- kwaam en betrouwbaar pluimveefokker en be gin met deze diertjes te huisvesten in een doel- matig en volkomen rein kuikenhok. Een kuikenhok moet steeds aan alle eischen der reinheid voldoen want een vervuild hot heeft een zeer ongunstige invloed op de gezond- heid der kuikens. De bouw van zoo'n kuiken hok moet daarom zoodanig zijn, dat het zeer gemakkelijk kan worden schoongehouden, h'er- bij de hoeken en gaatjes vooral niet vergeten. Zoo'n schoonmaak wordt wel eens ernstig over- wogen, want aan goede voornemens ontbreekt het in den regel niet, doch in de practijk wordt de uitvoering tot het laatste nippertje ver- schoven, zoodat het nog maar half, of in het geheel niet gebeurt. Resultaat is een vochtige bodem, een bedor ven atmosfeer met als logiseh gevolg, onge- dierte. Hebben deze hun intrede in het kui kenhok gedaan, dan kan men meteen alle hoop- volle verwachtingen wat de kuikens betreft wel als ijdel beschouwen. Een goede verzorging der kuikens is beslissend voor de verdere ont- wikkeling der aanstaande jonge hennen en ge- maakte fouten blijken later in den regel zeer moeilijk te herstellen, zelfs heel vaak onmoge- lijk. Bovendien is het zoowel aangenamer, als voordeeliger te voorkomen, dan te genezen. Een kuikenhok bestaat uit een dag- en nacht- verblijf. Deze laatste naam is niet juist daar het tevens bij ongunstig weer als dagverblijf dienst doet. Het nachtverblijf der kuikens moet een volkomen tocht- en regenvrije schuilplaats bieden, doch tevens frissche lucht en zonne- stralen toegang geven. Hierbij dienen we ech ter niet uit het oog te verliezen, dat een te groote glasbedekking te broeierig voor de kui kens kan worden. Dit euvel is echter gedeeltelijk te ondervan- gen, door een weinig zand over het aanwezige glas te stro.oien, indien de felheid der zonne- stralen dit noodzakelijk maken. Het nachtver blijf der kuikens moet een ongeschaafde houten vloer hebben, om de kuikens tegen uit de aarde opstijgende vochten en het binnendringen van roofdieren te beschermen. Een geschaafde vloer verdient afkeuring, daar hierdoor gevaar bestaat, dat op plaatsen, waar de vloer door het wegglijden van het strooisel bloot komt te liggen, aanleiding is, dat de kuikens zich moei lijk kunnen bewegen. Ze hebben werkelijk geen balvloer noodig. Ze glijden uit, waarbij hun pootjes zijwaarts uitwijken, hetgeen ver- schillende beengebreken veroorzaakt. Dit ge vaar is lanig niet denkbeeldig hoewel velen hierover erg gemakkelijk schijnen te denken. Het overkapte gedeelte van het kuikenhok dient door een hekje van latwerk van de ren te J worden gescheiden. De wijdte van deze latjes mag wel de kuikens doorlaten, doch de kloek blijft in het zoogenaamde nachthok. Bij ouderwetsche kuikenhokken, zien we ook de kloek bij haar kuikens in het dagverblijf. Dit heeft tot gevolg, dat de kloek een groot gedeelte van het dure kuikenvoer verstindt, wat de kuikens juist zoo bitter noodig hebben, om hun teere lichaampjes tot een, snelle en krachtige ontwikkeling te brengen. Het dagverblijf van een kuikenhok wordt ge- vormd door uitneembare, door middel van wind- haakjes aan elkaar bevestigde zij- en boven- wanden van fijn gaas. Zoodra het niet meer noodig is, wordt het geheel uit elkaar ge- nomen, waardoor het wein g plaats voor opber- gen vereischt. Het deg erblijf heeft geen glas bedekking, terwijl ook de bodem ontbreekt. De kuikens kunnen voor een goeden groe onmo- gelijk het verblijf in de open lucht en de recht- streeksche door niets onderbroken beschijning der zonnestralen ontbe ren. Een bodem is overbodig, daar het geplaatst wordt op een grasveldje, waardoor de kuikens gelegenheid j hebben, volop groenvoer te eten, wat ook een zeer belangrijke factor is. De toepassing der 1 modeme voedingsleer is wel in staat dit groen- voer wel geheel te vervangen, doch de toepas- sing dezer moderne voedingsleer laat nog heel wat te wenschen over, zoodat het raadzaam is, dit door middel van het grasveldje tot zijn recht te laten komen. Zoodra het in beslag genomen stuk begint te vervuilen, wordt het 1 hok verplaatst naar een gunstiger gedeelte. Hierdoor krijgen de diertjes op de meest na- tuurlijke wijze het benoodigde groenvoer en i worden stoornissen der spijsverteringsorga- 1 nen voorkomen. Een hoogte van ongeveer 30 c.M. voor het dagverblijf is ruim voldoende, terwijl de j breedte gelijk genomen wordt aan de breedte van het nachtverblijf. De lengte van het dag verblijf is afhankelijk van het aantal kuikens. Het geheel is zeer gemakkelijk in elkaar te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3