BUITEMLAND. edelmoedige erfstelling voor den Staat be- hoorde te aanvaarden, nu subsidiair andere erfgenamen zijn aangewezen, waatvan er alt'ians eea, de Carnegie-stichting, meer geschikt moet worden geacht om de taak, haar door den erfl iter toebedacht, op zicli te nemen. Teaslotte is de regeering tot de conelu3ie gekomen, dat vjrwerping de voorkear verdient, om daardoor mogelijk te maken, dat deze meest gescbikte der drie aangewezenen ook werkelijk de erfge- naam wordt. Het behoeft, zegt de minister, wel geen betoog dat het toekennen van een jaar- lijkschen vredesprijs zooveel mogelijk in een sfeer behoort te gescheden, die onbe- wogen is door politieke overwegingen van nationalen aard. De Tweede Kamer kan voor zichzelf uit- maken of zij het recht van keuze der prijs- winners aan zich wil houien of ook dit aan de Carnegiestichting wil overlaten. Op grond van een en ander meent de minister dat er aanleiding is, de erfenis te verwerpen en hem te machtigen, de daartoe noodige formaliteiten te verrichten. LIBERALE RADIO-OMROEP. Naar gemeld wordt heeft zich, ofschoon men in die kringen nog steeds de voor- keur aan blijft geven aan een omroep zon- der politieke of godsdienstige propaganda, ook een comite gevormd ter verspreiding van de liberale beginselen langs radio- telefomischen weg, en heeft het zich tot den Minister van Waterstaat gewend met een aanvraag in zake een vergunning tot uitzending over een door den Minister aan te wijzen zendstation. Naar de Radio- Telegrafie meldt is voorzitter van dit co mite de heer Mr. D. Fock. DE BEETWORTELSUIKER- INDUSTRIE. De Fransche Regeering heeft de toch reeds hooge beschermende rechten op suiker nog verhoogd van 84 tot fr. 100, hetgeen de concurrentiemogelijkheid der Fransche fabrieken om hier suikerbieten op te koopen tot schade voor de Ne- derlandsche Industrie nog vergroot. Naar verschillende bladen melden is reeds door een combinatie in het Land van Hulst een kwantum van ongeveer 20 mil- lioen suikerbieten naar Frankrijk verkocht. HET TWEEDE SOWJET-RUSSISCHE ONTWAPENINGSVOORSTEL. De ontwapeningscommissie te Geneve heeft, schrijft de N. R. Crt., vele dagen besteed om Litwinof duidelijk te maken, dat het radicale ontwapeningsvoorstel van zijn regeering geen kans had, als men de beschaving niet in gevaar wilde brengen, en dat het ook niet ernstig bedoeld kon zijn. Van alle kanten heeft men hem met argumenten bestookt om te betoogen, dat er wapening moest blijven om den arm van den Volkenbond niet krachteloos te maken, om de onveiligheid der kleine sta- ten niet nog te vergrooten, om barbaren van de poorten der beschaving te weren enz. enz. en ten slotte heeft Litwinof erin berus't, dat het voorstel in het archief zal opgeborgen worden. En dadelijk hierop heett hij uit een ander couvert in zijn por- tefeuille een tweede voorstel, kant en klaar, te voorschijn gehaald, dat gereed gemaakt was voor het zekere geval, dat het eerste geen genade zou vinden. Hij is van de ailopathische methode om den oorlog te bestrijden door alle oorlogstoe- rustingen op den oud-roest-hoop te wer- pen, nu in zekeren zin overgegaan tot de homoepathische methode. De dosis van het vergif, dat den oorlog verwekt, wordt tot de helft verminderd om de menschheid in vredelievende richting te krijgen. Wij kunnen niet over dit nieuwe voor stel schrijven, zonder de hoofdpunten er- van eerst kort samen te vatten: Leger: a. staten met staande legers boven de 200.000 man verminderen die tot de helft, de andere met een derde of vierde van de sterkte, de reserves worden dienovereen- komstig ingekrompen; b. vechtwagens en verdragende kanonnen worden afgeschaft; c. de strijdmiddelen tegen de burgerlijke bevolking worden vernietigd; d. de oor- logsuitrusting is berekend voor ten hoogste tfen lichtingen wat de sterkste mogend- heden betreft, voor de kleinste mag zij wat grooter zijn: Vloot: a. zeemogendheden met een oorlogscheepstonnemaat boven de 200,000 ton verminderen die tot de helft voor alle categorieen van schepen, kieinere zeemogendheden met 'n derde of een vierde: b. vliegtuigmoederschepen worden buiten dienst gesteld en onbruik- baar gemaakt voor ooriogsdoeleinden; c. geen oorlogsscheppn grooter dan 10,000 ton, geen scheepsgeschut van zwaarder kaliber dan 30.48 c.M.; d. koopvaardij- schepen mogen niet voor ooriogsdoelein den ingericht worden: Luchtmacht: a. alle bij het leger ingedeelde vliegtuigen en luchtschepen worden onttakeld; b. wat de rest van de luchtmacht betreft vermin deren staten met meer dan 200 vliegtui gen hun luchtstrijdkrachten tot de helft, de andere weer met een derde of een vierde: c. elke voorbereiding van handels- vliegtuigen tot oorlogsvliegtuigen is ver- boden; d. alle vliegtuigbommen worden bnnen drie maanden vernietigd. Chemi- sche oorlog: a. alle middelen voor den chemischen en bacteriologischen oorlog worden binnen drie maanden vernietigd en de fabrieken ervoor veranderd voor andere productie-doeleinden; b. de oorlog met vergiftige gassen wordt verboden bij het binnen drie maanden te bekrachtigen protocol. Militaire uitgaven: de begroo- tingen voor militaire uitgaven worden in verhouding tot de inkrimping der strijd middelen besnoeid en worden strenge voorschriften uitgevaardigd om te belet- ten, dat zulke uitgaven bedektelijk onder. die van andere departementen worden ondergebracht. Ziehier de hoofdzaken. De noot die de Russen met dit nieuwe voorstel de ontwapeningscommissie te kraken geven, is hard. Men kan van het nieuwe voorstel niet, gelijk van het vorige, verklaren, dat het geen rekening houdt met de practische politiek. Integendeel, het is volkomen in overeenstemming met de politiek van Geneve en met de belofte die de onderteekenaars van het tractaat van Versailles, die de stichters van den Volkenbond waren, in art. 8 van het Handvest aflegden. Daarin hebben zij erkend, dat de ,,handhaving van den' vrede vermindering van de nationale ont- wapeningen vereischt tot het minimum, dat vereenigbaar is met de nationale vei- ligheid en met de uitvoering van de inter national verplichtingen, voorgeschreven door een gemeenschappelijke actie. De Russen die geen lid van den Volkenbond zijn en er dagelijks op afgeven, hebben met hun nieuwe voorstel een proeve geleverd van verwezenlijking der ideeen van Ge neve. Het is een handige zet om de open- bare meening van de wereld ten gunste van vermindering der wapening in bewe- ging te brengen en degenen die zich, om welke reden dan ook ertegen blijven kan ten, te dwingen om kleur te bekennen. De beraadslaging erover belooft daar- om tot de belangwekkendste gedachten- wisselingen, welke de ontwapeningscom missie nog gevoerd heeft, te zullen leiden. BELGIe VERVROEGT DEN ZOMERTIfD. Op verzoek van de Fransche regeering heeft de Belgische regeering besloten, den zomertijd in te voeren in den nacht van 14 op 15 April, in plaats van in dien van 19 op 20 April. SNEEUW. De lente heeft Woensdag in Italie haar intrede gedaan met sneeuw. Heel Opper- Italie, van de Alpen tot aan zee toe, biedt het schouwspel van een winterlandschap. Aan de Riviera is de sneeuw zelfs blijven liggen. Genua en Savona hadden be- sneeuwde straten en daken. Ook in de Apenijnen, in Lombardije en in Trie^t is sneeuw gevallen. In Piemonte onder- vonden de treinen tengevolge van den sneeuwval vertraging. taak ten deze als afgeloopen zou beschou wen, in zooverre dat het nog hulp wil verleenen door de inrichting 2 avonden per weak gratis disponibel te stellen voor het oefenen der brigade. De badmeester, de heer 'i Gilde, besprak hierna de zwemkunst. Deze wordt z.i. t i weinig beoefend. Eensdeels acht hy dit een tekortkoming van de ouders, die, daar toe in de gelegenheid, hunoe kinderen daartoe niet aansporen, doch ook van over heidswege wordt er .te weinig acht op geslagen. Evenals aan de verkeersregeling, zou meer acht nneten worden geslagen op bevorderiDg van het zwemmen, aan- gezien dit verdrinken kan voorkomen. Slatistieken bewijzen dat meer personen door verdrinktn om het leven komeD dan op andere wyze. Doel der brigade is om de leden te leeren hoe een drenkeling uit het water gehaald moet worden, d.w.z. hoe die moet worden vervoerd, de handgrepen, in het geval de drenkeling den redder vastgrijpt om hem te dwingen los te la*en, enz enz. Aan het lidmaatschap van de brigad zijn ook voordeelen verbonden. Bezit men diploma en wordt men invalide door een redding, dan ontvangt men 3000 schadevergoeding; wordt men tengevolge eener redding ziek dan wordt per dag 3 verplegingskosten vergoed. De contributie wordt door de afdeeling vastgesteld, doch aan het hoofdbestuur moet per afdeeling 5 'sjaars worden afgedragen, welk be- drag vermoedelyk zal worden verdubbeld. Nadat nog enkele inlichtingen waren verstrekt en besprekingen gehouden, werd tot oprichting der afdeeling van den Ned. Bond besloten, en gaven zich 22 personen als lid op. In het voorloopig bestuur hebben zitting de heeren T. Benard, M. C. Hack, J Cambier, P. van Dijke, J. N. 't Gilde. HET GROENE KRUIS. patienten. Speciaal huisbezoek geschieddi 356 maal en voor maatschappelijk werk werden 16 bezoeken gebracht. Woning- verbetering geschiedde in 6 gezinnen, ont smetting had 1 maal plaats, terwijl 2 personen naar een sanatorium gezonden werden. De ligtenten waren alle in gebruik. Door een ter vergadering aanwezig lid werd meegedeeld dat de Zeeuwsch- Vlaam sche tram ten behoeve der wykzusters, voor het traject dat in hun arbeidsveld ligt, vryvervoer inclusief rijwiel verleent, hetgeen met dankbaarheid werd vernomen. De aftredende bestuursleden, de heeren Ch. L Wabeke en Ds S Groeneveld wer den met bijna algemeene stemmen herkozen, en verklaarden zich opnieuw bereid die fanctie te vervullen. By de omvraag werd bij vernieuwing de aandacht gevestigd op het feit, dat zoo wainig leden ter vergadering aanwezig zyn, en gevraagd of het geen aanbeveling zou verdienen de oproeping ter vergadering op andere wijze te doen dan per advertentie, nl. door het ophangen van reclame biljetten op goed zichtbare plaatsen. Het bestuur zal aan deze kwestie zyn aandacht wyden. De voorzitter decide mede, dat hy, als geneesheer, nog vele malen tot zyn ver- wondering ontdekt, dat er nog gezinnen zijn, die geen lid zijn dezer vereeniging. Hij meent, dat zulks in onze gemeente niet moest voorkomen en dringt er bij de aan- wezigen op aan, krachtig propaganda te maken voor toetreding tot deze zoo hoogst nuttige vereeniging, waarna by onder dank voor de opkomst de vergadering sluit. AANBESTEDING. Woensdag 18 April a.s. zal aan het gebouw van het provineiaal bestuur te Middelburg van wege 's Rijkswaterstaat worden aanbesteed het leveren en in voor- raadshoopen zetten van steenslag en grind langs de Rijkswegen, behoorende tot het kanaal van TerNeuzen en tot de Ryks- waterleidingen wederzyds dit kanaal, in 2 perceelen en in massa. (Raming le perceel f 970, 2e perceel f 1530). HERBENOEMD. Herbenoemd tot burgemeester van Oost- burg de heer P. Erasmus, en van Schoon- dyke de heer M. A. Bleiker, secretaris dier gemeente. OUDHEIDKUND1GE KRING VOOR OOSTEL1JK Z.-VLAANDEREN. De jl. Donderdag in de benedenzaal van het stadhuis te Hulst gehouden vorgadering voor oprichting van Oudheidkundigen kring voor Oo.ste!yk Zeeuwsch Vlaand^ren werd door ongeveer 40 personen bijgewoond, terwyl vanwege het voorloopig comite werd meegedeeld dat een honderdtal toezeggingen voor toetreding zyn ingekomen. De vergadering werd geleid door den heer Mr. Lambooy, die het doel van dezen kring uiteenzette. Daarna werd door den heer J. Adriaanse een historisch overzicht gegeven van de ontwikkeling dezer streek. Het zal in 1930 750 jaar geleden zijn dat Hulst stadsrechten verwierfhet plan bestaat dit feest met een historischen optocht te gedenken. Bij de vaststelling der statuten werd o.m. de oprichting van een Oudheidkamer in uitzicbt gesteld, waarvoor de gemeente Hulst reeds medewerking toezegde. Er zal worden gestreefd om te behouden wat nog bestaat, de kennis van wat eenmaal geweest is een te brengen en de aldus verworven kennis gemeen goed te maken. By de bestuursverkiezing werden gekozen de heeren Mr. Lambooy, de Weleerw. heer Dekkers, J. Adriaanse en R. Wilking te Hulst, W. Blommaert te St. Jansteen, Freule S. Collot d'Escury te Kloosterzande, De Mul te Zaamslag en J. J. Gielen. T. H. S1EMELINK f Op 64jarigen leeftijd is te's Gravenhage overleden Ds. T. H. Siemelink, emeritus predikant bij de Doopsgezinde gemeenten. Ds Siemelink die in 1863 werd geboren deed op 26jarigen leeftyd het proponents- examen. In 1890 werd hij beroepen te Workum. Deze gemeente verwisselde hij in 1908 met gecornbineerde gemeenten Vlissingen— Goes. De eerste jaren woonde Ds. Siemelink te Goes, doch verwisselde deze woonplaats met Vlissingen, in welke gemeente Ds. Siemelink tot 1 Januari j 1. gearbeid heeft, toen hem op verzoek eervol emeritaat werd verleend. AU TO BUSCON SESS1ES. Gedep. Staten van Zeeland hebben de volgende autobusconcessies verleendaan J. Maas te St. Jansteen voor een dienst St. Jansteen Hu'st, alleen opMaandagen; een dienst St. Jansteen Belgische grens, richting St. Nicolaas, alleen op Donder- dagen en een dienst op St. Jansteen-Bel gische grens, richting Stekene, alleen op Zaterdagen aan Th. van Haver te St. Jan steen voor een dienst St. Jansteen—Hulst alleen op Maandagen een dienst St. Jan steenBelgische grens, richting St. Nico laas, alleen op Donderdagen, en een dienst St. JansteenAxel, alleen op Zaterdagen. TRAMAANLEG HOOFDPLA AT—BRESKENS. Bij het afdeelingsonderzoeb van het wets- ontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's ryks schatkist ten behoeve van den aanleg en hat in exploitatie bren gen van een tramweg van Hoofdplaat naar Breskens werd door verschillende leden de vraag gesteld, of er thans nog noodzaak bestaat voor dezen tramaanleg. De ont wikkeling van het motortransportwezen heeft tengevolge gehad. dit slechts in bijzon- dere gevallen tramaanleg nog wenschelijk en nuttig kan zijn. Gevraagd werd, of het vervoer van reizigers en het transport van goederen gedacht werd hierby in de eerste plaats aan bietentransport niet economischer zou kunnen geschieden met auto's en motorvrachtwagens. De leden hier aan het woord zouden gaarne een be- knopte, doch duidelyke uiteenzetting ont- vangen betieffende de rentabiliteit van het vervoer per tram en per auto, zoomede van de beweegreden, welke er toe heeft geleid in deze de voorkeur te geven aan tramaanleg. DE ELECTRIF1CATIE VAN ZEELAND. Onlangs werd gepubliceerd het voorstel van Ged. Staten van Zeeland om overeen- komstig het voorstel van den Raad van Bestuur der P.Z E M. over te gaan tot electrificatie van de middengroep(Walcheren en de beide Bevelanden) van uit een bij Middelburg of Goes tebouwen eigen centiale. Dit voorstel heeft reeds verschillende per sonen bewogen tot critiek, maar kon nog niet in behandeling komen in de Prov. Staten, omdat ook de Raad van Advies der P.Z.E.M. nog moest worden gehoord. Thans lezen wij in het Protestantsche Zuiden een verwondering uitgesproken dat bij de stukken niet het advies van de advies- commissie is gepubliceerd en dan schrijft het blad verder Allerlei geruchten deden nu de ronde, zelfs werd medegedeeld, dat deze commissie geen advies wilde geven, wat een conflict zou beduiden, met als gevolg natuurlijk een werkstaking. Het bleek echter dat van een bestaand conflict geen sprake is. De commissie heeft trouw en hard gewerktheeft berekeningen gemaakt of laten makenis op informatie uitgegaan, en zal aan de staten adviseeren, geen eigen centrale te bouwen, maar een contract af te sluiten, met de Societe te Vlissingen, waarvoor een bod aanwezig is. Dit contract is ten alien tyde opzegbaar. Wil dus de Pro7. later nog een centrale bouwen, dan kan dit ten alien tijde ge schieden. De netten moeten door de Pro- viccie, of door de P.Z.E.M worden aan- gelegd, zoodat Vlissingen alleen energie levert. En wellicht het belangrykste deze oplossing zou de Provincie niet alleen over de moeilijke jaren heenhelpen, maar zou over de eerste 6 jaren nog een besparing geven van 100.000. Blijken jleze mededeelingen juist te zyn, dan is het voor Ged. Staten te betreuren z/dat zij met het publieeeren van hun plan- nen niet gewacht hebben tot alle adviezen in hun hariden waren". Tot zoover genoemd blad. Wy kunnen daaraan toevoegen een onderzoek te hebben ingesteld en daarbij i9 ons gebleken, dat de mededeelingen op zyn minst genomen zeer voorbarig en daarbjj verdachtmake'nd zijn. Voorbarig om dat nota bene de com missie van advies nog niet vergaderd heeft en dit eerst het geval zal zyn a s. Woensdag en dan nog alleen van de sectie uit die commissie voor de middengroep. Na die sectievergadering moet dan nog de commissi in haar geheel vergaderen en dan eerst kan er sprake zyn van een advies. Het moge dan waar zyn dat onder de vooraanstaande personen uit de com missie van advies besprekingen hebben plaats gehad en door hen ook met de Societe en andere betrokkenen, en wellicbt zjjn daarvan cok onderdeelen aan den Raad van Bestuur en dus ook aan Ged. Staten bekend, officieel is er niets en kon ook Diets worden gepubliceerd. Het is dus een verdacht- mabing aan het adres van genoemd college dat dit iets niet zou publieeeren. Wy meenen goed ingelicht te zyn als melden, dat zelfs het vaststellen van den datum van behandeling van deze voorstellen in de Staten wacht op het rapport der adviescommissie. Wat betreft de feitelijke mededeelingen in Het Protestantsche Zuiden zij opgemerkt, dat het eerste werk van deze commissie toch feitelijk moet zyn advies uit te brengen over het voorstel van den Raad van Bestuur en eerst in de tweede plaats zelf voorstellen te doen. Bij het advies over het voorstel mag dan toch geen rekening worden ge houden met omstandigheden (nader bod enz.), die by het maken van het voorstel niet bekend konden zijn. Met dit al staat wel vast, dat er nag menig woordje gezegd en geschreven sal worden eer de middengroep electrischen stroom heeft BESMETTEL1JKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelyke ziekten over de week van 11 tot en met 17 Maart in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk 0. en W. Souburg 2, St. Phi- lipsland 1. DiphteritisGroede 1, Mid delburg 1, Ovezande 1. AXEL. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school a. d. Rijndyk te Hazerswoude-Kou- dekerk, de heer P. Boer te Axel. STOPPELDIJK. Door Gedeputeerde Staten is het raads- besluit van 16 dezer, waarbij de heer W. v. S. ontslagen werd als secretaris en ontvanger der gemeente, niet goedgekeurd. Hedenmorgen werd door den raad een spoed- eischende vergadering gehouden. RECHTSZAKEN Voor het kantongerecht te Goes is voortgezet de behandeling van de zaak tegeg den schipper Z. te Ierseke, die toen de Bruinisse 47 op de Wester- Schelde in nood verkeerde en de beman- ning reeds in den mast was geklommen om niet te verdrinken, geen "poging aan- wendde om te helpen. Verdachte erken- de, dat hij nu begrijpt, dat hij wel hulp had kunnen bieden, maar te verbouwe- reerd te zijn geweest. DE RAMP VAN DE S 4. Een verschrikkelijke ontdekking. Het wrak van de drie maanden geleden bij Provincetown gezonken onderzeeer S 4 is boven water gebracht. Bij het on derzoek op en in het schip is men nu, naar de New-York Herald meldt, tot een verschrikkelijke ontdekking gekomen, Het blijkt n.l., dat een zoogenaamde reddings- luchtleiding volkomen in orde was en niet zooals door de redders verondersteld was, buiten werking was. Bij proeven, die men d.ezer dagen genomen heeft, werkte de leiding voortreffelijk. Indien men, spoe- dig nadat het reddingswerk begonnen was, een luchtleiding hiermee in verbin- ding had gebracht zou men lucbt in het schip hebben kunnen pompen en was het leven der gevangenen ten minste een groot aantal uren verlengd. Kapitein ter zee Saulders, die de leiding had bij het reddingswerk, opperde de mee ning, dat de ongelukkige bemanning bij het openen van de inlaat het water in den onderzeeer heeft laten loopen, dat bij het onderduiken daarin was achtergeblevCn en dat de pijp toen bij het sluiten is ge- broken. Het verdere onderzoek bracht ook aan het licht, dat de bemanning pogingen heeft gedaan om de wanden van hun ge- vangenis stuk te beuken. Bijtels, hamers en boren werden in de verschillende af- deelingen op den vloer gevonden. De mannen hebben aan hun eigen redding gewerkt tot ze door gebrek aan zuurstoi uitgeput raakten. Eenigen waren op den grond gevallen en daar verdronken in het water, dat den bodem bedekte. Anderen waren op hun krib gaan liggen en daar in den slaap gestorven. De bemanning heeft schriftelijke aan- wijzingen achtergelaten, behalve een, die op een stuk papier schreef, waar hij be- graven wilde worden. Men meent, dat minstens een 30-tal leden van de bemanning de ramp een groot aantal uren overleefd heeft. TER NEUZEN, 26 Maart 1928. POLITIE. De Inspecteur van Politic te Ter Neu- zen maakt bekend, dat. omtrent de navol- gende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daar achter' ver- melde adressen: Zonnebril, W. Harte, Steenkamplaan 88. Sleutel met ring, j. J. Kopmels, Blok- ken 8. Rijwielmerk, M. J. Adriaansen, cafe, Noordsfraat. Kinderkousje, W. Riemens, M. Eijke- straat 5. Kinderhandschoentje, Wed. Malipaard, Lange Kerkstraat 3. Kindersokje, f. C. Huijssen, Dekker- straat 4. Rozenkrans, M. Potter, Kazerne- straat 26. Witte Keeshond, E. L. Nolson, Schut- tersihofweg 11 Kinderhandschoen, Jan van Sprang, Noordstraat. Koperen sleuteltje, P. P. de Bakker, Havenstraat 7. Rijwielzadeldek, Cor v. d. Wege, Zaamslag (Eendragtpolder C 152.) Portemonnaie met inhoud, Gezusters Millenaar, Lange Kerkstraat 64. Een bril en etui, G. Klaassen, Noord straat 93. Portemonnaie, bureau van politie. JVRIJWILLIGE REDD1NG3BRIGADE. Aan de oproeping tot het oprichten eener Ter Neuzensche vrrj willige reddingsbrigade was jl. Vrijdagavond door een 30tal dames en heeren gehoor gegeven. Voorzitter der byeenbomst, die in het Hotel 'du Com merce" werd gehouden, was de heer Callen- fels, voorzitter van de Ter Neuzensche Bad- en Zweminrichting. welks bestuur deze vergadering op initiatief van den bad meester, den heer 't Gilde, had uitgeschre- ven en na de oprichting der brigade zyn Donderdagavond hield de afd. Ter Neuzen van de vereeniging „Het Groene Kruis" haar jaarlyksche algemeene vergadering in het //Hotel du Commerce". De voorzitter, de heer Th. van Pienbroek, opende de vergadering met een woord van welkom. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens kwam aan de orde het jaar- verslag van den secretaris, dat - blijk gaf van frisch leven 0. a. werd meegedeeld dat het ledental op 1 Jan. 1928 bedroeg 1294, dat de gewone aflossing der schuld op het magazyn ad 1 300 heeft plaats ge vonden, dat het bestuur er nog niet in geslaagd is te Sluiskil een vertegenwoordiger voor de belangen der vereeniging te vinden, dat het bestuur ernstig bezig is met po gingen tot het verkrygen van meerdere magazyn-ruimte, en dat de beide wijkzuster? hun arbeid steeds met nauwe plichts- betrachting verricbteti. Dit het financieel overzicht blykt dat de afdeeling Groene Kruis in totaat ontving 5482,03 (o a. aan contributie 2859,74, gemeentesubsidie 1200 en vrije giften 166,40) De uitgaven beliepen 5466,02 (o. a wegens salarissen 3626,20. aankoop verpleeg-artikelen f 504,55, rente en af lossing 405,30). Het goed slot bedraagt 16'— De afdeeling t. b. c. bestryding heeft oitvangen 1672 en daarvoor is uitge- geven een gelijk bedrag. De begrooting der afdeeling Groene Kruis voor 1928 werd vastgesteld in eindcyfer op 5276,45 en die der afdeeling t. b. c. bestryding op een eindcijfer van 1650. In verband met deze stukken was van de commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren W. Vellekoop en N. J. Harte een schrifcelyk rapport ingekomen dat de boeken en de bescheiden over het jaar 1927 door hen zjjn nagezien en accoord bevonden en zij adviseeren tot goedkeuring der over- gelegde rekening. Aldus wordt besloten. Met goedkeuring der vergadering zullen genoemde heeren worden verzocht zich ook het volgend jaar weer voor het nazien der rekening te willen beschikbaar stellen. Vervolgens wordt door den magazijn- meester verslag uitgebracht betreffende het door de leden gemaakte gebruik van mate- rialen en verplegingsartikelen. Daaruit blykt dat in het jaar 1927 ongeveer 700 artikelen waren uitgeleend. Aan alle aan- vragen kon worden voldaan In deze werd veel medeweTking ondervonden van de doktoren, de wjjkzusters en ook van de leden. Hit de kringen der laatsten zyn veel dankbare stemmen vernoqjen. Toch kon een kleine klacht niet achierwege bljjven, dat in enkele gevallen de betrokken leden de hun ten gebrnike gegeven artikelen wel eens langer houden dan noodig is, hetgeen wel eens last veroorzaakt. Van den heer Fejj, commissaris voor het nazien van de materialen, was een schrijven ingekomen meldende dat alles in orde was. Daarna werd door den voorzitter lezing gegeven van een verslag omtrent den arbeid der zusters. Daaruit blijkt, dat door de wijkverpleegsters 3733 bezoeken werden gebracht in 114 gezinnen. Benevens de gewone hulp aan zieken werd ook hulp verleend: bij kleine operaties aan huis 9 maal, voor massage 6 maal, na overlijden 31 maal, bij bevallingen 5 maal, transport van zieken naar het ziekenhuis, of krankzinnigengesticht 9 maal. Het raam De Mooy (om patienten gemakkeljjker van een bozenverdieping te transporteeren) werd 3 maal gebruikt. De zusters ontvingen als waardearing voor hun werk voor de vereeniging aan giften 166,40. Wat de t.b.c.-bestrijdiug betreft werd meegedeeld dat op 1 Jan. 1927 onder toe zicht waren 32 gezinnen met 45 patienten. Op 1 Januari 1928 36 gezinnen met 52

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2