AtGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENHEBl AD VOOR ZEEUWSCH-VLAANPEREM. (W 1 Persil No. 8198. Vrijdag 18 Maart 1938. 68e Jaargang. Sam en zijn schat AANBESTEDING. B I N N t N L A N D. BUITE N a N 0. gemeenteraad van TER NEUZEN. De meubileering en stoffeering van het nieuwe raadhuis. FKDILLJSTOli 22) Zelfwerkend Wsschmiddeh Persil geeft wat het belooft! vr (t nor n.n«f f 1 80 ner 3 maanden Bij vooruitbeta mp fr. per post 6.60 per jr.ar 480NNEMENTSPRIJS; VvT^TSJS «J2?W "0*-' Abonnementeu voo bet buitenland alleen bfl vooruitbetalinp. Bit Had verschijnt iederen Maand- -.dan- en Vrqdagavond. EER8TE BLAD. Burgemeester en Weihouders van MB! K, ZullenupDinsdag20Maartl928, des voormiddags «*,30 trachten aan te besteden Inlichtingen zijn ter gemtente-secretarie te bekomtn. HOEK, 8 Maart 1928. A. WOLFERT, Burgemeester. J. DRLGMANS, Secretaris. EERSTE KAMER. Verpaderinp van Woensdap. Bij het wetsontwerp inzake de vermin- derinp van belastinpdruk voor landpoe- deren In het belanp van het natuurschoon zeide de heer Van Embden (v.-d.). voor- keur te hebben pepeven aan kapverboden. Overipens zou hij een verbintenis voor ten minste 25 jaar wenschen, daar anders bij stijpenden houtprijs of bij hoop re waarde als bouwterrein zij, die financieele overwepinpen laten domineeren, toch to. kappen of verkoopinp overpaan. Hij be- ho' dit zich zijn stem nop voor. De heer Van Napell van Amp-en (v. b.) vraapt, wat onder natuurschoon is te verstaan. De heer Polak (s.-d.) betoopt, dat hei- develden, plassen en allerlei ander natuur schoon buiten de landpoederen door dit ontwerp niet worden beschermd, omdat de belastinpen daarop van weinip of peen beteekenis zijn. Tal van stukjes na.uur- schoon blijven met onder^anp bedre pd. Spreker zal voorstemmen, in vertrouwen, dat verdere stappen alsnop zullen volpen. De heer Blomjous (r.-k.) vestipt de aandacht op het nut van rationec.e bosch- exploitatie voor de levering van hout aan bet mijnwezen, land- en tuinbouw. ^nz. Minister Kan antwoordt, dat finan cieele overwepinpen den s.aat belemme- ren in den aankoop van allerlei bosschen en heidevelden. Daarom moet pestreefd worden naar eenvoudipe middelen om het aetuurschoon te beschermen. Minister De Geer zept, dat voor de be- siissing inzake de vraap, wat natuur schoon is, de Boschraad zal worden ge- hoord. Tepen het leggen van een ver bintenis voor lanpen tijd bestaan over- weaende bezwaren. Het ontwerp wordt z. h. s. poedpekeurd. Bij het ontwerp tot verlaging van het tarief van de inkomstenbelastinp uit de beer Wibaut (s.-d.) de meeninp, dat deze verlapinp niet noodip is in het belanp van kapitaalvorming. Overipens had verla- tinp van ipdirecte belastinpen moeten voorgaan. Ue heer De Gijselasr (c.-h.) is^vock- stender van het ontwerp. De heer Slinpenberp (v.-d.) eveneens, a! hadden z.i. de indirecte belastinpen eerder moeten zijn verlaapd. Minister De Geer verwijst naar de m lioenennota, waarin de urgentie van deze verlapinp is uiteenpezet. Het ontwerp wordt z. h. s. aanpenomen, met aanteeke- ■jnfl. dat de sociaal-democraten ertepen sijn. Bij' het ontwerp tot herziening van de vermopensbelastinp, enz. betoopt de heer Slingenberg, dat de bloote eigendom thans naast het vruchtgebruik zal worden belast, hetpeen hij onbillijk acht. TWEEDE KAMER. Verpaderinp van Woensdap. De Kamer heeft vandaap de behande- linp van het voorstel-Zijlstra betreffende de verlapinp van den leerlmgenschaa) voortpezet. Ue heer Zijlstra (a.-r.) veTdedigt het vooxstel uitvoerig. Hij acht een inic.atief- voorscel voisomen op zijn plaats. Er is hier immers een alpemeen erkende noodioe- stand. Hulp is hier noodip met het oop op een voortdurend slechter wordenden toestand bij de kleine scholen. Hij acht zijn voorstel te zijn in het belanp van de kleine gemeenten, de kleine scholen en het voiKSonderwijs. Gerepliceerd wordt door de heeren Visscher (a.-r.), bulien (r.-k.) en Ger hard (s.-d.), waarna de voorsteller dupli- ceert. Het wetsvoorstel wordt hierna in stem ming gebracht en aanpenomen me. tepen 28 stemmen. Aanpenomen wordt verder het wets ontwerp betreffende de aanvuilinp van de bepaiinpen omtrent de beeedigde ver- taJerS j-iaii de orde is hierna het wetsvoorstel tot wij'zipinp van de ongevallenwet 1921. betreffende de invoerinp van het insti- tuut cter tabrieksartsen. 270 NIEUWE ARBEIDERS- WONINGEN VOOR DE PHILIPS' FABRiEKEN. Bij de gehouden aanbestedinp tot den bouw van 270 arbeiderswoninpen en vier winkelpanden voor de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven was laapste inschrijfster de fa Gebr. Strucyken te i ilburp met een bedrap van f 858.000. Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. Vervolp.) Lord Tilbury maakte pebaren van wan- hoop en mevrouw Hammond boop zich deelnemend naar hem toe, als stond ze aan een ziekbed om zijn koortsachtip ge- fluister op te vangen. ,^Mijn broer", deelde zij mede, ,,wensch- „......hoopte", coxripeerde Lord Til bury. hoopte", zeide mevrouw Ham mond, de correctie overnemend, „dat u bij de redactie van Dapelijksch Nieuws zoudt komen, onder zijn persoonlijk toezicht". Sam kreeg hier een proefje van Lord Tilbury's persoonlijk toezicht, besloot, dat hij peen neipinp voelde om daaronder te blijven en schudde zijn hoofd. ,,Het Huispezin", zeide Lord Tilbury, als" uit een droom ontwakend, „is een zeer onderpeschikt onderdeel van mijn krantenproep." ,,Ofschoon het natuurlijk een proote oplape heeft", zeide mevrouw Hammond l0yaEen heel proote oplape zeide Lord Tilbury; ,,maar het biedt niet veel mope- EUPEN EN MALMEDY. in den Beipischen Senaat heeft Dms- dap de afpevaardipde voor Eupen en Malmedy in een interpeilatie aan dz re- geerinp te kennen pepeven, dat zij baar verpiichtinpen tepenover Eupen en Mal medy niet is nagekomen. De rechten van de Duitsche bevolking op haar moeder- taal worden zoo verklaarde de senator Esser met voeten petreden door de autoriteiten van Verviers, die hierin de verantwoordelijkheid drapen. Esser ver- weet de Belpische repeerinp, dat zij het Duitsche ka rale ter aan liupen en jMaixnedv wilde ontnemen. Duitsche onderwijzers worden vervanpen door Belgen, d.e de Duitsche taal niet beheerschen. Zelis ce inspecteur voor het onderwijs van Eupzn en Malmedy verstaat peen Duitsch. Van de ambtenaren in Verviers vers.aa. siec-.ts een tweetal de Duitsche taal. Ook in eco- nomisch opzicht wordt Eupen en Malme dy ten achter pesteld. Vooral van -soc.a- listische zijde' ontving Esser veel steun. Een der socialistische sprekers verklaar de, dat het meer dan verschrikkehjk is, zooals de pendarmen tepen de bevolking van Eupen en Malmedy optreden; zeits komen mishandelinpen voor. Een ander spreker verklaarde, dat de ontevrcdenheid dermate is pestepen, dat een volksstem- minp moet worden gehouden. daar de stemming van 1920 een absurditeit is ge- lijkheden voor een jonpen man in uw po- sitie, die een journalistieke loopbaan be- pinnen wil. Het is niet hoe zal ik zep- gen het is peen levendig blad peen biad, dat er veel op aan komt. „Vergeleken bij de andere uitpaven van mijn broer", zeide mevrouw Ham mond. c „lk peloof, dat u u vergist zeide bam. Ik ican mij voor niemand een easier levenstaak voorstcllcn, dan om to helpcn het Huispezin uit te peven. l&ts lieis en lichts bijvoorbeeld; nu, het Huispezin peeft woorden en muziek. Luister eens naar dit: „A. M. B. Buxton. Ge vraapt me naar een eenvoudipe, poedkoope wijze om likdoorns te penezen. Neem een ge- wone knolraap, maak er een holte in, vul deze opening met keukenzout en laat dit peheel oplossen. Bet de likdoorn s °ch- tens en s avonds met deze oplossinp. „Als u als verslappever bij het Dape lijksch Nieuws begon' zeide Lord 1 u- bury, „zoudt u een positie...... Besef nu eens even, wat dit beduidt ping Sam door. „Het komt daarop ucer dat" de schrijver met een pennestreek de wereld een betere verblijfplaats heeft 9^"* maakt. Hij heeft een thuis opgevroolijkt. Misschien heeft hij wel ernstig misnoepen tusschen man en vrouw voorkomen. A. M. B. koopt de doodgewone knolraap, snijdt er een pat in. vult dat met zout en een week later bedilt ze haar echtvriend niet meer en krijpt de baby nooit meer slaap. kortom is ze een zonnestraaltje ge- worden en dat allemaal door he. Huis pezin". „Mijn broer wil zeppenzeide mevrouw Hammond. ,,En zoo is het ook met G. D. H. (Tulse weest. De socialisten zullen een desbe- treffenden eisch steunen. In den Beipischen Senaat heeft de pre mier Woensdagmiddag geantwoord op de interpeilatie. Jaspar zeide. dat Belpie al- les zal doen wat mogelijk is om de alpe- heele aanpassinp aan het Belpische pu- bliek-recht te verpemakkelijken. Belpie kan evenwel peen bu.tenia: dsche mm n- pinp in deze pebieden toestaan. A1 het inogelijke zal worden pedaan opdat de Duitsch sprekende burgers eij rec-.ts akeu in het Duitsch worden verhoord en dat de onderwijzers in de bctrefiende peb.eden les peven in het Dfiitsch, De premier toonde verder aan, dat de herwonnen pebieden sedert 1925 op dezelfde wijze zijn bestuurd als alle andere Belpische cantons. In antwoord op een opmerkmp van den socialistischen senator de Brouckere, ant- woordde jaspar, dat het denkbeeld van een nieuw reterendum absoluut van de hand moet worden pewezen. Dit is trou- wens een international kwestie, want de annexatie heeft plaats gehad in overeen- s.emnnng met het verdiag van VersaJles en het plebesciet is als peldip en eerlijk erkend. Deze aanpeleaenheid is dus defi- nitief beeindipd, en hupen en Malmedy zulien peannexeerd blijven. Ten slotte wees |aspar er op, dat Duitschland in het Rijnpact de nieuwe prens heeft erkend. Be.pie zal alles doen voor de aipeheele aanpassinp dm n.euwe bevolking, die zich thans in een beteren toestand bevindt dan voor den oorlop. EEN TEER PUNT. Op de alpemeene verpaderinp van den oppersten economischen raad in Rusland, heett koechimowitsj, een der ondervoor- zitters, verklaard, dat men meer buiten- landsche technici in Rusland moet toe- la.en om de industrie te verbeteren. Dit heeft een storm van veromwaard ging doen opsteken. Een proot aantal sprekers betoogde, dat dit een Hap in het pezicht was van de Russische technici, die op c.^ wijze eenvoudip de iianden in den schoot zouden leg pen. De leiders der proote trusts verklaarden over het alpemeen. d .t buicenlanders wel te pebruiken waren voor het ontwerpen van piannen, maar dai men in de bedrijven slechte resultaten mei hen had bereikt. Aan het einde menpde Koeibisiet z:ch in het debat en trachtte de pemoederen te bedaren door te verklaren, dat er plaats penoep was en voor buitenlanders en voor Russen. De economische raad waardeeit het werk van de Russische technici, maai dat neemt niet wep, dat door vele objec- tieve factoren de Russische techtiiek be- lancjrijk bij dc buitcnlandschc ach c Men is bezip maatrepelen voor te berei- den om de kwalificeerinp van het tech- nische personeel te verbeteren. de patienten van het Burgerkjk Armbe- stuur, aangezien zij over die kwestie ad- vies hadden pevraapd aan den genees- kundipen krinp in Z,eeuwsch-Vlaanderen en dit advies pas was ingekomen. Aan burp, en Weth. werd een crediet van f 450 verleend voor aanschaffinp van nieuwe schoolbanken ten behoeve van de o.l. school te Sluiskil en tot verkoop van een oud rijwiel van de poiitie en de oude handbrandspuiten A en B, zulks nadat verzekerd was, dat bet nieuwe materieel zoodanip is inpericht dat daarmede alle deeien der pemeente in de kom kunnen worden bestreken. Voldaan zal worden aan den wensch van den heer Verlinde om ook het reserve-machine-personeel bij de auto-branospuit in de peieponheid te stellen met dat materieel te oefenen. Besloten werd tot verkoop van bouw- prond aan de Burpemeester Geillstraat aan den heer W. Scheele en tot uitp.fte van een perceeltje prond in erfpacht aan mej. J. M. van der Biit, terwiji aan den heer j. van Luik afwijking van art. 10 der Bouwverordeninp werd toepes.aan voor een verandering aan zijn slaperij. Besloten werd thans uitvoering te peven aan het aanvankelijk voornemen tot het plaatsen van een heininp op den muur aan de Scheldekade. In verband met de finan- cien zal dit van eenvoudipen vorm zijn, doch zoodanip inpericht, dat dit later kan worden verfraaid. In behandeling kwam een voorstel van Burp, en Weth. om overeenkomstip het verioek van de Woninpbouwvereenipmp te Sluiskil van haar over te nemen de eipendommen en de schulden, die reeds tot ruim f 5000 zijn opgeloopen en te stichten een gemeentelijk woninpbedrijf onder leidinp van een directeur, voor wel- ke functie zich de gemeente-secretaris heeft beschikbaar pesteld en tot admini- strateur te benoemen een ambtenaar ter secretarie. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN INGEZO.NDEN MEDEDEELIN GEN. TER NEUZEN, 16 Maart 1928. In de Donderdag gehouden verpaderinp van den gemeenteraad werd poedpekeurd de rekeninp over 1927 der commissie to. werinp van schoolverzuim te Sluiskil in •ontvanpst f 218,303^. uitgaaf f 96,65, goed slot 121,65!^. De voorzitter deelde mede dat Burp, en Weth. nop niet pereed waren gekomen met het door den raad pevraapde voorstel tot invoerinp van vrije artsenkeuze voor Hill), die weten wil, hoe pruimen geuri- per kunnen worden. U en ik zouden zep pen. dat er aan pruimen niets meer te doen is. Dat het eenige is, als een pruim je te lijf paat, om die maar zoo pauw ijno- pelijk in te slikken. Maar Kyke s „Hij wil zeppen Huispezin: ,,Wat azijn bij gestoofde pruimen", schrijft men, ,,maaikt ze veel peuriper. En al lijkt het vreemd.^er be- hoeft dan minder suiker pebruikt. Wat I pebeurt er nu Wat is het resultaat G. t>. H.'s echtpenoot komt thuis moe en honperip na een dap hard werken. Ze- ker weer pruimen van-avond f zepjt hij pel a ten. ,Ja lieve", antwoordt G. D. H. ..maar heerlijk peuripe". Nu, hij gelooft haar natuurlijk niet. Hij paat knorrig zit- ten. Maar als hij den eersten pit op zijn bord deponeert, verschijnt er een plans van vreugde op zijn pelaat. ,,Allemach- tip roept hij uit. „Wat zijn die veel beter. Ze smaken nop wel net als brum papier pedrenkt in patentolie, maar een veel betere qualiteit bruin papier. Hoe heb je dat pedaan gekregen „Ik niet liefste", zept G. b. H., ..maar Pyke s Huispezin. Volgens zijn raad deed ik wat azijn bij de pruimen met het resultaat. dat ze niet alleen veel peuriper zijn, maar hoe vreemd het ook klinkt, ik had minder sui ker noodip." „be hemel zepene Pyke's 1 Huispezinroept de man uit. ,,Met uw toestemming", zeide Sam, ,,zal ik nu repel- recht naar mijnheer Wrenn stappen en hem mededeelen, dat ik mij onder zijn banier schaar. ..Mijnheer Wrenn zal ik zeppen Lord Tilbury was peheel onthutst. ..Kent u Wrenn dan Hoe kent u Wrenn Werkelijk, er bestaat niets gemak= kelijker dan het wasschen met Zoo luiden de getuigenissen van duizenden Huisvrouwenl De alge* meene bekendheid, welkc dit eenige waschmiddel heeft verkregen.is inder- daad zonder voorbeeld. onvergelijke« lijk zijn bovendien ook de bijzondere voordeelen, die het biedt! Dat is het juist! F.en enkele proef met Persil en Gii wasdit nooit meer anrters! Vraagt gratis brochure ,De Reiniging der Wasch" b/d. Eenige Imp.: E. Oster- manntk Co. Amsterdam. Fabiikanie Henkel Cie.. A G., Dusseldoif. Zoowel in het rapport van Burp, en Weth. als door verschillende sprekers in den raad werden harde woorden peuit aan het adres van het bestuur der vereen'-mq-, dat niet voor'zijn taak berekend is "eble- ken en pesproken werd van wanbeheer. Enkele leden voelden veel voor het stand- punt om een deel der schulden op het be stuur te verhalen, doch een voorstel on aan dat bestuur ftiee te deeien, dat het feitelijk zedelijk en moreel verplicht was de door zijn schuld ontstane tekorten aa* de pemeente te verpoeden, kon ten slotte slechts 5 van de 12 stemmen halen. En kele leden achtten wel enkele punten van verschooninp. al spraken zij ook hun af- keurinp uit. Een voorstel van de S. D. A. P.-fractie om het bedrijf zonder meer in de pemeenteadministratie op te nemen en de leidinp op te drapen aan Burp, en Weth. met een commissie uit den raad vond peen steun. De voorstellen van Burp, en Weth. werden aanpenomen. Het raadsbesluit om het Burperlijk Arm- bestuur met 2 leden uit te breiden werd thans in poeden vorm pepoten. Burp, en Weth. paven bij deze pelepenheid de leden een wenk, om toch te voorkomen dat zonder voldoende overwepinp voor stellen in den raad worden pedaan en aanpenomen, die later blijken niet uitvoer- baar te zijn, doch vooral de heer Colsen kwam daar tepen op en is van meeninp, dat Burp, en Weth. er zijn om de eenmaal aanpenomen voorstellen uit te voeren en de daarvoor noodipe voorbereidinpen te treffen. Na breede besprekinp, waarbij de aan penomen wetsontwerpen tot invoerinp van het 7e leerjaar en het wetsontwen>- Zijlstra tot verlapinp der klasse-bevolkinp in aanmerkinp penomen werd, is met 9 tepen 3 stemmen besloten tot aanstellen van een assistent in de o. 1. school te Sluiskil. Burp, en Weth. zullen echter in 't oop houden het verloop van het initia- tief-ontwerp-Zijlstra aanpezien. als dit wet wordt, de assistenten weer van de school moeten verdwijnen. Goedpekeurd werd een wijzipinp van de beprootinp van het Burperlijk Armbestuur voor 1927, terwiji punstip werd beschik" op enkele reclames tepen den aanslap wepens rioolbelastinp. be heer Verlinde sprak er zijn protest over uit, dat de pemeente bij de wacht- kamer van den Prov. stoombootdienst aan de provincie een stukje prond, ruim 20 M2. heeft verhuurd in de meeninp, dat dit voor berpinp van poederen moest die- nen, dat werd bepaald dat de te berpeu sty „Ik heb nop nooit het penoepen gehad hem te ontmoeten maar we zijn buren. Ik heb het huis naast het zijne penomen. Mon Repos. Burberry Road is het adres. U kunt zelf oondeelen, hoe practisch dat is. Niet alleen zullen we den heelen dap op het redactiebureau zwoegen om Pyke's Huispezin meer en meer een eipen plaats te doen innemen onder de intellectueele tijdschriften van Groot-Britannie, maar 's avonds, als we onze tuinen begieten, dan zal ik over de heininp kijken en zep pen: Wrenn. zou het niet poed zijn om een serie artikelen te schrijven over het verwijderen van wratten bij Saksisc'he kanaries." Shotter. zal hij dan antwoor- den en hij laat zijn gieter in zijn opge- wondenheid vallen, „dat is een geniale inval. Het was een goede dap voor het oude Huispezin, toen jij bij mij kwam. Maar ik verpraat mijn tijd. Ik moet aan het werk. Dap, mevrouw Hammond. Dap, lord Tilbury. Doet u peen moeite. Ik vind mijn wep wel.' Hij pinp de kamer uit met den bes'isten tred van een zakenman en Lord Tilbury liet bijna een gekreun hooren. ,,Gek", bracht hij uit. ..Stapelpek Mevrouw Hammond was als een echte vrouw heelemaal niet voldaan met deze eenvoudipe verklaring. Daar steekt meer achter, Georgie I En ik kan niets doen", kreunde Zijn Lordschap, als een sterke man kampend tepen het noodlot. „Ik moet bij dat jop in den pas blijven, of hij zal me daar in- eens den een of anderen stommen streek uithalen en Pynsent zal me voortdurend teleprafeeren, waarom hij niet meer bij me is." tt ,,Daar steekt meer achter herhaalde mevrouw Hammond ernstip. ..Dat spreekt vanzelf. Zelfs een jongmensch als deze Shotter neemt maar niet zoo, zonder eenip motief zoodra hij in het land is een huis naast mijnheer Wrenn. George, daar zat een meisje achter". Lord Tilbury scheen een stuip te zullen krijpen. Zijn oopen puilden uit en hij greep de leuning van zijn stoel vast. ,,Goeie genade, Franska. Zep dat niet. Pynsent nam mij even apart eer ik ver- trok en waarschuwde mij er uitdrukkelijk voor, dat ik moest oppassen, dat de knaap niet in aanraking kwam met... e... laden van de andere sekse." ..Meisjes", zeide mevrouw Hammond. ..Juist, meisjes", zeide Lord Tilbury, alsof hij aangenaam verrast werd door deze kiesche wijze van uitdrukken. „Hij zeide, dat hij er last mee had ge had, een jaar peleden. Mijnheer Wrenn moet een dochter hebben", zeide mevrouw Hammond, haar eipen gedachtengang vervolgend. Heeft mijnheer Wrenn een dochter? ,,Hoe voor den duivel zou ik dat weten zeide Zijn Lordschap onnoodig pebelpd. „Ik ben niet op de hoopte van het per soonlijk leven van iedereen in dit pebouw. ,,Bel hem op en vraap er naar." ,,Denk er niet over. Het personeel hoeft niet te denken, dat ik waanzinnip ben geworden. En bovenidien, verpis fe je waarschijnlijk." ,,Dat zou me heel erg verwonderen' zeide mevrouw Hammond. Lord Tilbury zat haar verwezen aan te staren. Hij wist, dat Franska een zesde zirttuig op dit gebied bezat. (Wordt vervolpd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1