Tar IT a azensche Courant Voensdag 14 Maart 1928, No. 8195. TWEEDE BLAD. BINNENLANP. BUITEKLAND. 6EMENG0E BERICHTEN. AFSTOOTIN GST ACTIEK" JEGENS LIMBURG. De „Maasbode" betreurt in een hoofd- Mtikel de verwerpinp van de aardewerk- ateunwet en schrijft, na de bespreking der kandelspolitieke argumenten der tegen- skemmers: „Er is aan de zaak nog een andere zijde. Terwijl men blijkbaar niets zoo zeer ducht als iets te ondernemen, tegen- over deloyale maatregelen der buiten- limdsche industrie, schroonxt men aller- minst, de wrijving, welke vanouds -zij ket latent bestaat tusschen, volksgroe- peu binnen de eigen landsgrenzen, door beslissingen als deze nieuw voedsel te geven. lien bezonnen taktiek iidd hier zelts de mogelijkheid moeten afsnijden dat andermaal Noord tegen Zuid zou worden uitgespeeld. Hoe ook beschouwd, aan alien kant legt dit vocum het af tegen de eischen van ver- standige politick." Ook „De Tijd" wijdt een' uitvoerige beschouwing aan het afwijzend Kamer- v»tum en merkt daarin o.a. op: „Mag het iemand verwonderen, wan- neer de belanghebbenden in Maastricht en omstreken de welvaart van de ge heele omliggende bevolking lijdt naar het Soord van Minister De Geer groote scha- hieruit conclusies trekken, die min der aangenaam zijn Wanneer men ook buiten Limburg zich afvraagt, wat de meerderheid der Tweede Kamer met dit votum bedoelt? Moet men daarin lezen, dat de anti-papisten van rechts en de sociaal-democraten van de overzijde het raisschien heelemaal niet erg zouden vin- den, wanneer de katholieke pr-ovincie, die economisch van Nederland wordt atge- stooten, ook staatkundig andere uitwegen zou zoeken? Is dat de bedoeling? FRAUDE TE SCHOONOORD. Omtrent de fraude-kwestie bij de bij- zondere school te Schoonoord meldt de Tel.: In de gehouden vergadering van den gemeenteraad dezer gemeente hebben eenage leden vragen gesteld omtrent de fraude. De voorzitter, burgem. Mr. G. A. Bontekoe, antwoordde daarop, dat bij ket door hem ingestelde onderzoek is ge- bleken, dat er wel degelijk fraude is ge- pleegd. Er zijn werkelijk foutieve opga- ven gebruikt ter verkrijging van de ge- meentelijke en rijksvergoedingen, als be- doeld resp, in de artt. 101 en 9/ der wet op het L. O. 1920. Op die lijst kwam een vrij groot aantal kinderen voor, die de school niet meer bezochten en waarvan men wist, dat zij niet meer op school zou den terugkeeren, met het doel om door die te hooge opgave een te hooge vergoe- dang te verkrijgen. Bovendien zou uit die gegevens blijken, dat men recht had op uitbreiding der bestaande school met een vierde lokaal. De voorzitter, die het onderzoek met behulp van twee rijksveldwachters deed, zeiide de overtuiging gekregen te hebben, dat er gefraudeerd werd, en dat het tot een vervolging moest komen. Thans is de zaak in de handen der justitie. BUITENGEWONE MAATREGELEN TOT AFWENDING VAN DE POKKEN. Het Stbl. no. 52 bevat een Kon. be- $hiit van 29 Februari tot nadexe vaststel- ling van buitengewone maatregelen tot afwending van de pokken en tot wering van haar uitbreiding en gevolgen. Aan de algemeene bepalingen daarvan is het volgen.de ontleend: Een ieder, die waarneemt, dat een per- »oon aan pokken lijdt of verschijnselen vertoont, welke doen vermoeden, dat hij door die ziekte is besmet, is verplicht daar van onverwijld kennis te geven aan den burgemeester of den meest nabij zijnden ambtenaar van rij.ks- of gemeentepolitie. Deze verplichting rust in het bijzonder op houders van vervoermiddelen en daar- bij geemployeerden. De burgemeester is bevoegd. op de personen, die aan pokken lijden, of, op grond van een ingewonnen advies, van den ambtenaar van het staatstoezicht op de volksgezondheid of van een genees- kMndige, doen vermoeden, dat zij door die ziekte besmet zijn, of de besmettmg op anderen kunnen overbrengen. de door kern noodig geachte maatregelen van on derzoek, afzonderimg en ontsmetting te doen toepassen, en hen naar een openbare imxichting of andere verblijfplaats vqor de epneming beschikbaar, ter verpleging te doen overbrengen, wanneer hun toestand •vereenkomstig de verklaring van den kehandelenden geneeskundige dit ge- doogt. t De personen,waarop de in de vonge •Jinea bedoelde maatregelen worden toe- fepast, zifn verplicht, zich aan die maat- •egelen te onderwerpen. en mogen zich wiet zonder vergunning van den burge meester naar een andere plaats begeven. „HET LEGER DES HEILS". De Stichting ,,Het Leger des Heils", de welbekende organisatie, door William Booth in 't leven geroepen, houdt dit jaar kaar Zelfverloochenings-Aanvrage van 1024 Maart. - De arbeid wordt steeds met kracht voortgezet en men streeft tevens voort- durend naar uitbreiding er van. Het gees- ielijk werk hier te lande groeit gestadig, maar ook de maatschappelijke vleugel bestrijkt een steeds grooter gebied. Het Zendings-terrein, door het Leger der Heils bewerkt, is de laatste vijftien jagr ontzaglijk uitgebreid. In Oost-Indie doet het Leger een mooi werk onder de inlandsche bevolking, niet alleen in gods- dienstig opzicht, maar ook anderszins. De melaatschen-kolonies tellen reeds meer dan duizend verpleegden, voor wie al het mogelijke gedaan wordt, om hun bekla- genswaardig lot eenigermate diagelijkei te maken en met goed gevolg. Het groote ooglijders-hospitaal van Dokter Wille is tienduizenden inlanders ten zegen. De andere inrichtingen, evenals de zenidingsposten met er aan verbonden scholen op Java en Midden-Celebes, zijn ook met zegenrijk gevolg bezig. In 1926 is het Leger ook met zijn arbeid begonnen in Ned. West-Indie. Over andere zendingsterreinen, zooals Britsch-Indie, China, Afrika, e.a. moeten wij hier zwijgen. In ons land heeft het Leger in de meer dan veertig jaren van zijn bestaan een zoo veelzijdig en mooi werk verricht, dat de organisatie zeker recht heeft op den steun van alien, wie het welzijn van ons volk ter harte gaat. De organisatie telt hier te lande op heden ruim honderd vijftig pos- ten voor evangelisatiewerk en maat- schappelijken arbeid van verschillenden aard. Het Leger heeft zich de sympathie van breede lagen van ons volk verwor- ven en zal derhalve bij zijn Aanvrage deze maand ongetwijfeld een gereed oor vin- den. De arbeid hier te lande heeft hier- aan evenzeer behoelte. DE NIEUWE NEDERLANDSCHE GEZANT TE BRUSSEL. Maandagochtend 11 uur heeft de nieu- we Nederiandsche gezant in Belgie, Jhx. Dr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, zijn geloofsbrieven aan den Belgischen koning overhandigd. Deze plechtigheid had het gewone protocolaire verloop. Een der vleugeladjudanten van den koning, generaal graaf De Jonghe d Ardoye, kwam den nieuwen gezant met een hof- auto afhalen aan het hotel Astoria, waar de gezant, in verband met nog uit te voe- ren schilderwerk in het legatiegebouw, zijn intrek heeft genomen. In een twee- den hofauto namen plaats ridder Huyssen van Kattendyke, gezantschapssecretaris, en Jhr. Bosch van Drakestein, gezant- schapsattache. Allen waren in uniform. De gezant droeg het commandeurskruis van d'en Nederlandschen Leeuw, generaal graaf De Jonghe d'Arhoye het grootlint van Oranje-Nassau. Ten paleize werd Jhr. Van Nispen tot Sevenaer aan Koning Albert en Koningin Elizabeth voorgesteld door Mr. P. Hij- mans, minister van buitenlandsche Zaken. Koning Albert, in generaalsuniform, droeg het grootlint van den Nederlandschen Leeuw, Koningin Elizabeth de huisorde van Oranje Nassau. Nadat de geloofsbrieven waren over handigd, onderhield het Koninklijke paar zich een tiental minuten met den gezant en zijn gevolg. Om 12 uur begaf de nieuwe gezant zich met hetzelfde gevolg naar het graf van den onbekenden Belgischen soldaat, waar hij door een gedelegeerde van den minis ter van landsverdediging werd begroet. De ge2ant heeft een prachtigen krans van ^011113^11 cit tulpen, m&t een strik in de Nederiandsche kleuren op het graf neer- gelegd. DE SCHELDE. De Nation Beige, die om de maand haar Scheldecrisis doormaakt, heeft Maandagochtend weer een hoofdartikel van Ajax, onder den titel: De Schelde be- dreigd. Daarin wordt aan de hand van een brief van een lezer de kwestie van het graven van een open waterweg van Antwerpen naar Zeebrugge over Belgisch qrondgebied voor dc zoovcclstc maal sproken. Ditmaal echter geeft de Nation Beige toe, dat een dergelijk plan tech- nisch zeer mocilijk uitvoerbaar is, en deze waterweg spoedig zou vexzanden, en er verder een ernstig juridisch bezwaar be staat, daar Belgie het recht niet bezit het water der Schelde af te leiden. Slechts in het uitexste geval zou Belgie dan ook een dergelijk besluit moeten -nemen, waar- bij dan van Nederland zou dieneh te wor den geeischt de vrijheid van het gebruik van watertoevoer van de Schelde voor het nieuwe kanaal, af stand van alle aanspra- ken op de Wielingen, afschaffing van den loodsdienst en bekostiging door Nor land van het nieuwe kanaal. Nederland zou aldus het blad, bij deze regeling win- nen, daar het voortaan geen kosten van onderhoud en betonning van de Zee- schelde meer zou moeterf dragen en op de rivier een ontzaglijk gebied vruchtbaxe terreinen zou kunnen veroveren. HONGARIJE EEN RIEM ONDER HET HART GESTOKEN. De beslissing van den Raad van den Volkenbond om de Hongaarsch-Roe- meensche optanfenkwestie weer te ver- wijzen naar t daarvoor bestemde scheids- gerecht, zij het ook uitgebreid met nog twee neutrale scheidsrechters, is schrijft de N. R. Crt., niet alleen een gelukkige terugkeer op den - rechten weg, maar steekt tevens Hongarije een riem onder het hart, dat hierdoor zijn vertrouwen in den Volkenbond, dat bedenkelijk gedaald is, weer wat zal zien herleven. Dit kan voor de betrekkingen in midden-Europa niet anders dan gunstig zijn. De Hon- garen, die de verminking van hun land en volk niet kunnen verdragen, begon nen, onder den indruk, dat de Volken bond zeits hun bij de vredesverdragen toegekende rechten niet wilde erkennen, of althans niet handhaven, zich meer en meer tegen dit lichaam te keeren. De ach- teruitgang in de betrekkingen tot de buur- lagden hield daarmee gelijken tred. Zoo als wij Vrijdag uiteen gezet hebben, zal een oplossing van het huidige conflict de oorzaak van het onderlinge wantrouwen niet wegnemen. Het is echter van groote beteekenis, dat er in dit deel van Europa een minder gespannen atmosfeer gescha- pen wordt, waarin de moeilijkheden met- tertijd onder de oogen zullen kunnen wor den gezien, zonder, dat de geringste hape- ring dadelijk gevaar zal bieden voor een ernstige botsing. Wel zal het nog tot Juni duren eer de beslissing van den Raad in een definitief besluit wordt omgezet, doch -dat is slechts een kort uitstel, dat alleen dienen moet om Roemenie gelegen- heid te geven bij te draaien en de bittere pil te slikken, die Titulescu nu nog van de hand heeft gewezen. Wij mogen den Raad en Chamberlain vooral er mede ge- lukwenschen, dat zij van de dwalingen huns weegs, Vrijdag zoo juist door onzen Geneefsche correspondent geschetst, zijn teruggekomen. De algemeene politieke toestand in Europa kan er slechts wel bij varen. GROOTE BIDDAG TE CHICAGO. Ongeveer honderd duizend inwoners van 'Chicago hebben in de kerken ge- beden, dat hun stad verlost moge worden van de misdadigers. Deze biddag was uitgeschreven door de geestelijken, die op een vergadering van de federatie van kerken een motie hebben aangenomen, waarin wordt vexklaard, dat de misdaact en corruptie steeds toenemen, waardoor de stad in opspraak wordt gebracht. Steeds duidelijker blijkt, dat 'er verband bestaat tusschen de misdadigers en som- mige autoriteiten. Eenige geestelijken hebben Chicago vergeleken met Nmeve. HET GEBRUIK VAN SIGARETTEN. Volgens de statistieken worden per jaar in Engeland 160 milliard cigaretten gerookt. Dit ernome getal is voorname- lijk te danken aan het rooken door vrou- wen. In het alqemeen worden de meeste ciga retten gerookt door soldaten en arbeiders buitenshuis, maar ook predikanten schij- worden in vallen gevangen, geschoten of met lokaas ge»angen, dikwgls wanneer zjj kippenrennen binnendringen. Britsche huiden btengen goede prpzen op en er is veel vraag naar. Men betaalt er 25 sh. het stuk voor. AARDSCBOKKEN TE MESSINA. Woensdagocbtend werden te Cozenza en Milazzo in te provincie Mussina aardschok- ken waargenomen. In Cozenza werd geen schade aangericht. In Milazzo scheurden eenige mm en. Omstrieks 12 uur des mid- dags voelde men ook te Avellino in de provincie Napels aardbevingen. Tegen den middag voelde men ook te Messina een seismische beweging, welke zes seconden aanbield. Schade werd echter niet aange richt La!ere berichten melden, dat de schade, door aardbeving in het gebied van Sy racuse, M-ssir.a en Cozenza aangericht, toch grooter schpnt te zijn, dan de eerste be richten deden vermoeden, hcewel geen menschenlevei s, volgens de voorloopige berichten, te betreuren zijn. Tal van* ge- bouwen zijn verwoest en de bladen herin- neren in hun beschrgviigen zelfs aan den ramp van 1908 Te Messina ging aan de aardbeving een hevige sirocco (de bekende heete Z.O-wind in Italie) vooraf. De aardbeving zelf ging gepaa'd met een sterk onderaardsch ge- rommel, waardoor de paniek onder de be volking nog toenam. Te Reggio di Calabria zijn de gebouwen, welke daar na de jongste aardbeving op- getrokken zgn, vrij wel onbeschad'gd ge- bleven, zoodat hier de schade onbeteekend is. NOODLIJDENDE ZUSTERS. Een droevig relaas van armoede is ge daan bij de schouwing van het lijk van de 67-jarige Isabel Wray te Londen. Zij was in een ziekenhuis bezweken aan de gevol gen van een beenbreuk, die zij opliep toen zij op een trottoir was uitgegleden. Isabel woonde met haar zuster samen en ging iederen dag naar de City, om als naaister te werken. Daarmee verdiende zij van 8 tot 13 shillings in de week. De andere zuster maakte thuis mansdassen en kreeg daar 2 tot 8 shillings in de week voor. Een ambtenaar van den lijkschouwer verklaarde, dat het in de kamexs, die zij bewoonden, kraakzindelijk was. Hun gezamenlijke verdiensten waren nooit hooger dan 21 sh. in de week en dikwijls niet meer dan 11 of 12 sh. Hier- van moest 4 sh. af voor ritten naar de City en verder de verzekering en de huur. Een dokter zeide, dat de doode vrouw een goede kans had gehad om van de beenbreuk te herstellen, als zij niet door gebrek zoo uitgeteerd was geweest. De zusters hadden nooit om onderstand ge- vraafld. iDe lijkschouwer zeide, dat hij aan de overgebleven zuster uit een fonds waar- over hij de beschikking had, 3 pond ster ling voor onmiddellijke levensbehoeften zou verstrekken en verder een pond ster nen aanzienlijk boven het gemiddelde te jinff per weejc. Zij moest zich elke week DE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. De Volkenbondsraad heeft in zijn Za- terdag geeindigde zitting geen groot werk verricht, maar schrijft de N. R. Crt., niet- temin mag de wereld op grond van de ge nomen besluiten met genoegdoening con- stateeren, dat er rechters te GeneVe zijn, die de hun voorgelegde zaken onpartijdig en redelijk weten af te doen. Vooral de kleine staten hebben reden tot voldoening nu in de netelige kwesties tusschen Hongarije en de staten dex Kleine Entente zoo strikt en gematigd recht is gedaan. De Raad heeft zich door de ietwat uitdaq&nde houdinq, welke Hongarije in de duistere zaak van den in- voer van machinegeweren uit Italie had aangenomen, niet in het harnas laten jagen. Daaraan is het te danken, dat de Kleine Entente de verlangde investigate in Hongarije niet heeft gekregen en het incident binnen zijn juiste proporties is ge houden. Hetzelfde valt te zeggen van de voorloopige beslissing in het Roemeensch- Hongaarsche optantengeschil. Men mag verwachten, dat het van den Volken bondsraad uitgaande zedelijke gezag het nog tegenstribbelende Roemenie zal over- tuigen, van de juistheid der aanbeveling om deze kwestie voor te leggen aan het met twee neutrale arbiters uitgebreide ge- mengde scheidsgerecht. Dat aan de wenschen der bevolking van het Saargebied in zake de samenstel- ling van de regeeringscommissie thans is voldaan, mag eveneens ten gunste van deze Raadszitting gelden. blijven. De meeste cigaretten worden in Enggland gerookt tusschen 6 en 7 uur 's avonds. Ook blijkt, dat de Engelsche vrouwen het meeste rooken van alle vrouwen ter wereld. OVER EEN SMOKKELAAR. Betreffende het bericht over een smok- kelaar, die, zich ontdekt zieDde, zpn woning in brand stak, waarbjj zjjii drie kinderen omkwameo, meldt het Wolff- bureau, dat de zaak z'.ch eenigszics andeis hteft toe- gedragen. Bjj een huiszoeking stak ern der ambte- naren in den kekbr een lucifer aan. Er volgde een geweldige ontploffing, waardoor het"1 heele huis werd verwoest. Uit den kelder sloegen hooge vlammen en stegen etherdampen op en in een oogeubiik was alles een vuurpoel. Achtereenvolgexs orT- ploften eenige vaten ether, die in den kelder lagen en van hulpverleei iDg wasnagenoeg geen sprake. Le drie kinderen van den smokkelaar kwamen om. eveua's een der amotenaren. De s-mckkelaar zelf, zijn vrouw, vier andere ambtenaren en acht personen, die hadden getracht hulp te bieden, werden zwaar gewond. „HALT, GEVELKLIMMER". Het Maagdenburgsche gerechtshof heeft een dezer nachten geruimen t^d opgesloten gezeten. Doordat een proces lang duurde, kon de zit'ing pas na twaalven ge-loten worden. Toen echter de heeren het paleis van justitie wilden verlaten, bleken alle deuren geslobn. Raadsbeeren, proeoreur- generaal, verdedigeis en beklaagden zaten gevangen. Het ergste was, dat toen het hoofdbureau van politie weid opgeneld, de dienstdoende machthebber de zaak roor een carnevalsgrap hield en assistentie wtigerde. Toen daarop „assessor" het raam openschoof en probeerde iaig8 een goot den vrjjen en vlakken grond te bereiken, werd de revolver van een schupo op hem gericht, welke dierstdoener Halt gevelklimmerriep en hem dwong weer naar bionen te gaan Pas toen deze man alarm had geblazen en assistentie ver- fcheen om den geveltoerist in te rekenen, kwam het schromelijk misvers'and aan ket licht en werden de raadsheeren en lotge- nooten tevrijd. Op de beklaagden na. JACRT^OP V0SSEN. "Den laatsten tpd wordt er in Engeland druk jacht op vossen gemaakt en het blijkt dat dit de moeite loont. Een firma in pelterijen te Oswestry heeft in de vorige maanden meer dan 2d0 vossen gekocht, het grnotste aantal dat zjj tot dusver in zoo korten tijd had kunnen krijgen. aan zijn bureau aanmelden. EEN VEERBOOT GEZONKEN. Op de Itchen tusschen Southampton en Wolston is Donderdagavond 'n veerboot met een bark in botsing geweest, met het gevolg, dat eerstgenoemd vaartuig onmid- dellijk begon te zinken. Van alle kanten kwamen vaartuigen te hulp, zoodat de on geveer 200 passagiers, welke zich aan boord bevonden, tijdig in veiligheid kon- den gesteld worden. Even nadat de laat ste passagier van de veerboot was opge- nomen, verdween het vaartuig in de diep- te. MODERNE KONINGSKINDEREN WIE ZELFS DE OCEAAN NIET SCHEIDEN KON. Er zijn twee jongemenschen, die geluk- kiig en trotsch zijn, omdat de een de an- der heeft gezien ondanks het feit. dat 1500 K.M. Atlantische Oceaan hen scheiden. Hun ,,samenkomst had des nachts plaats door middel van televisie-proefne- mingen tusschen het Baird-uitzendstation en 'it stoomschip ,,Berengaria". Door deze proefneming werd de marconist van de ,,Berengaria' in staat gesteld op zijn ont- vangtoestel zijn verloofde te zien. die in het Londensche studio voor het geheim- zinnige toestel zat en wier gelaatstrekken zoo niet duidelijk dan toch herkenbaar waren. De proeven hadden plgats met het zelfde toestel waarmede onlangs een ver- binding tot stand werd gebracht tusschen Londen en New York; slechts eenige wij- zigingen waren aangebracht. GOEDKOOPER PLATINA. Een mijningenieur te Johannesburg (Zuid-Afrika) meent het middel te hebben qevonden om uit zekere ertsen platina te halen. Daardoor zou de prijs van dit thans zoo kostbare metaal op ongeveer 4 pond sterling per 100 gram worden gebracht. EEN VOLKSDEUN DOET 't WERK VAN EEN NOTARIS, De vossen Dat een volksdeuntje in onze dagen oorzaak kan zijn, dat men het spoor vindt van de rechthebbenden op een erfenis, dat klinkt wat al te zonderling. Toch heeft dat geval zich voorgedaan. Eefligen tijd geleden is een multimillion- nair, iemand van Iersche afkomst, Jeffer son Doyle geheeten, in Amerika gestor- vep zonder testament achter te laten en zonder dat men iets wist omtrent erfgena- men. Nu bestaat er een oud Iersch volks- liedje, dat bij alle Amerikaansche Ieren be- kend is en waarin sprake is van zekeren Johnny Doyle. De notaris van den over- leden millionnair nu kwam op de idee, dat misschien het bestaan van dit liedje als sleutel tot oplossing van het erfenis- geheim zou kunnen dienen, en met hulp van.de bekendste Iersche musici slaagde hij er in, te weten te komen, dat die John ny Doyle niemand anders was geweest dan de vader van Jefferson Doyle, en dat het liedje een eeuw geleden gemaakt is ter eere van genoemden Johnny Doyle, ten tijde dat hij Ierland ging verlaten om zich in Amerika te vestigen. De aldus nu ook weldra gevonden erf- genamen van het geweldig vermogen zijn ten getale van twee. Het zijn eenvoudige boer'en, die nooit hun dorp hebben verla ten en voor wie het simpele volksliedje thans wel de beteekenis van een gewijde hymne mag krijgen! ONGEWENSCHTE GASTEN. Volgelingen van wijlen Broekhuis track- ten thans in Duitschland met het hier te lande in kwaad gerucht staand sneeuw- bal-systeem hun slag te slaan. Dat zij niet tevergeefs op de speelzucht van onze oosterburen bouwen, blijkt uit de ervaring van een door de justitie in Pruisen bevo- len onderzoek. In vier weken zijn 3000 brieven aan adressen van Nederlanders. die zich aan de sneeuwbalwinsten te goed doen, in beslag genomen en daarin is rond 21.000 mark gevonden. De bladen deelen mee, dat voortaan in het geheele rijk deze brieven in beslag zul len worden genomen en dat de afzenders wegens ,,deelneming aan een buitenland sche loterij' vervolgd zullen worden, De slimmerds, die den sneeuwbal aan het rollen brengen, zullen nu wel gauw van naam en adres veranderen. EEN MERKWAARDIG ONGELUK. Op het station Heiligenstadt, het Noor- delijk eindpunt van de Weensche cein- tuurbaan, is een goederentrein-locomotief van een hooger gelegen spoordijk op straat gestort. Bij het ongeluk zijn zeven spoor- wegarbeiders zwaar gewond. Toch is het ongeluk betrekkelijk goed afgeloopen, als t men bedenkt, dat de locomotief op de tramrails terecht kwam en dat er juist even tevoren een tram voorbijgegaan was. Volgens deskundigen heeft men te doen met een heel vreemdsoortig ongeluk, dat uiterst zelden voorkomt. DE KINDERMOORDENAAR VAN LOS ANGELES. Hickman, de jongeman, die wegens den moord op het meisje Parker is ter dood veroordeeld, staat thans terecht wegens medeplichtigheid aan den moord op den drogist Ivy Thim. Met een makker had Hickman getracht den drogist in cL^'js winkel te berooven; maar de man stelde zich te weer en werd neergeschoten. De medeplichtige is een jongen van 16 jaar. DOODENBOEK VAN EEN VLIEGER. In dramatische taal wordt een vergeef- sche strijd met den dood geschilderd in het dagboek, dat men gevonden heeft naast het lichaam -van den Amerikaan- schen postvlieger Fred Hoyt, die dezer dagen in Ohio dood werd gevonden. Hoyt was van Chicago naar San rran- cisco met mail onderweg. Niet ver van Boise in Ohio kwam hij in mist en sneeuv. terecht, weshalve hij tot 5000 meter steep. Toen, zoo zeqt het relaas uit het „loq- boek" van den aviateur, begon zich op de spandraden ijs te vormen en de snelheids- meter bleef stilstaan. Hoy trachtte te keeren, ten einde ergens veiliq te landen. maar kon het vliegtuig door het gewicht van sneeuw en ijs niet in k°ers^0Ud-eP; en het begon vanzelf te dalen. Op 2600 meter kwam het met ijs beladen toestel tot driemaal toe in een achterwaartsche vrille en Hoyt begreep, dat de eenige kans om zijn leven te redden was, met de parachute er uit te springen. In zijn dag boek, dat hij meenam, scheef hij: ,,Het ging tegen wind in. Wierp me hals over kop om'laag in de sneeuw, Geen idee van richting. Het sneeuwt onafgebroken. Hoyt kwam heelhuids beneden en ■slaagde er, ofschoon uitgeput, in vuur te maken en het den geheelen nacht bran- dend te houden. Den volgenden- morgen schreef hij nog in: ,,Zon voor korten tijd doorgekomen. Trachtte zuiden te bepa- len naar zonnerichting, maar lukte niet Zal hier blijven en me gedurende nacht warm houden, om morgen vliegerpak uit te trekken en trachten zuidwaarts te gaan." Kort daarop moeten zijn krach- ten hem hebben begeven en moet hij zijn doodgevroren, want men vond hem zittend tusschen twee hoopen bijeengebrachte brandstof, waar hij blijkbaar geen vuur in had weten te brengen. Een bladzijde van zijn dagboek bevatte een laatsten groet aan het meisje, waar- mee hij een maand verloofd was. GEFUSILLEERD OMDAT ZIJ BROOD WEGGAF. Een der meest trieste gebeurtenissen uit de laatste oorlogsperiode Staat door een monument vereeuwigd te worden de verschrikkelijke dood van een Belgisch meiske van tieri jaar, Yvonne Vieslet. Toen in October 1918 de geallieerden den bij Villers-Cotterets begonnen op- marsch in Belgie voortzetten. brachten de Duitschers de vroeger gemaakte Fransche krijgsgevangenen ijlings meer naar ach- teren." Op 12 October te Marchfenne-au- Pont, keken eenige schoolkinderen naar de binnenkomst dier Fransche gevange- nen, die er ondervoed, vervuild en hon- gerig uitzagen. Yvonne Vieslet had hoo- ren zengen, dat, al hadden gevangenen honger, men hun toch geen eten mocht geven. En dit, terwijl zij en haar vrien- dinnetjes niet zoo ergen honger hadden en elk een pas-ontvangen broodje in de hand hielden. Zoo kwam het, dat Yvon ne, uit een ingeving, van haar kitfdernart. door het schoolhek heen een Fransch sol daat haar broodje toestopte. Hetgeen door een Duitsch soldaat werd gezien. In het volgende ooigenblik nam deze zijn qe- weer op. legde op het kind aan en vuur- de. Doodelijk getrofferi stortte Yvonne neer. Een kreet van afschuw ging uit de aanwezigen op. Thans willen alle vaders en moederS van Marchienne-au-Pont tegen den tien- den Wapenstilstandsdag, het geld bijeen- brengen om een monument neer te zetten voor het ongelukkige kind, slachtoffcr van eeji gp?d hart, maar vooral van blinden oorlogswaanzin. Van het comite zijn de Belgische gezant te Londen. Cattier de Marchienne, en de burgemeester van het stadje, de heer Fesler, voorzitters. van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5