BINNENLAND. 6EMEN8DE BERICHTEN. Huis en Hof. SCHAAKRUBKXEK. fm ffj m TER NEUZEN, 9 Maart 1928. T och moeten wij, als wij eerlijk willen i, 'i-at Augu:.1 inSute op late- ren leeftijd meer en meer zich heeft laten aaeeslcepen om te dwingen en geweld te gebruiken. Als we dan daarbij maar niet vergeten, hoe hij de gehaele godsdienstige ea ook de burgerlijice samenleving door deze twisten bedreigd zag! Maar wij zijn haast ongemerkt iets voor- uitgelcopen. Augustinus was vijf jaar pres- biter, toen hij in den jare 395 door den koogbejaarden Valerius tot zijn opvolger, of eigenlijk eerst tot zijn mede-bisschop werd begeerd. Een concilie, dat even voor Kerstmia bijeenkwam, keurde dit goed. Niemand had er iets op tegen dan Augus tinus zelf, en alien waren vol verwach- ting, dat deze keuze het heil der kerk grootelijk zou bevorderen. Paulinus van Nola schreef den nieuwen bisschop: ,,De Heer heeft in Zijn goedheid Zijn volk be- zocht om nu voor goed de zondaars en de ketters te vernietiqen". Wil men echter het juiste over Augus- tinus weten, dan zal men goed doen zijn' Confessiones (Belljdenissen) te raadple- gen, die om-en-de-bij-400 zijn verschenen. Want daarin legt hij niet alleen zijn vroe- ger leven bloot, doch evenzeer zijn toe- stand van nu, en het schijnt we|, dat hij dit vooral gedaan heeft om een zeker tegenwicht te geven tegen zijn snel-was- send aanzien. Bij al het goede en groote, wat Augustinus deed, berustte heel zijn hoop toch eenig en alleen op Gods barrn- kartigheid, en nog steeds ging hij voort God te bidden om de ware ingetogenheid en kuischheid, die hem in zijn jeugd zoo vaak hadden ontbroken. Hij klaagt bij- voorbeeld zelden over onreine droomen, en beschuldigt dan te dezer zake zichzelf Daarom roept hij tot God, van wien niet alleen de wet afkomstig is, maar van wien ook de kracht ten goede komt: „Zou dan Uw machtige hand het niet vermogen om alle zwalcheid van mijn ziel weg te nemen en mij te heiligen, ook in mijn droomen? la zegt hij Gij zult mij ongetwijfeld meer en meer Uw gaven reiken, zoodat mijn hart geheel rein wordt, Gij, die meer vermoogt dan wij bidden of denken." En zoo was het nu met Augustinus in alien deele; het gebouw van het oude leven was van den grond af verwoest, maar de op- bouw van het nieuw eischte, evenals eer- tijds de opbouw van Jeruzalems tempel, froote inspanning, een onophoudelijke waakzaamheid, en een voortdurenden sfcrijd tegen den ouden mensch in hem. Is ket met iemand onzer anders gesteld? INZAKE EEN COMMIES TER PROV. GRIFFIE. Door den heer Polak, lid der Eerste Kamer, zijn aan den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw de volgen- de vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat op een vragenlijst ter invulling toegezonden 'aan gegadigden voor de betrekking van commies ter Provinciale Griffie van Zee- land, o.a. gevraagd wordt naar godsdienst en politieke richting 2. Acht de Minister het stellen van dergelijke vragen wenschelijk en in over- eenstemming met geest en bedoeling van artikelen 55 en 170 der Grondwet 3. Zoo, neen, is de Minister dan be- reid Ged. Staten van Zeeland te verzoe- ken bedoelde vragen te laten vervallen en verder alien die het aangaan er op te wij- zijn, dat vragen van zulken aaxd niet be- kooren te worden gesteld INTERNATIONALE BAKKERIJ-TENTOONSTELLING, Wij vernemen dat het volgend jaar de Pro inciale Zfeuwsehe Bakkersoond een Internaiionale Tentoonstellmg voor het Bak- kersbedrijf te Middelburg zal houden en wel op het einde van Juui of in het begin van Ju i. Deze tentooi stelling wordt finarcieel ge- *teund door den Nederlandschen Bakkers- bond, die tijdens de tentoons elling te Alid- delburg zijn algemeene veigadering voor 1929 zal houden. HULST. Door don heer A. A. v. d. Walle te Hu st is aan den geineenttraad een adres ger cht waarin hij meldt: ,/Dat hem eene opdracht is verstrekt vanwege eeDe Naatn- looz-) Vennootschap, die reed< verscbdlende gasf»brieken exploiteert, de'.e heeft aange- kocht of in hum koop ove'genomen, aan Uwe Edelachtoaren te verzoeken, of U^en Raad in bfgiusel zonder eenige verpliehnng Uwcr- zijds bereid zou zijn de Gemeenteljjke Gas- fabriek te verkoopen ofwel in buu koop te geven (onder nader overeen te komen voor- waarden) AARDENBURG. Naar Zelandia meldt, heeft de gunstige financieeie toestand van het Burgerwteshuis te Aardenburg, welke instelling een jaar- ljjk'ch inkomen heefc van ongeveer f 15000, het toegelatqn het R.-K. en Ned. Herv. Armbestuur nog eens extra te bedeelen. In de regentenvergadering van vorige week is besloten een som van ongeveer f 1900, een oversehot over 1927, tusschen de twee voornoemde armbesturen als extra sabsidie te verdeelen. BOSCHKAPELLE. De werkloosheid is hier grootendeels achter den rug. Een groot aantal aange- sloten kostwinners zijn te werk gesteld aan de verbetering van den waterafvoer naar Kampsn, eenigeti zijn dezer dagen Daar Holland vertrokken, weer anderen hebben bij dit gnnstig weder werk gevonden bp den boer. 't Is te hopen, dat hiermede de crisis is doorstaan. Naast de influenza vertoont zich hier tevens de gevreesde keelziekte. In tijd van een paar maanden zij door deze laatste, diphtiritus, een paar gezinnen aangeiast. AUTO-ONGELUK. Op den Lageweg bij Enkhuizen is een ongeluk gebeurd, dat echter geen per- soonlijke offers heeft geeischt. De vracht-auto van den heer Visser van Enkhuizen had een vracht naar Alk- maar gebracht en was op de terugreis naar Enkhuizen; van tegenovergestelde zijde kwam de auto van den vrachtrijder Asjes uit Hem. Door den zwaren mist zag men elkaar te laat en de heer Asjes reed boven op den auto van den heer Visser. Beide chauffeurs gingen door den gewel- digen schok met het hoofd door de voor- ruit, en zij kregen lichte verwondingen. De in den auto van den heer Asjes zitten- de passagier werd ernstiger gewond. De auto's werden zeer ernstig beschadigd en de politie maakte proces-verbaal op. AUTOBUS GEKANTELD. Zondagmiddag waren een aantai leden van verschillende muziekgezelschappen uit Hatteh, Oene (Epe)en Terwoide met een groote autobus op weg naar Dieren. Even buiten het dorp Terwoide, juist waar de weg een scnerpe bocht maakt, ligt een groote steen in de binnenbocht van den weg. Bij zijn poging om dezen te ontwij-ken, kon de chauffeur het stuur niet geheel meester blijven, hoe krachtig hi] ook remde. Het gevolg was, dat de wa- gen heide en op de beide buitenwielen een eind over den weg sleurde, waarna hij on geveer 10 M. verder geheel kantelde en met een plof gedeeltelijk over den weg, gedeeltelijk op den berm terecht kwam. Door den nooduitgang in het dak van de bus konden de vijhien inzittenden den wagen verlaten. De meesten kwamen met den schrik vrij. Zekere N. uit Hat- tem bezeerde zich ernstig aan de heup, een ander kreeg een arm uit het lid, terwijl enkelen, onder wie de bestuurder, ver wondingen aan hoofd en voeten bekwa- men. De autobus werd zwaar gehavend. „PLICHT GAAT BOVEN ALLES!" Het gebeurde in het Vinkeveensche. Een belastingambtenaar had op een boerderij werkzaamheden te verrichten gehad en was daarmede gereed. Hij was per fiets, had een nieuw pak aan en een ernstige regenbui dreigde. „Dat ziet er slecht uit," zei hij tot den boer, „ik zal wel niet droog thuis komen". De boer was bereidwillig en leende den ambtenaar zijn regenjas. Deze nam de jas gaarne aan, trok ze aan en peddelde huiswaarts. Den volgenden morgen kwam de amb tenaar de jas terugbrengen, vond den boer niet thuis, gaf toen de jas met een bedank- je aan de boerin en vertrok. Even buiten het erf kwam juist de boer aangepeddeld op zijn rijwiel. En wat zag de ambtenaarDe boer had geen penning op zijn fiets. De dankbaarheid voor het leenen van de jas smolt weg voor de trouw aan den plicht. En een minuut later was de boer geverbaliseerd wegens het fietsen zonder rijwielbelastingplaatje. Wij- vermoeden dat, zelfs wanneer het een volgenden keer pijpestelen regent, de boer dezen kommies geen regenjas meer zal leenen, aldus „De Residentiebode", waaraan wij dit bericht ontleenen. Toen het gepeupel vernam, dat hun slachtoffers hun ontkomen waren, bele- gerden ze het gebouw van de inlandsche vakvereeniging en werd dit in brand ge- stoken, evenals een aantal andere gebou- wen. Er werden politietroepen ter ver- sterking gezonden. LENIN GEEN VOORNAAM. Een arbeider te Worms wilde zijn jong- geboren zoon met den voornaam Lenin doen inschrijven. De ambtenaar van den burgerlijken stand weigerde dit, en toen de vader zich tot den rechter wendde, bevestigde deze de weigering, omdat zoo'n voornaam breede kringen zou schokken. EEN SMOKKELAAR, DIE ZIJN HUIS IN BRAND STAR. In het Poolsche stadje Wielung ont- dekte de politie een man, die zich met smokkelarij op groote schaal van ether bezig hield. Toen de man zag, dat hij be- trapt was, stak hij zijn huis in brand, dat in enkele oogenblikken in lichte laaie stond, terwijl de heele voorraad smokkel- waar met groot geraas ontplofte. Drie kinderen van den brandstichter konden niet gered worden en kwamen in de vlam- men om. Tien menschen liepen ernstige brandwonden op. EEN ZEVENJARIG MEISJE VERMOORD. In het Engelsche mijndorp Sunnybrow, in Durham, is een zevenjarig meisje, Mary Sewell, het dochtertje van een mijnwer- ker, vermoord. Het kind was gewoon, een naburig huis te bezoeken om daar op de kinderen te passen en aldus de ouders der kinderen in staat te stellen, uit te* gaan. Dinsdagavond zaten haar ouders tevergeefs op haar te wachten, en ten slotte gingen zij op onderzoek uit. Zij vonden hun kind dood terug. Een bijzonderheid in deze zaak is, dat de moeder van het kind, even voor het vinden van het lijk, droomde dat het meisje vermoord was. EEN AANVAL OP INBOORLINGEN. Ten gevolge van het vernielen van een groot aantal grafsteenen op het kerkhof te Greytown (Natal) werden 3 inboorlingen gearresteerd. De bevolking, die zeer ver- ontwaardigd was over de wandaad ver- zamelde zich voor het stadhuis met de be- dgeling om de gevangenen voor ze naar de gevangenis werden gebracht, te lyn- chen. De politie slaagde er in de gevan genen in auto's weg te voeren. ONSCHULDIG IN DUITSCHLAND VEROORDEELD. De Berlijnsche schepenrechtbank heeft den te Amsterdam woonachtigen diamant- handelaar bch., die uit Cechoslowakije af komstig is, in een nieuwe behandeling van zijn proces van de hem ten laste gelegde overtreding der pasvoorschriften en het omkoopen van een ambtenaar, vrijgespro- ken, nadat hij de hem wegens deze feiten indertijd opgelegde gevangenisstraf van drie maanden reeds lang geleden heeft uitgezeten. De heer Sch. had zich destijds voor het atloopen van zijn pas, die van een visum van het Duitsche consulaat was voorzien, naar Berlijn begeven en zich op het poli- tiebureau gemeid. Daarbij moet hij voor den diensxdoenden agent van politie een sigaar hebben neergelegd met de woor- den: „Bezorg mij geen moeilijkheden". Deze woorden verwekten bij den agent argwaan en bij het nazien van den pas werd geconstateerd, dat de datum gewij- zigd was. In plaats van 2 Maart stond er namelijk 2 Mei. De rechtbank te Berlijn veroordeelde den heer Sch. daarop wegens valschheid in geschrifte en het omkoopen van een ambtenaar tot drie maanden gevangenis. 1 hans eindeiijk is de verdedige.r van den neer Sen. erin geslaagd, vast te stel len, dat men met een grove nalatigheid' van den consulairen ambtenaar heeft te doen, die zich namelijk heeft verschreven en daarna den datum als boven gezegd heeft veranderd. De indertijd onschuldig veroordeelde is zooals gezegd thans door de rechtbank vrijgesproken. ZIJN VADER EN ZIJN MOEDER VERMOORD. Het Hof van Assisen in het departement der Dordagne krijgt een ongewone zaak te behandeien. Er staat een man, die in den ooriog is gewond geweest, terecht omdat hij zijn vader en zijn moeder heeft vermoord. Hij heeft eerst zijn moeder in huis doodgeschoten, vervolgens zijn vader met een zwaar voorwerp den schedel ver- brijzeid toen hij van een wandeling thuis terugkeerde. De moordenaar, die aan- vanK.eiijk de lijken verborgen heeft gehou- den en vervolgens aan een inbraak heeft wilien doen gelodven, zegt in een vlaag van geestverdijstering te hebben gehan- deld. De beschuldiging zegt daarentegen dat de man den moord op zijn ouders heeft gepieegd om hun kleine fortuintje in han- den te krijgen. ONDER DEN AUTO. Een inwoonster van Meche\en, Jiad met haar dochtertje van vier jaar plaats geno- men in een autobus naar Antwerpen. Op de plaats van bestemming aangekomen stapte de vrouw te vroeg uit, waardoor beiden kwamen te vallen. Het kind viel onder den auto, en kreeg een der achter- wielen over het lichaam. Het was op slag dood. De moeder is bij het zien van haar dood kind op de plaats krankzinnig geworden. EEN KNAAP IN BRAND. Dinsdagavond is de 13jarige jongen A. Brocheier, te Nysydller in brand geraakt, doordat een hoevfcelheidi benzine, die in de stai op den grond lag, in brand raakte. De jongen werd met levensgevaarlijke branawonden overdekt naar het zieken- huis te Heerlen overgebracht. ZIJN VROUW OM EEN KOP KOFFlE DOODGESCHOTEN. Te Parijs heeft de kleermaker Julien Deciere zijn vrouw doodgeschoten omdat zij weigerde te middernacht uit bed te komen om koffie voor hem te zetten. Daarop vertelde de man het gebeurde aan de buren en ging zich vervolgens bij de politie melden. Het schijnt, dat het echtpaar vaak ruzie had e,n dat het geregeld voorkwam, dat de man midden in den nacht huishoude- lijke karweitjes als gereedmaken van spijs ot drank van zijn vrouw verlangde. Zij deed dat ook steeds, maar ditmaal was zij te slaperig geweest en had haar man ver- zocht, niet lastig tc zijn en liever te gaan slapen! JEUGDIGE GRAFSCHENDERS. Het Joodsche kerkhof te Essingen bij Landau in de Paltz, een begraafplaats, welke reeds meer dan duizend jaren oud is, werd dezer dagen door jongens van 17 en 19 jaar verwoest. 42 grafsteenen wer den omvergeworpen en voor een deel ver- nield. De justitie stelt een onderzoek in. IN DEN GROENTENTUIN. Gecombineerde teelten. Dit stelsel wordt door de beroepskweeker toegepast, om een zoo groot mogelijke productie te verkrijgen. De hooge pacht- of koopprijzen dwingen hem tot deze wijze van exploitatie, waardoor het mo- gelijk wordt gemaakt, meerdere gewassen op denzelfden te verbouwen. Deze gewassen wor den zoodanig door hem gekozen, dat ze in ver schillende tijdstippen van het jaar, liefst zoo ver mogelijk uit elkaar liggende, hun volledige ontwikkeling beraiken. De groentekweeker moet woekeren met den beschikbaren grond en een doelmatige combineenng van de verschillende gewassen xs hierbij voor hem een machtige steun. Zon der dit systeem is een loonende groenteteelt met meer mogelijk en wordt daarom reeds jaren lang algemeen toegepast. De amateur tuinier traciit dit natuurlijk in zijn tuintje ook toe te passen. Vooral de be- zitters van kleine tuintjes, willen ze voor een groot gedeelte in hun eigen behoeften kunnen voorz.en, zijn h.erop aangewezen. Een nadeel van het combineeren is, dat elk gewas geen vo.ied.ge opbiengst kan geven, daar ze voor hun volledige ontwikkeling moeten worden opgeruimd, wijl ze anders de veidere groei van net opvolgend gewas der combinatie te veel belemmeren. Bij een gecombineerde teelt moet bovtnd.en iets meer tusschenruimte worden genomen. Er bestaan natuurlijk heel wat com- bmaues van gewassen, zoodat het met doenlijk is, hier na te gaan, hoe men kan combineeren. Wij zullen volstaan met eeaige combinaties aan te geven, om den lezer een idee van dit systeem te geven, want hoewel het stelsel al oud is, vindt het tot op heden nog niet algemeen vol- doende toepassing. Een voorbeeld van een goede combinatie is de teelt van spinazie of radijs tusschen dop- ex-wten, met als navrucht augurken. De spina zie of radjjs heeft in April haar voile ontwik keling bereikt en kan alsdan worden geoogst. De doperwt bereikt einde Mei of begin Jum haar voile ontwikkeling. De augurk wordt inde Mei tusschen de rijen doperwten geplant. Voordat de augurken den geheelen grond in be.-lag nemen, zijn ook de doperwten verdwe- nen. Op deze wijze'kan men dus bereiken, dat drie verschillende gewassen achtereenvolgens op hetzelide stukje grond groeien. De afstand tusschen de rijen doperwten moet iets ruimer worden genomen, doch hier staat een 3-voudige vrucirt tegenover. Bij combineeren moet wor den veimeden, dat de vruchten ongeveer op denzelfden tijd tot voile ontwikkeling komen, daar anders alle voordeelen vervallen, immers, dan zouden wij voor iedere vrucht de voile op- pervlakte grond noodig hebben op ongeveer denzelfden tijd. Eon ander voorbeeld van een goede combina tie is de teelt van kropsla, vroege bloemkool en stokboonen. Hierbij wordt vroeg in het voor- jaar de kropsla geplant en direct hier tusschen de bloemkool op de gewenschte afstand. De kropsla is veel vroeger klaar als de bloemkool en zoodra de kropsla wordt geoogst of soms zelfs eerder, worden de stoksla- of stoksnijboo- nen gepoot. Dit kan zonder bezwaar plaats hebben, daar de bloemkool reeds uit den tuin is verdwenen, als de boonen de voile ruimte noodig hebben. Er kan op allerlei mameren worden gecombineerd, doch hierbij dient tevens niet uit het oog te worden verloren dat bij een gecombineerde teelt, de bemesting hierbij veel zwaarder moet zijn, daar anders de tweede oi derde vrucht niet tot een behoorlijke ontwikke ling kan komen. Stalmest. Bij groenteteelt speelt stalmest altijd een zeer groote rol. Er bestaat een zeer groot verschil tusschen de bemesting voor groenteteelt en die der landbouw. Bij land bouw is een geringe hoeveelheid humus in den grond voldoende, om met toevoeging van kunstmest een uitstekenden oogst te geven. Bij de groenteteelt moet de grond uit een derde aan milde humus bestaan, welke bij ruime toe- treding van de lucht uit plantendeelen wordt gevormd. Daarom is de groenteteelt op bet gebruik van stalmest aangewezen, daar aan- wending hier van de humusvorming in de hand werkt. Vooral op zandgronden is dit een drin- gende e'sch, zonder welke groenteteelt niet mo gelijk is. Zandgrond heeft voor groenteteelt twee belangrijke nadeelen, welke door toevoe ging van stalmest (organische stoffen van planten en dieren) kunnen worden ondervan- gen. Deze twee nadeelen zijn: le. Hij is licht van kleur en daarom moei- lijk te verwarmen, daar ze niet zooveel warmte opslurpen en de opgenomen warmte spoedig weer afgeven. Donkere stoffen kunnen meer warme opnemen en houden deze warmte beter vast. 2e. Zandgrond is weinig waterhoudend, zoodat op zuivere zandgrond reeds vroeg in het jaar aan droogte lijden. Toevoeging van stalmest, welke door ontbin- ding tot humus overgaat is hierom gewenscht. Deze humus bestaat hoofdzakelijk uit koolstof, waterstof en zuurstof en geeft aan de zand grond een donkere kleur. Waar humus boven- dien zeer waterhoudend is, worden beide be- zwaren dus door toevoeging van stalmest op- geheven. Natuurlijk kan kunstmest worden toegevoegd, doch om uitsluitend hiermede te werken, verdient geen aanbeveling. Over deze humusvormfng nog even het vol- gende: Wij hebben opgemerkt, dat bij groenteteelt de grond uit een derde aan milde humus moet bestaan. De vorming van deze milde humus is alleen mogelijk, indien de grond behoorlijk is losgespit of geploegd. Dan pas heeft de lucht voldoende toegang en kan bet zijn func- tie bij het ontbindngsproces der stalmest naar behooren vervullen. Heeft de ontbinding der plantendeelen plaats, terwijl de toetreding der lucht gering is of onmogelijk (bijv. onder wa ter) dan vormt zich een turfachtige of zure humus (veen). Deze is verder moeilijk ont- leedbaar en geeft weinig koolzuur af en is aan- leiding voor bet ontstaan van voor de planten schadelijke zuren. Daarom steeds zorgen, dat de grond voldoende los blijft, opdat de zuive- rende werking der lucht door niets wordt be- lemmerd. Het is ons niet mogelijk in dit artikel de verschillende soorten van stalmest te bespre- ken, doch wenschen het volgende nog even op te merken. De waarde van-stalmest is afhankelijk van de grondstoffen waaruit zij wordt geprodu- ceerd. Mest van goed gevoederde dieren heeft daarom een hoogere mestwaarde, als die van slecht gevoerde dieren. Ook de manier waarop stalmest wordt bewaard is een zeer voorname factor. In den regel kan stalmest slechts zel den direct worden gebruikt en zijn we dus ge- dwongen ze tijdelijk in den stal of vaalt te be- waren. Gedurende dezen tijd gaat een deel harer waarde verloren door uitspoeling, verlies van organische of humusvormende stoffen en door verlies van stikstof. Om deze verliezen tot het uiterste te beperken, dient ze zoodanig te worden bewaard, dat ze niet aan weer en wind of aan de directe inwerking der zon wordt blootgesteld, ergo ze moet worden be- schut, afgedekt. De kanten der mestvaalt worden stevig aangetrapt en de wegvloeiende gier moet of apart worden opgevangen en be waard, of opnieuw over de mest worden uitge- goten. Is de mestvaalt afgedekt met een laag tuinaarde of turfmolm, dan mag hierover geen gier worden uitgestort. Het binnengedeelte van zoo'n mestvaalt wordt niet aangetrapt, daar dit anders te vast zou worden, hetgee.. ook weer niet gewenscht is. SCHAKEN. R6ti's ressources. of strijdmiddelen, waarover hij beachakt jrtfr er velen. Meer dan welke and era bsken d* meester echter valt hij op, door de vriis keaae van de speelwijze, voor de partij of een reakn partijen. Kort na den ooriog vertoefde kij «e» jaar jn ons land. In simultaan- en blindseancaa, xn ontmoetmgspartijen met de sterlcste Neder- landers, zooals Speyer, in een 4- en 6-kamn met meesters en hoofdklassespelera won hii door origin/eel geleid combinatiespel, nlthans zonder 'lit te ontwijken. Bij zijn deelneminr aan een jubxleum-wedstrijd Nieuwe Itotter- damsche Schaakvereeniging, in zijn match tegen den toen nog sterken Dr. Oil and zag men hem door vervroegden afruil, vooral der Ko- nxngxnnen, het eindspel foroeeren, met me«r dere of gelijke, soms met mindere kansen. Zijn succes leek daarbij steeds een kwestie van liaf- hebbenj. Ook thans nog. Tegen den sterka* Rotterdammer Landau kiest hij in den onlange gespeelden match overwegend aanval- <w com binatiespel, tegen Weenink daarentegen het sobere eindspel. Naast motieven van aestheti- schen aard, kunnen hem psychologische reda- nen in zijn keuze beinvloeden: zal het toch voor een tegenstander-combinatie-speler fntn kend zijn, zich op het d.roge, dorr© eindspel - terrein kruipende te moeten voortbew;egen, e* soms met veel meer troeven en beter ipal dan Reti de zware proef van zijn hinderpalen, zijn kennis en fantasie op dat gebied, t© moeten doorstaan iets waarin ook Weenink in zijn match faalde. Wanneer men dit bedenkt em veronderstelt, dat Reti zulke tweekampen ba- gint in het vertrouwen, zelf geen fouten ta maken, die dikwijls diep beneden zijn speelpstl liggen, is het duidelijk, dat hij het combinatia- spel niet ontwijkt in den zin van vreeeen. Wea- nink heeft den Tchecoslowaakschen maestar wel is waar reeds parten in combinatie-partijen gespeeld, doch dan was onders'chatting en mit- rekening in het spel, niet mindere kracht. Het schaakspel is in Nederland flink zooruit ge- gaan en staat sinds Capablanca deze meezing in 1920 uitsprak, nog steeds op hooger y.A dan overal elders. Reti moge vooral in dm laatsten tijd soms bedenkelijk veel tobben de partijen bewjjzen, dat we nog altijd met den grootmeester te doen hebben, die over een t rija keuze beschikt van het wapen, waarmeda bh niet-meesters verslaat. (Lees in het vorig nummer: ugepend" en „mocht Zwart meenen, goed te ztkan".) Elementair Schaken (7). Oplossing probleem Dr. Schulte. Stand; Wit, Kg3, Pionnen op a6, a7 en c6; Zwart, KM. Wit geeft mat in drie zetten, als volgt: 1. a7—a8T, Khl—gl, 2. Ta8—f8, Kgl—hi, TfSfl"H*. De Pi on kan natuurlijk ook Dune worden en deze het mat zooals boven verrxci- ten. Om redenen van sierlijkheid volgt men hier den in het schaakspel belangryken regel, met een mxmmum aan kracht het maximum- effect te bereiken. De kortste schaakparlij is wel de volgend©: Men stelle zich alle stukken op het bord voor (Wit: Kel, Ddl, Rfl en cl, Pgl en bl, Thl en al, Pionnen op rfl 2, Zwart; Ke8, Dd8, Rf8 en c8, Pg8 en b8, Th8 en a8, Pionnen rij 7) en o«»- derzoeke: 1. f2—f4 (een goede zet), e7-e6 (een afwachtende zet, maakt o.m. de diagonaal 48 h4 voor de zw. Dame vrij), 2. g2g4 (de denlt- baar slechtste zet, die den witten Koning van zijn eenigste dekking berooft op diagonaal el h4. Vandaar:) Dd8h4ff. (Dit mat zou niet mogelijk zijn geweest, indien de Pion nog op g2 stond, want Wit zou met g2g3 de wa king van de zw. D. op w. Koning onderbroken, dus het schaak(mat) gepareerd hebben.) Aan- gezien de Pionnen nooit achteruit mogen en de Koning niet kan vluchten zijn eigen stukken hinderen hem is het mat! Het kan een paradox lijken wanneer wij dezen matstand een typisch Raadsheer- mat noemen. De Dame werkt hier nl. aan het mat alleen.mede door de schuine lijn elh4 te bezetten. Welnu: De Raadsheeren bestrijken slechts d© diago- nalen, een Raadsheer kon het dus evengoeft doen. In onderstaand diagram, waar zij op hunne oorspronkelijke plaats staan, bestrijkt dus „de zwarte Raadsheer van Wit" of Koninginn©- raadsheer slechts de zwaxte diagonalen, op het oogenblik cl—h6 en cl—a3, de „witte Raads heer van Wit" of Koningsraadsheer slechts witte velden. Men herinnert zich, dat de Dam© op ver schillende standen resp. 27, 25, 23 en 21 velden bestrijkt en overtuige zich even, dat de Toren op een blank bord steeds 14 velden beheerscht. Daar de Dame de werking van Toren (rechte lijnen) en Raadsheer (diagonalen) in zich ver- eenigt, zullen de cijfers voor den Raadsheer zijn: 27 14 13, 25 14 11, 23 14 9 en 21 14 7. D.w.z. van uit eea centrumsveld, b.v. e4, bestrijkt de Raadsheer 13 velden, 6en ruit dichter bij den rand: 11, 2 ruitan dichter bij: 9, van uit een randveld: 7 velden, op een hoekveld geplaatst: ook 7 vel den, echter slechts in eene richting. G«- voeliger nog dan bij de Dame varieert dus de kracht van den Raadsheer volgens zijn stand- plaats. Den lezer mogen wij nu bij uitzondering vra gen, zich een oogenblik tot zelfstandig spe- len(!) te willen „inspannen" en te trachten, een fundamenteel eindspel Wit, aan zet, geeft mat in veertien zette*. op' te lessen. Hij zal dan met een tweed© schaakmanipulatie diagonaal spel, ver- trouwd raken, zooals het eindspel „Koning en Kasteel" hdm uitvoerig spel op rijen en baa en heeft laten zien. En al moge hij niet gemak- kelijk slagen, d« geringste poging is vrutht dragend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2